Overall Männer 35km

47. Brienzerseelauf - Overall Männer 35km

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang        Ø/km ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. von Känel Martin                    67 Reichenbach i. K.           2:02.37,8       -----     (1)  2        1.     3.30 ¦ 
    2. Glauser Francois, Montmollin        69 Marti Sport                 2:05.58,2      3.20,4   (275)  2        2.     3.35 ¦ 
    2. Tremp Stefan                        63 Belp                        2:05.58,2      3.20,4   (245)  3        1.     3.35 ¦ 
    4. Jenzer Urs                          70 Frutigen                    2:07.42,0      5.04,2   (226)  2        3.     3.38 ¦ 
    5. Streit Niklaus, Thörishaus          73 STB Bern                    2:08.25,4      5.47,6   (298)  1        1.     3.40 ¦ 
    6. Gerber Walter                       59 Uttigen                     2:08.44,1      6.06,3    (54)  3        2.     3.40 ¦ 
    7. Seiler Christoph, Unterseen         69 Laufteam Bircher Reichenb   2:08.52,7      6.14,9     (5)  2        4.     3.40 ¦ 
    8. Ringgenberg Roland                  71 Leissigen                   2:09.10,2      6.32,4     (2)  1        2.     3.41 ¦ 
    9. Häner Markus                        64 Büsserach                   2:09.42,3      7.04,5   (191)  2        5.     3.42 ¦ 
   10. Storchenegger Martin, Leissigen     47 Laufteam Bircher Reichenb   2:14.44,5     12.06,7     (4)  4        1.     3.50 ¦ 
   11. Bärtschi Ruedi, Adelboden           64 BBC Adelboden               2:14.54,5     12.16,7   (238)  2        6.     3.51 ¦ 
   12. Huber Bruno                         65 Bazenheid                   2:14.58,7     12.20,9   (319)  2        7.     3.51 ¦ 
   13. Glogger Daniel, Frutigen            72 TV Frutigen                 2:15.10,2     12.32,4   (251)  1        3.     3.51 ¦ 
   14. Seiler Marcel                       69 Ringgenberg BE              2:15.51,5     13.13,7   (263)  2        8.     3.52 ¦ 
   15. Frank Thomas                        61 Rodersdorf                  2:16.10,8     13.33,0   (247)  3        3.     3.53 ¦ 
   16. Kalbermatten Gaston                 62 Brienz BE                   2:19.04,6     16.26,8    (83)  3        4.     3.58 ¦ 
   17. Brügger Markus                      68 Unterseen                   2:19.08,3     16.30,5    (25)  2        9.     3.58 ¦ 
   18. Brawand Ulrich                      63 Grindelwald                 2:19.43,9     17.06,1   (268)  3        5.     3.59 ¦ 
   19. Rimann Markus                       56 Mühleberg                   2:20.06,6     17.28,8   (246)  3        6.     4.00 ¦ 
   20. Brunner Beat                        76 Zollikofen                  2:20.07,8     17.30,0   (264)  1        4.     4.00 ¦ 
   21. Kalbermatten Tony                   61 Visp                        2:20.20,0     17.42,2   (301)  3        7.     4.00 ¦ 
   22. Belletti Franco                     59 Thun                        2:20.43,7     18.05,9   (318)  3        8.     4.01 ¦ 
   23. Burkhalter Laurent                  55 Thun                        2:21.23,8     18.46,0   (279)  3        9.     4.02 ¦ 
   24. Jenny Peter                         56 Zumholz                     2:23.08,8     20.31,0   (253)  3        10.    4.05 ¦ 
   25. Ammeter Manfred                     63 Spiez                       2:24.02,3     21.24,5   (266)  3        11.    4.06 ¦ 
   26. Osterwalder Martin                  63 Pratteln                    2:24.04,3     21.26,5   (202)  3        12.    4.06 ¦ 
   27. Testorelli Alain                    71 Intragna                    2:24.22,6     21.44,8   (157)  1        5.     4.07 ¦ 
   28. Aspali Fabio, Uttigen               49 LSV Uetendorf               2:25.17,9     22.40,1     (9)  4        2.     4.09 ¦ 
   29. Hostettler Erich, Bönigen           70 TV Bönigen                  2:25.24,3     22.46,5    (71)  2        10.    4.09 ¦ 
   30. Ulrich Daniel                       65 Zug                         2:28.12,0     25.34,2   (163)  2        11.    4.14 ¦ 
   31. Schacher Christian                  55 Däniken SO                  2:28.41,4     26.03,6   (260)  3        13.    4.14 ¦ 
   32. Hadorn Thomas                       73 Forst                       2:28.46,3     26.08,5    (64)  1        6.     4.15 ¦ 
   33. Hostettler Jürg                     73 Thun                        2:29.16,9     26.39,1    (72)  1        7.     4.15 ¦ 
   34. Zimmermann Urs, Beatenberg          62 VC Interlaken               2:29.30,8     26.53,0   (262)  3        14.    4.16 ¦ 
   35. Jenzer Stefan, Frutigen             75 LV Burgdorf 95              2:29.59,6     27.21,8   (227)  1        8.     4.17 ¦ 
   36. Dummermuth Jürg                     69 Bottmingen                  2:30.14,0     27.36,2    (33)  2        12.    4.17 ¦ 
   37. Fahrni Stefan                       69 Heimenschwand               2:30.51,9     28.14,1   (280)  2        13.    4.18 ¦ 
   38. Leu Kurt                            55 Egerkingen                  2:31.17,5     28.39,7   (297)  3        15.    4.19 ¦ 
   39. Zürcher Arthur                      52 Lenk im Simmental           2:31.45,0     29.07,2   (183)  4        3.     4.20 ¦ 
   40. Hoffmann Daniel                     67 Therwil                     2:31.48,3     29.10,5   (189)  2        14.    4.20 ¦ 
   41. Aeschlimann Ulrich                  51 Gippingen                   2:31.48,9     29.11,1   (240)  4        4.     4.20 ¦ 
   42. Schneiter Ernst                     57 Heimberg                    2:32.21,4     29.43,6   (291)  3        16.    4.21 ¦ 
   43. Brechbühl Robert                    51 Oberdiessbach               2:32.53,6     30.15,8    (22)  4        5.     4.22 ¦ 
   44. Schmid Christian                    67 Berikon                     2:33.08,2     30.30,4   (282)  2        15.    4.22 ¦ 
   45. Baumann Max, Sundlauenen            47 All Blacks                  2:33.37,3     30.59,5    (16)  4        6.     4.23 ¦ 
   46. Lauber Hermann                      53 Niedergesteln               2:33.48,4     31.10,6    (93)  4        7.     4.23 ¦ 
   47. Holenweg Markus                     72 Attiswil                    2:33.52,0     31.14,2    (69)  1        9.     4.23 ¦ 
   48. Zimmermann Marco                    74 Visperterminen              2:34.20,5     31.42,7   (241)  1        10.    4.24 ¦ 
   49. Roth Thomas                         62 Goldswil                    2:35.14,3     32.36,5   (324)  3        17.    4.26 ¦ 
   50. Kolly Markus                        71 Plaffeien                   2:35.30,4     32.52,6   (259)  1        11.    4.26 ¦ 
   51. Brenzikofer Hans-Ruedi              60 Münsingen                   2:35.43,4     33.05,6    (23)  3        18.    4.26 ¦ 
   52. Zurbuchen Daniel                    64 Oberwichtrach               2:35.44,0     33.06,2   (295)  2        16.    4.26 ¦ 
   53. Scholl Hans                         46 Uetendorf                   2:35.45,3     33.07,5   (142)  4        8.     4.27 ¦ 
   54. Guerra Manuel                       57 Unterseen                   2:35.58,2     33.20,4   (311)  3        19.    4.27 ¦ 
   55. Frei Jürg                           63 Bönigen                     2:36.45,6     34.07,8   (220)  3        20.    4.28 ¦ 
   56. Zihlmann Daniel                     62 Matten                      2:36.50,8     34.13,0   (195)  3        21.    4.28 ¦ 
   57. Gimarosti Toni                      56 Spiez                       2:36.55,3     34.17,5   (265)  3        22.    4.29 ¦ 
   58. Belleti Uberto                      55 Morbio Superiore            2:36.57,6     34.19,8   (317)  3        23.    4.29 ¦ 
   59. Truffer Roger                       70 Randa                       2:37.32,8     34.55,0   (161)  2        17.    4.30 ¦ 
   60. Lucio Angelo                        63 Bönigen                     2:38.01,7     35.23,9   (100)  3        24.    4.30 ¦ 
   61. Colin Michel                        59 Massongex                   2:38.21,2     35.43,4   (276)  3        25.    4.31 ¦ 
   62. Keller Christoph, Frauenfeld        60 LSV Frauenfeld              2:38.22,7     35.44,9   (213)  3        26.    4.31 ¦ 
   63. Wenger Hans, Langenthal             62 LG Burgdorf                 2:38.24,2     35.46,4   (292)  3        27.    4.31 ¦ 
   64. Guggisberg Willi                    53 Worblaufen                  2:38.33,7     35.55,9    (59)  4        9.     4.31 ¦ 
   65. Hürzeler Samuel                     84 Därligen                    2:38.46,1     36.08,3    (76)  1        12.    4.32 ¦ 
   66. Inäbnit Rinaldo                     77 Stans                       2:38.54,7     36.16,9    (78)  1        13.    4.32 ¦ 
   67. Schranz Fred                        59 Thun                        2:39.17,7     36.39,9   (290)  3        28.    4.33 ¦ 
   68. Hofstetter Thomas                   71 Kriens                      2:39.23,1     36.45,3   (255)  1        14.    4.33 ¦ 
   69. Kopp Peter, Lyssach                 37 LG Hofer                    2:39.29,0     36.51,2    (87)  5        1.     4.33 ¦ 
   70. Günther Toni                        58 Oensingen                   2:39.40,0     37.02,2    (61)  3        29.    4.33 ¦ 
   71. Gyr Jean-Pierre                     47 Kriens                      2:40.12,1     37.34,3    (62)  4        10.    4.34 ¦ 
   72. Kunz Ernst                          54 Fällanden                   2:40.53,5     38.15,7    (92)  3        30.    4.35 ¦ 
   73. Mathys Georges, Heimberg            56 Laufteam Thun               2:41.15,0     38.37,2   (296)  3        31.    4.36 ¦ 
   74. De Flaviis Gianni                   69 Kriens                      2:41.42,3     39.04,5   (222)  2        18.    4.37 ¦ 
   75. Reber Beat                          66 Matten                      2:41.56,2     39.18,4   (115)  2        19.    4.37 ¦ 
   76. Kilchenmann Rudolf                  65 Walkringen                  2:42.13,2     39.35,4    (85)  2        20.    4.38 ¦ 
   77. Roth Walter                         48 Rifferswil                  2:42.17,1     39.39,3   (123)  4        11.    4.38 ¦ 
   78. Hoffmann Markus                     64 Therwil                     2:42.28,3     39.50,5   (192)  2        21.    4.38 ¦ 
   79. Gafner Thomas                       70 Matten b. Interl            2:42.29,1     39.51,3    (47)  2        22.    4.38 ¦ 
   80. Finger Martin                       51 Interlaken                  2:43.08,4     40.30,6   (244)  4        12.    4.39 ¦ 
   81. Tomantschger Gerhard                49 Bönigen b. Interlaken       2:43.15,5     40.37,7   (204)  4        13.    4.39 ¦ 
   82. Michel Urs                          68 Ringgenberg BE              2:43.15,9     40.38,1   (107)  2        23.    4.39 ¦ 
   83. Gesiot Michael                      65 Walzenhausen                2:43.16,1     40.38,3   (201)  2        24.    4.39 ¦ 
   84. Fäh Daniel                          61 Adliswil                    2:43.24,9     40.47,1   (212)  3        32.    4.40 ¦ 
   85. Widerkehr Beat, Konolfingen         64 Zürcher Patrouilleure       2:43.36,4     40.58,6   (302)  2        25.    4.40 ¦ 
   86. Arnold Sepp                         54 Attinghausen                2:43.58,5     41.20,7     (8)  3        33.    4.41 ¦ 
   87. Houbé Alfons                        52 Sigriswil                   2:44.03,1     41.25,3   (306)  4        14.    4.41 ¦ 
   88. Aymon Alain                         57 Bussigny-Lausanne           2:44.37,1     41.59,3   (207)  3        34.    4.42 ¦ 
   89. Guidon Daniel                       58 Schmitten FR                2:44.44,6     42.06,8    (60)  3        35.    4.42 ¦ 
   90. Imhof Hansjörg                      62 Bönigen                     2:45.44,0     43.06,2   (219)  3        36.    4.44 ¦ 
   91. Schüpbach Jürg                      60 Unterseen                   2:45.49,7     43.11,9   (144)  3        37.    4.44 ¦ 
   92. Gauch Martin                        71 Brienz BE                   2:45.53,6     43.15,8    (49)  1        15.    4.44 ¦ 
   93. Mecki Joachim                       51 Niederried Interl           2:45.58,1     43.20,3   (104)  4        15.    4.44 ¦ 
   94. Frey Beat                           61 Thun                        2:46.16,5     43.38,7   (300)  3        38.    4.45 ¦ 
   95. Stöcklin Balthasar                  59 Toffen                      2:46.27,8     43.50,0   (155)  3        39.    4.45 ¦ 
   96. Hänni Christian                     84 Wilderswil                  2:46.35,6     43.57,8    (67)  1        16.    4.45 ¦ 
   97. Stäger Walter                       49 Matten                      2:46.46,8     44.09,0   (149)  4        16.    4.45 ¦ 
   98. Gäumann Bruno                       60 Spiegel b. Bern             2:47.23,9     44.46,1    (50)  3        40.    4.46 ¦ 
   99. Santschi Hans, Brienzwiler          56 LG Ballenberg               2:47.48,9     45.11,1   (129)  3        41.    4.47 ¦ 
  100. Vuille Vincent                      52 Rafz                        2:47.56,4     45.18,6   (654)  4        17.    4.47 ¦ 
  101. Schindler Beat                      67 Linden                      2:48.10,7     45.32,9   (136)  2        26.    4.48 ¦ 
  102. Pfister Roney                       67 Unterehrendingen            2:48.13,9     45.36,1   (111)  2        27.    4.48 ¦ 
  103. Gertsch Fritz                       58 Rubigen                     2:48.18,1     45.40,3   (283)  3        42.    4.48 ¦ 
  104. Leicht Christof                     78 Lauterbrunnen               2:48.41,4     46.03,6    (98)  1        17.    4.49 ¦ 
  105. Gori Stefano                        68 Troistorrents               2:48.44,3     46.06,5   (277)  2        28.    4.49 ¦ 
  106. Ryter Christian                     63 Basel                       2:48.50,4     46.12,6   (126)  3        43.    4.49 ¦ 
  107. Anliker Marc                        58 Burgdorf                    2:49.04,9     46.27,1     (6)  3        44.    4.49 ¦ 
  108. Germann Lukas                       ?? Reichenbach                 2:49.28,2     46.50,4   (188)  1        18.    4.50 ¦ 
  109. Schmid Christian, Wolhusen          54 ESV Langenthal              2:49.39,4     47.01,6   (304)  3        45.    4.50 ¦ 
  110. Ritschard Oliver                    72 Oberhofen Thun'see          2:49.47,4     47.09,6   (120)  1        19.    4.51 ¦ 
  111. Berger Daniel                       71 Wabern                      2:50.18,7     47.40,9   (221)  1        20.    4.51 ¦ 
  112. Bracher Peter                       55 Riedholz                    2:50.25,2     47.47,4    (21)  3        46.    4.52 ¦ 
  113. Salzmann Michel                     70 Ebikon                      2:50.25,5     47.47,7   (128)  2        29.    4.52 ¦ 
  114. Schranz Willy                       69 Adelboden                   2:50.26,4     47.48,6   (143)  2        30.    4.52 ¦ 
  115. Karlen Christian, Spiez             56 Laufteam Bircher Reichenb   2:50.35,8     47.58,0   (294)  3        47.    4.52 ¦ 
  116. Messner Rolf                        46 Vinelz                      2:51.02,8     48.25,0   (216)  4        18.    4.53 ¦ 
  117. Dormann Josef                       49 Hochdorf                    2:51.09,5     48.31,7    (32)  4        19.    4.53 ¦ 
  118. Maag Heinz, Neuenegg                39 SLVS                        2:51.34,8     48.57,0   (102)  5        2.     4.54 ¦ 
  119. Gees Wolfgang                       65 Meiringen                   2:51.35,8     48.58,0    (52)  2        31.    4.54 ¦ 
  120. Jäggi Ulrich, Bad Ragaz             43 LV 95 Burgdorf              2:51.36,5     48.58,7   (229)  5        3.     4.54 ¦ 
  121. Brunner Andreas                     78 Bönigen                     2:51.43,8     49.06,0    (26)  1        21.    4.54 ¦ 
  122. Luna William, Renens VD             48 La Foulée de Bussigny       2:52.13,1     49.35,3   (206)  4        20.    4.55 ¦ 
  123. Wiedmer Hansruedi                   56 Solothurn                   2:52.32,8     49.55,0   (171)  3        48.    4.55 ¦ 
  124. Mühlemann Gerhard                   61 Thun                        2:52.40,1     50.02,3   (109)  3        49.    4.56 ¦ 
  125. Liechti Ueli                        54 Bern                        2:52.59,1     50.21,3   (313)  3        50.    4.56 ¦ 
  126. Fellay Jacques                      59 Monthey                     2:53.11,0     50.33,2   (278)  3        51.    4.56 ¦ 
  127. Zuber Jörg                          46 Ringgenberg BE              2:53.17,3     50.39,5   (182)  4        21.    4.57 ¦ 
  128. Zbinden Peter                       59 Spiez                       2:53.25,0     50.47,2   (178)  3        52.    4.57 ¦ 
  129. Frei Bruno                          63 Thierachern                 2:53.29,0     50.51,2   (193)  3        53.    4.57 ¦ 
  130. Hoffmann Peter                      39 D-Weisenheim/Berg           2:54.13,2     51.35,4   (197)  5        4.     4.58 ¦ 
  131. Wyss Martin                         49 Oekingen                    2:54.32,3     51.54,5   (315)  4        22.    4.59 ¦ 
  132. Ringgenberg Thomas                  74 Leissigen                   2:54.52,4     52.14,6   (119)  1        22.    4.59 ¦ 
  133. Etter Niklaus                       65 Lyss                        2:55.23,3     52.45,5   (320)  2        32.    5.00 ¦ 
  134. Fuhrer Hermann                      51 Bönigen                     2:55.24,5     52.46,7    (46)  4        23.    5.00 ¦ 
  135. Burgermeister André                 61 Rüti ZH                     2:56.52,6     54.14,8   (225)  3        54.    5.03 ¦ 
  136. Blum Hugo                           60 Luzern                      2:56.53,1     54.15,3   (198)  3        55.    5.03 ¦ 
  137. Augsburger Martin, Thun             49 Laufteam Thun               2:56.54,5     54.16,7    (13)  4        24.    5.03 ¦ 
  138. Gärtner Peter                       65 Kehrsatz                    2:57.09,1     54.31,3    (48)  2        33.    5.03 ¦ 
  139. Oppliger Urs                        56 Hindelbank                  2:57.44,6     55.06,8   (235)  3        56.    5.04 ¦ 
  140. Schaerer Thomas                     67 Lengnau BE                  2:58.23,3     55.45,5   (230)  2        34.    5.05 ¦ 
  141. Götzenberger Franz                  49 Zermatt                     2:58.39,7     56.01,9    (56)  4        25.    5.06 ¦ 
  142. Hornep Paul                         59 Schwarzsee                  2:58.39,8     56.02,0   (307)  3        57.    5.06 ¦ 
  143. Schneider Stefan                    71 Uttigen                     2:58.49,4     56.11,6   (141)  1        23.    5.06 ¦ 
  144. Fries Jörg                          68 Liestal                     2:58.49,5     56.11,7   (252)  2        35.    5.06 ¦ 
  145. Meyer Uwe                           72 Köniz                       2:59.05,9     56.28,1   (106)  1        24.    5.07 ¦ 
  146. Schönholzer Hans, Liebefeld         44 ST Bern                     2:59.07,1     56.29,3   (243)  4        26.    5.07 ¦ 
  147. Zimmermann Thomas                   68 Gümligen                    2:59.09,5     56.31,7   (269)  2        36.    5.07 ¦ 
  148. Gräub Bruno                         62 Hinterkappelen              2:59.09,9     56.32,1   (271)  3        58.    5.07 ¦ 
  149. Albrech Martin                      70 Bolligen                    3:00.30,9     57.53,1   (242)  2        37.    5.09 ¦ 
  150. Schelling Hubert                    68 Bern                        3:00.38,9     58.01,1   (133)  2        38.    5.09 ¦ 
  151. Schneider Bruno                     68 Solothurn                   3:01.12,2     58.34,4   (138)  2        39.    5.10 ¦ 
  152. Iseli Ernst                         51 Ramsei                      3:01.34,7     58.56,9    (79)  4        27.    5.11 ¦ 
  153. Steuri Walter                       45 Grindelwald                 3:01.56,1     59.18,3   (153)  4        28.    5.11 ¦ 
  154. Kalbfleisch Rudi                    44 I-Romrod                    3:03.06,2   1:00.28,4   (194)  4        29.    5.13 ¦ 
  155. Jemini Enrico                       63 Prugiasco                   3:03.09,3   1:00.31,5    (80)  3        59.    5.13 ¦ 
  156. Boucard Serge                       65 Morges                      3:03.23,6   1:00.45,8    (20)  2        40.    5.14 ¦ 
  157. Perrot Blaise                       45 La Neuveville               3:03.27,5   1:00.49,7   (284)  4        30.    5.14 ¦ 
  158. Giacometti Mario, Gsteigwiler       49 Eiger Sport Interlaken      3:03.27,8   1:00.50,0   (281)  4        31.    5.14 ¦ 
  159. Boscaini Matthias                   82 Schnottwil                  3:03.33,1   1:00.55,3   (272)  1        25.    5.14 ¦ 
  160. Sturzenegger Rolf                   61 Hagenbuch ZH                3:03.37,5   1:00.59,7   (217)  3        60.    5.14 ¦ 
  161. Kummer Peter                        48 Gümligen                    3:03.45,6   1:01.07,8    (91)  4        32.    5.15 ¦ 
  162. Feller Markus                       63 Zollikofen                  3:03.51,3   1:01.13,5    (38)  3        61.    5.15 ¦ 
  163. Ruch Beat                           66 Burgdorf                    3:04.11,7   1:01.33,9   (257)  2        41.    5.15 ¦ 
  164. Bachmann Heinz                      49 Effretikon                  3:04.17,9   1:01.40,1    (14)  4        33.    5.15 ¦ 
  165. Bircher Othmar, Reichenbach i. K.   59 Laufteam Bircher Reichenb   3:04.20,2   1:01.42,4    (18)  3        62.    5.16 ¦ 
  166. Steiner Jürg                        64 Mittelhäusern               3:04.40,1   1:02.02,3   (151)  2        42.    5.16 ¦ 
  167. Sigrist Daniel                      59 Allschwil                   3:04.49,9   1:02.12,1   (148)  3        63.    5.16 ¦ 
  168. Wyssbrod Heinz                      54 Steffisburg                 3:05.12,8   1:02.35,0   (176)  3        64.    5.17 ¦ 
  169. Thalmann F.                         49 Thörishaus                  3:05.18,8   1:02.41,0   (158)  4        34.    5.17 ¦ 
  170. Zeller Markus                       74 Bern                        3:05.24,3   1:02.46,5   (285)  1        26.    5.17 ¦ 
  171. Calame Louis                        52 Lausanne                    3:05.32,7   1:02.54,9    (29)  4        35.    5.18 ¦ 
  172. Witschi Giorgio                     60 Boll                        3:05.36,9   1:02.59,1   (172)  3        65.    5.18 ¦ 
  173. Planekamp Olivier                   42 Collombey                   3:06.00,5   1:03.22,7   (114)  5        5.     5.18 ¦ 
  174. Wittwer Peter                       73 Wichtrach                   3:06.05,3   1:03.27,5   (173)  1        27.    5.19 ¦ 
  175. Kaufmann Konrad                     63 Schönbühl-Urtenen           3:06.13,2   1:03.35,4   (270)  3        66.    5.19 ¦ 
  176. Arni Markus, Frutigen               66 TV Frutigen                 3:06.42,1   1:04.04,3     (7)  2        43.    5.20 ¦ 
  177. Wälti Hermann, Dielsdorf            51 TV Dielsdorf                3:09.29,5   1:06.51,7   (170)  4        36.    5.24 ¦ 
  178. Volpe Rocco, Interlaken             61 TV Unterseen                3:10.26,8   1:07.49,0   (322)  3        67.    5.26 ¦ 
  179. Sterchi Daniel                      65 Gsteigwiler                 3:11.16,2   1:08.38,4   (152)  2        44.    5.27 ¦ 
  180. Häsler Hans                         47 Adliswil                    3:12.06,6   1:09.28,8    (68)  4        37.    5.29 ¦ 
  181. Freiburghaus Marcel                 80 Faulensee                   3:12.14,3   1:09.36,5   (218)  1        28.    5.29 ¦ 
  182. Ruprecht Hanspeter                  61 Bönigen                     3:12.16,0   1:09.38,2   (208)  3        68.    5.29 ¦ 
  183. Steffen Peter                       57 Burgdorf                    3:13.38,2   1:11.00,4   (150)  3        69.    5.31 ¦ 
  184. Heiss Walter                        61 Morges                      3:14.27,2   1:11.49,4   (231)  3        70.    5.33 ¦ 
  185. Blatter Hansruedi                   64 Niederried                  3:14.38,0   1:12.00,2    (19)  2        45.    5.33 ¦ 
  186. Kundert Hanspeter                   44 Steffisburg                 3:14.59,9   1:12.22,1   (236)  4        38.    5.34 ¦ 
  187. Pittet Darcy, Villaraboud           62 Carc Romont                 3:16.01,1   1:13.23,3   (113)  3        71.    5.36 ¦ 
  188. Meier Jörg                          50 Wilderswil                  3:16.01,8   1:13.24,0   (187)  4        39.    5.36 ¦ 
  189. John Pierre                         62 Niederwichtrach             3:16.18,4   1:13.40,6    (82)  3        72.    5.36 ¦ 
  190. Jenal Paul                          57 Burgdorf                    3:16.22,3   1:13.44,5    (81)  3        73.    5.36 ¦ 
  191. Saurer Urs                          58 Basel                       3:16.41,2   1:14.03,4   (130)  3        74.    5.37 ¦ 
  192. Steiner Hans                        47 Interlaken                  3:17.11,3   1:14.33,5   (211)  4        40.    5.38 ¦ 
  193. Venetz Louis                        60 Boll                        3:17.13,0   1:14.35,2   (165)  3        75.    5.38 ¦ 
  194. Friedli Werner                      55 Solothurn                   3:17.46,1   1:15.08,3    (45)  3        76.    5.39 ¦ 
  195. Stöckenius Silvio                   60 Ipsach                      3:17.52,6   1:15.14,8   (154)  3        77.    5.39 ¦ 
  196. Manser Thomas                       67 Oberuzwil                   3:18.18,9   1:15.41,1   (261)  2        46.    5.39 ¦ 
  197. Lauper Peter                        42 Zollikerberg                3:18.19,4   1:15.41,6    (96)  5        6.     5.39 ¦ 
  198. Hängärtner Peter                    65 Biel/Bienne                 3:18.35,3   1:15.57,5    (66)  2        47.    5.40 ¦ 
  199. Rossel Heiner                       57 Solothurn                   3:18.51,5   1:16.13,7   (237)  3        78.    5.40 ¦ 
  200. Martinelli Sandro                   67 Losone                      3:18.58,6   1:16.20,8   (103)  2        48.    5.41 ¦ 
  201. Krauss Georg                        69 Worblaufen                  3:19.11,0   1:16.33,2   (273)  2        49.    5.41 ¦ 
  202. Marolf Kurt                         57 Bonstetten                  3:19.12,6   1:16.34,8   (321)  3        79.    5.41 ¦ 
  203. Schär Urs                           48 Hasle-Rüegsau               3:19.26,9   1:16.49,1   (132)  4        41.    5.41 ¦ 
  204. Schwotzer Reiner, D-Leipzig         39 SV Leipzig-Stahmeln         3:19.30,7   1:16.52,9   (146)  5        7.     5.42 ¦ 
  205. Feith Matthias                      49 Riehen                      3:19.43,9   1:17.06,1    (37)  4        42.    5.42 ¦ 
  206. Kasteler Werner                     53 Toffen                      3:20.49,5   1:18.11,7    (84)  4        43.    5.44 ¦ 
  207. Feuz Thomas                         63 Gsteigwiler                 3:20.53,7   1:18.15,9    (41)  3        80.    5.44 ¦ 
  208. Rohr Martin                         75 Steffisburg                 3:21.10,2   1:18.32,4   (121)  1        29.    5.44 ¦ 
  209. Brüderli Peter                      59 Wilderswil                  3:21.46,9   1:19.09,1    (24)  3        81.    5.45 ¦ 
  210. Luder Andreas                       65 Bern                        3:21.59,0   1:19.21,2   (101)  2        50.    5.46 ¦ 
  211. Michlig Franz                       50 Ried-Brig                   3:22.31,0   1:19.53,2   (249)  4        44.    5.47 ¦ 
  212. Reuse Jean-Pierre                   62 Meyrin                      3:23.09,0   1:20.31,2   (186)  3        82.    5.48 ¦ 
  213. Ruef Tom                            62 Madiswil                    3:23.31,2   1:20.53,4   (323)  3        83.    5.48 ¦ 
  214. Rüedlinger Walter                   50 Greifensee                  3:23.34,0   1:20.56,2   (124)  4        45.    5.48 ¦ 
  215. Garbely Georg, Glis                 42 KTV Glis                    3:23.52,2   1:21.14,4   (250)  5        8.     5.49 ¦ 
  216. Pillet Pascal                       55 Vétroz                      3:23.53,2   1:21.15,4   (112)  3        84.    5.49 ¦ 
  217. Michel René                         54 Schwarzenburg               3:23.57,5   1:21.19,7   (293)  3        85.    5.49 ¦ 
  218. Reinmann Christian                  61 Rubigen                     3:24.22,1   1:21.44,3   (299)  3        86.    5.50 ¦ 
  219. Voramwald Kurt, Heimisbach          54 Sportverein Heimisbach      3:24.38,9   1:22.01,1   (168)  3        87.    5.50 ¦ 
  220. Finger Marc                         72 Solothurn                   3:24.53,5   1:22.15,7   (288)  1        30.    5.51 ¦ 
  221. Menzi Walter                        50 Volketswil                  3:26.46,8   1:24.09,0   (105)  4        46.    5.54 ¦ 
  222. Rüfli Thomas                        64 Meggen                      3:27.00,1   1:24.22,3   (125)  2        51.    5.54 ¦ 
  223. Feuz Marcel                         62 Gsteigwiler                 3:27.19,7   1:24.41,9    (40)  3        88.    5.55 ¦ 
  224. Kirsch Mark                         76 D-Hofbieber                 3:27.39,5   1:25.01,7   (314)  1        31.    5.55 ¦ 
  225. Trummer Jean-Pierre                 51 Carouge GE                  3:28.03,1   1:25.25,3   (162)  4        47.    5.56 ¦ 
  226. Hamersley Mark                      52 D-Hattersheim               3:29.31,3   1:26.53,5   (199)  4        48.    5.59 ¦ 
  227. Zuber Benno                         60 Randa                       3:29.35,2   1:26.57,4   (248)  3        89.    5.59 ¦ 
  228. Lauener Ueli                        59 Unterseen                   3:30.28,9   1:27.51,1   (209)  3        90.    6.00 ¦ 
  229. Sägesser Daniel                     60 Oftringen                   3:30.56,6   1:28.18,8   (127)  3        91.    6.01 ¦ 
  230. Scherzinger Hansjörg                64 Hägendorf                   3:31.23,4   1:28.45,6   (135)  2        52.    6.02 ¦ 
  231. Zeh Andreas, D-Schopfheim           64 SG Eilhem e.V.              3:32.13,0   1:29.35,2   (223)  2        53.    6.03 ¦ 
  232. Lauener Fritz                       53 Interlaken                  3:33.45,6   1:31.07,8    (94)  4        49.    6.06 ¦ 
  233. Frech Manfred                       55 D-Rheinfelden               3:34.09,3   1:31.31,5    (43)  3        92.    6.07 ¦ 
  234. Marmieri Marco                      47 I-Milano                    3:35.02,7   1:32.24,9   (203)  4        50.    6.08 ¦ 
  235. Bitterlin Stephan                   62 Jegenstorf                  3:36.27,7   1:33.49,9   (289)  3        93.    6.11 ¦ 
  236. Streit René                         55 Heimberg                    3:37.25,2   1:34.47,4   (156)  3        94.    6.12 ¦ 
  237. Lüthi Hanspeter                     59 Steffisburg                 3:38.34,5   1:35.56,7   (274)  3        95.    6.14 ¦ 
  238. Wagner Daniel                       74 Goldiwil (Thun)             3:39.13,4   1:36.35,6   (169)  1        32.    6.15 ¦ 
  239. Remund Andres                       59 Gümmenen                    3:41.02,4   1:38.24,6   (117)  3        96.    6.18 ¦ 
  240. Flückiger Martin                    62 Bönigen                     3:45.44,8   1:43.07,0    (42)  3        97.    6.26 ¦ 
  241. Lochbrunner Markus                  65 Attiswil                    3:45.52,2   1:43.14,4   (239)  2        54.    6.27 ¦ 
  242. Krebs Werner                        62 Steffisburg                 3:48.49,2   1:46.11,4    (89)  3        98.    6.32 ¦ 
  243. Hotz Arnold                         65 Niederösch                  3:48.49,9   1:46.12,1   (256)  2        55.    6.32 ¦ 
  244. Hume Wilfried                       40 GB-Otley L521 2AA UK        3:48.55,0   1:46.17,2    (74)  5        9.     6.32 ¦ 
  245. Habegger Hans                       53 Utzigen                     3:53.01,3   1:50.23,5    (63)  4        51.    6.39 ¦ 
  246. Hug Beat                            67 Niederurnen                 3:59.24,7   1:56.46,9   (325)  2        56.    6.50 ¦ 
  247. Feser Bernhard                      62 D-Glottertal                4:04.12,5   2:01.34,7    (39)  3        99.    6.58 ¦ 
  248. Viola Renato                        53 Thusis                      4:05.15,3   2:02.37,5   (166)  4        52.    7.00 ¦ 
  249. Schenkel Peter                      63 Goldswil                    4:13.27,2   2:10.49,4   (134)  3        100.   7.14 ¦ 
  250. Hostettler Andreas                  61 Thun                        4:16.45,4   2:14.07,6    (70)  3        101.   7.20 ¦ 
  251. Kuhn Hans-Ueli                      59 Langnau am Albis            4:26.40,5   2:24.02,7    (90)  3        102.   7.37 ¦ 
  ---  Würsch Peter                        51 Emmetten                        -----   gestartet   (174)  4               ---- ¦ 
  ---  Lauener Thomas                      86 Interlaken                      -----   gestartet    (95)  1               ---- ¦ 
  ---  Davies Simon                        62 Ipsach                          -----   gestartet    (30)  3               ---- ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.