(2) Expert Men Semi-Marathon

Marathon - (2) Expert Men Semi-Marathon

aktueller Stand vom 11.10.2001
  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                  Zeit  Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Wieltschnig Silvio, AT-St. Stefan/G 73 Adidas Scott Hermagor      2:12.54,3      -----   (713)  M/HM     1.   
    2. Woisetschläger Reinhard, AT-Saalbac 68 Saalbach-Hinterglemm Raci  2:13.36,7     0.42,4    (71)  M/HM     2.   
    3. Nussbaumer Gernot, AT-Kötschach-Mau 73 SC-Hermagor/Scott Austria  2:13.53,2     0.58,9     (3)  M/HM     3.   
    4. Zörweg Heinz, AT-Gröbming           62 RC Mitterberg              2:15.57,9     3.03,6   (991)  M/HM     4.   
    5. Loibl Martin, Plattling             74 SC Olympia Deggendorf      2:19.17,5     6.23,2   (138)  M/HM     5.   
    6. Egger Guenther, IT-Brixen           79 Profi Bike Team            2:20.02,9     7.08,6   (523)  M/HM     6.   
    7. Ortner Helmut, AT-St. Peter         75 MTB-Team Bramberger AAG    2:21.12,9     8.18,6    (32)  M/HM     8.   
    8. Eursch Toni, Garmisch-Partenkirchen 68 Multicycle/TSV Partenkirc  2:26.23,8    13.29,5    (68)  M/HM     12.  
    9. Platzgummer Walter, IT-Naturns      62 RSV Vintschgau             2:27.22,8    14.28,5    (28)  M/HM     13.  
   10. Grauvogel Bernd-Stefan              69 Riegelsberg                2:27.46,0    14.51,7   (381)  M/HM     14.  
   11. Deininger Hannes, Kreuth            82 RTT-Zweirad Stemmer        2:28.26,7    15.32,4   (118)  M/HM     16.  
   12. Pittracher Oskar, IT-Brixen         72 Profi Bike Team            2:28.58,2    16.03,9   (448)  M/HM     18.  
   13. Böhm Ralf                           63 Weilheim                   2:29.20,8    16.26,5   (987)  M/HM     19.  
   14. Pross Herbert                       73 AT-Leoben                  2:29.37,3    16.43,0   (601)  M/HM     21.  
   15. Geiger Alexander, Deggendorf        77 Sklund Bike                2:29.41,9    16.47,6   (367)  M/HM     22.  
   16. Holder Bernd, Weilheim              62 Scott Team Heilenmann      2:30.09,4    17.15,1   (988)  M/HM     24.  
   17. Gritsch Andreas, AT-Birgitz         73 RC Arbö Innsbruck          2:30.18,3    17.24,0   (220)  M/HM     25.  
   18. Stonig Adi, AT-Kleinarl             69 Tech-Team                  2:30.29,9    17.35,6   (125)  M/HM     27.  
   19. Wimmer Christian, AT-Lofer          72 KTM lofer                  2:30.41,4    17.47,1   (135)  M/HM     28.  
   20. Hörhager Harry, AT-Leutasch         70 Sport Spezial Bike Team    2:30.49,4    17.55,1   (744)  M/HM     29.  
   21. Zeuninger Stefan, AT-Reith bei Seef 76 Sport Norz                 2:30.55,3    18.01,0   (102)  M/HM     30.  
   22. Norz Hennes, AT-Seefeld in Tirol    71 sport norz                 2:32.49,2    19.54,9   (103)  M/HM     34.  
   23. Marc Josef, HUN-Kistarcsa           77 KS Kistarcsa KE BIG BIKE   2:33.12,1    20.17,8   (759)  M/HM     35.  
   24. Sass Gabor, HUN-Budapest            80 Meditech SC                2:34.27,4    21.33,1    (55)  M/HM     36.  
   25. Weicker Michael, AT-Waidring        72 Radsport Prem              2:35.27,6    22.33,3  (1021)  M/HM     38.  
   26. Stroppa Bruno, AT-Nüziders          75 Team Activ                 2:36.00,9    23.06,6   (691)  M/HM     39.  
   27. Zörweg Gerhard                      ?? AT-Gröbming                2:36.40,2    23.45,9   (990)  M/HM     40.  
   28. Cramer Sandro, Bad Aibling          74 Viba-Anschütz Team         2:36.52,9    23.58,6   (313)  M/HM     41.  
   29. Scheibner Harald, AT-Hallein        68 Brenner Bike               2:37.13,6    24.19,3    (39)  M/HM     43.  
   30. Stöckl Richard, AT-St. Gilgen       71 mtb-cLUB kOPPL             2:37.21,2    24.26,9  (1013)  M/HM     44.  
   31. May Matthias, Bad Homburg           81 Riegelhof MTB Racing Team  2:37.26,3    24.32,0   (269)  M/HM     45.  
   32. Baum Uwe, Bielefeld                 74 Pirate/2-Danger            2:37.33,0    24.38,7    (20)  M/HM     46.  
   33. Suschegg Helmut, AT-Gröbming        68 RC Mitterberg              2:37.38,3    24.44,0   (986)  M/HM     47.  
   34. Resch Jürgen, AT-Kirchdorf an der K 74 Hotel Conrad               2:40.39,7    27.45,4   (121)  M/HM     50.  
   35. Hänle Thomas                        64 Leutkirch                  2:41.05,5    28.11,2   (614)  M/HM     51.  
   36. Karl Georg, Peiting                 73 Surf+Bike Peissenberg      2:41.46,9    28.52,6   (626)  M/HM     54.  
   37. Zabel Markus, Berlin                72 Fahrradhaus Spiess         2:41.54,5    29.00,2  (1038)  M/HM     55.  
   38. Kögel Jan, Erbach                   77 Fun & Bike Heidenheim      2:42.00,1    29.05,8    (98)  M/HM     56.  
   39. Hollrieder Robert, AT-Braunau       74 MTB-Team Bramberger AAG    2:42.04,5    29.10,2    (30)  M/HM     57.  
   40. Schiwy Andreas, Wörthsee            72 Team Cube                  2:42.53,4    29.59,1   (116)  M/HM     61.  
   41. Hauer Christian, AT-Kirchdorf an de 70 Hotel Conrad               2:43.10,8    30.16,5   (122)  M/HM     63.  
   42. Dittrich Josef, AT-Wels             62 Cycle Team 4 Sports        2:43.19,6    30.25,3   (114)  M/HM     64.  
   43. Haßmann Erik, Mohsdorf              72 SV Grün-Weiß Mohsdorf      2:44.11,8    31.17,5   (267)  M/HM     65.  
   44. Erhardt Peter, Kronach              64 Sporthaus-Erhardt          2:44.29,0    31.34,7   (431)  M/HM     67.  
   45. Sailer Christoph                    70 AT-Schlägl                 2:44.49,6    31.55,3   (299)  M/HM     68.  
   46. Föller Marc                         78 Friedrichsdorf             2:44.56,2    32.01,9   (708)  M/HM     69.  
   47. Neuner Reinhard, AT-Leutasch        79 sport Norz                 2:45.02,3    32.08,0   (104)  M/HM     70.  
   48. Hummel Michael, AT-Bruck/Leitha     82 Trek Mountainbiker Gore    2:45.35,2    32.40,9  (1515)  M/HM     72.  
   49. Vollmer Lars                        72 Burglengenfeld             2:45.58,9    33.04,6   (351)  M/HM     73.  
   50. Schmid Clemens, Eislingen           65 Scott Team Heilenmann      2:46.05,1    33.10,8  (1004)  M/HM     74.  
   51. Moser Stefan                        82 AT-Mühlbach                2:46.42,7    33.48,4   (636)  M/HM     75.  
   52. Bender Florian, Freiburg            78 Silentbreeze-Xenofit       2:46.51,0    33.56,7    (82)  M/HM     76.  
   53. Michal Harald, AT-Salzburg-Gnigl    70 MTB-Club Koppl             2:46.59,8    34.05,5  (1017)  M/HM     77.  
   54. Eder Robert                         69 Weilheim                   2:47.09,3    34.15,0   (764)  M/HM     78.  
   55. Weingartner Balazs, HUN-VO-Gyulafir 76 Meditech SC Hungary        2:48.38,5    35.44,2    (51)  M/HM     80.  
   56. Weber Janos, HU-Nagykovacsi         82 Meditech SE                2:48.44,1    35.49,8   (598)  M/HM     81.  
   57. Oberhofer Günther, IT-Kuens         65 UC Meranese                2:49.03,3    36.09,0   (449)  M/HM     82.  
   58. Wurzer Simon, AT-Kötschach-Mauthen  79 Flybike Villach            2:49.13,1    36.18,8   (849)  M/HM     84.  
   59. Renner Thomas                       67 AT-Vöcklabruck             2:49.19,8    36.25,5   (520)  M/HM     85.  
   60. Dempsey Matt, CH-Greystones, Co. Wi 78 Ireland                    2:49.25,9    36.31,6   (396)  M/HM     86.  
   61. Buchberger Kurt                     66 AT-Steyr                   2:49.33,6    36.39,3   (441)  M/HM     87.  
   62. Wernisch Wolfgang, AT-Winklern, Möl 68 Henris Lienz               2:49.44,9    36.50,6  (1037)  M/HM     88.  
   63. Reiter Stephan, AT-St. Johann im Po 71 Hotel Conrad               2:50.06,9    37.12,6    (81)  M/HM     89.  
   64. Gulewicz Gerhard, AT-Bad Ischl      67 Up & Down Racing Team      2:50.13,4    37.19,1   (131)  M/HM     90.  
   65. Lamminger Stefan, Bernbrunn         70 W+P Mosbach                2:50.46,4    37.52,1    (61)  M/HM     91.  
   66. Raudaschl Georg, AT-Koppl           67 MTB Club Koppl             2:50.55,9    38.01,6  (1015)  M/HM     92.  
   67. Lindner Jürgen, AT                  70 URC Bianchi Wels           2:51.09,6    38.15,3   (115)  M/HM     93.  
   68. Krimplstätter Martin, AT-Koppl      66 MTB-Club Koppl             2:51.32,5    38.38,2  (1018)  M/HM     96.  
   69. Schaurecker Christian, AT-Mondsee   68 Mondseelandhaus            2:51.39,9    38.45,6   (980)  M/HM     97.  
   70. Falkner Alexander, AT-Flachau       75 USC Flachau                2:51.47,8    38.53,5   (707)  M/HM     98.  
   71. Mühlenhoff Jörg                     68 Reit im Winkl              2:53.10,3    40.16,0  (1016)  M/HM     100. 
   72. Sanwald Marc                        72 Backnang                   2:53.39,7    40.45,4   (300)  M/HM     102. 
   73. Rupp Ingo, Bühlertann               70 Freestyle-Aktiv            2:54.10,0    41.15,7   (651)  M/HM     103. 
   74. Aigner Michael, AT-Hallein          66 Brenner Bike               2:54.26,1    41.31,8    (97)  M/HM     105. 
   75. Kommer Steffen, Sontheim            71 B+B US-Bikes               2:54.32,9    41.38,6   (296)  M/HM     106. 
   76. Meier Harald, AT-Wien               72 hi Tec-Team                2:54.42,8    41.48,5   (283)  M/HM     107. 
   77. Riess Markus                        77 AT-Bruck                   2:54.52,1    41.57,8   (590)  M/HM     108. 
   78. Mortelmans Freddy                   69 BE-Wommelgem-Antwerpen     2:55.03,2    42.08,9   (213)  M/HM     109. 
   79. Ebenhoch Frank                      67 Leutkirch                  2:55.14,4    42.20,1   (613)  M/HM     111. 
   80. Brandtner Markus, AT-Flachau        76 USC Flachau                2:55.20,1    42.25,8   (670)  M/HM     112. 
   81. Kreuzinger Ingo, AT-Böhlerwerk      77 Ginner Racing Team         2:55.38,9    42.44,6   (880)  M/HM     114. 
   82. Brandstetter Daniel, AT-Obergrünbur 78 MTB Mc Donald`s OÖ         2:56.07,1    43.12,8   (687)  M/HM     117. 
   83. Hamminger Markus, AT-Höhnhart       74 MTB-Team Brambergeraag     2:56.13,7    43.19,4   (935)  M/HM     118. 
   84. Mosch Stefan                        65 Herscheid                  2:56.19,1    43.24,8   (518)  M/HM     119. 
   85. Zeeb Peter, Murrhardt               82 Freestyle-Aktiv            2:56.31,5    43.37,2   (329)  M/HM     121. 
   86. Pfeffer Alex                        70 AT-Hinterglemm             2:56.46,4    43.52,1   (133)  M/HM     123. 
   87. Deutsch Jochen, AT-Rohr im Gebirge  66 SSC-Rohr im Gebirge        2:57.03,4    44.09,1   (487)  M/HM     124. 
   88. Stöcker Martin, Münchberg           63 Bike-Team Münchberg        2:57.09,6    44.15,3   (560)  M/HM     125. 
   89. Mugrauer Jens, Wehrheim             64 Riegelhof MTB Racing Team  2:57.27,9    44.33,6   (294)  M/HM     126. 
   90. Martin Rudolf                       74 Ramerberg                  2:57.48,8    44.54,5   (478)  M/HM     127. 
   91. Kreuzriegler Roland                 63 AT-Salzburg-Aigen          2:57.54,2    44.59,9   (586)  M/HM     128. 
   92. Loringer Oliver, HUN-Budapest       72 Meditech SC                2:58.00,0    45.05,7    (59)  M/HM     129. 
   93. Scherer Manfred, IT-Girlan          74 Dynamic Bike Team          2:58.05,5    45.11,2   (977)  M/HM     130. 
   94. Weber Jürgen, Neunkirchen           65 pro bike + ski             2:58.12,6    45.18,3    (65)  M/HM     131. 
   95. Willnauer Dietmar, AT-Trieben       62 TuS Kainach                2:58.27,9    45.33,6   (270)  M/HM     133. 
   96. Ochsenreiter David                  66 Lindenberg                 2:58.42,1    45.47,8   (334)  M/HM     134. 
   97. Schwarz Tobias, Blaustein           72 Siemens Mobile             2:58.46,0    45.51,7   (647)  M/HM     135. 
   98. Flexeder Werner                     71 München                    2:59.34,5    46.40,2   (134)  M/HM     136. 
   99. Ligocki Michal                      78 POL-Swietochlowice         2:59.47,9    46.53,6   (753)  M/HM     137. 
  100. Kuzniak Filip                       76 POL-Katowice               3:00.00,5    47.06,2   (752)  M/HM     138. 
  101. Schipper Marvin                     82 NL-Huizen                  3:00.08,3    47.14,0   (297)  M/HM     139. 
  102. Geiss Michael                       77 Rudersberg                 3:00.29,0    47.34,7   (615)  M/HM     142. 
  103. Pfnister Maik, Weilheim             75 Welscher Oderding          3:00.59,9    48.05,6   (375)  M/HM     143. 
  104. Bischof Frank                       63 Bad Neustadt               3:01.14,9    48.20,6  (1025)  M/HM     144. 
  105. Deutschendorf Andreas, Gaißach      78 Radl Rasti Brunneck        3:01.25,3    48.31,0   (371)  M/HM     145. 
  106. Szenoi Tamas, HUN                   82 Trek Hungary               3:01.41,4    48.47,1   (797)  M/HM     146. 
  107. Bohn Karl, Fichtenberg              66 Freestyle-Aktiv            3:02.25,1    49.30,8   (646)  M/HM     147. 
  108. Meier Reiner                        65 Burgkirchen                3:02.32,3    49.38,0   (680)  M/HM     148. 
  109. Gunz Walter, AT-Bludenz             69 Team Activ                 3:02.50,9    49.56,6   (693)  M/HM     150. 
  110. Hicking Daniel, Rosenheim           80 The Daniels                3:02.55,4    50.01,1    (94)  M/HM     151. 
  111. Funk Daniel, Pfaffenhofen am Inn    76 The Daniels                3:03.01,1    50.06,8    (95)  M/HM     152. 
  112. Ries Alexander                      68 Sondermoning               3:03.05,5    50.11,2    (35)  M/HM     153. 
  113. Bernhard Reiner                     66 Türkenfeld                 3:03.43,6    50.49,3   (684)  M/HM     156. 
  114. Dehler Hans, Nürnberg               69 www.catena-destra.de       3:04.35,5    51.41,2   (386)  M/HM     158. 
  115. Nilsson Lars                        73 München                    3:04.41,0    51.46,7   (633)  M/HM     159. 
  116. Kerschbaum Thomas                   73 AT-Salzburg                3:04.46,2    51.51,9   (712)  M/HM     160. 
  117. Kinzel Markus, Oberstdorf           79 Steppenwolf Co-Factory Te  3:04.53,3    51.59,0    (42)  M/HM     161. 
  118. Gansch Hans, AT-Wien                67 Team Sport Nora            3:05.07,2    52.12,9   (675)  M/HM     163. 
  119. Doßler Heiko                        73 Röthenbach                 3:05.19,4    52.25,1   (585)  M/HM     165. 
  120. Lehmann Heinz, Wendlingen           62 Mountaincrewe-Weiler       3:05.40,5    52.46,2   (731)  M/HM     167. 
  121. Brodmann Martin, Winnenden          81 s`bike Inn Winnenden       3:06.00,7    53.06,4   (621)  M/HM     168. 
  122. Knab Reiner                         64 Dingolfing                 3:06.13,8    53.19,5   (531)  M/HM     169. 
  123. Layher Marco, Fichtenberg           74 Freestyle-Aktiv            3:06.40,7    53.46,4   (645)  M/HM     170. 
  124. Hamminger Norbert, AT-Braunau am In 68 MTB-Brambergeraag          3:06.43,5    53.49,2   (933)  M/HM     171. 
  125. Wich-Schwarz Nicolai, Günzach       76 Onkel AF                   3:06.54,7    54.00,4   (997)  M/HM     172. 
  126. Kott Peter                          68 Arnstadt                   3:06.58,3    54.04,0   (915)  M/HM     173. 
  127. Léber Zoltán, HU-Komlö              80 Hosszuhetenyi SE           3:07.13,0    54.18,7   (569)  M/HM     174. 
  128. Bruckbauer Haimo, AT-Braunau        72 MTB-Team Bramberger AAG    3:07.47,5    54.53,2   (631)  M/HM     175. 
  129. Gensbichler Markus                  75 AT-Hinterglemm             3:08.09,7    55.15,4  (1032)  M/HM     176. 
  130. Repitz Daniel, AT                   71 4 Sports                   3:08.26,4    55.32,1   (819)  M/HM     178. 
  131. Leuthard Daniel                     69 CH-Eggenwil                3:08.32,4    55.38,1   (948)  M/HM     179. 
  132. Stern Peter, HUN-Papateszer         74 George KSE-Hungary         3:08.36,4    55.42,1   (835)  M/HM     180. 
  133. Nikolopoulos Alexander, Frankfurt   74 PSV Blau Gelb FFM          3:08.44,0    55.49,7   (612)  M/HM     181. 
  134. Zsander Peter, HUN-Ueszpren         76 Meditech SC Hungary        3:08.48,8    55.54,5    (46)  M/HM     182. 
  135. Pantke Norbert, Schwaig             65 www.catena-destra.de       3:08.54,3    56.00,0   (385)  M/HM     183. 
  136. Warth Christoph                     75 Nehren                     3:09.02,1    56.07,8   (451)  M/HM     184. 
  137. Senfter Hubert, AT-Innervillgraten  72 RC-Hochpustertal           3:09.21,7    56.27,4  (1029)  M/HM     185. 
  138. Nikolaus Uwe, Ingolstadt            80 RV Wettstetten             3:09.54,2    56.59,9   (606)  M/HM     187. 
  139. Brennan Tony, CH-Greystones, Co. Wi 76 Ireland                    3:10.05,3    57.11,0   (400)  M/HM     189. 
  140. Sailer Bernd, Bad Friedrichshall    68 RC Pfeil Neckarsulm        3:10.15,8    57.21,5   (778)  M/HM     191. 
  141. Schneiderbauer Stefan               79 AT-Walding                 3:10.26,7    57.32,4   (780)  M/HM     192. 
  142. Lobensommer Christian, Piding       74 makrohaus                  3:10.31,2    57.36,9   (533)  M/HM     193. 
  143. Beck Thomas, Friedrichsdorf         76 Riegelhof MTB Racing Team  3:11.10,8    58.16,5   (229)  M/HM     195. 
  144. Meindl Bernd                        64 Sulzbach-Rosenberg         3:11.15,0    58.20,7   (984)  M/HM     196. 
  145. Banmann Willy                       76 Detmold                    3:12.28,5    59.34,2   (424)  M/HM     197. 
  146. Rauch Herwig, AT-Mittersill         77 GH-Heitzmann               3:12.32,6    59.38,3   (747)  M/HM     198. 
  147. Haidinger Robert, AT-Mittersill     77 GH-Heitzmann               3:12.39,7    59.45,4   (748)  M/HM     199. 
  148. Pavel Brabec, CZE-Rumburk           70 Pivanovoluno               3:12.52,9    59.58,6  (1034)  M/HM     201. 
  149. Ocklenburg Matthias, Wuppertal      66 Die Wuppertrailer          3:12.58,1  1:00.03,8    (37)  M/HM     202. 
  150. Baumgartner Roger, CH-Diepoldsau    67 Pro Cycle Bregenz          3:13.06,2  1:00.11,9  (1020)  M/HM     204. 
  151. Mcdonald Mark, Starnberg            69 BIKE IT                    3:13.19,5  1:00.25,2   (993)  M/HM     205. 
  152. Hirsch Markus                       75 Luhe-Wildenau              3:13.25,8  1:00.31,5   (536)  M/HM     206. 
  153. Unger Reinhard, AT-Jennersdorf      70 HSV Güssing-Jennersdorf    3:13.30,3  1:00.36,0   (722)  M/HM     207. 
  154. Malousek Markus, AT-Rabenstein      62 RC Pielachtal              3:13.35,0  1:00.40,7   (382)  M/HM     208. 
  155. Korn Michael                        71 Jossgrund                  3:13.50,9  1:00.56,6   (257)  M/HM     209. 
  156. Kauer Bernd, Grainau                66 Bikebaron Givainau         3:13.55,9  1:01.01,6   (124)  M/HM     210. 
  157. Krause Frank, Nürnberg              65 www.catena-destra.de       3:14.27,6  1:01.33,3   (387)  M/HM     211. 
  158. Giese Volker, München               65 www.catena-destra.de       3:14.32,1  1:01.37,8   (389)  M/HM     212. 
  159. Gasser Reinhard, AT-Seefeld in Tiro 66 Sport Nonz                 3:14.36,2  1:01.41,9   (105)  M/HM     213. 
  160. Maier Wolfram                       66 Berg                       3:14.41,7  1:01.47,4   (953)  M/HM     214. 
  161. Schniepp Stefan, Esslingen          66 Mega Bike Stuttgart        3:14.59,2  1:02.04,9    (27)  M/HM     217. 
  162. Hamminger Thomas                    80 AT-Treubach                3:15.11,7  1:02.17,4   (934)  M/HM     218. 
  163. Koelliker Patrick, CH-Hochwald      69 Stevens/Ciclipatrik        3:15.27,7  1:02.33,4   (353)  M/HM     219. 
  164. Pedrolini Reinhard, AT-Nauders      79 No Limits                  3:15.52,3  1:02.58,0   (878)  M/HM     220. 
  165. Pedrolini Gerhard                   71 DE                         3:15.58,5  1:03.04,2   (877)  M/HM     221. 
  166. Magyar Zsolt, HU-Hosszuheteny       80 Hosszuhetenyi SE           3:16.09,6  1:03.15,3   (568)  M/HM     222. 
  167. Witt Jens                           72 Berlin                     3:16.19,8  1:03.25,5   (350)  M/HM     223. 
  168. Emmhofer Jürgen                     74 AT-St. Wolfgang            3:16.24,5  1:03.30,2   (563)  M/HM     224. 
  169. Fibecz Zsollt, HUN-Gödollo          81 KS. Kistorcsa SE           3:16.29,8  1:03.35,5   (761)  M/HM     225. 
  170. Schultz Lennert, Wetzlar            68 BTS+L                      3:16.37,9  1:03.43,6   (305)  M/HM     226. 
  171. Eckert Jürgen, Bernbeuern           69 Surf+Bike Peissenberg      3:17.02,4  1:04.08,1   (625)  M/HM     228. 
  172. Deigner Martin, Nürnberg            66 www.catena-destra.de       3:17.06,5  1:04.12,2   (388)  M/HM     229. 
  173. Felleg Csaba, HUN-Budapest          80 Diosd Bike Team            3:17.16,0  1:04.21,7   (930)  M/HM     230. 
  174. Kuch Holger                         72 Lindau                     3:17.25,7  1:04.31,4   (735)  M/HM     231. 
  175. Schallar Harald, AT-Villach         68 Robinson Bike Team Austri  3:17.29,9  1:04.35,6   (635)  M/HM     232. 
  176. Schreiber Rasti, Lenggries          71 Radl Rasti Brunneck        3:17.36,5  1:04.42,2   (129)  M/HM     233. 
  177. Künzel Achim, Nattheim              72 Fun & Bike - HDH           3:17.43,5  1:04.49,2  (1023)  M/HM     234. 
  178. Fiegenspan Bernd                    63 Neukeferloh                3:17.49,5  1:04.55,2   (303)  M/HM     235. 
  179. Bauer Mirko, Floh-Seligenthal       73 Team Germina               3:18.00,0  1:05.05,7   (583)  M/HM     237. 
  180. Krafft Jürgen, Mudau                62 Grimm-Reisen               3:19.41,4  1:06.47,1   (421)  M/HM     239. 
  181. Unzeitig Martin, CZE                81 Cyclo Club Morava          3:19.50,8  1:06.56,5   (888)  M/HM     240. 
  182. Theml Robert                        74 München                    3:19.58,1  1:07.03,8  (1005)  M/HM     241. 
  183. Umschaden Kurt, AT-Graz             71 www.kleine.zeitung.at      3:20.30,8  1:07.36,5   (968)  M/HM     243. 
  184. Weitschacher Christoph              68 AT-Villach                 3:20.52,2  1:07.57,9   (659)  M/HM     244. 
  185. Nicolai Dirk                        69 Ballenstedt                3:21.05,6  1:08.11,3   (325)  M/HM     245. 
  186. Zienert Stefan, Wetzlar             72 BTS+L                      3:21.18,5  1:08.24,2   (307)  M/HM     246. 
  187. Simon Peter                         76 HUN-Budapest               3:21.39,3  1:08.45,0   (860)  M/HM     247. 
  188. Zitzmann Roland, Nürnberg           62 www.catena-destra.de       3:21.46,8  1:08.52,5   (730)  M/HM     248. 
  189. Kaposi Zoltan, HUN-budapest         77 Bringa                     3:22.00,3  1:09.06,0   (804)  M/HM     250. 
  190. Huynen Ronny, NL-SG Eysden          73 F.P.-bike                  3:22.38,3  1:09.44,0   (818)  M/HM     253. 
  191. Gützlaff Helge                      69 AT-Eben im Pongau          3:22.45,1  1:09.50,8  (1042)  M/HM     254. 
  192. Rueß Hans-Peter                     65 Oberreute                  3:23.24,9  1:10.30,6   (493)  M/HM     256. 
  193. Eichler Rupert, Erlbach             79 Hellrazors                 3:23.35,1  1:10.40,8   (765)  M/HM     257. 
  194. Gerlach Alexander, Friedrichsdorf   80 Riegelhof Racing Team      3:23.40,7  1:10.46,4   (475)  M/HM     258. 
  195. Trafoier Manfred, IT-Kastelbell     74 Tatonka                    3:23.57,0  1:11.02,7   (618)  M/HM     261. 
  196. Mohrholz Jan, Hamburg               65 Braun Kundendienst         3:24.04,0  1:11.09,7   (395)  M/HM     262. 
  197. Seitz Markus, Reichenschwand        66 pro bike & ski             3:24.13,9  1:11.19,6   (840)  M/HM     263. 
  198. Schaefer Tom                        78 Worms                      3:24.22,9  1:11.28,6   (433)  M/HM     265. 
  199. Birchler Erich, CH-Rombach          70 RMB Niederrohrdorf         3:24.28,4  1:11.34,1   (318)  M/HM     266. 
  200. Reul Oliver                         66 München                    3:24.33,0  1:11.38,7   (332)  M/HM     267. 
  201. Karisch Wolfgang                    66 AT-Klagenfurt              3:24.38,7  1:11.44,4   (901)  M/HM     268. 
  202. Guzik Tomasz                        68 CH-Pawlowice               3:24.48,7  1:11.54,4   (716)  M/HM     269. 
  203. Pedrolini Karl, AT-Nauders          70 No Limit                   3:25.03,7  1:12.09,4   (943)  M/HM     270. 
  204. Grill Christoph                     64 AT-Linz, Donau             3:25.10,5  1:12.16,2   (774)  M/HM     271. 
  205. Schumacher Christian, Stade         74 TS-Harburg                 3:25.37,6  1:12.43,3  (1520)  M/HM     272. 
  206. Knauer Rene, AT-Krenglbach          72 (4) Sport-Cyclteam         3:25.48,5  1:12.54,2   (923)  M/HM     273. 
  207. Schneider Stefan                    71 Freising                   3:25.51,2  1:12.56,9   (555)  M/HM     274. 
  208. Vranken Raoul, BE-Scherpenheuvel    63 De Megabikers              3:26.00,3  1:13.06,0   (284)  M/HM     275. 
  209. Steiner Hansi                       66 AT-Traun                   3:26.19,7  1:13.25,4   (939)  M/HM     276. 
  210. Potstada Helmut                     62 Bad Tölz                   3:26.23,4  1:13.29,1   (593)  M/HM     277. 
  211. Bader Marcel                        71 CH-Herisau                 3:26.28,8  1:13.34,5   (342)  M/HM     278. 
  212. Cuylaerts Eric                      70 BE-Herentals               3:26.36,9  1:13.42,6   (223)  M/HM     279. 
  213. Biesmans Geert, BE-Zelem            68 United Bikers Diest        3:26.45,9  1:13.51,6   (408)  M/HM     280. 
  214. Waltl Bernhard                      66 AT-Kapfenberg              3:26.53,0  1:13.58,7   (600)  M/HM     281. 
  215. Schößwender Vinzenz                 72 AT-Saalfelden              3:26.57,7  1:14.03,4   (734)  M/HM     282. 
  216. West Paul, CH-Enfield, Middex       64 Strut                      3:27.05,1  1:14.10,8   (278)  M/HM     283. 
  217. Pachauer Gerd, AT-Riegersburg, Stei 67 Zweirad Hütter Gnas        3:27.10,4  1:14.16,1   (754)  M/HM     284. 
  218. Woyna Lars, Worms                   81 Kettenfetzer Worms         3:27.13,9  1:14.19,6   (469)  M/HM     285. 
  219. Kühn Christian                      66 München                    3:27.21,3  1:14.27,0   (286)  M/HM     286. 
  220. Günther Bernd, Lorch                63 fit & fun Lorch            3:27.31,2  1:14.36,9  (1001)  M/HM     287. 
  221. Alberth Martin                      70 AT-Vompersbach             3:27.48,0  1:14.53,7   (245)  M/HM     289. 
  222. Eringer Stefan, Rosenheim           69 www.multiracing.de         3:28.08,0  1:15.13,7  (1006)  M/HM     290. 
  223. Berndorfer Martin, AT-Wien          70 Team Kona MB               3:28.12,9  1:15.18,6   (685)  M/HM     291. 
  224. Driver Mark, CH-Co. Wicklow         77 Ireland                    3:28.17,1  1:15.22,8   (398)  M/HM     292. 
  225. Langthaler Christian, AT-Linz, Dona 64 4Sports Cycle Team         3:28.22,1  1:15.27,8   (954)  M/HM     293. 
  226. Pöltner Christof                    64 AT-Voecklabruck            3:28.34,2  1:15.39,9   (473)  M/HM     295. 
  227. Sterzenbach Frank, Starnberg        65 BIKE IT                    3:28.38,6  1:15.44,3   (999)  M/HM     296. 
  228. Kuck Thomas                         66 München                    3:29.15,8  1:16.21,5   (474)  M/HM     298. 
  229. Buttke Ralf                         66 Ottobrunn                  3:29.23,2  1:16.28,9   (512)  M/HM     299. 
  230. Beyer Andreas, Weilheim             67 Welscher Oderding          3:29.38,1  1:16.43,8   (374)  M/HM     301. 
  231. Wenzelburger Wilfried, Nürtingen    66 MTB-Team 1-Reudern         3:30.17,1  1:17.22,8   (540)  M/HM     302. 
  232. Lippner Steffen                     71 Ummendorf                  3:30.25,7  1:17.31,4   (464)  M/HM     303. 
  233. Willibald Josef, Wackersberg        68 Do schau her               3:30.33,5  1:17.39,2   (928)  M/HM     304. 
  234. Hetfleisch Dietmar, AT-Wien         71 MTB-Club Obernart          3:31.09,2  1:18.14,9   (677)  M/HM     305. 
  235. Lengauer Christian, AT-Linz, Donau  70 Adiadas                    3:31.39,2  1:18.44,9   (972)  M/HM     306. 
  236. Jaudes Bernd                        66 Ludwigsburg                3:31.49,0  1:18.54,7   (288)  M/HM     307. 
  237. Haller Markus                       80 Altenmarkt/Alz             3:31.58,4  1:19.04,1   (686)  M/HM     308. 
  238. Früh Alexander, Nürtingen           81 MTB-Team 2-Reudern         3:32.16,6  1:19.22,3   (544)  M/HM     310. 
  239. Rabinger Gilles                     82 LUX                        3:32.28,2  1:19.33,9   (822)  M/HM     311. 
  240. Körner Stefan                       82 Ilmenau                    3:32.32,6  1:19.38,3  (1522)  M/HM     312. 
  241. Wajand Michael, AT-Salzburg         82 Adidas Team Funkbike       3:32.45,0  1:19.50,7   (830)  M/HM     313. 
  242. Pchalek Gregor                      67 Fulda                      3:33.08,6  1:20.14,3   (315)  M/HM     315. 
  243. Pietsch Michael                     75 Stuttgart                  3:33.13,2  1:20.18,9   (359)  M/HM     316. 
  244. Müsch Thomas                        68 München                    3:33.46,8  1:20.52,5   (306)  M/HM     317. 
  245. Kienlen Holger Rene, Aalen          72 Tretkurbel                 3:34.14,7  1:21.20,4   (379)  M/HM     318. 
  246. Pisinger Peter                      65 Deggendorf                 3:34.41,8  1:21.47,5   (522)  M/HM     319. 
  247. Pecherz Lukasz, POL-Ruda Slaska     80 ST Ruda                    3:35.05,4  1:22.11,1   (920)  M/HM     320. 
  248. Baelus Jan, BE-Olen                 70 De Megabikers              3:35.33,5  1:22.39,2   (222)  M/HM     321. 
  249. Koulikov Andrei, RU-Moskau          74 Stadt Moskau/Russland      3:36.40,7  1:23.46,4    (87)  M/HM     322. 
  250. Binder Wolfgang                     70 AT-Wien                    3:36.45,1  1:23.50,8   (742)  M/HM     323. 
  251. Esser Karl                          64 München                    3:36.48,5  1:23.54,2   (425)  M/HM     324. 
  252. Rossmann Alwin, Günzach             68 Onkel AF                   3:37.04,7  1:24.10,4   (995)  M/HM     326. 
  253. Differdange Yves                    70 BE-Turpange                3:37.16,6  1:24.22,3   (281)  M/HM     328. 
  254. Fichtl Georg                        62 Mittenwald                 3:37.31,6  1:24.37,3   (574)  M/HM     329. 
  255. Heym Andre                          74 Oggelshausen               3:37.47,9  1:24.53,6   (919)  M/HM     330. 
  256. Dexl Hand-Jürg                      63 AT-Wolfsberg, Kärnten      3:37.55,9  1:25.01,6  (1030)  M/HM     331. 
  257. Wieland Rolf, Untermünkheim         69 Tura                       3:38.02,8  1:25.08,5   (358)  M/HM     332. 
  258. Seitz Andreas, Untermünkheim        70 Tura                       3:38.09,5  1:25.15,2   (354)  M/HM     333. 
  259. Roggow Thomas                       78 Hildburghausen             3:38.18,3  1:25.24,0   (471)  M/HM     334. 
  260. Vogl Michael                        70 Isen                       3:38.25,9  1:25.31,6   (339)  M/HM     335. 
  261. Schmolke Steven, München            73 Sport-Scheck-München       3:38.42,8  1:25.48,5   (489)  M/HM     337. 
  262. Volk Christian, Spay                81 CV Racing-TuS Spay         3:39.06,6  1:26.12,3   (311)  M/HM     339. 
  263. Feiersinger Hannes                  76 AT-Hinterglemm             3:39.29,0  1:26.34,7   (884)  M/HM     341. 
  264. Grube Rene                          80 Hamburg                    3:39.36,7  1:26.42,4   (364)  M/HM     342. 
  265. Pusch Carsten, Schwetzingen         74 Mega-Sport-Team            3:39.43,0  1:26.48,7   (322)  M/HM     343. 
  266. von Itzenplitz Erik, München        69 Siemens Mobile             3:39.57,1  1:27.02,8   (649)  M/HM     345. 
  267. Schellhorn Fred                     73 AT-Kaprun                  3:40.05,5  1:27.11,2   (591)  M/HM     346. 
  268. Buscanyi Robert                     62 HUN                        3:40.18,6  1:27.24,3   (758)  M/HM     348. 
  269. Amann Oliver, Schwäb. Hall          80 Tura                       3:40.33,2  1:27.38,9   (355)  M/HM     349. 
  270. Kerschner Hannes                    74 AT-Traisnauer              3:40.39,9  1:27.45,6   (476)  M/HM     350. 
  271. Felten Oliver, Nürtingen            62 MTB-Team 1-Reudern         3:40.55,7  1:28.01,4   (538)  M/HM     352. 
  272. Schweikert Harry, Bürstadt          68 Ried-Racing                3:41.12,1  1:28.17,8   (709)  M/HM     354. 
  273. Kurz Jochen, München                72 Radsportkameraden Diridar  3:41.19,6  1:28.25,3   (504)  M/HM     355. 
  274. Cyllok Tillmann, München            73 See you later              3:41.33,1  1:28.38,8   (737)  M/HM     357. 
  275. Jenicken Martin, Bulleritz          81 SV Aufbau Deutschbaschitz  3:41.42,3  1:28.48,0   (132)  M/HM     358. 
  276. Prugg Robert, AT-Nauders            72 No Limits Nauders          3:41.56,9  1:29.02,6   (875)  M/HM     359. 
  277. Prandner Thomas                     73 AT-St. Georgen/Gusen       3:42.05,2  1:29.10,9   (577)  M/HM     360. 
  278. Köpper Torsten                      64 Helpsen                    3:42.13,6  1:29.19,3   (510)  M/HM     361. 
  279. Fuchs Helmut                        73 AT-Geiersberg              3:42.20,7  1:29.26,4   (511)  M/HM     363. 
  280. Niedernolte Jens                    67 Berlin                     3:42.29,4  1:29.35,1   (391)  M/HM     364. 
  281. Schubert Tilo                       69 Altötting                  3:42.36,6  1:29.42,3   (251)  M/HM     365. 
  282. Rohrmoser Hannes, AT-Saalfelden am  68 Team Sport Olympior        3:42.44,2  1:29.49,9   (800)  M/HM     366. 
  283. Hutter Patrick, AT-Nauders          76 No Limits Nauders          3:42.57,2  1:30.02,9   (876)  M/HM     368. 
  284. Zenkner Torsten, Waltershausen      69 Bike Tuning Team           3:43.06,8  1:30.12,5   (572)  M/HM     369. 
  285. Gimplinger Thomas, AT-Linz, Donau   69 Adidas                     3:43.23,3  1:30.29,0   (974)  M/HM     370. 
  286. Fischer Marcus                      71 Bendorf                    3:43.33,0  1:30.38,7   (263)  M/HM     371. 
  287. Lankes Robert                       64 München                    3:43.52,0  1:30.57,7    (24)  M/HM     373. 
  288. Rüb Tobias, Nürtingen               82 MTB-Team 1-Reudern         3:44.34,4  1:31.40,1   (541)  M/HM     374. 
  289. Hein Peter, Walchreuth              64 www.catena-destra.de       3:44.49,3  1:31.55,0   (383)  M/HM     375. 
  290. Varallyai Istvan, HUN-Budapest      75 Bringa                     3:45.02,1  1:32.07,8   (805)  M/HM     376. 
  291. Falch Stephan, Bonstetten           72 Kirner Cycle Team          3:45.44,3  1:32.50,0   (112)  M/HM     379. 
  292. Baumgärtner Roland, Gersthofen      67 Kirner Cycle Team          3:45.47,2  1:32.52,9    (17)  M/HM     380. 
  293. Boch Jürgen                         62 Braunfels                  3:45.50,6  1:32.56,3   (575)  M/HM     381. 
  294. Bohn Jürgen                         72 Puchheim                   3:45.59,1  1:33.04,8   (390)  M/HM     383. 
  295. Alberth Mario                       66 AT-Schwaz                  3:46.02,1  1:33.07,8   (247)  M/HM     384. 
  296. Berka Franz                         66 Frickenhausen              3:46.05,0  1:33.10,7   (893)  M/HM     385. 
  297. Haubold Arnd                        68 Nürnberg                   3:46.15,4  1:33.21,1   (444)  M/HM     387. 
  298. Hiekmann Peter, Dohma               80 Radverein Pima e. V.       3:46.21,2  1:33.26,9   (802)  M/HM     389. 
  299. Steiner Manfred                     69 AT-Kremsmünster            3:46.30,2  1:33.35,9   (696)  M/HM     390. 
  300. Schmidt Robert                      69 Burghausen                 3:46.33,2  1:33.38,9   (252)  M/HM     391. 
  301. Gorkenant Jörg                      63 Starnberg                  3:46.55,2  1:34.00,9   (361)  M/HM     393. 
  302. Metzel Max                          ?? Rehau                      3:46.56,7  1:34.02,4   (998)  M/HM     394. 
  303. Schacher Jürgen                     62 Herzogenaurach             3:47.00,7  1:34.06,4   (826)  M/HM     395. 
  304. Studener Marcus                     76 Herrsching                 3:47.17,6  1:34.23,3   (513)  M/HM     397. 
  305. Müller Gerhard, Schönau             62 Ramazotti-Team             3:47.27,3  1:34.33,0   (238)  M/HM     399. 
  306. Hörtinger Manfred, AT-Dürnstein, Ni 69 MTB Marathon               3:47.40,9  1:34.46,6   (913)  M/HM     401. 
  307. Boger Eduard, München               71 Siemens Mobile             3:47.59,4  1:35.05,1   (648)  M/HM     402. 
  308. Tissen Rolf                         67 Willich                    3:48.11,4  1:35.17,1   (573)  M/HM     403. 
  309. Stosius Peter                       67 Germering                  3:48.16,2  1:35.21,9   (378)  M/HM     404. 
  310. Albrecht Gero                       71 Staufen                    3:48.29,0  1:35.34,7   (719)  M/HM     406. 
  311. Wittmann Andreas                    69 Freising                   3:48.39,0  1:35.44,7  (1027)  M/HM     409. 
  312. Kreuzpaintner Andreas               75 Straubing                  3:49.28,3  1:36.34,0   (453)  M/HM     411. 
  313. Plocher Martin                      69 Straubing                  3:49.39,0  1:36.44,7   (445)  M/HM     412. 
  314. Makai Imre                          70 AT-Laxenburg               3:49.45,4  1:36.51,1  (1026)  M/HM     413. 
  315. Prücklmeier Andreas, München        73 Flaming Asses              3:49.48,4  1:36.54,1   (666)  M/HM     414. 
  316. Klockau Robert, Krailling           77 Flaming Asses              3:50.00,1  1:37.05,8   (664)  M/HM     415. 
  317. Siegerist Frithjof, Aachen          69 MTB Team Abwaertz          3:50.11,8  1:37.17,5   (500)  M/HM     418. 
  318. Pfahl Gerald                        67 AT-Wien                    3:50.20,2  1:37.25,9   (741)  M/HM     419. 
  319. Kuschinske Jan, Sosa                70 www.erzgebirgsjaeger.de    3:51.05,8  1:38.11,5   (807)  M/HM     421. 
  320. Hadzic Sascha, Nürnberg             72 Climacool                  3:52.05,8  1:39.11,5   (904)  M/HM     422. 
  321. Brodeufel Thomas                    65 Wiehl                      3:53.41,7  1:40.47,4   (310)  M/HM     423. 
  322. Dörner Harald                       74 Nürnberg                   3:54.30,7  1:41.36,4   (952)  M/HM     424. 
  323. Pietsch Alexander                   80 Stuttgart                  3:55.05,4  1:42.11,1   (582)  M/HM     426. 
  324. Gabcik Erik, SK-Dlhe Pole           76 Brainy                     3:55.10,6  1:42.16,3   (559)  M/HM     427. 
  325. Schulze Andreas                     68 Arnstadt                   3:55.15,4  1:42.21,1   (502)  M/HM     428. 
  326. Thurnbauer Joachim                  72 Brannenburg                3:55.56,9  1:43.02,6   (604)  M/HM     429. 
  327. Sander Frank                        64 Egling                     3:56.15,6  1:43.21,3   (594)  M/HM     430. 
  328. Semmel Matthias, Aschaffenburg      73 Bikemax-Team               3:57.00,7  1:44.06,4   (668)  M/HM     432. 
  329. Mastroserio Michael, Maintal        70 Riegelhof MTB Racing Team  3:57.16,7  1:44.22,4   (460)  M/HM     434. 
  330. Voorn Edo                           67 NL-TG Poortugaal           3:57.21,0  1:44.26,7   (848)  M/HM     435. 
  331. Schoppe Ronny                       72 Bad Lausick                3:57.24,2  1:44.29,9   (498)  M/HM     436. 
  332. Roth Michael, Untermünkheim         74 Tura                       3:57.32,7  1:44.38,4   (356)  M/HM     438. 
  333. Wünsche Maximilian                  81 Bad Aibling                3:57.36,5  1:44.42,2   (673)  M/HM     439. 
  334. Mair Torsten                        65 AT-Wien                    3:57.41,0  1:44.46,7   (526)  M/HM     440. 
  335. Harms Uli / Scheifler Sylvia, Erlan 69 Yep! - Team                3:57.53,0  1:44.58,7   (499)  M/HM     441. 
  336. Madlangbayan Nelson, Herzogenaurach 67 Adidas Salomon             3:58.10,0  1:45.15,7   (892)  M/HM     442. 
  337. Hummel Jürgen, Deisenhofen          66 MBC Ödenpullach            3:58.23,3  1:45.29,0   (975)  M/HM     443. 
  338. Perchtold Josef                     67 Maisach                    3:58.53,1  1:45.58,8   (417)  M/HM     445. 
  339. Molnar Denes, HUN                   68 Trek Hungary               3:59.14,5  1:46.20,2   (796)  M/HM     446. 
  340. Rentschler Sven                     71 Calw                       3:59.37,4  1:46.43,1   (562)  M/HM     447. 
  341. Palich Zbymek, CZE-Sadska           65 Cyclo Club Morava          3:59.42,6  1:46.48,3   (887)  M/HM     448. 
  342. Wiederer Hubert                     69 Weiden                     4:02.54,8  1:50.00,5   (369)  M/HM     451. 
  343. Mühlbück Ronald, AT-Pasching        67 evil eye                   4:03.06,8  1:50.12,5   (864)  M/HM     452. 
  344. Schimpl Christoph                   75 AT-Leogang                 4:04.17,8  1:51.23,5   (714)  M/HM     454. 
  345. Niemetz Andreas, Brühl              68 Mega-Sport-Team            4:05.20,6  1:52.26,3   (323)  M/HM     456. 
  346. Lorey Hartmut, Leutershausen        66 Ramazotti-Team             4:08.07,4  1:55.13,1   (241)  M/HM     459. 
  347. Baron Thomas                        64 Siegen                     4:09.42,2  1:56.47,9   (260)  M/HM     461. 
  348. Wiedenhöfer Torben, Siegen          79 Svanvogu                   4:09.46,6  1:56.52,3   (225)  M/HM     462. 
  349. Baumgart Jost                       74 Langenfeld                 4:09.55,5  1:57.01,2   (420)  M/HM     463. 
  350. Mayer Gerhard, AT-Dürnstein, Nieder 64 MTB Wachau                 4:10.15,2  1:57.20,9   (911)  M/HM     464. 
  351. Gitt Torsten                        64 Simmern                    4:10.40,7  1:57.46,4   (580)  M/HM     465. 
  352. Ruckdeschel Udo                     67 Simmern                    4:10.47,4  1:57.53,1   (579)  M/HM     466. 
  353. Wiedenhöfer Sven, Bergisch Gladbach 67 Svanvogu                   4:11.12,9  1:58.18,6   (224)  M/HM     467. 
  354. Carstensen Uwe, Minden              69 Svanvogu                   4:12.12,5  1:59.18,2   (255)  M/HM     469. 
  355. Moller-Jensen Kristian, AT-Zell am  79 Team Sport Olympia         4:13.22,1  2:00.27,8   (801)  M/HM     470. 
  356. Hennig Uwe                          66 Erlangen                   4:14.14,4  2:01.20,1   (961)  M/HM     473. 
  357. Startnummer 119                     ??                            4:14.28,7  2:01.34,4   (119)  M/HM     475. 
  358. Würfl Christian, AT-Rainbach im Müh 65 Adidas Funbike Team        4:14.54,2  2:01.59,9   (890)  M/HM     477. 
  359. Uchánski Borys                      82 CH-Warszawa                4:15.07,4  2:02.13,1   (552)  M/HM     478. 
  360. Paulick Alexander                   77 Hamburg                    4:15.36,2  2:02.41,9   (827)  M/HM     479. 
  361. Lange Markus, Oberrot               79 Freestyle-Aktiv            4:16.17,3  2:03.23,0   (643)  M/HM     481. 
  362. Rheindt Robert, Lenningen           65 MTB-Team 2-Reudern         4:16.39,0  2:03.44,7   (543)  M/HM     482. 
  363. Van Der Graf Gerko, NL-PE Almera    64 Fart                       4:16.43,2  2:03.48,9   (847)  M/HM     483. 
  364. Heil Ingo                           67 Wernau                     4:17.10,9  2:04.16,6   (909)  M/HM     486. 
  365. Maurer Peter                        64 Stein                      4:18.52,7  2:05.58,4   (435)  M/HM     487. 
  366. Uhlenbrock Dietmar, Fellbach        69 Downhill-Jodler            4:19.39,0  2:06.44,7   (530)  M/HM     488. 
  367. Boy Ronald, Rosenberg               71 Freestyle-Aktiv            4:19.57,8  2:07.03,5   (654)  M/HM     489. 
  368. Mestka Christian                    65 AT-Maria Anzbach           4:21.05,3  2:08.11,0   (698)  M/HM     490. 
  369. Wolensky Frank                      74 Raubling                   4:21.14,5  2:08.20,2   (619)  M/HM     491. 
  370. Schönauer Michael                   74 AT-Weiz                    4:22.28,5  2:09.34,2   (567)  M/HM     492. 
  371. Diessner Martin, Nürnberg           75 Climacool                  4:22.54,2  2:09.59,9   (903)  M/HM     493. 
  372. Gottwald Dieter                     78 AT-Wien                    4:24.11,8  2:11.17,5   (908)  M/HM     496. 
  373. Thurnbauer Florian                  73 IT-Algund                  4:24.37,0  2:11.42,7   (603)  M/HM     497. 
  374. Gobl Markus                         70 AT-Salzburg                4:25.09,3  2:12.15,0   (660)  M/HM     499. 
  375. Almhofer Thomas                     75 AT-Linz, Donau             4:25.30,2  2:12.35,9   (772)  M/HM     500. 
  376. Hoch Johannes, Bad Neustadt         68 Ramazotti-Team             4:25.56,6  2:13.02,3   (240)  M/HM     501. 
  377. Mattmann Andi                       75 CH-Zürich                  4:26.26,5  2:13.32,2   (515)  M/HM     502. 
  378. Standke Thomas, Nienstädt           69 MTB Team Abwaertz          4:26.53,1  2:13.58,8   (486)  M/HM     504. 
  379. Altilg Sarik, HUN-Budapest          67 Diasd Bike Team            4:27.02,4  2:14.08,1   (929)  M/HM     505. 
  380. Radis Siegfried                     68 AT-Micheldorf              4:27.11,7  2:14.17,4   (581)  M/HM     506. 
  381. Staudenbauer Hanalp                 72 AT-Wien                    4:27.27,1  2:14.32,8  (1039)  M/HM     508. 
  382. Singer Jürgen                       65 Nürnberg                   4:27.53,4  2:14.59,1   (333)  M/HM     510. 
  383. Zotter Christian                    62 AT-Wien                    4:28.58,9  2:16.04,6   (274)  M/HM     513. 
  384. Havlicek Thomas                     75 AT-Pasching                4:29.15,5  2:16.21,2   (775)  M/HM     514. 
  385. Fabian David                        81 AT-Linz, Donau             4:30.35,4  2:17.41,1   (918)  M/HM     517. 
  386. Boen Rudy, BE-Hemiksen              63 B.T. Poco Loco             4:31.44,2  2:18.49,9   (291)  M/HM     518. 
  387. Hauser Dietmar                      73 AT-Landeck, Tirol          4:31.52,5  2:18.58,2   (970)  M/HM     519. 
  388. Forys Matthias, AT-Wien             76 4sports                    4:32.21,1  2:19.26,8   (841)  M/HM     521. 
  389. Esposito Franco                     ?? Bretzfeld                  4:34.59,1  2:22.04,8   (336)  M/HM     522. 
  390. Schoppe Alexander                   80 Naunhof                    4:35.27,5  2:22.33,2   (482)  M/HM     523. 
  391. Zordic Josip, Neuhausen             67 Centurion-No Pogo          4:36.38,7  2:23.44,4    (23)  M/HM     524. 
  392. Kocher Manuel, Planegg              71 Flaming Asses              4:38.04,7  2:25.10,4   (667)  M/HM     526. 
  393. Ganslmeier Thomas                   62 Bad Heilbrunn              4:39.46,7  2:26.52,4   (595)  M/HM     527. 
  394. Leven Dirk                          71 Bendorf                    4:40.08,8  2:27.14,5   (264)  M/HM     528. 
  395. Pabek Hima, CZE-Rumburk             76 Pvanoco Lino               4:41.35,5  2:28.41,2  (1033)  M/HM     531. 
  396. Maass Stefan                        70 Cadolzburg                 4:42.05,3  2:29.11,0   (825)  M/HM     532. 
  397. Linder Andreas                      66 München                    4:42.10,8  2:29.16,5   (729)  M/HM     533. 
  398. Riehl Karsten                       69 Bad Hersfeld               4:44.07,5  2:31.13,2   (506)  M/HM     535. 
  399. Kraft Thomas, Bühlertann            81 Freestyle-Aktiv            4:50.21,6  2:37.27,3   (653)  M/HM     540. 
  400. Gayer Peter, Geldersheim            65 Ramazotti-Team             4:53.09,6  2:40.15,3   (235)  M/HM     544. 
  401. Stamm Lutz                          62 Solingen                   4:54.49,4  2:41.55,1   (201)  M/HM     547. 
  402. Jacob Andreas                       82 Bad Aibling                4:56.49,3  2:43.55,0   (672)  M/HM     549. 
  403. Erdmann Günther                     64 Mönchengladbach            4:56.54,3  2:44.00,0   (773)  M/HM     550. 
  404. Staudacher Michael, Planegg         68 Bikeline                   5:01.05,2  2:48.10,9   (587)  M/HM     553. 
  405. Bergmann Michael                    73 Roth                       5:07.05,9  2:54.11,6   (343)  M/HM     556. 
  406. Bernsteiner Klaus                   64 Passau                     5:18.38,8  3:05.44,5  (1035)  M/HM     558. 
  407. Oelert Jochen                       72 München                    5:37.55,7  3:25.01,4   (529)  M/HM     559. 
  408. Lang Bernhard, Windischeschenbach   70 VC Corona Weiden           5:51.57,3  3:39.03,0   (985)  M/HM     560. 
  409. Schrenker Klaus, Bamberg            63 Ramazzotti                 6:00.04,0  3:47.09,7   (873)  M/HM     561. 
  410. Christen Markus, Stuttgart          71 Downhill-Jodler            6:45.37,6  4:32.43,3   (456)  M/HM     562. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.