(12) Rad Altersklasse 40 männlich

Velo Tour für 2012 - (12) Rad Altersklasse 40 männlich

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Overall          km/h
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Meyer Oscar, Bad Soden              56 Helco Trans GmbH           2:18.28,1      -----  (1188)  RM       13.   37,481
    2. von der Weiden Dieter, Lüdenscheid  56 laktatexpress.de           2:19.45,2     1.17,1  (1147)  RM       20.   37,136
    3. Bös Matthias                        59 Salmünster                 2:20.13,1     1.45,0  (2015)  RM       28.   37,013
    4. Kebernik Hartmud, Wettenberg        54 Delta Bike Sports          2:22.34,1     4.06,0  (1058)  RM       39.   36,403
    5. Böhler Bernhard                     61 Bönnigheim                 2:22.36,1     4.08,0  (1016)  RM       42.   36,395
    6. Grundler Christian, Goldbach        59 BTS Stenger                2:22.43,6     4.15,5  (1045)  RM       46.   36,363
    7. Mai Christop, Frankfurt             60 RSG Frankfurt              2:23.14,8     4.46,7  (1079)  RM       53.   36,231
    8. Niese Jürgen                        59 Calw                       2:23.47,1     5.19,0  (2125)  RM       56.   36,095
    9. Werner Dirk, Allendorf              61 RSC Frankenberg            2:24.13,6     5.45,5  (1158)  RM       66.   35,985
   10. Patzelt Horst, Göttingen            57 Tuspo Weende               2:24.20,2     5.52,1  (1172)  RM       69.   35,957
   11. Marschall Klaus, Dietzenbach        58 Helco Trans GmbH           2:25.59,6     7.31,5  (1081)  RM       75.   35,549
   12. Schäfer Bernd, Bietigheim-Bissingen 57 RSC Lunwigsburg            2:26.03,4     7.35,3  (1111)  RM       77.   35,534
   13. Willert Frank                       57 Ratingen                   2:26.13,0     7.44,9  (1160)  RM       83.   35,495
   14. Rosenfelder Peter                   54 Miesbach                   2:26.22,2     7.54,1  (2143)  RM       88.   35,458
   15. Wehrheit Kurt, Bruchhausen          56 RSG Unkel I                2:26.24,4     7.56,3  (1155)  RM       89.   35,449
   16. Meyerhoff Otto, Groß Meckelsen      52 TSV Bremervörde            2:26.29,8     8.01,7  (1084)  RM       90.   35,427
   17. Hess Rainer, Worms                  58 Team Worms                 2:26.49,6     8.21,5  (2065)  RM       95.   35,347
   18. Dohle Stephan, Allendorf            56 RSC Frankenberg            2:27.08,6     8.40,5  (1028)  RM       107.  35,271
   19. Fordham Howard, Frankfurt           55 Dresdner Bank              2:27.13,8     8.45,7  (1036)  RM       111.  35,250
   20. Stengel Werner                      61 Langenzenn                 2:28.28,9    10.00,8  (1136)  RM       121.  34,953
   21. Leewenkamp Hans, Nauheim            53 Helco Trans GmbH           2:32.37,1    14.09,0  (1073)  RM       143.  34,006
   22. Bischof Robert                      59 Lindlar                    2:32.55,1    14.27,0  (1193)  RM       149.  33,939
   23. Pischulti Klaus, Maintal            59 IG Rad.de                  2:33.01,0    14.32,9  (2236)  RM       152.  33,917
   24. Henrich Mathias, Frankfurt          61 RSC Bad Homburg            2:33.08,9    14.40,8  (1185)  RM       159.  33,888
   25. Böckers Heiner, Bad Homburg         55 Olympia Team               2:33.09,0    14.40,9  (2013)  RM       160.  33,888
   26. Wolter Detlef                       56 Mössingen                  2:33.15,0    14.46,9  (1161)  RM       162.  33,866
   27. Joppich Dieter, Hochheim            53 RSC Niddatal               2:33.20,9    14.52,8  (1057)  RM       165.  33,844
   28. Hanselmann Volker, Heidesheim       60 RSV Ingelheim-Heidesheim   2:33.33,0    15.04,9  (1047)  RM       171.  33,800
   29. Weir Gary                           60 Frankfurt                  2:33.36,8    15.08,7  (1157)  RM       172.  33,786
   30. Fürtig Wolfgang, Nidderau           54 Helco Trans GmbH           2:33.37,0    15.08,9  (1041)  RM       173.  33,785
   31. Vollmar Hartmut, Einöderwiesenhof   57 RSC Zweibrücken            2:34.18,9    15.50,8  (2175)  RM       181.  33,632
   32. Sattler Hans-Ludwig, Mainz          52 Team Worms                 2:34.33,0    16.04,9  (2144)  RM       185.  33,581
   33. Mittag Heinz                        59 Kronberg i.T.              2:34.39,3    16.11,2  (2115)  RM       188.  33,558
   34. Ruth Heiko, Ronneburg               58 Olympia Team               2:34.45,7    16.17,6  (3095)  RM       189.  33,535
   35. Spies Joachim, Walschleben          59 RV Elxleben                2:34.47,0    16.18,9  (1130)  RM       190.  33,530
   36. Siebert Peter, Homberg              56 Hessischer Rundfunk        2:35.08,7    16.40,6  (1127)  RM       195.  33,452
   37. Dilcher Achim                       60 Wiesbaden                  2:35.37,9    17.09,8  (2024)  RM       197.  33,347
   38. Machill Matthias                    61 Waldems                    2:36.57,2    18.29,1  (3070)  RM       203.  33,067
   39. Jörg Karlheinz                      55 Neu-Anspach                2:37.27,3    18.59,2  (3053)  RM       212.  32,961
   40. Arlt Jürgen                         53 Heidenrod                  2:37.36,4    19.08,3  (2004)  RM       214.  32,930
   41. Kettenbach Volker                   61 F-Paris                    2:38.20,1    19.52,0  (2086)  RM       227.  32,778
   42. Pawelczyk Eugen                     52 Ebhausen                   2:38.34,0    20.05,9  (1093)  RM       232.  32,730
   43. Saberschinsky Iko, Frankfurt        61 TuS Griesheim              2:41.07,7    22.39,6  (3096)  RM       244.  32,210
   44. Buser Dieter                        58 Reisen                     2:41.19,9    22.51,8  (1192)  RM       250.  32,169
   45. Kuehl Jens                          60 Hamburg                    2:41.22,5    22.54,4  (1069)  RM       252.  32,161
   46. Obst Hubertus, Rosbach              58 RV 1911 Rosbach            2:41.23,2    22.55,1  (3080)  RM       254.  32,158
   47. Flade Bernd, Frankfurt              56 SG Sossenheim              2:41.33,3    23.05,2  (3024)  RM       261.  32,125
   48. Kortüm Michael, Hamm                61 RC Amor Hamm               2:41.35,0    23.06,9  (1066)  RM       263.  32,119
   49. Hortsch Karl-Heinz, Birkenau        61 Olympia Team               2:41.41,7    23.13,6  (1200)  RM       267.  32,097
   50. Kulessa Günther, Oberursel          58 Hessischer Rundfunk        2:41.58,2    23.30,1  (1070)  RM       269.  32,042
   51. Severon Burkhard                    55 Mörfelden-Walldorf         2:45.20,1    26.52,0  (2160)  RM       287.  31,390
   52. Seelig Hans-Jürgen                  54 Offenbach                  2:46.33,2    28.05,1  (3107)  RM       292.  31,161
   53. Godesberg Josef                     53 Kerpen                     2:46.41,9    28.13,8  (4025)  RM       295.  31,134
   54. Raulf Hans-Ulrich                   56 Groß-Zimmern               2:47.11,9    28.43,8  (3087)  RM       300.  31,040
   55. Schweigert Christian, Mannheim      59 Da Pino zwei Hasen         2:47.49,0    29.20,9  (2158)  RM       315.  30,926
   56. Stettner Andreas                    60 Altenstadt                 2:47.55,8    29.27,7  (3112)  RM       323.  30,905
   57. Swienty Peter                       57 Langenselbold              2:47.56,0    29.27,9  (3114)  RM       324.  30,905
   58. Batista Jorge Manuel                58 Offenbach                  2:47.58,2    29.30,1  (4153)  RM       325.  30,898
   59. Simon Otto, Heidesheim              56 RSV Ingelheim-Heidesheim   2:48.35,4    30.07,3  (1191)  RM       333.  30,784
   60. Fehrenbach Peter                    59 Frankfurt                  2:50.30,4    32.02,3  (4020)  RM       336.  30,438
   61. Morillon Pascal                     58 Karben                     2:54.40,6    36.12,5  (2116)  RM       356.  29,712
   62. Wick Wolfgang                       56 Windeck                    2:55.34,2    37.06,1  (4103)  RM       365.  29,560
   63. Simme Ernst                         58 Göttingen                  2:55.56,0    37.27,9  (3156)  RM       370.  29,499
   64. Ziegler Roland                      55 Hofheim                    2:56.06,4    37.38,3  (3131)  RM       372.  29,470
   65. Roth Michael                        60 Frankfurt                  2:56.10,1    37.42,0  (3094)  RM       374.  29,460
   66. Auer Joachim, Ilsenburg             53 RV 1911 Rosbach            2:56.10,9    37.42,8  (3001)  RM       375.  29,458
   67. Hauck Leo                           59 Bad Kreuznach              2:56.36,6    38.08,5  (3035)  RM       379.  29,386
   68. Henke Norbert                       56 Reinheim                   2:56.51,4    38.23,3  (3041)  RM       380.  29,345
   69. Wirtz-von Mengden Uli               60 Wiesbaden                  2:58.08,9    39.40,8  (3128)  RM       381.  29,133
   70. Fischer Guenter                     60 Darmstadt                  2:58.12,7    39.44,6  (4022)  RM       383.  29,122
   71. Kolberg Guenter                     61 Frankfurt                  2:58.29,5    40.01,4  (4051)  RM       388.  29,076
   72. Driever Uwe                         58 Rodenbach                  2:58.31,1    40.03,0  (4014)  RM       389.  29,072
   73. Kutschenko Roland                   54 Glashütten                 2:58.31,6    40.03,5  (3068)  RM       390.  29,071
   74. Komo Rüdiger, Offenbach             59 TGS Hausen                 2:58.39,5    40.11,4  (2090)  RM       396.  29,049
   75. Breitwieser Horst                   57 Groß-Umstadt               2:58.41,9    40.13,8  (2016)  RM       398.  29,043
   76. Strohmenger Joachim                 58 Frankfurt                  2:58.46,4    40.18,3  (4095)  RM       399.  29,031
   77. Hunkeler Manfred                    55 Dreieich                   2:58.54,3    40.26,2  (3052)  RM       405.  29,009
   78. Schulz Ruediger                     56 Frankfurt                  2:58.58,6    40.30,5  (4086)  RM       407.  28,998
   79. Reichert Lutz                       59 Grimma                     2:59.00,4    40.32,3  (2205)  RM       409.  28,993
   80. Bischoff Norbert                    56 Oberursel                  2:59.22,6    40.54,5  (3008)  RM       416.  28,933
   81. Stachurski Christoph                55 Nackenheim                 2:59.36,7    41.08,6  (2166)  RM       422.  28,895
   82. Maier-Staud Till                    60 Frankfurt                  2:59.37,2    41.09,1  (3072)  RM       423.  28,894
   83. Hoffmann Eckhard, Morsbach          56 RSC Erdingen               3:01.13,7    42.45,6  (4038)  RM       428.  28,637
   84. Schwoerer Horst, Frankfurt          53 KfW Bankgruppe             3:01.50,7    43.22,6  (3106)  RM       432.  28,540
   85. Schott Jürgen                       52 Bayreuth                   3:03.10,4    44.42,3  (3148)  RM       438.  28,333
   86. Kioschis Michael                    58 Berlin                     3:03.33,7    45.05,6  (1059)  RM       439.  28,273
   87. Dr. Wodicka Josef, Frankfurt        61 Spiridon                   3:05.12,8    46.44,7  (2183)  RM       443.  28,021
   88. Ochs Stefan, Darmstadt              59 gooaa                      3:05.14,5    46.46,4  (3081)  RM       444.  28,017
   89. Sutorius Nick                       61 Köln                       3:07.13,9    48.45,8  (3113)  RM       454.  27,719
   90. Hamann Uwe, Egelsbach               60 Cyclo Team Paninotheka     3:07.32,7    49.04,6  (2054)  RM       460.  27,673
   91. Steinle Berthold                    53 Düsseldorf                 3:08.25,4    49.57,3  (3111)  RM       467.  27,544
   92. Klock Markus                        54 Kelkheim                   3:09.07,6    50.39,5  (4048)  RM       471.  27,441
   93. Small David, Frankfurt              55 Spiridon                   3:10.31,7    52.03,6  (4123)  RM       478.  27,240
   94. Wolter Juergen                      53 Hochheim                   3:12.04,1    53.36,0  (2184)  RM       481.  27,021
   95. Droessler Walter                    53 Kelkheim                   3:12.23,9    53.55,8  (4015)  RM       483.  26,975
   96. Flachenäcker Michael                60 Verden                     3:13.20,0    54.51,9  (3021)  RM       489.  26,844
   97. Gebauer Siegfried                   56 Herdecke                   3:13.56,6    55.28,5  (3028)  RM       490.  26,760
   98. Wojciechowski Eugen                 61 Schmitten                  3:17.16,1    58.48,0  (4105)  RM       494.  26,309
   99. Dittmann Michael                    60 Kreuztal                   3:17.27,7    58.59,6  (3016)  RM       497.  26,283
  100. Heil Willi                          57 Frankfurt                  3:17.27,9    58.59,8  (4034)  RM       498.  26,283
  101. Ewing John                          55 Frankfurt Main             3:18.07,0    59.38,9  (4018)  RM       502.  26,196
  102. Eder Michael                        57 Darmstadt                  3:19.56,0  1:01.27,9  (4017)  RM       508.  25,958
  103. Seubert Heribert                    59 Frankfurt                  3:20.12,2  1:01.44,1  (4088)  RM       509.  25,923
  104. Simon Frank-Joachim                 60 Darmstadt                  3:20.17,1  1:01.49,0  (4090)  RM       510.  25,913
  105. Kretzschmar Andreas                 54 Göttingen                  3:21.08,2  1:02.40,1  (4052)  RM       512.  25,803
  106. Wolf Andreas, Grünstadt             52 RVE Rodenbach e.V.         3:27.02,8  1:08.34,7  (4106)  RM       519.  25,066
  107. Schilling Klaus                     59 Frankfurt                  3:30.08,3  1:11.40,2  (3100)  RM       531.  24,698
  108. Schmitz Herwarth                    61 Düsseldorf                 3:47.36,7  1:29.08,6  (4121)  RM       536.  22,801
  ---  Betz Armin, Nidderau                58 TSV Bonames                     disq      -----  (3133)  RM                ---

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.