(42) Hauptklasse Männer

Altstätter Städtlilauf 2002 - (42) Hauptklasse Männer

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Mengesha Feyisa, Äthiopien          78 Donnschtig-Hüpfer 1 Team     27.13,9      -----    (11)  
    2. Fikadu Bekele                       75 Lausanne                     27.14,6     0.00,7    (34)  
    3. Tolosa Chengere                     83 Lausanne                     27.22,9     0.09,0    (35)  
    4. Rist Philipp, Rapperswil SG         71 LC Zürich                    27.32,1     0.18,2     (2)  
    5. Amann Oliver                        71 Lausen                       27.53,1     0.39,2     (4)  
    6. Burke John                          63 I-Irland                     27.55,0     0.41,1    (14)  
    7. Lalimo Anato                        75 Äthiopien                    28.09,8     0.55,9    (12)  
    8. Bekele Demeke, Kriens               65 LC Luzern                    28.21,5     1.07,6    (49)  
    9. Müller Andreas, Dättlikon           65 LC Regensdorf                28.22,0     1.08,1     (5)  
   10. Kliem Roger, Weinfelden             76 LC Frauenfeld                28.22,6     1.08,7    (10)  
   11. Mächler Michael, Vorderthal         77 STV Wägital                  28.29,4     1.15,5    (15)  
   12. Wundsam Peter, A-Wien               66 LCC Wien                     28.31,6     1.17,7    (13)  
   13. Gerber Markus, Bern                 60 GG Bern                      28.33,0     1.19,1     (6)  
   14. Testa Maurizio, I-Borgosesia (VC)   61 Comense                      28.38,1     1.24,2    (17)  
   15. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese             28.49,7     1.35,8     (7)  
   16. Hagmann Markus, Abtwil              75 LC Brühl St. Gallen          29.40,5     2.26,6     (9)  
   17. Gächter Alex, Altstaetten           79 Donnschtig Hüpfer            29.41,4     2.27,5    (33)  
   18. Wille Roland, FL-Vaduz              61 LC Schaan                    29.49,9     2.36,0    (40)  
   19. Parolin Roberto, I-Sumirago / Vares 77 SNAM Milano                  30.11,2     2.57,3     (3)  
   20. Loacker Peter, A-Koblach            73 LG-Montfort                  30.38,7     3.24,8    (42)  
   21. Marti Fredi, Altstätten SG          74 Donnschtig-Hüpfer 2          30.41,0     3.27,1    (44)  
   22. Gamper Micha, Altstaetten           81 KTV Altstätten               30.52,2     3.38,3    (47)  
   23. Gamper Sacha, Altstaetten           79 KTV Altstätten               31.29,7     4.15,8     (8)  
   24. Albertin Ismael, Marbach SG         81 MILA Rheintal                31.47,3     4.33,4    (32)  
   25. Schefer Christoph, Schachen b. Reut 80 STV Oberriet-Eichenwies      31.54,3     4.40,4    (30)  
   26. Mähr Wolfgang                       82 A-Feldkirch                  32.22,2     5.08,3    (29)  
   27. Koller Daniel                       77 Altstaetten                  32.33,0     5.19,1    (27)  
   28. Engstler Richard, A-Göfis           71 SC Göfis                     32.40,3     5.26,4    (43)  
   29. Sax Roland, Freidorf TG             79 LG Wittenbach                32.49,1     5.35,2    (48)  
   30. Meile Marc, Thundorf                76 LSV Frauenfeld               33.16,6     6.02,7    (45)  
   31. Frank Markus                        74 Buchs SG                     33.37,9     6.24,0    (37)  
   32. Betschart Hanspeter                 85 St. Gallen                   34.59,8     7.45,9    (39)  
   33. Weder Roger                         74 Widnau                       35.10,0     7.56,1    (46)  
   34. Summer Markus, A-Feldkirch          42 Saeco Power Team Koblach     35.30,4     8.16,5    (31)  
   35. Loher Roland, Oberriet              83 STV Oberriet-Eichenwies      35.49,5     8.35,6    (28)  
   36. Mähr Bernhard                       79 A-Feldkirch-Gisingen         35.52,7     8.38,8    (38)  
   37. Schlumpf Dominik, Walzenhausen      78 ZP                           36.01,3     8.47,4    (51)  
   38. Hafner Stefan                       81 Zuchwil                      39.34,9    12.21,0    (50)  
   39. Bezler Reiner                       69 A-Lustenau                   49.19,5    22.05,6    (26)  
   40. Güntert Patrick                     76 Heerbrugg                    51.21,3    24.07,4    (41)  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.