Maratona dles Dolomites 2001 - "A"

attualizzato il 17.07.2001
categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                        tempo    ritardo    pett     km/h ¦ 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
110/M5     279. Abate Antonio        49 D-Dautphetal         Gruppo Leinweber                7:16.22,7  3:09.42,8  (4211)   15,124 ¦ 
110/M1     201. Abbá Christian       75 Bresso               Pedale Bronese                  7:03.16,6  3:09.36,4  (7547)   15,592 ¦ 
110/M5      20. Abbate Luigi         51 La Spezia (SP)       U.P. Ortonovese Cicli Bellotto  4:55.59,8    49.19,9  (2542)   22,297 ¦ 
110/M6      98. Abbati Cesarino      39 Roccabianca (PR)     La Roca                         7:00.19,7  2:07.56,4  (3139)   15,702 ¦ 
110/M3     188. Abbondanza Marco     60 Genova               AS Effe 2000 - Happybike        5:41.40,8  1:48.00,7  (3011)   19,316 ¦ 
110/M3     366. Abele Klaus          62 D-Schorndorf                                         6:45.56,8  2:52.16,7  (2969)   16,258 ¦ 
147/M3     918. Abraham Vladimir     62 CZ-Prague                                            9:28.31,2  4:39.20,9  (8377)   15,513 ¦ 
147/M3     614. Abramo Mauro         61 Pradamano            G.S. S. Marco Chiarlosso        7:44.35,3  2:55.25,0   (102)   18,984 ¦ 
147/F1      50. Achenbach Barbara    70 D-Eschborn                                           9:08.19,1  3:16.43,8   (825)   16,085 ¦ 
147/M5     374. Achenbach Robert     46 D-Eschborn                                           9:25.50,5  3:48.48,2  (4126)   15,587 ¦ 
147/M5     228. Ackermann David      48 CH-Zürich                                            8:02.44,6  2:25.42,3  (3368)   18,270 ¦ 
110/F2      25. Ackermann Frederike  52 CH-Zürich                                            6:43.16,7  2:14.54,1   (766)   16,365 ¦ 
147/M6      32. Acqua Giovanni       39 Ancona               SC Torrette di Ancona           7:21.23,7  1:17.42,4  (2544)   19,982 ¦ 
147/M5     255. Acquisti Fedele      51 Cerbaia              GC La Romola                    8:14.05,7  2:37.03,4  (2336)   17,850 ¦ 
147/M2     305. Adami Attilio        68 Villafranca di Veron GS Sportissimo Top Level        6:44.46,1  1:51.35,1  (6704)   21,790 ¦ 
57/M6      105. Adamoli Giuseppe     34 Binago (CO)          GC Binago                       5:25.01,4  2:34.13,3  (3418)   10,614 ¦ 
147/M2     720. Addesso Vito         68 Salerno              GS C. Salernitana "Nicola Roma  8:35.01,0  3:41.50,0  (6638)   17,125 ¦ 
110/M5     145. Adis Hans-Jürgen     48 D-Reutlingen         SV Ohmenhausen                  6:15.22,6  2:08.42,7  (4122)   17,582 ¦ 
147/M2     761. Adolfs Johannes      66 D-Bornheim           PSV Bruehl                      8:47.24,8  3:54.13,8  (2968)   16,723 ¦ 
57/M1       61. Adorno Mauro         71 Torino               GS di Monaco                    3:37.37,2  1:28.54,2  (8326)   15,853 ¦ 
147/M6      55. Adria Aldo           43 Verona               Butty                           7:54.21,5  1:50.40,2  (8266)   18,593 ¦ 
110/M3     174. Aggeler Daniel       64 CH-Hittnau           Team Hittnau                    5:36.52,1  1:43.12,0  (8267)   19,592 ¦ 
147/M2     194. Aggio Fabio          69 Como                 Porta Verde Fitness             6:19.23,7  1:26.12,7  (4653)   23,247 ¦ 
110/M5     277. Aggujaro Mario       47 Altavilla VI         UC Valmarana                    7:15.38,5  3:08.58,6  (6152)   15,150 ¦ 
110/M1      11. Agnelli Umberto      73 Lesignano Bagni      A.S.Velobike                    4:21.43,6    28.03,4  (7451)   25,217 ¦ 
147/M3     409. Agosti Ermanno       60 Capriano del Colle B GS Montenetto                   7:03.11,5  2:14.01,2  (3907)   20,841 ¦ 
147/M3     700. Agostini Ezio        59 Padova               GS Cicli Morbiato Activ-Line    8:02.06,8  3:12.56,5  (4937)   18,294 ¦ 
110/M5     212. Agostini Pieraldo    46 Milano (MI)          Amici Milanesi Ciclismo         6:47.36,0  2:40.56,1  (2541)   16,192 ¦ 
147/M1      75. Agostoni Luca        73 Rovagnate            GS Perego                       6:08.00,2  1:18.50,9  (1009)   23,967 ¦ 
110/M4      20. Ahlmann Winfried     53 D-Attenkirchen       Radteam Aichach 2000            4:34.20,0    33.31,9  (1718)   24,058 ¦ 
147/M3     626. Ahner Bernd          63 D-München            Lech Angels                     7:46.30,3  2:57.20,0  (5142)   18,906 ¦ 
147/M2      25. Aicardi Federico     68 Milano               Nuova Corti                     5:26.41,7    33.30,7   (800)   26,997 ¦ 
57/M1      ---  Aimo Sergio          74 Mondovì              G.C. Acli Roracco                   -----    partito  (1352)      --- ¦ 
57/M6       76. Airoldi Angelo Anton 42 Milano (MI)          CS Colnaghese                   4:21.21,5  1:30.33,4  (2540)   13,200 ¦ 
147/M2      41. Alberghini Davide    69 Renazzo              Team Bertoldi Ciclissimo        5:35.08,4    41.57,4   (692)   26,317 ¦ 
147/M2     367. Alberghini Omar      69 Modena               GS Sportissimo Top Level        6:59.29,3  2:06.18,3  (2697)   21,025 ¦ 
147/M3     288. Alberti Augusto      60 Arezzo               Cicli Pasquini Stella Azzurra   6:41.07,2  1:51.56,9  (6805)   21,988 ¦ 
110/M1      20. Alberti Stefano      75 Cortina d'Ampezzo    Cicli Cortina                   4:28.54,7    35.14,5  (7452)   24,543 ¦ 
57/M2      ---  Albertini Maurizio   66 Forlì                Team Opera - Sintesi 96             -----    partito  (5417)      --- ¦ 
147/M3     771. Albertz Frank        62 D-Allershausen                                       8:23.19,0  3:34.08,7  (6280)   17,523 ¦ 
147/M3     688. Albrecht Klaus       64 D-Sachsenheim                                        7:58.11,1  3:09.00,8  (2702)   18,444 ¦ 
147/M4     269. Albrecht Martin      53 D-Stuttgart                                          7:16.11,8  2:07.20,0  (6997)   20,220 ¦ 
57/M2       91. Albrecht Ralf        65 D-Hayingen                                           3:22.49,9  1:20.12,8  (4127)   17,009 ¦ 
57/M4       46. Albrizio Francesco   58 Genova               Velo Club Genovese              3:17.42,0    54.03,5  (2532)   17,450 ¦ 
57/M5        6. Albrizio Luigi       50 Genova               Velo Club Genovese              2:58.01,2    25.18,5  (2299)   19,379 ¦ 
147/M4      43. Aldrovandi Claudio   58 Bologna              Polisportiva Lame               6:07.01,6    58.09,8  (3488)   24,030 ¦ 
147/M2      31. Aldrovandi Mauro     65 Casalecchio di Reno  Nuova Corti                     5:31.37,7    38.26,7   (974)   26,596 ¦ 
147/M1     265. Aleotti Leonardo     71 Brescello (RE)       Gs Sanpellegrino-Bottoli-Arton  7:40.49,0  2:51.39,7  (4654)   19,139 ¦ 
147/M4     217. Alesiani Leandro     56 S.Lucia di Mentana R Ciclistica Santa Lucia          7:04.11,1  1:55.19,3  (3025)   20,792 ¦ 
147/M3     458. Alessandroni Paolo   64 Roma                 G.S. Cicli Bacco                7:12.21,5  2:23.11,2  (2641)   20,399 ¦ 
147/M3      35. Alessi Agostino      63 Desenzano del Garda  GS Zanola - Rivoltella          5:35.06,3    45.56,0  (1077)   26,320 ¦ 
110/M3      64. Alessio Cristian     64 Presezzo BG          GS Abele Marinelli              4:53.50,7  1:00.10,6  (5271)   22,460 ¦ 
147/M3     580. Alex Georg           59 D-Seeheim-Jugenheim  RSV Seeheim                     7:36.29,6  2:47.19,3  (4208)   19,321 ¦ 
57/M4       85. Aliboni Archimede    58 Massa                Velo Club Apuano                3:44.09,3  1:20.30,8  (4655)   15,391 ¦ 
147/M2     328. Alibrando Fortunato  65 Bologna              SC Azzurra                      6:50.50,3  1:57.39,3  (2538)   21,468 ¦ 
57/M4      125. Alinovi Giovanni     58 Noceto               GC Monta in Bici                4:06.13,1  1:42.34,6  (4922)   14,011 ¦ 
110/M5     255. Alkema Henk          50 NL-AH Slochteren     FTC Dobberieders                7:05.50,9  2:59.11,0  (7548)   15,498 ¦ 
147/M3      30. Allasia Paolo        64 S. Mauro             Team Stroppa - Jolly            5:34.17,5    45.07,2  (1112)   26,384 ¦ 
110/M2     ---  Almici Claudio       69 Nuvolera             Team Ferremi - Tavina          squalifica      -----   (634)      --- ¦ 
110/M4     204. Almudever Miguel     52 E-Sueca              P.C. Sueca                      6:15.24,2  2:14.36,1  (8268)   17,581 ¦ 
147/M2     118. Aloise Gianluca      70 Usmate Velate MI     Veloclub Brianza                6:02.43,1  1:09.32,1  (4656)   24,316 ¦ 
147/M2       3. Aloisi Andrea        65 Forlì                Velo Club Fiumana               4:59.43,2     6.32,2    (57)   29,427 ¦ 
147/M4       2. Aloisi Fabrizio      58 Forlì                Velo Club Fiumana               5:15.14,5     6.22,7   (599)   27,978 ¦ 
147/M1      93. Alpe Claudio         71 Condovè (TO)         GS Ciadit - Camusso             6:15.12,6  1:26.03,3  (6806)   23,506 ¦ 
110/M3     378. Alsleben Dietmar     63 D-Schorndorf                                         6:55.10,9  3:01.30,8  (4121)   15,896 ¦ 
147/M2      35. Altena Marc          65 NL-EK HOUTEN                                         5:33.58,6    40.47,6  (3523)   26,409 ¦ 
147/M3     732. Althaus Josef        61 CH-Fischen, Deutschl                                 8:11.08,6  3:21.58,3  (6037)   17,958 ¦ 
57/M6       81. Alunni Elio          42 Mercatale di Cortona GS Castel Rigone Pedala         4:25.29,0  1:34.40,9  (3033)   12,995 ¦ 
147/M5     213. Alvarez Fabian       49 D-Rosengarten        Recaro team                     7:54.30,4  2:17.28,1  (7549)   18,587 ¦ 
110/M1     108. Alvoni Alessandro    74 Bologna              Faenza Cycling Team             5:38.45,1  1:45.04,9  (6431)   19,483 ¦ 
57/M5      162. Amadei Ruggero       48 Rimini               Endas F.Benzi                   6:01.25,9  3:28.43,2  (5017)    9,545 ¦ 
147/M4     611. Amadio Giuseppe      57 Pordenone            Veloclub Fuorisoglia            9:07.55,3  3:59.03,5  (7041)   16,097 ¦ 
110/M1      62. Amadori Davide       73 Pesaro (PS)          Berloni Bicycle Pesaro          5:07.37,6  1:13.57,4  (7550)   21,454 ¦ 
110/M5      91. Amadori Pierdomenico 50 Savignano sul Rubico Ecology Team                    5:50.15,0  1:43.35,1  (7180)   18,843 ¦ 
147/M5     369. Amann Artur          48 D-Geislingen         TSV Geislingen                  9:19.14,2  3:42.11,9  (6281)   15,771 ¦ 
147/M4     330. Amann Egbert         53 D-Altusried          LG Altusried                    7:32.21,1  2:23.29,3  (7177)   19,498 ¦ 
57/M5       78. Amato Antonio        50 Fucecchio            GS Ciaponi Edil                 3:56.05,2  1:23.22,5  (4212)   14,613 ¦ 
110/M3     325. Amato Luigi          63 Velletri             Olmo la biciclissima            6:26.55,9  2:33.15,8  (2310)   17,057 ¦ 
147/M2     443. Ambaum Holger        69 D-Lüdenscheid        RSG Märkisches Sauerland        7:17.16,6  2:24.05,6  (4948)   20,170 ¦ 
147/M5     289. Amberg Alex          50 CH-Kriens                                            8:32.41,9  2:55.39,6  (6705)   17,203 ¦ 
57/M5      113. Ambrogio Antonino    44 San Remo             Ciclistica Ospedaletti          4:15.45,5  1:43.02,8  (5345)   13,489 ¦ 
147/M3     135. America Hugo         63 B-Nieuwerken         Deware Urienden                 6:10.19,6  1:21.09,3  (5086)   23,816 ¦ 
57/M4      112. Amerighi Daniele     56 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia       4:00.00,9  1:36.22,4  (2062)   14,374 ¦ 
147/M3     690. Amerio Giorgio       63 Moncalieri TO        MTB Sensa Fren                  7:58.32,4  3:09.22,1  (4213)   18,431 ¦ 
110/M6      46. Ametsbichler Olaf    34 D-Otterfing          TSV Hartpenning                 6:16.12,0  1:23.48,7  (6109)   17,543 ¦ 
147/M3     322. Amicabile Giorgio    61 I                    G.S. Franke                     6:47.29,5  1:58.19,2  (7178)   21,644 ¦ 
147/M2      29. Amicabile Stefano    66 Ponti sul Mincio     GC world Bike                   5:31.02,3    37.51,3   (638)   26,643 ¦ 
110/M4      71. Amistadi Fabrizio    57 Bolzano              Zanolini bike Professional      5:04.37,9  1:03.49,8  (7551)   21,665 ¦ 
110/M2     156. Ammaniti Stefano     66 Val di Vizze BZ      CS Rodes Gherdeina              5:13.00,2  1:30.00,6  (7840)   21,086 ¦ 
110/M4     132. Ammannati Marco      58 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia       5:41.48,4  1:41.00,3  (2063)   19,309 ¦ 
57/F1       18. Ammassari Eliana     65 Biella               Gruppo Amici Ciclismo Valdengo  3:14.16,7    42.43,2  (1944)   17,758 ¦ 
57/M4       97. Amorini Walter       57 Levizzano di Baiso R Nuova Corti                     3:48.22,1  1:24.43,6  (1279)   15,107 ¦ 
57/M4       66. Ampusi Claudio       53 Arcore (MI)          Corsera                         3:31.48,9  1:08.10,4  (4657)   16,287 ¦ 
147/M2     103. Ancarani Gianluca    66 Cotignola            A.S.CARNIELLI-DEKA PEDALE ROMA  5:57.53,5  1:04.42,5  (6807)   24,644 ¦ 
147/M3     529. Anchner Arno         62 NL-Den Haag          En Route                        7:26.48,7  2:37.38,4  (1168)   19,739 ¦ 
147/M4     311. Anderau Kurt         55 CH-Seuzach           VC Seuzach                      7:26.23,3  2:17.31,5  (3994)   19,758 ¦ 
57/M6       85. Anderlohr Günter     41 D-Lohr am Main                                       4:35.20,2  1:44.32,1  (2701)   12,530 ¦ 
57/M2      128. Andersson Ralph      70 D-Aichach            Radteam Aichach 2000            3:45.15,3  1:42.38,2  (1641)   15,315 ¦ 
110/M2     401. Andina Paolo         69 Cassola              Joko Velamos Sportonic          4:19.38,5 Campolongo  (8269)      --- ¦ 
57/M5       43. Andrealta Franco     46 Baselga di Pinè      Bren Team Trento                3:35.01,0  1:02.18,3  (7993)   16,045 ¦ 
110/M5      39. Andreini Mauro       47 Capostrada           Cral ASL3 Pistoia               5:15.05,6  1:08.25,7  (2543)   20,946 ¦ 
147/M2     524. Andreis Massimo      65 Borgo San Dalmazzo   G.S. Cicli Giordano Itas        7:37.10,2  2:43.59,2  (7552)   19,292 ¦ 
147/M3     564. Andrenacci Enzo      60 Castellato           GS Bike Bellante                7:33.44,6  2:44.34,3   (883)   19,438 ¦ 
147/M1      20. Andreoni Marco       78 I                    Polisportiva G. Adelmo Grop -   5:33.04,5    43.55,2   (586)   26,480 ¦ 
110/F1      74. Andress Claudia      67 D-München            Lech Angels                     7:19.06,9  2:49.31,4  (1055)   15,030 ¦ 
57/M3       32. Andreucci Nicola     60 Lucca                GC SRM Team                     2:51.36,7    52.58,5  (4214)   20,103 ¦ 
147/M3     545. Angel Roland         63 D-Tholey             RV Schaumberg Theley e.V.       7:30.29,1  2:41.18,8  (5018)   19,578 ¦ 
110/M2     402. Angeletti Marco      67 Lentigione           Ciclistica Brescellese          4:27.13,9 Campolongo  (4480)      --- ¦ 
147/M1      19. Angelier Ron         71 NL-Apeldoorn         En Route                        5:33.01,9    43.52,6  (1169)   26,483 ¦ 
147/M3     651. Angelini Andrea      61 Cesenatico FO        GC Fausto Coppi                 7:50.38,7  3:01.28,4  (4215)   18,740 ¦ 
147/M3     353. Angelini Giovanni    64 Ravenna              SC Mameli-Monti                 6:52.57,0  2:03.46,7  (3319)   21,358 ¦ 
57/F1       90. Angerer Barbara      68 D-Gaißach                                            4:37.32,1  2:05.58,6  (1967)   12,430 ¦ 
147/M2     160. Angioni Ignazio      67 Pievepelago          Nuova Corti                     6:10.35,4  1:17.24,4  (1322)   23,799 ¦ 
110/F1      25. Annast Karin         74 D-Passau             RSV Passau                      5:54.32,5  1:24.57,0   (767)   18,615 ¦ 
147/M1     160. Annast Rainer        72 D-München            RSV Passau                      6:49.06,1  1:59.56,8  (3581)   21,559 ¦ 
147/M2     641. Anneser Hubert       69 D-München                                            8:11.31,4  3:18.20,4  (6252)   17,944 ¦ 
147/M1     267. Ansaloni Alessandro  73 Castelfranco Emilia  Bike Scooter 2000               7:44.32,2  2:55.22,9  (4481)   18,986 ¦ 
147/M2     781. Antesberger Georg    68 D-Friederichshafen   Lech Angels                     9:00.13,1  4:07.02,1  (5143)   16,326 ¦ 
57/M6       89. Antiga Emanuele      40 Mestre               Team Biesse                     4:37.01,2  1:46.13,1  (7994)   12,453 ¦ 
147/M3     570. Antimi Antonio       63 Forlimpopoli         Team Opera - Sintesi 96         7:34.51,0  2:45.40,7  (6808)   19,391 ¦ 
57/M3      126. Antolini Augusto     63 Cesena (FO)          GS Mobili Longhi                3:39.52,5  1:41.14,3  (4658)   15,690 ¦ 
57/M4       45. Antolini Umberto     54 Quinto di Valpantena G.S. Conti Autozai              3:16.33,9    52.55,4  (7996)   17,551 ¦ 
110/M5       5. Antonelli Alessandro 48 S. Miniato           Carrozzeria Pasquali Jogging    4:25.19,3    18.39,4  (1789)   24,875 ¦ 
147/M4     214. Antonelli Luciano    58 Castiglione di Cervi Pol. Castiglionese              7:03.36,0  1:54.44,2  (6536)   20,821 ¦ 
147/M2     243. Antonini Diego       68 Vigonza Barbariga    Naturabike                      6:30.42,7  1:37.31,7  (3463)   22,574 ¦ 
110/M4      50. Antonioli Giovanni   57 Montignose           Velo Club Apuano                4:56.36,0    55.47,9  (4659)   22,252 ¦ 
147/M1     150. Antonutti Gianfranco 79 Fontanafredda        G.C. Amici del Pedale UNIFIN    6:46.19,0  1:57.09,7  (6153)   21,707 ¦ 
110/M2     367. Apa Alfredo          65 Catanzaro            SC Filippo Tallerico            7:17.18,8  3:34.19,2  (4216)   15,092 ¦ 
110/M2     328. Aperti Marco         66 Gussago              Gruppo Fitness Palextra         6:45.31,9  3:02.32,3  (7181)   16,274 ¦ 
57/M4      109. Apollonio Domenico   55 Vercelli (VC)        VV.F Vercelli                   3:59.25,0  1:35.46,5  (6809)   14,410 ¦ 
147/M2     371. Appel Martin         66 D-München            RC Concordia `86 München        7:00.06,8  2:06.55,8  (7261)   20,994 ¦ 
110/M4      42. Aprile Giuseppe Mari 54 Pescara (PE)         Intinacelli Cicli               4:53.20,1    52.32,0  (2064)   22,499 ¦ 
110/M2     214. Araldi Giuseppe      65 Cozzano              Pedale val Parma                5:36.53,4  1:53.53,8  (7553)   19,590 ¦ 
147/M2     772. Arbesmann Bernd      65 D-Buseck                                             8:56.25,2  4:03.14,2  (2470)   16,442 ¦ 
147/M3      98. Arcandi Fabrizio     59 Vicenza              SC Vicenza S. Pio X             5:59.05,3  1:09.55,0  (3485)   24,562 ¦ 
147/M2      20. Archetti Aurelio     65 CApriolo BS          MTB Credaro                     5:23.11,2    30.00,2   (639)   27,290 ¦ 
147/M3     327. Archetti Emanuele    62 CApriolo BS          GS Mtb Credaro                  6:47.58,5  1:58.48,2  (4660)   21,618 ¦ 
147/M5      65. Ardovini Palmiro     47 Cremona              GS DLF Cremona                  6:48.55,9  1:11.53,6  (6028)   21,568 ¦ 
147/M2     622. Arduini Alessandro   69 Badia Polesine       Gruppo Ciclistico Badiese       8:04.57,7  3:11.46,7  (7262)   18,187 ¦ 
57/M4       52. Arduini Domenico     58 San Giovanni in Mari Nuova Corti Team Scapin         3:20.41,7    57.03,2  (2548)   17,190 ¦ 
110/M3      24. Arduini Maurizio     60 Frosinone            GS La Ruota Gialloblú           4:31.06,1    37.26,0  (4308)   24,345 ¦ 
147/M3     871. Arendt Volker        62 D-Fürth              1. FC Nürnberg Schwimmen        8:54.46,5  4:05.36,2  (6126)   16,492 ¦ 
147/M4     150. Aresu Giampiero      57 Massa Lombarda       G.S. Ciclistica Massese         6:40.33,7  1:31.41,9  (7263)   22,019 ¦ 
147/M2      80. Argentieri Carlo     68 Riva del Garda       Team Carpentari                 5:50.18,3    57.07,3  (2539)   25,178 ¦ 
110/M3     418. Ariatta Alberto      61 Milano (MI)          Atletica '85                    7:19.01,7  3:25.21,6  (3079)   15,033 ¦ 
110/M4     344. Ariatta Gianfranco   56 Milano (MI)          Bicimania Lissone MTB           7:19.06,9  3:18.18,8  (4661)   15,030 ¦ 
147/M1     345. Arioldi Piergiorgio  72 Melegnano            GS Cicloamatori Melegnano       8:38.55,5  3:49.46,2  (6639)   16,996 ¦ 
110/M3     395. Ariotti Stefano      59 Rimini               Endas F.Benzi                   7:02.39,5  3:08.59,4  (5020)   15,615 ¦ 
110/M2      13. Arizaga Joseba       69 Vicenza                                              4:03.17,8    20.18,2   (155)   27,127 ¦ 
147/M1     205. Arjen Van Den Berg   76 NL-Heerenveen        HCH                             7:09.28,3  2:20.19,0  (7998)   20,536 ¦ 
110/M3      76. Arletti Gian Piero   62 Soliera              Nuova Corti                     4:58.05,9  1:04.25,8  (1428)   22,140 ¦ 
110/M1      40. Arlotti Davide       72 Vetto D'Enza (RE)    Bike Extreme Alta Val D'Enza    4:49.49,5    56.09,3  (5420)   22,772 ¦ 
147/M3      99. Armiento Giulio      64 Mestre               SC G.F. Pinarello               5:59.24,6  1:10.14,3  (1899)   24,540 ¦ 
110/M5     217. Arndt Alfred         46 D-Weilerbach         TV Rodenbach                    6:49.17,0  2:42.37,1  (7554)   16,125 ¦ 
147/M3     108. Arneodo Gabriele     60 Parma (PR)           GS Refa                         6:01.09,9  1:11.59,6  (4217)   24,420 ¦ 
110/M4     366. Arneri Enrico        58 Ancona               Gruppo Amatori Ciclismo "Grazi  7:38.07,8  3:37.19,7  (6036)   14,406 ¦ 
147/M1     370. Arnold Michael       71 D-Bamberg                                            9:04.56,8  4:15.47,5  (2530)   16,185 ¦ 
57/F1       72. Arnold Ulrike        72 D-Kassel                                             4:22.31,0  1:50.57,5  (1353)   13,142 ¦ 
147/M4     219. Arrivabene Luigi     52 Arzago d'Adda        G.S. Cicli Baronchelli Lodauto  7:05.14,5  1:56.22,7  (7264)   20,741 ¦ 
147/M4      67. Arts Rob             54 NL-KEKERDOM          Wedrenners                      6:16.40,8  1:07.49,0  (2396)   23,415 ¦ 
147/M4     366. Arzberger Josef      53 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000            7:42.00,8  2:33.09,0  (1645)   19,090 ¦ 
147/M3     589. Asam Josef           62 D-Sielenbach         Radteam Aichach 2000            7:38.00,4  2:48.50,1  (1716)   19,257 ¦ 
147/M2     143. Aschero Stefano      67 Milano               Team aliparma cycling           6:07.36,3  1:14.25,3  (7842)   23,993 ¦ 
110/M4     202. Assi Claudio         57 ZANICA (BG)          Ciclistica Zanica               6:15.01,3  2:14.13,2  (6538)   17,598 ¦ 
110/M3     115. Assi Paolo           63 Zanica               Ciclistica Zanica               5:15.21,5  1:21.41,4  (6539)   20,928 ¦ 
110/M6     136. Assouline Samy       41 ISR-jerusalem        Trisport                        4:25.44,3 Campolongo  (6262)      --- ¦ 
147/M4     175. Astolfi Andrea       57 Monte Sanpietro (BO) Pedale Casalecchiese            6:50.31,9  1:41.40,1  (5097)   21,484 ¦ 
57/M5      140. Astolfi Guido        47 Rimini               Endas F.Benzi                   4:34.11,9  2:01.29,2  (5022)   12,582 ¦ 
110/M4     320. Atanassi Cristiano   53 Vercelli             VV.F. Vercelli                  7:02.44,8  3:01.56,7  (6810)   15,612 ¦ 
110/M2     165. Atmanspacher Falk    68 D-Chemnitz           Velofreunde Biker Chemnitz      5:18.04,5  1:35.04,9  (6811)   20,749 ¦ 
110/M2     101. Atzori Gianluca      69 Voghera              SC Voghera                      4:53.07,4  1:10.07,8  (6346)   22,516 ¦ 
110/M6      83. Auer Hermann         41 D-München            Südtiroler Sportfr. München     6:44.15,5  1:51.52,2  (4128)   16,326 ¦ 
147/M4      54. Auer Kurt            53 A-Grödig             ARC Hallein                     6:12.28,5  1:03.36,7  (6540)   23,679 ¦ 
110/M1      28. Auer Lorenz          76 D-Pullach            Südtiroler Sportfr. München     4:39.06,0    45.25,8   (826)   23,647 ¦ 
147/M2     158. Auferbauer Roland    68 A-Graz-Liebenau                                      6:10.30,4  1:17.19,4    (90)   23,805 ¦ 
57/M6       42. Aulbach Anton        39 D-Offenbach          Stadt-Werke 15985               3:55.00,8  1:04.12,7  (8327)   14,680 ¦ 
147/M6      52. Aussert Michel       41 F-Moulins            R.O.M.Y.A.                      7:48.42,5  1:45.01,2  (7999)   18,817 ¦ 
110/M5      75. Austermühle Knut     44 D-Sersheim           GS di Monaco                    5:38.22,0  1:31.42,1  (7582)   19,505 ¦ 
147/F1      37. Austermühle Tanja    70 D-Taufkirchen        GS di Monaco                    8:15.39,8  2:24.04,5   (985)   17,794 ¦ 
110/M6       8. Austoni Beniamino    42 Romano di Lombardia  Bici Club AVIS-AIDO-COVO        5:27.35,0    35.11,7  (6812)   20,147 ¦ 
110/M2     193. Austoni Michele      69 Romano di Lombardia  Bici Club AVIS-AIDO-COVO        5:30.29,1  1:47.29,5  (6813)   19,970 ¦ 
147/M4     209. Avallone Giovanni    53 Modena               GS Sportissimo Top Level        7:02.18,3  1:53.26,5   (663)   20,885 ¦ 
147/M4     539. Avallone Salvatore   56 Salerno              GS C. Salernitana "Nicola Roma  8:35.02,5  3:26.10,7  (6641)   17,124 ¦ 
57/M2       41. Avi Alessandro       69 Pergine Valsugana    Bren Team Trento                2:51.26,6    48.49,5  (8000)   20,123 ¦ 
57/M2      117. Avi Mauro            66 Baselga di Pinè      Bren Team Trento                3:36.24,8  1:33.47,7  (8001)   15,941 ¦ 
147/M2      69. Azario Gianandrea    66 Strambino TO         Bican Cycling Team              5:47.25,7    54.14,7  (2545)   25,386 ¦ 
110/M3     105. Azzarini Leonello    64 Mestre Venezia       Cicloturistica Prasecco         5:12.15,6  1:18.35,5  (2549)   21,136 ¦ 
110/M2     174. Azzimondi Maurizio   69 Bresso               GS Circolo Giovanile Bresso     5:24.16,4  1:41.16,8  (3053)   20,353 ¦ 
147/M3      21. Azzola Franco        62 Treviso              Olympus Milano                  5:23.30,7    34.20,4    (79)   27,263 ¦ 
147/M2     135. Azzola Lorenzo       69 Nembro               G.S. Valoti Arredamenti         6:05.10,8  1:11.59,8  (1852)   24,152 ¦ 
57/M5       22. Azzolini Renzo       47 Rovereto (TN)        Polisportiva Lizzanella         3:15.20,0    42.37,3  (2547)   17,662 ¦ 

totale 191



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.