2. Teilstrecke Herren

Bieler Lauftage 2003 - 2. Teilstrecke Herren

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang        Ø/km ¦   Oberramsern ¦    Kirchberg ¦    Gossliwil ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Winkler Thomas                      73 Liebefeld                   4:30.20,8       -----    (11)  TS2/M30  1.     4.35 ¦  2:58.24    2.¦ 4:30.20    1.¦    ----  ----¦
    2. Lorwin Erhold                       56 D-Machern                   4:31.25,8      1.05,0    (28)  TS2/M45  1.     4.36 ¦  2:53.58    1.¦ 4:31.25    2.¦    ----  ----¦
    3. Schweizer Rene                      50 Eglisau                     4:33.52,9      3.32,1    (34)  TS2/M50  1.     4.38 ¦  2:58.56    3.¦ 4:33.52    3.¦    ----  ----¦
    4. Hegmann Tobias                      76 D-Großostheim               4:34.31,2      4.10,4  (1581)  TS2/M20  1.     4.39 ¦  3:02.32    4.¦ 4:34.31    4.¦    ----  ----¦
    5. Fink Christian                      61 A-Spitel-Pyhrn              4:43.04,8     12.44,0   (175)  TS2/M40  1.     4.48 ¦  3:06.14    5.¦ 4:43.04    5.¦    ----  ----¦
    6. Lange Michael                       57 D-Lahnstein                 5:09.10,6     38.49,8  (1926)  TS2/M45  2.     5.14 ¦  3:17.34   10.¦ 5:09.10    6.¦    ----  ----¦
    7. Schwab Werner                       56 Arch                        5:13.36,7     43.15,9  (2053)  TS2/M45  3.     5.19 ¦  3:24.51   16.¦ 5:13.36    7.¦    ----  ----¦
    8. Maurer Roland                       68 Zetzwil                     5:16.46,6     46.25,8    (89)  TS2/M35  1.     5.22 ¦  3:11.49    8.¦ 5:16.46    8.¦    ----  ----¦
    9. Langhein Bernd                      60 Dornach                     5:17.38,7     47.17,9    (60)  TS2/M40  2.     5.23 ¦  3:27.23   17.¦ 5:17.38    9.¦    ----  ----¦
   10. Pommey Didier                       60 F-Chalon sur Saone          5:20.34,6     50.13,8  (1590)  TS2/M40  3.     5.26 ¦  3:18.31   11.¦ 5:20.34   10.¦    ----  ----¦
   11. Liechti Marcel                      60 Benken ZH                   5:20.45,7     50.24,9  (1586)  TS2/M40  4.     5.26 ¦  3:09.49    6.¦ 5:20.45   11.¦    ----  ----¦
   12. Aebi Jürg                           56 Giebenach                   5:23.54,3     53.33,5  (2075)  TS2/M45  4.     5.29 ¦  3:20.03   14.¦ 5:23.54   12.¦    ----  ----¦
   13. Christen Rolf                       58 Olten                       5:31.29,7   1:01.08,9  (2068)  TS2/M45  5.     5.37 ¦  3:10.50    7.¦ 5:31.29   13.¦    ----  ----¦
   14. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    5:34.55,5   1:04.34,7  (1737)  TS2/M35  2.     5.41 ¦  3:36.33   19.¦ 5:34.55   14.¦    ----  ----¦
   15. Pfaff Andreas                       64 Brüttisellen                5:38.47,3   1:08.26,5   (422)  TS2/M35  3.     5.45 ¦  3:34.11   18.¦ 5:38.47   15.¦    ----  ----¦
   16. Kratter Alberto                     65 Zwillikon                   5:40.55,6   1:10.34,8  (1810)  TS2/M35  4.     5.47 ¦  3:24.39   15.¦ 5:40.55   16.¦    ----  ----¦
   17. Meyer Hanspeter                     68 Dintikon                    5:41.11,7   1:10.50,9    (81)  TS2/M35  5.     5.47 ¦  3:16.20    9.¦ 5:41.11   17.¦    ----  ----¦
   18. Torgler Marcel                      73 Gimel/St. George            5:41.17,0   1:10.56,2  (2125)  TS2/M30  2.     5.47 ¦  3:49.19   31.¦ 5:41.17   18.¦    ----  ----¦
   19. Pfefferle Bernhard                  54 D-Staufen                   5:41.19,3   1:10.58,5  (2015)  TS2/M45  6.     5.47 ¦  3:39.36   22.¦ 5:41.19   19.¦    ----  ----¦
   20. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                    5:45.57,5   1:15.36,7   (304)  TS2/M30  3.     5.52 ¦  3:50.00   32.¦ 5:45.57   20.¦    ----  ----¦
   21. Strickler Werner                    54 Kloten                      5:48.23,1   1:18.02,3    (97)  TS2/M45  7.     5.54 ¦  3:46.28   30.¦ 5:48.23   21.¦    ----  ----¦
   22. Trappe Lutz                         49 D-Urbach                    5:49.11,6   1:18.50,8  (1537)  TS2/M50  2.     5.55 ¦  3:40.57   23.¦ 5:49.11   22.¦    ----  ----¦
   23. Gross Ralf                          68 D-Schwäbisch Gmünd          5:49.27,5   1:19.06,7  (1800)  TS2/M35  6.     5.55 ¦  3:19.14   13.¦ 5:49.27   23.¦    ----  ----¦
   24. Schulz Thomas                       70 D-Berlin                    5:51.39,1   1:21.18,3   (144)  TS2/M30  4.     5.58 ¦  3:41.12   24.¦ 5:51.39   24.¦    ----  ----¦
   25. Aregger Manfred                     66 Heiligkreuz                 5:52.48,7   1:22.27,9  (2099)  TS2/M35  7.     5.59 ¦  3:43.55   28.¦ 5:52.48   25.¦    ----  ----¦
   26. Kapeller Christophe                 66 Cottens FR                  5:55.31,0   1:25.10,2  (1542)  TS2/M35  8.     6.02 ¦  3:37.44   21.¦ 5:55.31   26.¦    ----  ----¦
   27. Buergi Roger                        59 Wynau                       5:56.39,5   1:26.18,7   (416)  TS2/M40  5.     6.03 ¦  3:43.03   25.¦ 5:56.39   27.¦    ----  ----¦
   28. Lang Rudolf                         61 D-Würzburg                  6:03.05,6   1:32.44,8  (1421)  TS2/M40  6.     6.09 ¦  4:00.45   39.¦ 6:03.05   28.¦    ----  ----¦
   29. Tschanz Frederic                    79 Biel/Bienne                 6:08.19,6   1:37.58,8  (1860)  TS2/M20  2.     6.15 ¦  3:18.59   12.¦ 6:08.19   29.¦    ----  ----¦
   30. Baisch Dieter Karl                  61 D-Ober-Olm                  6:08.37,9   1:38.17,1  (1877)  TS2/M40  7.     6.15 ¦  3:43.30   26.¦ 6:08.37   30.¦    ----  ----¦
   31. Schilling Dieter                    53 D-Streithausen              6:09.45,8   1:39.25,0    (65)  TS2/M50  3.     6.16 ¦  3:36.57   20.¦ 6:09.45   31.¦    ----  ----¦
   32. Cala Cataldo                        44 Basel                       6:11.36,6   1:41.15,8  (1978)  TS2/M55  1.     6.18 ¦  4:02.27   41.¦ 6:11.36   32.¦    ----  ----¦
   33. Streiff Christian                   67 Rüti                        6:13.53,5   1:43.32,7  (1082)  TS2/M35  9.     6.20 ¦  3:50.14   33.¦ 6:13.53   33.¦    ----  ----¦
   34. Suter Marc                          82 Malleray-Bévilard           6:14.54,9   1:44.34,1  (1536)  TS2/M20  3.     6.21 ¦  3:52.19   34.¦ 6:14.54   34.¦    ----  ----¦
   35. Sylvester Dieter                    56 D-Alfeld                    6:15.08,6   1:44.47,8   (539)  TS2/M45  8.     6.22 ¦  4:12.37   51.¦ 6:15.08   35.¦    ----  ----¦
   36. Zbinden Hans Ulrich                 59 Sugiez                      6:15.41,4   1:45.20,6   (211)  TS2/M40  8.     6.22 ¦  3:58.23   37.¦ 6:15.41   36.¦    ----  ----¦
   37. Fricker Roland                      63 Klingnau                    6:18.33,3   1:48.12,5  (1479)  TS2/M40  9.     6.25 ¦  4:26.15   61.¦ 6:18.33   37.¦    ----  ----¦
   38. Lowiner Fredy                       63 Brig                        6:20.13,8   1:49.53,0  (2126)  TS2/M40  10.    6.27 ¦  3:43.52   27.¦ 6:20.13   38.¦    ----  ----¦
   39. Hoffmann Guenther                   42 D-Kassel                    6:20.16,9   1:49.56,1   (243)  TS2/M60  1.     6.27 ¦  4:05.52   44.¦ 6:20.16   39.¦    ----  ----¦
   40. Feldkamp Simon                      75 Bolligen                    6:27.10,8   1:56.50,0  (1057)  TS2/M20  4.     6.34 ¦  4:22.06   59.¦ 6:27.10   40.¦    ----  ----¦
   41. Lustenberger Beat                   53 Hellbühl                    6:29.39,3   1:59.18,5   (272)  TS2/M50  4.     6.36 ¦  4:08.20   48.¦ 6:29.39   41.¦    ----  ----¦
   42. Häusermann Christoph                54 Birsfelden                  6:31.56,3   2:01.35,5  (2135)  TS2/M45  9.     6.39 ¦  4:06.10   45.¦ 6:31.56   42.¦    ----  ----¦
   43. Becker Ralf                         64 D-Waldalgesheim             6:36.26,8   2:06.06,0  (1853)  TS2/M35  10.    6.43 ¦  4:07.22   47.¦ 6:36.26   43.¦    ----  ----¦
   44. Fricke Armin                        66 D-Kleinmachnow              6:37.48,7   2:07.27,9   (538)  TS2/M35  11.    6.45 ¦  4:12.08   50.¦ 6:37.48   44.¦    ----  ----¦
   45. Frischknecht Reto                   65 Zuchwil                     6:39.41,9   2:09.21,1  (2106)  TS2/M35  12.    6.47 ¦  3:57.14   35.¦ 6:39.41   45.¦    ----  ----¦
   46. Back Ernst                          51 D-Siefersheim               6:40.41,4   2:10.20,6   (372)  TS2/M50  5.     6.48 ¦  3:57.18   36.¦ 6:40.41   46.¦    ----  ----¦
   47. Osterwalder Guido                   60 Emmenbrücke                 6:41.00,2   2:10.39,4  (1566)  TS2/M40  11.    6.48 ¦  4:00.17   38.¦ 6:41.00   47.¦    ----  ----¦
   48. Schaller Jacques                    57 Soyhières                   6:41.31,1   2:11.10,3  (1520)  TS2/M45  10.    6.49 ¦  3:44.50   29.¦ 6:41.31   48.¦    ----  ----¦
   49. Menzel Wolfgang                     55 D-St.Augustin               6:51.43,6   2:21.22,8  (1874)  TS2/M45  11.    6.59 ¦  4:01.52   40.¦ 6:51.43   49.¦    ----  ----¦
   50. Fillinger Urs                       68 D-Konstanz                  6:52.01,3   2:21.40,5  (1986)  TS2/M35  13.    6.59 ¦  4:18.20   57.¦ 6:52.01   50.¦    ----  ----¦
   51. Baumgartner Marco                   62 Hünibach                    6:52.45,0   2:22.24,2  (1598)  TS2/M40  12.    7.00 ¦  4:12.00   49.¦ 6:52.45   51.¦    ----  ----¦
   52. Joerger André                       51 F-Wissembourg               6:55.50,7   2:25.29,9   (505)  TS2/M50  6.     7.03 ¦  4:18.08   56.¦ 6:55.50   52.¦    ----  ----¦
   53. Simon Markus                        71 Hochwald                    6:57.19,5   2:26.58,7  (1466)  TS2/M30  5.     7.05 ¦  4:30.38   64.¦ 6:57.19   53.¦    ----  ----¦
   54. Bissig Hans                         52 Cham                        6:58.07,2   2:27.46,4  (1894)  TS2/M50  7.     7.05 ¦  4:20.06   58.¦ 6:58.07   54.¦    ----  ----¦
   55. Hauser Willy                        50 Obernau                     6:59.14,7   2:28.53,9  (2061)  TS2/M50  8.     7.07 ¦  4:03.16   42.¦ 6:59.14   55.¦    ----  ----¦
   56. Bossard Toni                        54 Lupfig                      6:59.15,6   2:28.54,8   (242)  TS2/M45  12.    7.07 ¦  4:18.03   55.¦ 6:59.15   56.¦    ----  ----¦
   57. Dietz Ralph                         63 D-Paderborn                 7:00.35,9   2:30.15,1   (424)  TS2/M40  13.    7.08 ¦  4:04.34   43.¦ 7:00.35   57.¦    ----  ----¦
   58. Gerber Fritz                        56 Emmen                       7:02.27,2   2:32.06,4   (286)  TS2/M45  13.    7.10 ¦  4:25.29   60.¦ 7:02.27   58.¦    ----  ----¦
   59. Halt Bernd                          65 D-Aspach                    7:03.28,0   2:33.07,2  (1063)  TS2/M35  14.    7.11 ¦  4:35.51   73.¦ 7:03.28   59.¦    ----  ----¦
   60. Jenzer Beat                         60 Bern                        7:04.49,6   2:34.28,8  (1059)  TS2/M40  14.    7.12 ¦  4:29.42   63.¦ 7:04.49   60.¦    ----  ----¦
   61. Hirschi Christian                   45 Winterthur                  7:05.20,0   2:34.59,2   (375)  TS2/M55  2.     7.13 ¦  4:33.02   65.¦ 7:05.20   61.¦    ----  ----¦
   62. Weghofer Edmund                     51 D-Umkirch                   7:05.56,8   2:35.36,0  (1422)  TS2/M50  9.     7.13 ¦  4:38.27   77.¦ 7:05.56   62.¦    ----  ----¦
   63. Rapp Wolfgang                       54 D-Ochsenhausen              7:06.56,7   2:36.35,9  (1449)  TS2/M45  14.    7.14 ¦  4:38.14   76.¦ 7:06.56   63.¦    ----  ----¦
   64. Möckl                               55 D-Heinersreuth              7:07.30,0   2:37.09,2   (158)  TS2/M45  15.    7.15 ¦  4:14.16   52.¦ 7:07.30   64.¦    ----  ----¦
   65. Saile Tilmann, D-Ochsenhausen       67 0175-1214251                7:07.48,5   2:37.27,7  (1513)  TS2/M35  15.    7.15 ¦  4:38.13   75.¦ 7:07.48   65.¦    ----  ----¦
   66. Böniger Thomas                      66 Valens                      7:08.18,1   2:37.57,3  (1239)  TS2/M35  16.    7.16 ¦  4:33.05   66.¦ 7:08.18   66.¦    ----  ----¦
   67. Schmitz Patrick                     79 D-Memmingen                 7:09.03,3   2:38.42,5   (524)  TS2/M20  5.     7.17 ¦  4:43.08   83.¦ 7:09.03   67.¦    ----  ----¦
   68. Massek Peter                        47 D-Leopoldshöhe              7:09.03,6   2:38.42,8   (190)  TS2/M55  3.     7.17 ¦  4:28.17   62.¦ 7:09.03   68.¦    ----  ----¦
   69. Dubois Georges                      50 La Chaux-de-Fonds           7:10.52,9   2:40.32,1  (1189)  TS2/M50  10.    7.18 ¦  4:33.42   69.¦ 7:10.52   69.¦    ----  ----¦
   70. Felder Roland                       73 Luzern                      7:11.12,8   2:40.52,0  (1420)  TS2/M30  6.     7.19 ¦  4:15.38   53.¦ 7:11.12   70.¦    ----  ----¦
   71. Müller Paul Jürgen                  65 D-Solingen                  7:15.42,4   2:45.21,6  (1087)  TS2/M35  17.    7.23 ¦  4:39.15   78.¦ 7:15.42   71.¦    ----  ----¦
   72. Milic Brane                         72 St. Gallen                  7:20.29,6   2:50.08,8  (1785)  TS2/M30  7.     7.28 ¦  4:47.53   87.¦ 7:20.29   72.¦    ----  ----¦
   73. Bühler Lucien                       44 Tramelan                    7:22.07,2   2:51.46,4  (1667)  TS2/M55  4.     7.30 ¦  4:17.44   54.¦ 7:22.07   73.¦    ----  ----¦
   74. Karli Benjamin                      83 Zuchwil                     7:22.38,9   2:52.18,1  (1609)  TS2/M20  6.     7.30 ¦  5:13.06  102.¦ 7:22.38   74.¦    ----  ----¦
   75. Freys Alexander                     57 D-Berlin                    7:23.19,8   2:52.59,0   (504)  TS2/M45  16.    7.31 ¦  4:39.59   81.¦ 7:23.19   75.¦    ----  ----¦
   76. Ciprian Peter                       60 Würenlos                    7:23.35,5   2:53.14,7  (1838)  TS2/M40  15.    7.31 ¦  4:58.00   94.¦ 7:23.35   76.¦    ----  ----¦
   77. Reh Hubertus                        35 D-Bad Krozingen             7:24.18,0   2:53.57,2  (2013)  TS2/M65  1.     7.32 ¦  4:59.24   97.¦ 7:24.18   77.¦    ----  ----¦
   78. Stoffel Marco                       75 Bern                        7:28.53,0   2:58.32,2    (96)  TS2/M20  7.     7.37 ¦  4:33.39   67.¦ 7:28.53   78.¦    ----  ----¦
   79. Jaeggi Marco                        75 Jegenstorf                  7:28.53,6   2:58.32,8  (1651)  TS2/M20  8.     7.37 ¦  4:33.39   68.¦ 7:28.53   79.¦    ----  ----¦
   80. Meier Erwin                         46 Füllinsdorf                 7:29.44,7   2:59.23,9  (1693)  TS2/M55  5.     7.38 ¦  4:34.29   71.¦ 7:29.44   80.¦    ----  ----¦
   81. Zwick Klaus                         53 D-Lorch                     7:30.48,3   3:00.27,5  (1969)  TS2/M50  11.    7.39 ¦  4:44.21   84.¦ 7:30.48   81.¦    ----  ----¦
   82. Niedermoser Daryl                   84 Schaffhausen                7:35.51,0   3:05.30,2  (1786)  TS2/MJ   1.     7.44 ¦  5:03.17   98.¦ 7:35.51   82.¦    ----  ----¦
   83. Mette Guido R.                      60 D-Neu-Isenburg              7:36.34,7   3:06.13,9   (501)  TS2/M40  16.    7.45 ¦  4:54.36   92.¦ 7:36.34   83.¦    ----  ----¦
   84. Scherrer Michael                    72 Schmerikon                  7:38.42,7   3:08.21,9  (1965)  TS2/M30  8.     7.47 ¦  4:59.05   96.¦ 7:38.42   84.¦    ----  ----¦
   85. Dr. Kuhlmey Juergen                 38 D-Oldenburg                 7:46.50,8   3:16.30,0  (1718)  TS2/M65  2.     7.55 ¦  4:54.20   91.¦ 7:46.50   85.¦    ----  ----¦
   86. Stenz Walter                        45 Cabbiolo                    7:47.32,3   3:17.11,5  (1570)  TS2/M55  6.     7.56 ¦  4:37.45   74.¦ 7:47.32   86.¦    ----  ----¦
   87. Schenker Thomas                     61 Rothrist                    7:47.44,3   3:17.23,5  (1507)  TS2/M40  17.    7.56 ¦  4:51.35   90.¦ 7:47.44   87.¦    ----  ----¦
   88. Wüthrich Philipp                    81 Utzenstorf                  7:50.03,0   3:19.42,2  (1597)  TS2/M20  9.     7.58 ¦  4:35.22   72.¦ 7:50.03   88.¦    ----  ----¦
   89. Meier Alois                         48 St. Gallen                  7:51.36,5   3:21.15,7  (1179)  TS2/M55  7.     8.00 ¦  4:58.22   95.¦ 7:51.36   89.¦    ----  ----¦
   90. Ulmschneider Klaus-Peter            62 D-Esslingen                 7:51.46,1   3:21.25,3   (370)  TS2/M40  18.    8.00 ¦  4:46.37   86.¦ 7:51.46   90.¦    ----  ----¦
   91. Simosseg Oliver                     56 D-Ehrenkirchen              7:54.47,4   3:24.26,6  (2139)  TS2/M45  17.    8.03 ¦  5:04.35   99.¦ 7:54.47   91.¦    ----  ----¦
   92. Wegner Ralf                         60 D-Hagen                     7:59.59,3   3:29.38,5  (1839)  TS2/M40  19.    8.08 ¦  4:07.18   46.¦ 7:59.59   92.¦    ----  ----¦
   93. Rüegger Christian                   50 Gachnang                    8:02.27,5   3:32.06,7  (1175)  TS2/M50  12.    8.11 ¦  4:44.34   85.¦ 8:02.27   93.¦    ----  ----¦
   94. Plt Gabioud Alain                   64 Kallnach                    8:06.58,7   3:36.37,9  (3053)  TS2/M35  18.    8.16 ¦  4:48.07   88.¦ 8:06.58   94.¦    ----  ----¦
   95. Todaro Franco                       68 Basel                       8:07.51,5   3:37.30,7  (2115)  TS2/M35  19.    8.16 ¦  5:17.31  107.¦ 8:07.51   95.¦    ----  ----¦
   96. Spack Bernhard                      71 Bienne                      8:10.17,9   3:39.57,1  (1014)  TS2/M30  9.     8.19 ¦  5:27.50  112.¦ 8:10.17   96.¦    ----  ----¦
   97. Kadenbach Klaus                     41 D-Lünen                     8:11.13,6   3:40.52,8   (156)  TS2/M60  2.     8.20 ¦  5:09.06  100.¦ 8:11.13   97.¦    ----  ----¦
   98. Keinert Helmut                      34 D-Nürtingen                 8:14.07,6   3:43.46,8   (188)  TS2/M65  3.     8.23 ¦  4:54.54   93.¦ 8:14.07   98.¦    ----  ----¦
   99. Hillmer Stephan                     67 D-Lübeck                    8:14.37,5   3:44.16,7   (391)  TS2/M35  20.    8.23 ¦  4:49.30   89.¦ 8:14.37   99.¦    ----  ----¦
  100. Pohl Helmut                         62 D-Kronberg                  8:17.54,1   3:47.33,3  (1886)  TS2/M40  20.    8.27 ¦  4:43.06   82.¦ 8:17.54  100.¦    ----  ----¦
  101. Grüninger Micha                     67 Siebnen/Galgenen            8:20.51,9   3:50.31,1  (1967)  TS2/M35  21.    8.30 ¦  5:13.27  104.¦ 8:20.51  101.¦    ----  ----¦
  102. Wettstein Walter                    51 Windisch                    8:24.37,4   3:54.16,6  (1966)  TS2/M50  13.    8.34 ¦  5:18.37  108.¦ 8:24.37  102.¦    ----  ----¦
  103. Spalis Stanislaus                   50 D-Gau-Bischofsheim          8:24.39,6   3:54.18,8  (1151)  TS2/M50  14.    8.34 ¦  5:19.24  109.¦ 8:24.39  103.¦    ----  ----¦
  104. Zeiher Harald                       57 D-Löchgau                   8:28.03,6   3:57.42,8  (1248)  TS2/M45  18.    8.37 ¦  5:26.19  111.¦ 8:28.03  104.¦    ----  ----¦
  105. Schären Werner                      46 Oberstammheim               8:30.04,4   3:59.43,6  (1305)  TS2/M55  8.     8.39 ¦  5:34.35  119.¦ 8:30.04  105.¦    ----  ----¦
  106. Wenger Bernhard                     48 Clarens                     8:34.16,4   4:03.55,6  (1379)  TS2/M55  9.     8.43 ¦  5:15.06  106.¦ 8:34.16  106.¦    ----  ----¦
  107. Lohmann Martin                      47 D-Recklinghausen            8:34.31,6   4:04.10,8  (1294)  TS2/M55  10.    8.44 ¦  4:39.57   79.¦ 8:34.31  107.¦    ----  ----¦
  108. Chiappori Marco                     74 Brügg                       8:38.14,5   4:07.53,7   (409)  TS2/M20  10.    8.47 ¦  5:29.26  116.¦ 8:38.14  108.¦    ----  ----¦
  109. Häberli Daniel                      60 Recherswil                  8:38.51,0   4:08.30,2   (465)  TS2/M40  21.    8.48 ¦  5:39.25  122.¦ 8:38.51  109.¦    ----  ----¦
  110. Luginbuehl Andreas                  59 Liestal                     8:42.44,6   4:12.23,8   (389)  TS2/M40  22.    8.52 ¦  5:14.46  105.¦ 8:42.44  110.¦    ----  ----¦
  111. Messerschmitt Ralf                  56 D-Leonberg                  8:45.43,4   4:15.22,6  (1927)  TS2/M45  19.    8.55 ¦  5:33.31  118.¦ 8:45.43  111.¦    ----  ----¦
  112. Scheidegger Matthias                60 Oftringen                   8:46.51,1   4:16.30,3  (1056)  TS2/M40  23.    8.56 ¦  5:24.19  110.¦ 8:46.51  112.¦    ----  ----¦
  113. Stöckel Joachim                     39 D-Suhl                      8:50.04,4   4:19.43,6  (1296)  TS2/M60  3.     8.59 ¦  5:33.07  117.¦ 8:50.04  113.¦    ----  ----¦
  114. Miro Lozar                          40 SLO-Ljubljana               8:50.27,9   4:20.07,1   (193)  TS2/M60  4.     9.00 ¦  5:28.33  115.¦ 8:50.27  114.¦    ----  ----¦
  115. Rothenbühler Patrik                 81 Tramelan                    8:53.16,4   4:22.55,6  (2112)  TS2/M20  11.    9.03 ¦  4:39.58   80.¦ 8:53.16  115.¦    ----  ----¦
  116. Herrmann Bernhard                   64 D-St. Leon-Rot              8:53.51,0   4:23.30,2  (1107)  TS2/M35  22.    9.03 ¦  6:00.57  133.¦ 8:53.51  116.¦    ----  ----¦
  117. Blaser Markus                       61 Würenlos                    8:56.04,6   4:25.43,8  (1303)  TS2/M40  24.    9.06 ¦  5:35.32  120.¦ 8:56.04  117.¦    ----  ----¦
  118. Kroschinski Jörg                    62 D-Hamburg                   8:56.56,8   4:26.36,0  (1650)  TS2/M40  25.    9.06 ¦  5:27.55  113.¦ 8:56.56  118.¦    ----  ----¦
  119. Zeller Wolfgang                     53 D-Hamburg                   8:57.08,7   4:26.47,9  (1128)  TS2/M50  15.    9.07 ¦  5:27.55  113.¦ 8:57.08  119.¦    ----  ----¦
  120. Müller Jürgen                       71 D-Walldorf                  8:59.48,8   4:29.28,0   (510)  TS2/M30  10.    9.09 ¦  5:39.35  123.¦ 8:59.48  120.¦    ----  ----¦
  121. Krähenbühl Roger                    70 Lobsigen                    8:59.53,1   4:29.32,3  (2024)  TS2/M30  11.    9.09 ¦  5:36.27  121.¦ 8:59.53  121.¦    ----  ----¦
  122. Nikles Otto                         62 Studen BE                   9:00.37,4   4:30.16,6  (1751)  TS2/M40  26.    9.10 ¦  5:52.38  131.¦ 9:00.37  122.¦    ----  ----¦
  123. Maurer Daniel                       84 Bretzwil                    9:01.02,5   4:30.41,7  (1099)  TS2/MJ   2.     9.11 ¦  5:39.42  124.¦ 9:01.02  123.¦    ----  ----¦
  124. Perren Christoph                    80 Ziefen                      9:01.03,8   4:30.43,0  (1472)  TS2/M20  12.    9.11 ¦  5:39.43  125.¦ 9:01.03  124.¦    ----  ----¦
  125. Hasenfratz Raymond                  53 Reinach                     9:05.22,2   4:35.01,4   (427)  TS2/M50  16.    9.15 ¦  5:47.48  130.¦ 9:05.22  125.¦    ----  ----¦
  126. Gujer Silvio                        75 Biel                        9:08.37,1   4:38.16,3  (1580)  TS2/M20  13.    9.18 ¦  5:11.52  101.¦ 9:08.37  126.¦    ----  ----¦
  127. Burkard Stefan                      64 D-Wattenscheid              9:17.44,0   4:47.23,2  (1730)  TS2/M35  23.    9.28 ¦  6:09.51  136.¦ 9:17.44  127.¦    ----  ----¦
  128. Hptm Jovanovic Goran                75 Les Marécottes              9:18.43,8   4:48.23,0  (3056)  TS2/M20  14.    9.29 ¦  5:45.07  129.¦ 9:18.43  128.¦    ----  ----¦
  129. Otte Günter                         56 D-Ratingen                  9:20.58,2   4:50.37,4   (406)  TS2/M45  20.    9.31 ¦  6:02.57  134.¦ 9:20.58  129.¦    ----  ----¦
  130. Hofmann Silvio                      70 Biel                        9:21.15,1   4:50.54,3  (1720)  TS2/M30  12.    9.31 ¦  5:41.57  126.¦ 9:21.15  130.¦    ----  ----¦
  131. Habla Jürgen                        61 D-Neumarkt i.d. OPf         9:27.07,6   4:56.46,8  (1011)  TS2/M40  27.    9.37 ¦  5:42.59  127.¦ 9:27.07  131.¦    ----  ----¦
  132. Seerau Roland                       61 D-Xanten                    9:40.38,0   5:10.17,2  (1468)  TS2/M40  28.    9.51 ¦  4:33.51   70.¦ 9:40.38  132.¦    ----  ----¦
  133. Oppermann Martin                    77 D-Frankfurt                 9:48.52,3   5:18.31,5  (1809)  TS2/M20  15.    9.59 ¦  5:44.52  128.¦ 9:48.52  133.¦    ----  ----¦
  134. Peters Marco                        66 D-Rheinberg                10:08.02,7   5:37.41,9  (1462)  TS2/M35  24.   10.19 ¦  6:16.58  139.¦10:08.02  134.¦    ----  ----¦
  135. Tobos Valeriu                       49 D-Ditzingen                10:11.33,4   5:41.12,6  (1895)  TS2/M50  17.   10.22 ¦  6:33.48  142.¦10:11.33  135.¦    ----  ----¦
  136. Dr. Witting Alfred                  56 D-Wuppertal                10:25.11,1   5:54.50,3  (1052)  TS2/M45  21.   10.36 ¦  6:26.41  141.¦10:25.11  136.¦    ----  ----¦
  137. Delisle Pierre Alain                60 Assens                     10:30.09,5   5:59.48,7  (1529)  TS2/M40  29.   10.41 ¦  6:19.46  140.¦10:30.09  137.¦    ----  ----¦
  138. Jenni Reto                          79 Schwarzenburg              10:43.51,7   6:13.30,9  (1983)  TS2/M20  16.   10.55 ¦  5:53.34  132.¦10:43.51  138.¦    ----  ----¦
  139. Baumgartner Elmar                   63 Flawil                     10:45.29,5   6:15.08,7  (1929)  TS2/M40  30.   10.57 ¦  6:57.47  143.¦10:45.29  139.¦    ----  ----¦
  140. Röthlisberger P                     62 Romanshorn                 10:50.56,1   6:20.35,3  (1601)  TS2/M40  31.   11.03 ¦  6:16.45  138.¦10:50.56  140.¦    ----  ----¦
  141. Müller Lucas                        81 Füllinsdorf                10:52.17,9   6:21.57,1  (2073)  TS2/M20  17.   11.04 ¦  6:13.20  137.¦10:52.17  141.¦    ----  ----¦
  142. Imbach Hans                         68 Sursee                     10:54.06,1   6:23.45,3  (1110)  TS2/M35  25.   11.06 ¦  6:05.27  135.¦10:54.06  142.¦    ----  ----¦
  143. Haeberli Ruedi                      63 Hausen b. Brugg            11:08.48,6   6:38.27,8  (1302)  TS2/M40  32.   11.21 ¦  5:13.15  103.¦11:08.48  143.¦    ----  ----¦
  144. Schmutz Fredi                       55 Zürich                     11:14.34,4   6:44.13,6  (1384)  TS2/M45  22.   11.27 ¦  6:59.26  144.¦11:14.34  144.¦    ----  ----¦
  145. Schneeberger Urs                    47 Rumisberg                  11:34.43,9   7:04.23,1  (1620)  TS2/M55  11.   11.47 ¦  7:16.32  148.¦11:34.43  145.¦    ----  ----¦
  146. Hptm Slomka Markus                  68 D-Berlin                   11:36.41,6   7:06.20,8  (3011)  TS2/M35  26.   11.49 ¦  7:08.43  146.¦11:36.41  146.¦    ----  ----¦
  147. Gorisch Hans-Joachim                34 D-Kelkheim Ts.             11:47.38,4   7:17.17,6   (151)  TS2/M65  4.    12.00 ¦  7:30.16  150.¦11:47.38  147.¦    ----  ----¦
  148. Deuss Ludwig                        59 Zürich                     11:49.38,4   7:19.17,6  (2078)  TS2/M40  33.   12.02 ¦  7:13.13  147.¦11:49.38  148.¦    ----  ----¦
  149. Vogler Alois                        61 Alpnach Dorf               11:49.43,2   7:19.22,4  (1538)  TS2/M40  34.   12.02 ¦  7:41.25  152.¦11:49.43  149.¦    ----  ----¦
  150. Mercey Bernard                      40 F-Unieux                   11:56.49,2   7:26.28,4  (1381)  TS2/M60  5.    12.10 ¦  7:34.17  151.¦11:56.49  150.¦    ----  ----¦
  151. Feller Roland                       66 Bern                       12:04.23,5   7:34.02,7  (1372)  TS2/M35  27.   12.17 ¦  7:46.25  153.¦12:04.23  151.¦    ----  ----¦
  152. Müller Ruedi                        57 Leutwil                    12:04.23,8   7:34.03,0  (1990)  TS2/M45  23.   12.17 ¦  7:07.39  145.¦12:04.23  152.¦    ----  ----¦
  153. Felleisen Alfred                    50 D-Stutensee                12:09.59,1   7:39.38,3  (2130)  TS2/M50  18.   12.23 ¦  7:28.04  149.¦12:09.59  153.¦    ----  ----¦
  154. Scheithauer Hermann                 63 D-Bad Dürrheim             12:23.59,1   7:53.38,3  (1989)  TS2/M40  35.   12.37 ¦  7:52.23  155.¦12:23.59  154.¦    ----  ----¦
  155. Walther Volker                      63 D-Bolanden                 12:24.01,4   7:53.40,6  (1993)  TS2/M40  36.   12.37 ¦  7:52.22  154.¦12:24.01  155.¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.