(4) D 12,6 km Männer 1943-52

25. GP Dübendorf - (4) D 12,6 km Männer 1943-52

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Overall         Ø/km
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Camenzind Peter, Kilchberg ZH       51 SSC Langnau a.A.             43.26,1      -----  (1742)  OH       24.    3.26
    2. Schweizer René, Eglisau             50 SSC Eglisau                  44.59,0     1.32,9  (1578)  OH       46.    3.34
    3. Brenn Jürg                          50 Zürich                       46.39,9     3.13,8  (1748)  OH       70.    3.42
    4. Troller Rolf, Langnau am Albis      52 SSC Langnau a.A.             46.59,5     3.33,4  (1732)  OH       84.    3.43
    5. Rosinus  Renato, Wallisellen        51 LC Meilen                    47.00,8     3.34,7  (1570)  OH       86.    3.43
    6. Jambor Wolfgang, Meilen             50 LC Meilen                    47.30,9     4.04,8  (1547)  OH       95.    3.46
    7. Giger Leo, Busswil TG               50 LSC Wil                      48.11,8     4.45,7  (1531)  OH       111.   3.49
    8. Weissenberger Hubert, D-Schwerzen   48 LG Hohenfels                 48.28,5     5.02,4  (1737)  OH       118.   3.50
    9. Puppis Claudio, Ennetturgi          46 EMPA Dübendorf               48.37,5     5.11,4  (1567)  OH       121.   3.51
   10. Hirschi Werner                      52 Waldkirch                    48.55,0     5.28,9  (1545)  OH       127.   3.52
   11. Gut Hugo                            50 Affoltern am Albis           49.24,1     5.58,0  (1537)  OH       144.   3.55
   12. Stricker René, Dübendorf            50 SLVS                         49.45,1     6.19,0  (1584)  OH       154.   3.56
   13. Rüeger Urs, Winterthur              51 Finishers Winterthur         49.52,2     6.26,1  (1739)  OH       157.   3.57
   14. Schaad Max                          48 Schaffhausen                 49.53,8     6.27,7  (1573)  OH       159.   3.57
   15. Galati Francesco                    44 Zürich                       49.59,6     6.33,5  (1704)  OH       161.   3.58
   16. Schmid Urs, Bazenheid               51 LR Mosnang                   50.09,3     6.43,2  (1731)  OH       165.   3.58
   17. Wälti Andreas, Hinwil               52 Laufsport Team Zürich        50.14,2     6.48,1  (1592)  OH       167.   3.59
   18. Lusti Heinz                         50 Winterthur                   50.18,3     6.52,2  (1727)  OH       170.   3.59
   19. Widmer Arthur, Bubikon              49 TV Bubikon                   50.21,3     6.55,2  (1730)  OH       172.   3.59
   20. Arpagaus Richard, Jona              52 LT Rapperswil-Jona           50.40,4     7.14,3  (1745)  OH       188.   4.01
   21. Roth Fritz                          51 Rütihof                      50.46,5     7.20,4  (1571)  OH       191.   4.01
   22. Berger Samuel, Pfäffikon ZH         43 Nike Alpha Team              50.57,5     7.31,4  (1512)  OH       197.   4.02
   23. Lehmann Emanuel                     52 Geroldswil                   51.16,2     7.50,1  (1559)  OH       208.   4.04
   24. Bösch Jakob, Aadorf                 52 LC Swissair                  51.20,0     7.53,9  (1514)  OH       213.   4.04
   25. Kleeli Ruedi                        51 Hinwil                       51.58,9     8.32,8  (1552)  OH       236.   4.07
   26. Mohr Albert, Winterthur             43 SLVS                         52.50,6     9.24,5  (1709)  OH       257.   4.11
   27. Karpf Alf, Küsnacht ZH              52 Trizo                        52.54,7     9.28,6  (1705)  OH       260.   4.11
   28. Peterhans Beat                      48 Wallisellen                  52.54,9     9.28,8  (1755)  OH       261.   4.11
   29. Albrecht Willi                      45 Volketswil                   53.01,7     9.35,6  (1504)  OH       265.   4.12
   30. Wiedemeier Hans, Gebenstorf         45 SLVS                         53.03,3     9.37,2  (1596)  OH       266.   4.12
   31. Keusch Werner, Widen                50 LVF Muri                     53.04,7     9.38,6  (1550)  OH       267.   4.12
   32. Ramp Jakob, Winterthur              50 LV Winterthur                53.10,9     9.44,8  (1568)  OH       273.   4.13
   33. Keller Heinz, Brüttisellen          52 LC Swissair                  53.14,9     9.48,8  (1548)  OH       277.   4.13
   34. Schafflützel Ueli                   49 Bassersdorf                  53.27,7    10.01,6  (1574)  OH       281.   4.14
   35. Kramer Sepp                         50 Dörflingen                   53.46,7    10.20,6  (1553)  OH       292.   4.16
   36. Rehmann Stefan, Embrach             52 LC UBS                       53.59,3    10.33,2  (1716)  OH       301.   4.17
   37. Kern Jean-Pierre, Zürich            52 roleto                       54.00,9    10.34,8  (1549)  OH       302.   4.17
   38. Fritschi Karl, Uster                46 LG Uster                     54.08,8    10.42,7  (1528)  OH       307.   4.17
   39. Bächer Rico                         51 Rüti ZH                      54.18,4    10.52,3  (1508)  OH       314.   4.18
   40. Zehnder Paul, Zürich                46 LG ZKB                       54.41,4    11.15,3  (1597)  OH       332.   4.20
   41. Schneider Werner                    45 Uster                        54.46,5    11.20,4  (1576)  OH       336.   4.20
   42. Benninger Hansjörg, Embrach         50 LC Swissair                  54.48,3    11.22,2  (1741)  OH       339.   4.20
   43. Weber Arne                          46 Bassersdorf                  54.56,3    11.30,2  (1593)  OH       343.   4.21
   44. Keller Ernst, Dottikon              52 LR Wohlen                    54.59,7    11.33,6  (1720)  OH       345.   4.21
   45. Schulthess Kurt                     52 Winterthur                   55.10,8    11.44,7  (1577)  OH       352.   4.22
   46. Huser Josef, Dübendorf              46 LSV Kloten                   55.12,8    11.46,7  (1702)  OH       354.   4.22
   47. Eichholzer Hans                     45 Brütten                      55.18,5    11.52,4  (1522)  OH       358.   4.23
   48. Richter Michael                     52 Wollerau                     55.27,2    12.01,1  (1569)  OH       361.   4.24
   49. Waldburger Fritz                    47 Wettswil                     55.32,3    12.06,2  (1591)  OH       364.   4.24
   50. Bosshard Stephan                    52 Russikon                     55.41,4    12.15,3  (1747)  OH       368.   4.25
   51. Waldispühl Otto                     52 Aadorf                       55.49,9    12.23,8  (1711)  OH       375.   4.25
   52. Schnider Bruno, Opfikon             50 SLVS                         55.50,3    12.24,2  (1728)  OH       376.   4.25
   53. Müller Rolf, Zumikon                44 Trizo                        56.03,5    12.37,4  (1564)  OH       385.   4.26
   54. Kirchhofer Armin, Baar              49 SLVS                         56.33,0    13.06,9  (1551)  OH       398.   4.29
   55. Jamai Mustapha, Zürich              43 TV Unterstrass               56.45,7    13.19,6  (1726)  OH       405.   4.30
   56. Schwander Jean-Pierre               49 Rüdlingen                    56.51,9    13.25,8  (1750)  OH       412.   4.30
   57. Oehninger Max                       50 Pfäffikon ZH                 56.59,8    13.33,7  (1565)  OH       418.   4.31
   58. Kürsteiner Bernard, Bassersdorf     52 LC Swissair                  57.07,6    13.41,5  (1555)  OH       425.   4.32
   59. Steinmann Markus                    49 Eglisau                      57.13,1    13.47,0  (1582)  OH       429.   4.32
   60. Haldemann Andreas                   52 Schöfflisdorf                57.14,8    13.48,7  (1539)  OH       430.   4.32
   61. Ammann Roland, Gebenstorf           52 LG Horn                      57.19,6    13.53,5  (1718)  OH       434.   4.32
   62. Bühlmann Ernst, Küsnacht ZH         43 SLVS                         57.19,8    13.53,7  (1516)  OH       435.   4.33
   63. Enz Thomas                          52 Zürich                       57.21,9    13.55,8  (1524)  OH       436.   4.33
   64. Pauli Hansruedi                     45 Uster                        57.24,7    13.58,6  (1723)  OH       438.   4.33
   65. Bachmann Heinz                      49 Effretikon                   57.39,5    14.13,4  (1509)  OH       446.   4.34
   66. Blum Edgar                          51 Fällanden                    57.41,0    14.14,9  (1706)  OH       447.   4.34
   67. Inderbitzin Marcel                  52 Russikon                     57.42,6    14.16,5  (1546)  OH       448.   4.34
   68. Heer Alois                          51 Obfelden                     57.51,1    14.25,0  (1710)  OH       453.   4.35
   69. Heini Hugo                          43 Volketswil                   58.13,0    14.46,9  (1542)  OH       466.   4.37
   70. Landert Willi                       46 Oberhasli                    58.14,1    14.48,0  (1556)  OH       468.   4.37
   71. Brunner Peter, Forch                52 LG ZKB                       58.17,7    14.51,6  (1515)  OH       470.   4.37
   72. Schibig Viktor, Illnau              48 SLVS                         58.19,4    14.53,3  (1575)  OH       471.   4.37
   73. Summermatter Otto                   44 Wallisellen                  58.22,4    14.56,3  (1712)  OH       473.   4.37
   74. Hesse Rainer, Hettlingen            45 Läuferschürli                58.23,9    14.57,8  (1543)  OH       475.   4.38
   75. Stocker Walter                      48 Effretikon                   58.24,3    14.58,2  (1583)  OH       476.   4.38
   76. Nussbaumer Kurt                     49 Uster                        58.25,8    14.59,7  (1757)  OH       477.   4.38
   77. Büchler Roland                      51 Berg TG                      58.28,7    15.02,6  (1754)  OH       478.   4.38
   78. Vogel Bruno, Kappel am Albis        49 LG ZKB                       58.46,9    15.20,8  (1589)  OH       488.   4.39
   79. Spring Ulrich                       51 Zürich                       58.56,0    15.29,9  (1758)  OH       491.   4.40
   80. Wettstein René                      51 Nürensdorf                   59.12,0    15.45,9  (1595)  OH       498.   4.41
   81. Lautenschlager Peter                52 Oetwil                       59.19,3    15.53,2  (1558)  OH       500.   4.42
   82. Andrist Bernhard                    46 Kloten                       59.26,0    15.59,9  (1505)  OH       506.   4.43
   83. Bühlmann Hans, Bonstetten           43 SLVS                         59.34,7    16.08,6  (1517)  OH       513.   4.43
   84. Rüegger Heinz, Birmensdorf ZH       49 LC UBS                       59.51,6    16.25,5  (1717)  OH       518.   4.45
   85. Looser Heinz                        49 CH                           59.53,4    16.27,3  (1734)  OH       520.   4.45
   86. Göltenboth Erwin                    48 Schönenberg                  59.58,4    16.32,3  (1532)  OH       522.   4.45
   87. Hirschi Christian, Winterthur       45 SLVS                         59.59,0    16.32,9  (1544)  OH       523.   4.45
   88. Hartmann Peter                      43 Effretikon                 1:00.22,9    16.56,8  (1540)  OH       534.   4.47
   89. Angehrn Otto, Dübendorf             45 SC GM                      1:00.26,6    17.00,5  (1708)  OH       535.   4.47
   90. Knellwolf Walter, Flawil            46 LC Uzwil                   1:00.28,2    17.02,1  (1746)  OH       536.   4.47
   91. Landolt Fredi, Zollikon             44 TV Zollikon                1:00.38,8    17.12,7  (1557)  OH       538.   4.48
   92. Züger Othmar                        50 Greifensee                 1:00.56,3    17.30,2  (1598)  OH       550.   4.50
   93. Strupler Willi                      43 Winterthur                 1:00.56,4    17.30,3  (1585)  OH       551.   4.50
   94. Meierhans Kurt E., Zürich           49 Tri Zürich                 1:01.07,9    17.41,8  (1561)  OH       558.   4.51
   95. Laprévote René, Oberrieden          46 SSC Langnau a.A.           1:01.12,5    17.46,4  (1752)  OH       562.   4.51
   96. Schoch Albert, Uster                49 ESCW                       1:01.15,3    17.49,2  (1703)  OH       564.   4.51
   97. Habermacher Hans, Rothenburg        43 TV Mauritius Emmen         1:01.25,9    17.59,8  (1538)  OH       569.   4.52
   98. Gschwind Lorenz                     51 Oberrieden                 1:01.36,1    18.10,0  (1536)  OH       572.   4.53
   99. von Allmen Hans, Spreitenbach       44 SSC Langnau a.A.           1:01.41,5    18.15,4  (1749)  OH       575.   4.53
  100. Tatalias Platon, Opfikon            51 MR Opfikon                 1:01.56,4    18.30,3  (1587)  OH       582.   4.54
  101. Kägi Anton                          46 Zürich                     1:02.01,1    18.35,0  (1707)  OH       585.   4.55
  102. Affolter René, Bassersdorf          45 LSV Kloten                 1:02.23,5    18.57,4  (1502)  OH       590.   4.57
  103. Meili Willi                         51 Oberengstringen            1:02.26,4    19.00,3  (1721)  OH       592.   4.57
  104. Benninger Ernst, Gattikon           45 SSC Langnau a.A.           1:02.41,3    19.15,2  (1510)  OH       598.   4.58
  105. Ebler Gerhard                       46 Winterthur                 1:02.53,0    19.26,9  (1724)  OH       602.   4.59
  106. Künzli Peter                        44 Wallisellen                1:02.58,2    19.32,1  (1554)  OH       604.   4.59
  107. Rüegg Andreas                       46 Zürich                     1:03.23,2    19.57,1  (1572)  OH       611.   5.01
  108. Meier Eddie                         48 Ebmatingen                 1:03.24,9    19.58,8  (1719)  OH       612.   5.01
  109. Eisenhut Konrad, Adliswil           48 SSC Langnau a.A.           1:03.40,1    20.14,0  (1523)  OH       616.   5.03
  110. Patcas Michel                       52 Zürich                     1:03.45,7    20.19,6  (1566)  OH       617.   5.03
  111. Mattig Walter                       45 Zürich                     1:03.58,3    20.32,2  (1738)  OH       622.   5.04
  112. Hermann Fritz                       44 Stäfa                      1:04.05,2    20.39,1  (1735)  OH       623.   5.05
  113. Mock Heinz                          51 Dietlikon                  1:04.11,0    20.44,9  (1563)  OH       625.   5.05
  114. Signer Roland, Glattbrugg           48 LC Swissair                1:04.11,7    20.45,6  (1722)  OH       626.   5.05
  115. Limacher Rudolf                     49 Thalwil                    1:04.16,7    20.50,6  (1743)  OH       627.   5.06
  116. Menzi Walter, Volketswil            50 LG Uster                   1:04.21,6    20.55,5  (1562)  OH       630.   5.06
  117. Stutz Willy                         46 Dübendorf                  1:04.21,8    20.55,7  (1586)  OH       631.   5.06
  118. Kongstad Henrik                     49 Thalwil                    1:04.45,8    21.19,7  (1729)  OH       636.   5.08
  119. Berardi David                       44 Oetwil am See              1:04.50,1    21.24,0  (1511)  OH       637.   5.08
  120. Betschart Ulrich                    50 Nürensdorf                 1:04.57,1    21.31,0  (1513)  OH       640.   5.09
  121. Schlittgen Christian                45 Rudolfstetten              1:05.05,3    21.39,2  (1715)  OH       641.   5.09
  122. Matt Bernhard, Adliswil             47 SSC Langnau a.A.           1:05.06,5    21.40,4  (1725)  OH       643.   5.10
  123. Frey Hansruedi, Rüschlikon          52 SLVS                       1:05.19,3    21.53,2  (1527)  OH       647.   5.11
  124. Ecknauer Heinz, Dübendorf           48 MR Dübendorf               1:05.24,4    21.58,3  (1521)  OH       648.   5.11
  125. Ciccone Angelo, Winterthur          47 VIT Laufgruppe             1:05.38,9    22.12,8  (1518)  OH       650.   5.12
  126. Herter Rudolf                       45 Dübendorf                  1:06.20,1    22.54,0  (1701)  OH       659.   5.15
  127. Hew Florian                         44 Meilen                     1:06.43,4    23.17,3  (1736)  OH       663.   5.17
  128. Reichlin Josef                      49 Winterthur                 1:07.28,3    24.02,2  (1733)  OH       672.   5.21
  129. Sweys Jan                           49 Zürich                     1:07.29,5    24.03,4  (1751)  OH       673.   5.21
  130. Arnold Lukas, Fehraltorf            50 MR Fehraltorf              1:07.45,2    24.19,1  (1744)  OH       676.   5.22
  131. Unold Werner, Forch                 49 pfa                        1:07.53,7    24.27,6  (1600)  OH       678.   5.23
  132. Wettler Jürg                        43 Hegnau                     1:08.13,1    24.47,0  (1594)  OH       683.   5.24
  133. Alberici Hans, Zürich               51 ESC Soldanella             1:08.45,0    25.18,9  (1503)  OH       687.   5.27
  134. Peterhans Urs                       51 Bassersdorf                1:09.37,0    26.10,9  (1740)  OH       691.   5.31
  135. Annen Werner                        46 Steinhausen                1:10.01,2    26.35,1  (1506)  OH       692.   5.33
  136. Apothéloz Christophe                45 Zürich                     1:10.20,0    26.53,9  (1507)  OH       693.   5.34
  137. Nyfeler Peter, Wermatswil           48 RV Uster                   1:10.23,5    26.57,4  (1713)  OH       694.   5.35
  138. Vögeli Hansruedi                    44 Opfikon                    1:10.28,6    27.02,5  (1590)  OH       695.   5.35
  139. Graf Ruedi, Hüttikon                51 Spahü                      1:10.36,4    27.10,3  (1534)  OH       697.   5.36
  140. Gaus Andreas                        52 Wädenswil                  1:11.11,1    27.45,0  (1530)  OH       700.   5.38
  141. Dunaj Janusz, Uster                 47 LT Greifensee              1:12.00,1    28.34,0  (1520)  OH       708.   5.42
  142. Aeschlimann Josef, Wiggen           45 SLVS                       1:13.09,9    29.43,8  (1501)  OH       711.   5.48
  143. Vaia Dario, Zürich                  46 TV Unterstrass             1:13.45,7    30.19,6  (1588)  OH       713.   5.51
  144. Spiegel Peter, Esslingen            48 LG Uster                   1:15.09,8    31.43,7  (1580)  OH       717.   5.57
  145. Graf Ferdinand                      45 Greifensee                 1:19.37,6    36.11,5  (1533)  OH       723.   6.19
  146. Bürchler Urs, Niederweningen        46 LG ZKB                     1:20.39,5    37.13,4  (1753)  OH       724.   6.24

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.