XX Maratona Ticino 2002 - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7          266. Hug Bernhard                        73 Baar                        1:44.58,1     37.33,5  (1431)    4.58
1           87. Paratore Alessandro                 68 Baar                        3:48.52,0   1:18.58,0   (134)    5.25
5           18. Adams Kira, Baden                   81 NA                          4:24.10,3   1:15.46,3    (12)    6.15
1           91. Damberger David, Baden              81 none                        3:53.33,3   1:23.39,3    (48)    5.32
7          105. Halter Markus, Balgach              67 Mila-Rheintal               1:27.00,5     19.35,9  (1494)    4.07
8          180. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM Massagno                1:43.24,6     29.32,4  (2536)    4.54
9           36. Samperisi Salvatorte                48 Barbengo                    1:33.46,2     17.27,3  (2539)    4.26
7          197. Schzich Peter                       68 Bäretswil                   1:37.09,9     29.45,3  (1182)    4.36
3           19. Calà Cataldo                        44 Basel                       3:41.39,4     42.21,6    (36)    5.15
2           58. Jud Peter                           55 Basel                       3:37.25,7   1:00.42,5    (93)    5.09
1          101. Rausch Christoph                    79 Basel                       4:21.05,5   1:51.11,5   (146)    6.11
8          245. Saurer Urs, Basel                   58 LSV Uetendorf               1:56.48,6     42.56,4  (2346)    5.32
2           34. Stähelin Balz, Basel                57 Aequilibris Basel           3:20.19,7     43.36,5   (265)    4.44
3           33. Peterhans Urs                       51 Bassersdorf                 4:27.57,1   1:28.39,3   (318)    6.21
10          20. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:45.33,4     20.50,9  (1290)    5.00
2           77. Mathis Peter                        61 Beckenried                  4:16.14,3   1:39.31,1   (115)    6.04
5            6. Grass Nicole, Bellach               78 LG Niederbipp               3:35.27,8     27.03,8   (361)    5.06
2           35. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  3:21.51,6     45.08,4    (20)    4.47
8          200. Borradori Giorgio, Bellinzona       55 Athletik Club               1:45.18,0     31.25,8  (2261)    4.59
10          50. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:18.55,8     54.13,3  (2178)    6.35
3            6. Cerutti Marco, Bellinzona           52 RC Bellinzona               3:14.05,6     14.47,8   (234)    4.35
9          104. Ciceri Giorgio, Bellinzona          52 SAB Bellinzona              1:48.40,7     32.21,8  (1396)    5.09
9          136. De Agostini Dario, Bellinzona       46 Runners Club B'zona         1:56.51,1     40.32,2  (2049)    5.32
8          187. De Coi Fabrizio, Bellinzona         58 Quadrifoglio                1:44.05,9     30.13,7  (2353)    4.56
8          260. Favre Doriano, Bellinzona           57 Runner's Club Bellinzona    2:04.03,4     50.11,2  (2429)    5.52
9          139. Filliger Gustavo                    51 Bellinzona                  1:58.28,7     42.09,8  (2464)    5.36
7          214. Fonti Patrick                       71 Bellinzona                  1:39.07,4     31.42,8  (2238)    4.41
9          155. Gianocca Gianni, Bellinzona         49 Athletik Club 90            2:15.33,7     59.14,8  (2402)    6.25
9          107. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              1:48.46,8     32.27,9  (2014)    5.09
8          188. Lotti Daniele                       57 Bellinzona                  1:44.10,2     30.18,0  (2015)    4.56
9          111. Maggini Carlo, Bellinzona           47 Runners Club Bellinzona     1:50.07,5     33.48,6  (2342)    5.13
7          342. Orsega Roberto                      70 Bellinzona                  2:35.01,1   1:27.36,5  (2237)    7.20
13          97. Orsega-Testa Paola                  66 Bellinzona                  2:35.01,1   1:13.41,1  (2276)    7.20
10          43. Ostini Giorgio                      38 Bellinzona                  2:02.12,4     37.29,9  (2283)    5.47
7          212. Pedrazzoli Tiziano, Bellinzona      71 Vis Nova                    1:38.48,9     31.24,3  (2285)    4.41
9           88. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                 1:43.18,9     27.00,0  (1441)    4.53
9           92. Sala Bruno                          45 Bellinzona                  1:45.09,9     28.51,0  (1378)    4.59
9          105. Scapozza Nello, Bellinzona          46 Runners Club Bellinzona     1:48.42,5     32.23,6  (2017)    5.09
7          202. Scettrini Simone                    77 Bellinzona                  1:38.00,2     30.35,6  (2282)    4.38
12          33. Scilacci Nirvana, Bellinzona        68 Vis Nova                    1:48.17,9     30.29,0  (2286)    5.07
9           97. Spocci Raffaele, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona    1:46.34,2     30.15,3  (1291)    5.03
7          336. Toscano Francesco                   77 Bellinzona                  2:08.57,2   1:01.32,6  (2156)    6.06
13          41. Vonzun Cristina                     63 Bellinzona                  1:48.05,2     26.45,2  (2108)    5.07
8          252. Wyttenbach Rolf                     62 Bellinzona                  1:59.00,7     45.08,5  (2159)    5.38
8           55. Lagger Philipp, Bellwald            59 laufteam goms               1:26.33,1     12.40,9  (2555)    4.06
8          221. Aecherli Erwin                      54 Berikon                     1:49.52,9     36.00,7  (2128)    5.12
7          146. Schmid Cristian                     67 Berikon                     1:31.42,7     24.18,1  (1398)    4.20
7          278. Andenmatten Rinaldo                 70 Bern                        1:47.40,1     40.15,5  (2313)    5.06
1           56. Balziger Jürg                       63 Bern                        3:22.54,2     53.00,2   (269)    4.48
1           80. Bein Kevin                          67 Bern                        3:41.14,8   1:11.20,8   (283)    5.14
8          135. Bertoni Giuseppe                    58 Bern                        1:37.24,5     23.32,3  (2211)    4.37
7          252. Gudel Anton, Bern                   65 Tsv Fraunkappelen           1:43.08,4     35.43,8  (2311)    4.53
5           10. Lohri Catherine, Bern               76 All Blacks                  3:48.34,1     40.10,1   (110)    5.25
2           16. Thalheim Rolf, Bern                 62 v maxxx                     3:00.48,1     24.04,9   (180)    4.17
13          76. Tschanz Heidi                       47 Bern                        2:02.13,2     40.53,2  (2144)    5.47
8          246. Weder Andreas                       61 Bern                        1:57.43,3     43.51,1  (2089)    5.34
2            1. Gennari Claudio, Biasca             58 VIRTUS Locarno              2:36.43,2       -----    (63)    3.42
7          304. Genucchi Giacomo                    77 Biasca                      1:54.21,7     46.57,1  (2030)    5.25
8          147. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese               1:38.47,7     24.55,5  (1192)    4.40
12           5. Soldini Linda, Biasca               77 Virtus Locarno              1:26.00,9      8.12,0  (1129)    4.04
6            4. Hoechle Marianne                    55 Biberstein                  3:23.46,3     16.21,9   (311)    4.49
8           68. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriaschese            1:28.17,1     14.24,9  (1407)    4.11
2           37. Chiffelle Patrick, Bidogno          57 USC Capriaschese            3:25.08,1     48.24,9   (301)    4.51
8          277. Della Pietra Marco                  62 Bidogno                     3:02.29,9   1:48.37,7  (2225)    8.39
7           71. Mahon François, Biel/Bienne         73 FSG Bessecourt              1:23.44,3     16.19,7  (1028)    3.58
1           77. Pisano Marco                        65 Biel/Bienne                 3:36.46,1   1:06.52,1   (138)    5.08
1           94. Gerber Christoph                    67 Biel-Vingelz                3:59.56,3   1:30.02,3    (64)    5.41
8          193. Pera Michele, Bignasco              62 Runner's Club Bellinzona    1:44.48,6     30.56,4  (1310)    4.58
7            6. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:10.16,7      2.52,1  (1364)    3.19
7          128. Mondin Fabio                        68 Bioggio                     1:29.38,4     22.13,8  (1196)    4.14
8          178. Bortolotti Giorgio, Biogno-Beride   58 SAP Purasca                 1:42.48,0     28.55,8  (1251)    4.52
8           79. Jucker Thomas, Birmensdorf ZH       59 LLC Altstetten              1:29.48,2     15.56,0  (1475)    4.15
7          210. Schetty Thomas                      69 Birrwil                     1:38.43,1     31.18,5  (2269)    4.40
3           24. Fallet Eric                         51 Boécourt                    4:01.07,3   1:01.49,5   (245)    5.42
7          294. Geisser Othmar                      63 Boll                        1:52.05,5     44.40,9  (2129)    5.18
1           11. Bieler Norbert                      63 Bonaduz                     2:45.09,2     15.15,2    (24)    3.54
7           40. Sutter Andre                        69 Bonaduz                     1:18.14,5     10.49,9  (1023)    3.42
9           60. Hostettler Toni                     49 Bönigen                     1:38.18,9     22.00,0  (2330)    4.39
1           25. Lüscher Urs                         74 Bonstetten                  2:55.00,1     25.06,1   (113)    4.08
2           46. Baroni Franco, Bosco Luganese       57 USC Capriaschese            3:30.24,4     53.41,2    (17)    4.59
3            8. Thalmann Paul, Bösingen             49 TV Bösingen                 3:19.57,8     20.40,0   (181)    4.44
6           11. Meisterhans Dora                    47 Boudry                      4:01.07,5     53.43,1   (246)    5.42
6           13. Presello Nathalie                   63 Boveresse                   4:03.36,6     56.12,2   (143)    5.46
9           17. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:27.50,4     11.31,5  (1207)    4.09
2           52. Bianchi Paolo                       61 Breganzona                  3:32.51,9     56.08,7   (345)    5.02
12          39. Cresta Simona, Breganzona           83 USC Capriaschese            1:51.53,4     34.04,5  (2209)    5.18
8           42. Cresta Soccorso                     56 Breganzona                  1:24.31,6     10.39,4  (1082)    4.00
7           83. Da Silva Rolasco-Wasner             79 Breganzona                  1:25.16,2     17.51,6  (2254)    4.02
13          96. Giovanola Stefania                  64 Breganzona                  2:24.17,3   1:02.57,3  (2200)    6.50
1            9. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:41.06,5     11.12,5     (5)    3.49
13          95. von Wyl Chantal                     65 Breganzona                  2:24.17,2   1:02.57,2  (2198)    6.50
13          70. Ludwig Cornelia A.                  58 Bremgarten AG               1:58.54,4     37.34,4  (2082)    5.38
8          122. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:35.49,6     21.57,4  (1245)    4.32
7          140. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SAG Gordola                 1:31.05,4     23.40,8  (1114)    4.19
2           71. Heksch Ralph, Brissago              55 SLVS                        3:57.16,0   1:20.32,8    (78)    5.37
3           18. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                3:38.19,3     39.01,5   (169)    5.10
12          27. Bellwald Alexandra, Brittnau        83 Tri Club Zofingen           1:45.16,0     27.27,1  (2221)    4.59
10          53. Thueler Erwin, Brügg BE             34 Cross Club Nidau            3:00.17,0   1:35.34,5  (2531)    8.32
3           31. Strausak Viktor                     46 Brütten                     4:23.51,8   1:24.34,0   (172)    6.15
12          46. Forrer Ursula                       78 Buchs SG                    1:55.35,1     37.46,2  (2103)    5.28
7          262. Porlanco José                       65 Bülach                      1:44.21,6     36.57,0  (2364)    4.56
1            2. Schönholzer Urs                     72 Burgdorf                    2:32.18,4      2.24,4     (8)    3.36
2           72. Röhrl Gerhard                       56 Büsserach                   3:58.03,8   1:21.20,6   (152)    5.38
13          92. Kopp Anita                          61 Büttikon AG                 2:12.21,3     51.01,3  (1495)    6.16

Total 104



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.