Bieler Lauftage 2003 - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
100/M60     42. Krasel Klaus-Dieter                 41 D                          14:35.36,8   5:05.28,7  (1474)    8.45 ¦ 
100/M65     23. Pobisch Reinhold                    35 D                          15:07.50,8   4:27.30,4  (1589)    9.04 ¦ 
100/W30     11. Dambacher Cornelia                  69 D-Aalen                    16:53.04,9   7:17.47,9  (2573)   10.07 ¦ 
100/M60      1. Mertz Ulrich                        41 D-Aalen                     9:30.08,1       -----   (107)    5.42 ¦ 
100/M50    161. Weippert Hans Joachim               52 D-Aalen                    18:08.14,3   9:50.06,2  (1363)   10.52 ¦ 
100/M45    132. Kaiser Dietmar                      55 D-Abensberg                12:12.12,7   4:32.33,1   (367)    7.19 ¦ 
100/M35    133. Kamp Mathias                        64 D-Achterwehr               15:07.53,1   8:00.29,5  (1857)    9.04 ¦ 
100/MP      39. Gefreiter Stegmair Paul, D-Affing   52 RK Aichach I               17:05.10,7   9:33.43,5  (3042)   10.15 ¦ 
100/M35    121. Kläsener Ralf                       68 D-Ahlen                    13:46.30,8   6:39.07,2  (1582)    8.15 ¦ 
100/M35    120. Küpper Ralph                        64 D-Ahlen                    13:46.30,6   6:39.07,0  (1584)    8.15 ¦ 
100/M35    105. Thomas Fischer                      68 D-Ahlen                    12:56.33,0   5:49.09,4  (1159)    7.45 ¦ 
100/M35     34. Klein Andreas                       65 D-Ahrweiler                10:23.55,2   3:16.31,6  (2100)    6.14 ¦ 
100/MP      40. Uffz Jakob Johann, D-Aichach        42 RK Aichach I               17:05.11,2   9:33.44,0  (3041)   10.15 ¦ 
100/M35     55. Held Volker                         67 D-Aidlingen                11:01.56,5   3:54.32,9  (1972)    6.37 ¦ 
TS2/M45      8. Sylvester Dieter                    56 D-Alfeld                    6:15.08,6   1:43.42,8   (539)    6.22 ¦ 
100/M40    157. Wasser Jörg-Peter                   59 D-Alfter                   13:01.32,4   5:34.06,3  (1244)    7.48 ¦ 
100/M30     35. Dulitz Thomas                       69 D-Alpirsbach               11:40.25,2   4:22.42,0  (1641)    7.00 ¦ 
100/M45    129. Staiger Harald                      54 D-Altbach                  12:07.13,6   4:27.34,0  (1118)    7.16 ¦ 
TS1/M55      8. Vogel Klaus                         46 D-Altena                    5:10.17,4   1:08.31,3   (354)    8.02 ¦ 
TS2/W55      1. Vogel Ursula                        44 D-Altena                    8:14.22,8       -----   (805)    8.23 ¦ 
100/M50     37. Sobol Wolfgang                      52 D-Altersbach               10:34.19,7   2:16.11,6   (425)    6.20 ¦ 
100/M20     57. Blätz Björn                         76 D-Alzey                    17:56.57,4   9:10.47,5  (2017)   10.46 ¦ 
100/M35      6. Fröhlich Siegfried                  68 D-Ammerbuch                 8:34.54,0   1:27.30,4    (72)    5.08 ¦ 
100/M50     72. Schmid Walter                       53 D-Amstetten                11:47.00,0   3:28.51,9   (141)    7.04 ¦ 
100/M35     32. Rosenkranz Matthias                 64 D-Angelbachtal             10:11.14,0   3:03.50,4    (63)    6.06 ¦ 
100/M20     42. Bochmann Uwe                        77 D-Annaberg-Buchholz        15:25.35,7   6:39.25,8  (2002)    9.15 ¦ 
100/MP      49. Olt Schiefer Andrej, D-Annaberg-Buc 76 Lw 1 Fü                    18:20.52,0  10:49.24,8  (3060)   11.00 ¦ 
TS3/M30      1. Reinhardt Stefan                    70 D-Ansbach                  13:31.22,9       -----  (1870)    9.52 ¦ 
100/M35     56. Schweinfest Ulrich                  68 D-Ansbach                  11:04.29,9   3:57.06,3  (1071)    6.38 ¦ 
100/M45    164. Trautmann Jörn-Ulrich               56 D-Apfelstädt               13:40.46,8   6:01.07,2  (1555)    8.12 ¦ 
100/M40    103. Becker Mattin                       60 D-Arnsberg                 11:42.03,7   4:14.37,6  (1085)    7.01 ¦ 
TS1/M35     10. Engelhardt Harald                   65 D-Aschaffenburg             4:07.34,7   1:25.28,5  (1884)    6.24 ¦ 
100/M40    171. Herzing Jürgen                      60 D-Aschaffenburg            13:28.39,7   6:01.13,6  (1791)    8.05 ¦ 
TS2/M35     14. Halt Bernd                          65 D-Aspach                    7:03.28,0   1:46.41,4  (1063)    7.11 ¦ 
100/M40    212. Wassmer Alfred                      59 D-Asslar Werdorf           16:44.58,9   9:17.32,8   (349)   10.02 ¦ 
H/M40       28. Beintner Michael                    59 D-Augsburg                  1:47.48,3     32.33,9  (5390)    5.06 ¦ 
100/M40    142. Glogger Bertram                     59 D-Augsburg                 12:41.45,2   5:14.19,1   (438)    7.37 ¦ 
100/M45     79. Erboral Okyar                       58 D-Aulendorf                11:03.27,6   3:23.48,0   (256)    6.38 ¦ 
100/M50     46. Gebhardt Kurt                       52 D-Babenhausen              10:47.15,6   2:29.07,5   (104)    6.28 ¦ 
100/M45     26. Schweizer Lutz-Dietrich             57 D-Backnang                  9:42.55,0   2:03.15,4  (1411)    5.49 ¦ 
100/M60     19. Finkernagel Holger                  43 D-Bad Berleburg            11:44.59,8   2:14.51,7  (1636)    7.02 ¦ 
100/M45     68. Weber Rudi                          55 D-Bad Berneck              10:48.02,0   3:08.22,4   (235)    6.28 ¦ 
100/MP      37. Olt Nötzold Hendrik, D-Bad Dürrheim 77 Vermesser 99               16:58.45,3   9:27.18,1  (3033)   10.11 ¦ 
TS2/M40     35. Scheithauer Hermann                 63 D-Bad Dürrheim             12:23.59,1   7:40.54,3  (1989)   12.37 ¦ 
100/M55     35. Löw Walter                          48 D-Bad Homburg              12:09.13,6   3:38.41,9   (291)    7.17 ¦ 
TS2/M65      1. Reh Hubertus                        35 D-Bad Krozingen             7:24.18,0       -----  (2013)    7.32 ¦ 
100/M45     81. Mitreuther Peter                    57 D-Bad Lausick              11:08.06,8   3:28.27,2   (462)    6.40 ¦ 
100/M40     21. Kraus Elmar                         62 D-Bad Nauheim               9:08.54,2   1:41.28,1  (1583)    5.29 ¦ 
100/M30     32. Dahnke Maik                         71 D-Bad Oeynhausen           11:17.02,6   3:59.19,4   (479)    6.46 ¦ 
100/M45     17. Sommer Georg                        55 D-Bad Saulgau               9:25.22,8   1:45.43,2   (113)    5.39 ¦ 
100/M20     29. Walaschek Thomas                    76 D-Bad Schussenried         13:11.08,5   4:24.58,6  (1596)    7.54 ¦ 
100/M50    105. Dickhardt Ludwig                    52 D-Bad Vilbel               13:18.22,8   5:00.14,7   (336)    7.59 ¦ 
100/W40     19. Bettendorf Lea                      61 D-Baden-Baden              13:40.40,4   4:50.32,7   (754)    8.12 ¦ 
100/M50    132. Duwe Klaus                          49 D-Baden-Baden              14:49.59,3   6:31.51,2  (2005)    8.53 ¦ 
100/M50    100. Hirschel Christof                   53 D-Baden-Baden              12:47.17,1   4:29.09,0  (1724)    7.40 ¦ 
100/M50     91. Mahlburg Rudolf                     52 D-Baden-Baden              12:25.21,3   4:07.13,2  (1735)    7.27 ¦ 
100/M50     77. Meder Gottfried                     52 D-Baden-Baden              11:55.46,7   3:37.38,6   (174)    7.09 ¦ 
100/W50      1. Metz Hannelore                      49 D-Baden-Baden              10:14.10,9       -----  (2523)    6.08 ¦ 
100/W50     14. Robinet Brigitte                    51 D-Baden-Baden              14:43.45,9   4:29.35,0   (811)    8.50 ¦ 
100/M35      4. Landele Jens                        66 D-Badenweiler               8:31.21,4   1:23.57,8  (1734)    5.06 ¦ 
H/M55       14. Draxler Guenter                     47 D-Bammental                 1:51.04,8     23.04,2  (5311)    5.15 ¦ 
100/M45    160. Kreisel Reinhard                    58 D-Bartholomä               13:12.56,4   5:33.16,8  (2010)    7.55 ¦ 
100/M40    158. Moog Peter                          59 D-Bassum                   13:02.14,0   5:34.47,9   (521)    7.49 ¦ 
100/M50    104. Löhfelm Hans-Werner, D-Beckingen    52 TV Losheim                 13:17.44,1   4:59.36,0  (1122)    7.58 ¦ 
100/M40      3. Bönig Torsten                       63 D-Belzig                    8:11.33,8     44.07,7    (43)    4.54 ¦ 
100/M45    176. Nickl Bill                          54 D-Belzig                   14:20.41,9   6:41.02,3  (1198)    8.36 ¦ 
100/M45     11. Härle Armin                         57 D-Benningen                 9:11.08,8   1:31.29,2  (1976)    5.30 ¦ 
100/M65     33. Lieberum Kurt                       37 D-Bensheim                 16:34.10,2   5:53.49,8  (1653)    9.56 ¦ 
100/M40    191. Gaudl Manfred                       60 D-Bergen                   14:25.06,0   6:57.39,9  (1196)    8.39 ¦ 
100/M45     99. Kimmerle Helmut                     58 D-Bergisch Gladbach        11:28.12,6   3:48.33,0  (1646)    6.52 ¦ 
100/M40     48. Wahle Lars                          59 D-Bergisch Gladbach         9:55.29,0   2:28.02,9   (154)    5.57 ¦ 
100/M40     83. Oel Gottfried                       59 D-Bergmatting              11:15.29,8   3:48.03,7   (229)    6.45 ¦ 
V/TEAM      24. Bittner Gisela, D-Berlin            57 Berliner Möttchen Team        59.04,0     15.25,6  (6600)    5.37 ¦ 
V/TEAM      20. Bittner Niels, D-Berlin             79 Berliner Möttchen Team        56.32,5     12.54,1  (6601)    5.23 ¦ 
V/TEAM      25. Bittner Sebastian, D-Berlin         77 Berliner Möttchen Team        59.04,2     15.25,8  (6602)    5.37 ¦ 
TS1/M50     13. Bresemann Klaus                     49 D-Berlin                    4:40.43,9   1:04.06,7  (1156)    7.16 ¦ 
TS2/M45     16. Freys Alexander                     57 D-Berlin                    7:23.19,8   2:51.54,0   (504)    7.31 ¦ 
100/M65     27. Gineiger Franz                      37 D-Berlin                   15:31.17,7   4:50.57,3  (1493)    9.18 ¦ 
100/M50     94. Goltsche Tobias                     53 D-Berlin                   12:32.54,6   4:14.46,5   (337)    7.31 ¦ 
H/W30       11. Gruner Barbara                      73 D-Berlin                    2:17.26,9     54.31,2  (5318)    6.30 ¦ 
100/M50    151. Hell Hans Günter                    50 D-Berlin                   16:36.01,9   8:17.53,8   (384)    9.57 ¦ 
100/W45      6. Herder Evelyn                       56 D-Berlin                   11:27.36,9   2:28.27,4   (723)    6.52 ¦ 
100/M50     32. Heß Roland                          50 D-Berlin                   10:19.24,1   2:01.16,0   (410)    6.11 ¦ 
100/W40     17. Heym Manuela                        63 D-Berlin                   13:13.56,8   4:23.49,1  (2533)    7.56 ¦ 
100/M40    167. Heym Volker                         61 D-Berlin                   13:13.56,8   5:46.30,7  (1001)    7.56 ¦ 
100/M40     33. Hopp Michael                        60 D-Berlin                    9:27.37,1   2:00.11,0    (87)    5.40 ¦ 
100/M40    152. Janke Andreas                       62 D-Berlin                   12:50.59,7   5:23.33,6   (185)    7.42 ¦ 
100/M45    144. Kaiser Gunnar                       58 D-Berlin                   12:40.31,6   5:00.52,0   (127)    7.36 ¦ 
100/M40    113. Kakuk Zsolt                         63 D-Berlin                   11:54.02,6   4:26.36,5   (275)    7.08 ¦ 
100/M50    150. Keil Reinhard                       52 D-Berlin                   16:36.01,8   8:17.53,7   (401)    9.57 ¦ 
100/M30     17. Koch Heico                          71 D-Berlin                   10:19.51,5   3:02.08,3   (390)    6.11 ¦ 
100/M30     27. Koska Alexander                     69 D-Berlin                   10:48.55,7   3:31.12,5   (413)    6.29 ¦ 
100/M30     14. Kostadinovic Sasa                   72 D-Berlin                    9:59.22,1   2:41.38,9  (1453)    5.59 ¦ 
100/M20     67. OFw Ladewig Andreas                 75 D-Berlin                   21:35.33,5  12:49.23,6  (3013)   12.57 ¦ 
100/M50     84. Lehmann Wolf-Dieter                 49 D-Berlin                   12:18.23,4   4:00.15,3  (1144)    7.23 ¦ 
100/M35    155. HF Mania Marcus                     64 D-Berlin                   20:36.57,8  13:29.34,2  (3012)   12.22 ¦ 
100/W60      5. Mascher Annemarie                   39 D-Berlin                   16:36.01,7   4:41.59,3  (2534)    9.57 ¦ 
100/M50     42. Mascher Karl                        52 D-Berlin                   10:40.55,1   2:22.47,0    (95)    6.24 ¦ 
100/M50    162. Mensel Gero                         50 D-Berlin                   18:25.01,2  10:06.53,1   (436)   11.03 ¦ 
100/M60     12. Miess Bernd                         43 D-Berlin                   11:10.05,2   1:39.57,1   (281)    6.42 ¦ 
100/M40     57. Paul Detlev                         63 D-Berlin                   10:19.22,4   2:51.56,3  (1399)    6.11 ¦ 
100/M45    177. Picard Gerd                         55 D-Berlin                   14:20.50,6   6:41.11,0  (1089)    8.36 ¦ 
100/M60      9. Plickat Peter                       43 D-Berlin                   10:38.44,6   1:08.36,5   (303)    6.23 ¦ 
100/M35     93. Poll Andor                          64 D-Berlin                   12:22.06,3   5:14.42,7   (187)    7.25 ¦ 
100/W50      5. Reitenspiess Anneliese              51 D-Berlin                   12:09.50,3   1:55.39,4   (721)    7.17 ¦ 
100/M35     73. Renkl Peter                         66 D-Berlin                   11:45.27,1   4:38.03,5    (82)    7.03 ¦ 
TS1/M45      9. Schäfer-Baum Jürgen                 57 D-Berlin                    4:14.24,9   1:17.58,9   (520)    6.35 ¦ 
TS2/M30      4. Schulz Thomas                       70 D-Berlin                    5:51.39,1   1:21.18,3   (144)    5.58 ¦ 
100/W30      1. Seidel Grit                         70 D-Berlin                    9:35.17,0       -----   (705)    5.45 ¦ 
H/M30       39. Shahd Maurice                       69 D-Berlin                    2:17.27,1   1:01.51,2  (5317)    6.30 ¦ 
TS2/M35     26. Hptm Slomka Markus                  68 D-Berlin                   11:36.41,6   6:19.55,0  (3011)   11.49 ¦ 
TS1/M20     26. Stuffz Stoklas Martin               80 D-Berlin                    6:52.15,1   3:10.49,9  (3014)   10.40 ¦ 
100/M30     24. Stumpf Jens                         73 D-Berlin                   10:41.39,5   3:23.56,3  (2001)    6.24 ¦ 
100/M35    123. von Heine Carsten                   65 D-Berlin                   13:53.26,6   6:46.03,0  (1475)    8.20 ¦ 
100/M50    128. Merz Thomas                         49 D-Berlin-Waldesruh         14:33.58,9   6:15.50,8  (1030)    8.44 ¦ 
100/M45     89. Koenig Guenter                      55 D-Besigheim                11:21.52,5   3:42.12,9  (1113)    6.49 ¦ 
100/W40      5. Jathe Cornelia                      59 D-Beuren                   10:38.15,6   1:48.07,9   (780)    6.22 ¦ 
100/W35     34. Singer Manuela                      68 D-Beuron                   15:43.16,8   6:59.49,6   (770)    9.25 ¦ 
100/W40      1. Kolenc Jutta                        60 D-Biberach                  8:50.07,7       -----  (2615)    5.18 ¦ 
100/M45    136. Bode Ullrich                        57 D-Bietigheim-Bissingen     12:22.43,5   4:43.03,9  (2038)    7.25 ¦ 
100/W40     29. Sell Christine                      63 D-Bischofsheim             15:39.14,3   6:49.06,6   (825)    9.23 ¦ 
100/M50     48. Klups Detlef                        52 D-Blieskastel              10:51.43,6   2:33.35,5   (293)    6.31 ¦ 
100/M45     50. Vettermann Matthias                 57 D-Bobenheim-Roxheim        10:23.00,5   2:43.20,9  (1767)    6.13 ¦ 
100/M30     12. Arndt Oliver                        71 D-Bochum                    9:47.05,9   2:29.22,7   (129)    5.52 ¦ 
100/M50     49. Eden Gerd                           51 D-Bochum                   10:52.39,9   2:34.31,8   (499)    6.31 ¦ 
100/M30     59. Schwenske Torsten                   70 D-Bochum                   13:49.43,7   6:32.00,5   (397)    8.17 ¦ 
100/M35    114. Wiegers+Peter                       66 D-Bochum                   13:14.12,0   6:06.48,4  (1954)    7.56 ¦ 
TS2/M40     36. Walther Volker                      63 D-Bolanden                 12:24.01,4   7:40.56,6  (1993)   12.37 ¦ 
100/M40     92. Oesterle Markus                     62 D-Bollschweil              11:25.38,8   3:58.12,7  (1834)    6.51 ¦ 
100/M30     42. Pfeffer Ralph                       70 D-Bolsterlang              12:23.10,6   5:05.27,4  (1027)    7.25 ¦ 
100/M20     34. Rudolf Daniel                       79 D-Bonn                     13:27.08,3   4:40.58,4   (532)    8.04 ¦ 
100/M40    117. Walbrodt Uwe                        62 D-Bonn                     11:58.41,4   4:31.15,3   (472)    7.11 ¦ 
100/M65     10. Kaufmann Josef                      36 D-Bottrop                  12:26.48,4   1:46.28,0  (1682)    7.28 ¦ 
100/W35     26. Voegelin Doris                      67 D-Bottrop                  12:36.05,6   3:52.38,4   (820)    7.33 ¦ 
100/M45    148. Zachow Hartmut                      57 D-Bottrop                  12:48.26,4   5:08.46,8  (1392)    7.41 ¦ 
100/M40     24. Rechtenwald Roland                  59 D-Boxberg                   9:15.41,2   1:48.15,1   (133)    5.33 ¦ 
100/STAF     8. Drilling Carsten+Drilling Carsten+N 72 LSV Biel verstärkt          7:39.50,3     59.00,5  (3209)    4.35 ¦ 
100/M45    102. Marx Josef                          57 D-Brakel                   11:31.34,5   3:51.54,9  (1614)    6.54 ¦ 
100/M35    100. Friedrich Peter                     65 D-Braubach                 12:42.09,8   5:34.46,2  (1467)    7.37 ¦ 
100/M40     35. Helm Peter                          60 D-Braunfels                 9:32.00,9   2:04.34,8   (201)    5.43 ¦ 
100/M45    204. Malter Manfred                      57 D-Bräuningshof             16:51.40,7   9:12.01,1  (1256)   10.07 ¦ 
100/M50    109. Drexler Hans                        53 D-Braunschweig             13:41.42,2   5:23.34,1  (1007)    8.13 ¦ 
100/M50     98. Pietschmann Hans                    51 D-Braunschweig             12:43.58,1   4:25.50,0   (412)    7.38 ¦ 
100/M45    168. Wehle Detlef                        57 D-Brechen                  13:55.21,9   6:15.42,3   (495)    8.21 ¦ 
100/W30      9. Janicki Monika                      69 D-Bretten                  16:37.47,1   7:02.30,1  (2511)    9.58 ¦ 
100/M40    174. Langen Winfried                     60 D-Bruchhausen-Vilsen       13:34.31,9   6:07.05,8   (168)    8.08 ¦ 
100/M50     15. Kernert Norbert                     53 D-Bruchsal                  9:33.58,9   1:15.50,8   (218)    5.44 ¦ 
100/M70     13. Gossenberger Jochen                 32 D-Brunsbüttel              20:03.35,1   8:07.08,8  (2076)   12.02 ¦ 
100/M45    122. Aulmann Rainer                      57 D-Buch                     11:53.46,8   4:14.07,2   (131)    7.08 ¦ 
100/M40    154. Schmidt Peter                       60 D-Bühl                     12:53.16,1   5:25.50,0  (1861)    7.43 ¦ 
100/M55      9. Czerwinski Günter Dr.               44 D-Bünde                    10:42.06,6   2:11.34,9  (1841)    6.25 ¦ 
100/M55      9. Schroeder Ulrich                    44 D-Bünde                    10:42.06,6   2:11.34,9   (111)    6.25 ¦ 
100/M40     77. Messmer Gregor, D-Burrweiler        61 TV Maikammer               10:54.53,3   3:27.27,2  (1695)    6.32 ¦ 
100/M65     15. Södje Dieter                        38 D-Celle                    13:14.33,8   2:34.13,4   (360)    7.56 ¦ 
100/M45     19. Stein Michael                       54 D-Cölbe                     9:28.32,5   1:48.52,9  (1939)    5.41 ¦ 
100/M45    125. Twele Norbert                       58 D-Coppengrave              11:57.12,4   4:17.32,8   (320)    7.10 ¦ 
100/M40     44. Huthmann Achim                      63 D-Crailsheim                9:50.48,2   2:23.22,1   (234)    5.54 ¦ 
TS1/M30      3. Kurz Werner                         70 D-Crailsheim                3:57.45,2     17.49,7  (1153)    6.09 ¦ 
100/M55     15. Ulrich Bernd                        47 D-Dachau                   11:05.29,7   2:34.58,0  (1041)    6.39 ¦ 
100/M55     84. Harnisch Klaus                      46 D-Dannstadt-Schauernheim   15:50.30,8   7:19.59,1  (1091)    9.30 ¦ 
100/W35     31. Däsch Gabriele                      67 D-Darmstadt                15:12.05,2   6:28.38,0  (2535)    9.07 ¦ 
100/M45     32. Schulte Helmut                      55 D-Darmstadt                 9:53.56,0   2:14.16,4   (138)    5.56 ¦ 
100/M35     65. Matthis Lothar                      65 D-Dauchingen               11:38.12,5   4:30.48,9   (417)    6.58 ¦ 
100/M45     91. Lang Hans                           57 D-Deißlingen               11:24.00,5   3:44.20,9  (1094)    6.50 ¦ 
100/M40     71. Dr. Hundeshagen Gregor              59 D-Dessau                   10:49.09,3   3:21.43,2  (1726)    6.29 ¦ 
100/M60     11. Sicheneder Ludwig                   43 D-Deuerling                11:03.07,8   1:32.59,7   (393)    6.37 ¦ 
100/M30     78. Obermaat Nevyjel Radek              70 D-Dirrfelden               20:36.48,0  13:19.04,8  (3040)   12.22 ¦ 
TS2/M50     17. Tobos Valeriu                       49 D-Ditzingen                10:11.33,4   5:37.40,5  (1895)   10.22 ¦ 
100/M40    148. Stahn Andreas                       60 D-Dollern                  12:47.10,9   5:19.44,8  (1500)    7.40 ¦ 
100/M35    124. Pompilius Max                       65 D-Donaueschingen           13:57.24,1   6:50.00,5  (1567)    8.22 ¦ 
100/M50     38. Huget Manfred                       53 D-Dornhan                  10:37.14,1   2:19.06,0   (325)    6.22 ¦ 
100/M50    168. Kaupp Karl                          49 D-Dornstetten              20:12.22,0  11:54.13,9  (1897)   12.07 ¦ 
100/M40     47. Ermler Ralf                         61 D-Dortmund                  9:54.31,2   2:27.05,1   (130)    5.56 ¦ 
100/M55     27. Flume Karl-Heinz                    47 D-Dortmund                 11:46.09,3   3:15.37,6   (527)    7.03 ¦ 
100/M50     27. Gollner Heinz                       51 D-Dortmund                 10:12.00,6   1:53.52,5   (206)    6.07 ¦ 
TS1/M55      5. Noffke Horst                        44 D-Dortmund                  4:32.34,3     30.48,2  (1389)    7.03 ¦ 
TS1/W50      3. Noffke Margarete                    50 D-Dortmund                  5:15.21,6     48.41,7  (2569)    8.10 ¦ 
100/M60     43. Schmidt Gerhard                     41 D-Dortmund                 14:37.09,6   5:07.01,5   (161)    8.46 ¦ 
100/W55      3. Schmidt Gudrun                      44 D-Dortmund                 12:48.12,9   2:32.15,2   (755)    7.40 ¦ 
100/M40     12. Weber Wolf                          59 D-Dortmund                  8:40.51,9   1:13.25,8    (51)    5.12 ¦ 
TS3/M35      3. Spieß Karsten                       67 D-Dossenheim               11:36.36,9   1:39.49,8  (1104)    8.28 ¦ 
100/M45     88. Arnold Hanno                        55 D-Dresden                  11:20.55,5   3:41.15,9  (1722)    6.48 ¦ 
100/M45     73. Schiebel Thomas                     54 D-Dresden                  10:55.17,1   3:15.37,5  (1920)    6.33 ¦ 
TS1/M20      6. Wolf Martin                         83 D-Dresden                   4:45.18,2   1:03.53,0  (1093)    7.23 ¦ 
100/M50    113. Waldmann Thomas                     50 D-Drestedt                 13:46.24,2   5:28.16,1  (1632)    8.15 ¦ 
TS1/M60      9. Krämer Gerd                         43 D-Dudweiler                 5:32.30,6   2:20.35,4  (1249)    8.36 ¦ 
100/M40     54. Bartsch Jürgen                      61 D-Duingen                  10:10.43,2   2:43.17,1   (180)    6.06 ¦ 
100/M35      8. Nitz Karsten                        66 D-Duingen                   8:38.15,5   1:30.51,9    (47)    5.10 ¦ 
TS3/M65      1. Burkard Erwin                       36 D-Duisburg                 15:36.28,7       -----  (1729)   11.23 ¦ 
100/M40     72. Hübner Ralf                         63 D-Duisburg                 10:50.54,9   3:23.28,8  (1032)    6.30 ¦ 
100/W50     12. Joenck Marion                       53 D-Duisburg                 14:21.07,8   4:06.56,9   (812)    8.36 ¦ 
100/M65      9. Kazmierczak Erich                   38 D-Duisburg                 12:14.44,2   1:34.23,8   (323)    7.20 ¦ 
TS3/M50      3. Kohlke Dietmar                      50 D-Duisburg                 15:27.10,9   4:48.20,4  (1355)   11.16 ¦ 
100/M65     28. Müller Helmut                       34 D-Duisburg                 15:34.54,9   4:54.34,5  (1148)    9.20 ¦ 
100/W60      2. Pelzer Christa                      43 D-Duisburg                 12:36.30,0     42.27,6   (727)    7.33 ¦ 
100/M55     94. Plückelmann Willi                   48 D-Duisburg                 17:24.53,1   8:54.21,4  (1290)   10.26 ¦ 
100/M50     73. Tillmann  Gerhard                   49 D-Duisburg                 11:49.44,2   3:31.36,1  (1769)    7.05 ¦ 
100/W45     19. Tillmann Renate                     57 D-Duisburg                 13:47.30,3   4:48.20,8   (768)    8.16 ¦ 
100/M45     41. Wiegandt Holger                     58 D-Duisburg                 10:16.40,9   2:37.01,3   (150)    6.10 ¦ 
100/W40     18. Keller Maria                        61 D-Dürbheim                 13:16.19,8   4:26.12,1  (2625)    7.57 ¦ 
100/M40    108. Müller Jürgen                       62 D-Düsseldorf               11:44.42,7   4:17.16,6  (1714)    7.02 ¦ 
100/M50     61. Schubert Rainer                     50 D-Ebersbach                11:21.44,0   3:03.35,9  (1836)    6.49 ¦ 
100/MP      49. Olt Schmitz Frank, D-Eckental       76 Lw 1 Fü                    18:20.52,0  10:49.24,8  (3059)   11.00 ¦ 
100/M45    186. Schwarz Joachim                     58 D-Eckersdorf               14:59.03,1   7:19.23,5  (1031)    8.59 ¦ 
100/W45     16. Eulig Birgit                        57 D-Eckhorst-Stockelsdorf    12:48.57,2   3:49.47,7  (2570)    7.41 ¦ 
100/M45    150. Eulig Jens                          56 D-Eckhorst Stockelsdorf    12:48.57,1   5:09.17,5   (277)    7.41 ¦ 
100/M50    154. Etzrodt Frank-Ulrich                52 D-Effeltrich               16:49.35,2   8:31.27,1   (444)   10.05 ¦ 
TS1/M55     11. OTL Breuer Gerhard H.               44 D-Efringen-Kirchen          6:21.43,1   2:19.57,0  (3081)    9.53 ¦ 
TS1/W30      1. Schäfer Christa                     70 D-Eggenstein-Leopoldshafe   3:36.03,1       -----   (712)    5.35 ¦ 
TS2/M45     17. Simosseg Oliver                     56 D-Ehrenkirchen              7:54.47,4   3:23.21,6  (2139)    8.03 ¦ 
100/M55      6. Döring Josef                        48 D-Eichendorf               10:21.02,5   1:50.30,8   (480)    6.12 ¦ 
100/M50      5. Hofmann Jürgen                      51 D-Eisenberg                 8:49.44,1     31.36,0    (58)    5.17 ¦ 
100/M35     29. Wellstein Klaus                     68 D-Eisenberg                 9:57.20,4   2:49.56,8   (124)    5.58 ¦ 
100/M45     20. Kössl Manfred                       54 D-Eislingen                 9:33.09,4   1:53.29,8  (1026)    5.43 ¦ 
100/W40      7. Kratzheller Silvia                  62 D-Elbtal                   11:41.43,9   2:51.36,2   (718)    7.01 ¦ 
100/M50     88. Petry Roland                        51 D-Eltville                 12:24.06,7   4:05.58,6   (300)    7.26 ¦ 
100/M35     75. Flick Markus                        68 D-Ennepetal                11:47.35,6   4:40.12,0   (511)    7.04 ¦ 
100/M40    111. Spanier Volker                      59 D-Erkelenz                 11:50.47,1   4:23.21,0  (1053)    7.06 ¦ 
100/M35     41. Bayer Jürgen                        66 D-Erlangen                 10:42.54,3   3:35.30,7   (466)    6.25 ¦ 
100/M70      9. Flöter Wilfried                     32 D-Erlangen                 18:47.06,7   6:50.40,4  (1313)   11.16 ¦ 
100/M35     61. Griesang Jens                       67 D-Erlangen                 11:27.04,8   4:19.41,2  (1499)    6.52 ¦ 
100/M50     10. Mistelberger Karl                   49 D-Erlangen                  9:21.11,3   1:03.03,2  (1814)    5.36 ¦ 
100/M55     73. Kumpf Harald                        48 D-Erlenbach                14:31.17,6   6:00.45,9  (1212)    8.42 ¦ 
100/M35     78. Bauer Thorsten                      65 D-Eschbach                 11:48.17,4   4:40.53,8  (1796)    7.04 ¦ 
TS3/W30      1. Jauch Renate                        71 D-Eschbronn                15:23.20,6       -----  (2599)   11.13 ¦ 
TS1/M50     18. Peckl Gerhard                       52 D-Eschelbronn               5:00.50,8   1:24.13,6  (1173)    7.47 ¦ 
100/M40    125. Fehling Andreas                     59 D-Eschwege                 12:18.15,7   4:50.49,6   (189)    7.22 ¦ 
TS1/W40      4. Fust Judith                         61 D-Essen                     5:13.11,7     50.44,1  (2530)    8.06 ¦ 
100/M40     55. Fust Ulrich                         61 D-Essen                    10:15.11,9   2:47.45,8   (497)    6.09 ¦ 
TS2/W50      2. Gebauer-Funke Gerda                 51 D-Essen                     8:16.30,1   2:18.37,2   (779)    8.25 ¦ 
100/W35     11. Jöhring Jutta                       67 D-Essen                    10:38.10,0   1:54.42,8   (777)    6.22 ¦ 
100/M40     64. Ludden Peter                        62 D-Essen                    10:38.09,9   3:10.43,8  (1710)    6.22 ¦ 
100/M40    183. Mattke Peter                        62 D-Essen                    13:48.31,7   6:21.05,6   (502)    8.17 ¦ 
100/W40     21. Ostgathe-Mattke Astrid              59 D-Essen                    13:48.31,7   4:58.24,0  (2532)    8.17 ¦ 
100/M40     36. Schack Andreas                      60 D-Essen                     9:34.09,6   2:06.43,5   (165)    5.44 ¦ 
100/W35     38. Wilhelm Frauke                      68 D-Essen                    19:11.32,9  10:28.05,7  (2560)   11.30 ¦ 
100/M45     38. Häntzschel Ralf                     56 D-Esslingen                10:11.15,6   2:31.36,0  (1846)    6.06 ¦ 
TS1/M55      1. Kos Benno                           48 D-Esslingen                 4:01.46,1       -----   (382)    6.15 ¦ 
100/M45     80. Schmid Reinhard                     57 D-Esslingen                11:04.54,0   3:25.14,4   (149)    6.38 ¦ 
TS2/M40     18. Ulmschneider Klaus-Peter            62 D-Esslingen                 7:51.46,1   3:08.41,3   (370)    8.00 ¦ 
100/M35     91. Amann Andreas                       65 D-Ettenheim                12:16.07,1   5:08.43,5  (1728)    7.21 ¦ 
TS1/M50     20. Hurst Rainer                        52 D-Ettenheim                 5:07.47,0   1:31.09,8  (1921)    7.58 ¦ 
100/M35     69. Schneider Bernd                     64 D-Fellbach                 11:42.36,0   4:35.12,4  (1463)    7.01 ¦ 
100/M40    208. Siegmeyer Uwe                       60 D-Fellbach                 15:59.05,3   8:31.39,2  (1485)    9.35 ¦ 
100/M60     15. Buhl Manfred                        40 D-Filderstadt              11:26.22,5   1:56.14,4   (271)    6.51 ¦ 
100/M55     63. Häbich Herbert                      45 D-Filderstadt              13:40.08,3   5:09.36,6  (1050)    8.12 ¦ 
100/M45     27. Hörz Hermann                        56 D-Filderstadt               9:44.10,1   2:04.30,5  (1854)    5.50 ¦ 
100/M50     55. Möllmann Norbert                    52 D-Filderstadt              11:01.21,2   2:43.13,1  (1789)    6.36 ¦ 
100/M60     54. Rähmer Hans-Jörg                    42 D-Filderstadt              16:18.08,1   6:48.00,0  (1762)    9.46 ¦ 
100/M20     46. Rähmer Marc-Steffen                 77 D-Filderstadt              16:18.08,2   7:31.58,3  (1763)    9.46 ¦ 
TS1/M35      8. Raschid Andreas                     64 D-Filderstadt               4:04.15,5   1:22.09,3  (1850)    6.19 ¦ 
100/M40     34. Lamberz Edgar                       60 D-Florstadt                 9:31.54,7   2:04.28,6   (148)    5.43 ¦ 
100/M35     42. Vogler Norbert                      67 D-Forchheim                10:44.27,4   3:37.03,8    (21)    6.26 ¦ 
100/M35    103. Kapper Robert                       64 D-Frankenthal              12:52.19,6   5:44.56,0   (420)    7.43 ¦ 
100/M35     83. Becker Ulrich                       66 D-Frankfurt                11:58.23,4   4:50.59,8  (1465)    7.11 ¦ 
100/M60     50. Bücheler Axel                       39 D-Frankfurt                15:33.47,8   6:03.39,7  (1649)    9.20 ¦ 
100/W40     12. Finzel Nora                         63 D-Frankfurt                12:32.18,7   3:42.11,0   (743)    7.31 ¦ 
100/M30     64. Fortuna Sebastiano                  73 D-Frankfurt                15:37.33,1   8:19.49,9   (181)    9.22 ¦ 
TS2/W35      5. Greif Sonja                         64 D-Frankfurt                11:47.31,7   5:15.02,9   (710)   12.00 ¦ 
100/M40     62. Kaltschnee Volker                   62 D-Frankfurt                10:33.21,3   3:05.55,2  (1866)    6.20 ¦ 
100/W40     31. Leidner Gabi                        62 D-Frankfurt                16:03.45,1   7:13.37,4   (829)    9.38 ¦ 
100/M40    121. Milde Michael                       59 D-Frankfurt                12:14.20,9   4:46.54,8  (1864)    7.20 ¦ 
100/M40    179. Müller-Werner Helge                 61 D-Frankfurt                13:42.47,6   6:15.21,5   (469)    8.13 ¦ 
TS2/M20     15. Oppermann Martin                    77 D-Frankfurt                 9:48.52,3   5:14.21,1  (1809)    9.59 ¦ 
100/M60     39. Kässner Jürgen                      42 D-Frankfurt Am Main        14:14.05,3   4:43.57,2   (106)    8.32 ¦ 
100/M20     19. Rogowski Michael                    78 D-Frankfurt am Main        11:42.36,3   2:56.26,4  (1069)    7.01 ¦ 
100/M50    140. Freudenmacher Werner                53 D-Freckenfeld              15:21.12,3   7:03.04,2   (455)    9.12 ¦ 
100/M45     96. Szkudlapski Nikolaus                56 D-Freckenfeld              11:25.33,9   3:45.54,3  (1813)    6.51 ¦ 
100/M40    172. Keller Stefan                       63 D-Frei-Laubersheim         13:29.50,9   6:02.24,8  (1759)    8.05 ¦ 
TS1/M50     16. Wendel Willi                        50 D-Freiamt                   4:49.59,1   1:13.21,9  (1935)    7.30 ¦ 
100/M55     55. Kaltenbacher Wolfgang               46 D-Freiburg                 12:58.12,4   4:27.40,7  (1733)    7.46 ¦ 
100/M55     29. Kaufmes Gerhard                     44 D-Freiburg                 11:48.17,3   3:17.45,6  (1798)    7.04 ¦ 
100/M60     24. Leisibach Arthur                    42 D-Freiburg                 12:26.08,5   2:56.00,4   (347)    7.27 ¦ 
100/M55     31. Roether Wolfgang                    45 D-Freiburg                 11:51.24,9   3:20.53,2  (2014)    7.06 ¦ 
100/M50    149. Wagner Harald                       53 D-Freienfels               16:19.42,2   8:01.34,1  (1825)    9.47 ¦ 
100/M50    167. Herrmann Günter                     53 D-Freinsheim               20:07.54,1  11:49.46,0  (2066)   12.04 ¦ 
TS1/M50     14. Häser Max                           51 D-Freising                  4:41.02,0   1:04.24,8   (342)    7.16 ¦ 
100/M60     55. Glöckner Konrad                     40 D-Frickenhausen            16:20.50,0   6:50.41,9  (1988)    9.48 ¦ 
100/W45     13. Trost Isolde                        55 D-Frickenhausen            12:06.04,3   3:06.54,8  (2613)    7.15 ¦ 
TS1/W35      2. Bäumler Claudia                     68 D-Frickingen                4:46.19,3     17.33,7  (2621)    7.25 ¦ 
100/M35    139. Bielefeldt Hartmut                  65 D-Frickingen               16:16.24,5   9:09.00,9  (1891)    9.45 ¦ 
100/M35     76. Herpens Oliver                      65 D-Friedberg                11:47.39,6   4:40.16,0   (122)    7.04 ¦ 
100/M45      8. Dr. Kaurisch Patrick                57 D-Friedberg                 8:58.40,8   1:19.01,2   (448)    5.23 ¦ 
100/M40     58. Kroh Andreas                        63 D-Friedrichsdorf           10:19.35,5   2:52.09,4  (1613)    6.11 ¦ 
100/M45    203. Kingma Ralf                         56 D-Friesenheim              16:46.31,7   9:06.52,1  (1611)   10.03 ¦ 
100/M55     81. Marciniak Friedhelm                 48 D-Fuldabrück               15:21.22,8   6:50.51,1  (1831)    9.12 ¦ 
100/M45    212. Berdami Hermann                     57 D-Fürth                    18:00.18,8  10:20.39,2  (1476)   10.48 ¦ 
100/MP      38. Olt Schulz Thomas Christian, D-Füss 76 Vermesser 99               16:58.45,5   9:27.18,3  (3034)   10.11 ¦ 
100/M45    153. Merz Reinhard                       54 D-Gaggenau                 12:52.01,7   5:12.22,1   (534)    7.43 ¦ 
TS2/M50     14. Spalis Stanislaus                   50 D-Gau-Bischofsheim          8:24.39,6   3:50.46,7  (1151)    8.34 ¦ 
100/W40      3. Chaari Erika                        63 D-Gau-Odernheim            10:10.42,9   1:20.35,2   (736)    6.06 ¦ 
100/MP      53. OTL Braun Werner  Dr, D-Geiselbach  59 Aschaffenburg              19:36.20,5  12:04.53,3  (3037)   11.45 ¦ 
100/M60     62. Heikamp Peter                       42 D-Geislingen/Stg.          17:07.06,7   7:36.58,6  (1777)   10.16 ¦ 
100/M40    131. Bittner Martin                      60 D-Gelsenkirchen            12:25.52,8   4:58.26,7   (332)    7.27 ¦ 
TS1/M60      3. Swiderski Bernd                     42 D-Gelsenkirchen             4:21.37,8   1:09.42,6  (1040)    6.46 ¦ 
100/M45    156. Schacht Gisbert                     56 D-Gerolsheim               13:04.39,0   5:24.59,4  (1436)    7.50 ¦ 
TS1/M20     10. Pfeiffer Marko                      74 D-Gersdorf                  5:08.36,1   1:27.10,9  (1039)    7.59 ¦ 
100/M70     15. Suess Walter                        33 D-Gießen                   20:38.58,1   8:42.31,8   (155)   12.23 ¦ 
100/M50      6. Meurer Gottfried                    53 D-Girod                     9:11.13,9     53.05,8   (545)    5.30 ¦ 
100/M65     14. Sowaidnig Axel                      38 D-Glashütten               13:11.27,7   2:31.07,3   (344)    7.54 ¦ 
TS1/M50      4. Guderley Günter                     52 D-Goldbach                  3:57.02,7     20.25,5  (1707)    6.08 ¦ 
100/M35    119. Rueffel Bernd                       64 D-Gommersheim              13:38.11,8   6:30.48,2  (1787)    8.10 ¦ 
100/M45    121. Haas Otmar                          57 D-Gössenheim               11:52.56,1   4:13.16,5   (246)    7.07 ¦ 
V/M35       33. Bendt Michal                        65 D-Grenzach-Wyhlen           1:14.47,9     39.48,9  (6236)    7.07 ¦ 
H/M35       23. Eichin Uwe                          64 D-Grenzach-Wyhlen           1:41.19,1     27.06,0  (5379)    4.48 ¦ 
V/W40        8. Göldel Carola                       59 D-Grenzach-Wyhlen           1:05.46,3     18.28,5  (6229)    6.15 ¦ 
V/M45       19. Göldel Günter                       56 D-Grenzach-Wyhlen           1:08.19,7     29.25,0  (6231)    6.30 ¦ 
100/M45    142. Mannaberg Frank                     55 D-Gröbenzell               12:32.29,5   4:52.49,9   (196)    7.31 ¦ 
100/M50    102. Thater Werner                       49 D-Gröbenzell               13:15.32,9   4:57.24,8  (1900)    7.57 ¦ 
100/M45     35. Ammon Volker                        57 D-Großfischlingen           9:54.53,0   2:15.13,4   (273)    5.56 ¦ 
100/M65     29. Schaarschmidt Wolfgang              35 D-Großhansdorf             15:42.47,6   5:02.27,2  (1202)    9.25 ¦ 
100/M50     29. Fischer Siegfried                   53 D-Großostheim              10:14.15,6   1:56.07,5  (1491)    6.08 ¦ 
TS2/M20      1. Hegmann Tobias                      76 D-Großostheim               4:34.31,2       -----  (1581)    4.39 ¦ 
100/M45    146. Geller Uwe                          58 D-Grünendeich              12:46.05,3   5:06.25,7  (1029)    7.39 ¦ 
100/W45     33. Groenwoldt Heike                    58 D-Grünendeich              16:44.59,4   7:45.49,9   (828)   10.02 ¦ 
100/M45    145. Schöllhorn Peter                    54 D-Gundelfingen             12:43.43,4   5:04.03,8  (1210)    7.38 ¦ 
100/M40     23. Friedrich Jürgen                    60 D-Gunzenhausen              9:09.24,4   1:41.58,3   (160)    5.29 ¦ 
100/M65     50. Holicki Heinrich                    36 D-Gunzenhausen             21:06.00,7  10:25.40,3  (1343)   12.39 ¦ 
100/M40     22. Schübel Friedrich                   59 D-Gunzenhausen              9:09.24,0   1:41.57,9   (159)    5.29 ¦ 
100/M60     59. Zeihe Siegfried                     43 D-Gütersloh                16:50.58,5   7:20.50,4  (1844)   10.06 ¦ 
100/M65      1. Rösner Karl Ernst                   38 D-Haan                     10:40.20,4       -----   (108)    6.24 ¦ 
TS1/M50     19. Sievers Hans-Jörg                   49 D-Hachenburg                5:06.49,8   1:30.12,6  (1124)    7.56 ¦ 
100/M60     53. Ullrich Dieter                      40 D-Hachenburg               16:12.16,0   6:42.07,9  (1264)    9.43 ¦ 
100/M55    100. Feste Siegfried                     47 D-Hagen                    17:55.11,7   9:24.40,0   (451)   10.45 ¦ 
TS2/M40     19. Wegner Ralf                         60 D-Hagen                     7:59.59,3   3:16.54,5  (1839)    8.08 ¦ 
100/M45     71. Vorrath Uwe                         56 D-Hagenow                  10:50.17,0   3:10.37,4   (414)    6.30 ¦ 
TS1/M45     20. Bicherl Wolfgang-Josef              56 D-Hainburg                  5:19.29,3   2:23.03,3  (1083)    8.16 ¦ 
100/M20      7. Rohé Patrick-Peter                  75 D-Hainburg                 10:14.33,4   1:28.23,5    (62)    6.08 ¦ 
100/M40    197. Sommer Detlef                       59 D-Hambühren                14:44.25,1   7:16.59,0  (1012)    8.50 ¦ 
100/M40    105. Brozda Piotr                        62 D-Hamburg                  11:43.06,6   4:15.40,5  (1068)    7.01 ¦ 
100/M35     58. Cherek Uwe                          68 D-Hamburg                  11:10.40,7   4:03.17,1    (94)    6.42 ¦ 
100/M55     71. Eggers Klaus                        46 D-Hamburg                  14:26.16,0   5:55.44,3  (1228)    8.39 ¦ 
TS2/M40     25. Kroschinski Jörg                    62 D-Hamburg                   8:56.56,8   4:13.52,0  (1650)    9.06 ¦ 
100/M45    169. Nägele Herbert                      57 D-Hamburg                  13:57.28,5   6:17.48,9   (418)    8.22 ¦ 
100/M65     12. Schulze Karl-Heinz                  36 D-Hamburg                  12:30.38,3   1:50.17,9   (319)    7.30 ¦ 
100/M40    203. Stemmler Volker                     59 D-Hamburg                  15:17.14,9   7:49.48,8   (449)    9.10 ¦ 
100/M50     74. Uwe Schwerin                        49 D-Hamburg                  11:51.00,6   3:32.52,5  (1123)    7.06 ¦ 
100/M50     52. Weinert Werner                      52 D-Hamburg                  10:56.04,4   2:37.56,3   (394)    6.33 ¦ 
100/M30     41. Zampich Oliver                      71 D-Hamburg                  11:54.12,0   4:36.28,8  (1412)    7.08 ¦ 
TS2/M50     15. Zeller Wolfgang                     53 D-Hamburg                   8:57.08,7   4:23.15,8  (1128)    9.07 ¦ 
100/M35     13. Boback Michael                      64 D-Hannover                  9:03.43,8   1:56.20,2    (32)    5.26 ¦ 
100/M55     23. Grässle Peter                       44 D-Hannover                 11:31.36,4   3:01.04,7   (132)    6.54 ¦ 
100/M30     44. Wegler René                         70 D-Hannover                 12:28.03,5   5:10.20,3   (540)    7.28 ¦ 
100/M65     39. Gailus Dieter                       36 D-Hardegsen                17:46.57,4   7:06.37,0  (1898)   10.40 ¦ 
100/M35    115. Keller Martin                       66 D-Hardt                    13:19.48,2   6:12.24,6  (1975)    7.59 ¦ 
100/M45    184. Schäfer Thomas                      58 D-Harxheim                 14:52.08,9   7:12.29,3  (1903)    8.55 ¦ 
100/M40    224. Fecher Stevie                       63 D-Hattersheim              18:27.13,7  10:59.47,6  (1677)   11.04 ¦ 
100/M50     57. Eisenmann Axel                      53 D-Hausen                   11:02.27,5   2:44.19,4  (2094)    6.37 ¦ 
100/STAF    54. Strewinski Hartmut+Strewinski Hartm 42 Lauffreunde Biel           11:23.04,9   4:42.15,1  (3261)    6.49 ¦ 
100/W35     24. Blab Ingrid                         64 D-Heideck                  12:18.30,1   3:35.02,9   (827)    7.23 ¦ 
100/M40     52. Blab Siegfried                      61 D-Heideck                   9:58.35,6   2:31.09,5  (1060)    5.59 ¦ 
TS2/W40      3. Struller Gerlinde                   62 D-Heideck                   7:47.56,6   1:13.19,5   (826)    7.56 ¦ 
100/M40     20. Struller Konrad                     60 D-Heideck                   9:06.16,8   1:38.50,7    (66)    5.27 ¦ 
100/M65     20. Jesionek Walter                     36 D-Heidelberg               14:28.51,2   3:48.30,8  (1152)    8.41 ¦ 
100/M40     30. Kaehler Christian                   59 D-Heidelberg                9:23.09,2   1:55.43,1   (244)    5.37 ¦ 
100/M40    209. Treiber Andreas                     60 D-Heidelberg               16:03.45,6   8:36.19,5  (1522)    9.38 ¦ 
TS3/M35      2. Zach Wolfgang                       64 D-Heidelberg               11:34.04,8   1:37.17,7  (1832)    8.26 ¦ 
100/M50      4. Sattler Martin                      50 D-Heidenheim                8:46.09,2     28.01,1    (53)    5.15 ¦ 
100/M50     89. Böhm Jürgen                         53 D-Heilbronn                12:24.29,8   4:06.21,7  (1013)    7.26 ¦ 
100/M50     18. Merkt Jürgen                        51 D-Heilbronn                 9:46.55,5   1:28.47,4  (1694)    5.52 ¦ 
100/M65     36. Mokrski Josef                       36 D-Heilbronn                17:09.01,1   6:28.40,7  (1875)   10.17 ¦ 
TS2/M45     15. Möckl                               55 D-Heinersreuth              7:07.30,0   2:36.04,2   (158)    7.15 ¦ 
100/M35     71. Schilling Udo                       67 D-Helmstadt-Bargen         11:44.40,8   4:37.17,2  (1792)    7.02 ¦ 
100/M55    114. Haak Hans-Henning                   47 D-Helmstedt                21:55.10,7  13:24.39,0  (1383)   13.09 ¦ 
100/W20      1. Walter Verena                       81 D-Hemer                    10:23.28,8       -----   (757)    6.14 ¦ 
100/M40    153. Rommerskirchen Jörg                 61 D-Herborn                  12:51.28,1   5:24.02,0   (506)    7.42 ¦ 
100/M45     18. Mayer Albrecht                      56 D-Herrenberg                9:26.44,6   1:47.05,0    (93)    5.40 ¦ 
100/M60     33. Beurer Rolf                         40 D-Herzogenaurach           13:17.54,3   3:47.46,2   (435)    7.58 ¦ 
100/M35     63. Loukato Thomas                      66 D-Herzogenaurach           11:36.17,6   4:28.54,0  (1481)    6.57 ¦ 
100/M60     27. Tegler Diethelm                     40 D-Hilchenbach              12:34.44,3   3:04.36,2   (257)    7.32 ¦ 
100/M35     50. Busch Torsten                       67 D-Hilden                   10:51.59,7   3:44.36,1  (1451)    6.31 ¦ 
TS3/W50      3. Krieger Ingeborg                    50 D-Hilden                   12:16.32,4   1:03.40,7   (801)    8.57 ¦ 
100/M55      3. Scharrenberg Ulrich                 48 D-Hilden                    9:00.55,7     30.24,0    (90)    5.24 ¦ 
100/M40     11. Ryll Christian                      63 D-Hockenheim                8:38.36,4   1:11.10,3    (30)    5.11 ¦ 
100/M40    102. Stephan Oskar                       60 D-Hockenheim               11:39.12,1   4:11.46,0   (247)    6.59 ¦ 
H/M30       12. Flessa Johannes                     73 D-Hof                       1:32.22,8     16.46,9  (5012)    4.22 ¦ 
100/M30     50. Penirschke Marco                    69 D-Hofheim                  12:53.55,6   5:36.12,4  (1078)    7.44 ¦ 
100/M40    181. Spitzmüller Horst                   62 D-Hohberg                  13:44.46,8   6:17.20,7  (1842)    8.14 ¦ 
100/M45     47. Dr. Griebel Thomas                  57 D-Hohenbüchen              10:21.28,6   2:41.49,0  (1105)    6.12 ¦ 
100/M40     19. Wanner Klaus                        63 D-Holzgerlingen             8:58.45,0   1:31.18,9   (203)    5.23 ¦ 
H/M50       20. Hasenstab Gerhard                   52 D-Holzminden                2:14.18,6     43.24,2  (5168)    6.21 ¦ 
100/M35     47. Conrad Michael                      67 D-Homburg                  10:49.07,0   3:41.43,4  (1672)    6.29 ¦ 
100/M40     49. Schulze Ralph                       61 D-Hosena                    9:56.34,7   2:29.08,6  (1521)    5.57 ¦ 
V/W40       11. Grohnert Sandra                     60 D-Hude                      1:20.55,7     33.37,9  (6180)    7.42 ¦ 
100/M40     78. Helm Klaus                          60 D-Hüttenberg               10:55.04,7   3:27.38,6  (1112)    6.33 ¦ 
100/W60      4. Rentschler Bianka                   41 D-Ingoldingen              14:35.33,0   2:41.30,6   (804)    8.45 ¦ 
100/M45     43. Willmann Alexander, D-Ingoldingen   58 TG Biberach                10:16.59,3   2:37.19,7   (467)    6.10 ¦ 
100/M40     91. Wangler Peter                       61 D-Ingolstadt               11:25.07,9   3:57.41,8  (2032)    6.51 ¦ 
100/M45    210. Biallas Jürgen                      54 D-Iserlohn                 17:52.19,5  10:12.39,9  (1232)   10.43 ¦ 
100/M50     45. Lueg Ingo                           53 D-Iserlohn                 10:45.20,4   2:27.12,3   (153)    6.27 ¦ 
100/M50     56. Paul Roland                         49 D-Iserlohn                 11:01.39,1   2:43.31,0   (120)    6.36 ¦ 
100/M45     77. Steven Uwe                          55 D-Iserlohn                 11:01.38,9   3:21.59,3   (402)    6.36 ¦ 
100/M50     26. Engels Paul                         51 D-Issum                    10:10.19,7   1:52.11,6  (1065)    6.06 ¦ 
100/M40    127. Zollmann Benjamin                   59 D-Jena                     12:19.22,7   4:51.56,6   (477)    7.23 ¦ 
TS1/M40      5. Grosser Steffen                     63 D-Johanngeorgenstadt        3:02.23,1      5.40,6  (1942)    4.43 ¦ 
100/M30     28. Krause Martin                       73 D-Kapellendorf             10:50.25,6   3:32.42,4  (1097)    6.30 ¦ 
100/M45    155. Becker Felix                        54 D-Karlsruhe                13:04.26,7   5:24.47,1  (1790)    7.50 ¦ 
100/M55     19. Becker Jürgen                       47 D-Karlsruhe                11:15.17,5   2:44.45,8  (1812)    6.45 ¦ 
100/M50    136. Kluge Joachim                       52 D-Karlsruhe                15:06.37,1   6:48.29,0  (1271)    9.03 ¦ 
TS1/M40     20. Michelberger Andreas                61 D-Karlsruhe                 4:51.35,1   1:54.52,6   (512)    7.33 ¦ 
100/W35     27. Michelberger Claudia                65 D-Karlsruhe                13:12.33,1   4:29.05,9   (746)    7.55 ¦ 
100/M50     20. Wein Norbert                        52 D-Karlsruhe                 9:50.40,5   1:32.32,4    (71)    5.54 ¦ 
TS2/M60      1. Hoffmann Guenther                   42 D-Kassel                    6:20.16,9       -----   (243)    6.27 ¦ 
100/M55     22. Iffert Friedrich                    44 D-Kassel                   11:27.18,4   2:56.46,7   (301)    6.52 ¦ 
100/M50     86. Schiemann Dietrich                  50 D-Kassel                   12:21.49,2   4:03.41,1  (2104)    7.25 ¦ 
100/M40    137. Dr. Müller-Seidelmann Frank         63 D-Keidelheim               12:38.00,3   5:10.34,2   (516)    7.34 ¦ 
100/M65     18. Arnold Arthur                       36 D-Kelkheim                 14:16.07,5   3:35.47,1  (1229)    8.33 ¦ 
100/M55     70. Hellerich Gerd                      44 D-Kelkheim                 14:14.03,3   5:43.31,6  (1285)    8.32 ¦ 
100/M65     45. Jendrasch Horst                     36 D-Kelkheim                 19:36.34,1   8:56.13,7  (1348)   11.45 ¦ 
TS1/M60      4. Wollenweber Kurt                    40 D-Kelkheim                  4:41.14,0   1:29.18,8   (362)    7.17 ¦ 
100/M65     30. Frey Willi                          37 D-Kelkheim Taunus          15:45.29,5   5:05.09,1  (1233)    9.27 ¦ 
TS2/M65      4. Gorisch Hans-Joachim                34 D-Kelkheim Ts.             11:47.38,4   4:23.20,4   (151)   12.00 ¦ 
100/M50    106. Krimmel Walter                      52 D-Kerpen                   13:19.35,4   5:01.27,3  (1166)    7.59 ¦ 
100/M30     34. Wasser Peter                        69 D-Kevelaer                 11:35.42,0   4:17.58,8  (1633)    6.57 ¦ 
100/M45    151. Kiefer Georg                        58 D-Kiefersfelden            12:49.19,4   5:09.39,8   (515)    7.41 ¦ 
100/W40     15. Kiefer Margrit                      63 D-Kiefersfelden            12:53.50,7   4:03.43,0  (2531)    7.44 ¦ 
TS1/M35     12. Pletz Thorsten                      64 D-Kiel                      4:23.02,3   1:40.56,1  (1858)    6.48 ¦ 
100/M35    146. HF Bossert Andreas                  64 D-Kieselbronn              16:57.18,2   9:49.54,6  (3082)   10.10 ¦ 
100/M50     47. Kirner Franz                        51 D-Kirchzarten              10:48.47,4   2:30.39,3  (1973)    6.29 ¦ 
100/M55      5. Stachel Erich, D-Kirrweiler         46 TV Maikammer                9:47.06,2   1:16.34,5   (103)    5.52 ¦ 
TS2/M35     11. Fricke Armin                        66 D-Kleinmachnow              6:37.48,7   1:21.02,1   (538)    6.45 ¦ 
100/MP      54. OG Fuchsbauer Theo, D-Klingenberg   55 Aschaffenburg              19:36.20,9  12:04.53,7  (3038)   11.45 ¦ 
100/W45     22. Straub Angelika                     54 D-Kolbingen                14:26.32,1   5:27.22,6   (745)    8.39 ¦ 
100/M30     60. Ackermann Detlev                    70 D-Köln                     14:13.04,8   6:55.21,6  (1115)    8.31 ¦ 
100/W40     16. Bamberg Ursula                      63 D-Köln                     13:10.28,8   4:20.21,1  (2566)    7.54 ¦ 
100/M45    172. Bamberg Volker                      57 D-Köln                     14:13.17,2   6:33.37,6  (1447)    8.31 ¦ 
100/M45    178. Bonk Detlef                         55 D-Köln                     14:21.28,1   6:41.48,5   (237)    8.36 ¦ 
TS1/M35     16. Brixel Matthias                     67 D-Köln                      5:19.56,5   2:37.50,3  (1022)    8.17 ¦ 
100/M20     36. Heilers Florian                     75 D-Köln                     13:51.24,3   5:05.14,4  (1638)    8.18 ¦ 
100/M45    179. Kelz Bert                           56 D-Köln                     14:22.45,6   6:43.06,0   (493)    8.37 ¦ 
100/M35     66. Kröcher Markus                      68 D-Köln                     11:39.18,8   4:31.55,2   (533)    6.59 ¦ 
100/M45    104. Müller Günter                       55 D-Köln                     11:37.14,9   3:57.35,3   (318)    6.58 ¦ 
100/M20     37. Niederberghaus André                74 D-Köln                     13:51.25,2   5:05.15,3  (1637)    8.18 ¦ 
100/M50     66. Pütz Wolfgang                       50 D-Köln                     11:32.42,4   3:14.34,3  (1410)    6.55 ¦ 
100/M40     63. Schulz Wolfgang                     62 D-Köln                     10:34.19,9   3:06.53,8  (1017)    6.20 ¦ 
100/M60     20. Urbach Helmut                       42 D-Köln                     11:47.16,0   2:17.07,9   (258)    7.04 ¦ 
100/W50      4. Urbach Ingeborg                     53 D-Köln                     11:47.16,3   1:33.05,4   (715)    7.04 ¦ 
100/M50     53. Winkhold-Gallina Werner             53 D-Köln                     10:56.23,6   2:38.15,5   (128)    6.33 ¦ 
100/M45    138. Fuchs Axel-Wolfgang                 56 D-Königsbach-Stein         12:25.13,7   4:45.34,1  (1862)    7.27 ¦ 
TS2/M35     13. Fillinger Urs                       68 D-Konstanz                  6:52.01,3   1:35.14,7  (1986)    6.59 ¦ 
100/M45    135. Seimetz Herbert                     55 D-Konz                     12:21.21,7   4:41.42,1   (550)    7.24 ¦ 
100/M40     98. Kolmberger Rudi                     60 D-Korb                     11:30.39,0   4:03.12,9  (1136)    6.54 ¦ 
TS1/M40     24. Erwin Dennis Jack                   62 D-Kottweiler-Schwanden      6:23.01,8   3:26.19,3   (157)    9.55 ¦ 
100/M40    194. Hagner Jürgen                       60 D-Kottweiler-Schwanden     14:37.34,8   7:10.08,7  (1111)    8.46 ¦ 
100/M60     71. Lenzen Werner                       41 D-Krefeld                  18:14.40,9   8:44.32,8  (1034)   10.56 ¦ 
TS2/M40     20. Pohl Helmut                         62 D-Kronberg                  8:17.54,1   3:34.49,3  (1886)    8.27 ¦ 
100/W35     15. Ripp Eva                            68 D-Kuhardt                  11:13.30,8   2:30.03,6  (2522)    6.44 ¦ 
100/W45     21. Dorner-Mitschke Sylvia              56 D-Laaber                   14:05.56,9   5:06.47,4   (822)    8.27 ¦ 
100/M55     37. Reinwald Paul                       44 D-Laaber                   12:12.41,0   3:42.09,3   (537)    7.19 ¦ 
100/M40     89. Oberstlt Merrath Juergen            62 D-Lachen                   11:24.09,8   3:56.43,7  (1906)    6.50 ¦ 
100/M50     81. Frech Werner                        50 D-Lahnau                   12:14.38,2   3:56.30,1   (288)    7.20 ¦ 
100/M30      3. Kollas Heiko                        70 D-Lahnstein                 8:26.47,7   1:09.04,5  (1852)    5.04 ¦ 
TS2/M45      2. Lange Michael                       57 D-Lahnstein                 5:09.10,6     37.44,8  (1926)    5.14 ¦ 
100/M40    169. Münch Frank                         59 D-Lahnstein                13:17.51,1   5:50.25,0   (167)    7.58 ¦ 
TS3/M45      2. Krämer Manfred                      56 D-Lampertheim              13:55.52,5   2:43.03,1  (1761)   10.10 ¦ 
100/M50     99. Wehe Richard                        52 D-Lampertheim              12:46.21,8   4:28.13,7   (333)    7.39 ¦ 
TS2/W30      1. Hochdörffer Anja                    69 D-Landau                    7:10.28,1       -----  (2514)    7.18 ¦ 
100/M35     40. Bosch Stefan                        65 D-Landshausen              10:41.04,4   3:33.40,8   (453)    6.24 ¦ 
100/M45    124. Mühlbrandt Andreas                  56 D-Langelsheim              11:55.59,8   4:16.20,2   (426)    7.09 ¦ 
100/M40     32. Esposito Vincenzo                   61 D-Langenargen               9:25.12,6   1:57.46,5   (490)    5.39 ¦ 
TS3/M35      4. Dakowski Guido                      68 D-Langenfeld               11:54.35,6   1:57.48,5  (1076)    8.41 ¦ 
TS1/M55      4. Hadzic Werner                       47 D-Langenfeld                4:18.11,1     16.25,0   (280)    6.41 ¦ 
100/M45     60. Köller Roland                       56 D-Langenfeld               10:39.42,4   3:00.02,8  (1070)    6.23 ¦ 
100/W30      3. Stader Claudia                      70 D-Langenfeld               10:20.10,1     44.53,1   (719)    6.12 ¦ 
100/W20      5. Stoller Claudia                     77 D-Langenfeld               14:49.14,0   4:25.45,2  (2515)    8.53 ¦ 
100/MP      46. Major Huttenberger Ralph, D-Langens 63 Agonie-Team                18:14.58,5  10:43.31,3  (3045)   10.56 ¦ 
100/M65     46. Bohner Richard                      34 D-Langweid                 19:44.58,7   9:04.38,3  (1419)   11.50 ¦ 
TS1/M35      5. Kanisch Holger                      67 D-Lauchhammer               3:41.28,7     59.22,5  (1524)    5.44 ¦ 
100/M45     49. Beck Hubert                         58 D-Lauda-Königshofen        10:22.44,0   2:43.04,4   (442)    6.13 ¦ 
100/M55     62. Fedunik Nieslaw                     46 D-Laupheim                 13:39.51,4   5:09.19,7  (1803)    8.11 ¦ 
100/M50     54. Gaeta Matteo                        50 D-Leinfelden-Echterdingen  10:57.56,5   2:39.48,4   (220)    6.34 ¦ 
TS3/W35      1. Reitz Petra                         66 D-Leinfelden-Echterdingen  13:04.14,5       -----  (2584)    9.32 ¦ 
TS2/W40      5. Richter Beate                       59 D-Leinfelden-Echterdingen   8:46.40,7   2:12.03,6   (756)    8.56 ¦ 
100/M20     30. Körner Thomas                       75 D-Leipzig                  13:14.55,1   4:28.45,2  (1562)    7.56 ¦ 
100/M55     85. Sesterheim Bernhard                 45 D-Leiwen                   15:54.38,0   7:24.06,3  (1782)    9.32 ¦ 
100/M65      4. Prautzsch Eberhard                  34 D-Lengerich                11:19.41,6     39.21,2   (282)    6.47 ¦ 
TS2/M45     19. Messerschmitt Ralf                  56 D-Leonberg                  8:45.43,4   4:14.17,6  (1927)    8.55 ¦ 
100/M60     17. Deutsch Wilhelm                     39 D-Leopoldshöhe             11:30.15,8   2:00.07,7   (192)    6.54 ¦ 
TS2/M55      3. Massek Peter                        47 D-Leopoldshöhe              7:09.03,6     57.27,0   (190)    7.17 ¦ 
100/W50      7. Jobst Monika                        52 D-Lichtenau                13:01.41,9   2:47.31,0  (2526)    7.49 ¦ 
100/M20     23. Margraf Günter                      ?? D-Limeshain                12:14.53,1   3:28.43,2  (1424)    7.20 ¦ 
100/M40     37. Focker Dirk                         62 D-Lindlar                   9:35.01,0   2:07.34,9   (475)    5.45 ¦ 
100/M45     86. Möck Wolfgang                       57 D-Linkenheim-Hochstetten   11:15.20,4   3:35.40,8   (305)    6.45 ¦ 
100/M45     33. Schmidt Erhard, D-Linkenheim-Hochst 56 LSG Karlsruhe               9:54.00,4   2:14.20,8  (1740)    5.56 ¦ 
100/M35     37. Bröggelhoff Hans-Juergen            64 D-Lippetal                 10:28.46,2   3:21.22,6  (1879)    6.17 ¦ 
K/F3         3. Zeiher Corinna                      90 D-Löchgau                     10.12,1      1.20,2  (7071)    5.06 ¦ 
V/W40        9. Zeiher Gabi                         63 D-Löchgau                   1:07.05,7     19.47,9  (6167)    6.23 ¦ 
TS2/M45     18. Zeiher Harald                       57 D-Löchgau                   8:28.03,6   3:56.37,8  (1248)    8.37 ¦ 
100/M40     87. Haslbeck Ludwig                     60 D-Loiching                 11:20.59,8   3:53.33,7   (263)    6.48 ¦ 
TS2/M50     11. Zwick Klaus                         53 D-Lorch                     7:30.48,3   2:56.55,4  (1969)    7.39 ¦ 
TS3/M35      1. Bien Notker                         66 D-Lörrach                   9:56.47,1       -----  (1910)    7.15 ¦ 
100/M40     29. Heuser Jens                         62 D-Lörrach                   9:22.35,6   1:55.09,5  (1908)    5.37 ¦ 
100/M50     25. von Ow Meinhard                     49 D-Lörrach                  10:10.02,1   1:51.54,0  (1797)    6.06 ¦ 
TS3/M50      1. Wildi Hubertus                      52 D-Lörrach                  10:38.50,5       -----  (1918)    7.46 ¦ 
100/M60     38. Ehrlich Hartmut                     41 D-Lübeck                   14:03.59,8   4:33.51,7   (363)    8.26 ¦ 
TS2/M35     20. Hillmer Stephan                     67 D-Lübeck                    8:14.37,5   2:57.50,9   (391)    8.23 ¦ 
100/M45    118. Oehme Ekkehard                      55 D-Lübeck                   11:48.12,1   4:08.32,5  (1316)    7.04 ¦ 
TS2/W40      1. Reindorf Petra                      60 D-Lübeck                    6:34.37,1       -----   (717)    6.41 ¦ 
100/M40    200. Schmidt André                       61 D-Lübeck                   14:52.44,3   7:25.18,2   (437)    8.55 ¦ 
100/M65     16. Zeller Werner                       37 D-Lübeck                   14:03.59,1   3:23.38,7  (1223)    8.26 ¦ 
100/M50     44. Heinrich  Martin Dr.                53 D-Ludwigsburg              10:43.49,5   2:25.41,4   (184)    6.26 ¦ 
TS1/W45      2. Neumann-Heinrich Carla              54 D-Ludwigsburg               4:26.07,6     20.48,5   (763)    6.53 ¦ 
100/M60     23. Cöllen Bernd                        41 D-Ludwigshafen             12:23.14,0   2:53.05,9  (1414)    7.25 ¦ 
100/W55      4. Cöllen Renate                       48 D-Ludwigshafen             12:52.19,1   2:36.21,4  (2557)    7.43 ¦ 
100/M40    196. Enenkel Frank                       60 D-Ludwigshafen             14:42.25,9   7:14.59,8  (1925)    8.49 ¦ 
100/M40    195. Maertin Uwe Ralf                    59 D-Ludwigshafen             14:42.25,3   7:14.59,2  (1924)    8.49 ¦ 
100/M60     32. Ullrich Werner                      41 D-Ludwigshafen             13:17.03,2   3:46.55,1   (315)    7.58 ¦ 
TS2/M60      2. Kadenbach Klaus                     41 D-Lünen                     8:11.13,6   1:50.56,7   (156)    8.20 ¦ 
100/W35     29. Kraft Christine                     64 D-Lünen                    14:09.13,8   5:25.46,6  (2575)    8.29 ¦ 
100/M40    176. Zechner Manfred                     60 D-Lustadt                  13:39.11,1   6:11.45,0  (1171)    8.11 ¦ 
TS2/M45      1. Lorwin Erhold                       56 D-Machern                   4:31.25,8       -----    (28)    4.36 ¦ 
100/M40     84. Fehrecke Andreas                    63 D-Magdeburg                11:15.56,1   3:48.30,0   (517)    6.45 ¦ 
100/M60     46. Manz Günter                         40 D-Mainz                    15:03.36,8   5:33.28,7  (1949)    9.02 ¦ 
TS1/M65      3. Zimmerer Günter                     37 D-Malsch                    5:28.23,8     28.13,7  (1289)    8.30 ¦ 
100/M45    137. Brecht Walter                       57 D-Mannheim                 12:23.05,2   4:43.25,6   (135)    7.25 ¦ 
100/M50     58. Hirsch Werner                       52 D-Mannheim                 11:10.59,2   2:52.51,1   (312)    6.42 ¦ 
TS1/M30      5. Preukschat Thomas                   71 D-Mannheim                  4:30.57,2     51.01,7  (1200)    7.01 ¦ 
TS1/M70      2. Schaffarschick Werner               29 D-Mannheim                  7:08.52,3   2:02.08,8  (1359)   11.06 ¦ 
100/M35     89. Buck Rainer                         65 D-Marbach am Neckar        12:12.15,7   5:04.52,1   (525)    7.19 ¦ 
100/M40     28. Waldraff Thomas                     60 D-Markdorf                  9:22.18,7   1:54.52,6  (1117)    5.37 ¦ 
100/M50     75. Staude Peter                        49 D-Marl                     11:51.45,9   3:33.37,8   (284)    7.07 ¦ 
100/W35      2. Bernhard Isabella                   66 D-Maxdorf                   8:47.00,8      3.33,6   (702)    5.16 ¦ 
100/M40     67. Schönfeld Andreas                   61 D-Meerbusch                10:45.52,9   3:18.26,8   (468)    6.27 ¦ 
100/M50     51. Arens Manfred                       51 D-Melle                    10:55.45,8   2:37.37,7   (265)    6.33 ¦ 
TS2/M20      5. Schmitz Patrick                     79 D-Memmingen                 7:09.03,3   2:34.32,1   (524)    7.17 ¦ 
100/M40    106. Weber Robin                         63 D-Meßkirch                 11:44.32,8   4:17.06,7  (1848)    7.02 ¦ 
100/M45    130. Klement Roland                      57 D-Messel                   12:07.53,6   4:28.14,0  (1174)    7.16 ¦ 
TS3/M55      1. Vietense Jürgen                     45 D-Meßstetten                9:44.44,5       -----  (1855)    7.06 ¦ 
100/M45    171. Wilhelm Walter                      54 D-Metzingen                14:00.49,2   6:21.09,6  (1003)    8.24 ¦ 
100/M80      1. Brauer Ehrenfried                   23 D-Miltenberg               17:45.53,1       -----  (1801)   10.39 ¦ 
100/M60     14. Roth Dieter                         41 D-Miltenberg               11:17.59,8   1:47.51,7   (253)    6.46 ¦ 
100/W40     26. Rook Andrea                         61 D-Minden                   15:14.46,9   6:24.39,2   (749)    9.08 ¦ 
100/M50    139. Rook Burkhard                       50 D-Minden                   15:14.46,5   6:56.38,4  (1240)    9.08 ¦ 
100/M20     58. Krempl Tilo                         77 D-Mittweida                18:00.49,5   9:14.39,6  (1563)   10.48 ¦ 
100/M50     14. Schmidt Heribert                    53 D-Montabaur                 9:32.26,1   1:14.18,0    (64)    5.43 ¦ 
100/M65     19. Mohr Johannes                       34 D-Mörfelden-Walldorf       14:20.57,1   3:40.36,7  (1194)    8.36 ¦ 
100/M40      8. Börngen Thomas                      62 D-Mörlenbach                8:31.27,2   1:04.01,1  (1516)    5.06 ¦ 
TS3/M40      1. Schreiber Jörg                      63 D-Muenchen                  8:00.05,1       -----    (40)    5.50 ¦ 
100/W50     13. Dohmann Angelika                    53 D-Muenster                 14:27.29,2   4:13.18,3  (2591)    8.40 ¦ 
100/M40    101. Schiller Detlef                     60 D-Mühlhausen               11:36.13,0   4:08.46,9   (529)    6.57 ¦ 
100/M35    142. Hptm Schoch Michael                 67 D-Mühlhausen-Ehingen       16:38.57,7   9:31.34,1  (3039)    9.59 ¦ 
100/M50     79. Sacher Wolfgang                     50 D-Mühlheim                 12:09.32,1   3:51.24,0  (1190)    7.17 ¦ 
100/M40    107. Heinemann Jörg                      62 D-Mülheim                  11:44.42,4   4:17.16,3  (1715)    7.02 ¦ 
100/M35     72. Dr. Baier Burkhard Dr.              65 D-Müncheberg               11:44.59,6   4:37.36,0   (473)    7.02 ¦ 
100/MP      17. Lt Gruschek Michael, D-München      69 RAG Wettkampf Oberbayern   12:39.52,3   5:08.25,1  (3051)    7.35 ¦ 
100/M40    230. OFw Hantke Erwin                    60 D-München                  21:16.04,6  13:48.38,5  (3054)   12.45 ¦ 
100/M40    225. Honndorf Karl                       60 D-München                  18:32.01,7  11:04.35,6  (1047)   11.07 ¦ 
100/M45     75. Laumer Norbert                      57 D-München                  10:55.34,0   3:15.54,4  (1639)    6.33 ¦ 
100/W55     17. Mühlthaler Elisabeth                48 D-München                  19:54.01,7   9:38.04,0  (2554)   11.56 ¦ 
100/M35    117. Pflügler Christian                  67 D-München                  13:24.23,4   6:16.59,8  (1699)    8.02 ¦ 
100/M50      7. Schöberl Sebastian                  52 D-München                   9:11.49,6     53.41,5    (29)    5.31 ¦ 
100/W65      2. Durynek Hildegard                   36 D-Münster                  14:27.29,3   1:10.11,6  (2589)    8.40 ¦ 
100/W45     24. Herbert Christine                   55 D-Münster                  14:27.29,2   5:28.19,7   (830)    8.40 ¦ 
100/M40     46. Hölscher Werner                     59 D-Münster                   9:53.26,5   2:26.00,4   (208)    5.56 ¦ 
100/M30      7. Just Jörg                           69 D-Münster                   9:12.46,0   1:55.02,8  (1766)    5.31 ¦ 
100/M45    100. Kaiser Peter                        55 D-Münster                  11:29.18,9   3:49.39,3   (295)    6.53 ¦ 
100/W45     34. Schwarzkopp Annette                 58 D-Münster                  17:58.01,6   8:58.52,1  (2577)   10.46 ¦ 
V/M35        5. Vogt Michael                        67 D-Murg                        40.16,8      5.17,8  (6243)    3.50 ¦ 
100/M45    117. Wainowski Siegfried                 58 D-Mutlangen                11:47.33,2   4:07.53,6  (1971)    7.04 ¦ 
100/M45    110. Mattern Georg                       58 D-Nackenheim               11:42.40,0   4:03.00,4   (457)    7.01 ¦ 
100/W45     10. Weisener Elke                       54 D-Nauen                    11:43.21,1   2:44.11,6  (2524)    7.02 ¦ 
100/M50     59. Gerle Ulrich                        49 D-Neckarsulm               11:17.45,0   2:59.36,9   (259)    6.46 ¦ 
100/W40     23. Wieland Ingrid                      63 D-Neckarsulm               14:31.17,8   5:41.10,1   (744)    8.42 ¦ 
TS2/M40     16. Mette Guido R.                      60 D-Neu-Isenburg              7:36.34,7   2:53.29,9   (501)    7.45 ¦ 
100/M20     14. Lechtenfeld Oliver                  82 D-Neu-Ulm                  10:28.49,7   1:42.39,8   (387)    6.17 ¦ 
100/M50     36. Marth Hans-Peter                    51 D-Neuberg                  10:31.58,8   2:13.50,7   (380)    6.19 ¦ 
100/MP      16. Olt Fischer Dan, D-Neubiberg        77 Immortal                   10:42.30,9   3:11.03,7  (3035)    6.25 ¦ 
100/MP      22. Olt Torno Thomas, D-Neubiberg       79 Bau 00                     14:19.37,9   6:48.10,7  (3031)    8.35 ¦ 
100/MP      21. Olt Wahl Marco, D-Neubiberg         77 Bau 00                     14:19.37,8   6:48.10,6  (3032)    8.35 ¦ 
100/M40      7. Bittel Erwin                        60 D-Neuendettelsau            8:29.31,6   1:02.05,5  (1721)    5.05 ¦ 
100/M60     29. Voss Volker                         42 D-Neuffen                  13:08.13,7   3:38.05,6  (1025)    7.52 ¦ 
100/W45     12. Zimmerer Elisabeth                  57 D-Neuffen                  12:06.04,1   3:06.54,6  (2612)    7.15 ¦ 
100/M40    188. Rauhut Joachim                      63 D-Neuhausen                14:04.32,5   6:37.06,4  (1916)    8.26 ¦ 
TS2/M40     27. Habla Jürgen                        61 D-Neumarkt i.d. OPf         9:27.07,6   4:44.02,8  (1011)    9.37 ¦ 
100/M40     68. Häusler Günter                      63 D-Neunburg vorm Wald       10:48.21,6   3:20.55,5  (1074)    6.29 ¦ 
100/M45     70. Kremel Rudolf                       57 D-Neunburg vorm Wald       10:48.21,7   3:08.42,1  (1033)    6.29 ¦ 
100/M50    130. Wirsdorf Gerhard                    53 D-Neuneck                  14:47.07,9   6:28.59,8  (1292)    8.52 ¦ 
H/W20       14. Müller Kristine                     74 D-Neusitz                   2:04.21,3     39.22,2  (5122)    5.53 ¦ 
TS1/M35     15. Keiner Stefan                       64 D-Neuss                     5:05.53,3   2:23.47,1   (405)    7.55 ¦ 
100/M60     72. Metz Josef                          39 D-Neuss                    18:40.15,1   9:10.07,0  (1345)   11.12 ¦ 
100/W35     12. Dr Wutkewicz Katja                  68 D-Neuss                    10:40.35,7   1:57.08,5  (2529)    6.24 ¦ 
100/M45    185. Gloes Harry                         57 D-Neustadt                 14:57.26,1   7:17.46,5  (1776)    8.58 ¦ 
100/M35     99. Höchst Martin, D-Neustadt           67 TV Maikammer               12:40.58,8   5:33.35,2  (1518)    7.36 ¦ 
100/M40     41. Schwaab Bernhard, D-Neustadt        62 TV Maikammer                9:43.36,4   2:16.10,3  (1569)    5.50 ¦ 
100/M40    192. Thomas Michel                       61 D-Neustadt                 14:26.22,4   6:58.56,3  (1775)    8.39 ¦ 
100/M40    175. Schneider Frank                     61 D-Neuwied                  13:38.27,1   6:11.01,0   (522)    8.11 ¦ 
100/W20      2. Friedländer Katja                   75 D-Niedernberg              11:48.17,8   1:24.49,0  (2586)    7.04 ¦ 
100/M40     65. Klement Karlheinz                   60 D-Niedernberg              10:38.34,1   3:11.08,0   (249)    6.23 ¦ 
100/M55    109. Münsch Reinhart                     44 D-Niederrieden             19:39.01,3  11:08.29,6   (164)   11.47 ¦ 
100/M50    142. Schuch Reinhard                     52 D-Niefern-Öschelbronn      15:37.27,8   7:19.19,7  (1484)    9.22 ¦ 
100/M40    160. Horn Dirk                           62 D-Nierstein                13:04.41,7   5:37.15,6   (508)    7.50 ¦ 
100/M45    165. Wolff Wolfgang                      55 D-Nierstein                13:41.36,7   6:01.57,1   (500)    8.12 ¦ 
100/M45     82. Ernst Ralf-Ortwin                   58 D-Niesky                   11:10.48,2   3:31.08,6  (1748)    6.42 ¦ 
100/M55     36. Willwacher Michael                  47 D-Nister                   12:11.37,5   3:41.05,8   (356)    7.18 ¦ 
100/M50    122. Sack Gerald                         50 D-Nittendorf               14:17.12,4   5:59.04,3   (377)    8.34 ¦ 
100/M40    150. Schweers Helge                      63 D-Nordenham                12:50.24,3   5:22.58,2   (481)    7.42 ¦ 
100/M45    166. Schütte Heinrich                    56 D-Nordstemmen              13:48.00,9   6:08.21,3  (1255)    8.16 ¦ 
TS3/M45      1. Schwabe Wolfgang                    54 D-Nordstemmen              11:12.49,4       -----  (1231)    8.11 ¦ 
100/M30     10. Critelli Francesco                  73 D-Nürnberg                  9:33.36,5   2:15.53,3   (139)    5.44 ¦ 
100/W65      3. Diehm Hedwig                        35 D-Nürnberg                 17:22.00,2   4:04.42,5  (2578)   10.25 ¦ 
100/M40    135. Kasper Harald                       63 D-Nürnberg                 12:36.41,7   5:09.15,6  (1064)    7.34 ¦ 
100/M45    111. Schmalfuss Olaf                     58 D-Nürnberg                 11:43.47,4   4:04.07,8  (1773)    7.02 ¦ 
100/M55      8. Born Peter                          48 D-Nürtingen                10:39.44,6   2:09.12,9   (118)    6.23 ¦ 
100/M45    126. Hahn Günter                         56 D-Nürtingen                11:57.45,7   4:18.06,1  (1018)    7.10 ¦ 
100/W65      1. Keinert Christa                     34 D-Nürtingen                13:17.17,7       -----   (764)    7.58 ¦ 
TS2/M65      3. Keinert Helmut                      34 D-Nürtingen                 8:14.07,6     49.49,6   (188)    8.23 ¦ 
100/STAF    40. Krause Gerhard+Bernd Titze+Marion T 49 TTSVR Reuderner Hirsche     9:39.33,6   2:58.43,8  (3213)    5.47 ¦ 
100/STAF    33. Weis Norbert+Nagel Harald+Fabrig Ga 52 Dream  Team Neuffener Tae   9:04.12,8   2:23.23,0  (3234)    5.26 ¦ 
100/M55     53. Lautner Bernd                       47 D-Nußloch                  12:53.17,6   4:22.45,9  (1779)    7.43 ¦ 
100/M55     54. Lingk Jürgen                        47 D-Nußloch                  12:54.55,7   4:24.24,0   (361)    7.44 ¦ 
TS2/M40      7. Baisch Dieter Karl                  61 D-Ober-Olm                  6:08.37,9   1:25.33,1  (1877)    6.15 ¦ 
100/MP      45. Hfw Neumann Heinrich, D-Obergriesba ?? Agonie-Team                18:14.58,4  10:43.31,2  (3046)   10.56 ¦ 
100/M45      9. Schwemmer Michael                   57 D-Oberhummel                9:09.00,9   1:29.21,3    (84)    5.29 ¦ 
100/M35     51. Klaaßen Dietrich                    67 D-Oberkochen               10:52.29,5   3:45.05,9   (307)    6.31 ¦ 
100/M60     76. Unterzuber Helmut                   41 D-Oberkochen               19:45.00,1  10:14.52,0  (1335)   11.51 ¦ 
100/W30      4. Kailer Susanna                      69 D-Oberndorf                11:12.22,8   1:37.05,8  (2619)    6.43 ¦ 
100/M55     92. Ramuschkat Hans-Jürgen              46 D-Oberndorf                16:50.17,6   8:19.45,9  (1876)   10.06 ¦ 
100/W50     10. Brosch Doris                        49 D-Obertshausen             13:55.34,5   3:41.23,6  (2503)    8.21 ¦ 
100/M55     45. Brosch Karl-Heinz                   45 D-Obertshausen             12:35.34,7   4:05.03,0  (1408)    7.33 ¦ 
100/M60     34. Helmes Walter                       43 D-Obertshausen             13:31.05,2   4:00.57,1  (1157)    8.06 ¦ 
100/W45     25. Marco Maria                         58 D-Obertshausen             14:35.09,5   5:36.00,0   (733)    8.45 ¦ 
100/M65     48. Neckermann Wolfgang                 38 D-Obertshausen             20:03.39,9   9:23.19,5  (1909)   12.02 ¦ 
TS1/M45     21. Gross Richard                       57 D-Oberursel                 7:04.10,1   4:07.44,1  (1795)   10.59 ¦ 
100/M55     90. Jung Herbert                        46 D-Oberursel                16:31.40,7   8:01.09,0  (1347)    9.55 ¦ 
100/M45    101. Rainer Stephan                      58 D-Oberursel                11:30.29,4   3:50.49,8  (1086)    6.54 ¦ 
100/M30     37. Kusterer Ralf                       69 D-Ochsenhausen             11:42.25,3   4:24.42,1  (1454)    7.01 ¦ 
TS2/M45     14. Rapp Wolfgang                       54 D-Ochsenhausen              7:06.56,7   2:35.30,9  (1449)    7.14 ¦ 
TS2/M35     15. Saile Tilmann, D-Ochsenhausen       67 0175-1214251                7:07.48,5   1:51.01,9  (1513)    7.15 ¦ 
100/M50    110. Eberle Norbert                      50 D-Offenburg                13:42.02,9   5:23.54,8  (1890)    8.13 ¦ 
100/M60     44. Kiderlen Wolfgang                   41 D-Offenburg                14:47.49,9   5:17.41,8  (1164)    8.52 ¦ 
100/MP      17. HG Balcarczyk Klaus, D-Olching      69 RAG Wettkampf Oberbayern   12:39.52,3   5:08.25,1  (3052)    7.35 ¦ 
TS2/M65      2. Dr. Kuhlmey Juergen                 38 D-Oldenburg                 7:46.50,8     22.32,8  (1718)    7.55 ¦ 
TS1/M40     15. Elschker Frank                      63 D-Orbis                     4:29.11,7   1:32.29,2  (1764)    6.58 ¦ 
TS1/M60      5. Forner Klaus                        40 D-Ostfildern                5:09.36,1   1:57.40,9  (1827)    8.01 ¦ 
100/M75      2. Sonntag Werner                      26 D-Ostfildern               16:37.14,6   2:08.11,8  (1201)    9.58 ¦ 
100/M55      4. Kugler Horst                        48 D-Ostrach                   9:16.07,2     45.35,5    (52)    5.33 ¦ 
100/M60     57. Presser Gerd                        42 D-Ottweiler                16:36.42,0   7:06.33,9   (353)    9.58 ¦ 
TS2/M40     13. Dietz Ralph                         63 D-Paderborn                 7:00.35,9   2:17.31,1   (424)    7.08 ¦ 
100/M40    132. Kluth Wolfgang                      59 D-Paderborn                12:32.45,1   5:05.19,0   (407)    7.31 ¦ 
100/M50    147. Heinrich Bodo                       50 D-Pähl                     16:18.39,2   8:00.31,1   (398)    9.47 ¦ 
100/W50     20. Heinrich Ulrike                     49 D-Pähl                     16:18.38,9   6:04.28,0   (778)    9.47 ¦ 
100/M55     83. Doll Anton                          46 D-Pfinztal                 15:43.03,5   7:12.31,8  (1308)    9.25 ¦ 
100/M40    166. Rößler Norbert                      61 D-Pfinztal                 13:12.33,2   5:45.07,1   (274)    7.55 ¦ 
100/M45    206. Kremser Aike                        56 D-Pforzheim                17:03.49,7   9:24.10,1  (1168)   10.14 ¦ 
100/M40    136. Krettek Gerd                        61 D-Pforzheim                12:36.46,5   5:09.20,4   (483)    7.34 ¦ 
100/W40      8. Hammer Margit                       62 D-Pfullendorf              11:44.33,3   2:54.25,6  (2516)    7.02 ¦ 
100/M60     37. De Benedetti Vittorio               39 D-Philippsburg             13:59.10,2   4:29.02,1  (2045)    8.23 ¦ 
TS1/M40     12. Sager Jörg                          63 D-Plattling                 4:11.30,5   1:14.48,0   (343)    6.30 ¦ 
100/W30      6. Herzog Tanja                        70 D-Porta Westfalica         13:20.58,7   3:45.41,7  (2628)    8.00 ¦ 
100/M55      2. Hirling Werner                      48 D-Radolfzell                9:00.09,7     29.38,0    (68)    5.24 ¦ 
100/M60     68. STFW Engelhard Erich                42 D-Rain                     18:00.48,0   8:30.39,9  (3043)   10.48 ¦ 
100/M35    113. Ernst Rüdiger                       66 D-Rastatt                  13:12.56,6   6:05.33,0  (1888)    7.55 ¦ 
100/M20     35. Kolodziej Andreas                   77 D-Rastatt                  13:31.42,4   4:45.32,5   (549)    8.07 ¦ 
100/M40     75. Ballier Klaus                       60 D-Ratingen                 10:53.20,1   3:25.54,0  (1708)    6.32 ¦ 
100/M65     42. Frankenberg Klaus                   38 D-Ratingen                 18:23.20,5   7:43.00,1   (528)   11.02 ¦ 
100/M45     22. Grudnick Hans-Otto                  56 D-Ratingen                  9:36.05,0   1:56.25,4  (1067)    5.45 ¦ 
100/M40     53. Niedergesäss Frank                  60 D-Ratingen                 10:02.45,6   2:35.19,5   (162)    6.01 ¦ 
TS2/M45     20. Otte Günter                         56 D-Ratingen                  9:20.58,2   4:49.32,4   (406)    9.31 ¦ 
100/M45     98. Krah Alfred Andreas                 56 D-Recklinghausen           11:27.47,4   3:48.07,8   (541)    6.52 ¦ 
TS2/M55     10. Lohmann Martin                      47 D-Recklinghausen            8:34.31,6   2:22.55,0  (1294)    8.44 ¦ 
100/M55     48. Niessen Eckart                      44 D-Regensburg               12:44.46,9   4:14.15,2   (366)    7.38 ¦ 
100/M40    184. Spannberger Franz                   63 D-Regensburg               13:51.55,8   6:24.29,7  (1036)    8.19 ¦ 
100/M45     90. Sigel Rolf                          56 D-Reichenbach              11:22.10,8   3:42.31,2    (92)    6.49 ¦ 
100/M40    177. Grünzig Torsten                     61 D-Reinhardshagen           13:40.08,8   6:12.42,7  (1062)    8.12 ¦ 
100/W40     10. Effelberg Stephanie                 62 D-Remscheid                12:07.07,0   3:16.59,3   (759)    7.16 ¦ 
100/M40    114. Hildebrand-Effelberg Thomas         60 D-Remscheid                11:54.31,5   4:27.05,4   (169)    7.08 ¦ 
100/M40     26. Renner Martin Dr. Med.              61 D-Rettenberg                9:17.42,0   1:50.15,9  (1703)    5.34 ¦ 
100/M30     29. Alf Robert                          71 D-Reutlingen               10:58.37,9   3:40.54,7  (1811)    6.35 ¦ 
100/M70     10. Döffinger Werner                    33 D-Reutlingen               19:03.04,0   7:06.37,7  (1278)   11.25 ¦ 
100/M40     76. Roos Herbert                        60 D-Reutlingen               10:54.13,9   3:26.47,8   (331)    6.32 ¦ 
100/M55     25. Schittone Vincenzo                  48 D-Reutlingen               11:40.30,8   3:09.59,1   (340)    7.00 ¦ 
100/W40     30. Browder Nina                        63 D-Rheinberg                15:43.34,5   6:53.26,8  (2502)    9.26 ¦ 
TS3/W50      4. Hirschfeld Ingrid                   51 D-Rheinberg                13:14.33,6   2:01.41,9  (2571)    9.39 ¦ 
100/M65      6. Laakmann Theo                       35 D-Rheinberg                11:42.37,8   1:02.17,4   (339)    7.01 ¦ 
TS2/M35     24. Peters Marco                        66 D-Rheinberg                10:08.02,7   4:51.16,1  (1462)   10.19 ¦ 
TS1/W35      1. Weihofen Sabine                     67 D-Rheinberg                 4:28.45,6       -----   (729)    6.57 ¦ 
TS1/M55     10. Wortmann Gerhard                    48 D-Rheinberg                 6:07.52,7   2:06.06,6  (1464)    9.31 ¦ 
100/M50    107. Keiner Johann-Georg                 49 D-Rheine                   13:30.43,3   5:12.35,2   (535)    8.06 ¦ 
TS1/M70      1. Hasselkus Werner                    32 D-Rheinfelden               5:06.43,5       -----  (1599)    7.56 ¦ 
100/M55     41. Petermann Hans                      48 D-Riedlingen               12:22.23,4   3:51.51,7  (1435)    7.25 ¦ 
100/M35     20. Stöhr Josef                         68 D-Riedlingen                9:43.40,9   2:36.17,3  (1887)    5.50 ¦ 
100/MP      15. Olt Gordzielik Marian, D-Riemerling 77 Immortal                   10:42.30,8   3:11.03,6  (3036)    6.25 ¦ 
100/M40     66. Thode Carsten                       63 D-Rödermark                10:40.37,6   3:13.11,5   (446)    6.24 ¦ 
100/M60     16. Bergert Rainer                      43 D-Rodgau                   11:27.33,9   1:57.25,8   (214)    6.52 ¦ 
TS2/W40      4. Ott Cordula                         60 D-Rodgau                    8:18.06,6   1:43.29,5   (818)    8.27 ¦ 
TS1/M40     23. Ott Stefan                          63 D-Rodgau                    5:42.27,5   2:45.45,0  (1282)    8.52 ¦ 
100/M40    109. Roetzer Anton                       62 D-Roding                   11:45.34,5   4:18.08,4  (1020)    7.03 ¦ 
100/M35     46. Wankerl Thomas                      65 D-Roding                   10:48.21,6   3:40.58,0  (1008)    6.29 ¦ 
100/M40     59. Nether Lothar                       62 D-Rohrbach                 10:20.40,6   2:53.14,5  (1883)    6.12 ¦ 
100/M55     20. Kolbfleisch Rudi                    44 D-Romrod                   11:23.07,2   2:52.35,5   (191)    6.49 ¦ 
100/M55     17. Horz Walter                         46 D-Rosbach                  11:08.56,6   2:38.24,9   (292)    6.41 ¦ 
100/M45     12. Kilian Klaus                        58 D-Rosbach                   9:11.53,1   1:32.13,5    (88)    5.31 ¦ 
100/M50     28. Lingenau  Wolfgang                  50 D-Rosbach                  10:13.27,7   1:55.19,6  (1545)    6.08 ¦ 
100/W50      6. Schulte Marion                      53 D-Rosbach                  12:17.03,0   2:02.52,1  (2626)    7.22 ¦ 
100/M40     31. Weiss Georg                         62 D-Rosbach                   9:24.48,0   1:57.21,9    (76)    5.38 ¦ 
100/M35     21. Gailus Torsten                      64 D-Roßdorf                   9:44.19,5   2:36.55,9  (1901)    5.50 ¦ 
H/MJ         4. Blacher Mark                        86 D-Saara                     1:51.29,5     15.42,0  (5105)    5.17 ¦ 
100/M45    183. Dr. Blacher Michael                 55 D-Saara                    14:39.02,1   6:59.22,5  (1046)    8.47 ¦ 
100/W50     17. Dilg Christa                        51 D-Saarbrücken              15:49.01,8   5:34.50,9  (2634)    9.29 ¦ 
100/M45    200. Dilg Hans-Joachim                   58 D-Saarbrücken              15:49.01,9   8:09.22,3  (1997)    9.29 ¦ 
100/M40    147. Fricke Stefan                       63 D-Salzkotten               12:45.43,3   5:18.17,2  (1024)    7.39 ¦ 
100/M35    135. Burster Kassian                     64 D-Sasbach                  15:10.21,7   8:02.58,1  (1098)    9.06 ¦ 
100/M50     64. Sturm Raimund                       51 D-Schechingen              11:31.54,8   3:13.46,7  (1743)    6.55 ¦ 
100/M20     62. Rombach Thomas                      76 D-Schonach                 19:24.02,3  10:37.52,4  (1457)   11.38 ¦ 
100/M65     25. Burster Gerhard                     35 D-Schönwald                15:10.21,2   4:30.00,8   (341)    9.06 ¦ 
100/M45     72. Hahn Werner                         58 D-Schorndorf               10:53.03,4   3:13.23,8  (1731)    6.31 ¦ 
100/W45      5. Teichmann Barbara                   55 D-Schorndorf               11:12.37,3   2:13.27,8  (2504)    6.43 ¦ 
TS1/M35     13. Henrich Andreas                     67 D-Schotten                  4:25.03,4   1:42.57,2   (264)    6.52 ¦ 
100/M60     77. Bührer Emil                         39 D-Schramberg               20:16.06,1  10:45.58,0  (1346)   12.09 ¦ 
100/M45    217. Eschle Hubert                       55 D-Schramberg               19:26.31,3  11:46.51,7  (1183)   11.39 ¦ 
100/M35     23. Necker Klaus                        65 D-Schramberg                9:47.05,0   2:39.41,4   (143)    5.52 ¦ 
100/M45     66. Honigmann Bernhard                  56 D-Schwabach                10:43.44,4   3:04.04,8  (1403)    6.26 ¦ 
100/W55     15. Sommerfeld Katharina                45 D-Schwabach                18:00.18,4   7:44.20,7  (2580)   10.48 ¦ 
100/M20      1. Gold Mike                           75 D-Schwäbisch Gmünd          8:46.09,9       -----  (1802)    5.15 ¦ 
TS2/M35      6. Gross Ralf                          68 D-Schwäbisch Gmünd          5:49.27,5     32.40,9  (1800)    5.55 ¦ 
TS3/M40      2. Schrodi Aribert                     62 D-Schwäbisch Gmünd          8:16.12,5     16.07,4  (1799)    6.02 ¦ 
100/M55     28. Weidner Herbert                     44 D-Schwäbisch Hall          11:47.35,3   3:17.03,6  (1904)    7.04 ¦ 
100/M45    123. Herrmann Thomas                     58 D-Schwarzenbek             11:54.11,8   4:14.32,2  (1402)    7.08 ¦ 
100/W35     22. Hessel Andrea                       64 D-Schweighausen            11:54.33,1   3:11.05,9  (2617)    7.08 ¦ 
100/M45    131. Feineis Franz                       58 D-Schweinfurt              12:11.40,9   4:32.01,3  (1948)    7.19 ¦ 
100/M35     88. Edel Christoph                      66 D-Schwetzingen             12:12.10,4   5:04.46,8   (428)    7.19 ¦ 
100/M40     81. Roth Thomas                         62 D-Schwetzingen             11:10.24,1   3:42.58,0  (1630)    6.42 ¦ 
100/M45     16. Lochner Hubert                      55 D-Seefeld                   9:24.13,5   1:44.33,9   (116)    5.38 ¦ 
100/M60     13. Otto Harald Dr.                     43 D-Selent                   11:13.41,6   1:43.33,5  (1519)    6.44 ¦ 
100/M70      1. Borris Willi                        32 D-Sexau                    11:56.26,3       -----  (1934)    7.09 ¦ 
TS2/M50      5. Back Ernst                          51 D-Siefersheim               6:40.41,4   2:06.48,5   (372)    6.48 ¦ 
100/M50     65. Pfleging Lutz                       49 D-Siegen                   11:32.35,0   3:14.26,9  (1716)    6.55 ¦ 
100/M35     49. Voellner Jörg                       68 D-Sigmaringen              10:50.04,2   3:42.40,6  (1045)    6.30 ¦ 
100/M65     34. Dittrich Joachim                    38 D-Sindelfingen             16:37.03,2   5:56.42,8   (195)    9.58 ¦ 
100/M60     66. Hildenbrand Werner                  39 D-Sinsheim                 17:51.20,4   8:21.12,3  (1332)   10.42 ¦ 
100/M35     80. Kobus Karlheinz                     66 D-Sinsheim                 11:51.33,5   4:44.09,9   (134)    7.06 ¦ 
100/M50    101. Ernst Norbert                       51 D-Sinzheim                 13:12.56,8   4:54.48,7  (1889)    7.55 ¦ 
TS3/W50      1. Kuest Margarita                     53 D-Sinzheim                 11:12.51,7       -----   (761)    8.11 ¦ 
100/W35     18. Strotkamp Sabine, D-Sinzig          65 LG Kreis Ahrweiler         11:42.03,7   2:58.36,5  (2561)    7.01 ¦ 
100/M40     97. Müller Markus                       62 D-Solingen                 11:29.09,3   4:01.43,2  (1088)    6.53 ¦ 
TS2/M35     17. Müller Paul Jürgen                  65 D-Solingen                  7:15.42,4   1:58.55,8  (1087)    7.23 ¦ 
100/M60     25. Reuter Hans                         42 D-Solingen                 12:29.16,1   2:59.08,0  (1568)    7.29 ¦ 
100/M55     47. Fülle Elmar                         44 D-Sontra                   12:37.31,3   4:06.59,6  (1019)    7.34 ¦ 
100/M55    101. Höhl Werner                         44 D-Speyer                   17:56.57,6   9:26.25,9  (1309)   10.46 ¦ 
100/M45    114. Wassmann Konrad                     55 D-St. Augustin             11:45.50,5   4:06.10,9  (1930)    7.03 ¦ 
TS2/M35     22. Herrmann Bernhard                   64 D-St. Leon-Rot              8:53.51,0   3:37.04,4  (1107)    9.03 ¦ 
100/M45     67. Riefer Klaus                        56 D-St. Wendel               10:44.53,2   3:05.13,6  (1833)    6.26 ¦ 
TS2/M45     11. Menzel Wolfgang                     55 D-St.Augustin               6:51.43,6   2:20.17,8  (1874)    6.59 ¦ 
TS2/M45      6. Pfefferle Bernhard                  54 D-Staufen                   5:41.19,3   1:09.53,5  (2015)    5.47 ¦ 
100/M50     22. Rachowski Rainer                    52 D-Staufenberg               9:54.11,6   1:36.03,5    (59)    5.56 ¦ 
TS1/M65      5. Bäcker Karlheinz                    35 D-Steffenberg               7:05.32,9   2:05.22,8  (1815)   11.01 ¦ 
100/W45     29. Hirt Maria                          56 D-Stetten                  15:57.58,5   6:58.49,0   (769)    9.34 ¦ 
100/M35     62. Bocian Siegmund                     65 D-Stimpfach                11:27.07,8   4:19.44,2   (269)    6.52 ¦ 
TS2/M50      3. Schilling Dieter                    53 D-Streithausen              6:09.45,8   1:35.52,9    (65)    6.16 ¦ 
TS2/M50     18. Felleisen Alfred                    50 D-Stutensee                12:09.59,1   7:36.06,2  (2130)   12.23 ¦ 
100/W45     15. Abel Angelika                       56 D-Stuttgart                12:11.58,4   3:12.48,9  (2622)    7.19 ¦ 
100/M50     12. Abel Jürgen                         52 D-Stuttgart                 9:28.48,9   1:10.40,8  (1902)    5.41 ¦ 
100/M30     68. Aschmann Marc                       69 D-Stuttgart                16:50.47,4   9:33.04,2  (1267)   10.06 ¦ 
100/M70      7. Blank Max                           32 D-Stuttgart                17:22.32,5   5:26.06,2  (1665)   10.25 ¦ 
100/M55     46. Ostertag Eberhard                   46 D-Stuttgart                12:36.02,5   4:05.30,8  (1398)    7.33 ¦ 
100/M30     53. Reuß Jürgen                         72 D-Stuttgart                13:20.31,5   6:02.48,3   (441)    8.00 ¦ 
100/M55    102. Rumpf Wolfgang                      46 D-Stuttgart                18:04.56,0   9:34.24,3  (1322)   10.50 ¦ 
100/W45     28. Sacher Grace                        54 D-Stuttgart                15:22.05,0   6:22.55,5  (2567)    9.13 ¦ 
100/M20     18. Schmidt Axel                        79 D-Stuttgart                11:25.19,2   2:39.09,3   (392)    6.51 ¦ 
100/M60     45. Straub Hans-Herbert                 43 D-Stuttgart                14:48.04,7   5:17.56,6   (276)    8.52 ¦ 
100/W45     37. Wiedenmann Hannelore                57 D-Stuttgart                19:43.02,3  10:43.52,8  (2553)   11.49 ¦ 
100/M55    110. Wiedenmann Walter                   47 D-Stuttgart                19:43.02,5  11:12.30,8  (1374)   11.49 ¦ 
TS2/M60      3. Stöckel Joachim                     39 D-Suhl                      8:50.04,4   2:29.47,5  (1296)    8.59 ¦ 
TS2/W50      4. Schneider Brigitte                  52 D-Sulzbach                  8:24.39,8   2:26.46,9   (738)    8.34 ¦ 
100/W45     35. Steinborn Angelika                  54 D-Tamm                     18:23.20,0   9:24.10,5  (2539)   11.02 ¦ 
100/M35      5. Arnold Klaus                        66 D-Tiefenbronn               8:34.27,7   1:27.04,1    (45)    5.08 ¦ 
H/M45       28. Lenz Dietmar                        54 D-Tiefenbronn               2:03.25,0     41.11,8  (5019)    5.50 ¦ 
100/M35    148. Bauerfeind Stephan                  68 D-Trendelburg              17:12.30,1  10:05.06,5  (1985)   10.19 ¦ 
100/M30     16. Raps Frank                          72 D-Trier                    10:08.17,3   2:50.34,1  (1100)    6.04 ¦ 
100/W35     20. Schäfer Sabine                      64 D-Troisdorf                11:45.40,9   3:02.13,7   (758)    7.03 ¦ 
100/W50      9. Gollnau Sigune                      50 D-Trossingen               13:27.52,8   3:13.41,9  (2620)    8.04 ¦ 
100/M45    120. Bury Norbert                        55 D-Tübingen                 11:52.41,4   4:13.01,8  (1193)    7.07 ¦ 
100/W35      4. Drescher Anke                       67 D-Tübingen                  9:20.58,8     37.31,6   (706)    5.36 ¦ 
100/W30     10. Schediwy Anke                       73 D-Tübingen                 16:49.00,7   7:13.43,7  (2629)   10.05 ¦ 
H/W40        6. Teigeler Anna                       61 D-Tübingen                  2:07.08,4     27.55,7  (5296)    6.01 ¦ 
100/M40     99. Rapp Wolfgang                       59 D-Tut-Nendingen            11:33.40,6   4:06.14,5  (1938)    6.56 ¦ 
100/M55     59. Grunenberg Hubert                   46 D-Tuttlingen               13:16.20,1   4:45.48,4  (1933)    7.57 ¦ 
TS1/M60      2. Linsenmaier Werner                  43 D-Uhingen                   3:39.47,8     27.52,6    (85)    5.41 ¦ 
TS2/M50      9. Weghofer Edmund                     51 D-Umkirch                   7:05.56,8   2:32.03,9  (1422)    7.13 ¦ 
100/M45     15. Strathoff Jürgen                    58 D-Unna                      9:23.48,4   1:44.08,8    (74)    5.38 ¦ 
100/M30     46. Roselt Thomas                       72 D-Unterhaching             12:34.20,6   5:16.37,4  (1002)    7.32 ¦ 
100/W40     13. Autenried Regina                    59 D-Unterleinleiter          12:35.14,4   3:45.06,7  (2517)    7.33 ¦ 
100/M50     76. Kastern Christian                   53 D-Unterlüß                 11:53.14,6   3:35.06,5  (1647)    7.07 ¦ 
100/M55     32. Stöwer Herbert                      47 D-Unterlüß                 11:53.14,8   3:22.43,1  (1635)    7.07 ¦ 
TS2/M50      2. Trappe Lutz                         49 D-Urbach                    5:49.11,6   1:15.18,7  (1537)    5.55 ¦ 
100/W45     23. Trappe Monika                       57 D-Urbach                   14:26.32,3   5:27.22,8  (2588)    8.39 ¦ 
100/M45     44. Perchthaler Karl                    56 D-Vellberg                 10:17.48,6   2:38.09,0  (1905)    6.10 ¦ 
100/W55     11. Worbes Helene                       48 D-Vellmar                  14:34.12,8   4:18.15,1   (807)    8.44 ¦ 
100/M70     12. Werner Gerhard                      32 D-Verden                   19:29.51,0   7:33.24,7  (1288)   11.41 ¦ 
100/M50     39. Müllner Wolfgang                    50 D-Vierkirchen              10:37.20,7   2:19.12,6   (507)    6.22 ¦ 
WALK       ---  Waidmann Werner                     37 D-Villingen-Schwenningen    1:06.57,8     10.30,2  (6805)    9.33 ¦ 
100/M40    138. Baar Thomas                         60 D-Volkenschwand            12:40.21,5   5:12.55,4   (348)    7.36 ¦ 
100/W35      5. Jucker Antonia                      65 D-Vörstetten               10:05.11,4   1:21.44,2  (2623)    6.03 ¦ 
100/M45     24. Zahn Peter                          57 D-Waiblingen                9:38.19,4   1:58.39,8  (1396)    5.46 ¦ 
TS2/M35     10. Becker Ralf                         64 D-Waldalgesheim             6:36.26,8   1:19.40,2  (1853)    6.43 ¦ 
100/M35     60. Salz Michael                        65 D-Waldbrunn                11:26.00,4   4:18.36,8  (1390)    6.51 ¦ 
100/M35     94. Schuler Helmut                      67 D-Waldkirch                12:27.51,2   5:20.27,6   (309)    7.28 ¦ 
100/M30     43. Seitz Christoph                     72 D-Waldkirch                12:27.51,5   5:10.08,3  (1043)    7.28 ¦ 
100/M45     28. Huhnholt Hans-Theo                  58 D-Waldkraiburg              9:44.51,9   2:05.12,3  (1438)    5.50 ¦ 
100/M20     20. Merz Stefan                         74 D-Waldsee                  11:55.26,0   3:09.16,1  (1434)    7.09 ¦ 
100/M65      8. Schröter Günter                     38 D-Waldshut-Tiengen         12:12.25,5   1:32.05,1   (251)    7.19 ¦ 
100/M40    104. Martens Michael                     59 D-Walheim                  11:43.05,4   4:15.39,3  (1133)    7.01 ¦ 
TS2/M30     10. Müller Jürgen                       71 D-Walldorf                  8:59.48,8   4:29.28,0   (510)    9.09 ¦ 
100/M40      2. Dehaut Helmut                       61 D-Wallhalben                8:04.16,8     36.50,7  (1674)    4.50 ¦ 
100/M60     10. Feddersen Jens                      41 D-Walzbachtal              10:51.29,8   1:21.21,7  (1459)    6.30 ¦ 
100/M50     30. Zahn Wolfgang                       53 D-Warnemünde               10:16.21,4   1:58.13,3   (463)    6.09 ¦ 
TS2/M35     23. Burkard Stefan                      64 D-Wattenscheid              9:17.44,0   4:00.57,4  (1730)    9.28 ¦ 
H/M60        5. Burda Franz                         41 D-Weil am Rhein             2:05.35,3     24.03,0  (5184)    5.57 ¦ 
TS1/M40     22. Fiorot Fabio                        62 D-Weil am Rhein             5:38.16,4   2:41.33,9  (1947)    8.45 ¦ 
H/M35       19. Schaefter Heinz                     64 D-Weil am Rhein             1:36.47,2     22.34,1  (5396)    4.35 ¦ 
TS1/M60      6. Eisel Hans Dieter                   41 D-Weilburg                  5:10.30,4   1:58.35,2  (1180)    8.02 ¦ 
100/W45     18. Flecken Heidrun                     54 D-Weilerswist              13:46.17,4   4:47.07,9   (802)    8.15 ¦ 
100/M40    146. Warth Wolfgang                      61 D-Weinstadt                12:45.35,0   5:18.08,9   (415)    7.39 ¦ 
100/W35     14. Harrer Helga                        64 D-Weißenburg               11:04.10,5   2:20.43,3   (725)    6.38 ¦ 
100/STAF    15. Gründling Peter+Gründling, Peter+Be 57 Gründling                   7:59.05,4   1:18.15,6  (3244)    4.47 ¦ 
100/M35     30. Jung Thomas                         64 D-Weiterstadt              10:07.27,7   3:00.04,1  (1121)    6.04 ¦ 
100/M35     57. Szelest Ruediger                    65 D-Welzheim                 11:06.59,7   3:59.36,1   (359)    6.40 ¦ 
100/M40     38. Fischer Arnold                      60 D-Wemding                   9:38.54,0   2:11.27,9  (1896)    5.47 ¦ 
K/M2         3. Fischer Arnold                      89 D-Wemding                     10.00,0      0.33,6  (7120)    3.20 ¦ 
K/M5         6. Fischer Georg                       94 D-Wemding                      4.30,3      0.25,6  (7114)    4.30 ¦ 
100/M45     45. Schlecht Klaus                      56 D-Wemding                  10:19.24,6   2:39.45,0   (115)    6.11 ¦ 
100/W55     10. Horn Gisela                         45 D-Werdau                   14:24.15,7   4:08.18,0   (742)    8.38 ¦ 
100/M60     40. Horn Winfried                       42 D-Werdau                   14:24.15,3   4:54.07,2   (371)    8.38 ¦ 
100/M50    165. Schmidt Peter                       52 D-Werdau                   19:22.32,1  11:04.24,0   (345)   11.37 ¦ 
100/W35     23. Falkus Andrea                       66 D-Wesel                    12:07.06,8   3:23.39,6   (760)    7.16 ¦ 
100/M45    133. Klink Hans-Peter                    56 D-Wetzlar                  12:14.38,1   4:34.58,5  (1270)    7.20 ¦ 
100/M50     95. Baumgarten Karl Wolfgang            52 D-Weyhe                    12:39.08,1   4:21.00,0   (408)    7.35 ¦ 
100/M40    120. Weinmann Edwin                      61 D-Wielenbach               12:12.22,5   4:44.56,4  (1116)    7.19 ¦ 
100/M50    126. Schlüter Gabriel                    49 D-Wiesbaden                14:26.23,4   6:08.15,3  (1437)    8.39 ¦ 
100/M30     65. Horn Marco                          73 D-Wilkau-Haßlau            16:03.03,2   8:45.20,0  (1510)    9.37 ¦ 
TS1/M20     19. Lorenz Mario                        76 D-Wilkau-Hasslau            5:52.11,0   2:10.45,8  (1511)    9.07 ¦ 
100/M40    134. Karsupke Frank                      60 D-Windischleuba            12:34.41,3   5:07.15,2  (1885)    7.32 ¦ 
100/W45     31. Schirmer Gudrun                     55 D-Winnenden                16:18.21,1   7:19.11,6   (813)    9.47 ¦ 
100/M45    157. Schirmer Helmut                     54 D-Winnenden                13:07.01,5   5:27.21,9  (1220)    7.52 ¦ 
100/M40    165. Blaser Alfons                       61 D-Winterstettenstadt       13:12.26,1   5:45.00,0  (1824)    7.55 ¦ 
100/M45    127. Stollenmaier Ulrich                 55 D-Wissgoldingen            11:58.57,2   4:19.17,6  (1788)    7.11 ¦ 
100/W35      3. Schoenherr Birgit                   68 D-Witten                    9:16.28,7     33.01,5  (2633)    5.33 ¦ 
100/M65     11. Höger Gerhard                       36 D-Wittenberge              12:29.42,0   1:49.21,6   (173)    7.29 ¦ 
H/M30       35. Bendel Marco                        73 D-Wittlingen                1:56.43,7     41.07,8  (5182)    5.31 ¦ 
H/M50       19. Duquesnoy Jean-Pierre               53 D-Wittlingen                2:11.17,9     40.23,5  (5189)    6.13 ¦ 
100/M30     36. Keller Christian                    71 D-Worms                    11:41.15,2   4:23.32,0  (1719)    7.00 ¦ 
100/M40     56. Meyer Ralf                          60 D-Wunstorf                 10:19.15,8   2:51.49,7    (67)    6.11 ¦ 
100/M60     26. Baumgart Dieter                     41 D-Wuppertal                12:32.48,0   3:02.39,9  (1448)    7.31 ¦ 
100/M50    114. Brunecker Wolfgang                  52 D-Wuppertal                13:50.48,4   5:32.40,3  (1252)    8.18 ¦ 
100/M45    115. Reckert Ulrich                      54 D-Wuppertal                11:46.57,8   4:07.18,2   (429)    7.04 ¦ 
TS2/M45     21. Dr. Witting Alfred                  56 D-Wuppertal                10:25.11,1   5:53.45,3  (1052)   10.36 ¦ 
K/M2         4. Hummel Marian                       88 D-Würzburg                    10.13,0      0.46,6  (7104)    3.24 ¦ 
100/M40     25. Hummel Siegbert                     61 D-Würzburg                  9:16.26,0   1:48.59,9  (1624)    5.33 ¦ 
TS2/M40      6. Lang Rudolf                         61 D-Würzburg                  6:03.05,6   1:20.00,8  (1421)    6.09 ¦ 
100/MJ       4. Reus Florian                        84 D-Würzburg                 13:54.17,3   2:32.52,2  (1765)    8.20 ¦ 
TS2/M40     28. Seerau Roland                       61 D-Xanten                    9:40.38,0   4:57.33,2  (1468)    9.51 ¦ 
100/M45     10. Ullrich Richard                     57 D-Zeitlofs                  9:09.07,6   1:29.28,0  (1780)    5.29 ¦ 
100/M60     48. Müller Hans-Werner                  39 D-Zorge                    15:11.05,0   5:40.56,9  (1205)    9.06 ¦ 

Total 853



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.