(3) Master Men Semi-Marathon

Marathon - (3) Master Men Semi-Marathon

aktueller Stand vom 11.10.2001
  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Reinermann Peter, Peißenberg        60 Welscher Oderding          2:20.59,2      -----   (100)  M/HM     7.   
    2. Berchtold Rudolf, AT-Bizau          58 Sport-Verein-Bizau         2:22.16,9     1.17,7   (139)  M/HM     9.   
    3. Platzgummer Walter, IT-Meran        58 SC Meran-Zorzi Kältetechn  2:24.50,2     3.51,0    (33)  M/HM     10.  
    4. Knilling Alois, Mittenwald          61 AV-Mittenwald              2:29.33,1     8.33,9    (62)  M/HM     20.  
    5. Waligora Martin                     60 Weisendorf                 2:29.56,6     8.57,4     (4)  M/HM     23.  
    6. Huber Josef                         56 Prien                      2:30.24,4     9.25,2    (88)  M/HM     26.  
    7. Neumeister Johann, AT-St. Veit/Pg   59 AUFI + OWI KAPPACHER       2:31.13,5    10.14,3   (128)  M/HM     31.  
    8. Morlock Theo, Neuhausen             60 Schwinn Mr. Bike Pforzhei  2:35.20,3    14.21,1   (490)  M/HM     37.  
    9. Ringdorfer Christian, AT-Gröbming   58 RC-Mitterberg              2:37.47,9    16.48,7   (992)  M/HM     48.  
   10. Wagner Willi                        55 Berchtesgaden              2:42.10,2    21.11,0   (459)  M/HM     58.  
   11. Krenn Erich, AT-Liezen              54 MTB Oberhaus               2:42.25,1    21.25,9   (126)  M/HM     59.  
   12. Weiß Harald, Gütenbach              54 SC Gütenbach               2:42.48,5    21.49,3   (509)  M/HM     60.  
   13. Gatterbauer Rudolf, AT-Neukirchen   58 MTB-Team Bramberger AAG    2:44.22,1    23.22,9     (9)  M/HM     66.  
   14. Isele Gerd                          58 AT-Lustenau                2:45.23,5    24.24,3   (924)  M/HM     71.  
   15. Danzl Ludwig                        58 Prien                      2:49.08,5    28.09,3   (690)  M/HM     83.  
   16. Habermann Martin, Berchtesgaden     61 Scott Shop-Team-M&R Brand  2:53.21,1    32.21,9     (8)  M/HM     101. 
   17. Simon Sepp, AT-Krumbach             59 Team Bikeprofi Wr. Neusta  2:55.52,5    34.53,3   (437)  M/HM     115. 
   18. Kuschel Peter                       58 Olching                    2:56.38,2    35.39,0   (507)  M/HM     122. 
   19. Aigner Herbert, AT-Rossbach         56 MTB-Team Bramberger AAG    3:00.17,0    39.17,8    (31)  M/HM     140. 
   20. Ganahl Josef, AT-Bludenz            58 Team Activ                 3:02.37,2    41.38,0    (40)  M/HM     149. 
   21. Thiel Ferdl, Schnaittach            50 Pro Bike + Ski             3:03.35,2    42.36,0  (1010)  M/HM     154. 
   22. Synnott James, CH-Newtown Mountkenn 61 Ireland                    3:03.39,3    42.40,1   (399)  M/HM     155. 
   23. Wurth Leon                          60 LU-Lintgen                 3:04.21,5    43.22,3   (605)  M/HM     157. 
   24. Kinberger Michael, AT-Zell am See   57 Mountainriders             3:05.01,1    44.01,9   (946)  M/HM     162. 
   25. Markscheffel Lothar, Benshausen     49 RTR Viernau                3:05.27,2    44.28,0    (14)  M/HM     166. 
   26. Herrmann Tiger, Regensburg          60 bike sport news            3:08.16,6    47.17,4   (966)  M/HM     177. 
   27. Buchholz Volker                     59 Lemgo                      3:09.48,6    48.49,4   (423)  M/HM     186. 
   28. Rechberger Klaus, AT-Engerwitzdorf  59 RC Frankviertel            3:09.58,7    48.59,5   (973)  M/HM     188. 
   29. Van Es Jos, NL-AC Einighausen       58 Cross-Road                 3:10.11,5    49.12,3   (906)  M/HM     190. 
   30. Stephan Dieter, Nürtingen           59 MTB-Team 1-Reudern         3:10.40,1    49.40,9   (537)  M/HM     194. 
   31. Zirkelbach Leo, Schönau             50 RWV Haselbach              3:12.45,2    51.46,0   (239)  M/HM     200. 
   32. Schulz Wolfgang                     57 Deisenhausen               3:13.01,3    52.02,1   (532)  M/HM     203. 
   33. Vierheilig Dieter, Hohenroth        58 Ramazotti-Team             3:14.47,3    53.48,1     (2)  M/HM     215. 
   34. Böhm Wolfgang, Waldershof           59 Team MultyCycle            3:14.51,1    53.51,9   (914)  M/HM     216. 
   35. Grande Werner, Beuren               54 Team Rio/Cube              3:16.52,7    55.53,5   (419)  M/HM     227. 
   36. Nagel Alwin, Aalen                  58 MTB-Team 2-Reudern         3:17.54,5    56.55,3   (546)  M/HM     236. 
   37. Bonkoß Wolfram                      49 Weiden i.d.Opf.            3:19.16,0    58.16,8   (370)  M/HM     238. 
   38. Augstein Rainer                     57 Lichtenstein               3:20.19,6    59.20,4   (736)  M/HM     242. 
   39. Dörr Friedrich                      59 AT-Marchtenk               3:21.54,7  1:00.55,5   (710)  M/HM     249. 
   40. Halbartschlager Gerhard             53 AT-Steyr-Gleink            3:22.13,9  1:01.14,7   (517)  M/HM     251. 
   41. Winterling Rudolf, Herrsching       49 Ammersee-Canibals          3:22.18,7  1:01.19,5   (927)  M/HM     252. 
   42. Moser Albert                        53 AT-Mühlbach                3:22.59,0  1:01.59,8   (637)  M/HM     255. 
   43. Gabcik Lubos, SK-Zilina             54 Hyza Zilina                3:23.48,9  1:02.49,7   (558)  M/HM     259. 
   44. Ferenc Kovacs                       45 HUN-Budapest               3:23.53,3  1:02.54,1   (861)  M/HM     260. 
   45. Mitteröcker Josef, AT-Wien          60 HITEC-TEAM                 3:27.36,6  1:06.37,4   (851)  M/HM     288. 
   46. Krause Günter                       59 Altensteig                 3:28.44,1  1:07.44,9   (410)  M/HM     297. 
   47. Kasper Wolfgang                     50 Maselheim                  3:29.29,7  1:08.30,5     (6)  M/HM     300. 
   48. Grupp Andreas, Wernau               60 MTB-Team 1-Reudern         3:32.11,6  1:11.12,4   (539)  M/HM     309. 
   49. Schnorr Alois, Köngen               60 MTB-Team 3-Reudern         3:33.00,3  1:12.01,1   (548)  M/HM     314. 
   50. Schwarzenberger Alois               ?? AT-Werfenweng              3:36.52,9  1:15.53,7  (1028)  M/HM     325. 
   51. Wirth Jürgen, Neuffen               52 Radsport Seiler            3:37.07,7  1:16.08,5   (442)  M/HM     327. 
   52. Wiele Rüdiger, Löhne                61 Pension Gamsberg           3:38.34,6  1:17.35,4   (762)  M/HM     336. 
   53. Steinl Juergen, Salching            61 FTSV Straubing             3:39.14,4  1:18.15,2   (394)  M/HM     340. 
   54. Baustädter Hans, Olching            49 Med-Sport Olching          3:39.49,1  1:18.49,9   (936)  M/HM     344. 
   55. Hoffmann Hans-Günther, Betzdorf     59 Sortimo                    3:40.12,1  1:19.12,9   (809)  M/HM     347. 
   56. Bauer Jörg, Nürtingen               61 MTB-Team 2-Reudern         3:40.48,3  1:19.49,1   (542)  M/HM     351. 
   57. Bittricher Franz                    56 AT-Windischgarsten         3:41.03,3  1:20.04,1   (746)  M/HM     353. 
   58. Schröder Heinz-Günther, Vlotho      60 Pension Gamsberg           3:41.26,1  1:20.26,9   (763)  M/HM     356. 
   59. Kettl Hannes, AT-Salzburg           55 Bike Han                   3:42.15,7  1:21.16,5  (1012)  M/HM     362. 
   60. Fetscher Peter                      60 München                    3:42.50,8  1:21.51,6  (1046)  M/HM     367. 
   61. Ramke Reiner, Traunreut             57 Radsport Hungerhuber       3:43.39,8  1:22.40,6   (347)  M/HM     372. 
   62. Puschacher Heinz, AT-Nöchling       59 Halbmarathon               3:45.13,7  1:24.14,5   (634)  M/HM     377. 
   63. Fox Norbert                         58 Kochel a.See               3:45.30,8  1:24.31,6   (597)  M/HM     378. 
   64. Rupp Wolfgang, Bühlertann           51 Freestyle-Aktiv            3:45.54,4  1:24.55,2   (656)  M/HM     382. 
   65. Vinck Ronny, BE-Hemiksen            61 B.T. Poco Loco             3:46.09,6  1:25.10,4   (290)  M/HM     386. 
   66. Sander Ulrich                       58 Grünwald                   3:46.18,0  1:25.18,8   (467)  M/HM     388. 
   67. Korthout Rudi, BE-Aarschot          58 Olympia Verbimmen          3:46.54,0  1:25.54,8   (405)  M/HM     392. 
   68. Hiekmann Wolfgang, Pirna            53 1.Radverein Pirna e.V.     3:47.14,5  1:26.15,3   (362)  M/HM     396. 
   69. Mayr Peter, AT-Linz, Donau          50 Bike & More                3:48.34,0  1:27.34,8   (996)  M/HM     407. 
   70. Arpad Ferenczi                      46 HUN-Budapest               3:48.36,6  1:27.37,4   (832)  M/HM     408. 
   71. Moritz Frank                        60 Freiburg                   3:48.41,2  1:27.42,0   (718)  M/HM     410. 
   72. Bayrhof Albert, Lindenberg          53 TRI-Club Lindenberg        3:50.09,7  1:29.10,5   (341)  M/HM     417. 
   73. Ortner Gerhard                      54 AT-Saalfelden am Steinern  3:50.54,8  1:29.55,6   (982)  M/HM     420. 
   74. Schäfer Helmut, Balingen            52 Bull Tec                   3:54.55,7  1:33.56,5   (236)  M/HM     425. 
   75. Brunnhuber Hans                     58 AT-Hallein                 3:56.37,4  1:35.38,2   (438)  M/HM     431. 
   76. Metzle Christian, München           51 Mariannenhofteam           3:57.09,1  1:36.09,9   (916)  M/HM     433. 
   77. Schmitt Stefan                      60 Jossgrund                  3:57.28,7  1:36.29,5   (256)  M/HM     437. 
   78. Fichtner Ralf, Helmbrechts          56 FC Ort                     3:58.30,9  1:37.31,7   (838)  M/HM     444. 
   79. Schipper Ben                        52 NL-Huizen                  4:04.08,1  1:43.08,9   (298)  M/HM     453. 
   80. Schwarzl Josef                      59 AT-Wien                    4:05.30,9  1:44.31,7   (273)  M/HM     457. 
   81. Hutter Norbert                      50 AT-Nauders                 4:06.25,0  1:45.25,8   (944)  M/HM     458. 
   82. Jacobi Ralf                         61 Münsingen                  4:08.19,7  1:47.20,5   (745)  M/HM     460. 
   83. Ecker Herbert, AT-St. Peter         60 MTB-Team Bramberger AAG    4:11.55,6  1:50.56,4   (610)  M/HM     468. 
   84. Niestolik Andreas                   55 Leipzig                    4:13.27,0  1:52.27,8   (200)  M/HM     471. 
   85. Glauser Andreas                     48 CH-Wyningen                4:13.50,2  1:52.51,0   (272)  M/HM     472. 
   86. Danko Bela, HUN-Budapest            56 Fönix Willkev              4:14.37,9  1:53.38,7   (837)  M/HM     476. 
   87. Könnecke Frank                      61 Silstedt                   4:16.08,7  1:55.09,5   (308)  M/HM     480. 
   88. Grausenburger Franz, AT-Dürnstein,  57 MTB Wachau Team Weinbergs  4:16.48,8  1:55.49,6   (912)  M/HM     484. 
   89. Schäfer Gerhard, Nürtingen          60 MTB-Team 2-Reudern         4:16.55,2  1:55.56,0   (545)  M/HM     485. 
   90. Kannberg Conrad                     61 NL-Beegden                 4:23.38,6  2:02.39,4   (403)  M/HM     495. 
   91. Quint Bruno, Alsbach-Hähnlein       56 Melibokus Warriors         4:24.54,2  2:03.55,0   (497)  M/HM     498. 
   92. Zieger Lothar, Pirna                48 1.Radverein Pirna e.V.     4:28.02,2  2:07.03,0   (212)  M/HM     511. 
   93. Rohner Werner, Nürtingen            60 MTB-Team 3-Reudern         4:28.47,7  2:07.48,5   (547)  M/HM     512. 
   94. Koch Hans-Peter                     60 Höhr-Grenzhausen           4:29.21,4  2:08.22,2   (234)  M/HM     515. 
   95. Nothaft Elwin, Mamming              59 Kieslich                   4:29.38,1  2:08.38,9   (898)  M/HM     516. 
   96. Lutz Claus                          59 Edenkoben                  4:31.58,5  2:10.59,3   (492)  M/HM     520. 
   97. Liebel Peter                        58 Altdorf                    4:40.17,9  2:19.18,7   (481)  M/HM     529. 
   98. Braasch Karl-Heinz                  61 Stolberg                   4:43.23,4  2:22.24,2   (447)  M/HM     534. 
   99. Hartl Georg, Sachsenheim            57 Team Barbarahof            4:45.07,6  2:24.08,4   (349)  M/HM     536. 
  100. Pfaff Wolfgang                      53 Wiesbaden                  4:45.18,2  2:24.19,0   (519)  M/HM     537. 
  101. Baran Klaus                         58 AT-Seewalchen am Attersee  4:45.24,7  2:24.25,5  (1011)  M/HM     538. 
  102. Pinegger Manfred, Krailling         59 Flaming Asses              4:49.04,7  2:28.05,5   (662)  M/HM     539. 
  103. Chlebnicek Jiri, CZE                60 Cyclo Club Morava          4:51.11,8  2:30.12,6   (889)  M/HM     542. 
  104. Schäfer Frieder, Nürtingen          59 MTB-Reudem                 4:53.03,7  2:32.04,5  (1031)  M/HM     543. 
  105. Fischer Dietmar                     58 Silstedt                   4:53.57,3  2:32.58,1   (309)  M/HM     545. 
  106. Wolf Reiner                         57 Wernigerode                4:54.09,3  2:33.10,1   (324)  M/HM     546. 
  107. Kurz Friedemann, Nürtingen          56 MTB-Team 3-Reudern         4:55.26,5  2:34.27,3   (549)  M/HM     548. 
  108. Niedermeier Gerd                    59 Martinsried                4:58.56,4  2:37.57,2   (402)  M/HM     552. 
  109. Rupp Roland, Beutenmühle            49 fit & fun Lorch            5:02.04,4  2:41.05,2  (1000)  M/HM     554. 
  110. Gehr Jürgen                         59 Herzogenaurach             5:14.45,1  2:53.45,9   (891)  M/HM     557. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.