Mezza-Maratona Donne

XIX Maratona Ticino 2001 - Mezza-Maratona Donne

 posto nome/località                       an squadra/località               tempo    ritardo    pett  cat/posto     
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Pasini Raffaella, I-Mese SO         75 GP Valchiavenna            1:22.27,4      -----  (2008)  12       1.   
    2. Venzin Rahel, Rotkreuz              68 LK ZVG                     1:22.52,6     0.25,2  (1864)  12       2.   
    3. Bösch Saskia, Davos Platz           80 Track Club Davos           1:23.32,5     1.05,1  (1070)  12       3.   
    4. Meyer Andrea, Thun                  66 LT All Blacks Thun         1:24.01,5     1.34,1  (1779)  13       1.   
    5. Galli Simona, I-Feriolo di Baveno ( 64 G.S. Gravellona VCO        1:26.01,9     3.34,5  (2002)  13       2.   
    6. Seiler-Messerli Regula              73 Bern                       1:26.31,8     4.04,4  (1522)  12       4.   
    7. Vinci Donatella, I-Milano           65 Atletica Ambrosiana        1:27.24,4     4.57,0  (1656)  13       3.   
    8. Riedo Angela, Arzo                  82 Vigor Ligornetto           1:27.46,3     5.18,9  (1456)  12       5.   
    9. Reinhard Regula                     76 Alpnach Dorf               1:28.16,6     5.49,2  (1448)  12       6.   
   10. Dossena Cinzia, I-Stezzano          61 Amatori Lazzaretto         1:28.30,3     6.02,9  (2061)  13       4.   
   11. Wastl Cathrin, Zürich               80 LG Benken                  1:28.46,4     6.19,0  (1951)  12       7.   
   12. Colombini Karin, Cadenazzo          73 GAB Bellinzona             1:29.05,0     6.37,6  (2016)  12       8.   
   13. Soldini Linda, Biasca               77 GAD Dongio                 1:30.02,1     7.34,7  (1528)  12       9.   
   14. Manenti Sabrina, I-Bergamo          67 Amatori Lazzaretto Bergam  1:30.21,4     7.54,0  (1341)  12       10.  
   15. Eberle Andrea, Walchwil             74 LG Benken                  1:30.42,2     8.14,8  (1863)  12       11.  
   16. Odermatt  Trix                      61 Eich                       1:31.13,9     8.46,5  (1912)  13       5.   
   17. Graf-Tresch Andrea                  73 Erstfeld                   1:31.29,7     9.02,3  (1257)  12       12.  
   18. König Karin, D-Inzlingen            66 TV Inzlingen               1:32.44,7    10.17,3  (1792)  13       6.   
   19. Bonaiti Daniela, I-S. Giovanni B. ( 61 Atl. Valle Brembana        1:34.52,4    12.25,0  (1057)  13       7.   
   20. Born Erica                          56 Bern                       1:35.07,2    12.39,8  (1900)  13       8.   
   21. Girelli Oriana Barbara, I-Verbania  58 Verbania Runners           1:35.40,2    13.12,8  (1649)  13       9.   
   22. Baroni Maria, Bosco Luganese        59 USC Capriaschese           1:35.47,3    13.19,9  (1022)  13       10.  
   23. Grassi Antonietta, I-Quarona        53 G.S.A. Valsesia            1:36.09,2    13.41,8  (1810)  13       11.  
   24. Gotti Maria Giovanna, I-Bergamo     58 Amatori Lazzaretto         1:36.23,6    13.56,2  (2054)  13       12.  
   25. Rota Donatella, I-Lecco             61 Atletica Amatori Lecco     1:36.44,4    14.17,0  (1477)  13       13.  
   26. Soldini Maria, Comano               52 USC Capriaschese           1:37.32,8    15.05,4  (1529)  13       14.  
   27. Häfeli Zita, Olten                  62 LG Niederamt               1:38.06,1    15.38,7  (1731)  13       15.  
   28. Leemann Barbara, Ebmatingen         73 Trizo                      1:38.46,9    16.19,5  (1891)  12       13.  
   29. Kempf Sarah, Silenen                82 Tri Club Uri               1:39.12,3    16.44,9  (1304)  12       14.  
   30. Lochmatter Josy, Naters             53 TV Naters                  1:39.52,7    17.25,3  (1324)  13       16.  
   31. Binggeli Marianne                   61 Mühleberg                  1:39.57,2    17.29,8  (1804)  13       17.  
   32. Maggini Cristina                    69 Lugano                     1:40.00,8    17.33,4  (2112)  12       15.  
   33. Benkovics Agnes, Gordola            68 SAG Gordola                1:40.19,2    17.51,8  (1032)  12       16.  
   34. Rüegger Franca                      68 Stäfa                      1:41.29,5    19.02,1  (1480)  12       17.  
   35. Quirici Mary, Bidogno               66 USC Capriaschese           1:41.34,8    19.07,4  (1665)  13       18.  
   36. Forni Bruna                         74 I-Sondrio                  1:41.52,7    19.25,3  (2100)  12       18.  
   37. Dell'Avo Rachele, Losone            62 USA Ascona                 1:42.02,2    19.34,8  (1666)  13       19.  
   38. Motta Antonietta, I-Seveso (MI)     40 ALS Cremella - Longoni Sp  1:42.35,2    20.07,8  (1390)  13       20.  
   39. Schillig-Planzer Stefanie           61 Altdorf                    1:42.53,2    20.25,8  (1511)  12       19.  
   40. Di Maro Rosangela, I-Carugo (CO)    75 ALS Cremella - Longoni Sp  1:43.10,2    20.42,8  (1064)  12       20.  
   41. Del Biaggio Francesca               ?? Giubiasco                  1:43.10,7    20.43,3  (1172)  12       21.  
   42. Del Maffeo Eliana, I-Tirano (SO)    57 Atletica Alta Valtellina   1:43.49,8    21.22,4  (1175)  13       21.  
   43. Trisconi Laura, Iragna              67 Sci Club Rodi-Fiesso       1:44.01,3    21.33,9  (1555)  12       22.  
   44. Picco Gabriella                     64 Camorino                   1:44.01,7    21.34,3  (1432)  13       22.  
   45. Milani Monica, I-Lunecco VB         72 Podistica Cannobio         1:44.03,9    21.36,5  (1751)  12       23.  
   46. Brügger Eveline, Zürich             76 ASVZ Zürich                1:44.05,3    21.37,9  (1077)  12       24.  
   47. Pernstich Beate, A-Altbach/Vorarlbe 65 Mila-Rheintal              1:44.41,9    22.14,5  (1828)  13       23.  
   48. Cordasco Flavia                     68 Le Vaud                    1:44.46,7    22.19,3  (1708)  12       25.  
   49. Hüttenrauch Regina                  63 Forch                      1:44.54,4    22.27,0  (1289)  13       24.  
   50. Eck Gabriela                        50 Wetzikon ZH                1:45.51,1    23.23,7  (1796)  13       25.  
   51. Hauser Claudia                      65 Herrliberg                 1:45.59,0    23.31,6  (1273)  13       26.  
   52. Fusina Monica, I-Acquaseria         75 Team Lario                 1:46.49,2    24.21,8  (2014)  12       26.  
   53. Weinrich Anita, D-Wangen/Neuravensb 71 SVN Neuravensburger        1:47.00,1    24.32,7  (1774)  12       27.  
   54. Guglielmetti Barbara, CH            81 Atlantide Agno             1:47.21,9    24.54,5  (1266)  12       28.  
   55. Widmann Renate, D-Fronreute         53 LG Welfen                  1:47.53,8    25.26,4  (1586)  13       27.  
   56. Palleria Maria Angela, I-Barzanò (L 72 ALS Cremella - Longoni Sp  1:47.55,4    25.28,0  (1412)  12       29.  
   57. Antoniutti Doris                    59 Gordola                    1:47.58,7    25.31,3  (1012)  13       28.  
   58. Beretta-Piccoli Lucia, Pregassona   68 Triathlon Team Atlantide   1:48.02,5    25.35,1  (1035)  12       30.  
   59. Baruffaldi Jessica, CH              75 Atlantide Agno             1:48.07,4    25.40,0  (1025)  12       31.  
   60. Genasci Ivana                       61 Agarone                    1:48.08,8    25.41,4  (1768)  13       29.  
   61. Fumagalli Stefania, I-Montorfano (C 62 Atletica Como              1:48.10,7    25.43,3  (1227)  13       30.  
   62. Tami Gabriella, Malvaglia           44 GAD Dongio                 1:48.22,9    25.55,5  (2028)  13       31.  
   63. Leemann Franziska, Ebmatingen       70 LC Turicum                 1:48.47,1    26.19,7  (1892)  12       32.  
   64. Kaelin-Lurati Dominique             63 Fribourg                   1:48.48,1    26.20,7  (1302)  13       32.  
   65. Tieghi Chiara, I-Varese             57 Club del Medì              1:48.49,3    26.21,9  (1748)  13       33.  
   66. Wehrle Dagmar, D-Konstanz           53 Konstanz                   1:49.02,9    26.35,5  (1582)  13       34.  
   67. Pelizzatti Camilla, Chiasso         67 Atletica Como              1:49.10,0    26.42,6  (1422)  12       33.  
   68. Laurora Paola, I-Verbania           57 Verbania Runners           1:49.13,1    26.45,7  (1647)  13       35.  
   69. Wolf Sandra                         70 Küsnacht ZH                1:49.21,2    26.53,8  (1588)  12       34.  
   70. Schnetz Angelika, D-Amtzell         57 Kegelclub Amtzell          1:49.31,4    27.04,0  (1839)  13       36.  
   71. Biglioli Monica                     63 I-Sondrio                  1:49.39,7    27.12,3  (1603)  13       37.  
   72. Brügger Therese, Morcote            66 SP Camignolo               1:49.44,0    27.16,6  (1844)  13       38.  
   73. Branca Eliana, I-Malnate            55 CRAL Aermacchi Venegono    1:49.45,9    27.18,5  (1072)  13       39.  
   74. Christe Mariadele, Mairengo         56 US Mairengo                1:50.13,1    27.45,7  (1121)  13       40.  
   75. De Vlieger Rianne, Davos Platz      73 Track Club Davos           1:50.28,4    28.01,0  (1170)  12       35.  
   76. Ehrler Edith, Langnau am Albis      61 SSC Langnau                1:50.34,7    28.07,3  (1194)  13       41.  
   77. Müller Daniela, Steffisburg         68 Tri Team Steffisburg       1:51.02,7    28.35,3  (1393)  12       36.  
   78. Finkenzeller Heike, D-Wangen        68 SV Deuchelried             1:51.15,9    28.48,5  (1775)  12       37.  
   79. Milani Sabrina, I-Valgreghentino (L 74 Atletica T.G. Lecco        1:51.34,8    29.07,4  (1373)  12       38.  
   80. Meyer Anita, Langnau a/A            60 SSC Langnau                1:51.37,4    29.10,0  (1370)  13       42.  
   81. Pavia Luisa, I-Milano               60 Gr. amici corsa Pettineng  1:51.53,6    29.26,2  (1624)  13       43.  
   82. Cattaneo Simona, Semione            73 GAB Dongio                 1:52.10,2    29.42,8  (2135)  12       39.  
   83. Rodesino Francesca                  76 Semione                    1:52.10,7    29.43,3  (2117)  12       40.  
   84. Scheuss Evelyne, Däniken SO         55 LG Niederamt/SLVS          1:52.12,5    29.45,1  (1510)  13       44.  
   85. Burini Laura, I-Airuno (LC)         64 Atletica T.G. Lecco        1:52.14,8    29.47,4  (1087)  13       45.  
   86. Landig Susanne, D-Bad Saulgau       61 Lauftreff                  1:52.31,9    30.04,5  (1869)  13       46.  
   87. Colombo Francesca                   66 I-Milano                   1:52.36,9    30.09,5  (1611)  13       47.  
   88. Bernaschina-Durisch Anna, Riva S. V 62 ASSPO Riva S. Vitale       1:52.59,8    30.32,4  (1988)  13       48.  
   89. Finlayson Liz                       65 D-Bad Saulgau              1:53.07,2    30.39,8  (1870)  13       49.  
   90. Cresta Simona, Breganzona           83 USC Capriaschese           1:53.30,9    31.03,5  (1151)  12       41.  
   91. Kolb Maria                          61 Oberriet SG                1:53.41,2    31.13,8  (1307)  13       50.  
   92. Tundo Silvie                        75 I-Venegono Superiore VA    1:53.43,7    31.16,3  (1992)  12       42.  
   93. Moriggia Paola Beatrice, I-Bergamo  56 Amatori Lazzaretto Bergam  1:54.06,8    31.39,4  (1386)  13       51.  
   94. Fuchs Barbel, D-Baienfurt           60 Kegelclub Amtzell          1:54.10,0    31.42,6  (1835)  13       52.  
   95. Müller Margit, D-Amtzell            62 Kegelclub Amtzell          1:54.50,4    32.23,0  (1836)  13       53.  
   96. Edwards Jocelyne                    62 Lugano                     1:54.52,4    32.25,0  (1192)  13       54.  
   97. Lunghi Ornella                      56 Genthod                    1:55.29,2    33.01,8  (1696)  13       55.  
   98. Vonzun Cristina                     63 Bellinzona                 1:55.45,0    33.17,6  (1604)  13       56.  
   99. Weber Astrid, D-Maria-Thann         61 Kegelclub Amtzell          1:55.45,7    33.18,3  (1837)  13       57.  
  100. Hensch Judith                       70 Strengelbach               1:56.04,6    33.37,2  (1277)  12       43.  
  101. Rau Alexandra, D-Grünkraut          70 Kegelclub Amtzell          1:56.20,7    33.53,3  (1834)  12       44.  
  102. Savazzi Elisa, I-Cannobio           81 Podistica Cannobio         1:56.48,2    34.20,8  (2094)  12       45.  
  103. Rusca Patrizia, Comano              60 CO AGET Lugano             1:56.53,7    34.26,3  (1823)  13       58.  
  104. Scamozzi Patrizia, I-Chiuro (SO)    59 ADM Melavi Pobte Valtelli  1:57.01,5    34.34,1  (1503)  13       59.  
  105. Schaefer Andrea                     68 D-Koblenz                  1:57.04,7    34.37,3  (1508)  12       46.  
  106. Eugster-Rüesch Katharina            65 St. Gallen                 1:57.12,0    34.44,6  (1198)  13       60.  
  107. Caflisch Vreni                      59 Trin Mulin                 1:57.28,6    35.01,2  (1916)  13       61.  
  108. Ferrari Donatella                   58 I-Oggebbio                 1:58.11,5    35.44,1  (1207)  13       62.  
  109. Gürtler Fabienne, Campione d'Italia 53 Polisportiva Campione      1:58.15,1    35.47,7  (1270)  13       63.  
  110. Mandarano Anna, I-Cannobio          76 Podistica Cannobio         1:58.35,5    36.08,1  (1729)  12       47.  
  111. Pasini Elisabetta                   54 I-Milano                   1:58.42,5    36.15,1  (1873)  13       64.  
  112. Hoeckele Inge, D-Wurmlingen         56 Tuttlinger Sportfreude     1:59.25,0    36.57,6  (1771)  13       65.  
  113. Hartmann Ros, Zürich                44 MILAP                      1:59.48,6    37.21,2  (1272)  13       66.  
  114. Molinari Cristina                   65 I-Montagna Piano SO        1:59.54,6    37.27,2  (2082)  13       67.  
  115. Del Boca Manuela                    63 Breganzona                 2:00.06,3    37.38,9  (1174)  13       68.  
  116. Freddi Roberta, I-Verbania Intra    73 Gs Gravellona              2:00.32,4    38.05,0  (1687)  12       48.  
  117. Kulmus Anita                        61 D-Argenbühl                2:01.09,1    38.41,7  (1311)  13       69.  
  118. Parasi Rossella, I-Verbania         64 Verbania Runners           2:01.28,2    39.00,8  (1652)  13       70.  
  119. Wyss Nataly                         69 Niederbipp                 2:01.37,6    39.10,2  (1591)  12       49.  
  120. Sonzogni Marisa, I-Zogno (BG)       64 Atl. Valle Brembana        2:01.39,3    39.11,9  (1530)  13       71.  
  121. Wick Anita                          64 St. Gallen                 2:01.47,6    39.20,2  (1584)  13       72.  
  122. Deuber Barbara                      60 St. Gallen                 2:01.49,0    39.21,6  (1181)  13       73.  
  123. Graf Gabriela                       65 Wetzikon ZH                2:01.51,2    39.23,8  (1785)  13       74.  
  124. Bousbah-Tanner Heidi, Minusio       48 SPL                        2:01.53,2    39.25,8  (1878)  13       75.  
  125. Brunati Sara, Paradiso              78 Atlantide Agno             2:02.13,7    39.46,3  (1985)  12       50.  
  126. Fendoni Anita                       61 Gordola                    2:02.35,4    40.08,0  (1203)  13       76.  
  127. Rossi Élia, I-Verbania              53 Verbania Runners           2:02.56,2    40.28,8  (1653)  13       77.  
  128. Croci Martina                       74 Mendrisio                  2:03.12,3    40.44,9  (1940)  12       51.  
  129. Burkhard Christine                  53 Niederwangen BE            2:03.49,9    41.22,5  (1735)  13       78.  
  130. Ramelli Rosa, Minusio               52 Spl locarnese              2:04.13,5    41.46,1  (1442)  13       79.  
  131. Bürki Sonja                         57 Altstätten SG              2:04.37,7    42.10,3  (1088)  13       80.  
  132. Eugster Susanne                     64 Oberriet SG                2:04.46,5    42.19,1  (1197)  13       81.  
  133. Ulku-Steiner Beril, Montagnola      72 TASIS                      2:05.10,0    42.42,6  (1559)  12       52.  
  134. Serra Antonella, I-Luino            ?? Atl. Verbano               2:05.31,6    43.04,2  (1524)  12       53.  
  135. Caviezel Elisabetta                 47 Locarno                    2:06.12,3    43.44,9  (1609)  13       82.  
  136. Dürrer Andrea                       64 Oberägeri                  2:07.36,0    45.08,6  (1189)  13       83.  
  137. Rösti Rahel, Steffisburg            53 All-Blacks                 2:08.04,1    45.36,7  (1704)  13       84.  
  138. Veghini Cinzia                      69 Lamone-Cadempino           2:09.19,2    46.51,8  (2038)  12       54.  
  139. Loher Bea                           61 Oberriet SG                2:09.23,1    46.55,7  (1325)  13       85.  
  140. Lienhart Annemarie, Wallisellen     47 LC Swissair                2:09.26,4    46.59,0  (1816)  13       86.  
  141. Huwiler Madeleine, Opfikon          49 LC Swissair                2:09.27,2    46.59,8  (1290)  13       87.  
  142. Bolli Monika                        71 Tesserete                  2:10.32,4    48.05,0  (2037)  12       55.  
  143. Möhring Alexandra                   75 D-Stuttgart                2:11.06,7    48.39,3  (1380)  12       56.  
  144. Striebinger Ute, D-Mannheim         53 LG Sandhofen-Schönau       2:11.13,8    48.46,4  (1540)  13       88.  
  145. Wilberg Ilse, D-Lampertheim         50 LG Sandhofen-Schönau       2:11.17,8    48.50,4  (1587)  13       89.  
  146. Bianchi Clara, I-Bergamo            51 Amatori Lazzaretto Bergam  2:11.37,3    49.09,9  (1046)  13       90.  
  147. Rodigari Clara, I-Trepalle          64 Marathon Club Livigno      2:12.17,6    49.50,2  (1465)  13       91.  
  148. Baumgartner Kirsten, Rifferswil     61 GP Baumgartner             2:12.48,4    50.21,0  (1701)  13       92.  
  149. Franzini Laura, I-Verbania Intra    74 Gs Gravellona              2:13.33,4    51.06,0  (1685)  12       57.  
  150. Hoehener Cornelia                   70 Trin Mulin                 2:13.56,4    51.29,0  (1993)  12       58.  
  151. Reiner Annick, Agno                 70 Atlantide Agno             2:15.31,0    53.03,6  (1447)  12       59.  
  152. Meier Ruth, Adlikon b.Regensdf      52 SLVS / Swissair Laufclub   2:17.27,5    55.00,1  (1365)  13       93.  
  153. Kalberer Marlies, Au ZH             46 SLVS                       2:17.28,2    55.00,8  (1618)  13       94.  
  154. Della Torre Ludovica, I-Bergamo     71 Triathlon BG               2:17.37,1    55.09,7  (2021)  12       60.  
  155. Nocelli Loredana, Sementina         72 SPL Locarnese              2:28.32,5  1:06.05,1  (1397)  12       61.  
  156. Vogliolo Elena, I-Milano            56 Club del Mesdì             2:39.25,6  1:16.58,2  (1572)  13       95.  
  157. Hollenstein Christina               64 Oberriet SG                2:40.04,8  1:17.37,4  (1285)  13       96.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.