Mezza-Maratona Uomini

XX Maratona Ticino 2002 - Mezza-Maratona Uomini

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang        Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Sotti Fabrizio                      76 I-Cosio Valtellino          1:07.24,6       -----  (2479)  7        1.     3.11
    2. Luongo Antonio, I-Tirano            69 ADM Melavi Ponte V.         1:09.13,8      1.49,2  (2589)  7        2.     3.16
    3. Zilvetti Paolo                      73 I-Candelo                   1:09.59,2      2.34,6  (2549)  7        3.     3.19
    4. Koech Wilson                        66 I-Domodossola               1:10.06,1      2.41,5  (2543)  7        4.     3.19
    5. Simister Ranald, St. Gallen         64 LC Uzwil                    1:10.10,2      2.45,6  (1005)  7        5.     3.19
    6. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:10.16,7      2.52,1  (1364)  7        6.     3.19
    7. Boneschi Paolo, I-Oggebbio          81 Virtus Locarno              1:10.46,9      3.22,3  (2604)  7        7.     3.21
    8. Spielmann Stefan, Aeschi b. Spiez   66 All Blacks Berner Obrland   1:12.12,7      4.48,1  (1003)  7        8.     3.25
    9. Fasolo Alfredo, I-S. Bernardino Ver 72 GS Gravellona               1:12.45,7      5.21,1  (1383)  7        9.     3.26
   10. Zamboni Andrea, Minusio             70 tri team ticino             1:13.25,6      6.01,0  (1014)  7        10.    3.28
   11. Rosina Mirko, I-Villa di Chiavenna  82 G.B. Valchiavenna           1:13.25,9      6.01,3  (2428)  7        11.    3.28
   12. Tiozzo Marco                        71 I-Besozzo                   1:13.32,3      6.07,7  (2253)  7        12.    3.29
   13. Foglia Luca, Ascona                 62 VIRTUS Locarno              1:13.52,2      6.27,6  (1004)  8        1.     3.30
   14. Toniolo Antonino, I-Castronno (VA)  71 Luino Verbano Triathlon     1:13.56,9      6.32,3  (1019)  7        13.    3.30
   15. Turati Silvano, Stabio              72 SFG Stabio                  1:14.12,6      6.48,0  (1356)  7        14.    3.31
   16. von Siebenthal Arthur, Davos Platz  78 LAG Diemtigtal              1:14.22,5      6.57,9  (1011)  7        15.    3.31
   17. Peragine Mario, I-Gavirate          53 Wirlpool Varese             1:14.23,1      6.58,5  (2252)  8        2.     3.31
   18. Riva Pietro, I-Galbiate             64 Pol.Pagnona                 1:14.29,9      7.05,3  (1012)  7        16.    3.31
   19. Baumgartner Markus, Mörschwil       68 LC Uzwil                    1:14.33,2      7.08,6  (1025)  7        17.    3.32
   20. Bonelli Gianni, I-Lurate Caccivio ( 64 Athl. Team Lario            1:14.39,0      7.14,4  (2534)  7        18.    3.32
   21. Schmid Sandro, Laax GR              78 Ewzpower Team               1:14.46,2      7.21,6  (2554)  7        19.    3.32
   22. Merzario Paolo, I-Mandello (LC)     75 Atl. Lecco Colombo Costru   1:14.53,8      7.29,2  (2481)  7        20.    3.32
   23. Augustin Rudi, D-Lindenberg         58 Triathlon Linden.           1:15.06,3      7.41,7  (1460)  8        3.     3.33
   24. Schneller Tobias, D-Wangen          71 MTG Wangen                  1:15.06,5      7.41,9  (1462)  7        21.    3.33
   25. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 CRAL Aermacchi Venegono     1:15.15,5      7.50,9  (1022)  8        4.     3.34
   26. Locatelli Giovanni, I-Bergamo       61 Atletica Ciserano           1:15.24,4      7.59,8  (2231)  8        5.     3.34
   27. Rosa Matias                         73 I-Milano                    1:15.44,2      8.19,6  (2518)  7        22.    3.35
   28. Albertin Ismael, Marbach SG         81 Mila Rheintal               1:16.02,3      8.37,7  (1020)  7        23.    3.36
   29. Hutter Gregor, Zürich               78 ASVZ Zürich                 1:16.05,6      8.41,0  (1350)  7        24.    3.36
   30. Resina Cosimo, I-Milano             64 ATL. COMIT MILANO           1:16.09,7      8.45,1  (1368)  7        25.    3.36
   31. Cretti Marcello, I-Rogno            76 Gp. Legnami Pellegrinelli   1:16.13,2      8.48,6  (1370)  7        26.    3.36
   32. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren       52 TRI Lindenberg              1:16.18,9      8.54,3  (1016)  9        1.     3.37
   33. Jeanneret Yvain, Le Locle           74 FSG Le Locle                1:16.36,3      9.11,7  (1010)  7        27.    3.37
   34. Haldimann Stefan, Oberdiessbach     79 All Blacks Berner Oberlan   1:16.36,9      9.12,3  (2508)  7        28.    3.37
   35. Guanziroli Moreno, I-Como           72 Pro Sesto Atletica          1:16.46,9      9.22,3  (1029)  7        29.    3.38
   36. Ronzani Tiziano, I-Trivero          58 GS E Zegna                  1:16.48,0      9.23,4  (1439)  8        6.     3.38
   37. Willisegger Bruno, Zofingen         73 TMI Team Aquanova  Zofing   1:17.05,1      9.40,5  (1373)  7        30.    3.39
   38. Scaglia Francesco, I-Lovero (SO)    81 CSI Tirano                  1:17.05,5      9.40,9  (1027)  7        31.    3.39
   39. Karotsch Frank, D-Stockach          57 TG Stockach                 1:17.22,8      9.58,2  (1007)  8        7.     3.40
   40. Maffioletti Stefano, I-Grassobbio ( 71 Amatori Lazzaretto Bergam   1:17.37,1     10.12,5  (1031)  7        32.    3.40
   41. Bättig Adrian                       65 Goldau                      1:17.45,1     10.20,5  (2609)  7        33.    3.41
   42. Valeretto Stefano, I-Varese         69 CRAL Aermacchi Venegono     1:17.45,7     10.21,1  (1037)  7        34.    3.41
   43. Parazzoli Carlo, I-Valmadrera LC    65 Osa Valmadrera              1:17.48,1     10.23,5  (2409)  7        35.    3.41
   44. Polimeni Sergio, I-Milano           62 GS Montestella              1:17.50,0     10.25,4  (2606)  8        8.     3.41
   45. Maniglia Flavio, I-Como             67 GS Tommy Sport              1:17.50,6     10.26,0  (1030)  7        36.    3.41
   46. Roncoli Luca, I-Ranzanico           64 atletica pozzolengo         1:17.51,9     10.27,3  (1344)  7        37.    3.41
   47. Lombardo Giuseppe, Monte Carasso    67 SAB Bellinzona              1:17.55,7     10.31,1  (1471)  7        38.    3.41
   48. Boggini Ivan, Giubiasco             80 SAB Bellinzona              1:18.04,0     10.39,4  (1409)  7        39.    3.42
   49. Sutter Andre                        69 Bonaduz                     1:18.14,5     10.49,9  (1023)  7        40.    3.42
   50. Frei Stephan                        82 Flims Dorf                  1:18.30,7     11.06,1  (1034)  7        41.    3.43
   51. Cassina Guido                       69 I-Busto Arsizio VA          1:18.33,8     11.09,2  (1463)  7        42.    3.43
   52. Loser Roman, Uznach                 76 LG Benken                   1:18.34,2     11.09,6  (1452)  7        43.    3.43
   53. Ruggiero Andrea                     72 I-Garlate                   1:18.45,3     11.20,7  (2476)  7        44.    3.43
   54. Moresco Ottavio, I-Verbania         70 Podistica Cannobbio         1:18.58,1     11.33,5  (1424)  7        45.    3.44
   55. Guder Karl-Günther, D-Leutkirck     58 TSG Leutkirck               1:19.21,5     11.56,9  (1405)  8        9.     3.45
   56. Mazzotta Cosimo, Viganello          62 USC Capriaschese            1:19.23,0     11.58,4  (1498)  8        10.    3.45
   57. Browne David, Vilters               64 TV Mels                     1:19.28,1     12.03,5  (2582)  7        46.    3.45
   58. Iseli Patrick                       67 Schüpfen                    1:19.43,4     12.18,8  (1455)  7        47.    3.46
   59. Mangili Flavio, I-Bergamo           52 Atletica Scavolini          1:19.44,3     12.19,7  (1032)  9        2.     3.46
   60. Crevoiserat Dominique, Delémont     70 FSG Bessecourt              1:19.45,0     12.20,4  (1018)  7        48.    3.46
   61. De Gottardi Diego, Minusio          62 Tri Team Ticino             1:19.54,2     12.29,6  (1362)  8        11.    3.47
   62. Rodi Carlo, I-Cantù                 54 Clu del Mesdí               1:20.02,2     12.37,6  (1033)  8        12.    3.47
   63. Sainaghi Roberto, I-Milano          59 GS La Fenice                1:20.02,9     12.38,3  (2494)  8        13.    3.47
   64. Kemmethmüller Johann, D-Aurach      57 TRT Team Lindenberg         1:20.09,8     12.45,2  (1486)  8        14.    3.47
   65. Nagel Wolfgang, Verscio             61 SPL                         1:20.16,9     12.52,3  (1459)  8        15.    3.48
   66. Lancini Stefano, I-Stezzano         60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:20.17,4     12.52,8  (1054)  8        16.    3.48
   67. Bordignon Marco, I-Ponzone di Biell 61 Dopolavoro AZ Zegna         1:20.19,1     12.54,5  (1437)  8        17.    3.48
   68. Cordasco Michele                    65 Oberdorf BL                 1:20.29,2     13.04,6  (2523)  7        49.    3.48
   69. Falabella Nicola, I-Pratrivero      65 GS Ermenegioldo Zegna       1:20.32,7     13.08,1  (1440)  7        50.    3.49
   70. Revolon Angelo, Morbio Inferiore    70 SFG Morbio Inferiore        1:20.38,3     13.13,7  (1013)  7        51.    3.49
   71. Matera Michele                      63 Verbania                    1:20.38,5     13.13,9  (2404)  7        52.    3.49
   72. Famlonga Eligio                     56 I-Grandate CO               1:20.43,5     13.18,9  (2433)  8        18.    3.49
   73. Crivelli Gianni                     51 Genestrerio                 1:20.47,1     13.22,5  (1035)  9        3.     3.49
   74. Gervasoni Claudio, I-Bergamo        63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:20.48,3     13.23,7  (1072)  7        53.    3.49
   75. Poma Franco, I-Bergamo              49 Amatori Lazzaretto Bergam   1:20.49,6     13.25,0  (1036)  9        4.     3.49
   76. Gatti Renato, I-Caravaggio (BG)     63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:20.53,7     13.29,1  (1073)  7        54.    3.50
   77. Pedrazzini Giacomo, Tenero          67 SP Locarnese                1:20.54,1     13.29,5  (2393)  7        55.    3.50
   78. Gulich Thomas, Männedorf            61 LC Meilen                   1:20.56,0     13.31,4  (1427)  8        19.    3.50
   79. Zanetti Marco, Camignolo            70 SP Camignolo                1:21.06,6     13.42,0  (1064)  7        56.    3.50
   80. Schmid Josef, Emmenbrücke           56 LF Rothenburg               1:21.07,5     13.42,9  (2459)  8        20.    3.50
   81. Brillo Antonio, I-Milano            59 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:21.15,4     13.50,8  (1342)  8        21.    3.51
   82. Giavina Guido                       63 I-Ornavasso (VB)            1:21.24,0     13.59,4  (1024)  7        57.    3.51
   83. Cerutti Stefano, I-Borgomanero (NO) 66 GS La Cecca Borgomanero     1:21.29,2     14.04,6  (1445)  7        58.    3.51
   84. Pank Olaf, D-Reutlingen             63 TV Bronnweiler              1:21.48,8     14.24,2  (1051)  7        59.    3.52
   85. Fioravanti Claudio, I-Gravellona To 67 GS Gravellona VCO           1:21.51,9     14.27,3  (1434)  7        60.    3.52
   86. Dell'Oro Massimiliano, I-Valmadrera 70 Polisportiva Pagnona        1:21.55,2     14.30,6  (1066)  7        61.    3.52
   87. Ghisleni Gabriele                   63 Morbio Inferiore            1:21.55,9     14.31,3  (1041)  7        62.    3.53
   88. Mosconi Francesco, I-Bergamo        63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:21.56,8     14.32,2  (1085)  7        63.    3.53
   89. Gasparotti Mauro, I-Arizzano        65 marathon verbania           1:22.01,1     14.36,5  (1340)  7        64.    3.53
   90. Puricelli Christian                 85 Porza                       1:22.06,0     14.41,4  (1058)  11       1.     3.53
   91. Prini Allessandro                   78 I-Como                      1:22.06,6     14.42,0  (1497)  7        65.    3.53
   92. Bandli Domenic, Ilanz               52 Curriders Arena Alva        1:22.10,4     14.45,8  (1111)  9        5.     3.53
   93. Croci Renzo, I-Carnago              62 GS Maratoneti               1:22.13,9     14.49,3  (2440)  8        22.    3.53
   94. Basadonna Paolo, I-Milano           65 GS Montestella              1:22.16,6     14.52,0  (2605)  7        66.    3.53
   95. Palmulli Daniele, I-Milano          60 Società Canottieri Milano   1:22.19,6     14.55,0  (1061)  8        23.    3.54
   96. De Napoli Michele, I-Busto Arsizio  70 ARC Busto Arsizio           1:22.21,3     14.56,7  (1464)  7        67.    3.54
   97. Tröndle Pirmin, D-Waldshut-Tiengen  62 LG Hohenfels                1:22.24,0     14.59,4  (1372)  8        24.    3.54
   98. Famlonga John, I-Bulgarograsso      55 Atl. Como                   1:22.26,8     15.02,2  (2434)  8        25.    3.54
   99. Violo Antonio                       61 Corcelles NE                1:22.27,4     15.02,8  (2700)  8        26.    3.54
  100. Hüppi Ramon, Marbach SG             84 Mila/TritopTeam Rheintal    1:22.30,3     15.05,7  (1492)  11       2.     3.54
  101. Gadeschi Alberto, Maloja            57 LAUF Team St.Moritz         1:22.31,8     15.07,2  (1500)  8        27.    3.54
  102. Spinelli Marco, I-Albino (BG)       60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:22.38,8     15.14,2  (1087)  8        28.    3.55
  103. Bertocco Davide, I-Brusnengo        77 Atletica Fantone            1:22.39,2     15.14,6  (2547)  7        68.    3.55
  104. Piana Gianluca, I-Coggiola (BI)     61 GS Zegna                    1:22.45,2     15.20,6  (1438)  8        29.    3.55
  105. Kimmel Franz, D-Lauchringen         51 LG Hohenfels                1:23.12,2     15.47,6  (1060)  9        6.     3.56
  106. Aiolfi Antonio, Vernate             59 SAM Massagno                1:23.31,5     16.06,9  (2461)  8        30.    3.57
  107. Cella Carlo                         68 I-Aviatico                  1:23.39,7     16.15,1  (1151)  7        69.    3.57
  108. Panzera Lorenzo, I-Milano           70 Forza e Coraggio            1:23.42,3     16.17,7  (2597)  7        70.    3.58
  109. Maffio Enrico, I-Milano             62 US Acli Giurati             1:23.44,2     16.19,6  (2509)  8        31.    3.58
  110. Mahon François, Biel/Bienne         73 FSG Bessecourt              1:23.44,3     16.19,7  (1028)  7        71.    3.58
  111. Preti Enzo, I-Invorio (NO)          73 Runners Team Omegna         1:23.45,4     16.20,8  (2562)  7        72.    3.58
  112. Dalla Savina Achille, I-Verbania    58 Sportivi Cover              1:23.57,5     16.32,9  (2442)  8        32.    3.58
  113. Dimartino Michelangelo              52 I-Verbania                  1:23.57,6     16.33,0  (2490)  9        7.     3.58
  114. Roffredi Filippo, I-Varese          62 CRAL Aermacchi Venegono     1:23.58,5     16.33,9  (1074)  8        33.    3.58
  115. Galli Massimo, I-Cameri/NO          69 Atl. Rub. F.lli Frattini    1:24.04,0     16.39,4  (2620)  7        73.    3.59
  116. Grieco Domenico, I-Varese           59 Atletica Varese             1:24.05,1     16.40,5  (1044)  8        34.    3.59
  117. Bunkofer Mauro                      61 Sorengo                     1:24.05,5     16.40,9  (1170)  8        35.    3.59
  118. Cobelli Massimo, I-Sombreno Paladin 62 Amatori Lazzaretto Bergam   1:24.08,6     16.44,0  (1137)  8        36.    3.59
  119. Cairo Gaetano, I-Milano             51 US ACLI Giuriati Milano     1:24.12,3     16.47,7  (2512)  9        8.     3.59
  120. Siviero Marco, I-Cossato            64 Atletica Cessona            1:24.14,3     16.49,7  (2551)  7        74.    3.59
  121. Ferber Joe, D-Lindenberg            58 Tri-Lindenberg              1:24.15,4     16.50,8  (1487)  8        37.    3.59
  122. Carnevali Claudio                   63 Morbio Inferiore            1:24.16,0     16.51,4  (1039)  7        75.    3.59
  123. Valentini Aldo, I-Albese con Cassan 59 Atletica Como               1:24.20,8     16.56,2  (1375)  8        38.    3.59
  124. Kothner Stefan                      68 A-Tschagguns                1:24.25,2     17.00,6  (1026)  7        76.    4.00
  125. Schreiber Wolfgang, D-Reutlingen    56 TV Bronnweiler              1:24.25,8     17.01,2  (1053)  8        39.    4.00
  126. D'Antoni Antonino, I-Trescore B. (B 59 Amatori Lazzaretto Bergam   1:24.26,2     17.01,6  (1047)  8        40.    4.00
  127. Salzmann Urs, Worb                  55 Sterps-Apotheke Worb        1:24.28,6     17.04,0  (1425)  8        41.    4.00
  128. Cresta Soccorso                     56 Breganzona                  1:24.31,6     17.07,0  (1082)  8        42.    4.00
  129. Reckermann Ralf, D-Kadelburg        68 LG Hohenfels                1:24.35,7     17.11,1  (1038)  7        77.    4.00
  130. Gilardoni Daniele, I                76 Gruppo Canottieri Lario C   1:24.38,4     17.13,8  (2259)  7        78.    4.00
  131. Klee Hans, D-Klettgau               37 LG Baar                     1:24.42,5     17.17,9  (1112)  10       1.     4.00
  132. Dall'Angelo Enrico, I-Cossato       65 Lessona                     1:24.43,0     17.18,4  (2544)  7        79.    4.00
  133. Brülisauer Karl, Appenzell          62 LC Uzwil                    1:24.49,9     17.25,3  (1339)  8        43.    4.01
  134. De Giuli Carlo, I-Mergozzo          71 GS La Cecca Borgomanero     1:24.59,0     17.34,4  (1446)  7        80.    4.01
  135. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio (CO 69 Atletica Como               1:25.06,1     17.41,5  (1361)  7        81.    4.02
  136. Di Maio Alfredo, I-Milano           63 ATL Lecco Colombo           1:25.10,4     17.45,8  (2475)  7        82.    4.02
  137. Da Silva Rolasco-Wasner             79 Breganzona                  1:25.16,2     17.51,6  (2254)  7        83.    4.02
  138. Gemerasca Massimo, I-Cannero Rivier 69 Marathon Verbania           1:25.28,3     18.03,7  (2569)  7        84.    4.03
  139. Guglielmetti Armando, Massagno      46 SAM Massagno                1:25.34,5     18.09,9  (2386)  9        9.     4.03
  140. Corti Mauro                         58 I-Ello (LC)                 1:25.38,9     18.14,3  (2408)  8        44.    4.03
  141. Gadola Giulio, Muzzano              86 San Massagno                1:25.41,0     18.16,4  (2371)  11       3.     4.03
  142. Zarro Ivo, Verscio                  59 Tri Team Sopraceneri        1:25.43,0     18.18,4  (1428)  8        45.    4.03
  143. Odermatt Guido                      59 Oberägeri                   1:25.44,1     18.19,5  (2516)  8        46.    4.03
  144. Hugentobler Martin, Uzwil           54 Lc Uzwil                    1:25.45,9     18.21,3  (1380)  8        47.    4.03
  145. Rohrer René                         53 Chur                        1:25.48,7     18.24,1  (1079)  8        48.    4.04
  146. Moser Winfried, D-Murg              60 Lg Hohenfels                1:25.49,7     18.25,1  (1117)  8        49.    4.04
  147. Orsetti Paolo, I-Salussola          72 CEDAS Lancia Verdone        1:25.51,0     18.26,4  (2556)  7        85.    4.04
  148. Stirn Harald, D-Ellhofen            48 TV Flein                    1:25.51,5     18.26,9  (1408)  9        10.    4.04
  149. Rodoni Walter, Aquila               53 GAD Dongio                  1:25.51,8     18.27,2  (1110)  8        50.    4.04
  150. Widmer Christoph, Langnau am Albis  65 TV Unterstrass              1:25.52,1     18.27,5  (2375)  7        86.    4.04
  151. Valmadre Giancarlo, St. Moritz      50 Podistica Riccione          1:25.52,9     18.28,3  (1076)  9        11.    4.04
  152. Cathomas Severin, Laax              55 L.G. arena alva             1:25.54,8     18.30,2  (1092)  8        51.    4.04
  153. Manske Matthias                     66 D-Erlangen                  1:25.59,0     18.34,4  (1442)  7        87.    4.04
  154. Berra Tiziano, I-Mosso Santa Maria  59 GS Zegna                    1:26.05,9     18.41,3  (2548)  8        52.    4.04
  154. Fontana Mauro                       66 I-Varese                    1:26.05,9     18.41,3  (2530)  7        88.    4.04
  156. Pasini Silvano                      56 I-Chiavenna SO              1:26.07,3     18.42,7  (2431)  8        53.    4.04
  157. Rotasperti Giovanni, I-Bergamo      65 Amatori Lazzaretto Bergam   1:26.10,0     18.45,4  (1057)  7        89.    4.05
  158. Olgiati Gianluca, Poschiavo         83 Valposchiavo                1:26.10,7     18.46,1  (1055)  11       4.     4.05
  159. Leemann Andreas, Ebmatingen         65 Trizo                       1:26.15,4     18.50,8  (2376)  7        90.    4.05
  160. Chiara Carlo, I-Borgosesia (VC)     51 G.S.A. Valsesia             1:26.24,3     18.59,7  (2563)  9        12.    4.05
  161. Marelli Ivano, I-Lorate C.          63 Pro Patria Triathlon Mila   1:26.28,3     19.03,7  (1021)  7        91.    4.05
  162. Piolanti Fausto, I-Villadossola     64 Team Ossola Running         1:26.29,3     19.04,7  (1104)  7        92.    4.05
  163. Hoyler Rudolf, D-Leonberg           57 LT Höfingen                 1:26.30,4     19.05,8  (1088)  8        54.    4.06
  164. Silvani Stefano                     73 I-Villa di Chiavenna        1:26.32,3     19.07,7  (2430)  7        93.    4.06
  165. Lagger Philipp, Bellwald            59 laufteam goms               1:26.33,1     19.08,5  (2555)  8        55.    4.06
  166. Cerutti Ottavio, I-Omegna           66 Omegna Runners              1:26.35,0     19.10,4  (2217)  7        94.    4.06
  167. Ghirlanda Paolo, Davesco-Soragno    67 SPL Locarnese               1:26.35,8     19.11,2  (1048)  7        95.    4.06
  168. Krebs Martin, Zürich                64 ASVZ Zürich                 1:26.37,8     19.13,2  (2362)  7        96.    4.06
  169. Weder Roger                         74 Widnau                      1:26.40,3     19.15,7  (1108)  7        97.    4.06
  170. Leidi Gianpiero, I-Stresa           63 Cover Triathlon             1:26.49,0     19.24,4  (2423)  7        98.    4.06
  171. Sommerau Urs                        62 Summaprada                  1:26.50,6     19.26,0  (2560)  8        56.    4.06
  172. Boos Martin, D-Waldshut-Tiengen     63 LG Hohenfels                1:26.51,5     19.26,9  (1147)  7        99.    4.07
  173. Doninelli Sandro, Mairengo          65 US Mairengo                 1:26.52,4     19.27,8  (1052)  7        100.   4.07
  174. Wolfensberger Thomi, Zürich         64 LLCA                        1:26.56,7     19.32,1  (1474)  7        101.   4.07
  175. Stiffler Christian, Davos Dorf      57 Track Club Davos            1:26.57,7     19.33,1  (1453)  8        57.    4.07
  176. Valsangiacomo Sergio                67 Comano                      1:26.58,0     19.33,4  (1209)  7        102.   4.07
  177. Egli Christoph                      70 Luzern                      1:26.58,1     19.33,5  (2322)  7        103.   4.07
  178. Walliser Martin                     65 Chur                        1:26.58,5     19.33,9  (1056)  7        104.   4.07
  179. Halter Markus, Balgach              67 Mila-Rheintal               1:27.00,5     19.35,9  (1494)  7        105.   4.07
  180. Turconi Mario, I-Villa Guardia      55 Clu del Mesdí               1:27.02,1     19.37,5  (1094)  8        58.    4.07
  181. Bolla Bruno, I-Bergamo              69 Amatori Lazzaretto Bergam   1:27.07,2     19.42,6  (1133)  7        106.   4.07
  182. Fischer Hans-Paul, A-Schwarzach     54 Austrim                     1:27.09,1     19.44,5  (2618)  8        59.    4.07
  183. Fagiani Egidio, I-Sorisole (BG)     57 Amatori Lazzaretto Bergam   1:27.14,2     19.49,6  (1123)  8        60.    4.08
  184. Gisler Werner                       57 Altdorf UR                  1:27.14,3     19.49,7  (2420)  8        61.    4.08
  185. Romeo Giuseppe, I-Merone            63 Atl. Amatori Lecco          1:27.20,6     19.56,0  (2477)  7        107.   4.08
  186. Dattrino Sergio, Gorduno            47 RC Bellinzona               1:27.21,3     19.56,7  (2468)  9        13.    4.08
  187. Wuest Hugo, Kleinboesingen          43 TV Boesingen                1:27.23,0     19.58,4  (1450)  9        14.    4.08
  188. Curletto Roberto, I-Saltrio         47 atletica arcisate           1:27.24,1     19.59,5  (1357)  9        15.    4.08
  189. Cattaneo Severino, I-Lallio (BG)    59 Amatori Lazzaretto Bergam   1:27.26,5     20.01,9  (1116)  8        62.    4.08
  190. Dünser Manfred, A-Götzis            60 TS-Götzis                   1:27.26,6     20.02,0  (2421)  8        63.    4.08
  191. Chiappa Daniele, I-Bussero (MI)     71 Atleti Campo Giuriati Bra   1:27.30,3     20.05,7  (1353)  7        108.   4.08
  192. Kalberer Jürg, Wangs                77 TV Mels                     1:27.32,9     20.08,3  (2577)  7        109.   4.08
  193. Visin Gabriele, I-Gravellona Toce V 73 GS Gravellona               1:27.34,7     20.10,1  (1433)  7        110.   4.09
  194. Caliò Davide, I-Gravellona Toce (VB 74 G.S. Gravellona VCO         1:27.37,2     20.12,6  (1086)  7        111.   4.09
  195. Kieber Harald                       66 FL-Mauren                   1:27.39,5     20.14,9  (1181)  7        112.   4.09
  196. Crimella Giancarlo, Pregassona      72 SAM Massagno                1:27.41,0     20.16,4  (2372)  7        113.   4.09
  197. Lungo Angelo, Lugano                67 Bobo GOL                    1:27.43,5     20.18,9  (1077)  7        114.   4.09
  198. Schlageter Wilfried, D-Laufenburg   43 LG Hohenfels                1:27.44,7     20.20,1  (2226)  9        16.    4.09
  199. Wilz Gerold                         66 D-Reichenau                 1:27.46,1     20.21,5  (1499)  7        115.   4.09
  200. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:27.50,4     20.25,8  (1207)  9        17.    4.09
  201. De Carli Elio                       57 Ascona                      1:27.55,4     20.30,8  (2392)  8        64.    4.10
  202. Gadola Silvio, Muzzano              85 San Massagno                1:28.01,8     20.37,2  (2370)  11       5.     4.10
  203. Torri Moreno, I-Molvedo             65 Atletica Centro Lario       1:28.03,1     20.38,5  (2489)  7        116.   4.10
  204. Giger Paul, Fideris                 56 TC Prättigau                1:28.03,9     20.39,3  (1421)  8        65.    4.10
  205. Rossi Franco, Muralto               56 SPL Locarnese               1:28.07,0     20.42,4  (1404)  8        66.    4.10
  206. Voellner Jörg                       68 D-Sigmaringen               1:28.14,7     20.50,1  (1122)  7        117.   4.10
  207. Montichiari Giuseppe                61 I-Marchirolo/VA             1:28.15,8     20.51,2  (2462)  8        67.    4.11
  208. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona              1:28.16,6     20.52,0  (1125)  9        18.    4.11
  209. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriaschese            1:28.17,1     20.52,5  (1407)  8        68.    4.11
  210. Politta Dino, Gordola               45 SAG Gordola                 1:28.17,7     20.53,1  (2391)  9        19.    4.11
  211. Lüthi Jean-Pierre, Lausanne         65 Footing Club Lausanne       1:28.22,9     20.58,3  (1078)  7        118.   4.11
  212. Lingg Dieter, D-Blitzenreute        58 LG Welfen                   1:28.25,8     21.01,2  (2385)  8        69.    4.11
  213. Baldocchi Aldo, I-Milano            57 Società Canottieri Milano   1:28.33,1     21.08,5  (1098)  8        70.    4.11
  214. Consoli Vincenzo, I-Milano          61 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:28.38,7     21.14,1  (1345)  8        71.    4.12
  215. Haiss Ulrich                        56 Laufenburg                  1:28.39,2     21.14,6  (1316)  8        72.    4.12
  216. Friederich Richard                  65 Watt                        1:28.46,6     21.22,0  (1306)  7        119.   4.12
  217. Weiss Günther, D-Reutlingen         62 TV Bronnweiler              1:28.46,9     21.22,3  (2575)  8        73.    4.12
  218. Curtarelli Michele                  66 I-Milano                    1:28.47,6     21.23,0  (2327)  7        120.   4.12
  219. Crimella Edoardo, I-Valmadrera      52 T.G. Lecco                  1:28.55,4     21.30,8  (1393)  9        20.    4.12
  220. Clerici Alessio, I-Cadorago (CO)    84 OSG Guanzate                1:28.57,9     21.33,3  (2507)  11       6.     4.13
  221. Carpanese Carlo, I-Laveno Mombello  57 Atletica Verbano            1:29.04,8     21.40,2  (1126)  8        74.    4.13
  222. Trabucchi Maurizio, I-Bisuschio (VA 59 CRAL Aermacchi Venegono     1:29.05,4     21.40,8  (1090)  8        75.    4.13
  223. Buholzer Peter, Luzern              63 SC Kriens                   1:29.07,3     21.42,7  (1069)  7        121.   4.13
  224. Barban Bruno, I-Castronno           51 GP Castronno                1:29.10,0     21.45,4  (1109)  9        21.    4.13
  225. Lienhard Daniel                     68 Agno                        1:29.16,0     21.51,4  (1183)  7        122.   4.13
  226. Costantino Benedetto, I-Cannobio Tr 75 Podistica Cannobio          1:29.17,0     21.52,4  (1423)  7        123.   4.13
  227. Alliata Fulvio, I-Bolzano Novarese  60 GS Castellania              1:29.19,3     21.54,7  (2603)  8        76.    4.14
  228. Schaugg Willi, D-Nonnenhorn         63 TV Kressbronn               1:29.25,6     22.01,0  (1103)  7        124.   4.14
  229. Pierobon Giovanni                   68 Pregassona                  1:29.32,2     22.07,6  (2400)  7        125.   4.14
  230. Sosio Giulio, I-Bormio              65 Atletica Alta Valtellina    1:29.32,6     22.08,0  (1068)  7        126.   4.14
  231. Marbach Jürg, Ettiswil              49 Tri Club Sursee             1:29.36,1     22.11,5  (1100)  9        22.    4.14
  232. Carbone Gianluca                    69 I-Linate Paese              1:29.38,2     22.13,6  (2524)  7        127.   4.14
  233. Valli Walter, I-Bizzarone           57 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:29.38,3     22.13,7  (1347)  8        77.    4.14
  234. Mondin Fabio                        68 Bioggio                     1:29.38,4     22.13,8  (1196)  7        128.   4.14
  235. Rogantini Giorgio, I-Villa di Chiav 56 G.P. Valchiavenna           1:29.44,7     22.20,1  (2432)  8        78.    4.15
  236. De Nicola Angelo, I-Vignone         74 cover sport sportivi        1:29.44,8     22.20,2  (1240)  7        129.   4.15
  237. Giugni Marco, Locarno               52 VIRTUS Locarno              1:29.46,0     22.21,4  (1113)  9        23.    4.15
  238. Wenaweser Christoph                 63 FL-Schaan                   1:29.46,7     22.22,1  (1216)  7        130.   4.15
  239. Jucker Thomas, Birmensdorf ZH       59 LLC Altstetten              1:29.48,2     22.23,6  (1475)  8        79.    4.15
  240. Monti Matteo, I-Como                65 Clu del Mesdí               1:29.50,5     22.25,9  (2230)  7        131.   4.15
  241. Beltrami Michel                     67 Minusio                     1:29.58,9     22.34,3  (1461)  7        132.   4.15
  242. Arnold Klaus, D-Tettnang            62 Ski CLub Tettnang           1:30.00,0     22.35,4  (2300)  8        80.    4.15
  243. Epifanio Daniele, I-Cannobio (VB)   63 Podistica Cannobio          1:30.01,5     22.36,9  (1401)  7        133.   4.16
  244. Egli Markus                         61 Winterthur                  1:30.02,7     22.38,1  (2438)  8        81.    4.16
  245. Gambacorta Maurizio                 69 I-Luino                     1:30.06,8     22.42,2  (2279)  7        134.   4.16
  246. Cattaneo Andrea, Massagno           84 SAM Massagno                1:30.07,9     22.43,3  (2373)  11       7.     4.16
  247. Kolly Michel, Lausanne              44 CA Fribourg                 1:30.09,0     22.44,4  (1089)  9        24.    4.16
  248. Good Erich                          62 St. Gallen                  1:30.16,9     22.52,3  (2329)  8        82.    4.16
  249. Buechel Jakob, FL-Ruggell           55 VC Ruggell                  1:30.21,0     22.56,4  (2491)  8        83.    4.16
  250. Albisetti Jean Claude, Ascona       70 SPL                         1:30.21,8     22.57,2  (1488)  7        135.   4.16
  251. Katzke Martin, D-Ravensburg         63 TV Kressbronn               1:30.24,7     23.00,1  (1080)  7        136.   4.17
  252. Rossini Umberto, Arbedo             49 Runner's Club Bellinzona    1:30.26,0     23.01,4  (1141)  9        25.    4.17
  253. Stephen Herold                      70 Zürich                      1:30.27,5     23.02,9  (2091)  7        137.   4.17
  254. Zini Massimo, I-Milano              61 Società Canottieri Milano   1:30.33,6     23.09,0  (1102)  8        84.    4.17
  255. Springhetti Riccardo, I-Varese      66 Podistica Cannobbio         1:30.34,5     23.09,9  (1402)  7        138.   4.17
  256. Romano Antonio                      58 Lugano                      1:30.35,1     23.10,5  (1199)  8        85.    4.17
  257. Galli Fabrizio                      62 Tesserete                   1:30.40,4     23.15,8  (2401)  8        86.    4.17
  258. Schneider Uli, D-Nehren             55 TV Bronnweiler              1:30.57,7     23.33,1  (1139)  8        87.    4.18
  259. Aceti Gaudenzio                     51 I-Arizzano                  1:30.57,8     23.33,2  (2514)  9        26.    4.18
  260. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù         56 Clu del Mesdí               1:30.58,1     23.33,5  (1144)  8        88.    4.18
  261. Rizzi Mauro, I-Stresa VB            69 Gravellona                  1:31.01,4     23.36,8  (2557)  7        139.   4.18
  262. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SAG Gordola                 1:31.05,4     23.40,8  (1114)  7        140.   4.19
  263. Blasucci Marco, I-Verbania          66 Gravellona                  1:31.06,7     23.42,1  (1385)  7        141.   4.19
  264. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)  54 Tommy Sport                 1:31.13,1     23.48,5  (1097)  8        89.    4.19
  265. Mora Marco, I-Verbania              71 Verbania Runners            1:31.15,9     23.51,3  (1384)  7        142.   4.19
  266. Giorgetti Fabio                     67 Massagno                    1:31.17,4     23.52,8  (1163)  7        143.   4.19
  267. Lucchini Alberto                    61 Davesco-Soragno             1:31.23,3     23.58,7  (2561)  8        90.    4.19
  268. Santamaria Claudio, Cugnasco        60 SPL Locarnese               1:31.24,7     24.00,1  (1212)  8        91.    4.19
  269. Rennis Andrea, Minusio              47 SPL Locarnese               1:31.26,6     24.02,0  (1376)  9        27.    4.20
  270. Sacher Christian                    56 Altdorf UR                  1:31.34,2     24.09,6  (2469)  8        92.    4.20
  271. Zahner Roman                        84 Kaltbrunn                   1:31.39,1     24.14,5  (2229)  11       8.     4.20
  272. Cresto Renzo, I-Cossato (Biella)    51 Atl. Lessona Ottica il Po   1:31.41,4     24.16,8  (2546)  9        28.    4.20
  273. Cerutti Paolo, I-Pieve Vergonte     69 GS Gavellona                1:31.41,9     24.17,3  (2558)  7        144.   4.20
  274. Orecchia Riccardo                   63 I-Varese                    1:31.42,3     24.17,7  (2449)  7        145.   4.20
  275. Schmid Cristian                     67 Berikon                     1:31.42,7     24.18,1  (1398)  7        146.   4.20
  276. Klink Werner, D-Schwäb. Gmünd       47 DJK Schwäbisch Gmünd        1:31.46,6     24.22,0  (2517)  9        29.    4.21
  277. Milani Oliviero                     69 Porza                       1:31.48,0     24.23,4  (1274)  7        147.   4.21
  278. Monetti Marco                       69 I-Milano                    1:31.50,1     24.25,5  (1262)  7        148.   4.21
  279. Asaro Fabrizio                      67 Muralto                     1:31.51,4     24.26,8  (1159)  7        149.   4.21
  280. Hannes Stephan, D-Passau            53 LG Passau                   1:31.52,9     24.28,3  (1418)  8        93.    4.21
  281. Togni Eros, Camorino                67 SAB Bellinzona              1:31.55,1     24.30,5  (1167)  7        150.   4.21
  282. Sangatelli Fabrizio, I-Bergamo      67 Amatori Lazzaretto Bergam   1:31.56,8     24.32,2  (1150)  7        151.   4.21
  283. Monaco Mauro                        65 Verscio                     1:32.01,1     24.36,5  (2288)  7        152.   4.21
  284. Hens Markus, Zürich                 77 ASVZ                        1:32.03,7     24.39,1  (1410)  7        153.   4.21
  285. Gloss Werner, D-Passau              56 LG Passau                   1:32.09,9     24.45,3  (1419)  8        94.    4.22
  286. Facchetti Renato, Giubiasco         64 Immoprogramm Rivolta        1:32.15,2     24.50,6  (2568)  7        154.   4.22
  287. Sciboz David                        73 Misery-Courtion             1:32.20,3     24.55,7  (1179)  7        155.   4.22
  288. Kurath Jürg, Chur                   52 GG Chur                     1:32.23,1     24.58,5  (1377)  9        30.    4.22
  289. Pelutti Lorenzo, I-Domodossola      ?? Team Ossola Running         1:32.26,0     25.01,4  (1161)  7        156.   4.22
  290. Leto Giuseppe, I-Ceredo di Ghiffa   74 Verbania Runner             1:32.26,4     25.01,8  (2422)  7        157.   4.22
  291. Landoni Alberto, I-Milano           74 Società Canottieri Milano   1:32.29,9     25.05,3  (1266)  7        158.   4.23
  292. Vanoni Sergio, I-Sorisole (BG)      63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:32.33,2     25.08,6  (1152)  7        159.   4.23
  293. Castagnetti Danilo, I-Cossato (Biel 57 Stronese Splendor Co        1:32.34,2     25.09,6  (2545)  8        95.    4.23
  294. Kuster Herbert, Engelberg           51 STV Engelberg               1:32.37,0     25.12,4  (1165)  9        31.    4.23
  295. Rohr Peter                          62 Zürich                      1:32.40,8     25.16,2  (1476)  8        96.    4.23
  296. Letsche Alexander, D-Tettnang       59 Skiclub Tettnang            1:32.44,4     25.19,8  (2299)  8        97.    4.23
  297. Boillod Joakim                      71 Le Vaud                     1:32.46,7     25.22,1  (1379)  7        160.   4.23
  298. Morvillo Enrico, I-Casciago VA      57 Luino-Verbano               1:32.50,1     25.25,5  (2416)  8        98.    4.24
  299. Benazzo Roberto, I-Cosio Valtellino 60 CSI Morbegno                1:32.50,8     25.26,2  (2503)  8        99.    4.24
  300. De Lorenzo Luca                     61 I-Cosio Valtellino          1:32.51,4     25.26,8  (2502)  8        100.   4.24
  301. Manara Luigi, I-Cantù               55 Clu del Mesdí               1:32.56,0     25.31,4  (1142)  8        101.   4.24
  302. Monguzzi Paolo, I-Meda (MI)         55 Clu del Mesdí               1:32.56,2     25.31,6  (1204)  8        102.   4.24
  303. Signorelli Paolo, I-Bergamo         63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:32.57,8     25.33,2  (1154)  7        161.   4.24
  304. Gabaglio Ivan, I-Como               63 atl como                    1:33.00,0     25.35,4  (1341)  7        162.   4.24
  305. Facchinelli Daniel, I-Cologno M onz 74 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:33.01,1     25.36,5  (1343)  7        163.   4.24
  306. Moser Harald                        68 D-Gerlingen                 1:33.02,2     25.37,6  (1195)  7        164.   4.24
  307. Letsche Michael, D-Melkenbeuren     59 Skiclub Tettnang            1:33.03,4     25.38,8  (2297)  8        103.   4.24
  308. Lanfranconi Walter                  68 I-San Fedele Intelvi        1:33.05,1     25.40,5  (2487)  7        165.   4.24
  309. Minazzi Davide, I-Loreglia          70 co-ver sport e sportivi     1:33.08,2     25.43,6  (1265)  7        166.   4.24
  310. Villa Marcello, I-Sesto San Giovann 56 Clu del Mesdí               1:33.08,9     25.44,3  (1223)  8        104.   4.24
  311. Marmieri Marco, I-Milano            47 Giuriati MI                 1:33.11,1     25.46,5  (1222)  9        32.    4.25
  312. Friang Reinhard                     69 D-Voehringen                1:33.14,1     25.49,5  (1184)  7        167.   4.25
  313. Cornali Aldo, I-Bergamo             60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:33.16,7     25.52,1  (1157)  8        105.   4.25
  314. Boccadoro Marco, Verscio            54 SPL Locarnese               1:33.18,5     25.53,9  (1458)  8        106.   4.25
  315. Sciboz Patrick                      76 Courtepin                   1:33.18,8     25.54,2  (1188)  7        168.   4.25
  316. Carnemolla Giovanni, I-Varese       51 CRAL Aermacchi Venegono     1:33.22,0     25.57,4  (1146)  9        33.    4.25
  317. Carmesecchi Francesco               51 I-Milano                    1:33.23,6     25.59,0  (2533)  9        34.    4.25
  318. Riccardi Isaia, I-Milano            51 GS La Michetta              1:33.24,5     25.59,9  (2538)  9        35.    4.25
  319. Parolini Marco                      76 I-Arizzano                  1:33.27,8     26.03,2  (2456)  7        169.   4.25
  320. Minoletti Sergio, I-Cannobio        63 Podistica Cannobio          1:33.37,5     26.12,9  (1422)  7        170.   4.26
  321. Robadey Valerio                     73 Madonna del Piano           1:33.38,3     26.13,7  (1197)  7        171.   4.26
  322. Selva Davide, I-Claino con Osteno   71 Team Lario                  1:33.38,6     26.14,0  (2493)  7        172.   4.26
  323. Colombo Matteo, I-Vedano Al Lambro  60 Triathlon Brianza Team      1:33.41,4     26.16,8  (2592)  8        107.   4.26
  324. Putzu Nicola, Camignolo             69 SPC Camignolo               1:33.42,8     26.18,2  (1399)  7        173.   4.26
  325. Samperisi Salvatorte                48 Barbengo                    1:33.46,2     26.21,6  (2539)  9        36.    4.26
  326. Pattini Sergio, I-Villasanta        66 Triathlon Cus Milano        1:33.48,0     26.23,4  (2591)  7        174.   4.26
  327. Carcaterra Armando, I-Milano        63 Società Canottieri Milano   1:33.57,0     26.32,4  (1131)  7        175.   4.27
  328. Ramoni Luca, I-Arizzano             76 GS Gravellona               1:33.59,9     26.35,3  (2485)  7        176.   4.27
  329. Weber Erich                         65 Mettmenstetten              1:34.04,3     26.39,7  (2347)  7        177.   4.27
  330. Martegani Gianni                    61 Cugnasco                    1:34.13,5     26.48,9  (2478)  8        108.   4.27
  331. Elkuch Peter                        70 FL-Schellenberg             1:34.13,9     26.49,3  (2317)  7        178.   4.27
  332. Menotti Massimo                     73 I-Como                      1:34.14,2     26.49,6  (2574)  7        179.   4.27
  333. Corsi Tiziano, I-Verbania           60 Sport & Sportivi COVER      1:34.16,6     26.52,0  (1264)  8        109.   4.28
  334. Wachter Herbert                     65 FL-Mauren                   1:34.22,9     26.58,3  (2321)  7        180.   4.28
  335. Stenz Michael, Lostallo             85 Quadrifoglio                1:34.23,0     26.58,4  (2354)  11       9.     4.28
  336. Winkler Josef                       63 Rothenburg                  1:34.31,1     27.06,5  (2472)  7        181.   4.28
  337. Cassano Michele, I-Cannobio         67 Podistica Cannobio          1:34.31,6     27.07,0  (1403)  7        182.   4.28
  338. Besutti Vanni, I-Gravellona Toce (V 57 GS Gravellona VCO           1:34.34,3     27.09,7  (1160)  8        110.   4.28
  339. Dellamora Andrea                    77 I-Verbania                  1:34.34,6     27.10,0  (2457)  7        183.   4.28
  340. Schincaglia Roberto, I-Ghiffa       61 GS Gravellona               1:34.36,2     27.11,6  (2444)  8        111.   4.29
  341. Spini Guido                         75 I-Civo Campovico            1:34.36,8     27.12,2  (2499)  7        184.   4.29
  342. Weinert Torsten, D-Passau           66 LG Passau                   1:34.38,0     27.13,4  (1420)  7        185.   4.29
  343. Storni Simone                       80 Tenero                      1:34.38,2     27.13,6  (2281)  7        186.   4.29
  344. Fumagalli Camillo, I-Bergamo        62 Amatori Lazzaretto Bergam   1:34.39,6     27.15,0  (1156)  8        112.   4.29
  345. Andorno Umberto, I-Villadossola     35 Team Ossola Running         1:34.46,6     27.22,0  (1119)  10       2.     4.29
  346. Andorno Vittorio, I-Villadossola    64 Team Ossola Running         1:34.46,7     27.22,1  (1084)  7        187.   4.29
  347. Malacrida Luca, Minusio             73 VIRTUS Locarno              1:34.58,2     27.33,6  (1457)  7        188.   4.30
  348. Soldati Walter, Morbio Inferiore    51 SP Locarnese                1:34.59,3     27.34,7  (2505)  9        37.    4.30
  349. Rusconi Elio, Sementina             52 Runners Club Bellinzona     1:35.00,1     27.35,5  (1164)  9        38.    4.30
  350. Ferrari Bruno, I-Cosio Valtellino   51 GS Valgerola                1:35.01,3     27.36,7  (2452)  9        39.    4.30
  351. Perico Gianpietro, I-Bergamo        48 Amatori Lazzaretto Bergam   1:35.03,6     27.39,0  (1258)  9        40.    4.30
  352. Schwarz Hans                        51 D-Reutlingen                1:35.05,8     27.41,2  (1205)  9        41.    4.30
  353. Bissig Hans                         52 Cham                        1:35.07,6     27.43,0  (1049)  9        42.    4.30
  353. Gregori Piero                       62 I-Ornavasso                 1:35.07,6     27.43,0  (2368)  8        113.   4.30
  355. Baracchetti Antonio, I-Bergamo      54 Amatori Lazzaretto Bergam   1:35.07,7     27.43,1  (1278)  8        114.   4.30
  356. Hardegger Stephan                   50 Hinterkappelen              1:35.08,4     27.43,8  (2607)  9        43.    4.30
  357. Spini Sergio                        69 I-Civo Campovico SO         1:35.09,1     27.44,5  (2504)  7        189.   4.30
  358. Perletti Claudio, I-Bergamo         60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:35.17,0     27.52,4  (1120)  8        115.   4.30
  359. Wolter Detlef                       56 D-Mössingen                 1:35.18,4     27.53,8  (1127)  8        116.   4.31
  360. Galfetti Rafael, Morbio Inferiore   83 SFG Morbio Inferiore        1:35.18,5     27.53,9  (2305)  11       10.    4.31
  361. Merg Christian, Chur                47 GG Chur                     1:35.20,4     27.55,8  (2107)  9        44.    4.31
  362. Rossi Gian-Paolo                    66 S. Antonino                 1:35.21,3     27.56,7  (1395)  7        190.   4.31
  363. Jäger Bernd, D-Kißlegg              71 Gazelle Kißlegg             1:35.23,6     27.59,0  (1355)  7        191.   4.31
  364. Bühler Röbi                         58 Thal                        1:35.30,0     28.05,4  (1134)  8        117.   4.31
  365. Kreinebühl Luigi, Davos Platz       54 Track-Club                  1:35.32,4     28.07,8  (1468)  8        118.   4.31
  366. Novelli Stefano, I-Bolzano          89 Wizzy Group                 1:35.33,9     28.09,3  (1243)  11       11.    4.31
  367. Iapicca Mario Luigi, I-Bergamo      60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:35.38,5     28.13,9  (1106)  8        119.   4.31
  368. Saba Marco, I-Milano                61 G.S. Montestella            1:35.38,9     28.14,3  (1261)  8        120.   4.32
  369. Zbinden Peter                       59 Spiez                       1:35.43,9     28.19,3  (1096)  8        121.   4.32
  370. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:35.49,6     28.25,0  (1245)  8        122.   4.32
  371. Destefani Juri                      84 Villa Luganese              1:35.50,7     28.26,1  (2287)  11       12.    4.32
  372. Furrer Karl, Schattdorf             44 UVSS                        1:35.51,3     28.26,7  (1268)  9        45.    4.32
  373. Borella Attilio                     47 Giubiasco                   1:35.55,5     28.30,9  (1176)  9        46.    4.32
  374. Giuliano Orlando                    36 I-Milano                    1:35.56,1     28.31,5  (2043)  10       3.     4.32
  375. Russo Pantaleone, I-Cittiglio       60 Atletica Verbano            1:36.02,3     28.37,7  (1174)  8        123.   4.33
  376. Rossetti Roberto, I-Laveno Mombello 45 Atletica Verbano            1:36.04,9     28.40,3  (1145)  9        47.    4.33
  377. Fangmann Hans, D                    59 TRi Club Lindenberg         1:36.07,6     28.43,0  (2333)  8        124.   4.33
  378. Manzoni Luigi, Gravesano            42 SP Camignolo                1:36.07,8     28.43,2  (1190)  10       4.     4.33
  379. Crameri Giordano, Pontresina        54 Valposchiavo                1:36.08,7     28.44,1  (1059)  8        125.   4.33
  380. Schwaninger Ralf                    67 Ueberstorf                  1:36.10,1     28.45,5  (1256)  7        192.   4.33
  381. Gottardi Gabriele, Pregassona       40 USC Capriaschese            1:36.12,5     28.47,9  (2466)  10       5.     4.33
  382. Gehrle Frank                        48 D-Bad Dürrheim              1:36.12,9     28.48,3  (1390)  9        48.    4.33
  383. Zepf Joachim, D-Burldadingen-Melchi 58 VFL Pfullingen              1:36.14,2     28.49,6  (1193)  8        126.   4.33
  384. Schillinger Hubert                  53 D-Bonn                      1:36.19,3     28.54,7  (1307)  8        127.   4.33
  385. Rizzi Marco, I-Laveno Mombello (VA) 76 Atletica Verbano            1:36.20,7     28.56,1  (1132)  7        193.   4.33
  386. Pansera Fabio, I-Bergamo            59 Amatori Lazzaretto Bergam   1:36.25,5     29.00,9  (1276)  8        128.   4.34
  387. Thüring Joachim                     66 D-Köln                      1:36.27,4     29.02,8  (1198)  7        194.   4.34
  388. Olgiati Achille, Poschiavo          40 Valposchiavo                1:36.37,2     29.12,6  (1239)  10       6.     4.34
  389. Passerini Salvatore, I-Morbegno     61 CSI Morbegno                1:36.53,4     29.28,8  (2501)  8        129.   4.35
  390. Candolfi Nelson, Gordola            59 SPL Locarnese               1:36.57,1     29.32,5  (1231)  8        130.   4.35
  391. Weber Max, Ottenbach                49 LVA                         1:36.59,6     29.35,0  (2367)  9        49.    4.35
  392. Castagna Sergio, I-Varese           57 CRAL Aermacchi Venegono     1:37.00,6     29.36,0  (1220)  8        131.   4.35
  393. Dalola Maurizio, I-Concorezzo (MI)  69 Club del Mesdì              1:37.05,7     29.41,1  (1352)  7        195.   4.36
  394. Zahner Andreas                      79 Uznach                      1:37.06,6     29.42,0  (2088)  7        196.   4.36
  395. Schzich Peter                       68 Bäretswil                   1:37.09,9     29.45,3  (1182)  7        197.   4.36
  396. Pellegrini Sanguinio, I-Milano      47 Società Canottieri Milano   1:37.11,3     29.46,7  (1173)  9        50.    4.36
  397. Fraschini Angelo                    48 Morbio Inferiore            1:37.12,3     29.47,7  (1138)  9        51.    4.36
  398. Sgier Giusep, Chur                  61 GGC Chur                    1:37.15,7     29.51,1  (2117)  8        132.   4.36
  399. Briguglio Claudio, I-Bergamo        54 Amatori Lazzaretto Bergam   1:37.15,9     29.51,3  (1247)  8        133.   4.36
  400. Nutt Robert, Chur                   60 Schwanni                    1:37.23,2     29.58,6  (2559)  8        134.   4.36
  401. Marxer Martin                       65 FL-Nendeln                  1:37.23,5     29.58,9  (2318)  7        198.   4.36
  402. Bertoni Giuseppe                    58 Bern                        1:37.24,5     29.59,9  (2211)  8        135.   4.37
  403. Santini Fernando, Tenero            53 SAG Gordola                 1:37.26,1     30.01,5  (1465)  8        136.   4.37
  404. Burtscher Herbert, A-Nüziders       37 Union Lauf Club, Bludenz    1:37.26,8     30.02,2  (2617)  10       7.     4.37
  405. Bernaschina Emilio, Riva S. Vitale  49 ASSPO Riva San Vitale       1:37.27,9     30.03,3  (1186)  9        52.    4.37
  406. Pianazza Roberto                    58 I-Milano                    1:37.30,5     30.05,9  (1325)  8        137.   4.37
  407. Rota Maurizio, I-Agrate MI          57 Triathlon Team Brianza      1:37.31,3     30.06,7  (2590)  8        138.   4.37
  408. Simoni Claudio, Gordola             51 SAG Gordola                 1:37.33,1     30.08,5  (2337)  9        53.    4.37
  409. Sartori Gianfranco, Locarno         37 VIRTUS Locarno              1:37.37,3     30.12,7  (1365)  10       8.     4.37
  410. Danioth Franz, Andermatt            48 AR Andermatt                1:37.37,7     30.13,1  (2571)  9        54.    4.37
  411. Beretta Adriano, Arcegno            70 SP Locarnese                1:37.40,8     30.16,2  (1171)  7        199.   4.37
  411. Scesa Giuliano, I-Beura-Cardezza VB 34 GS Gravellona               1:37.40,8     30.16,2  (2410)  10       9.     4.37
  413. Baumgartner Willy                   54 Rifferswil                  1:37.41,7     30.17,1  (1236)  8        139.   4.37
  414. Pernstich Rudolf                    66 Widnau                      1:37.42,1     30.17,5  (1490)  7        200.   4.37
  415. Arvonio Domenico, I-Omegna VB       72 Luino Verbano Triathlon     1:37.45,1     30.20,5  (2497)  7        201.   4.37
  416. Colusso Bruno                       46 I-Domodossola               1:37.47,0     30.22,4  (2565)  9        55.    4.38
  417. Sagunto Francesco, Pontresina       60 Pontresina                  1:37.50,0     30.25,4  (2359)  8        140.   4.38
  418. Pozzi Fausto, Rovio                 52 AS Rovio                    1:37.51,4     30.26,8  (1328)  9        56.    4.38
  419. Obermayr Eugen, D-Hergensweiler     44 Xcellis                     1:37.53,4     30.28,8  (2355)  9        57.    4.38
  420. Bonazzi Antonio, I-Stezzano/BG      37 Amatori Lazzaretto          1:37.58,1     30.33,5  (1271)  10       10.    4.38
  420. Protti Massimo                      58 I-Milano                    1:37.58,1     30.33,5  (2056)  8        141.   4.38
  422. Scettrini Simone                    77 Bellinzona                  1:38.00,2     30.35,6  (2282)  7        202.   4.38
  423. Meier Robert, Widen                 53 LG Egelsee                  1:38.01,3     30.36,7  (1201)  8        142.   4.38
  424. Omboni Ezio, I-Milano               40 Pol. ACLI Giurati           1:38.01,5     30.36,9  (2511)  10       11.    4.38
  425. Merio Roberto                       66 I-Moltrasio (CO)            1:38.06,8     30.42,2  (1285)  7        203.   4.39
  426. Wassmer Michael                     73 D-Waldshut-Tiengen          1:38.09,8     30.45,2  (1006)  7        204.   4.39
  427. Tempera Roberto                     50 I-Milano                    1:38.10,1     30.45,5  (2578)  9        58.    4.39
  428. Lucchini Fausto                     47 Gordola                     1:38.17,3     30.52,7  (2358)  9        59.    4.39
  429. Hostettler Toni                     49 Bönigen                     1:38.18,9     30.54,3  (2330)  9        60.    4.39
  430. Dal Pozzo Marco, Viganello          51 SPL Camignolo               1:38.19,8     30.55,2  (1286)  9        61.    4.39
  431. Hasler Christian                    64 FL-Gamprin                  1:38.21,7     30.57,1  (1323)  7        205.   4.39
  432. Sanna Daniele, Claro                65 RC Bellinzona               1:38.21,9     30.57,3  (2584)  7        206.   4.39
  433. Piga Giuseppe, I-Falmenta (VB)      56 Podistica Cannobio          1:38.23,7     30.59,1  (1215)  8        143.   4.39
  434. Citrini Massimo                     59 I-Crevoladossola (VB)       1:38.24,3     30.59,7  (2453)  8        144.   4.39
  434. Mona Sergio, Arbedo                 50 Runner's Club Bellinzona    1:38.24,3     30.59,7  (2441)  9        62.    4.39
  436. Carmine Fausto, I-Cannero Riviera   64 Verbania Marathon           1:38.25,4     31.00,8  (2382)  7        207.   4.39
  437. Fransioli Remo, Prato (Leventina)   42 SLVS                        1:38.31,5     31.06,9  (2483)  10       12.    4.40
  438. Broetto Davide, I-Cremenaga (VA)    66 Luino Verbano Triathlon     1:38.36,1     31.11,5  (2031)  7        208.   4.40
  439. Bischofsberger Max                  51 D-Wangen                    1:38.38,3     31.13,7  (2581)  9        63.    4.40
  440. Greggio Giorgio, I-Como             67 Thriatlon Molinari Como     1:38.39,8     31.15,2  (2118)  7        209.   4.40
  441. Cristiano Giuseppe, I-Milano        43 Società Canottieri Milano   1:38.43,1     31.18,5  (1227)  9        64.    4.40
  441. Schetty Thomas                      69 Birrwil                     1:38.43,1     31.18,5  (2269)  7        210.   4.40
  443. Rota Alessio, I-Ponteranica (BG)    68 Amatori Lazzaretto Bergam   1:38.43,6     31.19,0  (1185)  7        211.   4.40
  444. Destefani Walter                    59 Villa Luganese              1:38.43,8     31.19,2  (2106)  8        145.   4.40
  445. Schmid Max                          48 Ennetbaden                  1:38.46,1     31.21,5  (1158)  9        65.    4.40
  446. Foletti Marco, Lugano               53 Athletik Club 90            1:38.47,6     31.23,0  (1269)  8        146.   4.40
  447. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese               1:38.47,7     31.23,1  (1192)  8        147.   4.40
  448. Götzenberger Franz                  49 Zermatt                     1:38.48,5     31.23,9  (1253)  9        66.    4.40
  449. Pedrazzoli Tiziano, Bellinzona      71 Vis Nova                    1:38.48,9     31.24,3  (2285)  7        212.   4.41
  450. Fabbri Joe                          58 Egg b. Zürich               1:38.49,6     31.25,0  (2395)  8        148.   4.41
  451. Masotti Giorgio, Arbedo             56 Runner's Club Bellinzona    1:38.50,0     31.25,4  (2024)  8        149.   4.41
  452. Locarnini Fabio                     49 Monte Carasso               1:38.52,8     31.28,2  (1389)  9        67.    4.41
  453. Gfrörer Harald                      62 D-Herrenberg                1:38.56,7     31.32,1  (1333)  8        150.   4.41
  454. Oehri Rudolf, FL-Vaduz              54 RV Schaan                   1:38.59,1     31.34,5  (1270)  8        151.   4.41
  455. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü       55 MTG Wangen im Allgaü        1:38.59,8     31.35,2  (1478)  8        152.   4.41
  456. Mora Giorgio                        51 Pregassona                  1:39.01,2     31.36,6  (1233)  9        68.    4.41
  457. Zonca Marco, I-Agrate Conturbia     69 cavallino rampante          1:39.07,0     31.42,4  (1311)  7        213.   4.41
  458. Fonti Patrick                       71 Bellinzona                  1:39.07,4     31.42,8  (2238)  7        214.   4.41
  458. Moro Daniele, Massagno              72 Qatanka                     1:39.07,4     31.42,8  (2280)  7        214.   4.41
  460. Mazzetti Pierfrancesco              68 I-Premeno VB                1:39.11,0     31.46,4  (1451)  7        216.   4.42
  461. Zanetta Carlo                       63 I-Verbania                  1:39.11,6     31.47,0  (1321)  7        217.   4.42
  462. Andreotti Sergio                    58 Giubiasco                   1:39.12,5     31.47,9  (1202)  8        153.   4.42
  463. Casserini Marco, Ascona             85 Società Canottieri Locarn   1:39.13,8     31.49,2  (2488)  11       13.    4.42
  464. Gianola Mario, I-Regoledo di Cosio  49 GS Val Gerola               1:39.15,2     31.50,6  (2455)  9        69.    4.42
  465. Blaettler René, Luzern              67 velobude luzern             1:39.19,4     31.54,8  (2064)  7        218.   4.42
  466. Bomio Renato, Minusio               41 SPL Locarnese               1:39.20,4     31.55,8  (2005)  10       13.    4.42
  467. Mottalini Fausto, I-Morbegno (SO)   51 Marathon 2002               1:39.22,6     31.58,0  (1359)  9        70.    4.42
  468. Binggeli Oliver                     73 Affoltern am Albis          1:39.22,7     31.58,1  (2060)  7        219.   4.42
  469. Ciana Carlo, I-Arizzano             57 SPORT E SPORTIVI COVER      1:39.23,2     31.58,6  (1279)  8        154.   4.42
  470. Mazzoni Paolo                       69 Zürich                      1:39.27,3     32.02,7  (2460)  7        220.   4.42
  471. Carpentieri Sebastiano, Campione    39 Pol. Campionese             1:39.30,4     32.05,8  (1257)  10       14.    4.42
  472. Lötscher Daniel, Paspels            64 WSV Graubünden              1:39.32,1     32.07,5  (2399)  7        221.   4.43
  473. Kienzle Harald, D-Winnenden         65 Excellis                    1:39.36,3     32.11,7  (2363)  7        222.   4.43
  474. Finotti Daniele, I-Milano           55 Michetta                    1:39.37,1     32.12,5  (1413)  8        155.   4.43
  475. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese                1:39.38,5     32.13,9  (1281)  9        71.    4.43
  476. Vuille Vincent                      52 Rafz                        1:39.40,1     32.15,5  (1334)  9        72.    4.43
  477. Trapletti Igino, I-Azzano S. Paolo  55 Amatori Lazzaretto Bergam   1:39.41,5     32.16,9  (1118)  8        156.   4.43
  478. Andriolo Damiano                    65 I-Varese                    1:39.46,3     32.21,7  (1369)  7        223.   4.43
  479. Carollo Giuseppe, I-Cornaredo       57 Onda Verde Atletic Team     1:39.47,1     32.22,5  (2414)  8        157.   4.43
  480. Gross Frank P.                      54 Netstal                     1:39.59,6     32.35,0  (2059)  8        158.   4.44
  481. Mariani Marcello, I-Milano          68 Società Canottieri Milano   1:39.59,8     32.35,2  (1124)  7        224.   4.44
  482. Falbo Mario, I-Lecco                65 Atletica Amatori Lecco      1:40.00,0     32.35,4  (2474)  7        225.   4.44
  483. Scaioli Vidmer, I-Casalmaiocco      54 La Michetta MI              1:40.01,4     32.36,8  (1416)  8        159.   4.44
  484. Traini Mauro, I-Varese              59 CRAL Aermacchi Venegono     1:40.02,9     32.38,3  (2006)  8        160.   4.44
  485. Laudato Adriano, Locarno            54 SPL Locarnese               1:40.11,2     32.46,6  (1406)  8        161.   4.44
  486. Magnaghi Alessandro                 74 I-Turago Bordone PV         1:40.11,4     32.46,8  (2413)  7        226.   4.44
  487. Herger Anton                        56 Horgen                      1:40.13,0     32.48,4  (1473)  8        162.   4.45
  488. Besutti Maurizio                    63 I-Cuasso al Monte VA        1:40.13,2     32.48,6  (2541)  7        227.   4.45
  489. Blattmann Albert, Oberägeri         58 Lauftreff Oberägeri         1:40.15,1     32.50,5  (2510)  8        163.   4.45
  490. Schincaglia Silvano                 56 I-Verbania                  1:40.18,6     32.54,0  (2443)  8        164.   4.45
  491. Sohler Mario                        71 D-Hiltensweiler             1:40.19,1     32.54,5  (1330)  7        228.   4.45
  492. Dell'Orto Diego, I-Mercallo (VA)    78 Luino Verbano Triathlon     1:40.19,3     32.54,7  (1327)  7        229.   4.45
  493. Boneschi Ettore, I-Monza            71 Triathlon Team Brianza      1:40.23,9     32.59,3  (2594)  7        230.   4.45
  494. Quartieri Emilio                    41 I-Arese (MI)                1:40.32,7     33.08,1  (1293)  10       15.    4.45
  495. Milani Renato                       54 Cugnasco                    1:40.35,4     33.10,8  (1221)  8        165.   4.46
  496. Virgili Vincenzo, I-Arcisate        63 atletica arcisate           1:40.42,4     33.17,8  (1015)  7        231.   4.46
  497. Giudici Mauro, I-Gavirate           51 CRAL Aermacchi Venegono     1:40.43,5     33.18,9  (1308)  9        73.    4.46
  498. De Monte Denis                      63 Lugano                      1:40.47,3     33.22,7  (2001)  7        232.   4.46
  499. Ulrich Siegfried                    36 D-Lübeck                    1:40.49,8     33.25,2  (2325)  10       16.    4.46
  500. Zamperini Ettore, Chiasso           52 Gruppo Canottieri Lario C   1:40.50,6     33.26,0  (1289)  9        74.    4.46
  501. Di Salvo Mario, Cadenazzo           52 Podistica Cannobio          1:40.52,2     33.27,6  (1322)  9        75.    4.46
  502. Kasper Bernhard                     51 Cugnasco                    1:40.53,4     33.28,8  (1324)  9        76.    4.46
  503. Lombardini Bruno, I-Varese          46 CRAL Aermacchi Venegono     1:40.54,1     33.29,5  (1169)  9        77.    4.46
  504. Cassina Marco                       72 I-Cernobbio CO              1:40.54,6     33.30,0  (2610)  7        233.   4.46
  505. Maroch Gerhard                      64 FL-Maurer                   1:41.09,5     33.44,9  (2320)  7        234.   4.47
  506. Mäder Anton, Fribourg               70 CA Belfaux                  1:41.24,4     33.59,8  (1099)  7        235.   4.48
  507. Rognetta Demetrio                   35 I-Milano                    1:41.28,7     34.04,1  (1234)  10       17.    4.48
  508. Zanzi Gabriele, Ponte Capriasca     63 ASCO                        1:41.30,2     34.05,6  (2458)  7        236.   4.48
  509. Canonica Carlo, Carabbia            57 Runner's Carabbia           1:41.33,2     34.08,6  (2425)  8        166.   4.48
  509. Jerumanis Andre-Marie               56 Carona                      1:41.33,2     34.08,6  (2426)  8        166.   4.48
  511. Donati Gianni, Vaglio               48 USC Capriaschese            1:41.35,8     34.11,2  (1282)  9        78.    4.48
  512. Kalman Andras                       63 Epalinges                   1:41.39,2     34.14,6  (2389)  7        237.   4.49
  513. Guidotti Pier Giorgio               52 Sementina                   1:41.39,5     34.14,9  (1232)  9        79.    4.49
  514. Losa Ennio                          64 Riazzino                    1:41.40,4     34.15,8  (2324)  7        238.   4.49
  515. Bionda Alberto, I-Gravellona Tove V 72 GS Gravellona VCO           1:41.47,1     34.22,5  (1436)  7        239.   4.49
  516. Fraschini Silvano                   52 Vacallo                     1:41.49,8     34.25,2  (1292)  9        80.    4.49
  517. Strauss Hans-Peter, Lugano          50 SSR Gaggio                  1:41.52,2     34.27,6  (2216)  9        81.    4.49
  518. Engelhardt Andre, Locarno           63 US Ascona                   1:41.53,0     34.28,4  (1429)  7        240.   4.49
  519. Caldelari Giorgio, Sorengo          72 Sorengo                     1:41.55,3     34.30,7  (2521)  7        241.   4.49
  520. Colombo Antonello, I-Cermenate      64 bussu                       1:41.57,6     34.33,0  (2185)  7        242.   4.49
  521. Zambonelli Giovanni, I-Torre Boldon 60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:41.58,9     34.34,3  (1267)  8        168.   4.50
  522. Pennacchio Simone Luca, I-Bergamo   73 Amatori Lazzaretto Bergam   1:41.59,1     34.34,5  (1140)  7        243.   4.50
  523. Moltrasio Renzo                     54 I-Saronno                   1:42.02,1     34.37,5  (1449)  8        169.   4.50
  524. Zenesini Luciano, I-Cernusco sul Na 51 roadrunnersclubmilano       1:42.05,6     34.41,0  (1371)  9        82.    4.50
  525. Büchel Emil                         65 FL-Schaan                   1:42.07,7     34.43,1  (2104)  7        244.   4.50
  526. Bellora Lorenzo                     61 I-Milano                    1:42.09,7     34.45,1  (2048)  8        170.   4.50
  527. Cocconi Daniele                     68 Minusio                     1:42.10,0     34.45,4  (2207)  7        245.   4.50
  528. Hunziker Roger                      57 Rüschlikon                  1:42.10,9     34.46,3  (1335)  8        171.   4.50
  529. Bonelli Corrado, I-Milano           62 Società Canottieri Milano   1:42.16,7     34.52,1  (1211)  8        172.   4.50
  530. Mohr Manfred                        64 D-Stuttgart                 1:42.17,5     34.52,9  (1469)  7        246.   4.50
  531. Magni Fiorenzo                      62 Horgen                      1:42.18,2     34.53,6  (2315)  8        173.   4.50
  532. Heer Frank                          59 Oberägeri                   1:42.21,0     34.56,4  (2406)  8        174.   4.51
  533. Bardeschi Antonio                   38 I-Milano                    1:42.22,8     34.58,2  (2036)  10       18.    4.51
  534. Hornung Franz-Stefan                67 D-Köln                      1:42.23,5     34.58,9  (2047)  7        247.   4.51
  535. Campora Luigi, Novaggio             58 SAP Purasca                 1:42.27,2     35.02,6  (1263)  8        175.   4.51
  536. Infanti Silvano, Frauenkappelen     60 TSV Frauenkappelen          1:42.31,6     35.07,0  (2307)  8        176.   4.51
  537. Pasetti Gaetano, I-Ponteranica (BG) 50 Amatori Lazzaretto Bergam   1:42.32,7     35.08,1  (1128)  9        83.    4.51
  538. Gusella Tiziano, I-Milano           60 AS Ondaverde Athletic Tea   1:42.37,7     35.13,1  (2412)  8        177.   4.51
  539. Bozzini Riccardo                    51 Corzoneso                   1:42.40,8     35.16,2  (1360)  9        84.    4.52
  540. Faccio Antonio                      52 Minusio                     1:42.44,1     35.19,5  (2087)  9        85.    4.52
  541. Cammarata Pietro                    63 Pregassona                  1:42.47,6     35.23,0  (1175)  7        248.   4.52
  542. Bortolotti Giorgio, Biogno-Beride   58 SAP Purasca                 1:42.48,0     35.23,4  (1251)  8        178.   4.52
  543. Ghielmetti Emilio, I-Valmorea       68 Atletica Como               1:42.54,7     35.30,1  (2616)  7        249.   4.52
  544. Pizzamiglio Diego, Giubiasco        63 Quadrifoglio                1:42.59,2     35.34,6  (2350)  7        250.   4.52
  545. Mazzucchelli Michele                71 Gentilino                   1:43.07,4     35.42,8  (1214)  7        251.   4.53
  546. Gudel Anton, Bern                   65 Tsv Fraunkappelen           1:43.08,4     35.43,8  (2311)  7        252.   4.53
  547. Gianoli Quirino                     52 Campascio                   1:43.08,9     35.44,3  (2528)  9        86.    4.53
  548. Sgrò Franco, I-Cannobio VB          49 Podistica Cannobio          1:43.15,5     35.50,9  (2023)  9        87.    4.53
  549. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                 1:43.18,9     35.54,3  (1441)  9        88.    4.53
  550. Ackermann Klaus, D-Meckenbeuren     62 Skiclub Tettnang            1:43.23,1     35.58,5  (2295)  8        179.   4.54
  551. Beall Scot                          65 I-Milano                    1:43.24,5     35.59,9  (2537)  7        253.   4.54
  552. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM Massagno                1:43.24,6     36.00,0  (2536)  8        180.   4.54
  553. Baumann Hansjürg                    66 Hünenberg                   1:43.25,9     36.01,3  (1318)  7        254.   4.54
  554. Camnasio Michele                    71 Massagno                    1:43.28,0     36.03,4  (1187)  7        255.   4.54
  555. Erdmann Markus                      67 Tegna                       1:43.37,0     36.12,4  (2095)  7        256.   4.54
  556. Baldo Roberto                       56 I-Pallanza                  1:43.39,6     36.15,0  (1302)  8        181.   4.54
  557. Huber Rodolfo                       60 Locarno                     1:43.39,8     36.15,2  (2239)  8        182.   4.54
  558. Siegrist Markus                     62 Münchenbuchsee              1:43.43,6     36.19,0  (1252)  8        183.   4.54
  559. Rossi Paolo, I-Villadossola (VB)    59 Sempione 82                 1:43.44,2     36.19,6  (2593)  8        184.   4.55
  560. Ferrari Roberto                     65 Ludiano                     1:43.44,3     36.19,7  (1298)  7        257.   4.55
  561. Masso Maurizio, I                   58 Gruppo Canottieri Lario C   1:43.44,6     36.20,0  (2085)  8        185.   4.55
  562. Arcuri Saverio, I                   57 Gruppo Canottieri Lario C   1:43.59,0     36.34,4  (2260)  8        186.   4.55
  563. De Coi Fabrizio, Bellinzona         58 Quadrifoglio                1:44.05,9     36.41,3  (2353)  8        187.   4.56
  564. Lotti Daniele                       57 Bellinzona                  1:44.10,2     36.45,6  (2015)  8        188.   4.56
  565. Rezzoli Luciano, Contra di Sotto    53 SPL Locarnese               1:44.11,1     36.46,5  (1300)  8        189.   4.56
  566. Remondi Roberto Maria, I-Milano     60 AS Ondaverde Athletic Tea   1:44.12,3     36.47,7  (2411)  8        190.   4.56
  567. Oleari Gianni                       47 I-Milano                    1:44.13,1     36.48,5  (1272)  9        89.    4.56
  568. Zaccagni Stefano                    68 Locarno                     1:44.16,9     36.52,3  (1309)  7        258.   4.56
  569. Sblendorio Gian Piero, I-Cannobio ( 67 Podistica Cannobio          1:44.17,6     36.53,0  (1400)  7        259.   4.56
  570. Müller Stefan                       73 Obfelden                    1:44.17,7     36.53,1  (2028)  7        260.   4.56
  571. Tanadini Stefano, Losone            79 Contrada San Giorgio        1:44.19,6     36.55,0  (1121)  7        261.   4.56
  572. Porlanco José                       65 Bülach                      1:44.21,6     36.57,0  (2364)  7        262.   4.56
  573. Guerini Marco                       65 Losone                      1:44.24,9     37.00,3  (2008)  7        263.   4.56
  574. Tanner Kurt, Riehen                 36 LSV Basel                   1:44.30,4     37.05,8  (2053)  10       19.    4.57
  575. Tanner Pascal, Zürich               71 Free Radical                1:44.30,6     37.06,0  (1001)  7        264.   4.57
  576. Peter Klaus                         53 D-Waldshut-Tiengen          1:44.34,8     37.10,2  (2309)  8        191.   4.57
  577. Frei Werner                         53 Auenstein                   1:44.37,9     37.13,3  (2519)  8        192.   4.57
  578. Kaiser Wulf                         64 Ascona                      1:44.44,5     37.19,9  (2284)  7        265.   4.57
  579. Cameron Willie, Meyrin              48 CERN Footing Club           1:44.48,3     37.23,7  (2018)  9        90.    4.58
  580. Pera Michele, Bignasco              62 Runner's Club Bellinzona    1:44.48,6     37.24,0  (1310)  8        193.   4.58
  581. Cortese Giuseppe, I-Como            58 SPL Locarnese               1:44.49,0     37.24,4  (1135)  8        194.   4.58
  582. Tavoli Fernando                     50 Morbio Inferiore            1:44.49,4     37.24,8  (2480)  9        91.    4.58
  583. Moebius Marco                       61 Gordola                     1:44.50,8     37.26,2  (1235)  8        195.   4.58
  584. Merazzi Daniele, I-Como             59 Atl. Como                   1:44.53,7     37.29,1  (2446)  8        196.   4.58
  585. Stevenato Silvio, I-Como            59 Tommy Sport                 1:44.53,8     37.29,2  (2448)  8        197.   4.58
  586. Greggio Sergio, I-Verbania          53 Sport & Sportivi COVER      1:44.54,4     37.29,8  (1326)  8        198.   4.58
  587. Hug Bernhard                        73 Baar                        1:44.58,1     37.33,5  (1431)  7        266.   4.58
  588. Vecchi Sergio                       60 Lamone-Cadempino            1:45.00,1     37.35,5  (2465)  8        199.   4.58
  589. Medici Antonio, Morbio Superiore    70 SVAM                        1:45.07,0     37.42,4  (2496)  7        267.   4.58
  590. Weissenhofer Helmuth                68 FL-Nendeln                  1:45.09,6     37.45,0  (2115)  7        268.   4.59
  591. Sala Bruno                          45 Bellinzona                  1:45.09,9     37.45,3  (1378)  9        92.    4.59
  592. Berardo Nicola, I-Bergamo           49 Amatori Lazzaretto Bergam   1:45.12,1     37.47,5  (2071)  9        93.    4.59
  593. Krautzig Joachim, Widen             46 Egelsee LG                  1:45.15,2     37.50,6  (2361)  9        94.    4.59
  594. Borradori Giorgio, Bellinzona       55 Athletik Club               1:45.18,0     37.53,4  (2261)  8        200.   4.59
  595. Schulz Carsten                      60 D-Lörrach                   1:45.19,7     37.55,1  (1287)  8        201.   4.59
  596. Rotzler Andreas, Zürich             64 IBZ & L                     1:45.30,2     38.05,6  (2025)  7        269.   5.00
  597. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:45.33,4     38.08,8  (1290)  10       20.    5.00
  598. Gazzerro Corrado                    41 I-Musocco                   1:45.35,6     38.11,0  (2525)  10       21.    5.00
  599. Nickl Kay                           59 D-LG Passau                 1:45.37,5     38.12,9  (1411)  8        202.   5.00
  600. Masciorini Mauro, Agarone           56 Vis Nova                    1:45.45,8     38.21,2  (2356)  8        203.   5.00
  601. Kiesel Karl-Ferdinand               47 D-Wangen                    1:45.46,3     38.21,7  (2061)  9        95.    5.00
  602. Aebli Balz, Maienfeld               83 Filmrissclub                1:45.48,0     38.23,4  (1483)  11       14.    5.00
  603. Marquart Sacha, D-Weingarten        69 RV Weingarten               1:45.52,7     38.28,1  (2298)  7        270.   5.01
  604. Molinelli Matteo, I-Como            67 Team Lario                  1:45.58,9     38.34,3  (1358)  7        271.   5.01
  605. Canova Roberto, Vacallo             56 SAV Vacallo                 1:46.02,1     38.37,5  (1273)  8        204.   5.01
  606. Vonier Willy                        39 Oberrieden                  1:46.02,2     38.37,6  (2022)  10       22.    5.01
  607. Felli Enrico                        59 I-Bergamo                   1:46.02,3     38.37,7  (2271)  8        205.   5.01
  608. Kretz Josef, Engelberg              58 STV Engelberg               1:46.03,7     38.39,1  (2176)  8        206.   5.01
  609. Carcano Giuseppe, I-Varese          62 Atletica Crestani Arcisat   1:46.05,3     38.40,7  (2044)  8        207.   5.01
  610. Albicker Fritz, D-Wangen            50 Diehl-AKO                   1:46.06,9     38.42,3  (2208)  9        96.    5.01
  611. Schembri Antonio                    59 I-Valmorea CO               1:46.11,3     38.46,7  (2615)  8        208.   5.01
  612. Matzinger Philipp, Maienfeld        83 Filmrissclub                1:46.30,2     39.05,6  (1485)  11       15.    5.02
  613. Ciapponi Lorenzo                    72 I-Morbegno                  1:46.31,5     39.06,9  (2498)  7        272.   5.02
  614. Clerici Werner A., Rikon im Tösstal 42 TV Rikon                    1:46.32,1     39.07,5  (1226)  10       23.    5.02
  615. Beretta Marco                       60 I-Renate                    1:46.33,3     39.08,7  (2588)  8        209.   5.03
  616. Santoni Alex, I-Milano              68 Road Runners Club Milano    1:46.33,6     39.09,0  (2553)  7        273.   5.03
  617. Spocci Raffaele, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona    1:46.34,2     39.09,6  (1291)  9        97.    5.03
  618. Bozzini Claudio                     63 Arbedo                      1:46.34,3     39.09,7  (2058)  7        274.   5.03
  619. Rival Ivano, Chiasso                52 Runners Club Vacallo        1:46.36,9     39.12,3  (1320)  9        98.    5.03
  620. Pinna Salvatore, I-Verbania Pallanz 50 Sport Sportivi COVER        1:46.42,4     39.17,8  (1148)  9        99.    5.03
  621. Bazzurri Sergio                     44 Sorengo                     1:46.44,2     39.19,6  (1237)  9        100.   5.03
  622. Motta Isolano, I-Milano             37 Road Runners Club Milano    1:46.51,6     39.27,0  (2552)  10       24.    5.03
  623. Beltrame Roberto                    61 Urdorf                      1:46.54,9     39.30,3  (2278)  8        210.   5.04
  624. Brunhart Bruno                      40 Wädenswil                   1:46.58,3     39.33,7  (2066)  10       25.    5.04
  625. Kovacs Zoli, Minusio                65 VIRTUS Locarno              1:46.59,1     39.34,5  (1238)  7        275.   5.04
  626. Rusconi Sergio, Cavigliano          74 Canottieri Locarno          1:47.04,5     39.39,9  (2312)  7        276.   5.04
  627. Riedl Michael, D-Ravensburg         66 Lauffreunde RV              1:47.12,8     39.48,2  (2050)  7        277.   5.04
  628. Todeschini Flavio, I-Bergamo        60 Amatori Lazzaretto Bergam   1:47.20,4     39.55,8  (1288)  8        211.   5.05
  629. Buhmann Patrick                     88 A-Hard                      1:47.35,6     40.11,0  (2007)  11       16.    5.05
  630. Andenmatten Rinaldo                 70 Bern                        1:47.40,1     40.15,5  (2313)  7        278.   5.06
  631. Arici Ivan                          58 Faido                       1:47.41,8     40.17,2  (2482)  8        212.   5.06
  632. Ferrara Marino, I-Verbania          46 Verbania Runners            1:47.45,4     40.20,8  (2418)  9        101.   5.06
  633. Aquilini Diego, Giubiasco           65 GAB Bellinzona              1:47.49,7     40.25,1  (2302)  7        279.   5.06
  634. Bonomi Paolo, I-Bergamo             63 Amatori Lazzaretto Bergam   1:47.56,7     40.32,1  (1225)  7        280.   5.06
  635. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co 53 Atletica Como               1:47.57,6     40.33,0  (2447)  8        213.   5.07
  636. Borst Daniel, D-Nürtingen           71 Xcellis                     1:48.02,3     40.37,7  (2357)  7        281.   5.07
  637. Odermatt Francesco                  51 Quartino                    1:48.09,0     40.44,4  (1189)  9        102.   5.07
  638. Wolf Urs                            67 Küsnacht                    1:48.22,9     40.58,3  (2042)  7        282.   5.08
  639. Somma Maurizio                      69 I-Minoprio CO               1:48.23,7     40.59,1  (2513)  7        283.   5.08
  640. Gobbi Stefano, Lugano               75 GET TI                      1:48.26,6     41.02,0  (2344)  7        284.   5.08
  640. Scariolo Francesco, Minusio         81 GET TI                      1:48.26,6     41.02,0  (2345)  7        284.   5.08
  642. Rettenegger Erich                   59 A-Völs                      1:48.29,0     41.04,4  (1200)  8        214.   5.08
  643. Frietsch Michael                    65 D-Tuningen                  1:48.29,8     41.05,2  (2222)  7        286.   5.08
  644. Caflisch Felix                      55 Trin Mulin                  1:48.33,6     41.09,0  (2398)  8        215.   5.08
  645. Andres Mario                        60 I-Milano                    1:48.34,6     41.10,0  (2041)  8        216.   5.08
  646. König Alfredo, Quartino             47 GS Molinera                 1:48.35,0     41.10,4  (2374)  9        103.   5.08
  647. Eversmann Leo                       70 Marly                       1:48.36,0     41.11,4  (2289)  7        287.   5.08
  648. Barros Flavio                       72 Minusio                     1:48.38,5     41.13,9  (2387)  7        288.   5.08
  649. Ciceri Giorgio, Bellinzona          52 SAB Bellinzona              1:48.40,7     41.16,1  (1396)  9        104.   5.09
  649. Massera Aldo, Camorino              37 SAB                         1:48.40,7     41.16,1  (1374)  10       26.    5.09
  651. Scapozza Nello, Bellinzona          46 Runners Club Bellinzona     1:48.42,5     41.17,9  (2017)  9        105.   5.09
  652. Nichols Trevor                      72 Kilchberg                   1:48.43,2     41.18,6  (2153)  7        289.   5.09
  653. Guerini Danilo                      59 Reinach BL                  1:48.45,6     41.21,0  (2026)  8        217.   5.09
  654. Tenchio Loris, Faido                44 U.S.Mairengo                1:48.45,9     41.21,3  (2310)  9        106.   5.09
  655. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              1:48.46,8     41.22,2  (2014)  9        107.   5.09
  655. Pelganta Cristiano                  75 I-Verbania                  1:48.46,8     41.22,2  (2244)  7        290.   5.09
  657. Kötter Reiner                       59 Edlibach                    1:48.47,7     41.23,1  (2435)  8        218.   5.09
  658. Maffioli Renato, I-Domodossola      55 Team Ossola Running         1:48.48,8     41.24,2  (2063)  8        219.   5.09
  659. Brugger Harald, D-Kißlegg           69 Gazelle Kißlegg             1:49.05,3     41.40,7  (2267)  7        291.   5.10
  660. Fusco Nicola                        52 Vacallo                     1:49.13,7     41.49,1  (2163)  9        108.   5.10
  661. Kireev Alexandre                    55 Saint-Sulpice               1:49.15,4     41.50,8  (2004)  8        220.   5.10
  662. Ramazzi Manolo                      69 Savosa                      1:49.21,5     41.56,9  (2242)  7        292.   5.11
  663. Aecherli Erwin                      54 Berikon                     1:49.52,9     42.28,3  (2128)  8        221.   5.12
  664. Ghisla Simone                       83 Ponto Valentino             1:49.58,6     42.34,0  (2473)  11       17.    5.12
  665. Jaggi Heinz                         45 Frick                       1:50.04,2     42.39,6  (1454)  9        109.   5.13
  666. Pochettino Paolo                    49 I-Milano                    1:50.05,5     42.40,9  (2132)  9        110.   5.13
  667. Maggini Carlo, Bellinzona           47 Runners Club Bellinzona     1:50.07,5     42.42,9  (2342)  9        111.   5.13
  668. Gusmeroli Celeste, I-Morbegno       54 GS Valgerola                1:50.08,2     42.43,6  (2454)  8        222.   5.13
  669. Bürgisser Othmar, Davos Platz       41 MR Davos                    1:50.09,3     42.44,7  (2136)  10       27.    5.13
  670. Ginevro Oliviero                    66 Camorino                    1:50.11,2     42.46,6  (2263)  7        293.   5.13
  671. Liver Franco, Poschiavo             51 Valposchiavo                1:50.17,3     42.52,7  (2029)  9        112.   5.13
  672. Ramos Mario                         61 Gordola                     1:50.22,3     42.57,7  (2343)  8        223.   5.13
  673. Monti Mauro, I-Corsico (MI)         58 Club del Mesdì              1:50.32,7     43.08,1  (1354)  8        224.   5.14
  674. Berchtold René                      53 Fiesch                      1:50.36,5     43.11,9  (2500)  8        225.   5.14
  675. Albasini Pietro, Gorduno            38 SP Camignolo                1:50.42,3     43.17,7  (2054)  10       28.    5.14
  676. Giugni Gabriele                     49 Locarno                     1:50.46,4     43.21,8  (1394)  9        113.   5.15
  677. Carmine Valerio, I-Cannero Riviera  56 Verbania Marathon           1:50.47,9     43.23,3  (2384)  8        226.   5.15
  678. Belotti Natale, I-Bergamo           34 Amatori Lazzaretto Bergam   1:50.49,2     43.24,6  (1296)  10       29.    5.15
  679. Peronese Francesco, I               41 Gruppo Canottieri Lario C   1:50.55,8     43.31,2  (2080)  10       30.    5.15
  680. Bianchi Alberto, I                  43 Gruppo Canottieri Lario C   1:50.56,4     43.31,8  (2019)  9        114.   5.15
  681. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Ba 29 Atl. San Marco              1:50.56,6     43.32,0  (2067)  10       31.    5.15
  682. Letsch Herbert, Adliswil            41 SSC Langnau                 1:50.58,7     43.34,1  (2291)  10       32.    5.15
  683. Odermatt Urs                        60 Luzern                      1:51.05,2     43.40,6  (2069)  8        227.   5.15
  684. Soldati Pio, Vacallo                48 Runners Club Vacallo        1:51.20,5     43.55,9  (2111)  9        115.   5.16
  685. Laghi Peter, Caslano                58 S.A.P.                      1:51.22,9     43.58,3  (2002)  8        228.   5.16
  686. Schuler Franz                       53 Ponte Capriasca             1:51.38,2     44.13,6  (2016)  8        229.   5.17
  687. Del Bianco Glauco, I-Stezzano (BG)  44 Amatori Lazzaretto Bergam   1:51.46,2     44.21,6  (2121)  9        116.   5.17
  688. Jaeger Hardy                        45 D-Langenargen               1:51.46,7     44.22,1  (2099)  9        117.   5.17
  689. Frehner Walter                      54 Zürich                      1:51.49,0     44.24,4  (2407)  8        230.   5.17
  690. Wyler Ronaldo, Zürich               50 ASVZ Zürich                 1:51.52,0     44.27,4  (2264)  9        118.   5.18
  691. Mathys Reinhold, Muttenz            40 Laufsportverein BS          1:51.55,6     44.31,0  (2133)  10       33.    5.18
  692. Moglioni Gabriele, I-Bergamo        40 Amatori Lazzaretto Bergam   1:51.59,0     44.34,4  (2013)  10       34.    5.18
  693. Fasana Mario                        44 I-Cernobbio                 1:52.01,7     44.37,1  (2550)  9        119.   5.18
  694. Geisser Othmar                      63 Boll                        1:52.05,5     44.40,9  (2129)  7        294.   5.18
  695. Luini Flavio Riccardo, I-Cannobio ( 52 Pod. Cannobio               1:52.09,8     44.45,2  (2105)  9        120.   5.18
  696. Findling Dietmar                    60 D-Lörrach                   1:52.14,7     44.50,1  (2113)  8        231.   5.19
  697. Häusler Eric                        85 Zürich                      1:52.16,5     44.51,9  (2165)  11       18.    5.19
  698. Garofalo Raffaele                   70 I-Verbania                  1:52.25,7     45.01,1  (2101)  7        295.   5.19
  699. Liberatori Gabriele                 70 I-Verbania                  1:52.31,5     45.06,9  (2586)  7        296.   5.20
  700. Burkhardt Wolfgang                  68 Dübendorf                   1:52.35,0     45.10,4  (2249)  7        297.   5.20
  701. Borghi Giancarlo, I-Cantù           55 Clu del Mesdí               1:52.37,8     45.13,2  (2219)  8        232.   5.20
  702. Novati Marco, I-Cantù               77 Clu del Mesdí               1:52.37,9     45.13,3  (2214)  7        298.   5.20
  703. Ramazzina Otello, I                 42 Gruppo Canottieri Lario C   1:53.06,5     45.41,9  (2120)  10       35.    5.21
  704. Del Zotti Teodoro, I-Milano         45 Società Canottieri Milano   1:53.07,9     45.43,3  (1130)  9        121.   5.21
  705. Mocellini Heinrich, Naters          46 KTV Naters                  1:53.11,4     45.46,8  (2436)  9        122.   5.21
  706. Gstoehl Gustav                      62 FL-Vaduz                    1:53.11,7     45.47,1  (2403)  8        233.   5.21
  707. Galbraith Peter                     51 Le Grand-Saconnex           1:53.15,0     45.50,4  (2021)  9        123.   5.22
  708. Ferrario Paolo                      63 Lugano                      1:53.24,7     46.00,1  (2138)  7        299.   5.22
  709. Oberhofer Josef                     32 A-Dornbirn                  1:53.28,1     46.03,5  (2619)  10       36.    5.22
  710. Burkhard Andreas                    65 Zürich                      1:53.35,2     46.10,6  (2379)  7        300.   5.23
  711. Morosini Cesare, I-Lecco            48 Amatori Lazzaretto Bergam   1:53.37,2     46.12,6  (1250)  9        124.   5.23
  712. Signorelli Danilo, I-Valbrembo (BG) 44 Amatori Lazzaretto Bergam   1:53.37,8     46.13,2  (1294)  9        125.   5.23
  713. Agustoni Rodolfo, Minusio           57 SPL Locarnese               1:53.45,7     46.21,1  (2033)  8        234.   5.23
  714. Hoffmann Marcus                     61 Origlio                     1:53.47,5     46.22,9  (2573)  8        235.   5.23
  715. Belloni Luca, I-Bergamo             67 Amatori Lazzaretto Bergam   1:53.48,3     46.23,7  (1224)  7        301.   5.23
  716. Rieck Thomas                        69 Wünnewil                    1:53.48,7     46.24,1  (2290)  7        302.   5.23
  717. De Lorenzi Fausto, I-Dongo          47 CSI Morbegno (SO)           1:53.51,5     46.26,9  (2074)  9        126.   5.23
  718. Miranda Rau Pereira, Vacallo        59 Ginnasio Club Breganza      1:53.53,9     46.29,3   (328)  8        236.   5.23
  719. Bühlmann Ernst                      43 Küsnacht ZH                 1:53.57,7     46.33,1  (2228)  9        127.   5.24
  720. Munz Uli                            62 D-Bad Wurzach               1:54.06,7     46.42,1  (2079)  8        237.   5.24
  721. Cortesi Annibale, Minusio           51 SPL                         1:54.18,7     46.54,1  (2332)  9        128.   5.25
  722. Barani Diego, I-Verbania            67 cover sport e sportivi      1:54.20,8     46.56,2  (2137)  7        303.   5.25
  723. Soldati Fiorentino                  51 Pura                        1:54.21,0     46.56,4  (2155)  9        129.   5.25
  724. Genucchi Giacomo                    77 Biasca                      1:54.21,7     46.57,1  (2030)  7        304.   5.25
  725. Santini Giampiero, I-Varese         41 G.P. Castronno              1:54.22,5     46.57,9  (1313)  10       37.    5.25
  726. Frank Jürgen                        50 D-Gärtringen                1:54.24,8     47.00,2  (2583)  9        130.   5.25
  727. Irion Karlheinz                     65 D-Tuningen                  1:54.26,5     47.01,9  (2224)  7        305.   5.25
  728. Pozzi Giambattista, I-Como          47 Nova Libertas               1:54.29,6     47.05,0  (2437)  9        131.   5.25
  729. Caiata Claudio                      63 Taverne                     1:54.36,5     47.11,9  (2612)  7        306.   5.25
  730. Giordano Francesco                  69 I-Sondrio                   1:54.39,2     47.14,6  (2579)  7        307.   5.26
  731. Hofmann Andreas                     48 Engelberg                   1:54.54,2     47.29,6  (2077)  9        132.   5.26
  732. Schirò Luigi                        75 Lugano                      1:55.00,8     47.36,2  (2246)  7        308.   5.27
  733. Thomas Niklaus                      61 Dättwil                     1:55.03,7     47.39,1  (2396)  8        238.   5.27
  734. Moscatiello Ivan                    68 I-Cuasso al Piano           1:55.06,0     47.41,4  (2243)  7        309.   5.27
  735. Rodigari Franco                     54 Novaggio                    1:55.07,0     47.42,4  (2600)  8        239.   5.27
  736. Jabs Klaus, D-Amtzell               56 Diehl-AKO                   1:55.14,7     47.50,1  (2142)  8        240.   5.27
  737. Celoria Marco                       71 Mendrisio                   1:55.19,1     47.54,5  (2166)  7        310.   5.27
  737. Scheuble Peter, D-Wangen            52 Diehl-AKO                   1:55.19,1     47.54,5  (2223)  9        133.   5.27
  739. Croce Carlo, I-Milano               56 La Michetta                 1:55.33,2     48.08,6  (1415)  8        241.   5.28
  740. Sardu Pierpaolo, I-Oristano         59 Marathon Club Oristano      1:55.35,1     48.10,5  (2093)  8        242.   5.28
  741. Bertarini Andrea                    71 I-Valsolda                  1:55.35,2     48.10,6  (2484)  7        311.   5.28
  742. Pensa Giuseppe                      71 I-Valsolda                  1:55.40,0     48.15,4  (2486)  7        312.   5.28
  743. Berset Jean-Francçois               71 Locarno                     1:55.52,3     48.27,7  (2338)  7        313.   5.29
  744. Cloetta Andri, Manno                76 USC                         1:55.53,3     48.28,7  (2306)  7        314.   5.29
  745. Rudelli Daniele                     55 Lamone-Cadempino            1:55.55,1     48.30,5  (2152)  8        243.   5.29
  746. Worthington John                    53 Herrliberg                  1:55.57,5     48.32,9  (2394)  8        244.   5.29
  747. De Mey Eric, Purasca                65 SAP Purasca                 1:56.16,7     48.52,1  (1178)  7        315.   5.30
  748. Battaglia Gaspare                   72 Locarno                     1:56.20,6     48.56,0  (2147)  7        316.   5.30
  749. Reisdorf Christian                  46 Horgen                      1:56.29,8     49.05,2  (2293)  9        134.   5.31
  750. Johnson Richard                     46 Gattikon                    1:56.35,9     49.11,3  (2349)  9        135.   5.31
  751. Saurer Urs, Basel                   58 LSV Uetendorf               1:56.48,6     49.24,0  (2346)  8        245.   5.32
  752. De Agostini Dario, Bellinzona       46 Runners Club B'zona         1:56.51,1     49.26,5  (2049)  9        136.   5.32
  753. Invernizzi Luigi, Quartino          41 SPL Locarnese               1:56.59,2     49.34,6  (2086)  10       38.    5.32
  754. Wechsler Mike                       88 Oftringen                   1:57.00,3     49.35,7  (1244)  11       19.    5.32
  755. Meier Daniel                        65 FL-Nendeln                  1:57.03,4     49.38,8  (2102)  7        317.   5.32
  756. Agnesi Enrico, I-Milano             48 NYC Road Runnersclub        1:57.08,8     49.44,2  (2009)  9        137.   5.33
  757. Dotti Riccardo, I                   49 Gruppo Canottieri Lario C   1:57.12,9     49.48,3  (2258)  9        138.   5.33
  758. Schaffner Adrian                    64 Zürich                      1:57.13,6     49.49,0  (2212)  7        318.   5.33
  759. Fellet Ivan, I-Feriolo di Baveno (V 69 G.S. Gravellona VCO         1:57.16,7     49.52,1  (1101)  7        319.   5.33
  760. Folch Juan                          66 Strengelbach                1:57.31,7     50.07,1  (1241)  7        320.   5.34
  761. Weder Andreas                       61 Bern                        1:57.43,3     50.18,7  (2089)  8        246.   5.34
  762. Bachmann Philipp                    55 Forch                       1:57.48,7     50.24,1  (1443)  8        247.   5.35
  763. Villa Gianbattista, I-Valmadrera    59 ATL TG Lecco                1:58.03,0     50.38,4  (1392)  8        248.   5.35
  764. Stangl Dieter                       56 D-Horgau                    1:58.07,4     50.42,8  (2180)  8        249.   5.35
  765. Suhm Bernd                          56 D-Kandern                   1:58.09,7     50.45,1  (2112)  8        250.   5.36
  766. Domon Claude                        55 Massagno                    1:58.13,6     50.49,0  (2122)  8        251.   5.36
  767. Marino Antonio                      35 I-Domodossola               1:58.22,3     50.57,7  (2567)  10       39.    5.36
  768. Filliger Gustavo                    51 Bellinzona                  1:58.28,7     51.04,1  (2464)  9        139.   5.36
  769. Casero Giulio                       49 I-Legnano                   1:58.32,8     51.08,2  (1283)  9        140.   5.37
  770. Mornaghini Bruno, Locarno           52 SPL Locarnese               1:58.33,3     51.08,7  (2065)  9        141.   5.37
  771. Krapf Sacha                         70 Uster                       1:58.40,9     51.16,3  (2369)  7        321.   5.37
  772. Wyttenbach Rolf                     62 Bellinzona                  1:59.00,7     51.36,1  (2159)  8        252.   5.38
  773. Lubini Remo                         64 Pregassona                  1:59.04,2     51.39,6  (2126)  7        322.   5.38
  774. Schönholzer Ivo                     ?? Chur                        1:59.10,7     51.46,1  (2215)  7        323.   5.38
  775. Dezuanni Roberto                    66 I-Cavandone Verbania        1:59.32,3     52.07,7  (2445)  7        324.   5.39
  776. Garbely Georg, Glis                 42 KTV Glis                    1:59.39,1     52.14,5  (2100)  10       40.    5.40
  777. Novelli Antonio, I-Borgomanero      71 Wizzy Group                 1:59.39,3     52.14,7  (2097)  7        325.   5.40
  778. Rondelli Carlo, Locarno             44 SPL Locarnese               1:59.48,6     52.24,0  (2075)  9        142.   5.40
  779. Meier Gian Roberto                  61 Ponte Capriasca             2:00.18,0     52.53,4  (2140)  8        253.   5.42
  780. Carabellese Enzo, I-Porto Ceresio   65 Cral Aermacchi              2:00.21,0     52.56,4  (2277)  7        326.   5.42
  781. Argentieri Antonio, Ascona          35 GS Giuriati Milano          2:00.59,8     53.35,2  (2072)  10       41.    5.44
  782. Briker Anton                        44 Altdorf UR                  2:01.07,6     53.43,0  (2068)  9        143.   5.44
  783. Fässler Roberto                     80 Lamone-Cadempino            2:01.10,4     53.45,8  (2328)  7        327.   5.44
  784. Sanga Adriano, I-Domodossola        63 Team Ossola Running         2:01.14,0     53.49,4  (2135)  7        328.   5.44
  785. Fanchetti Sergio, I-Milano          45 GS La Michetta              2:01.40,4     54.15,8  (2540)  9        144.   5.46
  786. Rossi Francesco                     70 Stabio                      2:01.44,2     54.19,6  (2495)  7        329.   5.46
  787. Schweizer Stefan                    38 Altendorf                   2:01.51,8     54.27,2  (2148)  10       42.    5.46
  788. Suss Franco                         45 I-Milano                    2:01.59,5     54.34,9  (2039)  9        145.   5.46
  789. Kulmus Walter, D-Argenbühl          53 Diehl-AKO                   2:02.11,7     54.47,1  (2174)  8        254.   5.47
  790. Ostini Giorgio                      38 Bellinzona                  2:02.12,4     54.47,8  (2283)  10       43.    5.47
  791. Leeger Hans                         45 Stadel                      2:02.18,2     54.53,6  (2220)  9        146.   5.47
  792. Bonomelli Luigi, I-Torre Boldone (B 47 Amatori Lazzaretto Bergam   2:02.28,4     55.03,8  (2123)  9        147.   5.48
  793. Tornari Paolo                       65 I-Alzate Brianza            2:02.30,5     55.05,9  (2613)  7        330.   5.48
  794. Vignola Mario, Giubiasco            58 Quadrifoglio                2:02.30,9     55.06,3  (2352)  8        255.   5.48
  795. Savazzi Leonardo, I-Cannobio        58 Podistica Cannobio          2:02.35,4     55.10,8  (2316)  8        256.   5.48
  796. Stiefel Helmut, D-Hergatz           54 MTG Wangen                  2:02.58,9     55.34,3  (2336)  8        257.   5.49
  797. Gebhardt Klaus, D-Argenbühl         49 TV Isng 1846                2:02.59,1     55.34,5  (2614)  9        148.   5.49
  798. Chiesa Paolo                        58 Riva S. Vitale              2:03.03,7     55.39,1  (2596)  8        258.   5.49
  799. Antonini Mauro, Paradiso            58 RCG Paradiso                2:03.17,7     55.53,1  (2587)  8        259.   5.50
  800. Perazzi Carlo, I-Domodossola        45 Team Ossola Running         2:03.48,1     56.23,5  (2130)  9        149.   5.52
  801. Favre Doriano, Bellinzona           57 Runner's Club Bellinzona    2:04.03,4     56.38,8  (2429)  8        260.   5.52
  802. Piola Piero, I-Borgomanero          59 La Cecca Borgomanero        2:04.44,8     57.20,2  (1448)  8        261.   5.54
  803. Vergani Daniele                     68 Saanen                      2:05.18,0     57.53,4  (2268)  7        331.   5.56
  804. Melliger Kurt, Davos Platz          39 TV Davos                    2:05.33,7     58.09,1  (2621)  10       44.    5.57
  805. Lo Russo Vito                       61 S. Antonino                 2:05.45,6     58.21,0  (2270)  8        262.   5.57
  806. Brigatti Fabrizio, I-Borgomanero    64 La Cecca Borgomanero        2:05.49,4     58.24,8  (1447)  7        332.   5.57
  807. Weber Ludwig, D-Ravensburg          56 LG Welfen                   2:05.50,8     58.26,2  (2116)  8        263.   5.57
  808. Verde Michele                       68 Savosa                      2:05.58,4     58.33,8  (2109)  7        333.   5.58
  809. Häusler Jürgen                      55 Zürich                      2:06.11,2     58.46,6  (2172)  8        264.   5.58
  810. Muollo Antonio                      37 Losone                      2:06.37,6     59.13,0  (2326)  10       45.    6.00
  811. Frei Bruno, Zürich                  40 LLC Studen                  2:06.41,0     59.16,4  (2143)  10       46.    6.00
  812. Winkler Daniel                      59 Langnau a.A.                2:07.17,4     59.52,8  (2190)  8        265.   6.01
  813. Schettini Severino                  69 I-Verbania                  2:07.23,6     59.59,0  (2171)  7        334.   6.02
  814. Wanner Eric                         52 Ponte Capriasca             2:07.41,1   1:00.16,5  (2150)  9        150.   6.03
  815. Egloff Jules                        ?? Zufikon                     2:07.55,8   1:00.31,2  (2365)  7        335.   6.03
  816. Pini Adriano, Lumino                51 Quadrifoglio                2:08.30,8   1:01.06,2  (2351)  9        151.   6.05
  817. Costantini Maurizio, I-Bergamo      39 Amatori Lazzaretto Bergam   2:08.34,0   1:01.09,4  (2012)  10       47.    6.05
  818. Toscano Francesco                   77 Bellinzona                  2:08.57,2   1:01.32,6  (2156)  7        336.   6.06
  819. Maistrello Egidio                   42 I-Cornaredo                 2:09.00,1   1:01.35,5  (1301)  10       48.    6.06
  820. Meroni Tiziano                      58 I-Lissone (MI)              2:09.00,3   1:01.35,7  (2045)  8        266.   6.06
  821. Weber Alfred, Nidau                 45 SLVS                        2:09.23,8   1:01.59,2  (2331)  9        152.   6.07
  822. Vetter Marco                        61 Cureglia                    2:09.35,8   1:02.11,2  (2235)  8        267.   6.08
  823. Ernst Otti                          55 Zürich                      2:09.49,5   1:02.24,9  (2186)  8        268.   6.09
  824. Piffaretti Domenico, Grancia        40 SAL Lugano                  2:09.52,5   1:02.27,9  (2151)  10       49.    6.09
  825. Jörg Tobias                         82 Untervaz                    2:10.17,1   1:02.52,5  (1484)  7        337.   6.10
  826. Hesse Hans                          59 D-Augsburg                  2:10.47,0   1:03.22,4  (2181)  8        269.   6.11
  827. Francesca Rinaldo, I-Varese         55 CRAL Aermacchi Venegono     2:12.28,4   1:05.03,8  (2003)  8        270.   6.16
  828. Vicario Marco                       67 I-Varese                    2:12.37,6   1:05.13,0  (2417)  7        338.   6.17
  829. Kreil Thomas, A-Dornbirn            58 WSV Zumtobel, Dornbirn      2:12.46,6   1:05.22,0  (2084)  8        271.   6.17
  830. von Arx Fanz, Morcote               51 Sal Lugano                  2:13.08,8   1:05.44,2  (2301)  9        153.   6.18
  831. Menozzi Bruno                       50 Giubiasco                   2:13.29,1   1:06.04,5  (2119)  9        154.   6.19
  832. Manser Peter                        53 Münchenstein                2:14.15,6   1:06.51,0  (2139)  8        272.   6.21
  833. Wehrmeister Ralf, D-Bad Waldsee     61 Bad Waldsee                 2:14.44,3   1:07.19,7  (2177)  8        273.   6.23
  834. Gianocca Gianni, Bellinzona         49 Athletik Club 90            2:15.33,7   1:08.09,1  (2402)  9        155.   6.25
  835. Cannavò Luigi, Cugnasco             46 SPL Locarnese               2:16.33,6   1:09.09,0  (1489)  9        156.   6.28
  836. Hermann Wolfgang                    52 D-Augsburg                  2:18.06,1   1:10.41,5  (2179)  9        157.   6.32
  837. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:18.55,8   1:11.31,2  (2178)  10       50.    6.35
  838. Poretti Giorgio, Comano             39 SAM Massagno                2:21.13,4   1:13.48,8  (1255)  10       51.    6.41
  839. Ronchetti Andrea                    66 Locarno                     2:22.53,9   1:15.29,3  (2196)  7        339.   6.46
  840. Monticelli Pascal                   73 Riva S. Vitale              2:23.05,1   1:15.40,5  (2595)  7        340.   6.46
  841. Sweys Jan, Zürich                   49 ASVZ Zürich                 2:23.37,7   1:16.13,1  (2265)  9        158.   6.48
  842. Del Pietro Maurice, Faido           46 Rèsa                        2:26.19,6   1:18.55,0  (2175)  9        159.   6.56
  843. Petrone Luigi                       60 I-Verbania                  2:28.49,6   1:21.25,0  (2450)  8        274.   7.03
  844. Winkler Benno                       65 Wohlen                      2:28.55,0   1:21.30,4  (2204)  7        341.   7.03
  845. Pusch Herbert                       53 D-Freiburg                  2:31.24,9   1:24.00,3  (2194)  8        275.   7.10
  846. Orsega Roberto                      70 Bellinzona                  2:35.01,1   1:27.36,5  (2237)  7        342.   7.20
  847. Hecker Uwe                          67 D-Köln                      2:45.56,0   1:38.31,4  (2201)  7        343.   7.51
  848. Althoff Stephan                     61 D-Bonn                      2:45.56,1   1:38.31,5  (2182)  8        276.   7.51
  849. Pifferini Alfredo, Cugnasco         28 Vis Nova                    2:48.35,5   1:41.10,9  (2205)  10       52.    7.59
  850. Thueler Erwin, Brügg BE             34 Cross Club Nidau            3:00.17,0   1:52.52,4  (2531)  10       53.    8.32
  851. Della Pietra Marco                  62 Bidogno                     3:02.29,9   1:55.05,3  (2225)  8        277.   8.39

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.