Mezza-Maratona Uomini

XIX Maratona Ticino 2001 - Mezza-Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località               tempo    ritardo    pett  cat/posto     
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Gadissa Alemayehi, Basel            79 LC Basel                   1:05.56,3      -----  (1232)  7        1.   
    2. Nasef Ahmed, I-Concorezzo           75 Forte Liberi               1:06.06,4     0.10,1  (2062)  7        2.   
    3. Zanovello Mirko, I-Bisuschio        74 Atl. Valle Bremabana       1:06.07,9     0.11,6  (2040)  7        3.   
    4. Mohana-Haisi Umbe, I-Domodossola VB 74 Cover                      1:06.10,7     0.14,4  (1949)  7        4.   
    5. Liuzzo Antonino, I-Anzola d'Ossola  79 Cover Sportiva Avo         1:06.19,1     0.22,8  (2024)  7        5.   
    6. Belluschi Elio, I-Figino Serenza (C 61 Atl. Arcisate Crestani (V  1:06.27,5     0.31,2  (1606)  8        1.   
    7. Merli Lorenzo, I-Carate Brianza     69 G.S. Daini                 1:07.44,5     1.48,2  (1966)  7        6.   
    8. Caretti Claudio, I-Ghiffa Carpiano  71 AVO Cover                  1:08.07,0     2.10,7  (1728)  7        7.   
    9. Luongo Antonio, I-Tirano            69 ADM Melavi Ponte V.        1:09.15,3     3.19,0  (2074)  7        8.   
   10. Zamberletti Gianluigi, I-Varese     63 CRAL Aermacchi Venegono    1:09.28,1     3.31,8  (1594)  7        9.   
   11. Gruetter Patrick, Thun              75 All Blacks                 1:09.29,4     3.33,1  (1782)  7        10.  
   12. Traina Lino, I-Milano               62 Cover Verbania             1:09.53,2     3.56,9  (2067)  7        11.  
   13. Deller Peter, Zürich                71 LC Meilen                  1:09.54,5     3.58,2  (1179)  7        12.  
   14. Cilento Pietro, I-Ello (LC)         71 Atl. Lecco Colombo Costru  1:09.55,8     3.59,5  (1123)  7        13.  
   15. Invernizzi Bruno, Quartino          71 VIRTUS (Tri Team Ticino)   1:10.03,7     4.07,4  (1295)  7        14.  
   16. Demiliani Stefano, I-Quarona (VC)   75 Cover Sportiva AVO         1:10.22,7     4.26,4  (1937)  7        15.  
   17. Spielmann Stefan, Aeschi b. Spiez   66 ALL Blacks Thun            1:10.28,1     4.31,8  (1780)  7        16.  
   18. Wyss Manuel, Horgen                 75 TG Hütten                  1:10.29,8     4.33,5  (1977)  7        17.  
   19. Merzario Paolo, I-Mandello (LC)     75 Atl. Lecco Colombo Costru  1:10.42,9     4.46,6  (1369)  7        18.  
   20. Mognetti Emilio, I-Sovere           77 GP Legnami Pellegrinelli   1:10.44,9     4.48,6  (2115)  7        19.  
   21. Turati Silvano, San Pietro          72 SFG Stabio                 1:10.58,1     5.01,8  (1557)  7        20.  
   22. Huber Felix, Jona                   75 LC Rappi Jona              1:11.27,2     5.30,9  (1975)  7        21.  
   23. Böhler Andreas, Muttenz             73 TV Muttenz                 1:11.28,2     5.31,9  (1052)  7        22.  
   24. Bonazzi Luca, I-Domodossola (VB)    73 AS Caddese                 1:11.32,4     5.36,1  (2020)  7        23.  
   25. Romeri Fiorenzo                     58 I-Albosaggia (SO)          1:11.39,7     5.43,4  (1629)  8        2.   
   26. Foglia Luca, Ascona                 62 VIRTUS Locarno             1:11.40,8     5.44,5  (1211)  7        24.  
   27. Palleria Giuseppe, I-Eupilio (CO)   64 ALS Cremella - Longoni Sp  1:11.42,1     5.45,8  (1411)  7        25.  
   28. Giugni Daniele, Locarno             77 USC Capriaschese           1:12.25,7     6.29,4  (1253)  7        26.  
   29. Trapletti Robin, I-Mese             82 GP Valchiavenna            1:12.27,5     6.31,2  (2006)  11       1.   
   30. Birra Doriano, Stabio               64 Vigor Ligornetto           1:12.28,3     6.32,0  (1983)  7        27.  
   31. Porro Marino, I-Uggiate Trevano     60 Atletica Como              1:12.32,1     6.35,8  (1926)  8        3.   
   32. Augustin Rudi, D-Lindenberg         58 Triathlon Linden.          1:12.38,8     6.42,5  (1806)  8        4.   
   33. Mella Giordano, I-Barona            64 Fiacca de Debolezza        1:12.52,2     6.55,9  (2097)  7        28.  
   34. Kehl Stefan, Widnau                 73 KTV Oberried               1:13.13,0     7.16,7  (1829)  7        29.  
   35. Giudes Federico, I-Tirano           68 ADM Melavì                 1:13.25,8     7.29,5  (1252)  7        30.  
   36. Marchetto Roberto, I-Cardano al Cam 56 Atl. Varese                1:13.44,9     7.48,6  (1346)  8        5.   
   37. Del Maffeo Gianluca, I-Tirano (SO)  70 G.S. CSI Tirano            1:14.07,0     8.10,7  (1176)  7        31.  
   38. Rosina Mirko, I-Villa di Chiavenna  82 G.B. Valchiavenna          1:14.07,7     8.11,4  (1980)  11       2.   
   39. Moleri Rossano, I-Argisate VA       72 Pol.Nuova Aurora           1:14.21,9     8.25,6  (2036)  7        32.  
   40. Castelli Giorgio, I-Valmadrera      61 Atl. Lecco Colombo Costru  1:14.24,1     8.27,8  (1114)  8        6.   
   41. Virgili Vincenzo, I-Arcisate        63 Atletica Arcisate          1:14.27,6     8.31,3  (1570)  7        33.  
   42. Thöny Fritz, Davos Platz            60 Track Club Davos           1:14.32,3     8.36,0  (1549)  8        7.   
   43. Cappelletti Emilio, I-Le Prese      59 Atl. Alta Valtellina       1:14.42,8     8.46,5  (1867)  8        8.   
   44. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 CRAL Aermacchi Venegono    1:15.02,6     9.06,3  (1041)  8        9.   
   45. Corti Carlo, I-Barzanò (LC)         64 ALS Cremella - Longoni Sp  1:15.04,3     9.08,0  (1147)  7        34.  
   46. Rimann Markus, Mühleberg            56 Asics Team                 1:15.13,4     9.17,1  (1805)  8        10.  
   47. Loser Roger, Uster                  73 LC Uster                   1:15.14,8     9.18,5  (1722)  7        35.  
   48. Dante Roberto, I-Milano             68 LC Montestella             1:15.15,7     9.19,4  (2068)  7        36.  
   49. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren       52 TRI Lindenberg             1:15.19,2     9.22,9  (1800)  8        11.  
   50. Bernabò Romano, I-Casciago          57 Runners Valbossa Azzate    1:16.11,4    10.15,1  (1038)  8        12.  
   51. Rodi Carlo, I-Cantù                 54 A.S. Canturina San Marco   1:16.20,4    10.24,1  (1464)  8        13.  
   52. Gerzner Richard                     71 Winterthur                 1:16.26,3    10.30,0  (1971)  7        37.  
   53. Hofer Peter, Chur                   58 LG Neustadt                1:16.28,0    10.31,7  (1281)  8        14.  
   54. Faeh Marco, Kaltbrunn               73 LG Benken                  1:16.31,8    10.35,5  (1862)  7        38.  
   55. Troncarelli Roberto, I-Como         61 A.S. Canturina San Marco   1:16.38,3    10.42,0  (1556)  8        15.  
   56. Hugenschmidt Jürgen, D-Radolfzell   56 LG Radolfzell              1:16.42,0    10.45,7  (1699)  8        16.  
   57. Fleiner Michael, D-Radolfzell       67 TV Gailingen               1:16.42,5    10.46,2  (1698)  7        39.  
   58. Trisotto Ivano, I-Nese              68 Gruppo Pom. Valchiavenna   1:16.53,3    10.57,0  (1978)  7        40.  
   59. Senestrari Giancarlo, I-Rescaldina  58 G.S. Valgerola Ciapparell  1:17.01,8    11.05,5  (1984)  8        17.  
   60. Padulazzi Gabriele, I-Cannobio VB   67 Pod. Cannobio              1:17.03,7    11.07,4  (1723)  7        41.  
   61. Schacher Christian, Däniken         55 LG Niederamt               1:17.06,1    11.09,8  (1507)  8        18.  
   62. Maniglia Flavio, I-Como             67 GS Tommy Sport             1:17.14,4    11.18,1  (1342)  7        42.  
   63. Buetler Leo-Bernhard                70 Winterthur                 1:17.16,4    11.20,1  (1081)  7        43.  
   64. Henggeler Daniel                    72 Ebikon                     1:17.28,8    11.32,5  (1275)  7        44.  
   65. Loser Roman, Uznach                 76 LG Benken                  1:17.31,5    11.35,2  (1865)  7        45.  
   66. Crivelli Gianni, Genestrerio        51 Vigor Ligornetto           1:17.38,9    11.42,6  (1155)  9        1.   
   67. Bracht Bernhard, D-Passau           59 LG Passau                  1:17.42,5    11.46,2  (1639)  8        19.  
   68. Sutter André                        69 Bonaduz                    1:17.46,7    11.50,4  (1542)  7        46.  
   69. Nespoli Daniele, I-Borgomanero      65 Borgomanero                1:17.48,1    11.51,8  (1976)  7        47.  
   70. Bonelli Gianni, I-Lurate Caccivio ( 64 Athl. Team Lario           1:17.49,2    11.52,9  (2148)  7        48.  
   71. Gobbi Giovan Battista, I-Busto Arsi 67 ARC Busto Arsizio          1:17.49,8    11.53,5  (1255)  7        49.  
   72. Ryf Christoph, Rümligen             81 TV Länggasse Bern          1:17.57,5    12.01,2  (1487)  7        50.  
   73. Pozzi Andrea, I-Gerenzano (VA)      72 Pro Patria Milano          1:17.58,5    12.02,2  (1931)  7        51.  
   74. Ricchiuto Gianluigi, I-Verano Brian 65 AS Ironlario Triathlon Cl  1:18.00,6    12.04,3  (1452)  7        52.  
   75. Panatti Eugenio, I-Chiavenna        58 GP Vlachi Avenna Schell G  1:18.03,1    12.06,8  (1999)  8        20.  
   76. Eicher Christian, Ricken SG         73 LG Benken                  1:18.08,9    12.12,6  (1866)  7        53.  
   77. Morotti Giuseppe, I-Albano S. Aless 59 Amatori Lazzaretto Bergam  1:18.23,0    12.26,7  (1388)  8        21.  
   78. Roncoli Luca, I-Ranzanico           64 Atl. Pozzolengo            1:18.23,7    12.27,4  (2114)  7        54.  
   79. Riva Roberto, I-Como                69 CUS Udine                  1:18.35,7    12.39,4  (1459)  7        55.  
   80. Caccia Bruno                        58 Bellinzona                 1:18.45,3    12.49,0  (1090)  8        22.  
   81. Rosa Matias                         73 I-Milano                   1:18.48,3    12.52,0  (2079)  7        56.  
   82. Browne David, Vilters               64 TV Mels                    1:18.48,7    12.52,4  (1746)  7        57.  
   83. Morganti Paolo                      59 I-Trobaso-Verbania         1:18.55,1    12.58,8  (1636)  8        23.  
   84. Supersaxo Lothar                    62 Büren an der Aare          1:18.55,9    12.59,6  (1801)  7        58.  
   85. Jordan Remo, Glis                   58 SC Fletschhorn             1:19.02,7    13.06,4  (1300)  8        24.  
   86. Rigamonti Guiseppe, I-Acquaseria    59 Libero                     1:19.07,9    13.11,6  (2018)  8        25.  
   87. Del Curto Luca                      84 I-Chiavenna                1:19.13,2    13.16,9  (2007)  11       3.   
   88. Oppe Michael                        71 D-Konstanz                 1:19.18,4    13.22,1  (1706)  7        59.  
   89. Valeretto Stefano, I-Varese         69 Podistica giov. Mercallo   1:19.20,3    13.24,0  (1561)  7        60.  
   90. Bösch Toni, Davos Platz             53 Track Club Davos           1:19.23,2    13.26,9  (1071)  8        26.  
   91. Isella Roberto, I                   71 AS Ondaverde Athletic Tea  1:19.24,7    13.28,4  (1297)  7        61.  
   92. Oberli Willi, Oberarth              54 Läuferteam Skinen          1:19.25,3    13.29,0  (1402)  8        27.  
   93. Poma Franco, I-Bergamo              49 Amatori Lazzaretto Bergam  1:19.29,2    13.32,9  (1437)  9        2.   
   94. Pegorin Renato, I-Cuvio             59 GP Miralago                1:19.41,8    13.45,5  (1421)  8        28.  
   95. Bianchi Fabrizio, I-Senna Comasco   66 A.T. Lario                 1:19.52,2    13.55,9  (2090)  7        62.  
   96. Glemti Matteo, I-Albate             48 Atletica Como              1:19.53,2    13.56,9  (2092)  9        3.   
   97. Lancini Stefano, I-Stezzano         60 Amatori Lazzaretto         1:20.08,3    14.12,0  (2055)  8        29.  
   98. Schreiber Wolfgang, D-Reutligen     56 TV Bronnweiler             1:20.11,8    14.15,5  (1518)  8        30.  
   99. Zanetti Marco, Camignolo            70 SP Camignolo               1:20.18,4    14.22,1  (1680)  7        63.  
  100. Parravicini Ermes, I-Desio          59 GS Marciatori Desio        1:20.22,4    14.26,1  (1417)  8        31.  
  101. Roncato Bruno, I-Malnate Varese     60 Pegaso Malnate             1:20.24,4    14.28,1  (2064)  8        32.  
  102. Nagel Wolfgang, Verscio             61 SPL                        1:20.29,0    14.32,7  (1742)  8        33.  
  103. Teruggi Furio, I-Verbania           58 USC Marathon Verbania      1:20.33,9    14.37,6  (1635)  8        34.  
  104. Buttironi Valerio, I-Lecco          49 Atl. Lecco Colombo Costru  1:20.38,2    14.41,9  (1089)  9        4.   
  105. Pank Olaf, D-Reutligen              63 TV Bronnweiler             1:20.44,9    14.48,6  (1415)  7        64.  
  106. Messer Markus                       63 Flims Dorf                 1:20.46,1    14.49,8  (1952)  7        65.  
  107. Rappo Vincent                       72 Le Locle                   1:20.47,1    14.50,8  (1672)  7        66.  
  108. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San Mame 59 U.S.O.                     1:20.52,8    14.56,5  (2057)  8        35.  
  109. Piombardi Michele, I-Teglio (So)    67 Vetreria Fanoni Sondrio    1:20.56,1    14.59,8  (1761)  7        67.  
  110. Klauser Philipp, Ebmatingen         73 Trizo                      1:20.57,8    15.01,5  (1890)  7        68.  
  111. Corghi Alvaro, I-Ornavasso          65 Cover Sportiva A.V.O.      1:20.59,2    15.02,9  (1143)  7        69.  
  112. Giavina Guido, I-Ornavasso (VB)     63 U.S. Gravellona            1:20.59,8    15.03,5  (1250)  7        70.  
  113. Frei Stephan                        82 Flims Dorf                 1:21.00,3    15.04,0  (1762)  11       4.   
  114. Lorefice Saverio                    66 I-Milano                   1:21.03,0    15.06,7  (1786)  7        71.  
  115. Nencioni Claudio                    66 I-Pieve Vergonte           1:21.07,5    15.11,2  (2142)  7        72.  
  116. Geronimi Armando, I-Mese SO         62 GP Valchiavenna Shell      1:21.10,1    15.13,8  (1968)  7        73.  
  117. Gervasoni Claudio, I-Bergamo        63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:21.15,5    15.19,2  (1244)  7        74.  
  118. Rapetti Luca, I-Milano              62 CUS Milano                 1:21.20,2    15.23,9  (1627)  7        75.  
  119. Rech Luciano, I-Biandronno VA       62 GAM Whirlpool              1:21.23,2    15.26,9  (1628)  7        76.  
  120. Mazzotta Cosimo, Viganello          62 USC Capriaschese           1:21.25,4    15.29,1  (1359)  7        77.  
  121. Biavaschi Matteo, I-Bette           78 GP Valhiavenna             1:21.26,5    15.30,2  (2019)  7        78.  
  122. Ceccato Fabrizio, I-Milano          65 Monte Stella GS            1:21.27,0    15.30,7  (1962)  7        79.  
  123. Grieco Domenico, I-Varese           59 Atl. Varese                1:21.38,0    15.41,7  (1261)  8        36.  
  124. Trussardi  Gian Maria, I-Rovetta    61 Olimpia                    1:21.40,7    15.44,4  (2005)  8        37.  
  125. Piralla Pierluigi, I-Mergozzo       56 VCO Gravellona             1:21.41,6    15.45,3  (2123)  8        38.  
  126. Ries Wolfgang, D-Hauerz             48 Oberschwäb Busch           1:21.42,7    15.46,4  (1781)  9        5.   
  127. Cairo Gaetano, I-Milano             51 US ACLI Giuriati Milano    1:21.44,3    15.48,0  (2078)  9        6.   
  128. Robert Claude, Peseux               65 Tresmollo                  1:21.46,5    15.50,2  (1671)  7        80.  
  129. Rota Alberto, I-Lenna               60 Atl. Valle Brembana        1:21.48,0    15.51,7  (1476)  8        39.  
  130. Rickli Eric                         62 Genève                     1:21.49,7    15.53,4  (1455)  7        81.  
  131. Cristoforoni Paolo, I-Luino         64 Luino Verbano Nuoto        1:21.52,7    15.56,4  (1154)  7        82.  
  132. Ruggeri Guido                       71 I-Sondrio                  1:21.53,8    15.57,5  (1920)  7        83.  
  133. Scutti Antonio, I-Villa Guardia (CO 55 Athletic Team Lario        1:21.54,7    15.58,4  (2107)  8        40.  
  134. Göllinger Klaus, D-Tettnang         65 LG Bodensee                1:21.56,2    15.59,9  (1896)  7        84.  
  135. Crivelli Giuseppe, Morbio Inferiore 57 SFG Morbio                 1:21.57,0    16.00,7  (1942)  8        41.  
  136. Fondrini Oreste, I-Lavena Ponte Tre 61 Luino Verbano Nuoto        1:22.07,2    16.10,9  (1215)  8        42.  
  137. Borghi Raffaello, I-Saronno         58 Tommy Sport                1:22.08,4    16.12,1  (1982)  8        43.  
  138. Palmulli Daniele, I-Milano          60 Società Canottieri Milano  1:22.09,4    16.13,1  (1413)  8        44.  
  139. Gervasoni Emilio, I-S. Giovanni B.  48 Atl. Valle Brembana        1:22.11,2    16.14,9  (1245)  9        7.   
  140. Salzmann Urs, Worb                  55 Sterps-Apotheke Worb       1:22.12,6    16.16,3  (1767)  8        45.  
  141. Costantino Benedetto, I-Cannobio Tr 75 Podistica Cannobio         1:22.13,3    16.17,0  (1726)  7        85.  
  142. Valli Rocco, I-Clusone (BG)         39 La Torre Bergamo           1:22.13,7    16.17,4  (1563)  10       1.   
  143. Pons Giovanni, Faido                58 US Mairengo                1:22.15,2    16.18,9  (2069)  8        46.  
  144. Violo Antonio, Corcelles NE         61 Marathoniens Neuchàtelois  1:22.16,1    16.19,8  (1569)  8        47.  
  145. Caflisch Peter, Davos Wolfgang      46 TC Davos                   1:22.16,9    16.20,6  (1928)  9        8.   
  146. Melchiorre Mario, Bellinzona        60 Run & Fun                  1:22.19,5    16.23,2  (1622)  8        48.  
  147. Wiedemann Diego                     67 D-Ravensburg               1:22.23,2    16.26,9  (1784)  7        86.  
  148. Via Di Vittorio 17/C, I-Milano      54 GS La Fenice               1:22.24,6    16.28,3  (2066)  8        49.  
  149. Paggi Alessandro, I-Mese SO         74 GP Valchiavenna            1:22.27,8    16.31,5  (2009)  7        87.  
  150. Gadola William                      70 I-Mese                     1:22.28,4    16.32,1  (1997)  7        88.  
  151. Boehm Harald, D-Gutmadingen         51 LG Baar                    1:22.32,9    16.36,6  (1711)  9        9.   
  152. De Meo Sergio, I-Ardenno            62 Valgerola                  1:22.36,7    16.40,4  (1964)  7        89.  
  153. Croci Renzo, I-Carnago              62 GS Maratoneti              1:22.37,1    16.40,8  (1156)  7        90.  
  154. Zarro Ivo, Verscio                  59 Tri Team Sopraceneri       1:22.37,7    16.41,4  (1743)  8        50.  
  155. Cresta Soccorso, Breganzona         56 USC Capriaschese           1:22.38,6    16.42,3  (1152)  8        51.  
  156. Brunetti Stefano, I-Verbania        63 S. Marathon Verbania       1:22.39,7    16.43,4  (1715)  7        91.  
  157. Andriolo Tiziano                    66 I-Comerio (VA)             1:22.40,3    16.44,0  (1009)  7        92.  
  158. Caldara Marco, Caslano              59 SAM Massagno               1:22.43,0    16.46,7  (2030)  8        52.  
  159. Soldati Luciano, Gordola            63 SAG Gordola                1:22.43,9    16.47,6  (1812)  7        93.  
  160. Keilbach Dieter, D-Tuttlingen       57 Tuttlingen Sport.          1:22.44,4    16.48,1  (1770)  8        53.  
  161. Mazzolini Igor                      71 I-Verbania                 1:22.45,3    16.49,0  (1358)  7        94.  
  162. D'Antoni Antonino, I-Trescore B. (B 59 Amatori Lazzaretto Bergam  1:22.46,3    16.50,0  (1159)  8        54.  
  163. Doninelli Sandro, Mairengo          65 US Mairengo                1:22.47,7    16.51,4  (1188)  7        95.  
  164. Bergler Hans, D-Grünkraut           56 SV Vogt                    1:22.48,6    16.52,3  (1793)  8        55.  
  165. Bonacina Giorgio, I-Olginate (LC)   60 Atletica T.G. Lecco        1:22.49,6    16.53,3  (1055)  8        56.  
  166. Germann Rico, Zofingen              71 Wiggerweg 17               1:22.54,6    16.58,3  (1721)  7        96.  
  167. Felder Marzio, Locarno              46 SPL Locarnese              1:23.00,6    17.04,3  (1202)  9        10.  
  168. Pazzinetti Luciano, I-Baceno        71 Domodossola                1:23.01,4    17.05,1  (2042)  7        97.  
  169. Martinoli Remo, I-Villa di Chiavenn 62 Gruppo podistico vaccaiav  1:23.04,8    17.08,5  (2011)  7        98.  
  170. Neukum Otto, D-Braeunlingen         72 LG Baar                    1:23.07,9    17.11,6  (1713)  7        99.  
  171. Ceruti Luca, I-Como                 66 Atletic Team Lario         1:23.11,9    17.15,6  (2091)  7        100. 
  172. Bonazzi Walter, I-Stezzano (BG)     63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.16,9    17.20,6  (1060)  7        101. 
  173. Colognese Gian Luca, I-Bisuschio (V 64 Atletica Arcisate          1:23.17,9    17.21,6  (1135)  7        102. 
  174. Pagetti Eligio, I-Milano            57 RRCM                       1:23.18,7    17.22,4  (1787)  8        57.  
  175. Lucini Fabrizio                     68 I-Sondrio                  1:23.21,9    17.25,6  (2087)  7        103. 
  176. Barcella Claudio, I-Cologno all Ser 50 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.24,3    17.28,0  (1021)  9        11.  
  177. Carmine Valerio                     56 I-Cannero Riviera          1:23.26,8    17.30,5  (1719)  8        58.  
  178. Laffranchini Andrea                 66 Bellinzona                 1:23.30,0    17.33,7  (1316)  7        104. 
  179. Stirn Harald, D-Ellhofen            48 TV Flein                   1:23.30,8    17.34,5  (1758)  9        12.  
  180. Battaglia Stefano, I-Milano         63 Pro Patria Milano Triathl  1:23.32,0    17.35,7  (1932)  7        105. 
  181. Citterio Idelfonso, I-Lecco         50 Atl. Lecco Colombo Costru  1:23.33,3    17.37,0  (1126)  9        13.  
  182. Furlan Luca, Brissago               70 SFG Brissago               1:23.34,6    17.38,3  (1692)  7        106. 
  183. Mosconi Francesco, I-Bergamo        63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.40,0    17.43,7  (1389)  7        107. 
  184. Gauthier Pascal, Cerneux-Péquignot  60 Cerneux-Péquignot          1:23.44,9    17.48,6  (1239)  8        59.  
  185. Spinelli Marco, I-Albino (BG)       60 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.45,6    17.49,3  (1533)  8        60.  
  186. Rottoli Mirko, I-Presezzo (BG)      67 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.46,9    17.50,6  (1478)  7        108. 
  187. Colombo Massimo, I-Valgreghentino ( 69 Atletica T.G. Lecco        1:23.51,8    17.55,5  (1137)  7        109. 
  188. Rossi Massimo                       77 I-Milano                   1:23.53,5    17.57,2  (1788)  7        110. 
  189. Rittler Ulrich, D-Weingarten        60 LG Welfen                  1:23.53,9    17.57,6  (1824)  8        61.  
  190. Cocconi Fabrizio, Locarno           71 Triathlon Team Ticino      1:23.56,5    18.00,2  (1707)  7        111. 
  191. Politta Dino                        45 Gordola                    1:23.59,9    18.03,6  (1697)  9        14.  
  192. Leemann Andreas, Ebmatingen         65 Trizd                      1:24.03,2    18.06,9  (1893)  7        112. 
  193. Corti Mauro                         58 I-Ello (LC)                1:24.03,7    18.07,4  (1919)  8        62.  
  194. Andreolli Remo, I-Cinisello VB      36 Atl. Cinisello             1:24.06,0    18.09,7  (2053)  10       2.   
  195. Cerutti Stefano, I-Borgomanero (NO) 66 GS La Cecca Borgomanero    1:24.06,8    18.10,5  (1118)  7        113. 
  196. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)  54 Tommy Sport                1:24.08,4    18.12,1  (1150)  8        63.  
  197. Puricelli Christian                 85 Porza                      1:24.09,4    18.13,1  (1925)  11       5.   
  198. Vescera Marco, I-Bollate            65 GS Montestella             1:24.11,7    18.15,4  (1961)  7        114. 
  199. Castaldini Daniele                  56 I-Sondrio                  1:24.19,9    18.23,6  (1843)  8        64.  
  200. Burkhard Simperl                    73 Winterthur                 1:24.24,3    18.28,0  (2128)  7        115. 
  201. Schneiter Andreas                   64 Cugnasco                   1:24.25,3    18.29,0  (1737)  7        116. 
  202. De Marchi Galdino, I-Ferrera di Var 51 Gr. Atl. Aermacchi         1:24.26,0    18.29,7  (1165)  9        15.  
  203. Baracchi Giorgio, I-Milano          40 Road Runners Club Milano   1:24.27,0    18.30,7  (1019)  10       3.   
  204. Turconi Mario, I-Villa Guardia      55 Villa Guardia              1:24.35,5    18.39,2  (1558)  8        65.  
  205. Taufer Franco, I-S. Giovanni B. (BG 60 Atl. Valle Brembana        1:24.37,0    18.40,7  (1546)  8        66.  
  206. Boscarino Girolamo, I-Verbania-Trob 62 Verbania Runners           1:24.39,6    18.43,3  (1069)  7        117. 
  207. De Giuli Carlo, I-Mergozzo          71 GS La Cecca Borgomanero    1:24.41,7    18.45,4  (1163)  7        118. 
  208. Peverelli Pierluigi, I-Como         52 Atletica Como              1:24.43,6    18.47,3  (1990)  8        67.  
  209. Martinelli Silvano, I-Cambiasca     66 S. Marathon Verbania       1:24.44,0    18.47,7  (1716)  7        119. 
  210. Halter Markus, Balgach              67 Mila-Rheintal              1:24.45,3    18.49,0  (1832)  7        120. 
  211. Baldocchi Aldo, I-Milano            57 Società Canottieri Milano  1:24.45,8    18.49,5  (1017)  8        68.  
  212. Rodigari Martino, I-Trepalle (SO)   61 Marathon Club Livigno      1:24.46,3    18.50,0  (1467)  8        69.  
  213. Gerber Stefan, Settingen            56 Settingen                  1:24.47,4    18.51,1  (1703)  8        70.  
  214. Pileci Michele, I-Brebbia VA        61 G.P. Miralago              1:24.48,2    18.51,9  (1626)  8        71.  
  215. Kolly Michel, Lausanne              44 CA Fribourg                1:24.52,8    18.56,5  (1308)  9        16.  
  216. Fietta Ennio, I-Cernobbio (CO)      50 Atletica Como              1:24.56,5    19.00,2  (1209)  9        17.  
  217. Kränzle Michael, D-Maria Thann      58 SV Maria Thann             1:24.57,0    19.00,7  (1802)  8        72.  
  218. Giannini Filippo, I                 61 AS Ondaverde Athletic Tea  1:24.58,9    19.02,6  (1249)  8        73.  
  219. Hoyler Rudolf, D-Leonberg           57 LT Höfingen                1:24.59,2    19.02,9  (1287)  8        74.  
  220. Sommerau Urs                        62 Summaprada                 1:25.04,4    19.08,1  (2146)  7        121. 
  221. Quadri Ermanno, I-Luino VA          65 Triathlon Sardegna         1:25.06,0    19.09,7  (1957)  7        122. 
  222. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio CO  69 Atletica Como              1:25.06,4    19.10,1  (1429)  7        123. 
  223. Triulzi Marco, I-San Cassiano       66 GP Valchiavenna            1:25.07,1    19.10,8  (2001)  7        124. 
  224. Capra Francesco                     61 I-Omegna                   1:25.13,7    19.17,4  (2003)  8        75.  
  225. Di Tondo Marco, I-Ponte Chiasso (CO 60 SPL Locarnese              1:25.17,5    19.21,2  (1485)  8        76.  
  226. Buholzer Peter, Luzern              63 SC Kriens                  1:25.19,6    19.23,3  (1083)  7        125. 
  227. Di Maio Alfredo, I-Milano           63 ATL Lecco Colombo          1:25.21,5    19.25,2  (1935)  7        126. 
  228. Scandolera Efrem, I-S. Giovanni B.  73 Atl. Valle Brembana        1:25.22,0    19.25,7  (1504)  7        127. 
  229. Studer Daniel, Uster                61 LC Uster                   1:25.24,8    19.28,5  (1773)  8        77.  
  230. Dongelli Marco, Rivera              55 SP Camignolo               1:25.25,4    19.29,1  (1887)  8        78.  
  231. Rovaletti Luciano, I-Pieve Vergonte 54 Gravellona VCO             1:25.27,9    19.31,6  (2139)  8        79.  
  232. Poletti Marco, I-Cureggio           62 GS La Cecca Borgomanero    1:25.30,3    19.34,0  (1436)  7        128. 
  233. Ielmoni Giorgio, I-Cannobio (VB)    57 Pod. Cannobio              1:25.39,4    19.43,1  (1727)  8        80.  
  234. Good Erich                          62 St. Gallen                 1:25.43,2    19.46,9  (1841)  7        129. 
  235. Roffredi Filippo, I-Varese          62 CRAL Aermacchi Venegono    1:25.46,3    19.50,0  (1471)  7        130. 
  236. Rodoni Walter, Aquila               53 GAD Dongio                 1:25.46,8    19.50,5  (1470)  8        81.  
  237. Denti Luca                          71 I-Milano                   1:25.50,6    19.54,3  (1789)  7        131. 
  238. Martignoli Roberto, Lodrino         67 SPL Locarnese              1:25.53,7    19.57,4  (1353)  7        132. 
  239. Gauthier Gérard, Cerneux-Péquignot  69 Cerneux-Péquignot          1:25.57,6    20.01,3  (1238)  7        133. 
  240. Meier Erich, D                      52 TUS Badenweiler            1:25.58,6    20.02,3  (1362)  8        82.  
  241. Tanzi Massimo, I-Milano             64 Società Canottieri Milano  1:26.01,3    20.05,0  (1545)  7        134. 
  242. Arnold Klaus-Peter, D-Tettnang      62 Ski Club Tettnang          1:26.05,2    20.08,9  (1895)  7        135. 
  243. Boiani Tiziano, Cadenazzo           71 Orientisti 92              1:26.07,4    20.11,1  (1053)  7        136. 
  244. Walser Daniel, Zürich               75 LC Turicum                 1:26.09,1    20.12,8  (1898)  7        137. 
  245. Zurmühle Roberto                    61 Bellinzona                 1:26.10,9    20.14,6  (1958)  8        83.  
  246. Ravelli Felice, I-Casciago          53 CRAL Aermacchi Venegono    1:26.14,3    20.18,0  (1444)  8        84.  
  247. Selce Antonio                       58 I-Luino                    1:26.15,1    20.18,8  (2108)  8        85.  
  248. Fasana Roberto, I-Verbania          75 GS Gravellona              1:26.19,8    20.23,5  (1686)  7        138. 
  249. Noris Roberto, I-Bergamo            52 Amatori Lazzaretto         1:26.21,6    20.25,3  (2129)  8        86.  
  250. Schillig Werner, Altdorf UR         64 Altdorf                    1:26.22,2    20.25,9  (1973)  7        139. 
  251. Scarani Gianluigi, I-Oleggio Castel 63 Cover Sport                1:26.28,6    20.32,3  (2120)  7        140. 
  252. Martin Rainer, D-Meckenbeuren       66 BSG MTU Friedriecshafen    1:26.30,2    20.33,9  (1897)  7        141. 
  253. Ambruschi Giulio, I-Villa di Serio  37 Amatori Lazzaretto Bergam  1:26.33,5    20.37,2  (1007)  10       4.   
  254. Linder Alfred, Oberdiessbach        47 LT All Blacks              1:26.34,9    20.38,6  (1322)  9        18.  
  255. Fadino Walter, I-Verbania           55 GS Gravellona              1:26.38,7    20.42,4  (1688)  8        87.  
  256. Bergonzi Riccardo, I-Milano         55 Club del Mesdì             1:26.39,1    20.42,8  (1037)  8        88.  
  257. Gini Marcello, I-Villa di Chiavenna 77 Valchiavenna               1:26.40,6    20.44,3  (2012)  7        142. 
  258. Genardini Fiorenzo, Tenero          57 Tenero Band                1:26.41,5    20.45,2  (1243)  8        89.  
  259. Trabucchi Maurizio, I-Bisuschio (VA 59 CRAL Aermacchi Venegono    1:26.43,9    20.47,6  (1554)  8        90.  
  260. Rennis Andrea, Minusio              47 SPL Locarnese              1:26.45,8    20.49,5  (1450)  9        19.  
  261. Tessarolo Andrea, I-Gemonio         60 Mercallo                   1:26.48,3    20.52,0  (2127)  8        91.  
  262. Citterio Mirko, I-Pallanza-Verbania 73 Verbania Runner            1:26.49,5    20.53,2  (1127)  7        143. 
  263. Züger Walter                        51 Baar                       1:26.50,1    20.53,8  (1741)  9        20.  
  264. Caressa Carlo, I-Settimo Milanese ( 56 AS Ondaverde Athletic Tea  1:26.51,5    20.55,2  (1104)  8        92.  
  265. Viette Olivier                      69 Perly                      1:26.52,2    20.55,9  (1567)  7        144. 
  266. Renzetti Arturo, I-Bannio Anzino    59 GS Genzianella             1:26.53,2    20.56,9  (1965)  8        93.  
  267. Gemerasca Massimo, I-Cannero Rivier 69 S Gravellona VCO           1:26.54,1    20.57,8  (2149)  7        145. 
  268. Maspoli Edy, Sorengo                50 Tri Team Lugano            1:26.54,9    20.58,6  (1355)  9        21.  
  269. Poloni Luca                         75 I-Rancia (BG)              1:26.55,4    20.59,1  (2095)  7        146. 
  270. Schaugg Willi, D-Lindau-Nonnenhorn  63 TV Kressbronn              1:26.56,3    21.00,0  (1821)  7        147. 
  271. Mäder Anton, Fribourg               70 CA Belfaux                 1:26.56,9    21.00,6  (1335)  7        148. 
  272. Malighetti Angelo, I-Lecco          66 Atletica Amatori Lecco     1:26.58,9    21.02,6  (1339)  7        149. 
  273. Tagliaferri Giuliano, I-Lecco       48 Atletica Amatori Lecco     1:27.08,7    21.12,4  (1543)  9        22.  
  274. Mora Marco, I-Verbania              71 Verbania Runners           1:27.19,1    21.22,8  (1383)  7        150. 
  275. Raffanini Fiorenzo, I-Verbania      64 Verbania Runners           1:27.20,1    21.23,8  (1440)  7        151. 
  276. Foletti Giorgio, Purasca            64 SPL Locarnese              1:27.20,5    21.24,2  (1213)  7        152. 
  277. Sartori Vito, I-Morosolo (VA)       52 CRAL Aermacchi Venegono    1:27.21,4    21.25,1  (1499)  8        94.  
  278. Bühler Röbi                         58 Thal                       1:27.22,4    21.26,1  (1082)  8        95.  
  279. Romani Flavio                       63 I-Cimise/Lo Balsamo MI     1:27.23,2    21.26,9  (1954)  7        153. 
  280. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona             1:27.25,1    21.28,8  (1040)  9        23.  
  281. Walter Paul, Silenen                53 LATV Erstfeld              1:27.26,7    21.30,4  (1578)  8        96.  
  282. Niederhauser Reto                   72 Plons                      1:27.28,4    21.32,1  (1396)  7        154. 
  283. Rapp Horst, D-Grünkraut             56 LG Welfen                  1:27.35,8    21.39,5  (1822)  8        97.  
  284. Consoli Vincenzo, I-Milano          61 Road Runners Club Milano   1:27.37,0    21.40,7  (1657)  8        98.  
  285. Sosio Giulio, I-Bormio              65 Atletica Alta Valtellina   1:27.41,2    21.44,9  (1632)  7        155. 
  286. Caravaggi Tiziano, I-Intra Verbania 59 Verbania Runners           1:27.43,4    21.47,1  (1662)  8        99.  
  287. Carbone Savino, I-Verbania          63 Verbania Runners           1:27.45,7    21.49,4  (1101)  7        156. 
  288. Cattaneo Severino, I-Lallio (BG)    59 Amatori Lazzaretto Bergam  1:27.49,5    21.53,2  (1115)  8        100. 
  289. Wadiunig Stefan                     70 La Tour-de-Peilz           1:27.50,4    21.54,1  (1853)  7        157. 
  290. Flores Luigi, I-Desio (MI)          48 Atl. Cinisello             1:27.52,2    21.55,9  (2060)  9        24.  
  291. Klee Hans, D-Donaueschingen         37 LG Baar                    1:27.54,5    21.58,2  (1710)  10       5.   
  292. Lüthi Jean-Pierre, Lausanne         65 FC Lausanne                1:27.55,3    21.59,0  (2065)  7        158. 
  293. Guerini Giovanni, I-Rovetta BG      33 La Torre Bergamo           1:27.57,4    22.01,1  (1989)  10       6.   
  294. Fagiani Egidio, I-Sorisole (BG)     57 Amatori Lazzaretto Bergam  1:27.57,9    22.01,6  (1199)  8        101. 
  295. Pelo Fulvio, I-Milano               49 Montestella                1:27.58,8    22.02,5  (1963)  9        25.  
  296. Polesana Franco                     57 Niederwangen BE            1:27.59,3    22.03,0  (1734)  8        102. 
  297. Schneider Uli, D-Nehren             55 TV Bronnweiler             1:27.59,8    22.03,5  (1515)  8        103. 
  298. Boni Bortolo, I-S. Giovanni B. (BG) 55 Atl. Valle Brembana        1:28.01,7    22.05,4  (1061)  8        104. 
  299. Paninformi Giovanni, I-S. Giovanni  55 Atl. Valle Brembana        1:28.02,3    22.06,0  (1414)  8        105. 
  300. Cobelli Massimo, I-Sombreno Paladin 62 Amatori Lazzaretto Bergam  1:28.03,4    22.07,1  (1131)  7        159. 
  301. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù         56 A.S. Canturina San Marco   1:28.04,0    22.07,7  (1134)  8        106. 
  302. Manara Luigi, I-Cantù               55 A.S. Canturina San Marco   1:28.04,7    22.08,4  (1340)  8        107. 
  303. Ghirlanda Paolo, Davesco-Soragno    67 SPL Locarnese              1:28.05,4    22.09,1  (1246)  7        160. 
  304. Hübner Volker                       78 Zürich                     1:28.07,1    22.10,8  (1953)  7        161. 
  305. Orru Carlo                          66 I-Castano Primo (MI)       1:28.10,3    22.14,0  (2132)  7        162. 
  306. Merlin Massimo, I-Sumirago VA       63 Atletica Verbano           1:28.12,8    22.16,5  (2144)  7        163. 
  307. Merlin Giovanni, I-Sumirago VA      61 Atl. Casorate              1:28.13,5    22.17,2  (2143)  8        108. 
  308. Gianola Claudio                     53 I-Premana (LE)             1:28.14,9    22.18,6  (2015)  8        109. 
  309. Ferrari Gianfranco, I-Cuveglio VA   54 CB S. Andrea               1:28.15,4    22.19,1  (2140)  8        110. 
  310. Uitz Karsten, D-Wangen im Allgäu    69 Harter Team                1:28.16,0    22.19,7  (1914)  7        164. 
  311. Jucker Thomas, Birmensdorf ZH       59 LLC Altstetten             1:28.17,4    22.21,1  (1757)  8        111. 
  312. Rondo Lucio, I-Pallanza-Verbania    67 Verbania Runner            1:28.18,4    22.22,1  (1475)  7        165. 
  313. Sala Bruno, I-Villa di Serio (BG)   61 Amatori Lazzaretto Bergam  1:28.24,9    22.28,6  (1490)  8        112. 
  314. Nutt Maximilian                     60 Chur                       1:28.28,8    22.32,5  (1401)  8        113. 
  315. Stiffler Christian, Davos Platz     57 Track Club Davos           1:28.39,5    22.43,2  (1538)  8        114. 
  316. Pons Alberto, Cadro                 51 TTL Lugano                 1:28.44,7    22.48,4  (2070)  9        26.  
  317. Kalberer Jürg, Wangs                77 TV Mels                    1:28.48,3    22.52,0  (1944)  7        166. 
  318. Foietta Luca                        63 I-Moltrasio                1:28.49,5    22.53,2  (1212)  7        167. 
  319. Valsangiacomo Sergio                67 Comano                     1:28.50,7    22.54,4  (1564)  7        168. 
  320. Finali Mario, I-Luino (VA)          51 Atletica Verbano           1:28.52,4    22.56,1  (1210)  9        27.  
  321. Fontana Lorenzo                     77 Breganzona                 1:28.55,8    22.59,5  (1216)  7        169. 
  322. Blitz Joachin, D-Altshausen         64 Lt Saulgau                 1:28.59,2    23.02,9  (1871)  7        170. 
  323. Ackermann Kurt, Mels                60 TV Mels                    1:29.06,2    23.09,9  (1745)  8        115. 
  324. Springhetti Riccardo                66 I-Varese                   1:29.11,0    23.14,7  (1668)  7        171. 
  325. Vanoni Sergio, I-Sorisole (BG)      63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:29.12,0    23.15,7  (1565)  7        172. 
  326. Barban Bruno, I-Castronno           51 GP Castronno               1:29.13,9    23.17,6  (1020)  9        28.  
  327. Giugni Marco, Locarno               52 VIRTUS Locarno             1:29.17,5    23.21,2  (1254)  8        116. 
  328. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)    77 OSG Guanzate               1:29.20,0    23.23,7  (1047)  7        173. 
  329. Rigoli Ezio, I-Domodossola          57 Sci Club Carabinieri       1:29.22,3    23.26,0  (2046)  8        117. 
  330. Borino Domenico, I-Piedimulera      54 Domodossola                1:29.24,0    23.27,7  (2043)  8        118. 
  331. Nebuloni Carlo                      70 I-Legnano                  1:29.35,7    23.39,4  (1646)  7        174. 
  332. Good Hanspeter, Mels                64 TV Mels                    1:29.37,0    23.40,7  (1744)  7        175. 
  333. Volpi Alberto, I-Bergamo            65 Amatori Lazzaretto Bergam  1:29.39,2    23.42,9  (1574)  7        176. 
  334. Animelli Roberto, I-Bergamo         64 Amatori Lazzaretto Bergam  1:29.43,0    23.46,7  (1011)  7        177. 
  335. Minonzio Mauro, I-Morbegno          60 C.S.I. Morbegno            1:29.50,2    23.53,9  (1376)  8        119. 
  336. Coendaz Guy                         66 Cressier NE                1:29.51,6    23.55,3  (1132)  7        178. 
  337. Büchel Jakob, FL-Ruggell            55 VC Ruggel                  1:29.53,2    23.56,9  (1080)  8        120. 
  338. Kuster Herbert, Engelberg           51 STV Engelberg              1:29.53,7    23.57,4  (1314)  9        29.  
  339. Asaro Fabrizio                      67 Muralto                    1:29.54,3    23.58,0  (1605)  7        179. 
  340. Fumagalli Camillo, I-Bergamo        62 Amatori Lazzaretto Bergam  1:29.54,8    23.58,5  (1226)  7        180. 
  341. Ponzio Danilo                       75 Locarno                    1:29.57,8    24.01,5  (1854)  7        181. 
  342. Carletti Emanuele                   74 I-Sondrio                  1:29.58,9    24.02,6  (1105)  7        182. 
  343. Ferrando Guglielmo                  53 I-Verbania Intra           1:30.06,5    24.10,2  (1205)  8        121. 
  344. Rusca Cornelio, Comano              56 USC Capriaschese           1:30.07,4    24.11,1  (1484)  8        122. 
  345. Froesch Reto, Ascona                53 SPL                        1:30.07,9    24.11,6  (2125)  8        123. 
  346. Bernasconi Ruggero                  70 I-Legnano MI               1:30.10,6    24.14,3  (1645)  7        183. 
  347. Franchini Maurizio                  58 I-Legnano MI               1:30.13,6    24.17,3  (1981)  8        124. 
  348. Boeker Oscar, D-Heidelberg          69 Uni Heidelberg             1:30.26,8    24.30,5  (1694)  7        184. 
  349. Lienhard Daniel                     68 Agno                       1:30.28,7    24.32,4  (1321)  7        185. 
  350. Mc Kenty Richard, Dübendorf         67 Calgary Road Runners       1:30.30,1    24.33,8  (1676)  7        186. 
  351. Colombo Massimo                     63 I-Gravellona Toce          1:30.32,9    24.36,6  (1136)  7        187. 
  352. Lolla Marco, I-Verbania             73 Verbania Runnners          1:30.35,6    24.39,3  (1655)  7        188. 
  353. Pattini Sergio, I-Villasanta        66 Triathlon Cus Milano       1:30.37,4    24.41,1  (2105)  7        189. 
  354. Cornali Aldo, I-Bergamo             60 Amatori Lazzaretto Bergam  1:30.40,0    24.43,7  (1144)  8        125. 
  355. Ratti Antonio, I-Premana            59 AS Premana                 1:30.44,0    24.47,7  (2013)  8        126. 
  356. Dini Marco, I-Malnate               54 CRAL Aermacchi Venegono    1:30.45,3    24.49,0  (1184)  8        127. 
  357. Coniglio Aurelio, I-Trepalle        64 Marathon Club Livigno      1:30.45,8    24.49,5  (1140)  7        190. 
  358. Monguzzi Paolo, I-Meda (MI)         55 A.S. Canturina San Marco   1:30.47,8    24.51,5  (1382)  8        128. 
  359. Katzke Martin, D-Ravensburg         63 TV Kressbronn              1:30.56,9    25.00,6  (1820)  7        191. 
  360. Kron Rolf, Birsfelden               51 LSV Basel                  1:31.03,8    25.07,5  (1879)  9        30.  
  361. Buschin Fabio                       57 I-Angera                   1:31.08,2    25.11,9  (2133)  8        129. 
  362. Rickenbacher Beat, Oberarth         58 LT Steinen                 1:31.09,1    25.12,8  (1453)  8        130. 
  363. Carmine Marco, I-Cannobio (VB)      65 Podistica Cannobio         1:31.10,0    25.13,7  (1107)  7        192. 
  364. Girelli Massimo, I-Veniana/CM       67 PGS Running                1:31.12,0    25.15,7  (2056)  7        193. 
  365. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                 1:31.12,5    25.16,2  (1795)  7        194. 
  366. Zerbini Danilo, I-Albano S. Alessan 57 Amatori Lazzaretto         1:31.13,3    25.17,0  (2076)  8        131. 
  367. Saglio Rossini Patrizio, I-Ornavass 63 GS Gravellona VCO          1:31.15,6    25.19,3  (1489)  7        195. 
  368. Weber May, Ottenbach                49 LVA                        1:31.17,6    25.21,3  (1581)  9        31.  
  369. Cason Paolo, I-Cassina Rizzardi     39 Atl. Ambrosiana            1:31.19,1    25.22,8  (1111)  10       7.   
  370. Scoglio Marcello                    66 I-Anzola                   1:31.21,0    25.24,7  (1956)  7        196. 
  371. Gambero Adriano, I-Gravellona Toce  63 G.S. Gravellona            1:31.21,4    25.25,1  (2032)  7        197. 
  372. Sala Carlo, I-Lecco                 48 Atletica Iriensa Voghera   1:31.24,3    25.28,0  (1491)  9        32.  
  373. Croci Carlo, I-Malnate              54 Pegaso                     1:31.26,1    25.29,8  (2083)  8        132. 
  374. Furini Daniele, Locarno             66 SPL Locarnese              1:31.34,8    25.38,5  (1825)  7        198. 
  375. Bunkofer Mauro                      61 Sorengo                    1:31.36,4    25.40,1  (1084)  8        133. 
  376. Geis Sigi, Wiesen GR                57 Track Club Davos           1:31.37,7    25.41,4  (1241)  8        134. 
  377. Camnasio Michele                    71 Massagno                   1:31.38,3    25.42,0  (1095)  7        199. 
  378. Sala Mario, I-Calolziocorte         42 Atl. Lecco Colombo Costru  1:31.39,1    25.42,8  (1492)  9        33.  
  379. Iapicca Mario Luigi, I-Bergamo      60 Amatori Lazzaretto Bergam  1:31.40,8    25.44,5  (1291)  8        135. 
  380. Zini Massimo, I                     61 Società Canottieri Milano  1:31.41,4    25.45,1  (1598)  8        136. 
  381. Mazzei Ivan                         66 I-Milano                   1:31.42,0    25.45,7  (1872)  7        200. 
  382. Pfeiffer Stefan, D-Bad Wurzach      52 LJG - Unterschwarzach      1:31.46,9    25.50,6  (1797)  8        137. 
  383. Lüchinger Thomas                    62 Lienz                      1:31.48,7    25.52,4  (1332)  7        201. 
  384. Minoletti Angelo, I-Cannobio VB     57 Podistica Cannobio         1:31.51,6    25.55,3  (1724)  8        138. 
  385. Valli Walter, I-Bizzarrone/CO       57 Road Runners Club Milano   1:31.52,4    25.56,1  (1658)  8        139. 
  386. Clerici Alessio, I-Cadorago (CO)    84 OSG Guanzate               1:31.56,1    25.59,8  (1129)  11       6.   
  387. Clerici Emilio, I                   66 G.P. Miralago              1:32.06,4    26.10,1  (1610)  7        202. 
  388. Soldati Walter, Morbio Inferiore    51 SPL                        1:32.09,1    26.12,8  (1948)  9        34.  
  389. Rota Alessio, I-Ponteranica (BG)    68 ATC Ciserano               1:32.10,1    26.13,8  (2096)  7        203. 
  390. Kurath Jürg, Chur                   52 GG Chur                    1:32.10,8    26.14,5  (2099)  8        140. 
  391. Laganella Antonio, I-Garlate / LC   56 Atl. Amatori Lecco         1:32.12,8    26.16,5  (1933)  8        141. 
  392. Magni Adelio                        61 I-Monvalle                 1:32.15,4    26.19,1  (2126)  8        142. 
  393. Angst Felix Dr. Med.                62 Herrliberg                 1:32.16,4    26.20,1  (1010)  7        204. 
  394. Brugo Fiorenzo, I-Novara            56 Amatori Master Novara      1:32.18,0    26.21,7  (2103)  8        143. 
  395. Scelsi Antonio, I-Biandronno (VA)   69 CRAL Aermacchi Venegono    1:32.24,7    26.28,4  (1506)  7        205. 
  396. Muccio Nicola, I-Gavirate (VA)      69 CRAL Aermacchi Venegono    1:32.25,3    26.29,0  (1391)  7        206. 
  397. Borella Attilio, Giubiasco          47 SFG Giubiasco              1:32.26,2    26.29,9  (1065)  9        35.  
  398. Bischofberger Max, D-Wangen         51 SV Deuchelried             1:32.27,5    26.31,2  (1856)  9        36.  
  399. Castagna Sergio, I-Varese           57 CRAL Aermacchi Venegono    1:32.28,8    26.32,5  (1113)  8        144. 
  400. Rodigari Lorenzo, I-Trepalle        60 Marathon Club Livigno      1:32.29,6    26.33,3  (1466)  8        145. 
  401. Carafa Roberto, Berikon             41 TSV Berikon                1:32.31,1    26.34,8  (1777)  10       8.   
  402. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 Sag                        1:32.32,0    26.35,7  (1695)  7        207. 
  403. Vertoccio Paolo, I-Malgrate (LC)    56 ATL Amatori Lecco          1:32.35,2    26.38,9  (1934)  8        146. 
  404. Volpe Pietro, I-Besozzo             53 GP Miralago                1:32.39,7    26.43,4  (1573)  8        147. 
  405. Cecchetto Roberto, I-Angera         69 GP Miralago                1:32.40,8    26.44,5  (1117)  7        208. 
  406. Romano Antonio                      58 Breganzona                 1:32.41,5    26.45,2  (1473)  8        148. 
  407. Rusconi Elio                        52 Sementina                  1:32.42,3    26.46,0  (1630)  8        149. 
  408. Signorelli Paolo, I-Bergamo         63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:32.43,4    26.47,1  (1526)  7        209. 
  409. Schipani Giuseppe                   70 Lamone-Cadempino           1:32.47,5    26.51,2  (1631)  7        210. 
  410. Fontana Alfio                       58 Montagnola                 1:32.48,7    26.52,4  (1950)  8        150. 
  411. Montofrano Andrea                   70 I-Uggiate Trevano          1:32.50,5    26.54,2  (2116)  7        211. 
  412. Bozzetti Paolo, I-Mergozzo VB       62 GS Gravellona VCO          1:32.52,0    26.55,7  (2052)  7        212. 
  413. Falbo Mario, I-Lecco                65 Atletica Amatori Lecco     1:32.55,6    26.59,3  (1200)  7        213. 
  414. Wenaweser Christoph                 63 FL-Schaan                  1:32.56,7    27.00,4  (1583)  7        214. 
  415. Letsche Alexander, D-Tettnang       59 Skiclub Tettnang           1:33.00,3    27.04,0  (1882)  8        151. 
  416. Villa Marcello, I-Sesto San Giovann 56 Villa Guardia              1:33.00,7    27.04,4  (1568)  8        152. 
  417. Blasucci Marco, I-Verbania          66 Gravellona                 1:33.01,9    27.05,6  (1684)  7        215. 
  418. Schneider Tommy                     61 Basel                      1:33.02,3    27.06,0  (1514)  8        153. 
  419. Berri Omar, Gordola                 82 SAG Gordola                1:33.03,2    27.06,9  (1641)  11       7.   
  420. Zopp Beat                           57 Andermatt                  1:33.06,9    27.10,6  (2102)  8        154. 
  421. Demaldé Enrico, I-Lecco             48 Atl. Lecco Colombo Costru  1:33.08,1    27.11,8  (1615)  9        37.  
  422. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriaschese           1:33.08,9    27.12,6  (1097)  8        155. 
  423. Pace Mattia                         80 Minusio                    1:33.09,8    27.13,5  (1913)  7        216. 
  424. Guizzetti Adriano, I-Cannero (VB)   69 Marathon Verbania          1:33.11,2    27.14,9  (1269)  7        217. 
  425. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü       55 MTG Wangen im Allgaü       1:33.12,7    27.16,4  (1799)  8        156. 
  426. Santini Fernando, Tenero            53 SAG Gordola                1:33.20,8    27.24,5  (1496)  8        157. 
  427. Pernstich Ruedi, Widnau             66 Mila Rheintal              1:33.30,3    27.34,0  (1827)  7        218. 
  428. Castagnetti Danilo, I-Cossato (Biel 57 Stronese Splendor Co       1:33.31,4    27.35,1  (2134)  8        158. 
  429. Cassano Michele, I-Cannobio         67 Podistica Cannobio         1:33.32,5    27.36,2  (1112)  7        219. 
  430. Giorgetti Fabio                     67 Lugano                     1:33.33,6    27.37,3  (1251)  7        220. 
  431. Renz Dieter, D-Reutligen            55 TV Bronnweiler             1:33.35,8    27.39,5  (1451)  8        159. 
  432. Frendino Pietro, I-Cuveglio VA      60 CB Sant'Andrea             1:33.38,3    27.42,0  (1225)  8        160. 
  433. Bürge Edwin, Obergösgen             47 LG Niederamt               1:33.40,7    27.44,4  (1086)  9        38.  
  434. Obermayr Eugen, D-Hergensweiler     44 Xcellis                    1:33.45,4    27.49,1  (1848)  9        39.  
  435. Cristiano Giuseppe, I               43 Società Canottieri Milano  1:33.48,8    27.52,5  (1153)  9        40.  
  436. Carnemolla Giovanni, I-Varese       51 CRAL Aermacchi Venegono    1:33.49,5    27.53,2  (1108)  9        41.  
  437. Salini Alberto, I-Ardenno           46 CSI Morbegno               1:33.55,0    27.58,7  (1493)  9        42.  
  438. Buob Stefan                         62 Grub SG                    1:33.57,5    28.01,2  (1840)  7        221. 
  439. Danioth Franz, Andermatt            48 AR Andermatt               1:34.00,3    28.04,0  (2101)  9        43.  
  440. Fadino Giorgio, I-Verbania          72 GS Gravellona              1:34.03,9    28.07,6  (1690)  7        222. 
  441. Borla Marco, Camignolo              54 SP Camignolo               1:34.08,1    28.11,8  (1066)  8        161. 
  442. Delcò Mario                         56 Breganzona                 1:34.08,6    28.12,3  (2075)  8        162. 
  443. Robadey Valerio                     73 Molinazzo                  1:34.09,2    28.12,9  (2137)  7        223. 
  444. Betrisey Michel                     83 Russo                      1:34.15,1    28.18,8  (1044)  11       8.   
  445. Togni Eros, Camorino                67 Runner's Club Bellinzona   1:34.17,2    28.20,9  (1551)  7        224. 
  446. Rigatti Giona                       64 Mendrisio                  1:34.18,6    28.22,3  (1458)  7        225. 
  447. Stampanoni Sergio, Bigorio          49 USC Capriaschese           1:34.19,2    28.22,9  (1535)  9        44.  
  448. Chiffelle Patrick, Bidogno          57 USC Capriaschese           1:34.19,7    28.23,4  (1119)  8        163. 
  449. Neubauer Willi                      39 D-Weingarten               1:34.21,9    28.25,6  (1783)  10       9.   
  450. Candolfi Nelson, Gordola            59 SPL Locarnese              1:34.24,3    28.28,0  (1096)  8        164. 
  451. Hostettler Toni                     49 Bönigen                    1:34.25,6    28.29,3  (1286)  9        45.  
  452. Rickli Christoph, Uetikon am See    68 SSK Winterthur             1:34.29,2    28.32,9  (1454)  7        226. 
  453. Rehm Martin, D-Blitzenreute         60 LG Welfen                  1:34.35,0    28.38,7  (1803)  8        165. 
  454. Bortolotti Paolo                    66 Breno                      1:34.40,2    28.43,9  (1068)  7        227. 
  455. Sottocornola Fabio, I-Airuno (LC)   64 Atletica T.G. Lecco        1:34.41,1    28.44,8  (1531)  7        228. 
  456. Gaverini Sergio, I-Trescore B. (BG) 65 Amatori Lazzaretto Bergam  1:34.42,3    28.46,0  (1240)  7        229. 
  457. Mazzucchi Roberto, I-Trepalle (SO)  63 Marathon Club Livigno      1:34.44,8    28.48,5  (1361)  7        230. 
  458. Hofer Werner, Obergösgen            49 LG Niederamt               1:34.45,8    28.49,5  (1282)  9        46.  
  459. Güldenapfel Erhard, Adliswil        37 SSC Langnau                1:34.48,3    28.52,0  (1691)  10       10.  
  460. Benazzo Roberto, I-Cosio Valtellino 60 CSI Morbegno               1:34.48,9    28.52,6  (1030)  8        166. 
  461. Barozzi Riccardo, I-Luino           66 Luino Verbano Nuoto        1:34.51,9    28.55,6  (1023)  7        231. 
  462. Pizzi Gianpaolo, I-Feriolo di Baven 60 Cover Avo                  1:34.53,6    28.57,3  (2023)  8        167. 
  463. Sacco Valerio, F-Thil               38 Spiridon Occidentani       1:34.54,9    28.58,6  (1488)  10       11.  
  464. Schmid Max                          48 Ennetbaden                 1:34.57,5    29.01,2  (1513)  9        47.  
  465. Bianco Giuseppe, I-Cossato          66 Stronese Splendor          1:34.59,6    29.03,3  (2119)  7        232. 
  466. Ridlisbacher Toni                   55 Bern                       1:35.00,4    29.04,1  (1903)  8        168. 
  467. Marcon Gabriel, I-Brebbia VA        37 GP Miralago                1:35.03,3    29.07,0  (1347)  10       12.  
  468. Laudato Adriano, Locarno            54 SPL Locarnese              1:35.06,5    29.10,2  (1637)  8        169. 
  469. Totolo Marcello, I-Verbania         48 Verbania Runners           1:35.07,8    29.11,5  (1553)  9        48.  
  470. Poretti Giorgio, Comano             39 SAM Massagno               1:35.08,9    29.12,6  (1439)  10       13.  
  471. Bonalumi Matteo, Tenero             81 SPL Locarnese              1:35.11,4    29.15,1  (1058)  7        233. 
  472. Guida Gioacchino, Tenero            59 SAG Gordola                1:35.15,0    29.18,7  (1267)  8        170. 
  473. Cardano Thomas                      67 Mels                       1:35.16,4    29.20,1  (1102)  7        234. 
  474. Corral Serafino, I-Angera           69 GP Miralago                1:35.18,8    29.22,5  (1145)  7        235. 
  475. Santamaria Claudio, Cugnasco        60 SPL Locarnese              1:35.19,3    29.23,0  (1495)  8        171. 
  476. Selva Davide, I-Claino con Osteno   71 Team Lario                 1:35.23,7    29.27,4  (2017)  7        236. 
  477. Lüchinger Raphael                   73 St. Gallen                 1:35.24,3    29.28,0  (1331)  7        237. 
  478. Torriani Luca                       79 Lugano                     1:35.25,0    29.28,7  (1552)  7        238. 
  479. Meier Robert, Widen                 53 LG Egelsee                 1:35.26,7    29.30,4  (1364)  8        172. 
  480. Cedroni Ettore, I-Gandellino        42 GS Varese                  1:35.27,6    29.31,3  (1943)  9        49.  
  481. Colturi Stefano                     64 I-Bormio                   1:35.34,3    29.38,0  (1612)  7        239. 
  482. Sartori Gianfranco, Locarno         37 VIRTUS Locarno             1:35.36,1    29.39,8  (1498)  10       14.  
  483. Mazzucchelli Michele                71 Gentilino                  1:35.38,9    29.42,6  (1360)  7        240. 
  484. Dogadi Roberto, I-S. Giovanni B. (B 51 Atl. Valle Brembana        1:35.39,6    29.43,3  (1185)  9        50.  
  485. Ruggeri Ettore, I-Zogno (BG)        64 Atl. Valle Brembana        1:35.41,9    29.45,6  (1482)  7        241. 
  486. Daniele Alberto, I-Cadrezzate       65 GP Miralago                1:35.42,5    29.46,2  (1162)  7        242. 
  487. Zambonelli Giovanni, I-Torre Boldon 60 Amatori Lazzaretto Bergam  1:35.43,4    29.47,1  (1595)  8        173. 
  488. Cortese Giuseppe, I-Como            58 SP Locarnese               1:35.46,3    29.50,0  (1146)  8        174. 
  489. Vanotti Bruno, I-Bergamo            57 Amatori Lazzaretto         1:35.48,3    29.52,0  (2081)  8        175. 
  490. Gloss Werner, D-Passau              56 LG Passau                  1:35.49,0    29.52,7  (1638)  8        176. 
  491. Chautems Alain, Cormondrèche        53 Tresmollos                 1:35.49,6    29.53,3  (1705)  8        177. 
  492. Mathis Peter                        61 Beckenried                 1:35.50,5    29.54,2  (1357)  8        178. 
  493. Meng Christian                      47 Chur                       1:35.52,2    29.55,9  (1367)  9        51.  
  494. Fraschini Angelo, Morbio Inferiore  48 Portaverde Fitnes          1:35.53,2    29.56,9  (1220)  9        52.  
  495. Epifanio Daniele, I-Cannobio (VB)   63 Podistica Cannobio         1:36.01,1    30.04,8  (1669)  7        243. 
  496. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                 1:36.03,7    30.07,4  (1333)  8        179. 
  497. Tanadini Stefano, Losone            79 Contrada San Giorgio       1:36.06,2    30.09,9  (1544)  7        244. 
  498. Bonazzi Antonio, I-Stezzano (BG)    37 Amatori Lazzaretto Bergam  1:36.08,5    30.12,2  (1059)  10       15.  
  499. Rodigari Maurizio, I-Trepalle (SO)  64 Marathon Club Livigno      1:36.11,4    30.15,1  (1468)  7        245. 
  500. Pellegrini Luigi, S. Pietro         44 Soc. Atletica Stabio       1:36.13,1    30.16,8  (1423)  9        53.  
  501. Bernaschina Emilio                  ?? Riva S. Vitale             1:36.16,2    30.19,9  (1987)  9        54.  
  502. Carmine Alberto, I-Cannobio (VB)    70 Podistica Cannobio         1:36.19,7    30.23,4  (1106)  7        246. 
  503. Passerini Salvatore, I-Morbegno     60 CSI Morbegno               1:36.20,5    30.24,2  (1418)  8        180. 
  504. Jäger Bernd, D-Kisslegg             71 Gazelle Kisslegg           1:36.24,2    30.27,9  (1861)  7        247. 
  505. Oehri Rudolf                        54 FL-Vaduz                   1:36.24,7    30.28,4  (1407)  8        181. 
  506. Rossi Paolo                         59 I-Villadossola (VB)        1:36.28,5    30.32,2  (2113)  8        182. 
  507. Masciorini Mauro, Agarone           56 Vis Nova                   1:36.30,1    30.33,8  (1908)  8        183. 
  508. Kreienbühl Luigi, Davos Platz       54 Track Club Davos           1:36.31,6    30.35,3  (1310)  8        184. 
  509. Carnine Fausto                      64 I-Cannero Riviera          1:36.34,7    30.38,4  (1720)  7        248. 
  510. Cuche Oliviero, Agno                61 Atlantide Agno             1:36.35,6    30.39,3  (2085)  8        185. 
  511. Politano Diego                      73 Zürich                     1:36.36,2    30.39,9  (1814)  7        249. 
  512. Poggi Alessandro                    57 I-Malnate VA               1:36.36,9    30.40,6  (2084)  8        186. 
  513. Meier Andreas                       59 D-Inzlingen                1:36.37,9    30.41,6  (1791)  8        187. 
  514. Rodigari Roberto, I-Trepalle        59 Marathon Club Livigno      1:36.38,9    30.42,6  (1469)  8        188. 
  515. Perego Carlo, I-Merate              37 P.L. Cernuschese           1:36.40,4    30.44,1  (2147)  10       16.  
  516. Costantini Paolo, I-Bergamo         49 Amatori Lazzaretto Bergam  1:36.41,4    30.45,1  (1149)  9        55.  
  517. Heksch Ralph, Brissago              55 SFG Brissago               1:36.43,5    30.47,2  (1617)  8        189. 
  518. Malacrida Luca, Minusio             73 VIRTUS Locarno             1:36.46,0    30.49,7  (1338)  7        250. 
  519. Muredddu Ralf                       67 Pazzallo                   1:36.47,0    30.50,7  (1660)  7        251. 
  520. Nodari Massimo, I-Crevoladossola    59 Domodossola                1:36.49,4    30.53,1  (2044)  8        190. 
  521. Panza Giorgio, I-Masera             44 Domodossola                1:36.50,2    30.53,9  (2045)  9        56.  
  522. Bonfanti Sergio, I-Merate (LC)      61 Merate                     1:36.53,1    30.56,8  (1939)  8        191. 
  523. Boillot Joakim                      71 Le Vaud                    1:36.58,9    31.02,6  (1709)  7        252. 
  524. Cagnoli Giovanni                    61 I-Ornavasso                1:37.00,6    31.04,3  (2027)  8        192. 
  525. Hoffmann Marcus, Origlio            61 Atlantide Agno             1:37.02,3    31.06,0  (1283)  8        193. 
  526. Müller Bruno, Rothenburg            59 MTV Rothenburg             1:37.05,6    31.09,3  (1392)  8        194. 
  527. De Nova Claudio                     55 I-Seregno MI               1:37.07,7    31.11,4  (1974)  8        195. 
  528. Amigazzi Gianluigi                  52 I-Mergozzo                 1:37.08,3    31.12,0  (2051)  8        196. 
  529. Fadino Simone, I-Verbania           77 GS Gravellona              1:37.09,0    31.12,7  (1689)  7        253. 
  530. Mapelli Antonio                     ?? I-Bottanuco                1:37.12,8    31.16,5  (1344)  7        254. 
  531. Robbiolo Aureliano, I-Pettinengo    59 G.A.C. Pettinengo          1:37.14,4    31.18,1  (1462)  8        197. 
  532. Palumbo Girolano                    74 I-Torino                   1:37.15,6    31.19,3  (2109)  7        255. 
  533. Simoni Claudio, Gordola             51 SAG Gordola                1:37.19,1    31.22,8  (1885)  9        57.  
  534. Ciana Carlo, I-Arizzano             57 Verbania Runners           1:37.23,4    31.27,1  (1122)  8        198. 
  535. Mella Luca, Tenero                  61 SAG Gordola                1:37.25,4    31.29,1  (1736)  8        199. 
  536. Lombardini Bruno, I-Varese          46 CRAL Aermacchi Venegono    1:37.31,5    31.35,2  (1326)  9        58.  
  537. Zepf Joachim, D-Burladingen         58 VFL Pfullingen             1:37.41,3    31.45,0  (1634)  8        200. 
  538. Capatt Duri, Trin Mulin             83 SC Trin                    1:37.42,3    31.46,0  (1917)  11       9.   
  539. Acerbis Marino, I-Algua (BG)        44 Atl. Valle Brembana        1:37.43,0    31.46,7  (1001)  9        59.  
  540. Haggenmacher Leandro, Vogorno       82 SC Verzasca                1:37.46,3    31.50,0  (1921)  11       10.  
  541. Sciaroni Luca                       59 Minusio                    1:37.48,4    31.52,1  (1899)  8        201. 
  542. Lo Piccolo Vittorio, Faido          58 Unione posritva Mairengo   1:37.49,0    31.52,7  (2077)  8        202. 
  543. Confortola Savio, I-Trepalle        57 Marathon Club Livigno      1:37.50,0    31.53,7  (1139)  8        203. 
  544. Pasini Carlo, I-Chiavenna SO        49 GP Valchiavenna            1:37.51,3    31.55,0  (2004)  9        60.  
  545. Omboni Ezio, I-Milano               40 Pol. ACLI Giurati          1:37.52,7    31.56,4  (2098)  10       17.  
  546. Foletti Marco, Lugano               53 Athletik Club 90           1:37.53,3    31.57,0  (1214)  8        204. 
  547. Burattini Luciano, I-Uboldo VA      50 Saronno                    1:37.56,6    32.00,3  (1986)  9        61.  
  548. Pansera Fabio, I-Bergamo            59 Amatori Lazzaretto Bergam  1:37.57,8    32.01,5  (1416)  8        205. 
  549. Baracchetti Antonio, I-Bergamo      54 Amatori Lazzaretto Bergam  1:37.58,4    32.02,1  (1018)  8        206. 
  550. Lupatini Mauro, Cugnasco            54 Vis Nova                   1:38.02,4    32.06,1  (2000)  8        207. 
  551. Citrini Massimo                     59 I-Crevoladossola (VB)      1:38.03,7    32.07,4  (1125)  8        208. 
  552. Fröhlich Gottfried, D-Tettnang      53 BG Dessau                  1:38.04,7    32.08,4  (1881)  8        209. 
  553. Behnke Frank, D-Achern              63 LBV Achern                 1:38.12,6    32.16,3  (1889)  7        256. 
  554. Dal Pozzo Marco                     51 Viganello                  1:38.17,0    32.20,7  (1161)  9        62.  
  555. Zamperini Ettore, Chiasso           52 Atletica Como              1:38.23,9    32.27,6  (1596)  8        210. 
  556. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese               1:38.30,1    32.33,8  (1031)  9        63.  
  557. Sauda Ferdinando, I-Pettinengo      59 G.A.C. Pettinengo          1:38.32,2    32.35,9  (1500)  8        211. 
  558. Piga Giuseppe, I-Falmenta (VB)      56 Podistica Cannobio         1:38.35,6    32.39,3  (1434)  8        212. 
  559. Todeschini Flavio, I-Bergamo        60 Amatori Lazzaretto Bergam  1:38.40,7    32.44,4  (1550)  8        213. 
  560. Mondin Fabio                        68 Camorino                   1:38.45,2    32.48,9  (1623)  7        257. 
  561. Fraschini Silvano, Vacallo          52 Runners Club Vacallo       1:38.54,2    32.57,9  (1221)  8        214. 
  562. Vecchi Sergio                       60 Lamone-Cadempino           1:38.55,9    32.59,6  (2047)  8        215. 
  563. Piattini Corrado, Cagiallo          45 USC Capriaschese           1:38.57,4    33.01,1  (1625)  9        64.  
  564. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese              1:38.57,9    33.01,6  (1405)  8        216. 
  565. Schnetzer Martin                    69 A-Altach                   1:38.58,4    33.02,1  (1516)  7        258. 
  566. Dadò Ivano, Massagno                50 SSR Gaggio Bioggio         1:39.00,5    33.04,2  (1160)  9        65.  
  567. Fonti Danilo                        55 Lugano                     1:39.01,3    33.05,0  (1217)  8        217. 
  568. Nessi Ferruccio, Locarno            53 SPL Locarnese              1:39.02,2    33.05,9  (1778)  8        218. 
  569. Ciceri Giorgio, Bellinzona          52 RCB Bellinzona             1:39.03,3    33.07,0  (1670)  8        219. 
  570. Tarabelli Bruno                     41 I-Crevoladossola           1:39.05,1    33.08,8  (1667)  10       18.  
  571. Perrollaz Klaus                     61 Brig                       1:39.07,8    33.11,5  (1428)  8        220. 
  572. Carpentieri Sebastiano, Campione    39 Pol. Campionese            1:39.11,7    33.15,4  (1109)  10       19.  
  573. Fornoni Pierluigi, Gordola          69 SPL                        1:39.12,9    33.16,6  (1659)  7        259. 
  574. Dotta Paolo                         71 Montagnola                 1:39.13,7    33.17,4  (1661)  7        260. 
  575. Erdle Rainer                        67 D-Bad Waldsee              1:39.14,6    33.18,3  (1846)  7        261. 
  576. Ferrari Roberto                     65 Ludiano                    1:39.15,4    33.19,1  (1208)  7        262. 
  577. Degrassi Franco, I                  66 G.P. Miralago              1:39.16,8    33.20,5  (1613)  7        263. 
  578. Canova Roberto, Vacallo             56 SAV Vacallo                1:39.21,4    33.25,1  (1098)  8        221. 
  579. Massera Aldo, Camorino              37 RCB                        1:39.22,0    33.25,7  (1642)  10       20.  
  580. Rezzoli Luciano                     53 Contra                     1:39.23,0    33.26,7  (1446)  8        222. 
  581. Briguglio Claudio, I-Bergamo        54 Amatori Lazzaretto Bergam  1:39.28,0    33.31,7  (1073)  8        223. 
  582. Perico Gianpietro, I-Bergamo        48 Amatori Lazzaretto Bergam  1:39.29,7    33.33,4  (1425)  9        66.  
  583. Nucifora Salvatore                  65 Ascona                     1:39.30,9    33.34,6  (1400)  7        264. 
  584. Zanoli Werner                       56 Wangs                      1:39.39,6    33.43,3  (1945)  8        224. 
  585. Grundmann Jörg                      70 Adliswil                   1:39.41,6    33.45,3  (1264)  7        265. 
  586. Della Pace Raffaele, I-Osmate       63 GP Miralago                1:39.44,0    33.47,7  (1178)  7        266. 
  587. Stenz Michael, Lostallo             85 Quadrifoglio               1:39.44,9    33.48,6  (2059)  11       11.  
  588. Bross Reiner, D-Reutlingen          50 TV Bronnweiler             1:39.49,2    33.52,9  (1076)  9        67.  
  589. Molinari Giuliano, I-Brebbia (VA)   61 GP Miralago                1:39.51,8    33.55,5  (1381)  8        225. 
  590. Donati Riccardo                     65 Tegna                      1:39.53,4    33.57,1  (1752)  7        267. 
  591. Baldo Roberto                       56 I-Pallanza                 1:39.55,1    33.58,8  (1016)  8        226. 
  592. Ferrara Marino, I-Verbania          46 Verbania Runners           1:39.56,0    33.59,7  (1206)  9        68.  
  593. Durante Fabio, I-Verbania           73 Verbwania Runners          1:39.58,1    34.01,8  (2072)  7        268. 
  594. Beretta Adriano, Arcegno            70 SP Locarnese               1:40.03,9    34.07,6  (1905)  7        269. 
  595. Battaglia Alberto                   78 I-Sondrio                  1:40.04,6    34.08,3  (1602)  7        270. 
  596. Salerno G. Battista                 48 Losone                     1:40.09,0    34.12,7  (1714)  9        69.  
  597. Di Salvo Mario                      52 I-Cannobio (VB)            1:40.09,4    34.13,1  (1718)  8        227. 
  598. Donati Gianni, Vaglio               48 USC Capriaschese           1:40.10,5    34.14,2  (1187)  9        70.  
  599. Caflisch Felix                      55 Trin Mulin                 1:40.13,4    34.17,1  (1915)  8        228. 
  600. Stuhler Anton, D-Leutkirch          38 TSG Leutkirch              1:40.15,1    34.18,8  (1541)  10       21.  
  601. Sohler Mario                        71 D-Wangen                   1:40.18,8    34.22,5  (1833)  7        271. 
  602. Svanotti Peter                      77 Pregassona                 1:40.20,0    34.23,7  (1969)  7        272. 
  603. Moschella Sabino, I-Cuvio VA        73 CB S. Andrea               1:40.21,6    34.25,3  (2141)  7        273. 
  604. Pagani Giusva, Caslano              73 SAP Purasca                1:40.22,7    34.26,4  (1409)  7        274. 
  605. Merz Markus, Davos Platz            83 Track Club Davos           1:40.23,3    34.27,0  (1368)  11       12.  
  606. Bortolotti Giorgio, Biogno-Beride   58 SAP Purasca                1:40.31,2    34.34,9  (1067)  8        229. 
  607. Christe Marc, Mairengo              56 US Mairengo                1:40.32,0    34.35,7  (1120)  8        230. 
  608. Frehner Walter                      54 Zürich                     1:40.33,8    34.37,5  (1222)  8        231. 
  609. Grader Manfred                      71 A-Zwingendorf              1:40.36,0    34.39,7  (1815)  7        275. 
  610. Milani Oliviero                     69 Comano                     1:40.39,7    34.43,4  (2071)  7        276. 
  611. Rütschi Klaus                       69 Neuheim                    1:40.43,1    34.46,8  (1486)  7        277. 
  612. Kasper Bernhard                     51 Cugnasco                   1:40.44,9    34.48,6  (1877)  9        71.  
  613. Sciboz Patrick                      76 Marly                      1:40.51,9    34.55,6  (1930)  7        278. 
  614. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 LG Welfen                  1:40.53,9    34.57,6  (2110)  7        279. 
  615. Ruggiero Ermete, I-Sala Al Barro (L 56 Atletica Amatori Lecco     1:40.57,2    35.00,9  (1483)  8        232. 
  616. Zanin Luigino, I-Cossato            62 Cedas Lancia               1:40.58,1    35.01,8  (2121)  7        280. 
  617. Kranz Gert                          57 FL-Nendeln                 1:40.58,8    35.02,5  (1309)  8        233. 
  618. Zueger Reto                         69 Bellinzona                 1:41.00,7    35.04,4  (1600)  7        281. 
  619. Facchetti Renato, Sementina         64 Immoprogramm Rivolta       1:41.06,6    35.10,3  (2063)  7        282. 
  620. Fumasoli Egidio Jr.                 69 Sorengo                    1:41.08,3    35.12,0  (1228)  7        283. 
  621. Belconte Silvano, I-Gravellona Toce 54 Gravellona Toce            1:41.09,7    35.13,4  (2033)  8        234. 
  622. Colusso Bruno, I-Domodossola        46 Domodossola                1:41.12,9    35.16,6  (2034)  9        72.  
  623. Giacomelli Paolo Massimo, I         59 AS Ondaverde Athletic Tea  1:41.15,8    35.19,5  (1247)  8        235. 
  624. Francesca Rinaldo, I-Varese         55 CRAL Aermacchi Venegono    1:41.19,8    35.23,5  (1218)  8        236. 
  625. Krautzig Joachim, Widen             46 Egelsee - Jogger           1:41.21,9    35.25,6  (1740)  9        73.  
  626. Tanadini Lorenzo, Losone            83 Contrada San Giorgio       1:41.23,0    35.26,7  (1911)  11       13.  
  627. Margolfo Mauro, I-Cosio Valtellino  62 CSI Cosio Valtellino       1:41.31,7    35.35,4  (1351)  7        284. 
  628. Guidotti Pier Giorgio, Sementina    52 GS Molinera                1:41.32,9    35.36,6  (1268)  8        237. 
  629. Rau Armin, D-Grünkraut              70 Kegelclub Amtzell          1:41.34,2    35.37,9  (1831)  7        285. 
  630. Martin Oliver                       66 A-Lauterach                1:41.46,4    35.50,1  (1354)  7        286. 
  631. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago               1:41.54,7    35.58,4  (1537)  9        74.  
  632. Eckhoff Andreas                     69 D-Stuttgart                1:41.56,4    36.00,1  (1190)  7        287. 
  633. Braccelli Enrico                    65 Mezzovico                  1:41.57,2    36.00,9  (1754)  7        288. 
  634. Spinelli Guido, Taverne             68 SAM Massagno               1:41.58,6    36.02,3  (1755)  7        289. 
  635. Cavazzi Quinto, I-Tirano (SO)       51 G.S. CSI Tirano            1:42.01,7    36.05,4  (1116)  9        75.  
  636. Dalola Maurizio, I-Concorezzo (MI)  69 Club del Mesdì             1:42.02,8    36.06,5  (1922)  7        290. 
  637. Studer Karl                         55 D-Bonn                     1:42.03,6    36.07,3  (2130)  8        238. 
  638. Frey Daniel, Rapperswil SG          70 Schneckenzuechter          1:42.16,2    36.19,9  (1938)  7        291. 
  639. Bazzurri Sergio, Sorengo            44 SAM Massagno               1:42.23,8    36.27,5  (1027)  9        76.  
  640. Dell'Orto Diego, I-Mercallo (VA)    78 Luino Verbano Nuoto        1:42.28,8    36.32,5  (1177)  7        292. 
  641. Gregori Claudio, I                  43 Società Canottieri Milano  1:42.30,5    36.34,2  (1259)  9        77.  
  642. Mossbrugger Markus                  66 A-Schoppernau              1:42.31,5    36.35,2  (1883)  7        293. 
  643. Nobile Fabrizio                     56 Locarno                    1:42.32,1    36.35,8  (1733)  8        239. 
  644. Odermatt Francesco                  51 Quartino                   1:42.33,9    36.37,6  (1404)  9        78.  
  645. Bomio Renato, Minusio               41 SPL Locarnese              1:42.36,8    36.40,5  (1054)  10       22.  
  646. Hostettler Walter, Davos Dorf       55 Track Club Davos           1:42.40,6    36.44,3  (1927)  8        240. 
  647. Schaugg Rolf, D-Wasserburg          60 MV Kressbronn              1:42.42,3    36.46,0  (1811)  8        241. 
  648. Guerini Marco                       65 Losone                     1:42.43,7    36.47,4  (1809)  7        294. 
  649. Baumgartner Willy, Rifferswil       54 GP Baumgartner             1:42.45,5    36.49,2  (1702)  8        242. 
  650. Bonomi Claudio, Rivera              49 SAR Rivera                 1:42.49,2    36.52,9  (1062)  9        79.  
  651. Gianoli Quirino                     52 Campascio                  1:43.02,6    37.06,3  (2145)  8        243. 
  652. Grieshaber Herbert, D-Döggingen     47 SV Döggingen               1:43.06,6    37.10,3  (1712)  9        80.  
  653. Popolizio Diego, I-Verbania         79 Marathon Verbania          1:43.08,3    37.12,0  (1654)  7        295. 
  654. Aquilini Diego, Bellinzona          65 GAB Bellinzona             1:43.11,2    37.14,9  (1851)  7        296. 
  655. Petraglio Ovidio, S. Pietro         46 SFG Stabio                 1:43.20,9    37.24,6  (1998)  9        81.  
  656. Biewer René, D-Kisslegg             66 Gazelle Kisslegg           1:43.22,2    37.25,9  (1855)  7        297. 
  657. Schuler Franz                       53 Ponte Capriasca            1:43.27,2    37.30,9  (1519)  8        244. 
  658. Moglioni Gabriele, I-Bergamo        40 Amatori Lazzaretto Bergam  1:43.28,4    37.32,1  (1379)  10       23.  
  659. Monetti Marco, I-Milano             69 Atl. Como                  1:43.30,0    37.33,7  (2089)  7        298. 
  660. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                1:43.37,8    37.41,5  (1532)  9        82.  
  661. Luraschi Elio, Neggio               55 Neggio                     1:43.45,1    37.48,8  (1681)  8        245. 
  662. Moebius Marco                       61 Gordola                    1:43.47,4    37.51,1  (1378)  8        246. 
  663. Bianchi Alberto, I                  43 Atletica Como              1:43.52,8    37.56,5  (1045)  9        83.  
  664. Vabre Guy                           53 F-Paris                    1:43.58,0    38.01,7  (1560)  8        247. 
  665. Cedroni Alessandro                  48 Bioggio                    1:43.59,7    38.03,4  (1947)  9        84.  
  666. Sgrò Franco, I-Cannobio VB          49 Podistica Cannobio         1:44.06,8    38.10,5  (1725)  9        85.  
  667. Masotti Giorgio, I-Arbedo           56 Runner's Club Bellinzona   1:44.08,5    38.12,2  (1621)  8        248. 
  668. Tavoli Fernando                     50 Morbio Inferiore           1:44.09,6    38.13,3  (1960)  9        86.  
  669. Tavoli Luca                         71 Morbio Inferiore           1:44.10,6    38.14,3  (1959)  7        299. 
  670. Rotzler Andreas, Zürich             64 IBZ & L                    1:44.18,6    38.22,3  (1479)  7        300. 
  671. Lotti Daniele, Bellinzona           57 Runner's Club Bellinzona   1:44.26,4    38.30,1  (1328)  8        249. 
  672. Santini Giampiero, I-Varese         41 G.P. Castronno             1:44.27,1    38.30,8  (1497)  10       24.  
  673. Majori Abdrea                       58 I-Bormio                   1:44.29,3    38.33,0  (1620)  8        250. 
  674. Singh Dalvender, Locarno            54 SPL Locarnese              1:44.29,8    38.33,5  (1717)  8        251. 
  675. Wampfler Daniel                     73 Reinach AG                 1:44.31,0    38.34,7  (2138)  7        301. 
  676. Platini Carlo, I-Castelletto Ticino 55 Castellette SE             1:44.35,8    38.39,5  (2150)  8        252. 
  677. Fasnacht Stefan, Gretzenbach        57 LSG Niederamt              1:44.37,1    38.40,8  (1673)  8        253. 
  678. Monastra Elvezio                    52 I-Comignago                1:44.38,0    38.41,7  (2151)  8        254. 
  679. Albicker Laurenz                    56 Neuheim                    1:44.41,4    38.45,1  (1006)  8        255. 
  680. Franzini Stefano, I-Tirano          63 CS Tirano                  1:44.47,4    38.51,1  (1219)  7        302. 
  681. Vonier Wil, Oberrieden              39 SSC Langnau                1:44.52,8    38.56,5  (1577)  10       25.  
  682. Scapozza Nello, Bellinzona          46 Runners Club Bellinzona    1:45.00,7    39.04,4  (1505)  9        87.  
  683. Bonomi Dario, I-Pozzuolo Martesana  55 Club del Mesdì             1:45.06,3    39.10,0  (1923)  8        256. 
  684. Chiappa Daniele, I-Bussero (MI)     71 Atleti Campo Giuriati Bra  1:45.07,0    39.10,7  (1924)  7        303. 
  685. Stevanato Silvio, I-Albate          59 G.S.Tommy Sport            1:45.09,0    39.12,7  (1995)  8        257. 
  686. Alberti Giovanni                    66 Gudo                       1:45.19,0    39.22,7  (1859)  7        304. 
  687. Reck Franz, D-Scheer                63 Road Runner Riedheim       1:45.20,7    39.24,4  (2049)  7        305. 
  688. Maistrello Egidio, I-Cornaredo      42 Club del Mesdì             1:45.23,1    39.26,8  (1337)  9        88.  
  689. Merazzi Gianni                      53 I-Montano Lucino Co        1:45.26,8    39.30,5  (1994)  8        258. 
  690. Giussani Marco, I-Intra Verbania    70 Verbania Runners           1:45.27,9    39.31,6  (1664)  7        306. 
  691. Fattorini Luca                      59 Castel S. Pietro           1:45.28,6    39.32,3  (1677)  8        259. 
  692. Casadé Stefano, I-Verbania Trobaso  65 Verbania Runners           1:45.29,7    39.33,4  (1663)  7        307. 
  693. Staege Bernd, D-Kressbonn           64 TV Kressbonn               1:45.33,4    39.37,1  (1818)  7        308. 
  694. Bellotti Walter, I-Ornavasso (VB)   61 GS Gravellona VCO          1:45.35,7    39.39,4  (1955)  8        260. 
  695. Roncoroni Giuliano, I-Como          50 Athletic Team Lario        1:45.36,3    39.40,0  (1991)  9        89.  
  696. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglione  62 Athletic Team Lario        1:45.37,0    39.40,7  (2050)  7        309. 
  697. Goedl Rudolf                        56 FL-Vaduz                   1:45.37,4    39.41,1  (1764)  8        261. 
  698. Corti Filippo, I-Como               36 Podistica Viola Como       1:45.40,9    39.44,6  (1148)  10       26.  
  699. Rindlisbacher Urs                   57 Worb                       1:45.45,5    39.49,2  (1901)  8        262. 
  700. Albisetti Jean Claude, Ascona       70 SPL                        1:45.53,5    39.57,2  (1906)  7        310. 
  701. Agustoni Rodolfo, Minusio           57 SPL Locarnese              1:45.56,2    39.59,9  (1004)  8        263. 
  702. Kaiser Wulf                         64 Ascona                     1:45.57,0    40.00,7  (1772)  7        311. 
  703. Bonomi Paolo                        63 I-Bergamo                  1:46.01,4    40.05,1  (1063)  7        312. 
  704. Berné Luciano, I-Caravate VA        43 GP Miralago                1:46.07,5    40.11,2  (1039)  9        90.  
  705. Deubelbeiss Hans, Thalwil           43 SSC Langnau                1:46.09,2    40.12,9  (1180)  9        91.  
  706. Wick Gregor                         57 St. Gallen                 1:46.11,0    40.14,7  (1585)  8        264. 
  707. Zaccagni Stefano                    68 I-Cannobio (VB)            1:46.12,4    40.16,1  (1593)  7        313. 
  708. Lehmann Thomas, Orselina            45 YC Ascona                  1:46.16,8    40.20,5  (1750)  9        92.  
  709. Broetto Davide, I-Cremenaga (VA)    66 Luino Verbano Nuoto        1:46.18,2    40.21,9  (1075)  7        314. 
  710. Binzler Paul, D-Kressbronn          64 TV Kressbronn              1:46.22,0    40.25,7  (1819)  7        315. 
  711. Lanz Kurt H.                        39 Aesch                      1:46.23,3    40.27,0  (1876)  10       27.  
  712. Immobile Michele, I-Gornate Olona ( 79 CRAL Aermacchi Venegono    1:46.34,4    40.38,1  (1293)  7        316. 
  713. Spögler Albert                      35 Staldenried                1:46.37,4    40.41,1  (1534)  10       28.  
  714. Belloni Luca, I-Bergamo             67 Angols                     1:46.40,8    40.44,5  (1028)  7        317. 
  715. Remondi Roberto Maria, I            60 AS Ondaverde Athletic Tea  1:46.41,4    40.45,1  (1449)  8        265. 
  716. Damia Vittorio                      63 I-Varese                   1:46.56,9    41.00,6  (1929)  7        318. 
  717. Eisenlohr Frank                     63 Minusio                    1:47.02,7    41.06,4  (1616)  7        319. 
  718. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                1:47.07,2    41.10,9  (1910)  9        93.  
  719. Andres Mario, I-Milano              60 Mezdi MI                   1:47.09,5    41.13,2  (1972)  8        266. 
  720. Cavadini Marco                      69 Rivera                     1:47.10,8    41.14,5  (1902)  7        320. 
  721. Patriarca Ettore, I-Mosso           59 LLOYD Adriatico Gaglianic  1:47.22,4    41.26,1  (1420)  8        267. 
  722. Mornaghini Bruno, Locarno           52 SPL Locarnese              1:47.23,4    41.27,1  (1387)  8        268. 
  723. Della Frattina Guido                66 I-Tirano                   1:47.24,3    41.28,0  (1614)  7        321. 
  724. Fumagalli Adriano, I-Villadossola   59 Genzianella                1:47.27,8    41.31,5  (2136)  8        269. 
  725. Guerini Danilo                      59 Reinach BL                 1:47.33,1    41.36,8  (1265)  8        270. 
  726. De Monte Denis                      63 Lugano                     1:47.34,8    41.38,5  (1753)  7        322. 
  727. Brunhart Bruno                      40 Wädenswil                  1:47.43,2    41.46,9  (1078)  10       29.  
  728. Balzarini Giuseppe, I-Feriolo di Ba 40 G.S. Gravellona VCO        1:47.49,3    41.53,0  (2010)  10       30.  
  729. Sblendorio Gian Piero, I-Cannobio ( 67 Podistica Cannobio         1:47.51,3    41.55,0  (1502)  7        323. 
  730. Flanagan Gio                        65 CH                         1:47.52,2    41.55,9  (1790)  7        324. 
  731. Degiorgi Enzo, Ponte Capriasca      66 Quadrifoglio Club          1:47.53,1    41.56,8  (1171)  7        325. 
  732. Bianchini Eraldo                    50 I-Azzate (VA)              1:47.54,4    41.58,1  (1048)  9        94.  
  733. Gusella Tiziano, I                  60 AS Ondaverde Athletic Tea  1:47.56,4    42.00,1  (1271)  8        271. 
  734. Caldara G. Battista, I-Bergamo      40 Amatori Lazzaretto Bergam  1:48.00,1    42.03,8  (1091)  10       31.  
  735. Vogelsang Ruben                     72 Zürich                     1:48.01,4    42.05,1  (1813)  7        326. 
  736. Mocellini Heinrich, Naters          46 KTV Naters                 1:48.04,7    42.08,4  (1377)  9        95.  
  737. De Lorenzi Fausto, I-Dongo          47 CSI Morbegno (SO)          1:48.19,5    42.23,2  (1164)  9        96.  
  738. Pellegrini Sebastiano               59 Mendrisio                  1:48.22,0    42.25,7  (2025)  8        272. 
  739. Zonca Marco, I-Agrate Conturbia     69 Cavallino Rampante         1:48.29,7    42.33,4  (1599)  7        327. 
  740. Sontheimer Uwe                      70 D-Weilheim/Teck            1:48.31,6    42.35,3  (1850)  7        328. 
  741. Grisel Christian, Cerneux-Péquignot 63 Cerneux-Péquignot          1:48.37,6    42.41,3  (1263)  7        329. 
  742. Fendoni Mario, Gordola              62 SPL Locarnese              1:48.38,0    42.41,7  (1204)  7        330. 
  743. Berardo Nicola, I-Bergamo           49 Amatori Lazzaretto Bergam  1:48.40,8    42.44,5  (1034)  9        97.  
  744. König Alfredo                       47 Quartino                   1:48.48,6    42.52,3  (1868)  9        98.  
  745. Sulmoni Lanfranco                   47 Morbio Superiore           1:48.50,0    42.53,7  (1749)  9        99.  
  746. Maggini Carlo, Bellinzona           47 Runners Club Bellinzona    1:48.54,4    42.58,1  (1888)  9        100. 
  747. Albasini Pietro, Gorduno            38 SP Camignolo               1:49.02,2    43.05,9  (1005)  10       32.  
  748. Decortes Francesco, I-Pavia         66 Iriense Vaghera            1:49.05,8    43.09,5  (2029)  7        331. 
  749. Nessi Vittorio, I                   47 Atletica Como              1:49.10,4    43.14,1  (1395)  9        101. 
  750. Peronese Francesco, I               41 Atletica Como              1:49.11,0    43.14,7  (1427)  10       33.  
  751. Greggio Sergio, I-Verbania          53 Verbania Runners           1:49.12,4    43.16,1  (1648)  8        273. 
  752. Grimm Otto                          52 Bülach                     1:49.20,2    43.23,9  (1262)  8        274. 
  753. De Marco Oscar                      30 I-Verbania                 1:49.24,1    43.27,8  (2031)  10       34.  
  754. Travaini Francesco                  58 Riva S. Vitale             1:49.40,4    43.44,1  (2026)  8        275. 
  755. Vitali Flavio, S. Nazzaro           68 VIRTUS Locarno             1:49.53,4    43.57,1  (1571)  7        332. 
  756. Signorelli Danilo, I-Valbrembo (BG) 44 Amatori Lazzaretto Bergam  1:50.05,4    44.09,1  (1525)  9        102. 
  757. Bottelli Sandro, I-Arona            40 GS Paruzzaro               1:50.08,2    44.11,9  (2124)  10       35.  
  758. Wolf Urs                            67 Küsnacht ZH                1:50.09,7    44.13,4  (1589)  7        333. 
  759. Lo Prieno Marcello, I-Varese        47 CRAL Aermacchi Venegono    1:50.11,3    44.15,0  (1323)  9        103. 
  760. Rondelli Carlo, Locarno             44 SPL Locarnese              1:50.18,0    44.21,7  (1474)  9        104. 
  761. Bonfanti Enrico, Locarno            51 SAG Gordola                1:50.25,9    44.29,6  (1907)  9        105. 
  762. Faccio Antonio                      52 Minusio                    1:50.36,2    44.39,9  (1838)  8        276. 
  763. Bartucca Gregorio, I-Gattinara      51 LLOYD Adriatico Glagliani  1:50.41,9    44.45,6  (1024)  9        106. 
  764. Ramazzina Otello, Chiasso           42 Atletica Como              1:50.51,7    44.55,4  (1441)  9        107. 
  765. Borst Daniel, D-Nürtingen           71 Xcellis                    1:51.00,1    45.03,8  (1849)  7        334. 
  766. Strolz Christoph                    64 A-Schppernau               1:51.10,0    45.13,7  (1884)  7        335. 
  767. Garbely Georg, Glis                 42 KTV Glis                   1:51.32,5    45.36,2  (1234)  9        108. 
  768. Domon Claude                        55 Massagno                   1:51.41,4    45.45,1  (1186)  8        277. 
  769. Kunze Axel                          57 D-Heidelberg               1:51.58,6    46.02,3  (1679)  8        278. 
  770. Pometta Romano, Riazzino            41 SAG Gordola                1:52.04,3    46.08,0  (2041)  10       36.  
  771. Invernizzi Luigi, Quartino          41 SAG Gordola                1:52.04,6    46.08,3  (1296)  10       37.  
  772. Reisdorf Christian                  46 Horgen                     1:52.08,8    46.12,5  (1886)  9        109. 
  773. Häusler Dr. Jürgen                  55 Locarno                    1:52.17,5    46.21,2  (1830)  8        279. 
  774. Schönenberger Willi                 45 Schönenberg ZH             1:52.25,5    46.29,2  (1517)  9        110. 
  775. Beikircher Alban                    68 D-Bad Saulgau              1:52.31,4    46.35,1  (1857)  7        336. 
  776. Dürr Karl Anton                     58 D-Bad Saalgau              1:52.32,6    46.36,3  (1874)  8        280. 
  777. Laghi Peter, Caslano                58 S.A.P.                     1:52.36,4    46.40,1  (1317)  8        281. 
  778. Odermatt Urs                        60 Luzern                     1:52.58,1    47.01,8  (1406)  8        282. 
  779. Casero Giulio                       49 I-Legnano                  1:52.59,5    47.03,2  (1970)  9        111. 
  780. Bergamaschi Valerio                 51 I-Cannobio                 1:53.17,4    47.21,1  (1036)  9        112. 
  781. Gubernati Oscar, I-Vigliano Biella  51 Atl. Lessona Ottica        1:53.18,7    47.22,4  (2122)  9        113. 
  782. Lubini Remo                         64 Pregassona                 1:53.25,7    47.29,4  (1329)  7        337. 
  783. Beschta Reinhard                    55 D-Holzheim                 1:53.37,5    47.41,2  (1043)  8        283. 
  784. De Tomasi Andrea, I-Milano          60 Club del Mesdì Milan       1:53.38,8    47.42,5  (1169)  8        284. 
  785. Nava Fedele, I-Bergamo              46 Amatori Lazzaretto Bergam  1:53.40,6    47.44,3  (1394)  9        114. 
  786. Christian Bernd, D-Bermatingen      58 Roadrunners Markdorf       1:53.42,5    47.46,2  (2048)  8        285. 
  787. Del Bianco Glauco, I-Stezzano (BG)  44 Amatori Lazzaretto Bergam  1:53.56,3    48.00,0  (1173)  9        115. 
  788. Agnesi Enrico, I-Milano             48 NYC Road Runnersclub       1:53.59,7    48.03,4  (1858)  9        116. 
  789. Kiesel Karl-Ferdinand               47 D-Wangen                   1:54.01,2    48.04,9  (1794)  9        117. 
  790. Cortesi Annibale, Minusio           51 SPL                        1:54.02,6    48.06,3  (1826)  9        118. 
  791. Geisser Othmar                      63 Boll                       1:54.28,1    48.31,8  (1242)  7        338. 
  792. Hofmann Andreas                     48 Engelberg                  1:54.33,4    48.37,1  (1284)  9        119. 
  793. Novelli Gennaro, I-Cantù (CO)       53 A.S. Canturina San Marco   1:54.39,0    48.42,7  (1399)  8        286. 
  794. Ochsner Marco                       64 Taverne                    1:54.45,6    48.49,3  (1403)  7        339. 
  795. Aecherli Erwin                      54 Berikon                    1:54.49,3    48.53,0  (1002)  8        287. 
  796. Vogel Andreas                       48 Winterthur                 1:54.51,6    48.55,3  (1693)  9        120. 
  797. Carenini Nicola, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona   1:54.54,6    48.58,3  (1845)  9        121. 
  798. Burkhard Andreas, Zürich            65 LC Turicum                 1:54.56,5    49.00,2  (1894)  7        340. 
  799. Johnson Richard                     46 Thalwil                    1:55.08,9    49.12,6  (1875)  9        122. 
  800. Bonacorsi G. Franco, I-S. Giovanni  39 Atl. Valle Brembana        1:55.12,7    49.16,4  (1056)  10       38.  
  801. Luini Flavio, I-Cannobio (VB)       52 Pod. Cannobio              1:55.15,5    49.19,2  (1334)  8        288. 
  802. Nahrgang Stefan                     67 Lausanne                   1:55.17,5    49.21,2  (1852)  7        341. 
  803. Bachmann Josef                      50 FL-Vaduz                   1:55.32,3    49.36,0  (1765)  9        123. 
  804. Cornetta Roberto                    60 I-Milano                   1:55.39,3    49.43,0  (1682)  8        289. 
  805. Kägi Hans U.                        41 Wädenswil                  1:55.40,3    49.44,0  (1303)  10       39.  
  806. Ostini Giorgio                      38 Bellinzona                 1:55.47,8    49.51,5  (1408)  10       40.  
  807. Pozzi Giambattista, I-Como          47 Nova Libertas              1:56.01,3    50.05,0  (1979)  9        124. 
  808. Anelli Gianluca                     70 I-Milano                   1:56.05,3    50.09,0  (2104)  7        342. 
  809. Conti Franco, I-Varese              55 CRAL Aermacchi Venegono    1:56.06,9    50.10,6  (1141)  8        290. 
  810. Jabs Klaus                          56 D-Amtzell                  1:56.08,7    50.12,4  (1298)  8        291. 
  811. Briker Anton                        44 Altdorf UR                 1:56.09,7    50.13,4  (1074)  9        125. 
  812. Zwigart Horst, D                    50 TUS Badenweiler            1:56.13,6    50.17,3  (1601)  9        126. 
  813. Posch Ernst                         44 FL-Schaan                  1:56.32,3    50.36,0  (1763)  9        127. 
  814. Simmen Urs                          56 Cademario                  1:56.34,8    50.38,5  (1643)  8        292. 
  815. Selvetti Gabriele, I                52 AS Ondaverde Athletic Tea  1:56.39,7    50.43,4  (1523)  8        293. 
  816. Savazzi Leonardo, I-Cannobio        58 Podistica Cannobio         1:56.48,9    50.52,6  (2093)  8        294. 
  817. Cannavò Luigi, Cugnasco             46 SPL Locarnese              1:56.50,7    50.54,4  (1946)  9        128. 
  818. Zenz Kurt                           ?? FL-Schaan                  1:56.56,5    51.00,2  (1766)  9        129. 
  819. Meier Gian Roberto                  61 Ponte Capriasca            1:57.02,8    51.06,5  (1363)  8        295. 
  820. Ehrler Rolf, Langnau am Albis       50 SSC Langnau                1:57.06,4    51.10,1  (1195)  9        130. 
  821. Mettler Manfred                     31 Au ZH                      1:57.20,6    51.24,3   (166)  10       41.  
  822. Lötscher Daniel, Paspels            64 WSV Graubünden             1:57.29,2    51.32,9  (1918)  7        343. 
  823. Merkofer Marc                       68 Edlisbach                  1:57.39,9    51.43,6  (1756)  7        344. 
  824. Marino Antonio                      35 I-Domodossola              1:57.48,8    51.52,5  (2035)  10       42.  
  825. Perazzi Tiziano                     65 Ludiano                    1:58.05,9    52.09,6  (2118)  7        345. 
  826. Hölz Josef, D-Kirchheim/Teck        67 XCellisis                  1:58.07,0    52.10,7  (1967)  7        346. 
  827. Schneiter Konrad, Ascona            38 Tri Team Ticino            1:58.18,0    52.21,7  (1739)  10       43.  
  828. Schneiter Roland                    62 Zug                        1:58.18,4    52.22,1  (1738)  7        347. 
  829. Isella Gianluca, I-Cannobio (VB)    69 Podistica Cannobio         1:58.41,4    52.45,1  (1730)  7        348. 
  830. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno             1:58.45,1    52.48,8  (1299)  8        296. 
  831. Wanner Eric                         52 Ponte Capriasca            1:59.02,5    53.06,2  (1579)  8        297. 
  832. Storni Bruno, Gordola               54 SAG Gordola                1:59.11,1    53.14,8  (1904)  8        298. 
  833. Kraft Sacha, Uster                  70 Schechenzuechter           1:59.14,5    53.18,2  (1936)  7        349. 
  834. Pera Michele                        62 Bignasco                   1:59.24,3    53.28,0  (1424)  7        350. 
  835. Battaglia Gaspare                   72 Locarno                    1:59.35,0    53.38,7  (1732)  7        351. 
  836. Podestà Alluvion Dario, I-Leggiuno  52 CRAL Aermacchi Venegono    1:59.56,6    54.00,3  (1435)  8        299. 
  837. Urwyler Philippe, Reverolle         55 Pied du Jura               2:00.26,3    54.30,0  (1880)  8        300. 
  838. Vermeulen Hans                      60 Unterägeri                 2:00.35,1    54.38,8  (1566)  8        301. 
  839. Menozzi Bruno, Giubiasco            50 Quadrifoglio               2:00.59,3    55.03,0  (1675)  9        131. 
  840. Vignola Mario, Giubiasco            58 Quadrifoglio               2:01.05,4    55.09,1  (1674)  8        302. 
  841. Kulmus Walter, D-Argenbühl          53 TV Eisenharz               2:01.10,8    55.14,5  (1312)  8        303. 
  842. Clavadetscher Hannes, FL-Schellenbe 57 VC Ruggell                 2:01.14,0    55.17,7  (1128)  8        304. 
  843. Rubertà Gianni, I-Verbania Trobaso  58 Verbania Runners           2:01.27,4    55.31,1  (1651)  8        305. 
  844. Wyttenbach Rolf                     62 Bellinzona                 2:01.38,2    55.41,9  (1592)  7        352. 
  845. Magri Alberto, I-Bergamo            58 Amatori Lazzaretto BG      2:01.40,3    55.44,0  (2080)  8        306. 
  846. Miele Sandro, I-Ranco               58 GP Miralago                2:01.51,9    55.55,6  (1371)  8        307. 
  847. Piffaretti Domenico, Grancia        40 SAL Lugano                 2:01.54,2    55.57,9  (1433)  10       44.  
  848. Frei Bruno, Zürich                  40 LLC Studen                 2:02.05,0    56.08,7  (1223)  10       45.  
  849. Beck Giovanni                       69 Minusio                    2:02.05,6    56.09,3  (1644)  7        353. 
  850. Meier Mario, Cabbiolo               83 Quadrifoglio               2:02.54,2    56.57,9  (2058)  11       14.  
  851. Schweizer Stefan                    38 Altendorf                  2:02.57,4    57.01,1  (1521)  10       46.  
  852. Blum Andreas                        38 Bern                       2:03.20,3    57.24,0    (34)  10       47.  
  853. Celoria Marco                       71 Morbio Inferiore           2:03.37,3    57.41,0  (2073)  7        354. 
  854. Hengge Ernesto, Mezzovico           45 SP Camignolo               2:03.40,0    57.43,7  (1769)  9        132. 
  855. Russo Alessandro                    75 I-Verano                   2:03.50,8    57.54,5  (1182)  7        355. 
  856. Egloff Jules, Zufikon               30 LG Egelsee                 2:04.04,0    58.07,7  (1193)  10       48.  
  857. Castelletti Franco                  46 Morbio Inferiore           2:04.26,3    58.30,0  (1941)  9        133. 
  858. Cafaro Gianluca, I                  68 G.P. Miralago              2:04.49,0    58.52,7  (1607)  7        356. 
  859. Wyss Michael                        69 Niederbipp                 2:06.23,4  1:00.27,1  (1590)  7        357. 
  860. Hesse Hans                          59 D-Augsburg                 2:06.36,1  1:00.39,8  (1280)  8        308. 
  861. Hermann Wolfgang                    52 D-Augsburg                 2:06.36,9  1:00.40,6  (1279)  8        309. 
  862. Thomas Niklaus                      61 Dättwil                    2:07.11,9  1:01.15,6  (1548)  8        310. 
  863. Baumann Hansjürg                    66 Hünenberg                  2:07.37,0  1:01.40,7  (1026)  7        358. 
  864. Fischer Urs                         59 Gordola                    2:07.51,1  1:01.54,8  (1683)  8        311. 
  865. Lucci Giuseppe                      42 Cugnasco                   2:08.43,0  1:02.46,7  (1330)  9        134. 
  866. Rodelli Daniele                     55 Lamone-Cadempino           2:09.08,2  1:03.11,9  (1842)  8        312. 
  867. De Ree Aloysius                     45 Cadro                      2:09.43,1  1:03.46,8  (1168)  9        135. 
  868. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona            2:12.24,0  1:06.27,7  (1103)  10       49.  
  869. De Agostini Dario, Bellinzona       46 Runners Club B'zona        2:12.26,9  1:06.30,6  (1807)  9        136. 
  870. Valli Giuseppe                      54 Morbio Inferiore           2:12.28,2  1:06.31,9  (1747)  8        313. 
  871. Donadini Renzo, Camorino            53 RCB                        2:12.29,1  1:06.32,8  (1808)  8        314. 
  872. Rauch Gottfried, D-Löwenstein       36 TSV Willsbach              2:15.21,4  1:09.25,1  (1760)  10       50.  
  873. Calzascia Ferdinando, Brissago      52 Sgf Brissago               2:16.07,6  1:10.11,3  (1700)  8        315. 
  874. Lanz Josef, D-Kressbronn            58 TV Kressbronn              2:25.16,1  1:19.19,8  (1817)  8        316. 
  875. Rizzi Luciano, Minusio              53 SPL Locarnese              2:28.31,2  1:22.34,9  (1461)  8        317. 
  876. Küng Paul, Baar                     40 SLVS                       2:29.54,9  1:23.58,6  (1313)  10       51.  
  877. Ravessoud André, Yverdon-les-Bains  31 USY                        2:35.30,6  1:29.34,3  (1445)  10       52.  
  878. Santacroce Pasquale, Locarno        43 SPL Locarnese              2:45.46,5  1:39.50,2  (1494)  9        137. 
  879. Gadda Giancarlo, Tenero             50 SPL Locarnese              2:45.47,6  1:39.51,3  (1231)  9        138. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.