Bieler Lauftage 2002 - nach Name "S"

Rangliste Inline City Race
Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
249          1. Cal Saaidou Kamal, MAR              ?? Marokko                    2:08.02,2      -----  (4823)    3.01 ¦ 
TS1/M50      8. Saak Rolf                           50 D-Wattenheim               4:34.52,7    59.04,0   (449)    7.07 ¦ 
H/M45       12. Sacher Christian                    56 Altdorf UR                 1:27.39,6    16.39,3  (5331)    4.09 ¦ 
100/M50    100. Sacher Wolfgang                     50 D-Mühlheim                12:53.31,4  4:44.19,3  (1146)    7.44 ¦ 
TS1/M30      6. Sachse Ekke                         68 D-Wuppertal                4:03.20,3  1:20.23,1  (3346)    6.18 ¦ 
100/M50     68. Sack Gerald                         50 D-Nittendorf              11:54.17,3  3:45.05,2   (494)    7.08 ¦ 
TS2/M40      2. Brigada Saez Cazorla Federico       58 E-Toledo                   5:08.40,2    53.09,6  (3011)    5.14 ¦ 
H/M50       50. Sager Jörg                          52 Hunzenschwil               1:59.32,2    38.56,0  (5486)    5.39 ¦ 
M/M40       30. Sägesser Daniel                     60 Oftringen                  4:10.11,9  1:20.00,5  (4176)    5.55 ¦ 
TS1/M35      5. Sahli Martin                        67 Nidau                      3:48.39,8    19.41,4   (109)    5.55 ¦ 
100/M60     75. Sahli Werner                        41 Port                      19:09.35,1  9:48.17,8  (1388)   11.29 ¦ 
K/M4         8. Saikkonen Dennis                    92 Bern                          3.57,9     0.28,2  (7024)    3.57 ¦ 
100/M20     31. Saladin David                       82 Amriswil                  13:13.28,7  4:47.07,9  (3507)    7.56 ¦ 
TS2/W20      2. Saladin Nadine                      73 Aesch                      8:22.47,8    34.05,7  (2585)    8.32 ¦ 
249          8. Soldier Saleh Ahmed Adam, QAT       ?? Katar                      2:14.46,1     6.43,9  (4816)    3.11 ¦ 
249         15. Gend. Salomon Du Mont Romain, F     ?? Frankreich                 2:22.25,9    14.23,7  (4805)    3.22 ¦ 
K/M3        24. Salutt Corsin Ramon                 94 Bonaduz                       4.54,7     1.08,6  (7048)    4.54 ¦ 
K/F2        13. Salutt Ladina Carola                95 Bonaduz                       2.39,4     0.37,0  (7049)    5.18 ¦ 
M/M50        4. Salvisberg Peter                    50 Spiegel b. Bern            3:22.45,9    20.25,6  (4015)    4.48 ¦ 
TS1/M40      4. Salvotelli Remo                     59 Stein AR                   3:18.56,8    28.42,4  (3547)    5.09 ¦ 
K/M4        14. Salzmann Jan                        91 Täuffelen                     4.20,0     0.50,3  (7161)    4.20 ¦ 
K/M2         8. Salzmann Luca                       95 Täuffelen                     2.27,3     0.18,9  (7162)    4.54 ¦ 
M/M50       12. Sand August                         49 A-Spielberg A-8724         3:47.47,6    45.27,3  (4134)    5.23 ¦ 
V/M35       26. Sandmeier François                  66 Bienne                       53.04,4    17.11,3  (6070)    5.03 ¦ 
TS1/M35     12. Sandrock Arno                       65 D-Rosenheim                4:06.21,3    37.22,9   (120)    6.22 ¦ 
M/M20       16. Sangermano Marco                    82 Au ZH                      4:21.33,1  1:28.10,6  (4197)    6.11 ¦ 
100/M55     98. Sangsue Jean-Louis                  44 Cornol                    17:59.05,8  9:10.57,4  (1368)   10.47 ¦ 
100/M55    109. Sannemann Heinrich                  43 Volketswil                20:50.39,5 12:02.31,1  (3458)   12.30 ¦ 
K/F2         1. Santoli Jeanne                      95 Noiraigue                     2.02,4      -----  (7039)    4.04 ¦ 
K/M5         4. Santoli Luca                        90 Noiraigue                     8.14,5     1.03,6  (7040)    4.07 ¦ 
K/M3         4. Santoli Robin                       93 Noiraigue                     3.52,3     0.06,2  (7041)    3.52 ¦ 
K/M5         8. Santschi Damian                     ?? Lyss                          9.22,4     2.11,5  (7116)    4.41 ¦ 
K/F6         5. Santschi Marina                     88 Lyss                         15.35,4     4.08,6  (7026)    5.11 ¦ 
100/M40     95. Santschi Rene                       58 Murten                    11:26.22,7  4:29.43,7   (365)    6.51 ¦ 
100/W55      5. Sappl Borer Edith                   45 St. Moritz                13:10.40,9  2:28.17,4   (714)    7.54 ¦ 
100/MP       3. PLt Sarosi Francisc, R-Sibiu        71 Romania 1                  8:19.39,9    33.09,5  (3036)    4.59 ¦ 
100/MP       3. MAJ Sarosi Iosif, R-Sibiu           68 Romania 1                  8:19.39,9    33.09,5  (3035)    4.59 ¦ 
K/M6         4. Sartori Stian                       88 Meinisberg                   12.21,6     0.58,7  (6352)    4.07 ¦ 
100/M50     15. Sattler Martin                      50 D-Heidenheim               9:48.04,9  1:38.52,8  (3408)    5.52 ¦ 
H/W40       10. Saugy Rita                          59 Granges-Marnand            1:45.45,4    30.09,8  (5132)    5.00 ¦ 
M/M35       14. Saunier Peter                       67 Biel                       3:40.58,7    41.25,9  (4215)    5.14 ¦ 
H/M20       37. Sauvain Julien                      75 Moutier                    1:58.49,2    52.35,7  (5191)    5.37 ¦ 
V/MJ         4. Savary Joël                         83 Renens VD                    41.05,0     3.56,3  (6121)    3.54 ¦ 
H/M50        2. Savary Pierre                       52 Renens VD                  1:22.59,5     2.23,3  (5258)    3.55 ¦ 
H/M30       22. Saville Scott                       72 Zürich                     1:34.46,1    28.29,1  (5381)    4.29 ¦ 
100/M50     40. Saxer Peter                         49 Oetwil am See             10:54.33,6  2:45.21,5  (3648)    6.32 ¦ 
TS3/W50      1. Saxer Susanne                       49 Volketswil                14:02.09,7      -----  (2582)   10.14 ¦ 
H/M50       28. Saxer Werner                        52 Hochwald                   1:40.54,8    20.18,6  (5149)    4.46 ¦ 
TS1/M40     15. Scabell Stefan                      58 Worben                     4:29.28,4  1:39.14,0  (1111)    6.58 ¦ 
TS1/M35     19. SSGT Scanlan Edmund                 65 D-Hameln                   4:20.07,9    51.09,5  (3001)    6.44 ¦ 
TS2/M45      2. Schacher Christian                  55 Däniken SO                 5:15.49,7     8.37,2  (3621)    5.21 ¦ 
K/M3        30. Schaer Cédric                       93 Bellmund                      6.02,1     2.16,0  (6359)    6.02 ¦ 
K/M4        13. Schaer Yannick                      91 Bellmund                      4.18,9     0.49,2  (7141)    4.18 ¦ 
V/W40        6. Schafer Nicole                      61 Nidau                        52.58,9    10.41,1  (6218)    5.02 ¦ 
100/M70     11. Schaffarschick Werner               29 D-Mannheim                19:09.48,2  7:19.33,2  (1366)   11.29 ¦ 
H/M60       15. Schäl Jürgen                        40 D-Weissig                  2:23.27,7    53.04,5  (5273)    6.47 ¦ 
H/W40       12. Schaller Esther                     62 Bern                       1:51.07,1    35.31,5  (5121)    5.15 ¦ 
V/M65        6. Schaller Hans                       34 Evilard                      56.02,8     7.25,7  (6186)    5.20 ¦ 
100/W60      6. Schär Hedy                          38 Winden                    19:31.20,9  6:32.09,8  (2520)   11.42 ¦ 
H/M35       53. Schär Heinz                         66 Pieterlen                  1:49.19,6    37.58,1  (5155)    5.10 ¦ 
H/M35       57. Schär Markus                        63 Pieterlen                  1:57.24,9    46.03,4  (5383)    5.33 ¦ 
V/M20       33. Schär Martin                        73 Wengi b. Büren               54.08,6    20.09,4  (6107)    5.09 ¦ 
H/M50       12. Schär Peter                         48 Grenchen                   1:30.08,0     9.31,8  (5392)    4.16 ¦ 
TS3/M35      4. Schär Peter                         65 Pratteln                   9:53.49,0  1:03.14,5  (1560)    7.13 ¦ 
100/M20     17. Schären Hansjörg                    ?? Basadingen                11:36.01,1  3:09.40,3  (1685)    6.57 ¦ 
100/M55     83. Schären Werner                      46 Oberstammheim             15:58.36,1  7:10.27,7  (1286)    9.35 ¦ 
100/M55     26. Schärer Jürg                        43 Wettswil                  11:48.20,8  3:00.12,4  (3568)    7.05 ¦ 
100/W55      1. Schärer Patricia                    46 Wettswil                  10:42.23,5      -----  (3567)    6.25 ¦ 
V/MJ         5. Scharn Patrick                      83 D-Lörrach                    41.21,1     4.12,4  (6259)    3.56 ¦ 
100/M40     30. Schaschko Gerd                      59 D-Pfalzgrafenweiler        9:30.35,6  2:33.56,6   (148)    5.42 ¦ 
100/M40     17. Scheib Bernhard                     60 D-Hauenstein               8:56.04,8  1:59.25,8  (1437)    5.21 ¦ 
100/W40     26. Scheidegger Esther                  60 Basel                     14:21.51,7  5:11.22,5   (814)    8.37 ¦ 
100/M65     46. Scheidegger Fritz                   35 Gwatt (Thun)              19:22.14,0  9:33.19,9  (1386)   11.37 ¦ 
100/M40    165. Scheidegger Matthias                60 Oftringen                 13:34.00,6  6:37.21,6  (1231)    8.08 ¦ 
H/MJ         2. Scheidegger Matthias                83 Le Fuet                    1:38.44,4     2.53,7  (5539)    4.40 ¦ 
100/M75      6. Scheidegger Paul                    27 Basel                     20:35.49,4  6:07.50,1  (3501)   12.21 ¦ 
TS3/W20      2. Scheidegger Susanne                 73 Lugano                    16:27.45,9    41.20,6  (2589)   12.00 ¦ 
H/W35        7. Schelb Gabriele                     63 D-Lörrach                  1:45.52,9    19.44,4  (5270)    5.01 ¦ 
H/M55       16. Schenk Erich                        47 Steffisburg                1:40.20,0    21.08,2  (5240)    4.45 ¦ 
V/M20       11. Schenk Patric                       78 Münsingen                    42.28,8     8.29,6  (6016)    4.02 ¦ 
H/M45       32. Schenker Thomas                     55 Uster                      1:40.42,3    29.42,0  (5332)    4.46 ¦ 
TS1/M40     29. Schenker Thomas                     61 Rothrist                   5:04.53,5  2:14.39,1  (1812)    7.53 ¦ 
H/M45       34. Schenker Walter                     54 Däniken SO                 1:41.30,0    30.29,7  (5150)    4.48 ¦ 
247         18. Motf Schepp Daniel                  67 Villnachern                3:08.24,2    43.07,0  (4641)    4.27 ¦ 
TS3/W45      1. Scherb Anni                         54 D-Lampertheim              9:58.26,0      -----   (715)    7.16 ¦ 
V/M35       30. Scherer Rolf                        65 Siselen                      56.13,1    20.20,0  (6130)    5.21 ¦ 
TS1/M65      3. Scherling Otto                      37 D-Bad Krozingen            6:57.45,1  1:08.31,7  (3522)   10.49 ¦ 
H/M40       13. Scherrer Felix                      61 Bern                       1:28.12,7    12.19,5  (5025)    4.10 ¦ 
100/W45     29. Scherrer Trudi                      53 Zürich                    19:53.40,1 10:07.37,1  (2536)   11.56 ¦ 
K/M4        12. Schertenleib Lukas                  91 Busswil b. Büren              4.13,4     0.43,7  (7197)    4.13 ¦ 
K/M3        21. Schertenleib Till                   94 Busswil b. Büren              4.49,8     1.03,7  (7196)    4.49 ¦ 
100/M35    160. Scherzinger Hansjörg                64 Hägendorf                 19:23.38,7 11:53.25,9  (1170)   11.38 ¦ 
100/M20     38. Scheuber Stefan                     74 Oberägeri                 14:28.49,2  6:02.28,4  (1491)    8.41 ¦ 
100/M35     88. Scheuerer Albert                    64 D-Schongau                12:29.03,0  4:58.50,2   (381)    7.29 ¦ 
TS1/W35      5. Scheurer Doris                      67 Büren an der Aare          4:55.30,8    45.35,3  (2616)    7.39 ¦ 
V/W35       10. Schibler Sylvia                     65 Ipsach                       54.54,5    15.46,3  (6228)    5.13 ¦ 
TS1/M60     10. Schibli Joe                         42 Rothrist                   5:35.19,8  1:33.16,2  (3569)    8.41 ¦ 
V/M45       23. Schicker Heidi                      53 Biel/Bienne                  57.34,3    18.05,1  (6399)    5.28 ¦ 
100/M65     45. Schicker Horb                       36 Crans-près-Céligny        19:18.09,7  9:29.15,6  (1568)   11.34 ¦ 
100/MP      18. Lt Schiefer Andrej, D-Annaberg-Buch 76 EX-WOW 98                 12:52.06,4  5:05.36,0  (3069)    7.43 ¦ 
100/M50     74. Schiess Lothar                      48 D-Konstanz                11:59.06,0  3:49.53,9  (3588)    7.11 ¦ 
100/M30      3. Schiessl Helmut                     72 D-Buchenberg               7:39.58,0    35.20,2  (3298)    4.35 ¦ 
100/W40     14. Schild Odette                       61 Bellelay                  12:33.09,4  3:22.40,2   (745)    7.31 ¦ 
100/M20     10. Schille Albrecht                    77 D-Roigheim                10:22.03,8  1:55.43,0   (331)    6.13 ¦ 
TS2/M40     28. Schilliger Josef                    60 Flawil                    10:29.52,8  6:14.22,2  (1326)   10.41 ¦ 
TS2/M45      5. Schilling Dieter                    53 D-Streithausen             5:35.42,9    28.30,4   (123)    5.41 ¦ 
100/M40    184. Schilling Martin                    60 Leibstadt                 14:34.44,2  7:38.05,2  (1163)    8.44 ¦ 
H/M65        5. Schillinger Alois                   34 D-Grenzach-Wyhlen          1:49.25,8    23.32,2  (5308)    5.11 ¦ 
100/M50     80. Schilter Xaver                      48 Bülach                    12:13.44,1  4:04.32,0  (1002)    7.20 ¦ 
V/M45       24. Schindler Jörg                      54 Biel/Bienne                  58.38,2    19.09,0  (6042)    5.35 ¦ 
100/M45    114. Schirm Dieter                       56 D-Kitzingen               12:51.49,0  5:18.31,4  (1481)    7.43 ¦ 
TS1/W45      5. Schirmer Gudrun                     55 D-Winnenden                5:43.37,9    57.11,9   (808)    8.54 ¦ 
100/M45    133. Schirmer Helmut                     54 D-Winnenden               13:34.10,7  6:00.53,1  (1135)    8.08 ¦ 
TS3/M30      1. Schirwandt Thorsten                 71 D-Esslingen                9:21.06,8      -----   (197)    6.49 ¦ 
TS2/M50     14. Schlachter James                    51 Liestal                    9:52.19,9  4:30.02,1  (1267)   10.03 ¦ 
V/W40        9. Schlachter Regula                   60 Bern                         54.55,9    12.38,1  (6253)    5.13 ¦ 
TS2/W20      1. Schlaepper Katrin                   74 Arlesheim                  7:48.42,1      -----  (2622)    7.57 ¦ 
100/M50    101. Schläfke Dieter                     48 D-Bottrop                 12:53.55,1  4:44.43,0  (1625)    7.44 ¦ 
100/M30     61. Schlamp Stefan                      72 Zuerich                   12:58.09,6  5:53.31,8   (482)    7.46 ¦ 
100/MJ       1. Schlapbach Patrick                  84 Heimberg                  11:04.05,6      -----  (1626)    6.38 ¦ 
100/M35    151. Schlatter Philipp                   63 Niederweningen            17:15.26,1  9:45.13,3  (3545)   10.21 ¦ 
TS2/W40      1. Schlecht Angelika                   62 D-Wemding                  5:58.33,1      -----   (713)    6.05 ¦ 
TS1/M45      3. Schlecht Klaus                      56 D-Wemding                  3:32.53,8    34.30,2   (140)    5.30 ¦ 
100/M35    143. Schlegel Roland                     66 Büren an der Aare         16:06.32,2  8:36.19,4  (1282)    9.39 ¦ 
TS2/M30      7. Schleicher Jörg                     71 D-Bamberg                  6:09.09,6  1:03.15,3  (3450)    6.16 ¦ 
100/M40    170. Schleiss Roland                     62 Hausen am Albis           13:39.43,3  6:43.04,3  (1103)    8.11 ¦ 
H/M50       36. Schlenker Willi                     50 D-Lörrach                  1:46.57,8    26.21,6  (5072)    5.04 ¦ 
100/M35     66. Schlesiger Alwin                    67 D-Drensteinfurt           11:22.05,8  3:51.53,0   (410)    6.49 ¦ 
V/M20        4. Schlüchter Roland                   78 Lyss                         36.17,3     2.18,1  (6244)    3.27 ¦ 
H/M45       58. Schlumpf Beat                       54 Bern                       2:00.54,9    49.54,6  (5102)    5.43 ¦ 
TS2/M35     19. Schlüter Arndt                      66 D-Frankfurt                7:02.14,9  3:00.29,6   (404)    7.10 ¦ 
TS2/M60      8. Schmalz Wilfried                    40 D-Erlangen                12:08.22,6  4:58.51,0  (1369)   12.21 ¦ 
TS3/M20      3. Schmeil Rainer                      78 D-Seefeld                 10:53.36,7  2:29.39,9  (3607)    7.57 ¦ 
H/M45       43. Schmid David                        53 Wabern                     1:45.13,1    34.12,8  (5232)    4.59 ¦ 
100/M35     38. Schmid Ernst                        65 Udligenswil                9:58.40,3  2:28.27,5  (1639)    5.59 ¦ 
100/MP      40. Hptm Schmid Esther, Wiedlisbach     63 Holland-Marschgruppe      16:41.36,5  8:55.06,1  (3063)   10.00 ¦ 
100/M35     78. Schmid Fritz                        66 Erlinsbach AG             11:49.38,0  4:19.25,2   (428)    7.05 ¦ 
100/M45     27. Schmid Hans-Josef                   53 Lengwil-Oberhofen          9:52.48,8  2:19.31,2    (49)    5.55 ¦ 
100/M40     35. Schmid Mike                         61 Sulz AG                    9:42.07,4  2:45.28,4  (3453)    5.49 ¦ 
K/F3        25. Schmid Noémie                       94 Courroux                      6.06,0     1.55,9  (7042)    6.06 ¦ 
TS2/M45      8. Schmid Peter                        56 Oberönz                    5:56.03,3    48.50,8   (170)    6.02 ¦ 
H/M30       38. Schmid Philippe                     68 Courroux                   1:56.00,1    49.43,1  (5208)    5.29 ¦ 
100/M45     97. Schmid Reinhard                     57 D-Esslingen               11:55.14,0  4:21.56,4   (173)    7.09 ¦ 
247         37. Kpl Schmid Robert                   46 Adelboden                  3:49.05,1  1:23.47,9  (4642)    5.25 ¦ 
100/M30     29. Schmid Simon                        70 Moenthal                  10:19.31,0  3:14.53,2  (1459)    6.11 ¦ 
248          1. ZS Schmid Vreni                     54 Cham                       3:50.05,6      -----  (4602)    5.26 ¦ 
100/M45     88. Schmid Walter                       53 D-Amstetten               11:39.21,0  4:06.03,4   (160)    6.59 ¦ 
K/M2         6. Schmidli Joshua                     95 Herrenschwanden               2.20,2     0.11,8  (7062)    4.40 ¦ 
100/M40    142. Schmidlin Beat Claude               59 Kappel SO                 12:50.06,5  5:53.27,5  (1312)    7.42 ¦ 
100/M20     30. Schmidt Axel                        79 D-Stuttgart               13:12.00,0  4:45.39,2  (1434)    7.55 ¦ 
TS1/M45      2. Schmidt Erhard                      56 D-Pfinztal                 3:23.05,4    24.41,8   (517)    5.15 ¦ 
TS1/M60      8. Schmidt Gerhard                     41 D-Dortmund                 5:07.49,0  1:05.45,4  (3244)    7.58 ¦ 
TS1/W55      1. Schmidt Gudrun                      44 D-Dortmund                 5:07.40,3      -----  (3245)    7.58 ¦ 
100/M50    158. Schmidt Peter                       52 D-Werdau                  16:50.57,3  8:41.45,2   (423)   10.06 ¦ 
100/W40      1. Schmidtke Sabine                    59 D-Grünenplan               9:10.29,2      -----  (3308)    5.30 ¦ 
100/M35     60. Schmidtke Thorsten                  63 D-Wendisch Evern          11:13.46,2  3:43.33,4  (1889)    6.44 ¦ 
TS1/W30      2. Schmieman Joëlle                    68 Reconvilier                7:19.45,7  1:01.07,1  (2533)   11.23 ¦ 
K/F1         6. Schmitz Ellen                       97 Nidau                         3.17,0     0.27,9  (7183)    6.34 ¦ 
100/MP      18. Lt Schmitz Frank, D-Eckental        76 EX-WOW 98                 12:52.06,4  5:05.36,0  (3070)    7.43 ¦ 
100/M60      9. Schmitz Jean                        38 Biel/Bienne               10:37.12,1  1:15.54,8   (220)    6.22 ¦ 
100/W35      6. Schmoll Claudia                     64 D-Kleinfischlingen        10:25.06,9  1:31.09,0   (726)    6.15 ¦ 
100/M55    102. Schmucki Leo                        46 Uznach                    18:49.56,1 10:01.47,7  (1387)   11.17 ¦ 
100/M45    203. Schmutz Fredi                       55 Zürich                    21:20.59,5 13:47.41,9  (1398)   12.48 ¦ 
V/MJ         7. Schmutz Jan                         85 Finsterhennen                42.51,9     5.43,2  (6122)    4.04 ¦ 
TS1/M30      4. Schmutz Pascal                      69 Bösingen                   3:53.42,6  1:10.45,4  (1460)    6.03 ¦ 
V/MJ        13. Schmutz Ueli                        85 Biembach                     50.42,6    13.33,9  (6131)    4.49 ¦ 
TS1/M40     23. Schneble Edgar                      58 D-Oggelshausen             4:48.09,7  1:57.55,3   (511)    7.27 ¦ 
100/W30      6. Schneebeli Catherine                70 Zürich                    11:39.24,4  1:40.03,4  (2559)    6.59 ¦ 
TS2/M30     27. Schneebeli Joachim                  71 Hausen am Albis           10:41.33,5  5:35.39,2  (3699)   10.53 ¦ 
K/F4        10. Schneeberger Melina                 92 Biel/Bienne                   4.29,9     0.59,4  (7098)    4.29 ¦ 
H/W20       21. Schneider Annemarie                 81 Bern                       1:51.51,6    33.18,5  (5444)    5.18 ¦ 
TS2/M35      3. Schneider Arno                      64 Mosnang                    4:46.05,7    44.20,4     (9)    4.51 ¦ 
TS1/W50      2. Schneider Brigitte                  52 D-Sulzbach                 5:33.15,0    20.09,5   (720)    8.38 ¦ 
H/M30       34. Schneider Gerold                    69 Nyon                       1:45.37,4    39.20,4  (5477)    5.00 ¦ 
V/M55        7. Schneider Jürgen                    45 Hettiswil                    49.18,1     5.07,0  (6172)    4.41 ¦ 
100/M70      2. Schneider Otto                      31 D-Würzburg                14:36.10,5  2:45.55,5   (308)    8.45 ¦ 
TS1/M60     14. Schneider Peter                     38 Bellach                    7:24.20,7  3:22.17,1  (1601)   11.30 ¦ 
V/W20        9. Schneider Rita                      76 Zauggenried                  55.31,4     8.17,8  (6095)    5.17 ¦ 
H/M35        2. Schneider Roger                     63 Würenlingen                1:12.03,7     0.42,2  (5333)    3.24 ¦ 
100/M55     70. Schneider Rudolf                    43 Ammerzwil BE              14:30.54,8  5:42.46,4   (399)    8.42 ¦ 
M/M55        5. Schneider Ruedi                     44 Malters                    3:41.31,5    45.23,3  (4216)    5.14 ¦ 
TS1/W35      4. Schneider Sabine                    63 D-Heimborn                 4:42.09,7    32.14,2   (754)    7.18 ¦ 
H/M20        5. Schneider Stefan                    79 Interlaken                 1:20.22,3    14.08,8  (5441)    3.48 ¦ 
100/M40     82. Schneider Thomas                    62 D-Frankfurt am Main       10:59.14,0  4:02.35,0   (496)    6.35 ¦ 
100/M35    159. Schneider Urs                       66 Biel-Benken               19:14.41,3 11:44.28,5  (1390)   11.32 ¦ 
M/M40        8. Schneider Werner                    62 Münsingen                  3:11.09,4    20.58,0  (4006)    4.31 ¦ 
100/W40     40. Schneiter Irma                      62 Biel/Bienne               19:50.24,0 10:39.54,8  (3291)   11.54 ¦ 
V/WJ         7. Schnell Dina                        88 Kappelen                     54.07,6     8.53,2  (6157)    5.09 ¦ 
V/WJ         3. Schnell Maria                       86 Kappelen                     48.20,3     3.05,9  (6158)    4.36 ¦ 
TS1/M35     26. Schnell Oliver                      66 D-Waiblingen               4:57.35,2  1:28.36,8  (3324)    7.42 ¦ 
H/W30        7. Schnider Sonya                      71 Wangs                      1:35.03,1    17.45,1  (5161)    4.30 ¦ 
TS1/M40     11. Schnoz Edvin                        61 Rueun                      4:10.31,7  1:20.17,3   (171)    6.29 ¦ 
100/M35    130. Schnyder Stephan                    63 Oberbipp                  14:45.37,2  7:15.24,4  (1096)    8.51 ¦ 
100/M50      5. Schöberl Sebastian                  52 D-München                  8:59.43,2    50.31,1    (34)    5.23 ¦ 
100/MP      41. HPTM Schoch Michael, D-Mühlhausen-E 67 Team Luftwaffe            16:56.03,6  9:09.33,2  (3055)   10.09 ¦ 
H/M45       35. Schollenberger Conrad               56 Ipsach                     1:42.30,7    31.30,4  (5472)    4.51 ¦ 
100/M45    125. Schöllhorn Peter                    54 D-Gundelfingen            13:16.03,5  5:42.45,9  (3536)    7.57 ¦ 
100/M40    158. Scholze Gerd                        60 D-Dierdorf                13:22.31,7  6:25.52,7  (3384)    8.01 ¦ 
TS1/M50     20. Schönbächler René                   51 Aegerten                   5:27.20,8  1:51.32,1  (1585)    8.28 ¦ 
100/M40    119. Schönfeld Andreas                   61 D-Meerbusch               12:09.07,1  5:12.28,1   (320)    7.17 ¦ 
K/M2         3. Schönfeld Aron                      95 D-Meerbusch                   2.10,9     0.02,5  (7138)    4.21 ¦ 
TS2/M35     16. Schönfeld Frank                     63 St. Gallen                 6:41.02,6  2:39.17,3   (492)    6.48 ¦ 
K/F5        11. Schönfeld Nora                      89 D-Meerbusch                  10.15,0     2.42,1  (7139)    5.07 ¦ 
TS1/M20      2. Schor Pascal                        75 Thierachern                3:50.24,4    36.17,1  (1857)    5.58 ¦ 
K/M2        25. Schori Jeremy Elya Lane             96 Safnern                       2.54,8     0.46,4  (6365)    5.49 ¦ 
K/F3        19. Schori Noemi Enya Lou               94 Safnern                       5.28,4     1.18,3  (6364)    5.28 ¦ 
V/M35       11. Schori Pascal                       64 Safnern                      42.42,6     6.49,5  (6294)    4.04 ¦ 
H/W30        6. Schori Sandra                       72 Biel/Bienne                1:29.55,4    12.37,4  (5440)    4.15 ¦ 
TS1/M45     10. Schott Patrick                      54 L-Bettange                 4:03.15,4  1:04.51,8   (219)    6.18 ¦ 
M/M30        2. Schrader Stefan                     71 Zürich                     2:56.21,1    18.11,1  (4016)    4.10 ¦ 
100/M50    110. Schraps Jürgen                      52 D-Weimar                  13:19.17,6  5:10.05,5  (1602)    7.59 ¦ 
100/W20      5. Schreiber Bettina                   73 D-Dortmund                11:28.36,6    51.33,7  (3260)    6.53 ¦ 
TS3/W70      1. Schröder Gerda                      29 D-Hamburg                 15:33.20,9      -----  (2509)   11.21 ¦ 
100/M45     87. Schröder Jochen                     56 D-Stuttgart               11:39.10,4  4:05.52,8  (3470)    6.59 ¦ 
100/M55      2. Schröder Wolf-Ulrich                44 D-Bünde                    9:39.51,1    51.42,7  (3452)    5.47 ¦ 
TS2/M30     10. Schrodt Markus                      70 D-Heusenstamm              6:38.25,0  1:32.30,7   (480)    6.45 ¦ 
100/M50    120. Schroeter Franz                     51 D-Hamburg                 13:36.30,2  5:27.18,1  (3277)    8.09 ¦ 
H/M50       47. Schroff Herbert                     49 St-Blaise                  1:53.29,9    32.53,7  (5484)    5.22 ¦ 
100/M60     24. Schröter Günter                     38 D-Waldshut-Tiengen        12:03.59,7  2:42.42,4   (284)    7.14 ¦ 
V/M40       13. Schröter Michael                    58 D-Lörrach                    45.48,1     9.30,9  (6074)    4.21 ¦ 
100/M40     27. Schübel Friedrich                   59 D-Gunzenhausen             9:18.25,1  2:21.46,1  (3238)    5.35 ¦ 
100/M60     42. Schubert Karl                       39 D-Obertshausen            13:49.30,5  4:28.13,2  (1212)    8.17 ¦ 
100/M50     56. Schubert Reiner                     50 D-Ebersbach               11:30.34,4  3:21.22,3  (3386)    6.54 ¦ 
H/W35       19. Schuepach Susannne                  65 Ipsach                     1:57.48,4    31.39,9  (5445)    5.34 ¦ 
TS2/W20      4. Schuetz Olga                        81 D-Würzburg                 9:01.55,6  1:13.13,5  (3348)    9.12 ¦ 
100/M35     64. Schuler Helmut                      67 D-Waldkirch               11:20.29,1  3:50.16,3  (1461)    6.48 ¦ 
100/M45    107. Schuler Sepp                        54 Spiringen                 12:30.52,4  4:57.34,8  (1528)    7.30 ¦ 
V/W20       18. Schulthess Beatrix                  74 Zürich                     1:08.34,9    21.21,3  (6097)    6.31 ¦ 
H/W35        9. Schulthess Noemie                   65 Zürich                     1:47.17,7    21.09,2  (5540)    5.05 ¦ 
100/M35     42. Schulthess Stefan                   64 Safnern                   10:23.14,3  2:53.01,5   (299)    6.13 ¦ 
100/M35     97. Schulz Alexander Dr.                65 D-Heßdorf                 12:54.09,4  5:23.56,6  (1518)    7.44 ¦ 
100/M60     40. Schulz Fritz                        42 D-Berlin                  13:30.32,3  4:09.15,0   (488)    8.06 ¦ 
100/M55     20. Schulz Klaus                        44 D-Nahrstedt               11:38.42,8  2:50.34,4  (1813)    6.59 ¦ 
100/M55     44. Schulz Rainer                       43 D-Heidelberg              12:35.51,5  3:47.43,1  (1089)    7.33 ¦ 
100/M60     26. Schulz Reinhardt                    41 D-Heusenstamm             12:24.11,1  3:02.53,8   (244)    7.26 ¦ 
100/MP      34. Lt Schulz Thomas Christian, D-Neubi 76 Nordmänner                16:31.54,8  8:45.24,4  (3040)    9.55 ¦ 
100/W40     20. Schulz Ullika                       62 D-Berlin                  13:30.32,0  4:20.02,8   (738)    8.06 ¦ 
100/M40    212. MAAT Schulze Michael                59 D-Oldenburg               20:51.12,3 13:54.33,3  (3086)   12.30 ¦ 
100/M45     82. Schumacher Carlo                    54 L-Greiveldingen           11:28.22,9  3:55.05,3   (204)    6.53 ¦ 
M/M30        8. Schumacher Erich                    72 Mittelhäusern              3:22.10,9    44.00,9  (4262)    4.47 ¦ 
M/M20        6. Schumm Lars                         76 Luzern                     3:12.34,4    19.11,9  (4243)    4.33 ¦ 
TS3/M40      7. Schüpbach Rolf                      62 Bellelay                  16:14.08,5  8:18.30,0  (1845)   11.51 ¦ 
100/MP      55. OLT Schuppler Thilo, D-Wernau       74 Gemischtes Doppel         20:23.20,7 12:36.50,3  (3099)   12.14 ¦ 
TS1/M35     24. Schürg Volker                       63 D-Streithausen             4:49.20,4  1:20.22,0   (465)    7.29 ¦ 
100/M45    149. Schütte Heinrich                    56 D-Nordstemmen             14:00.05,7  6:26.48,1  (1597)    8.24 ¦ 
H/M45       28. Schüttel Jakob                      55 Rupperswil                 1:37.29,9    26.29,6  (5241)    4.37 ¦ 
100/MP      11. Füs Schütz Hanspeter, Kirchberg BE  44 Vater und Sohn            10:38.23,8  2:51.53,4  (3007)    6.23 ¦ 
V/W40       10. Schwab Anita                        62 Orpund                       57.16,8    14.59,0  (6216)    5.27 ¦ 
K/F3        12. Schwab Léonie                       93 Busswil b. Büren              4.48,7     0.38,6  (7117)    4.48 ¦ 
100/M40    164. Schwab Manfred                      59 D-Petersaurach            13:34.00,0  6:37.21,0  (1088)    8.08 ¦ 
H/M20       33. Schwab Marc                         82 Bellmund                   1:46.11,2    39.57,7  (5334)    5.01 ¦ 
TS1/W35      3. Schwab Monika                       66 Buch                       4:42.00,6    32.05,1   (747)    7.18 ¦ 
K/M4        21. Schwab Patrick                      91 Busswil b. Büren              5.06,9     1.37,2  (7118)    5.06 ¦ 
V/M50        4. Schwab Philippe                     49 Péry                         46.00,5     1.46,9  (6222)    4.22 ¦ 
H/M40       16. Schwab Richard                      59 Olten                      1:30.20,7    14.27,5  (5563)    4.16 ¦ 
M/M45        4. Schwab Werner                       56 Arch                       2:57.06,0     8.28,8  (4008)    4.11 ¦ 
100/M45    136. Schwabe Wolfgang                    54 D-Nordstemmen             13:38.02,9  6:04.45,3  (1475)    8.10 ¦ 
100/MP      31. Motf Schwager Rudolf, Thun          33 Ltt-Thun                  16:22.52,8  8:36.22,4  (3077)    9.49 ¦ 
100/M50     44. Schwaiger Franz                     51 A-Kraubath an der Mur     11:04.23,0  2:55.10,9   (275)    6.38 ¦ 
K/M3        22. Schwaiger Lukas                     94 A-Kraubath an der Mur         4.50,0     1.03,9  (7166)    4.50 ¦ 
TS1/M35      4. Schwald Andre                       63 D-Schopfheim               3:35.12,6     6.14,2    (51)    5.34 ¦ 
H/M35        6. Schwarz Andreas                     65 Niederscherli              1:15.09,1     3.47,6  (5476)    3.33 ¦ 
100/M40     10. Schweigler Eric                     61 D-Vörstetten               8:31.17,8  1:34.38,8  (3338)    5.06 ¦ 
100/M45      2. Schweitzer  Hans                    56 D-Michelstadt              7:40.50,2     7.32,6  (1654)    4.36 ¦ 
H/W30        1. Schweizer Corinne                   71 Ins                        1:17.18,0      -----  (5463)    3.39 ¦ 
V/M60        3. Schweizer Ernest                    39 Hagneck                      52.57,7     5.01,7  (6392)    5.02 ¦ 
247         32. Motm Schweizer Hans-Jürg            63 Burgistein Station         3:29.51,0  1:04.33,8  (4644)    4.58 ¦ 
100/M55      6. Schweizer Hansjörg                  47 Stäfa                     10:35.46,2  1:47.37,8  (1715)    6.21 ¦ 
100/M45    174. Schweizer Pascal                    55 Cortébert                 16:02.03,0  8:28.45,4  (3205)    9.37 ¦ 
100/M50      1. Schweizer Rene                      50 Eglisau                    8:09.12,1      -----  (3310)    4.53 ¦ 
V/M45       10. Schweizer Roger                     57 Gals                         47.29,7     8.00,5  (6243)    4.31 ¦ 
100/M40    155. Schwendemann Heinz                  58 D-Rheinhausen             13:14.56,2  6:18.17,2  (3317)    7.56 ¦ 
TS3/M20      2. Schwendener Oliver                  73 Chur                       9:40.41,6  1:16.44,8  (1482)    7.03 ¦ 
H/M45        3. Schwiete Peter                      54 Bettlach                   1:18.03,5     7.03,2  (5335)    3.41 ¦ 
100/M45    147. Schwitalla Dietmar                  56 D-Riesa                   13:56.54,4  6:23.36,8   (507)    8.22 ¦ 
H/M20       16. Sciboz David                        73 Misery                     1:31.49,6    25.36,1  (5309)    4.21 ¦ 
H/M20       23. Sciboz Patrick                      76 Cournillens                1:35.17,6    29.04,1  (5310)    4.30 ¦ 
M/M50       21. Segginger Roland                    52 Hinterkappelen             4:22.15,4  1:19.55,1  (4068)    6.12 ¦ 
100/M40     93. Seghrouchni Abdelhafid              58 Yverdon-les-Bains         11:22.32,4  4:25.53,4  (1884)    6.49 ¦ 
100/W30      1. Seidel Grit                         70 D-Berlin                   9:59.21,0      -----   (728)    5.59 ¦ 
V/W35        3. Seifert Patricia                    67 Lausanne                     45.17,6     6.09,4  (6246)    4.18 ¦ 
H/M50        3. Seiler Christian                    50 Hauterive                  1:24.42,8     4.06,6  (5546)    4.00 ¦ 
M/W35      ---  Seiler Heidi                        63 Lyss                            disq      -----  (4002)    ---- ¦ 
M/M40       33. Seiler Martin                       62 Zollikofen                 4:50.13,2  2:00.01,8  (4036)    6.52 ¦ 
100/M65     34. Seiler Paul                         35 Basel                     17:00.04,6  7:11.10,5  (1359)   10.12 ¦ 
100/W40     36. Senft Barbara                       60 Kirchberg BE              16:57.47,0  7:47.17,8   (751)   10.10 ¦ 
100/W20      4. Sengenberger Corinna                78 D-Würzburg                10:54.39,0    17.36,1   (712)    6.32 ¦ 
100/M30      6. Sengenberger Ulf                    69 D-Würzburg                 8:01.32,5    56.54,7    (25)    4.48 ¦ 
M/M40       17. Senn André                          61 Brugg                      3:27.52,1    37.40,7  (4126)    4.55 ¦ 
100/M20     37. Senn Andreas                        82 Ammerzwil                 14:17.33,6  5:51.12,8  (1620)    8.34 ¦ 
100/M75      5. Senn Emil                           27 Heiligenschwendi          18:44.44,0  4:16.44,7  (1232)   11.14 ¦ 
H/M45       21. Serre  Pierre                       53 F-Echirolles               1:34.10,1    23.09,8  (5458)    4.27 ¦ 
100/M55     95. Sesterheim Bernhard                 45 D-Leiwen                  17:36.16,7  8:48.08,3  (1498)   10.33 ¦ 
TS3/M40      8. Setschi Karl                        61 Sursee                    17:25.22,6  9:29.44,1  (1471)   12.43 ¦ 
100/M45     66. Seubert Rudolf                      57 D-Taufkirchen             10:54.01,3  3:20.43,7   (142)    6.32 ¦ 
100/M35    117. Seydel Marco                        65 Rüti                      13:55.49,6  6:25.36,8  (1185)    8.21 ¦ 
H/M40       23. Seydoux Charles                     60 Lausanne                   1:34.26,5    18.33,3  (5203)    4.28 ¦ 
100/M20     58. Sforza Michel                       80 Locarno                   18:18.19,9  9:51.59,1  (1814)   10.58 ¦ 
H/W20       26. Sibilla Barbara                     74 Lausanne                   2:08.32,5    49.59,4  (5218)    6.05 ¦ 
H/M35       58. Siebels Siebo                       63 D-Seevetal                 1:57.28,7    46.07,2  (5271)    5.34 ¦ 
TS1/M45     20. Siegenthaler Daniel                 56 Ecublens                   5:08.11,0  2:09.47,4  (1322)    7.59 ¦ 
247         19. Siegenthaler Daniel                 46 Stettlen                   3:09.46,7    44.29,5  (4645)    4.29 ¦ 
100/W20      2. Siegenthaler Jeannette              76 Aadorf                    10:49.45,3    12.42,4  (2537)    6.29 ¦ 
V/MJ         8. Siegfried Peter                     87 Matzendorf                   43.18,9     6.10,2  (6250)    4.07 ¦ 
100/W65      4. Sierro Rosa                         33 Hérémence                 18:24.59,6  3:03.03,2  (2511)   11.02 ¦ 
TS2/M50      9. Sievers Hansjörg                    49 D-Hachenburg               7:24.06,7  2:01.48,9  (1605)    7.32 ¦ 
100/M45     16. Sigel Rolf                          56 D-Reichenbach              9:25.34,1  1:52.16,5   (166)    5.39 ¦ 
H/M35       20. Signer Richard                      63 Biel/Bienne                1:25.34,6    14.13,1  (5415)    4.03 ¦ 
100/M50    115. Signer Roland                       48 Glattbrugg                13:28.38,9  5:19.26,8  (1086)    8.05 ¦ 
TS2/W35      1. Sigron Corina                       64 Domat/Ems                  7:49.44,3      -----   (752)    7.58 ¦ 
100/M40     75. Sigron Stefan                       61 Domat/Ems                 10:40.18,2  3:43.39,2   (186)    6.24 ¦ 
TS1/M70      1. Sikorski Zbigniew                   31 PL-Wroclaw                 5:32.35,0      -----  (1734)    8.36 ¦ 
M/M20        4. Silva Afonso                        ?? Peseux                     3:00.44,6     7.22,1  (4162)    4.16 ¦ 
100/M45    139. Simet Jan                           56 CZ-Plzen                  13:44.41,5  6:11.23,9  (1729)    8.14 ¦ 
V/M50       10. Simmler Ferdinand                   52 Lyss                         56.35,2    12.21,6  (6102)    5.23 ¦ 
TS2/M45     22. Simon Karl-Dieter                   53 Cham                       7:51.12,0  2:43.59,5   (374)    8.00 ¦ 
100/M45    122. Simosseg Oliver                     56 D-Ehrenkirchen            13:09.00,2  5:35.42,6   (295)    7.53 ¦ 
M/W20        2. Sispele Simone                      74 Wiedlisbach                3:32.18,2    32.28,1  (4076)    5.01 ¦ 
100/M45    148. Sitek Witold                        56 PL-Ostrow Wlkp.           13:58.31,1  6:25.13,5  (1735)    8.23 ¦ 
K/F3         2. Sjölund Eva-Maria                   93 Port                          4.13,2     0.03,1  (7119)    4.13 ¦ 
V/W40        7. Sjölund Inger                       62 Port                         53.06,5    10.48,7  (6173)    5.03 ¦ 
K/M4        11. Sjölund Richard                     91 Port                          4.09,9     0.40,2  (7120)    4.09 ¦ 
H/M20        2. Skalik Jaroslaw                     76 PL-Radomsko                1:18.23,6    12.10,1  (5396)    3.42 ¦ 
100/W35     37. Skolek Nada                         65 SLO-Velenje               16:49.44,3  7:55.46,4  (2611)   10.05 ¦ 
100/M45     90. Skrypnik Günther                    55 D-Hausen                  11:43.49,6  4:10.32,0  (1099)    7.02 ¦ 
TS2/M45     32. Sladek Kurt                         53 Winterthur                11:27.33,7  6:20.21,2  (3566)   11.40 ¦ 
M/M45       30. Sladek Rudolf                       56 Gelterkinden               3:52.02,1  1:03.24,9  (4247)    5.29 ¦ 
100/M40     14. Slazak Andrzej                      60 PL-Piotrkow Tryb           8:53.33,1  1:56.54,1  (1770)    5.20 ¦ 
100/W40     23. Sobczyk Theres                      58 D-Herzogenrath            13:47.29,9  4:37.00,7  (3597)    8.16 ¦ 
H/M30       36. Soder Rainer                        71 D-Todtmoos                 1:46.32,4    40.15,4  (5168)    5.02 ¦ 
100/M60     29. Södje Dieter                        38 D-Celle                   12:41.06,6  3:19.49,3   (439)    7.36 ¦ 
TS1/W60      2. Södje Erika                         41 D-Celle                    6:01.42,7  1:02.40,5  (2543)    9.22 ¦ 
TS1/W40      3. Sokoloff Nadia                      61 Ste-Croix                  5:51.38,1  1:19.10,4  (2602)    9.06 ¦ 
TS3/M30      5. Soldati Christophe                  71 La Chaux-de-Fonds         15:51.33,3  6:30.26,5  (3216)   11.34 ¦ 
100/M50    176. Soldati Pio                         48 Vacallo                   19:33.23,3 11:24.11,2  (1586)   11.44 ¦ 
TS1/M45     13. Solenthaler Peter                   57 Herisau                    4:12.55,6  1:14.32,0  (3435)    6.33 ¦ 
TS1/M40     44. Sollberger Thomas                   59 Pratteln                   6:53.17,2  4:03.02,8  (1218)   10.42 ¦ 
H/M30       32. Sommer Benjamin                     71 Walkringen                 1:44.28,8    38.11,8  (5529)    4.57 ¦ 
100/M35      5. Sommer Ernst                        63 Sumiswald                  8:01.00,9    30.48,1    (55)    4.48 ¦ 
100/M45     21. Sommer Georg                        55 D-Bad Saulgau              9:40.21,3  2:07.03,7  (1716)    5.48 ¦ 
V/M20       20. Sommerhalder David                  77 Evilard                      45.28,7    11.29,5  (6208)    4.19 ¦ 
K/M2        27. Sonderegger Cederic                 96 Oberaach                      3.15,4     1.07,0  (7001)    6.30 ¦ 
100/W40     39. Sonderegger Esther                  61 Dietikon                  19:28.41,3 10:18.12,1  (2516)   11.41 ¦ 
K/F4        12. Sonderegger Sabrina                 92 Oberaach                      4.54,3     1.23,8  (7003)    4.54 ¦ 
V/M30       11. Sondergeld Ingo                     70 Zug                          46.59,8    14.46,5  (6123)    4.28 ¦ 
100/M45     14. Sonnleitner Samuel                  57 D-Reutlingen               9:10.49,1  1:37.31,5    (66)    5.30 ¦ 
100/M75      1. Sonntag Werner                      26 D-Ostfildern              14:27.59,3      -----  (1090)    8.40 ¦ 
249         16. 2nd Sgt Soria Alberto, E            ?? Spanien                    2:22.46,9    14.44,7  (4846)    3.22 ¦ 
100/M60     30. Sowaidnig Axel                      38 D-Glashütten              12:42.30,6  3:21.13,3   (368)    7.37 ¦ 
100/M50     81. Spalis Stanislaus                   50 D-Gau-Bischofsheim        12:16.17,1  4:07.05,0  (1126)    7.21 ¦ 
H/W35       12. Spaltenstein Laura                  66 Les Monts-de-Corsier       1:50.48,6    24.40,1  (5548)    5.15 ¦ 
V/M50        6. Spang Rudi                          50 Hinterkappelen               50.07,8     5.54,2  (6124)    4.46 ¦ 
100/M35    119. Spechtenhauser Stephan              64 D-Buchloe                 13:59.00,7  6:28.47,9  (1265)    8.23 ¦ 
TS3/M30      4. Speich Stéphane                     72 F-Neugartheim             11:59.04,8  2:37.58,0  (1188)    8.44 ¦ 
100/M35    116. Spengler Jan                        65 D-Külsheim                13:55.17,4  6:25.04,6   (479)    8.21 ¦ 
100/W40     16. Sperrer Karin                       61 A-Micheldorf in Oberöster 12:47.43,0  3:37.13,8  (2555)    7.40 ¦ 
V/M20       25. Sperti Salvatore                    76 Biel/Bienne                  47.54,5    13.55,3  (6183)    4.33 ¦ 
V/W35        4. Spicher-Haas Patricia               67 Gurmels                      45.36,1     6.27,9  (6278)    4.20 ¦ 
TS1/M40     40. Spielmann Bernd                     62 D-Monheim                  6:07.30,1  3:17.15,7  (3611)    9.31 ¦ 
TS3/M20      7. Spiess Daniel                       81 Abtwil AG                 13:25.49,7  5:01.52,9  (1569)    9.48 ¦ 
H/M60        5. Spiess Martin                       41 Untersiggenthal            1:36.35,2     6.12,0  (5242)    4.34 ¦ 
H/M50        1. Spiess Rudolf                       48 Biel/Bienne                1:20.36,2      -----  (5499)    3.49 ¦ 
V/M30       17. Spinosi Gianni                      72 Ittigen                      48.57,3    16.44,0  (6205)    4.39 ¦ 
TS1/M45     27. Spitzer Jürgen                      55 D-Solingen                 5:52.34,3  2:54.10,7  (3492)    9.08 ¦ 
100/M50     71. Spitzhof Karl-Friedrich             50 D-München                 11:56.30,1  3:47.18,0  (3488)    7.09 ¦ 
100/M40    177. Spitzmüller Horst                   62 D-Hohberg                 13:50.13,0  6:53.34,0  (3374)    8.18 ¦ 
K/M4        10. Spörri Jamin                        92 Busswil                       4.09,4     0.39,7  (6360)    4.09 ¦ 
100/M40     68. Sprecher Fritz                      60 Menzingen                 10:27.47,5  3:31.08,5   (332)    6.16 ¦ 
M/M35        6. Sprenger Bernhard                   63 Bettlach                   3:14.29,3    14.56,5  (4240)    4.36 ¦ 
H/W40        7. Spring Karin                        62 Binz                       1:41.28,6    25.53,0  (5284)    4.48 ¦ 
H/M45        9. Spring Martin                       53 Binz                       1:25.27,0    14.26,7  (5285)    4.02 ¦ 
H/M35       36. Spring Peter                        65 Schüpfen                   1:34.52,7    23.31,2  (5488)    4.29 ¦ 
K/F2         5. Spring Rahel                        95 Binz                          2.22,5     0.20,1  (7085)    4.45 ¦ 
K/F3         1. Spring Rebecca                      93 Binz                          4.10,1      -----  (7084)    4.10 ¦ 
V/W35        8. Spycher Claudia                     64 Nidau                        51.53,6    12.45,4  (6049)    4.56 ¦ 
K/M4         1. Spycher Nicolas                     91 Nidau                         3.29,7      -----  (6369)    3.29 ¦ 
K/F4         9. Spycher Sarah                       92 Nidau                         4.27,2     0.56,7  (6368)    4.27 ¦ 
V/M35       23. Spycher Thomas                      67 Nidau                        49.13,6    13.20,5  (6027)    4.41 ¦ 
100/M55      5. Stachel Erich                       46 D-Kirrweiler              10:12.16,3  1:24.07,9  (3362)    6.07 ¦ 
H/M50       19. Stadelmann Josef                    48 Bern                       1:34.59,0    14.22,8  (5510)    4.30 ¦ 
100/M70     15. Stadelmann Martin                   31 Zürich                    21:33.05,1  9:42.50,1  (1377)   12.55 ¦ 
100/W30      2. Stader Claudia                      70 D-Langenfeld              10:53.24,1    54.03,1   (729)    6.32 ¦ 
TS3/M30      2. Stadler Roman                       69 Wil                       10:27.42,2  1:06.35,4  (1190)    7.38 ¦ 
H/W20        4. Stahel Nicole                       76 Sumiswald                  1:33.47,1    15.14,0  (5533)    4.26 ¦ 
100/M50    108. Stähli Werner                       48 Aarau                     13:16.53,2  5:07.41,1   (366)    7.58 ¦ 
100/M35    135. Stalder Andreas                     64 Rohrbach                  15:11.35,8  7:41.23,0  (1737)    9.06 ¦ 
100/M50    133. Stalder Heinz                       49 Pieterlen                 13:54.39,1  5:45.27,0  (1133)    8.20 ¦ 
TS2/W45      1. Stalder Sonja                       56 Rapperswil BE              7:55.48,4      -----  (2583)    8.04 ¦ 
TS2/M35     11. Stampfli Markus                     63 Oftringen                  6:13.56,1  2:12.10,8  (3608)    6.20 ¦ 
M/M45       19. Stancheris Vivian                   56 Biel/Bienne                3:36.04,7    47.27,5  (4019)    5.07 ¦ 
100/W40     31. Staub Doris                         60 Oensingen                 15:13.03,0  6:02.33,8  (2593)    9.07 ¦ 
100/M50    121. Staub Felix                         50 Oensingen                 13:40.34,9  5:31.22,8  (1009)    8.12 ¦ 
M/M45        3. Staub Peter                         53 Oftringen                  2:54.41,3     6.04,1  (4142)    4.08 ¦ 
TS1/M30     20. Staubli Werner                      70 Bonstetten                 6:57.40,6  4:14.43,4  (3698)   10.49 ¦ 
TS1/M50     18. Staude Peter                        49 D-Marl                     5:03.58,8  1:28.10,1   (346)    7.52 ¦ 
M/M35       11. Stauffer Rolf                       65 Kehrsatz                   3:27.08,9    27.36,1  (4153)    4.54 ¦ 
H/M40       18. Steck Peter                         59 Wichtrach                  1:31.51,4    15.58,2  (5023)    4.21 ¦ 
100/W40      2. Steeger Ulrike                      61 D-Troisdorf                9:17.42,8     7.13,6   (703)    5.34 ¦ 
100/M30     86. CPL Steele Andrew Peter             68 D-Hameln                  15:28.58,3  8:24.20,5  (3003)    9.17 ¦ 
V/M35        5. Steffen Marcel                      67 Biel/Bienne                  40.35,7     4.42,6  (6181)    3.51 ¦ 
K/M3        11. Stegmüller Evan                     93 Biel/Bienne                   4.15,8     0.29,7  (7019)    4.15 ¦ 
100/M40     77. Steiger Günter                      58 D-Wachenheim              10:46.00,1  3:49.21,1  (3647)    6.27 ¦ 
TS1/M55      4. Steiger Peter                       46 Bern                       4:17.29,4    38.39,9  (1861)    6.40 ¦ 
V/M55        4. Steiger Werner                      45 Balsthal                     45.31,0     1.19,9  (6174)    4.20 ¦ 
100/M35     30. Steimer Jürgen                      64 D-Schmelz                  9:48.14,3  2:18.01,5   (118)    5.52 ¦ 
M/M35        1. Steinacher Helmuth                  67 Küttigen                   2:59.32,8      -----  (4148)    4.15 ¦ 
100/M45    145. Steinberg Gottlieb                  55 D-Gießen                  13:52.51,4  6:19.33,8  (1012)    8.19 ¦ 
100/W45     24. Steinborn Angelika                  54 D-Tamm                    16:41.04,4  6:55.01,4  (2501)   10.00 ¦ 
100/M50     94. Steiner Alfred                      52 Uster                     12:43.59,0  4:34.46,9   (434)    7.38 ¦ 
H/M55       14. Steiner Alfred                      45 Oetwil                     1:39.32,4    20.20,6  (5053)    4.43 ¦ 
TS2/M35     33. Steiner Christian                   64 Bern                      12:04.21,3  8:02.36,0  (1901)   12.17 ¦ 
M/M55       11. Steiner Fritz                       46 Schöftland                 4:29.59,7  1:33.51,5  (4097)    6.23 ¦ 
M/M20        7. Steiner Hannes                      76 A-Mödling                  3:15.19,8    21.57,3  (4217)    4.37 ¦ 
100/M60     20. Steiner Hanns                       41 A-Mödling                 11:32.57,8  2:11.40,5  (3381)    6.55 ¦ 
100/M35    107. Steiner Peter                       64 Wil                       13:17.31,5  5:47.18,7   (503)    7.58 ¦ 
H/M35       41. Steiner Roland                      67 Grüt (Gossau ZH)           1:38.35,6    27.14,1  (5233)    4.40 ¦ 
K/F1         3. Steinmann Michal                    98 Marly                         3.06,2     0.17,1  (7144)    6.12 ¦ 
K/F1        15. Steinmann Mira                      00 Marly                         7.18,8     4.29,7  (7143)   14.37 ¦ 
K/M2        24. Steinmann Rouven                    96 Marly                         2.52,8     0.44,4  (7142)    5.45 ¦ 
100/MP       1. Sdt Steinmann Thomas, Koppigen      63 STE 63                     7:46.30,4      -----  (3081)    4.39 ¦ 
100/M40    110. Stephan Oskar                       60 D-Hockenheim              11:48.29,7  4:51.50,7   (282)    7.05 ¦ 
100/MP       1. Sdt Sterchi Markus, Jegenstorf      63 STE 63                     7:46.30,4      -----  (3082)    4.39 ¦ 
100/M30     84. Stettler Jürg                       68 Worben                    14:59.27,5  7:54.49,7  (1293)    8.59 ¦ 
K/F4         8. Stettler Käthi                      91 Büetigen                      4.25,0     0.54,5  (6363)    4.25 ¦ 
V/M45       22. Stettler Werner                     57 Büetigen                     57.09,9    17.40,7  (6237)    5.26 ¦ 
TS2/M45     14. Steven Uwe                          55 D-Iserlohn                 6:22.34,5  1:15.22,0  (1042)    6.29 ¦ 
100/M45     60. Stock Klaus-Detlef                  54 D-Porta Westfalica        10:40.22,8  3:07.05,2  (1598)    6.24 ¦ 
TS2/M65      1. Stock Wolfgang                      35 D-Siegburg                 7:56.22,7      -----  (3615)    8.05 ¦ 
H/M40       41. Stöckehius Silvio                   60 Ipsach                     1:45.02,0    29.08,8  (5419)    4.58 ¦ 
100/M60     65. Stöckel Joachim                     39 D-Suhl                    16:11.46,4  6:50.29,1  (1270)    9.43 ¦ 
H/M50       34. Stocker Xaver                       48 Niederbipp                 1:45.02,5    24.26,3  (5567)    4.58 ¦ 
H/M40       22. Stöcklin Markus                     60 Zürich                     1:33.08,5    17.15,3  (5337)    4.24 ¦ 
100/M40      6. Stoewe Reinhard                     59 D-Dortmund                 8:25.32,6  1:28.53,6    (30)    5.03 ¦ 
K/F3         3. Stofer Céline                       93 Kehrsatz                      4.17,6     0.07,5  (7099)    4.17 ¦ 
K/F4         2. Stofer Michèle                      91 Kehrsatz                      3.31,9     0.01,4  (7004)    3.31 ¦ 
100/M30     34. Stöhr Josef                         68 D-Riedlingen              10:57.55,5  3:53.17,7  (3363)    6.34 ¦ 
100/M45    158. Stojek Thomas                       56 D-Ludwigshafen            14:47.19,9  7:14.02,3  (1427)    8.52 ¦ 
100/W30     10. Stoll Beatrice                      72 Rüttenen                  13:50.08,7  3:50.47,7  (2592)    8.18 ¦ 
100/M60     50. Stoll Bruno                         41 Suhr                      14:40.34,0  5:19.16,7  (1420)    8.48 ¦ 
K/M2        26. Stoll Nicola                        96 Safnern                       3.00,3     0.51,9  (7038)    6.00 ¦ 
H/M20        3. Stollenmaier Markus                 81 D-Wissgoldingen            1:19.15,5    13.02,0  (5421)    3.45 ¦ 
100/M45    112. Stollenmaier Ulrich                 55 D-Wissgoldingen           12:41.52,9  5:08.35,3  (3430)    7.37 ¦ 
M/M35       26. Stoppiello Frank                    66 Yverdon-les-Bains          4:22.54,8  1:23.22,0  (4113)    6.13 ¦ 
M/M20       17. Stoppiello Marino                   74 Bern                       4:22.54,7  1:29.32,2  (4114)    6.13 ¦ 
100/M45    180. Storni Rene                         55 Susten                    16:50.37,8  9:17.20,2  (1269)   10.06 ¦ 
100/M35    162. Stowasser André                     65 D-Bochum                  19:53.52,0 12:23.39,2  (1462)   11.56 ¦ 
K/F6         1. Strähl Martina                      87 Oekingen                     11.26,8      -----  (6357)    3.48 ¦ 
H/M55       25. Strahm Peter                        44 Egg                        1:51.29,1    32.17,3  (5096)    5.17 ¦ 
100/M20      1. Strallhofer Winfried                74 A-Wien                     8:26.20,8      -----  (3412)    5.03 ¦ 
TS1/M35      9. Strassmann Markus                   65 Bazenheid                  3:54.36,0    25.37,6   (359)    6.04 ¦ 
100/M40     64. Strathoff Jürgen                    58 D-Unna                    10:21.48,7  3:25.09,7    (94)    6.13 ¦ 
100/W45     13. Straub Angelika                     54 D-Kolbingen               13:54.12,8  4:08.09,8   (759)    8.20 ¦ 
100/M55     53. Straub Hans-Herbert                 43 D-Stuttgart               12:58.37,8  4:10.29,4   (313)    7.47 ¦ 
100/M40    200. Straub Thomas                       60 D-Hanau                   17:41.46,6 10:45.07,6  (1835)   10.37 ¦ 
100/M20     49. Strauss Daniel                      81 D-Schnelldorf             16:47.10,9  8:20.50,1  (1532)   10.04 ¦ 
100/M20     35. Strebel Michael                     77 Rudolfstetten             13:52.48,5  5:26.27,7  (1686)    8.19 ¦ 
H/M45       46. Strehle Josef                       57 Villars-sur-Glâne          1:45.55,3    34.55,0  (5492)    5.01 ¦ 
100/W35     11. Streicher Elke                      67 D-Gerlingen               11:02.23,2  2:08.25,3  (2541)    6.37 ¦ 
H/M60        8. Streit Ulrich                       38 Lyss                       1:45.15,5    14.52,3  (5405)    4.59 ¦ 
100/M45      3. Streuli Ruedi                       55 Neuenkirch                 7:45.48,2    12.30,6    (42)    4.39 ¦ 
100/W55      9. Strewinski Elsbeth                  44 D-Heddesheim              14:46.12,0  4:03.48,5  (3358)    8.51 ¦ 
100/M60     53. Strewinski Hartmut                  42 D-Heddesheim              14:46.11,7  5:24.54,4  (3359)    8.51 ¦ 
100/M45     20. Strickler Werner                    54 Kloten                     9:31.20,9  1:58.03,3   (298)    5.42 ¦ 
H/W55        3. Stritt Christine                    47 Gurmels                    1:53.13,1     8.29,0  (5098)    5.21 ¦ 
100/M30     11. Strogarek Waldemar                  71 PL-Ujscie + MZK PILA       8:35.42,2  1:31.04,4  (1771)    5.09 ¦ 
TS2/M45     11. Stronczyk Manfred                   54 D-Schauenburg              6:19.53,1  1:12.40,6  (3425)    6.26 ¦ 
H/M45       38. Strüby Jacques                      56 Bern                       1:42.44,4    31.44,1  (5286)    4.52 ¦ 
H/M35        3. Stucki Bruno                        66 Thun                       1:12.51,7     1.30,2  (5004)    3.27 ¦ 
K/F4        15. Stucki Daniela                      92 Lyss                          6.10,0     2.39,5  (7121)    6.10 ¦ 
V/M35       24. Stucki Manfred                      65 Bern                         50.17,3    14.24,2  (6270)    4.47 ¦ 
K/F4        11. Stucki Sandra                       91 Lyss                          4.31,3     1.00,8  (7122)    4.31 ¦ 
V/W65        1. Studer Bernadette                   34 Hägendorf                  1:32.47,6      -----  (6067)    8.50 ¦ 
H/M35       10. Studer Claude                       66 Zürich                     1:18.27,3     7.05,8  (5287)    3.43 ¦ 
V/MJ        12. Studer Ivo                          83 Bern                         49.11,8    12.03,1  (6175)    4.41 ¦ 
TS1/M50     19. Studer Jürg                         49 Zug                        5:17.31,8  1:41.43,1   (415)    8.13 ¦ 
TS1/M45     11. Studer Kilian                       56 Visp                       4:09.13,6  1:10.50,0  (1717)    6.27 ¦ 
100/M20      7. Studer Peter                        78 Luzern                     9:50.24,3  1:24.03,5  (1687)    5.54 ¦ 
V/M20       34. Stuker M                            80 Wasen im Emmental            54.38,0    20.38,8  (6176)    5.12 ¦ 
100/M55     49. Sturm Hans-Georg                    43 D-Sulz                    12:48.16,7  4:00.08,3  (1001)    7.40 ¦ 
M/M45        1. Sturm Jürg                          57 Adliswil                   2:48.37,2      -----  (4061)    3.59 ¦ 
100/M50     50. Sturm Raimund                       51 D-Schechingen             11:22.42,3  3:13.30,2   (437)    6.49 ¦ 
100/M40     76. Stürzl Martin                       58 D-Wermelskirchen          10:42.09,2  3:45.30,2  (1772)    6.25 ¦ 
100/M45     55. Sufer Thomas                        57 Feldmeilen                10:35.46,1  3:02.28,5  (3420)    6.21 ¦ 
100/MP      50. OFW Sulimma Udo, D-München          60 1.Infanterie RK München-N 20:10.35,7 12:24.05,3  (3049)   12.06 ¦ 
100/M35     31. Summermatter Jörg                   64 Täsch                      9:48.23,3  2:18.10,5  (1718)    5.53 ¦ 
100/M45     95. Surber Ferdinand                    57 Höri                      11:54.12,3  4:20.54,7  (3380)    7.08 ¦ 
TS1/M45     21. Surholt Angelo                      53 Spreitenbach               5:09.28,6  2:11.05,0  (1816)    8.01 ¦ 
H/M45       13. Susino Franco                       56 La Chaux-de-Fonds          1:28.48,2    17.47,9  (5274)    4.12 ¦ 
100/M45     78. Suter Jean-Marc                     56 Tafers                    11:24.42,8  3:51.25,2   (358)    6.50 ¦ 
100/W20      1. Süthering Tatjana                   76 D-Murg                    10:37.02,9      -----  (2565)    6.22 ¦ 
H/M20       15. Sutter Armin                        81 Hauptwil                   1:31.44,3    25.30,8  (5209)    4.20 ¦ 
247          7. Sutter Michael                      66 Rüedisbach                 2:53.25,6    28.08,4  (4646)    4.06 ¦ 
V/M20       21. Sutter Vlado                        76 Lengnau BE                   46.30,8    12.31,6  (6380)    4.25 ¦ 
V/M35       34. Svetlana-Claire Tadic               67 Biel/Bienne                1:04.43,0    28.49,9  (6108)    6.09 ¦ 
249         50. Ssg Swords Shannon, USA             ?? USA                        2:55.52,8    47.50,6  (4855)    4.09 ¦ 
100/M30     48. Szabados Tibor                      71 D-Konstanz                11:53.57,6  4:49.19,8  (3533)    7.08 ¦ 

Total 496



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.