Maratona Uomini

XX Maratona Ticino 2002 - Maratona Uomini

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang        Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Schneble Gerhard, D-Gailingen       69 LC Schaffausen              2:29.54,0       -----   (227)  1        1.     3.33
    2. Schönholzer Urs                     72 Burgdorf                    2:32.18,4      2.24,4     (8)  1        2.     3.36
    3. Invernizzi Bruno                    71 Quartino                    2:32.45,9      2.51,9    (84)  1        3.     3.37
    4. Engeli Thomas                       68 Thusis                      2:33.23,7      3.29,7     (3)  1        4.     3.38
    5. Ardemagni Mario, I-Albiate          63 G.S. Daini                  2:34.02,4      4.08,4   (321)  1        5.     3.39
    6. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                    2:35.28,1      5.34,1    (10)  1        6.     3.41
    7. Gennari Claudio, Biasca             58 VIRTUS Locarno              2:36.43,2      6.49,2    (63)  2        1.     3.42
    8. Roulier Gilbert, Erlenbach i. S.    72 All Blacks Berner Oberlan   2:37.57,7      8.03,7     (4)  1        7.     3.44
    9. Cattori Jean-Marc, Ascona           74 VIRTUS Locarno              2:39.13,0      9.19,0     (6)  1        8.     3.46
   10. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:41.06,5     11.12,5     (5)  1        9.     3.49
   11. Schmitz Andreas, D-Freiburg         68 USC Freiburg                2:41.17,3     11.23,3   (275)  1        10.    3.49
   12. Rohner Theophil, Gross              62 Gross                       2:42.14,9     12.20,9   (235)  2        2.     3.50
   13. Bussu Gesuino, I-Misinto            61 Bussu                       2:43.10,6     13.16,6    (34)  2        3.     3.52
   14. Bieler Norbert                      63 Bonaduz                     2:45.09,2     15.15,2    (24)  1        11.    3.54
   15. Granacher Markus, D-Konstanz        71 TNB Malterdingen            2:45.22,0     15.28,0   (274)  1        12.    3.55
   16. Aynon Stany, Ayent                  69 ES Ayent                    2:45.31,2     15.37,2     (9)  1        13.    3.55
   17. Jollien Yvan                        66 Savièse                     2:45.42,6     15.48,6    (91)  1        14.    3.55
   18. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv. (VB 67 Virtus Locarno              2:45.53,5     15.59,5   (298)  1        15.    3.55
   19. Stahlberger Simon                   76 Thalwil                     2:46.10,6     16.16,6   (168)  1        16.    3.56
   20. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco             2:47.43,5     17.49,5   (340)  1        17.    3.58
   21. Testorelli Alain, Intragna          71 USC Capriaschese            2:47.47,2     17.53,2     (7)  1        18.    3.58
   22. Vogel Bruno, Glarus                 59 SSC Langnau                 2:48.00,1     18.06,1   (190)  2        4.     3.58
   23. Troncarelli Roberto, I-Como         61 Polisportiva San Marco      2:48.10,6     18.16,6   (183)  2        5.     3.59
   24. Moos Yvan                           73 Ayent                       2:48.11,0     18.17,0   (124)  1        19.    3.59
   25. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                 2:48.17,8     18.23,8   (216)  1        20.    3.59
   26. Ostertag Andreas, Herrliberg        57 LC Meilen                   2:48.34,2     18.40,2   (344)  2        6.     3.59
   27. Cattaneo Marco, I-Solza             62 Marathon Team               2:49.24,0     19.30,0    (39)  2        7.     4.00
   28. Oehl Heiner, D-Forst a.d.Weinstrass 67 TSG-Deidesheim              2:52.53,9     22.59,9   (229)  1        21.    4.05
   29. Simperl Burkhard                    73 Winterthur                  2:53.10,8     23.16,8   (165)  1        22.    4.06
   30. Lüthi Benedikt, Zürich              74 ASVZ Zürich                 2:53.45,2     23.51,2   (217)  1        23.    4.07
   31. Statnik Udo, D-Lindau/Obr.          60 Tri. Lindenberg             2:54.33,9     24.39,9   (268)  2        8.     4.08
   32. Waldraff Thomas, D-Markdorf         60 TV Markdorf                 2:54.38,0     24.44,0   (192)  2        9.     4.08
   33. Bassanini Fabio, I-San Giuliano Mil 64 US ACLI Giurati             2:54.38,9     24.44,9   (357)  1        24.    4.08
   34. Lüscher Urs                         74 Bonstetten                  2:55.00,1     25.06,1   (113)  1        25.    4.08
   35. Alder Rüedi                         54 Zürich                      2:55.18,4     25.24,4   (292)  2        10.    4.09
   36. Lanfranchi Natale                   64 Poschiavo                   2:55.28,7     25.34,7   (106)  1        26.    4.09
   37. Bösch Toni, Davos Platz             53 Track Club Davos            2:55.41,3     25.47,3   (353)  2        11.    4.09
   38. Grohmann Raphael, D-Konstanz        59 ASC-Konstanz                2:55.43,3     25.49,3    (68)  2        12.    4.09
   39. Mognetti Emilio, I-Sovere           77 GP Legnami Pellegrinelli    2:55.53,9     25.59,9   (320)  1        27.    4.10
   40. Küng Paul, Glarus                   56 LG Glarus                   2:57.19,3     27.25,3   (299)  2        13.    4.12
   41. Bütler Leo                          70 Winterthur                  2:57.19,4     27.25,4    (35)  1        28.    4.12
   42. Hiltbrunner Beat                    60 Spiegel b. Bern             2:57.41,1     27.47,1   (230)  2        14.    4.12
   43. Graf Simon, Lenk im Simmental       64 All Blacks Thun             2:58.48,4     28.54,4    (66)  1        29.    4.14
   44. Grand Benno                         71 Susten                      2:58.52,1     28.58,1    (67)  1        30.    4.14
   45. Burkhart Stefan                     50 Stansstad                   2:59.17,8     29.23,8   (114)  3        1.     4.14
   46. Silvant Olivier, Magglingen/Macolin 67 CC Nidau                    3:00.19,7     30.25,7   (270)  1        31.    4.16
   47. Wenger René                         56 Thalwil                     3:00.35,0     30.41,0   (196)  2        15.    4.16
   48. Signorelli Stefano, I-Bergamo       69 Amatori Lazzaretto Bergam   3:00.43,9     30.49,9   (163)  1        32.    4.16
   49. Thalheim Rolf, Bern                 62 v maxxx                     3:00.48,1     30.54,1   (180)  2        16.    4.17
   50. Weilbach Dieter, D-Tuttlingen       57 Tuttlinger Sportfr.         3:01.31,5     31.37,5   (252)  2        17.    4.18
   51. Daminelli Stefano, I-Levate (BG)    65 Atletica Ciserano           3:02.32,3     32.38,3    (49)  1        33.    4.19
   52. Kathan Norbert, A-Dornbirn          58 SAEKO Power Team            3:02.54,4     33.00,4   (266)  2        18.    4.20
   53. Schertenleib Thomas, Heimberg       62 All Blacks Berner Oberlan   3:03.36,3     33.42,3   (215)  2        19.    4.21
   54. Roger Gabriel                       73 Emmenbrücke                 3:04.10,1     34.16,1   (151)  1        34.    4.21
   55. Plaikner Peter                      60 A-Innsbruck                 3:04.29,9     34.35,9   (139)  2        20.    4.22
   56. Kremsl Andreas                      68 Hombrechtikon               3:05.22,0     35.28,0   (324)  1        35.    4.23
   57. Franer Martin                       60 A-Feldkirch                 3:05.31,3     35.37,3    (59)  2        21.    4.23
   58. Frey Ruedi, Adliswil                59 SSC Langnau A               3:05.33,1     35.39,1   (334)  2        22.    4.23
   59. Schumacher Pius, Sursee             71 LR Gettnau                  3:05.44,9     35.50,9   (159)  1        36.    4.24
   60. Widmann Bernhard, D-Fronreute       49 LG Welfen                   3:06.31,1     36.37,1   (199)  3        2.     4.25
   61. Frischkopf Urs                      62 Aesch LU                    3:06.37,8     36.43,8   (359)  2        23.    4.25
   62. Zanoni René, Widen                  47 LG Egelsee                  3:06.48,6     36.54,6   (206)  3        3.     4.25
   63. Platon Didier, Gempen               56 LSV Basel                   3:07.18,2     37.24,2   (140)  2        24.    4.26
   64. Gianoli Diego, I-Sondrio            62 2002 Marathon Club          3:07.18,9     37.24,9   (329)  2        25.    4.26
   65. Frei Lukas, Muttenz                 70 TV Muttenz                  3:10.02,4     40.08,4   (303)  1        37.    4.30
   66. Busetti Fabio, I-Castello di B.(LC) 74 Avis Oggiono                3:10.51,1     40.57,1    (33)  1        38.    4.31
   67. Frey Beat, Thun                     61 All Blacks                  3:11.15,8     41.21,8   (248)  2        26.    4.31
   68. Jaquet Raymond, Lausanne            61 Le Pied du Jura             3:11.25,0     41.31,0    (88)  2        27.    4.32
   69. Thür Erwin, St. Gallen              50 TV Teufen                   3:12.35,2     42.41,2   (239)  3        4.     4.33
   70. Schaufelberger Philippe, Zürich     68 ASVZ Zürich                 3:13.00,8     43.06,8   (313)  1        39.    4.34
   71. Dähler Stefan                       67 Thun                        3:13.06,1     43.12,1    (47)  1        40.    4.34
   72. Schiess Lothar, D-Konstanz          48 ASC Konstanz                3:13.16,1     43.22,1   (276)  3        5.     4.34
   73. Studer Jürg, Rosshäusern            67 tri team bern               3:13.36,0     43.42,0   (175)  1        41.    4.35
   74. Schaffhauser Mario, Luzern          73 Velobude Luzern             3:13.48,8     43.54,8   (251)  1        42.    4.35
   75. Bosio Giacomo, I-Bergamo            62 LA TORRE                    3:13.50,1     43.56,1    (27)  2        28.    4.35
   76. Cerutti Marco, Bellinzona           52 RC Bellinzona               3:14.05,6     44.11,6   (234)  3        6.     4.35
   77. Troller Rolf, Langnau am Albis      52 SSC Langnau                 3:14.34,4     44.40,4   (332)  3        7.     4.36
   78. Robbiani Alberto, I-Lecco           59 Avis Oggiono                3:14.37,0     44.43,0   (150)  2        29.    4.36
   79. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                    3:14.58,5     45.04,5    (57)  1        43.    4.37
   79. Ferrat Pascal                       73 Moosseedorf                 3:14.58,5     45.04,5   (257)  1        43.    4.37
   81. Haldner Roman                       59 FL-Eschen                   3:15.35,6     45.41,6   (351)  2        30.    4.38
   82. Stüdeli Daniel                      59 Meilen                      3:16.22,0     46.28,0   (174)  2        31.    4.39
   83. Netzer Gabriel                      77 A-Fußach                    3:16.22,1     46.28,1   (129)  1        45.    4.39
   84. Heuser Jens                         62 D-Lörrach                   3:16.29,4     46.35,4   (297)  2        32.    4.39
   85. Volker Teubler, D-Hasel             ?? TV Bad Säckingen            3:17.03,7     47.09,7   (191)  1        46.    4.40
   86. Clément Gerald, Middes              60 CARC Romont                 3:17.09,6     47.15,6    (44)  2        33.    4.40
   87. Lamacchi Simone, I-Sommacampagna    71 G.M. AGRIFORM SOMMACAMPAG   3:17.52,4     47.58,4   (105)  1        47.    4.41
   88. Novelli Eugenio, I-Borgomanero      70 Wizzy Group                 3:18.22,2     48.28,2   (130)  1        48.    4.42
   89. Chiesa Giuseppe, I-Curno            65 Atletica Presezzo           3:18.32,7     48.38,7    (41)  1        49.    4.42
   90. Bonalumi Massimo                    64 I-Rho                       3:19.09,8     49.15,8   (319)  1        50.    4.43
   91. Thalmann Paul, Bösingen             49 TV Bösingen                 3:19.57,8     50.03,8   (181)  3        8.     4.44
   92. Ugolini Renato                      64 Cham                        3:20.01,6     50.07,6   (186)  1        51.    4.44
   93. Stähelin Balz, Basel                57 Aequilibris Basel           3:20.19,7     50.25,7   (265)  2        34.    4.44
   94. Lüscher Hanspeter, Zürich           78 LLC Altstetten              3:20.30,1     50.36,1   (271)  1        52.    4.45
   95. Motzet Bruno, D-Weilheim/Teck       69 Excellsis                   3:20.44,8     50.50,8   (280)  1        53.    4.45
   96. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  3:21.51,6     51.57,6    (20)  2        35.    4.47
   97. Henkel Oliver, Seengen              68 DAV Kassel                  3:22.12,6     52.18,6   (326)  1        54.    4.47
   98. Staedler Oliver                     67 Affoltern am Albis          3:22.34,0     52.40,0   (240)  1        55.    4.48
   99. Balziger Jürg                       63 Bern                        3:22.54,2     53.00,2   (269)  1        56.    4.48
  100. Ramelli Fabio, Minusio              50 SPL                         3:23.13,5     53.19,5   (224)  3        9.     4.48
  101. Fusi Raffaele                       68 I-Guanzate                  3:23.39,9     53.45,9   (316)  1        57.    4.49
  102. Ragusa Calogero                     72 D-NIederhof                 3:23.42,9     53.48,9   (145)  1        58.    4.49
  103. Wenger Manfred, Steffisburg         54 LT All Blacks Berner Ober   3:23.50,6     53.56,6   (195)  2        36.    4.49
  104. Schoentgen Serge, LUX-Sandweiller   65 Trispeed mamer              3:24.12,1     54.18,1   (232)  1        59.    4.50
  105. Bernstein Stefan, D-Loerrach        64 Lauftick-Brombach           3:24.44,4     54.50,4    (22)  1        60.    4.51
  106. Chiffelle Patrick, Bidogno          57 USC Capriaschese            3:25.08,1     55.14,1   (301)  2        37.    4.51
  107. Thanner Helmut, D-Bärnau            60 TSV Bärnau                  3:25.26,1     55.32,1   (212)  2        38.    4.52
  108. Zeitz Hanspeter, Wolfhalden         52 LT Bützel                   3:25.33,1     55.39,1   (207)  3        10.    4.52
  109. Mazzola Fernando                    67 I-Lentate s/Seveso (MI)     3:25.39,1     55.45,1   (118)  1        61.    4.52
  110. Roth Wolfgang, D-Peißenberg         52 postsv weilheim             3:25.39,2     55.45,2   (156)  3        11.    4.52
  111. Bischur Manfred, D-Peißenberg       49 TSV Peissenberg             3:25.55,1     56.01,1    (25)  3        12.    4.52
  112. Cirronis Pier, Riehen               63 LSVB Basel                  3:26.02,1     56.08,1    (43)  1        62.    4.52
  113. Fröwis Markus, A-Frastanz           61 Tri Team Bludenz            3:26.16,1     56.22,1    (61)  2        39.    4.53
  114. Bechtle Henner                      42 Comano                      3:26.16,2     56.22,2   (237)  4        1.     4.53
  115. Cavin Jean-Philippe                 61 La Chaux-de-Fonds           3:26.24,1     56.30,1   (264)  2        40.    4.53
  116. Rebstock Hans-Dieter                39 D-Altstädten/Allgau         3:26.34,1     56.40,1   (306)  4        2.     4.53
  117. Magnoni Fabrizio, I-Saltrio         52 Atl. Team Brianza           3:27.05,1     57.11,1   (314)  3        13.    4.54
  118. Studer Kilian, Visp                 56 Ski-U. Sportklub V'termin   3:27.25,1     57.31,1   (176)  2        41.    4.54
  119. Marti Christian, Zürich             52 RT Hönggerberg              3:27.33,3     57.39,3   (243)  3        14.    4.55
  120. Allesina Flavio                     67 Corsier-sur-Vevey           3:27.53,0     57.59,0   (310)  1        63.    4.55
  121. Koch Stephan                        69 Zürich                      3:27.55,6     58.01,6    (98)  1        64.    4.55
  122. Martignoli Roberto, Lodrino         67 SPL Locarnese               3:28.01,7     58.07,7   (258)  1        65.    4.55
  123. Bosshart Christoph                  56 Rorschach                   3:28.09,9     58.15,9   (231)  2        42.    4.56
  124. Micheletti Luciano, I-Calusco d add 56 Marathon Team               3:28.42,9     58.48,9   (121)  2        43.    4.56
  125. Hänni Walter                        62 Lyss                        3:28.50,4     58.56,4    (73)  2        44.    4.56
  126. Parietti Duilio                     58 Golino                      3:29.52,0     59.58,0   (135)  2        45.    4.58
  127. Manzoni Giancarlo, I-Olginate       68 ATL.tg.Lecco                3:29.52,7     59.58,7   (233)  1        66.    4.58
  128. Baroni Franco, Bosco Luganese       57 USC Capriaschese            3:30.24,4   1:00.30,4    (17)  2        46.    4.59
  129. Vetter Rolf                         65 Yverdon-les-Bains           3:30.27,1   1:00.33,1   (250)  1        67.    4.59
  130. Löpfe Meinrad, Heiden               53 VC Heiden                   3:31.00,1   1:01.06,1   (111)  2        47.    5.00
  131. Heilig Dieter, D-Ravensburg         56 LG Laufen                   3:31.02,5   1:01.08,5   (312)  2        48.    5.00
  132. Suter Peter                         57 Ossingen                    3:31.16,1   1:01.22,1   (281)  2        49.    5.00
  133. Maskos Karlheinz                    65 Scuol                       3:31.33,5   1:01.39,5   (348)  1        68.    5.00
  134. Herger Bruno                        75 Spiringen                   3:31.52,5   1:01.58,5   (349)  1        69.    5.01
  135. Mühlemann Heinz, Scharnachtal       47 Quadrifoglio                3:32.01,6   1:02.07,6   (279)  3        15.    5.01
  136. Haltinner Herbert                   58 FL-Eschen                   3:32.24,7   1:02.30,7   (350)  2        50.    5.02
  137. Theiler Alois                       ?? Oensingen                   3:32.34,1   1:02.40,1   (256)  2        51.    5.02
  138. Vanbianchi Carmelo, Castione        47 Runners Club Bellinzona     3:32.45,6   1:02.51,6   (189)  3        16.    5.02
  139. Bianchi Paolo                       61 Breganzona                  3:32.51,9   1:02.57,9   (345)  2        52.    5.02
  140. Arnold Sepp, Attinghausen           54 Kein                        3:32.57,3   1:03.03,3    (15)  2        53.    5.02
  141. Brizio Sebastiano, I-Cannero Rivier 70 Verbania Marathon           3:33.26,4   1:03.32,4   (289)  1        70.    5.03
  142. Rossi Lorenzo                       69 Riedikon                    3:34.01,3   1:04.07,3   (154)  1        71.    5.04
  143. Balloni Alfio, I-Pratolino (FI)     59 Atletica Pratese            3:35.03,4   1:05.09,4    (16)  2        54.    5.05
  144. van Binsbergen Jürg                 72 Frauenfeld                  3:35.26,2   1:05.32,2   (188)  1        72.    5.06
  145. Imhasly Fernando, Fiesch            77 SV GWK 1                    3:35.28,3   1:05.34,3    (83)  1        73.    5.06
  146. Martignoni Geo                      71 Piazzogna                   3:35.28,4   1:05.34,4   (287)  1        74.    5.06
  147. Blaettler Richard                   64 Zürich                      3:35.30,8   1:05.36,8   (333)  1        75.    5.06
  148. Clément Serge, Romont FR            58 CARC                        3:35.38,2   1:05.44,2    (45)  2        55.    5.06
  149. Gesualdo Edoardo                    61 Morbio Inferiore            3:35.49,0   1:05.55,0    (65)  2        56.    5.06
  150. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Teddybär 1-4                3:36.04,0   1:06.10,0   (339)  1        76.    5.07
  151. Roth Klaus-Peter, D-Frankfurt am Ma 59 TSG Nordwest 1898           3:36.18,7   1:06.24,7   (155)  2        57.    5.07
  152. Pisano Marco                        65 Biel/Bienne                 3:36.46,1   1:06.52,1   (138)  1        77.    5.08
  153. Fancoli Massimiliano                75 Agno                        3:36.51,7   1:06.57,7    (56)  1        78.    5.08
  154. Jud Peter                           55 Basel                       3:37.25,7   1:07.31,7    (93)  2        58.    5.09
  155. Gugler Stefan                       67 Tafers                      3:37.48,5   1:07.54,5    (70)  1        79.    5.09
  156. Mariconda Antonio                   59 Thayngen                    3:37.58,0   1:08.04,0   (294)  2        59.    5.09
  157. Thurnheer Jurg                      48 Wetzikon ZH                 3:38.02,4   1:08.08,4   (347)  3        17.    5.10
  158. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                3:38.19,3   1:08.25,3   (169)  3        18.    5.10
  159. Grathwohl Dominik, Lausanne         62 FT 1844 Freiburg            3:39.49,3   1:09.55,3   (302)  2        60.    5.12
  160. Drescher Harald                     62 D-Wangen im Allgäu          3:40.20,3   1:10.26,3    (53)  2        61.    5.13
  161. Ciprian Peter, Würenlos             60 SRL Telekurs                3:40.28,3   1:10.34,3    (42)  2        62.    5.13
  162. Passoni Enzo, Coldrerio             53 Avis Oggiono                3:40.46,8   1:10.52,8   (136)  2        63.    5.13
  163. Bein Kevin                          67 Bern                        3:41.14,8   1:11.20,8   (283)  1        80.    5.14
  164. Calà Cataldo                        44 Basel                       3:41.39,4   1:11.45,4    (36)  3        19.    5.15
  165. Knaack Michael, D-Lübeck            39 Luebecker SC 99             3:42.06,6   1:12.12,6   (253)  4        3.     5.15
  166. Sturm Gerhard                       53 D-Lörrach                   3:42.33,5   1:12.39,5   (296)  2        64.    5.16
  167. Ott Thomas, Adliswil                62 SSC Langnau                 3:43.13,3   1:13.19,3   (221)  2        65.    5.17
  168. Hafner Stefan, Zuchwil              81 Weissenstein Runners        3:43.30,4   1:13.36,4   (354)  1        81.    5.17
  169. Heinzmann Werner                    38 D-Friedrichshafen           3:43.31,0   1:13.37,0    (77)  4        4.     5.17
  170. Schuelin Dominique                  71 Zollikon                    3:43.49,2   1:13.55,2   (261)  1        82.    5.18
  171. Scherible Arthur                    38 D-Weingarten                3:44.02,0   1:14.08,0   (157)  4        5.     5.18
  172. Thiemermann Eric                    67 Fribourg                    3:44.33,9   1:14.39,9   (236)  1        83.    5.19
  173. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO     71 Atletica Team Brianza       3:46.05,0   1:16.11,0   (322)  1        84.    5.21
  174. Rehm Martin, D-Blitzenreute         60 LG Welfen                   3:46.19,5   1:16.25,5   (288)  2        66.    5.21
  175. Kohler Peter                        69 Saas Balen                  3:46.33,9   1:16.39,9    (99)  1        85.    5.22
  176. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 TV Markdorf                 3:46.37,6   1:16.43,6    (82)  1        86.    5.22
  177. Meier Edoardo, S. Antonino          48 SC S. Antonino              3:47.55,1   1:18.01,1   (119)  3        20.    5.24
  178. Mandelli Arnoldo                    61 I-Menaggio                  3:48.37,7   1:18.43,7   (317)  2        67.    5.25
  179. Paratore Alessandro                 68 Baar                        3:48.52,0   1:18.58,0   (134)  1        87.    5.25
  180. Sontheimer Uwe, D-Weilheim/Teck     70 Excellsis                   3:49.01,9   1:19.07,9   (282)  1        88.    5.25
  181. Zucchinali Gregorio, I-Ciserano (BG 58 Atletica Ciserano           3:49.27,3   1:19.33,3   (210)  2        68.    5.26
  182. Braig Albert, D-Markdorf            48 TV Markdorf                 3:49.47,8   1:19.53,8    (29)  3        21.    5.26
  183. Pfeiffer Klaus                      58 Lommiswil                   3:50.15,8   1:20.21,8   (255)  2        69.    5.27
  184. Dinardo Andrea, I-Zingonia (BG)     52 Atletica Ciserano           3:50.22,4   1:20.28,4    (51)  3        22.    5.27
  185. Winiger Othmar                      54 Emmen                       3:50.56,4   1:21.02,4   (201)  2        70.    5.28
  186. Caluori Aurelio                     74 Chur                        3:51.49,0   1:21.55,0   (308)  1        89.    5.29
  187. Meier Ralf                          67 Lachen SZ                   3:52.16,9   1:22.22,9   (226)  1        90.    5.30
  188. Damberger David, Baden              81 none                        3:53.33,3   1:23.39,3    (48)  1        91.    5.32
  189. Haueter Kurt, Oberrieden            72 Oberrieden                  3:55.13,9   1:25.19,9    (75)  1        92.    5.34
  190. Luder Andreas                       65 Schliern b. Köniz           3:56.53,5   1:26.59,5   (112)  1        93.    5.36
  191. Heksch Ralph, Brissago              55 SLVS                        3:57.16,0   1:27.22,0    (78)  2        71.    5.37
  192. Wettstein René                      51 Nürensdorf                  3:57.21,9   1:27.27,9   (198)  3        23.    5.37
  193. Röhrl Gerhard                       56 Büsserach                   3:58.03,8   1:28.09,8   (152)  2        72.    5.38
  194. Gerber Christoph                    67 Biel-Vingelz                3:59.56,3   1:30.02,3    (64)  1        94.    5.41
  195. Zeller Heinz                        70 Thun                        4:00.56,5   1:31.02,5   (208)  1        95.    5.42
  196. Fallet Eric                         51 Boécourt                    4:01.07,3   1:31.13,3   (245)  3        24.    5.42
  197. Schubien Matthias, D-Denzlingen     62 TV Denzlingen               4:01.34,1   1:31.40,1   (158)  2        73.    5.43
  198. Seitz Oliver, D-Denzlingen          62 TV Denzlingen               4:03.05,8   1:33.11,8   (162)  2        74.    5.45
  199. Grundmann Jörg                      70 Adliswil                    4:03.56,8   1:34.02,8    (69)  1        96.    5.46
  200. Knecht Andreas                      80 Schlieren                   4:05.37,5   1:35.43,5    (94)  1        97.    5.49
  201. Harder August                       57 Wil ZH                      4:06.03,0   1:36.09,0   (247)  2        75.    5.49
  202. Stenz Walter, Cabbiolo              45 Quadrifoglio                4:06.49,6   1:36.55,6   (278)  3        25.    5.50
  203. Beschta Reinhard                    55 D-Holzheim                  4:09.21,7   1:39.27,7    (23)  2        76.    5.54
  204. Kobel Kurt, Zollikofen              52 LV95 - Burgdorf             4:11.20,9   1:41.26,9    (96)  3        26.    5.57
  205. Cartier Beat                        46 Cham                        4:12.43,4   1:42.49,4   (360)  3        27.    5.59
  206. Hofer Michael                       69 Luzern                      4:13.55,6   1:44.01,6    (79)  1        98.    6.01
  207. Mathys Peter                        44 Sulz AG                     4:14.10,1   1:44.16,1   (116)  3        28.    6.01
  208. Truong Tai                          74 Waldenburg                  4:14.20,1   1:44.26,1   (184)  1        99.    6.01
  209. Würsch Peter                        51 Emmetten                    4:15.39,6   1:45.45,6   (204)  3        29.    6.03
  210. Mathis Peter                        61 Beckenried                  4:16.14,3   1:46.20,3   (115)  2        77.    6.04
  211. Scolari Dante Davide, Gordola       66 Gordemo Verzasca            4:17.46,4   1:47.52,4   (242)  1        100.   6.06
  212. Rausch Christoph                    79 Basel                       4:21.05,5   1:51.11,5   (146)  1        101.   6.11
  213. Lützen Uwe                          70 Zürich                      4:21.13,3   1:51.19,3   (260)  1        102.   6.11
  214. Heer Beat                           69 Luzern                      4:21.56,8   1:52.02,8   (223)  1        103.   6.12
  215. Brunner Roly, Dachsen               52 LT Cholfirst                4:21.56,9   1:52.02,9   (222)  3        30.    6.12
  216. Strausak Viktor                     46 Brütten                     4:23.51,8   1:53.57,8   (172)  3        31.    6.15
  217. Knechtli Martin                     52 Leutwil                     4:24.15,8   1:54.21,8    (95)  3        32.    6.15
  218. Kobi Peider                         60 Obfelden                    4:25.33,3   1:55.39,3    (97)  2        78.    6.17
  219. Peterhans Urs                       51 Bassersdorf                 4:27.57,1   1:58.03,1   (318)  3        33.    6.21
  220. Breitenmoser Walti                  46 Adetswil                    4:28.07,4   1:58.13,4   (290)  3        34.    6.21
  221. Molnar Victor                       49 Wettingen                   4:29.39,4   1:59.45,4   (123)  3        35.    6.23
  222. Bleiker Marc                        68 Aeugst am Albis             4:29.39,9   1:59.45,9    (26)  1        104.   6.23
  223. Leismeister Dieter                  43 D-Reutlingen                4:30.25,9   2:00.31,9   (249)  3        36.    6.24
  224. Zala Giancarlo, Ascona              41 SPL Locarnese               4:36.00,0   2:06.06,0   (273)  4        6.     6.32

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.