(11) Rad Hauptklasse männlich

Velo Tour für 2012 - (11) Rad Hauptklasse männlich

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Overall          km/h
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Grauvogel Bernd                     69 Riegelsberg                2:15.55,6      -----  (1044)  RM       1.    38,182
    2. Holsinger Denis, Bensheim           74 Team Bergstrasse           2:16.00,2     0.04,6  (1052)  RM       2.    38,160
    3. Lipp Harald, Grasellenbach          79 TV Dorf-Erbach             2:16.03,4     0.07,8  (1074)  RM       3.    38,145
    4. Poczopko Robert, Wetzlar            79 RV Henninger               2:16.04,5     0.08,9  (1183)  RM       4.    38,140
    5. Ebert Christian, Seelbach           74 Team Mabetec SC Hausach    2:16.15,2     0.19,6  (1031)  RM       5.    38,090
    6. Gärtner Tobias                      76 Saarbrücken                2:16.58,1     1.02,5  (1194)  RM       6.    37,891
    7. Reinöhl Jochen, Ilvesheim           78 RSC Ladenburg              2:18.09,8     2.14,2  (3092)  RM       7.    37,564
    8. Bilsky Boris, Schriesheim           80 RSC Ladenburg              2:18.14,4     2.18,8  (3006)  RM       8.    37,543
    9. Braun Jürgen, Ansbach               67 RSG Ansbach                2:18.18,6     2.23,0  (1020)  RM       9.    37,524
   10. Platt Ralf, Wettenberg              69 Delta Bike Sports          2:18.19,5     2.23,9  (1098)  RM       10.   37,520
   11. Behrends Patrick, Neu-Isenburg      65 RAD+TRIA-SHOP NEU-ISENBUR  2:18.22,9     2.27,3  (1009)  RM       12.   37,504
   12. Zander Peter                        64 Gütersloh                  2:18.35,1     2.39,5  (1162)  RM       14.   37,449
   13. Thöne Karl                          73 Darmstadt                  2:18.40,9     2.45,3  (1139)  RM       15.   37,423
   14. Reitenspiess Matthias, Altdorf      73 Team Stadt Altdorf         2:19.31,0     3.35,4  (1103)  RM       16.   37,199
   15. Langner Thomas, Gießen              67 Delta Bike Sports          2:19.32,9     3.37,3  (1072)  RM       17.   37,191
   16. Godzik Matthias, Frankenberg        68 RSC Frankenberg            2:19.37,4     3.41,8  (1043)  RM       18.   37,171
   17. Reise Marco, Alzenau                72 Tripoint Frankfurt/Oder    2:19.40,2     3.44,6  (1101)  RM       19.   37,159
   18. Golz Christian, Frankfurt am Main   68 RC Lüdenscheid '98         2:19.47,4     3.51,8  (3031)  RM       21.   37,127
   19. Feyrer Armin, Weilbach              65 TV Miltenberg              2:19.50,8     3.55,2  (2038)  RM       22.   37,112
   19. Schad Harald, Mühlheim              64 TSV Lämmerspiel            2:19.50,8     3.55,2  (1187)  RM       22.   37,112
   21. Böhler Michael, Bad Soden           69 MTV Kronenberg             2:19.52,1     3.56,5  (1017)  RM       24.   37,106
   22. Beck Dieter, Freiamt                75 Team Mabetec SC Hausach    2:20.06,0     4.10,4  (1007)  RM       25.   37,044
   23. Tiefel Peter, Langenzenn            70 Langenzenn                 2:20.11,4     4.15,8  (1140)  RM       26.   37,021
   24. Pfeifer Stefan, Lindenfels          64 IG Rad.de                  2:20.12,1     4.16,5  (2129)  RM       27.   37,018
   25. Förster Thomas, Wiesbaden           69 RSV Wiesbaden              2:20.19,2     4.23,6  (1037)  RM       29.   36,986
   26. Kohl Thomas, Weinheim               62 Team Bergstrasse           2:20.20,6     4.25,0  (1063)  RM       30.   36,980
   27. Glanzner Michael, Laudenbach        73 Team Bergstrasse           2:20.20,8     4.25,2  (1042)  RM       31.   36,979
   28. Hilsheimer Markus, Lampertheim      73 Team Bergstrasse           2:20.22,5     4.26,9  (2197)  RM       32.   36,972
   29. Weiler Thorsten, Worms              65 Team Worms                 2:20.27,0     4.31,4  (1156)  RM       33.   36,952
   30. Stankov Goran                       71 Eimeldingen                2:20.34,5     4.38,9  (1175)  RM       34.   36,919
   31. Conka Daniel, Griesheim             79 Team comand-online.de      2:20.36,5     4.40,9  (1027)  RM       35.   36,911
   32. Kunz Holger, Dresden                82 TU Dresden                 2:22.26,4     6.30,8  (1071)  RM       36.   36,436
   33. Wawrzitz Sven                       80 Beilstein                  2:22.33,9     6.38,3  (2177)  RM       38.   36,404
   34. Reddmann Dirk                       72 Hofheim                    2:22.35,0     6.39,4  (1100)  RM       40.   36,399
   35. Prang Thomas, Frankfurt             74 PSV Blau-Gelb Ffm.         2:22.35,2     6.39,6  (1099)  RM       41.   36,398
   36. Veit Gunther, Oberkotzau            65 TSV Hof                    2:22.37,3     6.41,7  (1145)  RM       43.   36,389
   37. Siebert Holger, Walldorf            72 RSV Victoria Rot           2:22.41,7     6.46,1  (1126)  RM       45.   36,371
   38. Hartmann Jürgen, Weinheim           69 PreVit                     2:22.45,6     6.50,0  (1048)  RM       47.   36,354
   39. Schmidt Peter, Hanau                63 Helco Trans GmbH           2:22.57,1     7.01,5  (1118)  RM       48.   36,305
   40. Panz Christoph, Wettenberg          69 Delta Bike Sports          2:22.57,6     7.02,0  (1092)  RM       49.   36,303
   41. Schneider Knut, Ingolstadt          70 Delphin Ingolstadt         2:22.57,9     7.02,3  (1120)  RM       50.   36,302
   42. Frankenberger Henning               70 Würzburg                   2:23.11,7     7.16,1  (2041)  RM       52.   36,244
   43. Otto Jens-Carsten, Gießen           65 Delta Bike Sports          2:23.20,9     7.25,3  (1091)  RM       54.   36,205
   44. Hernold Peter, Essen                68 TV Kettwig                 2:23.37,0     7.41,4  (2063)  RM       55.   36,137
   45. Strott Marko, Frankfurt             68 PSV Blau-Gelb Ffm.         2:23.54,7     7.59,1  (1176)  RM       57.   36,063
   46. Frey Daniel                         72 Frankfurt                  2:23.59,4     8.03,8  (1164)  RM       58.   36,044
   47. Zeitler Claus, Wiesbaden            73 Team Vitronic              2:24.05,7     8.10,1  (2208)  RM       60.   36,017
   48. Rohde Eckhard, Köln                 67 Unisport Köln              2:24.06,7     8.11,1  (1106)  RM       61.   36,013
   49. Hoffmann Norbert                    65 Bad Schwalbach             2:24.09,5     8.13,9  (1051)  RM       62.   36,002
   50. Kleinau Ingo                        70 Ginsheim-Gustavsburg       2:24.12,0     8.16,4  (1060)  RM       63.   35,991
   51. Helbing Mario, Marburg              65 König Radsport RSV Marbur  2:24.12,5     8.16,9  (1169)  RM       64.   35,989
   52. Dr. Simsch Christoph, Ebsdorfergrun 67 MTV Kronenberg             2:24.13,3     8.17,7  (1128)  RM       65.   35,986
   53. Schiffner Frank                     66 Gütersloh                  2:24.14,6     8.19,0  (1114)  RM       67.   35,980
   54. Heimert Dennis                      75 Einbeck                    2:24.14,9     8.19,3  (1189)  RM       68.   35,979
   55. Vogt Thomas                         79 Steinbach                  2:24.49,6     8.54,0  (1146)  RM       70.   35,835
   56. Ribbecke Thorsten, Köln             73 Hochschulsport             2:25.01,5     9.05,9  (1104)  RM       71.   35,786
   57. Hasenpflug Bodo                     69 Alsfeld                    2:25.51,8     9.56,2  (2056)  RM       72.   35,581
   58. Schmitz Peter, Frankfurt            73 Team CFP                   2:25.54,5     9.58,9  (2150)  RM       73.   35,570
   59. Wehrmann Enno                       81 Frankfurt                  2:25.56,5    10.00,9  (2178)  RM       74.   35,562
   60. Mai Peter                           74 Frankfurt                  2:26.01,7    10.06,1  (2105)  RM       76.   35,541
   61. Muth Sebastian                      78 Bad Soden Salmünster       2:26.05,0    10.09,4  (2119)  RM       78.   35,527
   62. Frankenberger Sven, Hammelbach      75 TV02 Siedelsbrunn          2:26.06,0    10.10,4  (2042)  RM       79.   35,523
   63. Mayr Andreas                        66 München                    2:26.08,7    10.13,1  (1083)  RM       80.   35,512
   64. Lüttke Holger                       66 Kelkheim                   2:26.10,8    10.15,2  (1180)  RM       81.   35,504
   65. Frank Sven, Staufenberg             78 Delta Bike Sports          2:26.11,1    10.15,5  (1038)  RM       82.   35,502
   66. Johnstor Scott, Frankfurt           63 VC Frankfurt               2:26.15,0    10.19,4  (1186)  RM       84.   35,487
   67. Lutz Willi                          62 Liederbach                 2:26.15,2    10.19,6  (1078)  RM       85.   35,486
   68. Elsenbruch Michael, Bruchhausen     69 RSG Unkel II               2:26.16,2    10.20,6  (1033)  RM       86.   35,482
   69. Hammes Peter                        72 Darmstadt                  2:26.16,6    10.21,0  (2055)  RM       87.   35,480
   70. Eickhoff Mirko, Werl                75 RC Amor Hamm               2:26.36,2    10.40,6  (1032)  RM       91.   35,401
   71. Vorpeil Mark, Erlangen              73 Creamriders                2:26.39,7    10.44,1  (2176)  RM       92.   35,387
   72. Pabst Mike                          63 Walldorf                   2:26.48,5    10.52,9  (2203)  RM       93.   35,352
   73. Hiller Alejandro, Erlangen          70 Creamriders                2:26.49,0    10.53,4  (2069)  RM       94.   35,350
   74. Stankus Andy                        63 Dreieich                   2:26.50,6    10.55,0  (1131)  RM       96.   35,343
   75. Heider Rudolf                       67 Nürnberg                   2:26.50,8    10.55,2  (1049)  RM       97.   35,342
   76. Schmitz Klaus                       70 Salzkotten                 2:26.52,1    10.56,5  (1119)  RM       98.   35,337
   77. Herden Matthias, Ludwigshafen       68 Die Drei                   2:26.55,7    11.00,1  (3043)  RM       99.   35,323
   78. Bamberger Ralf, Wetter              65 König Radsport RSV Marbur  2:26.56,4    11.00,8  (1003)  RM       100.  35,320
   79. Epple Ralf                          70 Aichtal                    2:26.58,6    11.03,0  (1034)  RM       101.  35,311
   80. Dr. Laube Michael, Frankfurt        64 TC Chaos Viernheim         2:26.59,1    11.03,5  (2098)  RM       102.  35,309
   81. Baader Mario, Münster               69 RSV Seeheim                2:27.03,1    11.07,5  (1001)  RM       103.  35,293
   82. Pörtner Christian, Kriftel          67 Team CNV                   2:27.07,4    11.11,8  (2134)  RM       106.  35,276
   83. Röll Torsten                        70 Gelnhausen                 2:27.09,2    11.13,6  (2142)  RM       108.  35,269
   84. Gruß Detlef, Bruchhausen            65 RSG Unkel II               2:27.11,9    11.16,3  (1046)  RM       110.  35,258
   85. Reeb Jürgen, Bickenbach             65 RV 08 Dudenhofen           2:27.14,2    11.18,6  (2204)  RM       112.  35,249
   86. Günter Siegfried                    77 Viernheim                  2:27.16,5    11.20,9  (4030)  RM       113.  35,240
   86. Schlosser Dirk, Bruchköbel          70 Olympia Team               2:27.16,5    11.20,9  (1116)  RM       113.  35,240
   88. Buch Holger                         64 Göttingen                  2:27.17,1    11.21,5  (1024)  RM       115.  35,237
   89. Sanzenbacher Ralf, Offenbach        66 VC Frankfurt               2:27.21,0    11.25,4  (1109)  RM       116.  35,222
   90. Dressel Jörg                        68 Alzey                      2:27.21,3    11.25,7  (2029)  RM       117.  35,221
   91. Hast Oliver                         76 Frankfurt                  2:27.27,0    11.31,4  (2238)  RM       118.  35,198
   92. Picard Stefan                       69 Langen                     2:27.29,7    11.34,1  (2132)  RM       119.  35,187
   93. Bonk Martin, Bensheim               64 SSG Bensheim-Binding       2:27.54,1    11.58,5  (1019)  RM       120.  35,090
   94. Kamleiter Sascha, Alzenau           72 Creamriders                2:29.48,7    13.53,1  (2082)  RM       122.  34,643
   95. Schnappberger Michael               73 Wiesenbach                 2:29.56,9    14.01,3  (2152)  RM       123.  34,611
   96. Rehwinkel Thomas                    67 Wiesbaden                  2:30.00,5    14.04,9  (3089)  RM       125.  34,598
   97. Stach Christian                     80 Mannheim                   2:30.22,3    14.26,7  (1174)  RM       126.  34,514
   98. Djurdjevic Branko, Heilbronn        74 Heilbronx Dream Team       2:30.24,0    14.28,4  (2025)  RM       127.  34,507
   99. Mallebré Christian                  63 Königstein                 2:30.42,9    14.47,3  (1080)  RM       128.  34,435
  100. Dürr Rainer, Gießen                 76 Delta Bike Sports          2:30.51,8    14.56,2  (1030)  RM       129.  34,401
  101. Petzold Christian, Wettenberg       70 Delta Bike Sports          2:31.05,4    15.09,8  (1095)  RM       130.  34,350
  102. Wartinger Arnold                    69 Bad Homburg                2:31.16,2    15.20,6  (1153)  RM       131.  34,309
  103. Steil Markus, Trier                 74 RSV Frohsinn Herxheim      2:31.48,4    15.52,8  (1133)  RM       133.  34,188
  104. Luening Holger, Obertshausen        65 EOSC Offenbach             2:32.06,4    16.10,8  (2102)  RM       135.  34,120
  105. Uebel Gunnar                        73 Frankfurt                  2:32.08,7    16.13,1  (2210)  RM       136.  34,112
  106. Radl Martin                         68 Karlsruhe                  2:32.08,9    16.13,3  (2240)  RM       137.  34,111
  107. Reusch Michael                      70 Mittelsinn                 2:32.09,4    16.13,8  (2139)  RM       138.  34,109
  108. Schneider Cornelius                 63 Rodenbach                  2:32.10,5    16.14,9  (2154)  RM       139.  34,105
  109. Sönges Eric, Wiesbaden              67 RSV Wiesbaden              2:32.22,5    16.26,9  (1129)  RM       140.  34,060
  110. Oberdörfer Richard, Schaafheim      62 VSF Altheim                2:32.36,3    16.40,7  (1087)  RM       141.  34,009
  111. Schneider Michael, Mühltal          73 SKG Nieder-Beerbach        2:32.36,5    16.40,9  (3146)  RM       142.  34,008
  112. Dr. Becker Ingo                     63 Berlin                     2:32.42,4    16.46,8  (1166)  RM       144.  33,986
  113. Borde Boris, Frankfurt              63 IG Rad.de                  2:32.43,4    16.47,8  (2014)  RM       145.  33,983
  114. Stuertz Holger                      69 Dietzenbach                2:32.45,3    16.49,7  (2172)  RM       146.  33,975
  115. Brörmann Jens                       74 Offenbach                  2:32.52,3    16.56,7  (2017)  RM       147.  33,950
  116. Ulm Tobias                          76 Karlsruhe                  2:32.53,0    16.57,4  (2241)  RM       148.  33,947
  117. Franke Olaf                         66 Dietzenbach                2:32.56,7    17.01,1  (1039)  RM       150.  33,933
  118. Maas Volker, Rees                   70 Die Drei                   2:32.56,8    17.01,2  (3157)  RM       151.  33,933
  119. Basler Michael                      66 Egelsbach                  2:33.01,0    17.05,4  (1005)  RM       152.  33,917
  120. Schmiegel Bernd                     69 Münster                    2:33.01,6    17.06,0  (2148)  RM       154.  33,915
  121. Böhm Uli, Saarbrücken               64 Equipe Steakknife          2:33.01,8    17.06,2  (1018)  RM       155.  33,914
  122. Schönit Frank                       62 Dreieich                   2:33.02,1    17.06,5  (2206)  RM       156.  33,913
  123. Frenzel Stefan                      66 Neu-Isenburg               2:33.06,6    17.11,0  (1179)  RM       158.  33,897
  124. Cuneo Alessandro, Detmold           68 Cuneo dal 1905             2:33.09,8    17.14,2  (2022)  RM       161.  33,885
  125. Geske Bodo, Worms                   73 LLG Wonnegau               2:33.17,5    17.21,9  (2049)  RM       163.  33,857
  126. Wolter Frank, Heidelberg            72 Die Drei                   2:33.18,4    17.22,8  (3129)  RM       164.  33,853
  127. Scheuermann Christoph               70 München                    2:33.21,0    17.25,4  (1113)  RM       166.  33,844
  128. van De Velde Kris, Frankfurt am Mai 77 Jong en Fit - Belgien      2:33.21,9    17.26,3  (2211)  RM       167.  33,840
  129. Kaufmann Volker, Hofheim            67 Team CNV                   2:33.28,4    17.32,8  (2084)  RM       168.  33,816
  130. Schulz Thorsten, Frankfurt          71 RSV Frohsinn Herxheim      2:33.29,8    17.34,2  (1173)  RM       169.  33,811
  131. Lock Joachim, Rodgau                66 Helco Trans GmbH           2:33.30,6    17.35,0  (1075)  RM       170.  33,808
  132. Wilken Arne                         65 Haan                       2:33.40,6    17.45,0  (3127)  RM       174.  33,772
  133. Theiss Siegbert, Dautphetal         62 Hessischer Rundfunk        2:33.42,1    17.46,5  (1137)  RM       175.  33,766
  134. Mayer Christian                     81 Altenriet                  2:33.46,3    17.50,7  (1082)  RM       176.  33,751
  135. Erb Johannes                        79 Koblenz                    2:33.49,0    17.53,4  (2034)  RM       177.  33,741
  136. Nitsche Daniel, Grasellenbach       78 Team Grasellenbach         2:33.56,0    18.00,4  (2126)  RM       178.  33,715
  137. Kohlenberg Thorsten, Neu-Isenburg   68 RAD+TRIA-SHOP NEU-ISENBUR  2:33.56,7    18.01,1  (1064)  RM       179.  33,713
  138. Glatz Thomas, Wöllstadt             67 RC 03 Ilbenstadt           2:34.12,8    18.17,2  (2193)  RM       180.  33,654
  139. Schlömer Stefan, Dormagen           69 Radfreunde Dormagen        2:34.19,4    18.23,8  (2147)  RM       182.  33,630
  140. Konle Klemens                       65 Antrifttal                 2:34.22,3    18.26,7  (2091)  RM       183.  33,620
  141. Fritz Oliver                        63 Neu-Isenburg               2:34.31,1    18.35,5  (2045)  RM       184.  33,588
  142. Walter Michael, Karlsruhe           69 Die Drei                   2:34.35,4    18.39,8  (3121)  RM       186.  33,572
  143. Arians Markus, Heilbronn            71 Heilbronx Dream Team       2:34.36,9    18.41,3  (2003)  RM       187.  33,567
  144. Schrader Kim                        69 Meiningen                  2:34.53,5    18.57,9  (4084)  RM       191.  33,507
  145. Straesser Thomas                    64 Engelskirchen              2:35.00,5    19.04,9  (1195)  RM       192.  33,482
  146. Holzapfel Frank, Hosenfeld          69 RC 07 Fulda                2:35.03,0    19.07,4  (1053)  RM       193.  33,473
  147. Pless Holger                        65 Ober-Mörlen                2:35.04,8    19.09,2  (2133)  RM       194.  33,466
  148. von Grawert Gert                    63 Ihringen                   2:35.22,3    19.26,7  (1148)  RM       196.  33,403
  149. Ebeling Patrick                     71 Kriftel                    2:36.24,6    20.29,0  (4016)  RM       198.  33,182
  150. Haas Jörg, Zweibrücken              72 RSC Zweibrücken            2:36.27,6    20.32,0  (2195)  RM       199.  33,171
  151. Büssemaker Eckhart                  68 Frankfurt                  2:36.30,4    20.34,8  (3135)  RM       200.  33,161
  152. Buessemaker Arnold                  67 Frenkfurt am Main          2:36.40,6    20.45,0  (3134)  RM       201.  33,125
  153. Albertus Mark                       66 Göttingen                  2:36.56,5    21.00,9  (2002)  RM       202.  33,069
  154. Loh Stefan                          68 Bad Endbach                2:36.57,9    21.02,3  (2201)  RM       204.  33,064
  155. Fersing Christian, Pforzheim        71 TRT Remchingen             2:36.58,0    21.02,4  (2037)  RM       205.  33,064
  156. Jansen Björn                        74 Frankfurt am Main          2:37.02,3    21.06,7  (2077)  RM       206.  33,049
  157. Keim Frank                          63 Dietzenbach                2:37.20,2    21.24,6  (3056)  RM       207.  32,986
  158. Gagel Werner                        68 Bechtheim                  2:37.20,9    21.25,3  (2047)  RM       208.  32,984
  159. Helmcke Ralf                        66 Dietzenbach                2:37.21,7    21.26,1  (3039)  RM       209.  32,981
  160. Perrevort Holger                    75 Kelsterbach                2:37.23,0    21.27,4  (2128)  RM       210.  32,976
  161. Koske Eric, Kefenrod                70 RFC Oberstetten            2:37.25,2    21.29,6  (3063)  RM       211.  32,969
  162. Linn Stefan                         62 Griesheim                  2:37.34,8    21.39,2  (2200)  RM       213.  32,935
  163. Herrmann Michael, Erlenbach         67 Heilbronx Dream Team       2:37.37,0    21.41,4  (2064)  RM       215.  32,927
  164. van Treeck Daniel                   79 Frankfurt                  2:37.37,4    21.41,8  (2174)  RM       216.  32,926
  165. Bald Jean-Luc                       68 Frankfurt am Main          2:37.37,7    21.42,1  (3002)  RM       217.  32,925
  166. Fischer Harald, Frankfurt           67 Olympia Team               2:37.37,9    21.42,3  (3019)  RM       218.  32,924
  167. Lüder Jens                          65 Karlsruhe                  2:37.42,8    21.47,2  (1076)  RM       219.  32,907
  168. Schöne Falko                        67 Burgsinn                   2:37.49,0    21.53,4  (2156)  RM       220.  32,886
  169. Vaupel Günter, Wetter               67 König Radsport RSV Marbur  2:37.52,0    21.56,4  (1144)  RM       222.  32,875
  170. Hock Johannes, Darmstadt            69 gooaa                      2:38.00,3    22.04,7  (2070)  RM       223.  32,847
  171. Schäfer Jan, Frankfurt              83 Olympia Team               2:38.01,0    22.05,4  (1112)  RM       224.  32,844
  172. Stahl Christian, Hadamar            83 Nassaria Limburg           2:38.07,2    22.11,6  (2167)  RM       225.  32,823
  173. Schmahl Carsten, Bad Mergentheim    63 RSG Unkel II               2:38.07,6    22.12,0  (1117)  RM       226.  32,821
  174. Merk Frank, Lobbach                 64 TVM - Mauer                2:38.22,1    22.26,5  (2112)  RM       228.  32,771
  175. Reuter Aik                          70 Mannheim                   2:38.25,1    22.29,5  (2140)  RM       229.  32,761
  176. Balles Bernhard, Miltenberg         64 TV Miltenberg              2:38.28,1    22.32,5  (2005)  RM       230.  32,751
  177. Marchesan Giovanni, Hamburg         72 Cuneo dal 1905             2:38.31,6    22.36,0  (2107)  RM       231.  32,738
  178. Reichel Gerd, Frankfurt             72 PSV Blau-Gelb Ffm.         2:38.35,6    22.40,0  (2138)  RM       233.  32,725
  179. Buck Andre, Ingolstadt              74 RSC Ingolstadt             2:38.56,4    23.00,8  (1025)  RM       234.  32,653
  180. Saarholz Jens                       64 Sulzbach                   2:39.51,2    23.55,6  (4077)  RM       237.  32,467
  181. Wiegand Frank, Kelkheim             65 PSV Blau-Gelb Ffm.         2:40.02,9    24.07,3  (2179)  RM       238.  32,427
  182. Vaupel Gerhard, Wetter              63 König Radsport RSV Marbur  2:40.18,6    24.23,0  (1143)  RM       239.  32,374
  183. Bauer Michael                       73 Wörrstadt                  2:40.41,0    24.45,4  (2007)  RM       240.  32,299
  184. Kutschenko Daniel                   83 Glashütten                 2:40.41,8    24.46,2  (3067)  RM       241.  32,296
  185. Fritz Gerald                        69 Frankfurt                  2:40.49,0    24.53,4  (2044)  RM       242.  32,272
  186. Bartsch Norbert, Hofheim            62 Team CNV                   2:41.06,7    25.11,1  (2006)  RM       243.  32,213
  187. Riegel Sebastian                    66 Offenbach                  2:41.08,1    25.12,5  (1105)  RM       245.  32,209
  188. Lösch Matthias, Groß-Bieberau       69 Olympia Team               2:41.12,3    25.16,7  (3158)  RM       246.  32,195
  189. Guckes Holger                       69 Kelkheim                   2:41.12,9    25.17,3  (2052)  RM       247.  32,193
  190. Massmann Erik, frankfurt/main       65 lotus                      2:41.18,2    25.22,6  (2110)  RM       248.  32,175
  191. Hessberg Jörn, Taunusstein          68 FitnessFactory Taunusstei  2:41.19,8    25.24,2  (2066)  RM       249.  32,170
  192. Hamann Andreas, Hanau               65 RC Edelweiss Niedel-Wölls  2:41.20,6    25.25,0  (2196)  RM       251.  32,167
  193. Jessberger Karl, Aschaffenburg      64 Alpenverein Aschaffenburg  2:41.22,9    25.27,3  (4043)  RM       253.  32,159
  194. Hohls Uwe                           70 Köln                       2:41.24,1    25.28,5  (3047)  RM       255.  32,155
  195. Krog Roger                          75 Hamburg                    2:41.27,7    25.32,1  (2097)  RM       257.  32,143
  196. Plaetrich David, Neugattendorf      68 TSV Hof                    2:41.29,2    25.33,6  (1097)  RM       258.  32,138
  197. Ilgen Marcus                        71 Egelsbach                  2:41.30,6    25.35,0  (2074)  RM       259.  32,134
  198. Meyer Frank                         62 Mörfelden-Walldorf         2:41.34,9    25.39,3  (3076)  RM       262.  32,119
  199. Becker Markus                       79 Bad Soden                  2:41.37,1    25.41,5  (2010)  RM       264.  32,112
  200. Rath Wolfgang                       64 Stuttgart                  2:41.37,5    25.41,9  (2135)  RM       265.  32,111
  201. Uthoff Jan                          68 Braunschweig               2:41.41,9    25.46,3  (3119)  RM       268.  32,096
  202. Fritz Sebastian, Frankfurt          67 RSV Frohsinn Herxheim      2:41.58,8    26.03,2  (1040)  RM       270.  32,040
  203. Zinn Matthias, Büdingen             66 SSC Hanau-Rodenbach        2:42.02,0    26.06,4  (1163)  RM       272.  32,030
  204. Guth Christoph                      62 Horben                     2:42.04,2    26.08,6  (2053)  RM       273.  32,023
  205. Schwenn Markus                      71 Koblenz                    2:42.07,5    26.11,9  (2159)  RM       274.  32,012
  206. Seubert Frank, Offenbach            62 RAD+TRIA-SHOP NEU-ISENBUR  2:42.08,7    26.13,1  (1124)  RM       276.  32,008
  207. Hein Oliver                         67 Frankfurt am Main          2:42.19,7    26.24,1  (3037)  RM       277.  31,972
  208. Bardon Herwart                      69 Bonn                       2:42.43,6    26.48,0  (1004)  RM       279.  31,893
  209. Krüger Kai, Ascheberg               73 RC Amor Hamm               2:42.54,6    26.59,0  (1067)  RM       281.  31,858
  210. Kleemann Rainer                     62 Berlin                     2:44.24,0    28.28,4  (4047)  RM       282.  31,569
  211. Harsch Hans Peter                   64 Sulzbach                   2:44.45,6    28.50,0  (4033)  RM       283.  31,500
  212. Schwarz Michael, Nürnberg           69 Fun & Jump                 2:44.46,5    28.50,9  (3105)  RM       284.  31,497
  213. Burlon Bernd, Neu-Isenburg          65 RAD+TRIA-SHOP NEU-ISENBUR  2:45.05,5    29.09,9  (1026)  RM       285.  31,437
  214. Driftmann Christoph                 66 Frankfurt                  2:45.21,5    29.25,9  (2030)  RM       288.  31,386
  215. Ullrich Andreas, Wettenberg         65 Delta Bike Sports          2:45.23,8    29.28,2  (1177)  RM       289.  31,379
  216. Helbig Florian                      78 Frankfurt am Main          2:45.32,2    29.36,6  (3038)  RM       290.  31,352
  217. Hafner Ewald                        62 Großkrotzenburg            2:45.51,4    29.55,8  (3033)  RM       291.  31,292
  218. Legner Heiko                        69 Weinbach                   2:46.38,5    30.42,9  (3143)  RM       293.  31,144
  219. Krutenat Jörg                       63 Iserlohn                   2:46.41,0    30.45,4  (3066)  RM       294.  31,136
  220. Meinhardt Dirk                      71 Sonnenhof                  2:46.44,1    30.48,5  (3074)  RM       296.  31,127
  221. Dr. Dommermuth Christian            62 Offenbach                  2:46.59,7    31.04,1  (4012)  RM       297.  31,078
  222. Sauer Martin, Halle                 81 BSV 90                     2:47.10,2    31.14,6  (3097)  RM       298.  31,046
  223. Thies Georg                         64 Frankfurt                  2:47.10,5    31.14,9  (3115)  RM       299.  31,045
  224. Hiller Michael, Dietzenbach         71 RSC Dietzenbach            2:47.13,4    31.17,8  (3045)  RM       301.  31,036
  225. Fredrich Jens                       71 Darmstadt                  2:47.14,6    31.19,0  (4154)  RM       302.  31,032
  226. Müller Marco                        69 Frankfurt                  2:47.15,0    31.19,4  (4067)  RM       303.  31,031
  227. Huys Thilo                          63 Karlsruhe                  2:47.16,6    31.21,0  (1055)  RM       304.  31,026
  228. Mai Thomas, Frankfurt am Main       69 Olympia Team               2:47.27,9    31.32,3  (3071)  RM       305.  30,991
  229. Lier Andreas, Alzey                 72 LLG Wonnegau               2:47.28,3    31.32,7  (2101)  RM       306.  30,990
  230. Tiltmann Ken, Nürnberg              83 RSV Herxheim               2:47.33,2    31.37,6  (1196)  RM       307.  30,975
  231. Haupt Axel                          74 Groß-Gerau                 2:47.37,4    31.41,8  (4148)  RM       309.  30,962
  232. Krahn Oliver                        69 Hasenmühle                 2:47.43,6    31.48,0  (3064)  RM       310.  30,943
  232. Specht Matthias                     67 Frankfurt                  2:47.43,6    31.48,0  (2161)  RM       310.  30,943
  234. Siebert Armin, Bruchhausen          62 RSG Unkel I                2:47.45,6    31.50,0  (1125)  RM       312.  30,937
  235. Olschewski Matthias                 72 Frankfurt                  2:47.45,8    31.50,2  (3082)  RM       313.  30,936
  236. Schröder Achim, Oberursel           68 Hessischer Rundfunk        2:47.47,5    31.51,9  (1121)  RM       314.  30,931
  237. Weck Rüdiger, Idstein               62 Equipe Steakknife          2:47.49,3    31.53,7  (1154)  RM       316.  30,925
  238. Andreas Martin                      67 Rodgau                     2:47.51,1    31.55,5  (4004)  RM       318.  30,920
  239. Wolff Stefan                        62 Frankfurt                  2:47.53,6    31.58,0  (4130)  RM       322.  30,912
  240. Jäger Hans Dietmar                  66 Frankfurt                  2:47.58,6    32.03,0  (2075)  RM       326.  30,897
  241. Philipp Stephan, Saarbrücken        64 Equipe Steakknife          2:48.02,3    32.06,7  (1096)  RM       327.  30,885
  242. Weber Bernd, Ebsdorfergrund         68 RSC Grünberg               2:48.03,1    32.07,5  (3151)  RM       328.  30,883
  243. Steinke Christopher, Gießen         64 Hessischer Rundfunk        2:48.11,7    32.16,1  (1135)  RM       330.  30,857
  244. Trinkaus Andreas                    70 Groß-Gerau                 2:48.26,7    32.31,1  (2207)  RM       331.  30,811
  245. Heinl Thomas, Düsseldorf            70 Accenture                  2:48.34,1    32.38,5  (2061)  RM       332.  30,788
  246. Escherich John                      64 Neu-Isenburg               2:48.37,3    32.41,7  (2035)  RM       334.  30,778
  247. Oppermann Jörg                      62 Frankfurt am Main          2:49.03,1    33.07,5  (2202)  RM       335.  30,700
  248. Hillenbrand Thomas                  68 Frankfurt                  2:50.55,2    34.59,6  (1170)  RM       337.  30,365
  249. Weinholtz Jan-Hendrik, Niedernhause 70 Olympia Team               2:50.59,0    35.03,4  (4102)  RM       338.  30,353
  250. Obert Till, Gießen                  75 RG Feldatal                2:50.59,7    35.04,1  (3144)  RM       339.  30,351
  251. Schmitz Frank                       65 Königstein                 2:51.02,8    35.07,2  (4080)  RM       340.  30,342
  252. Lang Rasmus, Heusenstamm            78 RK Heusenstamm             2:51.04,3    35.08,7  (3069)  RM       341.  30,338
  253. Zimmer Hendrik                      73 Frankfurt                  2:51.05,8    35.10,2  (2188)  RM       342.  30,333
  254. Kayser Eckhard, Mühlheim            63 TGS Hausen                 2:51.09,3    35.13,7  (2085)  RM       343.  30,323
  255. Schremmer Hans-Jürgen, Ranstadt     70 TSV Friedberg Fanorbach    2:51.22,4    35.26,8  (2239)  RM       344.  30,284
  256. Zintel Bodo                         64 Heidelberg                 2:51.22,5    35.26,9  (3132)  RM       345.  30,284
  257. Ripp Matthias                       64 Mainz                      2:51.27,4    35.31,8  (3093)  RM       347.  30,270
  258. Neiss Sascha, Taunusstein           69 FitnessFactory Taunusstei  2:51.38,7    35.43,1  (2120)  RM       348.  30,236
  259. Spies Markus                        65 Gelsenkirchen              2:51.39,4    35.43,8  (2164)  RM       349.  30,234
  260. Hofemeister Jan, Wetter             76 BIKEMAX Marburg            2:51.54,0    35.58,4  (2071)  RM       350.  30,191
  261. Heinen Heinz-Walter                 63 Koeln                      2:51.56,0    36.00,4  (2060)  RM       351.  30,186
  262. Fischer-Erlach Lauris               64 Bad Homburg                2:52.11,8    36.16,2  (2039)  RM       353.  30,139
  263. Jüngling Boris                      66 Eschborn                   2:52.13,3    36.17,7  (3054)  RM       354.  30,135
  264. Ückert Jan Christoph, Horb          77 Flying Eagles Horb         2:54.17,6    38.22,0  (2209)  RM       355.  29,777
  265. Trippel Roland                      67 Schaafheim                 2:54.45,1    38.49,5  (3117)  RM       358.  29,699
  266. Horneff Jörg                        68 Groß-Gerau                 2:54.49,3    38.53,7  (3049)  RM       359.  29,687
  267. Dr. Schneevogl Kai Uwe              72 Frankfurt                  2:55.09,8    39.14,2  (3104)  RM       360.  29,629
  268. Becker Michael                      72 Großkrotzenburg            2:55.19,7    39.24,1  (3003)  RM       361.  29,601
  269. Wierer Christian                    65 Amorbach                   2:55.38,7    39.43,1  (1159)  RM       366.  29,548
  270. Mergl Hubertus, Oberursel           63 TSV Berkersheim            2:55.45,2    39.49,6  (4060)  RM       368.  29,530
  271. Starck Georg                        70 Siebeldingen               2:55.58,9    40.03,3  (4092)  RM       371.  29,491
  272. Grosse Ronald                       73 Bad Vilbel                 2:56.12,9    40.17,3  (4029)  RM       376.  29,452
  273. van Den Wyenbergh Bodo, Liederbach  65 König Radsport RSV Marbur  2:56.14,9    40.19,3  (1141)  RM       377.  29,447
  274. Hallerbach Bert                     64 Trier                      2:58.09,0    42.13,4  (4032)  RM       382.  29,132
  275. Fahrer Daniel                       70 Frankfurt am Main          2:58.25,6    42.30,0  (4019)  RM       385.  29,087
  276. Kaiser Christoph                    68 Esslingen                  2:58.26,3    42.30,7  (3055)  RM       386.  29,085
  277. Röder Rene                          77 Rodgau                     2:58.27,7    42.32,1  (4152)  RM       387.  29,081
  278. Vogel Bernd, Maintal                64 Radkappen Maintal          2:58.32,5    42.36,9  (4100)  RM       391.  29,068
  279. Fischer Reinhard                    65 Beuren                     2:58.36,0    42.40,4  (3020)  RM       394.  29,059
  280. Nellessen Lars                      70 Kassel                     2:58.38,8    42.43,2  (4068)  RM       395.  29,051
  281. Meiser Sascha                       72 Kirchardt                  2:58.39,8    42.44,2  (3075)  RM       397.  29,049
  282. Wege Hannes                         68 A-Wien                     2:58.46,9    42.51,3  (4125)  RM       400.  29,029
  283. Bischoff Jan                        69 Obertshausen               2:58.48,4    42.52,8  (3007)  RM       402.  29,025
  284. Kiefer Jan                          74 Eppstein                   2:58.52,2    42.56,6  (2198)  RM       403.  29,015
  285. Lauterbach Thomas                   67 Nerchau                    2:58.53,5    42.57,9  (2199)  RM       404.  29,011
  286. Steinweg Jens, Heusenstamm          72 RK Heusenstamm             2:58.58,1    43.02,5  (3150)  RM       406.  28,999
  287. Mergl Wolfgang, Oberursel           62 TSV Berkersheim            2:58.58,9    43.03,3  (4061)  RM       408.  28,997
  288. Kottenhahn Jan                      74 Münster                    2:59.05,4    43.09,8  (2093)  RM       410.  28,979
  289. Dr. Hüggelmeier Rolf                75 Hamburg                    2:59.07,0    43.11,4  (4013)  RM       411.  28,975
  290. Schmidt Johannes                    65 Frankfurt                  2:59.10,4    43.14,8  (3145)  RM       412.  28,966
  291. Hesse Bruno, Hamm                   62 RC Amor Hamm               2:59.20,2    43.24,6  (1050)  RM       415.  28,939
  292. Steuernagel Dirk, Bad Soden         71 Team CFP                   2:59.23,3    43.27,7  (2168)  RM       417.  28,931
  293. Ladeiro Pedro                       65 Offenbach                  2:59.23,7    43.28,1  (4151)  RM       419.  28,930
  294. Winzer Thomas                       64 Marburg                    2:59.24,1    43.28,5  (2181)  RM       420.  28,929
  295. Osieka Volker, Lorsch               66 PreVit                     2:59.24,4    43.28,8  (1090)  RM       421.  28,928
  296. Bürklin Frank                       64 Dreieich                   2:59.38,2    43.42,6  (3181)  RM       424.  28,891
  297. Wenglorz Michael                    69 Mannheim                   3:00.12,3    44.16,7  (3124)  RM       426.  28,800
  298. Witting Martin                      66 Heusenstamm                3:00.16,8    44.21,2  (2182)  RM       427.  28,788
  299. Steiniger Udo                       63 Reichshof                  3:01.16,8    45.21,2  (4093)  RM       429.  28,629
  300. Vogel Thomas                        64 Kelkheim/Ts.               3:01.17,7    45.22,1  (3120)  RM       430.  28,627
  301. Moor Johannes                       64 Frankfurt                  3:01.17,9    45.22,3  (4066)  RM       431.  28,626
  302. Ehry Markus                         70 Hofheim                    3:02.01,6    46.06,0  (2032)  RM       433.  28,512
  303. Rehor Stefan                        64 Nidderau                   3:02.11,7    46.16,1  (3088)  RM       434.  28,485
  304. Röser Thorsten                      69 Münster                    3:02.17,4    46.21,8  (1107)  RM       435.  28,471
  305. Falletta Gerlando                   70 Dreieich                   3:03.00,7    47.05,1  (3018)  RM       437.  28,358
  306. Hesse Uwe                           66 Bad Homburg                3:03.37,2    47.41,6  (2190)  RM       440.  28,264
  307. Krug Luis                           75 Aschaffenburg              3:04.23,3    48.27,7  (3065)  RM       442.  28,147
  308. Bollert Martin                      69 Kelkheim                   3:05.29,8    49.34,2  (4006)  RM       445.  27,978
  309. Schneider Joachim, Bonn             70 Team Guiness               3:06.23,2    50.27,6  (2155)  RM       446.  27,845
  310. Schneider Christoph, Bonn           72 Team Guiness               3:06.23,6    50.28,0  (2153)  RM       447.  27,844
  311. Göck Thomas R.                      68 Düsseldorf                 3:06.29,5    50.33,9  (4114)  RM       448.  27,829
  312. Geis Markus                         73 Hattersheim                3:06.39,7    50.44,1  (3030)  RM       449.  27,804
  313. Becker Uwe                          72 Frankfurt am Main          3:07.02,2    51.06,6  (3004)  RM       451.  27,748
  314. Pfeiffer Jens                       64 Bad Homburg                3:07.07,3    51.11,7  (4070)  RM       453.  27,735
  315. Klossenjans Michael                 69 Frankfurt                  3:07.17,8    51.22,2  (3179)  RM       455.  27,710
  316. Schaumlöffel Eric                   64 München                    3:07.20,6    51.25,0  (3098)  RM       456.  27,703
  317. Bollig Marc-Johann                  64 Frankfurt                  3:07.22,4    51.26,8  (4007)  RM       457.  27,698
  318. Holzderber Timo                     77 Worms                      3:07.26,9    51.31,3  (2073)  RM       459.  27,687
  319. Hirschfeld Martin                   65 Bammental                  3:07.46,9    51.51,3  (3046)  RM       463.  27,638
  320. Kollmitz Andreas                    67 Düsseldorf                 3:07.50,8    51.55,2  (4118)  RM       464.  27,628
  321. Pfeiler Marcus, Oberursel           75 TSV Berkersheim            3:08.01,0    52.05,4  (4071)  RM       466.  27,603
  322. Müller Milan                        74 Frankfurt                  3:08.41,9    52.46,3  (3078)  RM       468.  27,504
  323. Schoffer Frank                      68 Hochstetten                3:08.43,2    52.47,6  (3147)  RM       469.  27,501
  324. Buchheit Christian                  74 Mainz                      3:08.44,0    52.48,4  (3013)  RM       470.  27,499
  325. Grudde Kai                          68 Oberursel                  3:09.09,5    53.13,9  (2051)  RM       472.  27,437
  326. Groos Joerg                         68 Bad Endbach                3:09.53,4    53.57,8  (2194)  RM       477.  27,331
  327. Leatham Philip                      62 Sulzbach                   3:11.18,2    55.22,6  (3142)  RM       479.  27,129
  328. Boemer Hans-Werner                  67 Frankfurt                  3:11.45,6    55.50,0  (3010)  RM       480.  27,065
  329. Rützel Georg                        64 Frankfurt                  3:12.07,0    56.11,4  (4120)  RM       482.  27,014
  330. Ebert Simon                         76 Buseck                     3:12.41,8    56.46,2  (2031)  RM       486.  26,933
  331. Ulbrich Stephan                     68 I-Lainate  (Mailand)       3:13.12,3    57.16,7  (3118)  RM       488.  26,862
  332. Müller Simon                        80 Frankfurt                  3:14.04,9    58.09,3  (3079)  RM       491.  26,741
  333. Knob Dietmar                        62 Mainz                      3:17.21,6  1:01.26,0  (3060)  RM       495.  26,297
  334. Neth Stephan                        78 Offenbach                  3:17.23,0  1:01.27,4  (4069)  RM       496.  26,294
  335. Knuth Lorenzo Carlo                 73 Darmstadt                  3:17.41,6  1:01.46,0  (2089)  RM       499.  26,252
  336. Heuser Stephan                      73 Oberursel                  3:18.07,4  1:02.11,8  (2068)  RM       504.  26,195
  337. Stach Christian, Feldatal           76 RG Feldatal                3:19.48,0  1:03.52,4  (3149)  RM       507.  25,975
  338. Ciechowski Ingo                     68 Wörrstadt                  3:23.20,2  1:07.24,6  (4009)  RM       513.  25,524
  339. Herwig Markus                       67 Frankfurt                  3:23.33,8  1:07.38,2  (4036)  RM       514.  25,495
  340. Jährling Andreas                    62 Frankfurt am Main          3:26.45,7  1:10.50,1  (4042)  RM       517.  25,101
  341. Junold Michael                      77 Leipzig                    3:27.11,3  1:11.15,7  (4117)  RM       521.  25,049
  342. Jenschke Andreas                    68 Heusenstamm                3:27.12,2  1:11.16,6  (4110)  RM       523.  25,047
  343. Schikora Tim                        81 Bad Vilbel                 3:28.32,9  1:12.37,3  (3099)  RM       528.  24,886
  344. Schmuderer Ralf, Trebur             66 Team-Panthersprung         3:29.31,3  1:13.35,7  (4081)  RM       529.  24,770
  345. Kirchner Markus, Frankfurt          62 Team-Panthersprung         3:29.33,4  1:13.37,8  (3058)  RM       530.  24,766
  346. Bersch Roland                       65 Dreieich                   3:34.21,7  1:18.26,1  (1012)  RM       532.  24,211
  347. Gröning Torsten                     64 Frankfurt                  3:36.47,8  1:20.52,2  (4028)  RM       533.  23,939
  348. Siegmund Andreas                    63 Frankfurt                  3:36.48,3  1:20.52,7  (4089)  RM       534.  23,938
  349. Wobst Stephan                       68 München                    3:37.21,1  1:21.25,5  (4104)  RM       535.  23,878

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.