Bieler Lauftage 2003 - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
100/M55     52. Andermatt Alfons                    46 Baar                       12:51.15,2   4:20.43,5  (1251)    7.42 ¦ 
100/W55      9. Andermatt Bertha                    44 Baar                       14:23.34,9   4:07.37,2   (752)    8.38 ¦ 
100/STAF    12. Betschart Fränzi+Betschart Fränzi+H 70 Vitalfeld Baar              7:55.34,8   1:14.45,0  (3219)    4.45 ¦ 
100/M45     78. Fehr Marcel                         56 Bäch SZ                    11:01.56,9   3:22.17,3   (308)    6.37 ¦ 
TS1/M20     16. Utzinger Roger                      80 Bachenbülach                5:26.13,5   1:44.48,3  (1955)    8.27 ¦ 
100/W65      5. Degoumois Andrée                    36 Baden                      18:24.59,7   5:07.42,0  (2545)   11.02 ¦ 
100/M20     60. Oblt Heller Markus                  75 Baden                      18:25.00,0   9:38.50,1  (2147)   11.03 ¦ 
V/M55        4. Steiger Werner                      45 Balsthal                      46.51,5      2.18,1  (6148)    4.27 ¦ 
H/M35        8. Sdt von Burg René                   67 Balsthal                    1:23.43,2      9.30,1  (5211)    3.58 ¦ 
100/W55      5. Cattaneo Uschi                      46 Balterswil                 13:02.32,8   2:46.35,1  (2648)    7.49 ¦ 
TS1/M40     16. Dutli Peter                         61 Bäretswil                   4:32.32,3   1:35.49,8   (369)    7.03 ¦ 
H/M45       11. Gäumann Heinz                       57 Bargen BE                   1:39.32,4     17.19,2  (5267)    4.43 ¦ 
V/M45        9. Hänni Rolf                          56 Bargen BE                     51.08,7     12.14,0  (6137)    4.52 ¦ 
100/W50      8. Bösch Beatrice                      53 Basel                      13:26.55,1   3:12.44,2   (751)    8.04 ¦ 
100/M35    104. Breuer Marc                         67 Basel                      12:52.29,7   5:45.06,1  (1977)    7.43 ¦ 
100/M50    169. Brönnimann Hans-Peter               52 Basel                      21:23.48,4  13:05.40,3  (1341)   12.50 ¦ 
100/M40     74. Füs Bruder Daniel                   61 Basel                      10:51.50,3   3:24.24,2  (2585)    6.31 ¦ 
TS2/M55      1. Cala Cataldo                        44 Basel                       6:11.36,6       -----  (1978)    6.18 ¦ 
100/M50    133. Keller Alex                         52 Basel                      14:56.45,8   6:38.37,7  (1225)    8.58 ¦ 
H/W30       10. Massi Laura                         71 Basel                       2:06.48,0     43.52,3  (5373)    6.00 ¦ 
100/M45    220. Nebel Hans                          55 Basel                      21:30.12,8  13:50.33,2  (2052)   12.54 ¦ 
100/W40     20. Scheidegger Esther                  60 Basel                      13:47.29,3   4:57.21,6   (806)    8.16 ¦ 
H/M35       45. Sommer Dieter                       65 Basel                       2:06.48,1     52.35,0  (5372)    6.00 ¦ 
TS2/M35     19. Todaro Franco                       68 Basel                       8:07.51,5   2:51.04,9  (2115)    8.16 ¦ 
H/M40       18. Witta Thomas                        60 Basel                       1:40.36,6     25.22,2  (5355)    4.46 ¦ 
V/M30        6. Meuret Olivier                      69 Bassecourt                    42.43,9      8.01,2  (6115)    4.04 ¦ 
100/M50     60. Frei Rudolf                         51 Bassersdorf                11:20.34,5   3:02.26,4   (364)    6.48 ¦ 
H/M45       18. Heller Andreas                      57 Bassersdorf                 1:49.24,1     27.10,9  (5056)    5.11 ¦ 
100/W45     11. Keller Ruth                         58 Bassersdorf                11:56.18,4   2:57.08,9  (2639)    7.09 ¦ 
H/M40       23. Boenzli Marc                        63 Bättwil-Flüh                1:44.17,0     29.02,6  (5367)    4.56 ¦ 
TS1/M65      6. Schneider Peter                     38 Bellach                     7:11.54,4   2:11.44,3  (1456)   11.11 ¦ 
H/M20       20. Stierli Jonas                       79 Bellach                     1:38.58,7     23.00,1  (5277)    4.41 ¦ 
100/MJ      10. Schuepbach Rolf                     ?? Bellelay                   21:29.44,8  10:08.19,7  (2016)   12.53 ¦ 
100/M40    149. Buchanan Jeffrey                    59 Bellevue                   12:47.42,0   5:20.15,9   (399)    7.40 ¦ 
V/M35       24. Flöck Bernhard                      66 Bellmund                      54.26,6     19.27,6  (6089)    5.11 ¦ 
100/M35     81. Hostettler Simon                    65 Bellmund                   11:54.11,3   4:46.47,7  (1254)    7.08 ¦ 
V/WJ         3. Oesch Tanja                         85 Bellmund                    1:04.30,2      7.15,1  (6051)    6.08 ¦ 
V/M40       18. Stoepman Robert                     61 Bellmund                      59.12,9     22.29,4  (6181)    5.38 ¦ 
H/W35        2. Teinilä Susanna                     64 Bellmund                    2:02.08,6      6.46,1  (5028)    5.47 ¦ 
100/MP      55. Rekr Wanner Luc, Bellmund           83 Die Irren                  21:20.19,5  13:48.52,3  (3079)   12.48 ¦ 
H/M35       12. Heldner Marcel                      67 Belp                        1:26.46,6     12.33,5  (5023)    4.06 ¦ 
H/M45       16. Zutter Kurt                         54 Belp                        1:45.48,6     23.35,4  (5013)    5.00 ¦ 
TS2/M40      4. Liechti Marcel                      60 Benken ZH                   5:20.45,7     37.40,9  (1586)    5.26 ¦ 
100/M60     64. Fehr Gottfried                      42 Berg am Irchel             17:11.22,0   7:41.13,9   (166)   10.18 ¦ 
TS1/M40     17. Bührer Beat                         59 Berikon                     4:35.32,6   1:38.50,1  (1931)    7.08 ¦ 
100/M55     49. Ruta Jaroslav                       46 Berikon                    12:46.56,7   4:16.25,0  (1974)    7.40 ¦ 
100/M20     31. Amacher Tom                         75 Bern                       13:22.58,8   4:36.48,9  (1528)    8.01 ¦ 
V/M45        1. Andrey Bruno                        58 Bern                          38.54,7       -----  (6193)    3.42 ¦ 
100/STAF    51. Bader Bruno+Fankhauser Ueli+Ryser B 63 Dreamteam                  10:31.06,0   3:50.16,2  (3215)    6.18 ¦ 
H/M30       15. Bigler Hanspeter                    71 Bern                        1:36.18,7     20.42,8  (5059)    4.33 ¦ 
100/M50     21. Blumenthal Wendelin                 49 Bern                        9:53.09,8   1:35.01,7   (136)    5.55 ¦ 
100/M30     20. Cortesi Roman                       72 Bern                       10:23.40,2   3:05.57,0   (423)    6.14 ¦ 
TS2/M35     27. Feller Roland                       66 Bern                       12:04.23,5   6:47.36,9  (1372)   12.17 ¦ 
100/M40    168. Ferrari Hansruedi                   59 Bern                       13:16.02,1   5:48.36,0  (2083)    7.57 ¦ 
H/M20       21. Gorgerat Jean-Philippe              76 Bern                        1:39.10,7     23.12,1  (5044)    4.42 ¦ 
V/M20        3. Guggisberg Michael                  74 Bern                          37.23,0      3.08,0  (6212)    3.33 ¦ 
H/M50        8. Gygax Martin                        53 Bern                        1:47.05,3     16.10,9  (5235)    5.04 ¦ 
TS1/M40     14. Hirschi Daniel                      63 Bern                        4:24.12,8   1:27.30,3  (2036)    6.50 ¦ 
H/M40       20. Imboden Peter                       60 Bern                        1:40.59,6     25.45,2  (5228)    4.47 ¦ 
TS2/M40     14. Jenzer Beat                         60 Bern                        7:04.49,6   2:21.44,8  (1059)    7.12 ¦ 
100/M55     82. Kurt Fritz                          47 Bern                       15:34.38,3   7:04.06,6  (1686)    9.20 ¦ 
H/M45       10. Liechti Ulrich                      54 Bern                        1:39.09,8     16.56,6  (5401)    4.41 ¦ 
V/MJ         7. Locz Cyril, Bern                    85 Seminar Hofwil                56.07,2     18.25,4  (6075)    5.20 ¦ 
WALK       ---  Lüthi Kurt-Werner                   50 Bern                          56.27,6       -----  (6801)    8.03 ¦ 
H/M35       41. Meierhans Stefan                    68 Bern                        1:58.13,1     44.00,0  (5110)    5.36 ¦ 
H/M20       25. Mischler Thomas                     80 Bern                        1:44.49,4     28.50,8  (5310)    4.58 ¦ 
V/W30        2. Mühlematter Evelyne                 69 Bern                          44.04,7      0.23,3  (6210)    4.11 ¦ 
H/M50        3. Noti Christof                       52 Bern                        1:36.32,5      5.38,1  (5274)    4.34 ¦ 
H/M60        7. Oertli Hans Peter                   42 Bern                        2:21.54,1     40.21,8  (5094)    6.43 ¦ 
V/M45        7. Pasquinelli Claudio                 57 Bern                          49.50,2     10.55,5  (6096)    4.44 ¦ 
V/M35        6. Reinstalder Andreas                 68 Bern                          41.09,3      6.10,3  (6214)    3.55 ¦ 
V/M45       15. Riggs Keith                         57 Bern                          57.17,9     18.23,2  (6197)    5.27 ¦ 
K/M4         2. Saikkonen Dennis                    92 Bern                           5.47,2      0.13,3  (7007)    5.47 ¦ 
H/M40        8. Scherrer Felix                      61 Bern                        1:31.06,4     15.52,0  (5017)    4.19 ¦ 
V/W40        4. Schlachter Regula                   60 Bern                          57.54,0     10.36,2  (6192)    5.30 ¦ 
H/M45       31. Schlumpf Beat                       54 Bern                        2:08.20,6     46.07,4  (5067)    6.04 ¦ 
V/W20        2. Schweizer Francesca                 76 Bern                          45.39,8      3.10,8  (6120)    4.20 ¦ 
100/M60     67. Seger Walter                        41 Bern                       17:55.42,2   8:25.34,1  (2074)   10.45 ¦ 
100/M55     16. Stadelmann Josef                    48 Bern                       11:08.42,6   2:38.10,9   (322)    6.41 ¦ 
V/M55        1. Steiger Peter                       46 Bern                          44.33,4       -----  (6227)    4.14 ¦ 
TS1/M35     24. Steiner Christian                   64 Bern                        7:58.17,8   5:16.11,6  (1473)   12.23 ¦ 
TS1/M20     15. Stocker Bruce                       81 Bern                        5:20.10,1   1:38.44,9  (2022)    8.17 ¦ 
TS2/M20      7. Stoffel Marco                       75 Bern                        7:28.53,0   2:54.21,8    (96)    7.37 ¦ 
V/M20       18. Studer Ivo                          83 Bern                          54.15,7     20.00,7  (6124)    5.10 ¦ 
H/M50       12. Waller Max                          50 Bern                        1:52.09,9     21.15,5  (5099)    5.18 ¦ 
V/M35        2. Weber Reto                          68 Bern                          35.31,1      0.32,1  (6211)    3.22 ¦ 
H/M45       15. Wespi Thomas                        58 Bern                        1:45.25,2     23.12,0  (5129)    4.59 ¦ 
H/M35        9. Wyss Roland                         66 Bern                        1:24.03,9      9.50,8  (5220)    3.59 ¦ 
100/M60     60. Zaugg Peter                         43 Bern                       16:58.31,1   7:28.23,0  (2127)   10.11 ¦ 
100/M40     86. Dechamboux Pierre                   63 Bernex                     11:20.36,6   3:53.10,5  (1881)    6.48 ¦ 
100/M35     33. Hengartner Urs                      64 Bernhardzell               10:21.57,9   3:14.34,3   (454)    6.13 ¦ 
100/M60     74. Weber Hansruedi                     39 Beromünster                19:23.06,7   9:52.58,6  (1318)   11.37 ¦ 
100/M45    141. Derendinger Otto                    54 Bettlach                   12:32.06,3   4:52.26,7  (1138)    7.31 ¦ 
H/M30        9. Niederhauser Reto                   72 Bettlach                    1:29.19,9     13.44,0  (5201)    4.14 ¦ 
V/M35       25. Probst Jean-Claude                  65 Bettlach                      54.58,7     19.59,7  (6183)    5.14 ¦ 
V/M45        2. Schwiete Peter                      54 Bettlach                      40.14,4      1.19,7  (6209)    3.49 ¦ 
100/M40     39. Sprenger Bernhard                   63 Bettlach                    9:41.16,5   2:13.50,4  (1952)    5.48 ¦ 
100/M50     43. Ammann Hansruedi                    52 Bettwiesen                 10:41.35,3   2:23.27,2  (1127)    6.24 ¦ 
H/W20       12. Konkol Wanda                        76 Biberist                    1:57.03,6     32.04,5  (5335)    5.32 ¦ 
TS1/M20      8. Spichiger Roland                    77 Biberist                    4:48.52,9   1:07.27,7  (1742)    7.29 ¦ 
K/M6        20. Fricker Cedric                      97 Bibern SO                      2.46,7      0.42,8  (7045)    5.33 ¦ 
K/M6         7. Fricker Cyril                       96 Bibern SO                      2.19,3      0.15,4  (7058)    4.38 ¦ 
V/M30        3. Fricker Mike                        69 Bibern SO                     40.23,2      5.40,5  (6109)    3.50 ¦ 
TS2/M20     13. Gujer Silvio                        75 Biel                        9:08.37,1   4:34.05,9  (1580)    9.18 ¦ 
100/M20      5. Güngerich Joe                       74 Biel                        9:43.54,9     57.45,0   (544)    5.50 ¦ 
H/M35       27. Hängärtner Peter                    65 Biel                        1:42.08,5     27.55,4  (5021)    4.50 ¦ 
K/F6         9. Hirschi Anouk                       00 Biel                           2.53,3      0.36,5  (7109)    5.46 ¦ 
K/F6         6. Hirschi Vera                        ?? Biel                           2.48,3      0.31,5  (7110)    5.36 ¦ 
TS2/M30     12. Hofmann Silvio                      70 Biel                        9:21.15,1   4:50.54,3  (1720)    9.31 ¦ 
V/W35        6. Imhof Amélia                        64 Biel                        1:14.12,6     21.37,6  (6058)    7.04 ¦ 
K/F6         5. Käch Hanna                          96 Biel                           2.41,3      0.24,5  (7059)    5.22 ¦ 
TS1/M30      6. Käser Martin                        73 Biel                        5:39.25,7   1:59.30,2  (1096)    8.47 ¦ 
H/M20       27. Klumpp Simon                        78 Biel                        1:52.14,4     36.15,8  (5271)    5.19 ¦ 
V/TEAM       8. Loosli Daniel, Biel                 60 Täli-Runners                  49.54,7      6.16,3  (6605)    4.45 ¦ 
100/STAF    22. Luder Markus+Luder Markus+Siegentha 76 Viper                       8:16.54,4   1:36.04,6  (3224)    4.58 ¦ 
100/STAF    41. Saunier Peter+Saunier Peter+Buess A 67 OMEGA Team                  9:40.05,3   2:59.15,5  (3211)    5.48 ¦ 
V/M30       15. Sersa André                         73 Biel                          59.08,4     24.25,7  (6087)    5.37 ¦ 
H/W40        4. Zeyen Barbara                       62 Biel                        1:55.32,7     16.20,0  (5104)    5.28 ¦ 
H/M50       16. Zwahlen Robert                      50 Biel                        1:59.17,4     28.23,0  (5283)    5.39 ¦ 
100/M35     14. Schyrer Stefan                      64 Biel-Benken                 9:10.58,7   2:03.35,1    (61)    5.30 ¦ 
V/M50        5. Kugler Peter                        49 Biel-Benken BL                49.31,7      9.12,2  (6198)    4.43 ¦ 
K/M4         5. Ackermann Laurent                   92 Biel/Bienne                    7.10,4      1.36,5  (7051)    7.10 ¦ 
K/F3         4. Ackermann Simone                    90 Biel/Bienne                   10.33,9      1.42,0  (7052)    5.16 ¦ 
H/M45       26. Ackermann Ueli                      57 Biel/Bienne                 2:01.29,1     39.15,9  (5179)    5.45 ¦ 
V/M35       15. Aeschlimann Bernhard                68 Biel/Bienne                   48.22,9     13.23,9  (6035)    4.36 ¦ 
V/M30        1. Antoine Roger                       72 Biel/Bienne                   34.42,7       -----  (6179)    3.18 ¦ 
V/M20       16. Bah Momodu Oury                     77 Biel/Bienne                   53.09,9     18.54,9  (6151)    5.03 ¦ 
V/M40        8. Bardet Didier                       62 Biel/Bienne                   45.42,5      8.59,0  (6054)    4.21 ¦ 
V/M40       17. Belcher Randy                       63 Biel/Bienne                   54.42,6     17.59,1  (6178)    5.12 ¦ 
K/F3         1. Beutler Laurence                    91 Biel/Bienne                    8.51,9       -----  (7072)    4.25 ¦ 
K/M6        30. Bichsel Thibault                    96 Biel/Bienne                   10.53,6      8.49,7  (7003)   21.47 ¦ 
V/TEAM       5. Bigler Stefan, Biel/Bienne          60 Biella Team 1                 48.36,3      4.57,9  (6612)    4.37 ¦ 
H/M35       28. Billas Laurent                      68 Biel/Bienne                 1:42.21,7     28.08,6  (5368)    4.51 ¦ 
TS1/MJ       5. Bourquin François                   ?? Biel/Bienne                 7:10.50,3   3:23.48,5  (1771)   11.09 ¦ 
H/M45        9. Bourquin Normand                    56 Biel/Bienne                 1:38.57,9     16.44,7  (5297)    4.41 ¦ 
V/M20       10. Bratschi Frank                      78 Biel/Bienne                   45.11,2     10.56,2  (6117)    4.18 ¦ 
K/M6        28. Brawand Flavio                      00 Biel/Bienne                    3.50,5      1.46,6  (7024)    7.41 ¦ 
K/M6        15. Brawand Luca                        96 Biel/Bienne                    2.39,6      0.35,7  (7025)    5.19 ¦ 
K/F4         8. Bruni Estelle                       92 Biel/Bienne                    9.39,1      3.53,5  (7136)    9.39 ¦ 
100/M20      9. Buchmann Reto                       77 Biel/Bienne                10:18.25,2   1:32.15,3  (1856)    6.11 ¦ 
TS1/MJ       4. Bürgi Ronni                         ?? Biel/Bienne                 6:48.05,3   3:01.03,5  (1758)   10.34 ¦ 
V/TEAM      23. Bürgi Rudolf, Biel/Bienne           39 Biella Team 3                 58.46,9     15.08,5  (6618)    5.35 ¦ 
H/M50       11. Burri Michel                        52 Biel/Bienne                 1:49.52,7     18.58,3  (5185)    5.12 ¦ 
K/M4         7. Calvani Gabriel                     92 Biel/Bienne                    7.42,2      2.08,3  (7069)    7.42 ¦ 
K/M6         4. Casati Gaël                         96 Biel/Bienne                    2.07,8      0.03,9  (7128)    4.15 ¦ 
K/M5        17. Casati Kevin                        94 Biel/Bienne                    4.55,1      0.50,4  (7129)    4.55 ¦ 
K/F6        14. Casati Megane                       99 Biel/Bienne                    3.24,5      1.07,7  (7130)    6.49 ¦ 
100/M35    149. Charriere Bernard                   65 Biel/Bienne                17:15.00,4  10:07.36,8  (1331)   10.21 ¦ 
V/M55        2. Chevre Jean-François                47 Biel/Bienne                   46.29,3      1.55,9  (6138)    4.25 ¦ 
V/W50        4. Chevre Marie-Madeleine              50 Biel/Bienne                   54.36,1     12.37,2  (6139)    5.12 ¦ 
100/M20     59. Christen Oliver                     83 Biel/Bienne                18:13.30,0   9:27.20,1  (1330)   10.56 ¦ 
V/M35       16. Comte Pierre                        64 Biel/Bienne                   48.28,8     13.29,8  (6105)    4.37 ¦ 
K/M5        16. Conte Marco                         95 Biel/Bienne                    4.53,5      0.48,8  (7133)    4.53 ¦ 
K/F5         9. Contu Valeria                       95 Biel/Bienne                    5.20,3      1.21,7  (7056)    5.20 ¦ 
V/MJ         2. D'Ascoli Yannick                    84 Biel/Bienne                   38.39,9      0.58,1  (6093)    3.40 ¦ 
TS1/M20     25. Deschamps Dominique                 83 Biel/Bienne                 6:48.05,9   3:06.40,7  (1757)   10.34 ¦ 
V/M20       12. Dober Patrik                        74 Biel/Bienne                   47.13,5     12.58,5  (6011)    4.29 ¦ 
K/M6         9. Domeniconi Loic                     96 Biel/Bienne                    2.28,4      0.24,5  (7127)    4.56 ¦ 
V/M60        3. Escribano Vicente                   43 Biel/Bienne                   53.49,8      3.20,7  (6107)    5.07 ¦ 
H/M65        6. Etter Paul                          38 Biel/Bienne                 2:22.48,8     46.02,2  (5305)    6.46 ¦ 
V/M20       19. Eze Theo                            81 Biel/Bienne                 1:01.32,8     27.17,8  (6140)    5.51 ¦ 
K/F5         4. Ferreira Sarah                      95 Biel/Bienne                    4.54,2      0.55,6  (7035)    4.54 ¦ 
100/W35     10. Francescutto Karin                  64 Biel/Bienne                10:29.59,9   1:46.32,7   (716)    6.17 ¦ 
K/M6        17. Frély Gabriel                       96 Biel/Bienne                    2.42,9      0.39,0  (7033)    5.25 ¦ 
100/M40      4. Fröhlich Peter                      60 Biel/Bienne                 8:17.25,5     49.59,4    (48)    4.58 ¦ 
K/M5         3. Froidevaux Pascal                   94 Biel/Bienne                    4.10,3      0.05,6  (7122)    4.10 ¦ 
K/M6        22. Frossard Bryan                      97 Biel/Bienne                    2.57,2      0.53,3  (7132)    5.54 ¦ 
100/M60      5. Geiger Christoph                    42 Biel/Bienne                10:13.10,9     43.02,8   (101)    6.07 ¦ 
K/M6        25. Gertsch Sean                        99 Biel/Bienne                    3.32,7      1.28,8  (7144)    7.05 ¦ 
H/W60        1. Glanzmann Rosmarie                  43 Biel/Bienne                 2:14.05,1       -----  (5293)    6.21 ¦ 
V/TEAM       3. Graber Norbert, Biel/Bienne         59 Crédit Suisse                 48.11,8      4.33,4  (6611)    4.35 ¦ 
H/W40        1. Granitto Adriana                    60 Biel/Bienne                 1:39.12,7       -----  (5302)    4.42 ¦ 
V/TEAM      12. Grünig Rudolf, Biel/Bienne          70 Biella Team 2                 53.06,1      9.27,7  (6615)    5.03 ¦ 
K/M5        11. Hartmann Joel                       95 Biel/Bienne                    4.44,5      0.39,8  (7105)    4.44 ¦ 
K/M4         6. Hartmann Yannick                    93 Biel/Bienne                    7.10,7      1.36,8  (7103)    7.10 ¦ 
V/M45       10. Hofstetter Ueli                     54 Biel/Bienne                   51.31,8     12.37,1  (6250)    4.54 ¦ 
TS3/M30      3. Holliger Christoph                  69 Biel/Bienne                16:34.15,9   3:02.53,0   (183)   12.05 ¦ 
100/M55     78. Howald Peter                        46 Biel/Bienne                15:06.54,5   6:36.22,8  (1222)    9.04 ¦ 
H/M55        8. Jauch Andreas                       46 Biel/Bienne                 1:39.16,1     11.15,5  (5060)    4.42 ¦ 
H/M45       29. Junod Pierre                        58 Biel/Bienne                 2:03.52,8     41.39,6  (5236)    5.52 ¦ 
K/M4         4. Kammermann Fabian                   93 Biel/Bienne                    6.04,4      0.30,5  (7060)    6.04 ¦ 
K/M5        18. Kammermann Jan                      95 Biel/Bienne                    4.56,3      0.51,6  (7061)    4.56 ¦ 
V/TEAM      21. Kammermann Markus, Biel/Bienne      61 Biella Team 4                 56.55,0     13.16,6  (6621)    5.25 ¦ 
100/M20     56. Karli Christoph                     76 Biel-Bienne                17:44.16,1   8:58.06,2   (470)   10.38 ¦ 
V/M70        2. Käsermann Hansruedi                 32 Biel/Bienne                   55.55,2      3.35,2  (6171)    5.19 ¦ 
V/M35       13. Kocher Ernst                        64 Biel/Bienne                   47.22,3     12.23,3  (6134)    4.30 ¦ 
K/M6        10. Küchli Jan                          96 Biel/Bienne                    2.29,8      0.25,9  (7005)    4.59 ¦ 
K/M5         5. Küchli Simon                        94 Biel/Bienne                    4.29,8      0.25,1  (7006)    4.29 ¦ 
H/M35       29. Langenberger René                   68 Biel/Bienne                 1:44.20,9     30.07,8  (5309)    4.56 ¦ 
H/M30       21. Linder Michel                       71 Biel/Bienne                 1:41.59,3     26.23,4  (5141)    4.50 ¦ 
K/F5        12. Löffel Fabienne                     95 Biel/Bienne                    6.03,6      2.05,0  (7106)    6.03 ¦ 
H/W30        5. Lüdi Daniela                        71 Biel/Bienne                 1:44.49,2     21.53,5  (5143)    4.58 ¦ 
V/M55        3. Lüdi Fritz                          47 Biel/Bienne                   46.32,3      1.58,9  (6218)    4.25 ¦ 
V/W20       12. Luso Marijana                       81 Biel/Bienne                 1:10.33,1     28.04,1  (6141)    6.43 ¦ 
H/M30        6. Mahon Francois                      73 Biel/Bienne                 1:24.56,4      9.20,5  (5357)    4.01 ¦ 
100/W60      3. Marolf Rosemarie                    43 Biel/Bienne                14:09.01,2   2:14.58,8   (750)    8.29 ¦ 
V/M40       12. Mühlheim Thomas                     62 Biel/Bienne                   50.28,5     13.45,0  (6027)    4.48 ¦ 
V/M50        2. Müller Lorenz                       52 Biel/Bienne                   44.31,5      4.12,0  (6252)    4.14 ¦ 
K/F5        11. Musyoka Barbara                     95 Biel/Bienne                    6.01,5      2.02,9  (7012)    6.01 ¦ 
K/F6        12. Musyoka Larissa                     97 Biel/Bienne                    3.03,1      0.46,3  (7013)    6.06 ¦ 
100/M30     38. Nydegger Erich                      69 Biel/Bienne                11:48.34,1   4:30.50,9   (317)    7.05 ¦ 
K/M5        14. Nydegger Thierry                    95 Biel/Bienne                    4.52,7      0.48,0  (7023)    4.52 ¦ 
K/M6        19. Nydegger Yves                       97 Biel/Bienne                    2.44,2      0.40,3  (7022)    5.28 ¦ 
V/W20        8. Pazos Florinda                      76 Biel/Bienne                   57.06,7     14.37,7  (6164)    5.26 ¦ 
H/W30        8. Pelikan Lisa                        69 Biel/Bienne                 1:55.27,0     32.31,3  (5300)    5.28 ¦ 
TS1/M35     22. Pensa Rolf                          68 Biel/Bienne                 6:49.44,0   4:07.37,8  (2027)   10.36 ¦ 
H/M35       32. Perrone Walter                      68 Biel/Bienne                 1:47.06,1     32.53,0  (5340)    5.04 ¦ 
K/M6        12. Peteut Joel                         96 Biel/Bienne                    2.34,1      0.30,2  (7014)    5.08 ¦ 
V/M20       20. Rapu Patrick                        81 Biel/Bienne                 1:05.14,8     30.59,8  (6143)    6.12 ¦ 
V/W40        2. Reinhardt Caroline                  60 Biel/Bienne                   48.12,5      0.54,7  (6241)    4.35 ¦ 
V/W45        5. Roth Patricia                       56 Biel/Bienne                 1:06.07,3     12.46,5  (6118)    6.17 ¦ 
H/M40       41. Rouiller Jean-Marc                  62 Biel/Bienne                 2:06.34,1     51.19,7  (5299)    5.59 ¦ 
V/M35       12. Ryter Daniel                        65 Biel/Bienne                   46.37,1     11.38,1  (6060)    4.26 ¦ 
V/M30       13. Sacchetta Domenico                  72 Biel/Bienne                   55.37,6     20.54,9  (6144)    5.17 ¦ 
H/M20       10. Schaller Daniel                     76 Biel/Bienne                 1:29.52,4     13.53,8  (5286)    4.15 ¦ 
100/STAF    47. Schicker Heidi+Schicker Heidi+Schic 53 Team Cavallo               10:05.08,4   3:24.18,6  (3237)    6.03 ¦ 
V/M45       16. Schindler Jörg                      54 Biel/Bienne                 1:01.49,9     22.55,2  (6034)    5.53 ¦ 
V/W50        2. Schmid Marianne                     51 Biel/Bienne                   51.19,5      9.20,6  (6191)    4.53 ¦ 
100/M65      2. Schmitz Jean                        38 Biel/Bienne                10:43.20,6      3.00,2   (204)    6.26 ¦ 
TS3/W40      1. Schneiter Irma                      62 Biel/Bienne                16:24.55,4       -----   (766)   11.58 ¦ 
V/M45        4. Schöni Jean-Marc                    54 Biel/Bienne                   41.39,0      2.44,3  (6173)    3.58 ¦ 
H/W30        4. Schori Sandra                       72 Biel/Bienne                 1:41.23,9     18.28,2  (5377)    4.48 ¦ 
K/M6        26. Schwaar Julian                      99 Biel/Bienne                    3.35,7      1.31,8  (7137)    7.11 ¦ 
H/W20       15. Seewer Gabriela                     76 Biel/Bienne                 2:14.20,5     49.21,4  (5323)    6.22 ¦ 
H/M45       14. Stancheris Vivian                   56 Biel/Bienne                 1:44.26,0     22.12,8  (5126)    4.56 ¦ 
100/M20     49. Steffen Peter                       77 Biel-Bienne                16:37.46,5   7:51.36,6  (1717)    9.58 ¦ 
100/M30     76. Sulliger Adrian                     71 Biel/Bienne                19:10.27,1  11:52.43,9   (199)   11.30 ¦ 
WALK       ---  Tadic Svetlana-Claire               67 Biel/Bienne                 1:33.43,6     37.16,0  (6804)   13.23 ¦ 
TS2/M20      2. Tschanz Frederic                    79 Biel/Bienne                 6:08.19,6   1:33.48,4  (1860)    6.15 ¦ 
V/TEAM      16. Venzin Reto, Biel/Bienne            48 Biella Team 4                 54.29,2     10.50,8  (6623)    5.11 ¦ 
V/M40        9. Vinard Michel                       63 Biel/Bienne                   46.48,1     10.04,6  (6172)    4.27 ¦ 
100/M75      4. Vögeli Kurt                         27 Biel/Bienne                18:29.38,4   4:00.35,6  (1325)   11.05 ¦ 
K/M4         3. von Arx Marc                        93 Biel/Bienne                    6.02,3      0.28,4  (7119)    6.02 ¦ 
H/M55        9. Vuillemin Werner                    48 Biel/Bienne                 1:46.03,0     18.02,4  (5295)    5.01 ¦ 
H/M40       17. Wagnon Jean-Claude                  60 Biel/Bienne                 1:39.07,0     23.52,6  (5212)    4.41 ¦ 
K/M6        13. Wälchli Patric                      97 Biel/Bienne                    2.35,5      0.31,6  (7066)    5.11 ¦ 
V/TEAM      14. Zervas Theodor, Biel/Bienne         60 Biella Team 2                 54.18,0     10.39,6  (6617)    5.10 ¦ 
H/M35       16. Zürcher Frédéric                    68 Biel/Bienne                 1:32.33,6     18.20,5  (5362)    4.23 ¦ 
100/M20     47. Jeanmonod David                     74 Bienne                     16:33.04,5   7:46.54,6   (548)    9.55 ¦ 
100/M20     40. Martin Cyriaque                     80 Bienne                     15:08.59,8   6:22.49,9   (447)    9.05 ¦ 
V/M35       26. Merz Markus                         67 Bienne                        56.09,6     21.10,6  (6063)    5.20 ¦ 
100/M45     69. Rolli Bernard                       57 Bienne                     10:48.17,2   3:08.37,6   (452)    6.28 ¦ 
TS2/M30      9. Spack Bernhard                      71 Bienne                      8:10.17,9   3:39.57,1  (1014)    8.19 ¦ 
100/W20      6. Voutat Stéphanie                    75 Bienne                     15:18.35,5   4:55.06,7  (2559)    9.11 ¦ 
100/M40    163. Amacker Hugo                        62 Binningen                  13:11.01,9   5:43.35,8  (1573)    7.54 ¦ 
100/W35     30. Vögeli Dorothea                     64 Binningen                  14:12.06,0   5:28.38,8   (809)    8.31 ¦ 
100/M65     22. Guex Jean                           36 Bioley Orjulaz             15:04.58,7   4:24.38,3  (1269)    9.02 ¦ 
100/M45    108. Bühler Sigi                         57 Birmensdorf ZH             11:40.36,5   4:00.56,9  (1668)    7.00 ¦ 
100/W60      1. Pfister Monique                     42 Birmensdorf ZH             11:54.02,4       -----   (776)    7.08 ¦ 
TS3/M40      5. Zeller Markus                       61 Birmensdorf ZH             13:55.10,7   5:55.05,6  (1960)   10.09 ¦ 
H/M35        6. Jobin Michel                        68 Birmenstorf AG              1:20.30,9      6.17,8  (5199)    3.48 ¦ 
100/M40    204. Andre Fritz                         60 Birsfelden                 15:20.47,4   7:53.21,3  (1515)    9.12 ¦ 
100/M50      1. Bischoff Johannes                   51 Birsfelden                  8:18.08,1       -----    (46)    4.58 ¦ 
TS2/M45      9. Häusermann Christoph                54 Birsfelden                  6:31.56,3   2:00.30,5  (2135)    6.39 ¦ 
100/M45    195. Wegmüller Peter                     58 Birsfelden                 15:36.59,3   7:57.19,7  (1044)    9.22 ¦ 
H/M30       40. Beck Pascal                         69 Boll                        2:17.44,4   1:02.08,5  (5030)    6.31 ¦ 
100/M55     99. Berger Willi                        47 Bolligen                   17:51.29,1   9:20.57,4  (1354)   10.42 ¦ 
TS2/M20      4. Feldkamp Simon                      75 Bolligen                    6:27.10,8   1:52.39,6  (1057)    6.34 ¦ 
H/M50       10. Gruber Christoph                    52 Bolligen                    1:48.27,3     17.32,9  (5187)    5.08 ¦ 
H/W55        4. Heidelberger Christine              46 Bolligen                    1:52.07,6     13.22,9  (5363)    5.18 ¦ 
H/MJ         6. Lüdi Beat, Bolligen                 85 Seminar Hofwil              2:10.14,4     34.26,9  (5142)    6.10 ¦ 
H/MJ         1. Töndury Niculin, Bolligen           85 Seminar Hofwil              1:35.47,5       -----  (5148)    4.32 ¦ 
100/M40     70. Lucio Angelo                        63 Bönigen                    10:48.56,7   3:21.30,6  (2114)    6.29 ¦ 
100/M20     21. Baeriswyl Andreas                   78 Bösingen                   12:10.56,8   3:24.46,9  (2000)    7.18 ¦ 
TS1/M40     13. Kohler Daniel                       62 Bottmingen                  4:21.25,0   1:24.42,5  (1532)    6.46 ¦ 
H/M30       33. Reidla Meelis                       70 Bottmingen                  1:54.39,9     39.04,0  (5156)    5.26 ¦ 
V/M50       14. Arnold Philippe                     52 Boudry                      1:04.21,4     24.01,9  (6248)    6.07 ¦ 
H/M65        3. Wunderlin Hans                      37 Breitenbach                 1:42.40,4      5.53,8  (5218)    4.51 ¦ 
H/W50        2. Oestreicher Edith                   52 Bremgarten b. Bern          2:01.29,2      7.53,8  (5384)    5.45 ¦ 
H/W55        6. Stäheli Jeannette                   45 Bremgarten b. Bern          2:25.47,1     47.02,4  (5068)    6.54 ¦ 
H/W35        1. Berberat Catherine                  64 Bretigny-Morrens            1:55.22,5       -----  (5223)    5.28 ¦ 
TS2/MJ       2. Maurer Daniel                       84 Bretzwil                    9:01.02,5   1:25.11,5  (1099)    9.11 ¦ 
H/M50        9. Escher Willy                        52 Brig                        1:47.57,0     17.02,6  (5164)    5.06 ¦ 
TS2/M40     10. Lowiner Fredy                       63 Brig                        6:20.13,8   1:37.09,0  (2126)    6.27 ¦ 
H/M30       34. Baumgartner Peter                   69 Brügg                       1:55.58,0     40.22,1  (5014)    5.29 ¦ 
TS2/M20     10. Chiappori Marco                     74 Brügg                       8:38.14,5   4:03.43,3   (409)    8.47 ¦ 
V/M35       19. Feurer Marcel                       64 Brügg                         51.03,2     16.04,2  (6005)    4.51 ¦ 
100/M50    123. Baumgartner Bruno                   50 Brugg AG                   14:19.06,2   6:00.58,1  (1261)    8.35 ¦ 
V/W30        4. Bäriswyl Sandra                     73 Brügg BE                      46.30,2      2.48,8  (6177)    4.25 ¦ 
K/F5         8. Feurer Janine                       94 Brügg BE                       5.17,7      1.19,1  (7057)    5.17 ¦ 
TS2/M35      2. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    5:34.55,5     18.08,9  (1737)    5.41 ¦ 
V/M35       11. Weingart Markus                     65 Brügg BE                      46.08,1     11.09,1  (6175)    4.23 ¦ 
TS2/M35      3. Pfaff Andreas                       64 Brüttisellen                5:38.47,3     22.00,7   (422)    5.45 ¦ 
H/M50        6. Tanner Werner                       50 Bubendorf                   1:41.38,6     10.44,2  (5098)    4.49 ¦ 
TS2/W35      2. Schwab Monika                       66 Buch                        7:50.05,7   1:17.36,9  (2579)    7.58 ¦ 
H/W20        8. Felder Doris                        77 Buchrain                    1:47.25,8     22.26,7  (5341)    5.05 ¦ 
TS1/M40     11. Schönfeld Frank                     63 Buchrain                    4:10.36,9   1:13.54,4  (1634)    6.29 ¦ 
V/W50        1. Gurtner Sonja                       52 Büetigen                      41.58,9       -----  (6002)    3.59 ¦ 
V/M45       17. Stettler Werner                     57 Büetigen                    1:02.23,8     23.29,1  (6061)    5.56 ¦ 
100/M65     38. Hauser Peter                        37 Bülach                     17:35.26,1   6:55.05,7  (1230)   10.33 ¦ 
100/M20     26. Matheu Patrick                      79 Bülach                     12:48.23,6   4:02.13,7  (1235)    7.41 ¦ 
100/M60     41. Zelenka Antoine                     41 Bülach                     14:25.26,9   4:55.18,8  (1184)    8.39 ¦ 
100/M50    163. Odermatt Sepp                       49 Buochs                     18:38.32,2  10:20.24,1  (1367)   11.11 ¦ 
100/MP      36. Hptm Schmid Esther, Bürchen         63 Hollandmarschgruppe SVMLT  16:49.33,5   9:18.06,3  (3047)   10.05 ¦ 
TS1/M35     23. Peter Didier                        64 Bure                        6:53.43,2   4:11.37,0  (1588)   10.43 ¦ 
H/M20       22. Heiniger Matthias                   83 Büren an der Aare           1:40.42,6     24.44,0  (5315)    4.46 ¦ 
V/M50        9. Heiniger Peter                      49 Büren an der Aare             51.51,4     11.31,9  (6025)    4.56 ¦ 
V/M35       29. Kleist Markus                       68 Büren an der Aare             59.49,9     24.50,9  (6045)    5.41 ¦ 
V/W20        5. Lerch Andrea                        78 Büren an der Aare             49.40,4      7.11,4  (6073)    4.43 ¦ 
100/M35    140. Schlegel Roland                     66 Büren an der Aare          16:17.31,0   9:10.07,4  (2091)    9.46 ¦ 
K/F5         6. Thallinger Anne                     95 Büren an der Aare              5.02,6      1.04,0  (7064)    5.02 ¦ 
K/F6         8. Thallinger Charlotte                98 Büren an der Aare              2.53,1      0.36,3  (7065)    5.46 ¦ 
V/M30        5. Thallinger Rolf                     69 Büren an der Aare             42.12,8      7.30,1  (6234)    4.01 ¦ 
100/W55      2. Fricker Meyer Elisabeth             47 Büren zum Hof              12:35.39,2   2:19.41,5   (734)    7.33 ¦ 
100/STAF    42. Brand Christine+Arm Ueli+Brand Chri 73 Burgdorfer Runners          9:43.06,8   3:02.17,0  (3226)    5.49 ¦ 
H/M35       38. Cesari Kilian                       67 Burgdorf                    1:54.04,0     39.50,9  (5399)    5.24 ¦ 
V/M60        1. Gerber Andreas                      43 Burgdorf                      50.29,1       -----  (6251)    4.48 ¦ 
H/W35        5. Greischberger Jost Karin            65 Burgdorf                    2:18.04,3     22.41,8  (5073)    6.32 ¦ 
100/M45    180. Jenal Paul                          57 Burgdorf                   14:23.15,4   6:43.35,8  (1778)    8.37 ¦ 
H/M30        3. Jost Bruno                          71 Burgdorf                    1:17.36,5      2.00,6  (5353)    3.40 ¦ 
H/M40       29. Jost Greischberger Stefan           62 Burgdorf                    1:48.05,8     32.51,4  (5075)    5.07 ¦ 
V/M30        7. Lüthi Bernhard                      71 Burgdorf                      43.03,2      8.20,5  (6156)    4.06 ¦ 
H/M30       18. Müller Raphael                      70 Burgdorf                    1:39.40,2     24.04,3  (5123)    4.43 ¦ 
100/M40      6. Nyffenegger Lorenz                  63 Burgdorf                    8:28.54,0   1:01.27,9    (36)    5.05 ¦ 
100/M45    216. Wegmüller Hans                      54 Burgdorf                   19:21.41,1  11:42.01,5  (1311)   11.37 ¦ 
100/MJ       8. Wegmüller Urs                       87 Burgdorf                   19:21.41,5   8:00.16,4  (1982)   11.37 ¦ 
TS1/M45      6. Winzenried Marc                     58 Burgdorf                    4:08.24,2   1:11.58,2  (2141)    6.26 ¦ 
TS1/M30      7. Reber Richard                       73 Burgistein                  5:49.59,2   2:10.03,7   (404)    9.04 ¦ 
100/M45     39. Aymon Alain                         57 Bussigny-Lausanne          10:13.46,3   2:34.06,7   (209)    6.08 ¦ 
100/M35      7. Pelliccione Davide                  66 Bussigny-Lausanne           8:35.31,9   1:28.08,3    (83)    5.09 ¦ 
H/M20       11. Sdt Biegger Marcel                  76 Busswil b. Büren            1:30.15,2     14.16,6  (5352)    4.16 ¦ 
100/M40     15. Dreyer Adrian                       63 Busswil b. Büren            8:50.42,6   1:23.16,5    (69)    5.18 ¦ 
100/STAF    13. Eggli Hans+Eggli Hans+Häni Beat, Bu 55 Die vier Unerschrockenen    7:57.01,8   1:16.12,0  (3242)    4.46 ¦ 
100/STAF     2. Moser Christian+Moser Christian+Pro 66 Jogging-Biel                7:04.23,0     23.33,2  (3247)    4.14 ¦ 
TS1/MJ       1. Kohler Beat                         ?? Bussy-Chardonney            3:47.01,8       -----  (1460)    5.52 ¦ 
TS1/M40     19. von Dach Beat                       63 Bützberg                    4:42.11,9   1:45.29,4   (254)    7.18 ¦ 

Total 326



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.