4. Winterthur Marathon - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name und Vorname       Jg Land/Ort                   Zeit  Rückstand    Stnr    Ø/km
----------------------------------------------------------------------------------------------------
MM35       123. Brunner Patrik         63 Baar                  3:55.02,7  1:32.23,5   (298)    5.34
MM35         1. Christen Urs           63 Baar                  2:22.39,2      -----   (451)    3.23
MM45         9. Girardin Claude        55 Baar                  3:05.27,0    30.05,7   (829)    4.24
MW40         1. Girardin Heike         61 Baar                  3:09.53,4      -----  (1117)    4.30
MM20        75. Huerlimann Christian   74 Baar                  3:25.46,7    50.15,8   (159)    4.53
MM45        88. Keller Ruedi           55 Baar                  4:08.04,4  1:32.43,1   (433)    5.53
MM40        74. Langenegger Urs        62 Baar                  3:29.16,6    54.41,8   (175)    4.58
MM20        82. Marti Reto             72 Baar                  3:28.01,2    52.30,3   (605)    4.56
HW20        47. Bosshard Corinne       78 Baden                 1:57.21,6    30.22,7  (3164)    5.35
HM20       129. Bougie Bas             76 Baden                 2:04.15,4    53.58,4  (2265)    5.55
MM20       144. Suter Peter            73 Baden                 4:14.40,5  1:39.09,6   (498)    6.02
HM18        10. Kaegi Stefan           86 Baenk-Rutschwil       1:57.44,6    25.32,5  (2274)    5.36
HW35        20. Nobs Regula            67 Baeriswil             1:53.39,9    19.10,1  (3028)    5.24
MM20       153. Fischer Kurt           69 Balterswil            4:21.34,0  1:46.03,1   (351)    6.12
HM20       105. Medgyesy Alex          69 Basadingen            1:50.21,8    40.04,8  (1060)    5.15
MM20        59. Anner Roger            71 Basel                 3:20.11,6    44.40,7   (759)    4.45
MM55         8. Cala Cataldo           44 Basel                 3:29.15,7    26.03,9   (642)    4.58
MM20        87. Castaldo Michele       68 Basel                 3:30.32,0    55.01,1   (198)    4.59
HW45        11. Chavanne Liliane       56 Basel                 2:00.28,0    20.35,3  (3222)    5.44
MM35        95. Haenni Daniel          63 Basel                 3:34.52,2  1:12.13,0   (533)    5.06
MM20        91. Jaeggi Micha           73 Basel                 3:34.36,2    59.05,3   (233)    5.05
MW35         2. Kurt Anita             65 Basel                 3:11.16,3    15.37,3  (1072)    4.32
MM35        50. Loew Tschoff           63 Basel                 3:15.48,8    53.09,6   (228)    4.38
MW20        25. Ruegg Regula           76 Basel                 4:10.54,9  1:21.43,1   (548)    5.57
MM35        94. Ryter Christian        63 Basel                 3:34.51,4  1:12.12,2    (15)    5.06
MM55        13. Scherrer Walter        47 Basel                 3:36.50,3    33.38,5   (419)    5.08
HM20        60. Scheuring Tobias       70 Basel                 1:38.06,9    27.49,9  (2424)    4.40
HM19         2. Isler Andreas          83 Bassersdorf           1:24.42,8     3.20,3  (2084)    4.02
MM20        46. Knispel Roger          77 Bassersdorf           3:14.48,0    39.17,1    (33)    4.37
MM35       128. Meier Martin           67 Bassersdorf           3:55.56,3  1:33.17,1   (282)    5.36
HW20        42. Morgenegg Sonja        69 Bassersdorf           1:55.23,7    28.24,8  (3008)    5.29
HW20        69. Rohr Karin             76 Bassersdorf           2:12.22,5    45.23,6  (3103)    6.18
HM20        73. Schneider Silvio       73 Bassersdorf           1:42.43,6    32.26,6  (2100)    4.53
MM20       158. Wespi Armin            73 Bättwil               4:35.21,0  1:59.50,1   (792)    6.32
MM40        64. Baenziger Albert       61 Bauma                 3:23.32,3    48.57,5   (244)    4.49
MM40        94. Eggenschwiler Bruno    58 Belp                  3:38.33,8  1:03.59,0   (491)    5.11
HM55        27. Heusser Max            47 Berg-Dägerlen         1:58.38,7    31.40,9  (2194)    5.38
HM35        92. Wegner Michael         63 Berg-Dägerlen         1:52.48,5    40.01,5  (2553)    5.22
HM40        11. Fässler Albert         61 Berg SG               1:28.29,9    15.58,4  (2495)    4.12
MM50        24. Büchler Roland         51 Berg TG               3:29.45,6    43.25,9   (833)    4.58
MM40        56. Cresta Michel          58 Berg TG               3:20.45,5    46.10,7    (34)    4.45
MW20        12. Thueler Claudia        69 Bergdietikon          3:37.46,0    48.34,2  (1036)    5.10
MM40        85. Giner Miguel           62 Berikon               3:33.27,1    58.52,3    (57)    5.04
MM55        20. Ruta Jaroslav          46 Berikon               3:53.07,6    49.55,8   (791)    5.32
MM40        40. Grimm Daniel           59 Bern                  3:14.25,4    39.50,6    (95)    4.36
MM45        99. Hirschi Beat           57 Bern                  4:35.01,3  1:59.40,0    (97)    6.31
HM50        26. Kobel Kurt             52 Bern                  1:52.51,0    37.05,2    (13)    5.22
MM40       163. Kohler Samuel          60 Bern                  4:47.23,2  2:12.48,4   (155)    6.49
HW55         5. Tschanz Heidi          47 Bern                  2:20.45,9    37.39,8  (3193)    6.42
HM20        11. Vail Peter             74 Bern                  1:18.23,0     8.06,0  (2452)    3.43
MM50        49. Waller Max             50 Bern                  4:04.17,4  1:17.57,7   (184)    5.47
HM60         1. Ort Fred               42 Bertschikon           1:27.44,4      -----  (2337)    4.10
MM50        13. Ammann Hansruedi       52 Bettwiesen            3:19.17,6    32.57,9   (243)    4.43
HM35        18. Alder Norbert          63 Bever                 1:26.43,6    13.56,6  (2521)    4.07
MW40        15. Imbach Susan           58 Biberist              4:10.59,6  1:01.06,2  (1092)    5.57
MM35       124. Hensch Christoph       63 Bichwil               3:55.12,7  1:32.33,5   (554)    5.35
HM40        24. Imhof Ernst            58 Bilten/GL             1:38.19,2    25.47,7  (2014)    4.40
MM40       117. Amacker Hugo           62 Binningen             3:46.44,6  1:12.09,8   (551)    5.22
MM45       102. Gerber Markus          54 Binz                  4:59.51,9  2:24.30,6   (711)    7.07
HM20        94. von Arx Thomas         69 Birchwil              1:47.26,6    37.09,6  (2461)    5.06
MW20        17. Doornekamp Jacqueline  70 Birmensdorf/AG        3:45.25,1    56.13,3  (1033)    5.21
MM35        53. Milivojevic Ljubomir   64 Birmensdorf ZH        3:19.43,3    57.04,1    (39)    4.44
HM40        70. Müller Daniel          59 Birmensdorf ZH        1:51.31,5    39.00,0  (2483)    5.18
HM20       125. Bleicker Marcel        70 Birr                  2:00.50,9    50.33,9  (2366)    5.45
MM50         1. Bischoff Johannes      51 Birsfelden            2:46.19,7      -----   (475)    3.56
HM50        15. Kron Rolf              51 Birsfelden            1:40.35,8    24.50,0  (2552)    4.47
HM40        17. Wirthner Stephan       62 Birsfelden            1:33.28,6    20.57,1  (2506)    4.27
HM35        19. Carbone Roberto        67 Bischofszell          1:27.02,8    14.15,8  (2500)    4.08
HM35       103. Griner Daniel          66 Bischofszell          2:00.36,8    47.49,8  (2242)    5.44
MW35         6. Nobel Dominique        66 Bischofszell          3:29.32,9    33.53,9  (1008)    4.58
MW50         7. Thalmann Monika        51 Bischofszell          4:36.32,9  1:03.00,2  (1113)    6.33
MM35       108. Brunner Rolf           63 Bischofzell           3:43.00,4  1:20.21,2    (24)    5.17
HM18         2. Meier Andreas          85 Bisikon               1:33.53,4     1.41,3  (2151)    4.28
MM35       107. Kleiner Rene           64 Boebikon              3:41.39,6  1:19.00,4   (166)    5.15
MM35        88. Keller Daniel          67 Bolligen              3:33.24,7  1:10.45,5   (335)    5.03
MW35        23. Laaksonlaita-Ruess J.  63 Bolligen              4:14.56,5  1:19.17,5  (1091)    6.03
MM55         7. Güttinger Kurt         44 Bonau                 3:23.50,6    20.38,8   (825)    4.50
MM55        21. Buehlmann Hans         43 Bonstetten            3:54.20,2    51.08,4   (277)    5.33
MM35       102. Sticher Stephan        64 Bonstetten            3:38.54,3  1:16.15,1   (126)    5.11
MM35        79. Weber Daniel           64 Boppelsen             3:30.19,4  1:07.40,2    (46)    4.59
MM40       118. Kohler Daniel          62 Bottmingen            3:48.49,3  1:14.14,5   (787)    5.25
MM40        24. Fink Bernhard          60 A-Bregenz             3:07.49,1    33.14,3   (781)    4.27
MM35        22. Gasser Hermann         64 A-Bregenz             2:58.22,9    35.43,7   (730)    4.14
MM40        50. Pacher Horst           61 A-Bregenz             3:18.13,6    43.38,8   (784)    4.42
MM35        33. Jost Daniel            63 Breite                3:07.38,9    44.59,7    (69)    4.27
MW35        10. Haeberli Mireille      63 Bremgarten            3:38.13,6    42.34,6  (1077)    5.10
HM50         4. Haeberli Ulrich        50 Bremgarten            1:28.36,4    12.50,6  (2216)    4.13
HM55         2. Widmer Karl            44 Bremgarten            1:27.55,1     0.57,3  (2207)    4.11
MW20        19. Schaller Alexandra     78 Bremgarten AG         3:47.08,7    57.56,9  (1108)    5.23
HM35        25. Amacker Markus         64 Bronschhofen          1:29.42,5    16.55,5  (2388)    4.16
MM35         2. Keller Daniel          63 Bronschhofen          2:28.13,1     5.33,9   (761)    3.31
HM35        11. Schöni Markus          65 Bronschhofen          1:21.15,8     8.28,8  (2467)    3.52
MM55         3. Eichholzer Hans        45 Bruetten              3:16.04,3    12.52,5   (288)    4.39
MM20       140. Sanna Stefano          73 Bruetten              4:07.15,8  1:31.44,9   (105)    5.52
HM20       112. Spescha Reto           81 Bruetten              1:54.07,0    43.50,0  (2133)    5.26
MM20       154. Jansen Arthur          77 Brugg                 4:23.18,4  1:47.47,5   (644)    6.15
MM40       164. Bergamin Roland        61 Brunnen               4:50.30,4  2:15.55,6   (342)    6.53
HW20        51. Lüönd Marlies          72 Brunnen               2:00.13,6    33.14,7  (3194)    5.43
MM50        44. Quirino Gianoli        52 Brusio                3:57.06,2  1:10.46,5   (693)    5.37
HW45         7. Bratschi Ana           54 Brütten               1:51.42,2    11.49,5  (3211)    5.19
HM45        37. Bratschi Walter        54 Brütten               1:46.52,5    25.08,6  (2510)    5.05
MM20        16. Dätwyler Sascha        72 Brütten               2:51.43,5    16.12,6   (694)    4.04
MM35        98. Pfaff Andreas Michael  64 Brüttisellen          3:36.29,2  1:13.50,0   (772)    5.08
HM20       119. Baumann Joerg          68 Bubikon               1:57.17,4    47.00,4  (2124)    5.35
HM20        63. Bernhard Stefan        70 Bubikon               1:38.50,0    28.33,0  (2524)    4.42
HM20         7. Bossert Rolf           73 Bubikon               1:14.54,5     4.37,5  (2371)    3.34
HW20        46. Eugster Alexandra      78 Bubikon               1:57.16,6    30.17,7  (3062)    5.35
MW35        29. Ulrich Beatrice        63 Bubikon               4:26.23,7  1:30.44,7  (1081)    6.19
HM20       102. Steurer Christian      74 A-Buch                1:49.17,1    39.00,1  (2517)    5.12
HW35        13. Bruegger Gabriela      67 Buch a. Irchel        1:47.20,2    12.50,4  (3012)    5.06
MM35       145. Bruegger Matthias      67 Buch a Irchel         4:09.26,5  1:46.47,3    (85)    5.55
HM20        67. Huber Ralph            82 Buch am Irchel        1:40.04,0    29.47,0  (2129)    4.45
HM35        70. Vondenhoff Erwin       67 Buch am Irchel        1:45.17,4    32.30,4  (2270)    5.00
MM35        85. Buehlmann Daniel       63 Buchrain              3:32.31,3  1:09.52,1   (410)    5.02
MM45        10. Imhof Richard          55 Buchrain              3:07.21,4    32.00,1   (539)    4.26
HM35        90. Buerkler Thomas        65 Buchs                 1:52.08,5    39.21,5  (2282)    5.20
MM35        52. Widmer Stefan          63 Buchs                 3:19.14,8    56.35,6   (652)    4.43
HM35        55. Zech Robert            63 Buehler               1:41.56,8    29.09,8  (2026)    4.51
MM60         4. De Faveri Gianfranco   41 Buelach               3:45.19,4    32.26,9   (413)    5.20
MM45        17. Heinrich Daniel        55 Buelach               3:16.02,7    40.41,4   (137)    4.39
MM55         9. Kuenzle Alfred         44 Buelach               3:33.04,2    29.52,4   (230)    5.03
MW20         3. Marfurt Angelika       73 Buelach               3:04.59,8    15.48,0  (1013)    4.23
MW35         4. Schmugge Esther        67 Buelach               3:20.35,0    24.56,0  (1057)    4.45
HM45        36. Schwarz Roland         56 Buelach               1:46.48,5    25.04,6  (2109)    5.05
MW35         9. Staehli Mirjam         66 Buelach               3:36.54,9    41.15,9  (1105)    5.08
HM40        50. Linden Thomas          60 Buesingen             1:44.48,2    32.16,7  (2271)    4.59
MM40         9. Muhl Max               61 Buettenhard           2:51.00,0    16.25,2   (748)    4.03
MW50         1. Hofstetter Ursula      52 Bühler                3:33.32,7      -----  (1110)    5.04
HM55        26. Fischbach Rudolf       45 Bülach                1:56.53,6    29.55,8  (2348)    5.33
HW20        19. Landert Anja           71 Bülach                1:44.25,6    17.26,7  (3219)    4.58
MM20        50. Aebischer Michael      68 Burgdorf              3:16.47,1    41.16,2  (1007)    4.40

Total 131



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.