3. Teilstrecke Herren

Bieler Lauftage 2002 - 3. Teilstrecke Herren

Rangliste Inline City Race
  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Kat/Rang        Ø/km ¦   Oberramsern !    Kirchberg !    Gossliwil !
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kaeser Walter                       55 Buchs SG                   7:36.19,5      -----    (78)  TS3/M45  1.     5.33 ¦  3:23.57    3.! 5:07.11    1.! 7:36.19    1.!
    2. Frey Beat                           61 Thun                       7:55.38,5    19.19,0  (3589)  TS3/M40  1.     5.47 ¦  3:20.11    2.! 5:11.36    2.! 7:55.38    2.!
    3. Ramseier Roland                     77 Münchenbuchsee             8:23.56,8    47.37,3  (1003)  TS3/M20  1.     6.07 ¦  3:36.03    4.! 5:31.44    3.! 8:23.56    3.!
    4. Herpens Oliver                      65 D-Friedberg                8:50.34,5  1:14.15,0   (397)  TS3/M35  1.     6.27 ¦  3:37.00    5.! 5:36.05    4.! 8:50.34    4.!
    5. Obrist Peter                        47 Basel                      8:54.45,9  1:18.26,4  (1696)  TS3/M55  1.     6.30 ¦  3:52.09    8.! 5:57.31    7.! 8:54.45    5.!
    6. Lustenberger Beat                   53 Hellbühl                   8:55.10,9  1:18.51,4   (309)  TS3/M45  2.     6.30 ¦  3:52.12    9.! 5:44.55    6.! 8:55.10    6.!
    7. Schirwandt Thorsten                 71 D-Esslingen                9:21.06,8  1:44.47,3   (197)  TS3/M30  1.     6.49 ¦  3:44.23    6.! 5:42.11    5.! 9:21.06    7.!
    8. Marczinzik Guenter                  51 D-Gevelsberg               9:23.26,2  1:47.06,7  (3212)  TS3/M50  1.     6.51 ¦  4:12.43   13.! 6:20.56   10.! 9:23.26    8.!
    9. Schwendener Oliver                  73 Chur                       9:40.41,6  2:04.22,1  (1482)  TS3/M20  2.     7.03 ¦  3:51.27    7.! 6:17.18    8.! 9:40.41    9.!
   10. Kuepper Ralph                       64 D-Ahlen                    9:41.56,6  2:05.37,1   (405)  TS3/M35  2.     7.04 ¦  4:25.13   17.! 6:27.40   12.! 9:41.56   10.!
   11. Joly Dminique                       58 Nyon                       9:45.01,8  2:08.42,3  (3287)  TS3/M40  2.     7.07 ¦  4:07.36   11.! 6:25.52   11.! 9:45.01   11.!
   12. Tinguely André                      63 Satigny                    9:50.43,9  2:14.24,4   (424)  TS3/M35  3.     7.11 ¦  4:26.04   19.! 6:56.05   18.! 9:50.43   12.!
   13. Gamma Martin                        60 Solothurn                  9:52.44,2  2:16.24,7   (467)  TS3/M40  3.     7.12 ¦  4:04.27   10.! 6:19.27    9.! 9:52.44   13.!
   14. Schär Peter                         65 Pratteln                   9:53.49,0  2:17.29,5  (1560)  TS3/M35  4.     7.13 ¦  4:30.14   21.! 6:41.52   14.! 9:53.49   14.!
   15. Martin Martin                       56 D-Oberstaufen             10:05.13,1  2:28.53,6  (3479)  TS3/M45  3.     7.21 ¦  4:07.57   12.! 6:48.11   16.!10:05.13   15.!
   16. Mabner Ulrich                       47 D-Esslingen               10:24.41,7  2:48.22,2  (3335)  TS3/M55  2.     7.35 ¦  4:48.17   29.! 7:00.37   20.!10:24.41   16.!
   17. Stadler Roman                       69 Wil                       10:27.42,2  2:51.22,7  (1190)  TS3/M30  2.     7.38 ¦  4:20.29   14.! 6:40.33   13.!10:27.42   17.!
   18. Boner Ruedi                         57 Mümliswil                 10:31.38,0  2:55.18,5  (1841)  TS3/M45  4.     7.41 ¦  4:22.35   16.! 6:51.52   17.!10:31.38   18.!
   19. Schmeil Rainer                      78 D-Seefeld                 10:53.36,7  3:17.17,2  (3607)  TS3/M20  3.     7.57 ¦  4:20.41   15.! 6:44.08   15.!10:53.36   19.!
   20. Wanner Jürg                         51 Liebefeld                 10:56.23,2  3:20.03,7  (1084)  TS3/M50  2.     7.59 ¦  5:01.09   31.! 7:35.37   28.!10:56.23   20.!
   21. Joswig Dirk                         68 E-Chester CH23BB          11:04.37,2  3:28.17,7  (1476)  TS3/M30  3.     8.05 ¦  4:45.03   27.! 7:11.49   21.!11:04.37   21.!
   22. Frank Ernst                         58 D-Eigeltingen             11:11.54,7  3:35.35,2  (1123)  TS3/M40  4.     8.10 ¦  4:28.48   20.! 7:16.58   22.!11:11.54   22.!
   23. Jauch Günther                       60 D-Tuningen                11:13.18,7  3:36.59,2  (3484)  TS3/M40  5.     8.11 ¦  4:51.27   30.! 7:20.23   23.!11:13.18   23.!
   24. Maurer Peter                        47 Adelboden                 11:16.02,8  3:39.43,3  (3485)  TS3/M55  3.     8.13 ¦  4:43.50   26.! 7:24.54   24.!11:16.02   24.!
   25. Franz Thorsten                      73 D-München                 11:19.38,1  3:43.18,6  (3406)  TS3/M20  4.     8.16 ¦  4:25.58   18.! 6:59.50   19.!11:19.38   25.!
   26. Speich Stéphane                     72 F-Neugartheim             11:59.04,8  4:22.45,3  (1188)  TS3/M30  4.     8.44 ¦  5:02.35   32.! 7:38.23   29.!11:59.04   26.!
   27. Miro Lozar                          40 SLO-Ljubljana             12:00.12,3  4:23.52,8  (3262)  TS3/M60  1.     8.45 ¦  4:47.51   28.! 7:28.10   26.!12:00.12   27.!
   28. Matz Bernhard                       48 D-München                 12:03.40,5  4:27.21,0  (1764)  TS3/M50  3.     8.48 ¦  4:42.10   22.! 7:29.39   27.!12:03.40   28.!
   29. Kalinowski Gregor                   77 D-Freising                12:13.04,0  4:36.44,5  (3605)  TS3/M20  5.     8.55 ¦  4:42.45   23.! 7:27.23   25.!12:13.04   29.!
   30. Hummel Siegbert                     61 D-Würzburg                12:57.09,2  5:20.49,7  (1862)  TS3/M40  6.     9.27 ¦  3:12.50    1.!10:35.21   41.!12:57.09   30.!
   31. SPR Reilly Stephen William          78 D-Hameln                  12:57.41,5  5:21.22,0  (3004)  TS3/M20  6.     9.27 ¦  5:07.14   33.! 8:00.14   32.!12:57.41   31.!
   32. Bulmer Wolfgang                     55 D-Nagold                  13:06.11,8  5:29.52,3  (3265)  TS3/M45  5.     9.33 ¦  5:19.48   35.! 8:14.19   33.!13:06.11   32.!
   33. Spiess Daniel                       81 Abtwil AG                 13:25.49,7  5:49.30,2  (1569)  TS3/M20  7.     9.48 ¦  4:43.10   24.! 7:54.58   31.!13:25.49   33.!
   34. Birbaum Fabian                      84 Baar                      13:25.49,8  5:49.30,3  (1261)  TS3/MJ   1.     9.48 ¦  4:43.11   25.! 7:54.58   30.!13:25.49   34.!
   35. Bandelier Claude                    67 Olten                     14:21.19,0  6:44.59,5  (1315)  TS3/M35  5.    10.28 ¦  5:32.02   36.! 9:13.20   35.!14:21.19   35.!
   36. Bächtold Hans                       39 Volketswil                14:46.51,0  7:10.31,5  (1367)  TS3/M60  2.    10.47 ¦  6:35.14   40.!10:03.58   37.!14:46.51   36.!
   37. Metz Josef                          39 D-Neuss                   14:59.45,1  7:23.25,6  (1352)  TS3/M60  3.    10.56 ¦  6:19.09   39.! 9:43.07   36.!14:59.45   37.!
   38. Soldati Christophe                  71 La Chaux-de-Fonds         15:51.33,3  8:15.13,8  (3216)  TS3/M30  5.    11.34 ¦  5:39.35   37.! 9:09.38   34.!15:51.33   38.!
   39. Gerber Oliver                       83 Zollikofen                16:07.19,5  8:31.00,0  (1702)  TS3/MJ   2.    11.46 ¦  6:48.55   45.!10:37.00   43.!16:07.19   39.!
   40. Tanner Jacques                      52 Mont-Soleil               16:11.12,7  8:34.53,2  (1404)  TS3/M50  4.    11.48 ¦  6:44.59   43.!10:24.25   39.!16:11.12   40.!
   41. Schüpbach Rolf                      62 Bellelay                  16:14.08,5  8:37.49,0  (1845)  TS3/M40  7.    11.51 ¦  6:44.59   44.!10:24.25   40.!16:14.08   41.!
   42. Baumgartner Elmar                   63 Flawil                    16:50.54,1  9:14.34,6  (3520)  TS3/M35  6.    12.17 ¦  7:10.50   46.!10:39.20   44.!16:50.54   42.!
   43. Kregar Ivan                         26 SLO-Celje                 16:57.03,5  9:20.44,0  (1801)  TS3/M75  1.    12.22 ¦  6:36.31   41.!10:43.42   45.!16:57.03   43.!
   44. Downey Denis                        74 Lausanne                  17:14.16,0  9:37.56,5  (1576)  TS3/M20  8.    12.34 ¦  6:43.19   42.!10:36.45   42.!17:14.16   44.!
   45. Setschi Karl                        61 Sursee                    17:25.22,6  9:49.03,1  (1471)  TS3/M40  8.    12.43 ¦  5:52.56   38.!10:18.49   38.!17:25.22   45.!
   46. Weber Hans-Rudolf                   31 Biel/Bienne               17:28.11,3  9:51.51,8  (1389)  TS3/M70  1.    12.45 ¦  7:27.59   47.!11:52.42   47.!17:28.11   46.!
   47. Herrmann Daniel                     79 D-Ebersbach/Fils          17:48.46,6 10:12.27,1  (3352)  TS3/M20  9.    13.00 ¦  5:11.20   34.!11:39.26   46.!17:48.46   47.!

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.