Maratona Uomini

XIX Maratona Ticino 2001 - Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località               tempo    ritardo    pett  cat/posto     
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kolly Pierre-André, Bulle           62 FSG Bulle                  2:22.03,9      -----   (135)  1        1.   
    2. Schneble Gerhard, D-Gailingen       69 TV Gailingen               2:24.01,9     1.58,0     (1)  1        2.   
    3. Seiler Christoph, Bern              69 TV Längasse Bern           2:28.58,4     6.54,5   (219)  1        3.   
    4. Engeli Thomas                       68 Thusis                     2:30.55,5     8.51,6    (68)  1        4.   
    5. Gerber Beat                         72 Utzenstorf                 2:31.39,7     9.35,8   (321)  1        5.   
    6. Peter Peter                         66 Männedorf                  2:31.57,2     9.53,3   (354)  1        6.   
    7. Roulier Gilbert, Oberwil i. S.      72 All Blacks Berner Oberlan  2:32.24,4    10.20,5   (205)  1        7.   
    8. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese           2:32.27,1    10.23,2   (156)  1        8.   
    9. Winkler Thomas, Köniz               73 ST Bern                    2:32.47,0    10.43,1   (258)  1        9.   
   10. Moghini Fabrizio, Savosa            53 USC Capriaschese           2:33.37,6    11.33,7   (169)  2        1.   
   11. Cattori Jean-Marc, Ascona           74 VIRTUS Locarno             2:34.54,7    12.50,8    (52)  1        10.  
   12. Günthardt Bruno, Kleinandelfingen   69 Finishers Club Winterthur  2:37.14,8    15.10,9   (106)  1        11.  
   13. Newmann Denis                       69 Schaffhausen               2:37.45,0    15.41,1   (182)  1        12.  
   14. Wintersteiner Martin, D-Benediktbeu 66 LG Vogelsberg              2:38.00,8    15.56,9   (349)  1        13.  
   15. Christen Isidor, Ebikon             66 LR Gettnau                 2:38.29,3    16.25,4     (4)  1        14.  
   16. Bel René, Cerneux-Péquignot         63 Cerneux-Péquignot          2:38.36,7    16.32,8    (27)  1        15.  
   17. Scharnweber Frank, D-Aulendorf      64 LJG Unterschwarzach        2:39.17,0    17.13,1   (314)  1        16.  
   18. Piccirillo Antonio, Mollis          66 LG Glarus                  2:39.33,2    17.29,3   (192)  1        17.  
   19. Anania Gennaro, I-Luino (VA)        56 Atl. Verbano               2:40.01,5    17.57,6    (15)  2        2.   
   20. Guillet Laurent, Marly              67 CA Marly                   2:40.40,7    18.36,8   (105)  1        18.  
   21. Malvestiti Fabio                    59 I-Busto Arsizio            2:41.24,3    19.20,4   (385)  2        3.   
   22. Küng Paul, Glarus                   56 LG Glarus                  2:41.41,8    19.37,9   (140)  2        4.   
   23. Kerber Alexander                    69 Zofingen                   2:42.04,2    20.00,3    (35)  1        19.  
   24. Ostertag Andreas, Männedorf         57 LC Meilen                  2:42.07,7    20.03,8   (384)  2        5.   
   25. Brusorio Claudio, Lodrino           59 VIRTUS Locarno             2:42.35,0    20.31,1    (44)  2        6.   
   26. Studer Rolf, Wangen b. Olten        70 LSG Olten                  2:43.13,4    21.09,5   (230)  1        20.  
   27. Willisegger Bruno, Zofingen         73 Triathlon Club Zofingen    2:44.08,0    22.04,1   (255)  1        21.  
   28. Coter Mario, I-Vertova BG           50 GS Semonte                 2:44.26,2    22.22,3   (356)  3        1.   
   29. Testorelli Alain, Intragna          71 SAM Massagno               2:44.40,0    22.36,1   (235)  1        22.  
   30. Huber Max, Erstfeld                 62 Tri Uri                    2:44.57,1    22.53,2   (338)  1        23.  
   31. Beccarelli Giuliano, Uster          64 LC Uster                   2:46.28,7    24.24,8   (295)  1        24.  
   32. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco            2:46.33,6    24.29,7   (350)  1        25.  
   33. Vogel Bruno, Glarus                 59 SSC Langnau                2:46.44,4    24.40,5   (242)  2        7.   
   34. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                   2:46.48,0    24.44,1   (107)  1        26.  
   35. Nyffenegger Lorenz, Burgdorf        63 Sport Team Fadegrad        2:46.57,7    24.53,8   (184)  1        27.  
   36. Salinetti Michele, Cureglia         72 SAM Massagno               2:47.10,7    25.06,8   (379)  1        28.  
   37. Cattin Philippe, Neuenhof           67 ASVZ Zürich                2:47.16,7    25.12,8    (51)  1        29.  
   38. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                2:47.40,1    25.36,2   (217)  1        30.  
   39. Favre Marcel, Riaz                  64 FSG Neirivue               2:48.34,3    26.30,4    (73)  1        31.  
   40. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano Mila 64 US Acli Giurati            2:49.46,2    27.42,3   (377)  1        32.  
   41. Barbieri Arturo, I-Samarate         50 ARC Busto Arsizio          2:50.33,4    28.29,5    (22)  3        2.   
   42. Perez Raoul, Cugy VD                69 FC Lausanne                2:50.34,2    28.30,3   (336)  1        33.  
   43. Nehmest Neal                        60 Troinex                    2:50.37,1    28.33,2   (181)  2        8.   
   44. Basadonna Paolo, I-Milano           65 US ACLI Giurati Milano     2:50.39,0    28.35,1   (376)  1        34.  
   45. Ruckstühl Christian                 76 Udligenswil                2:50.44,2    28.40,3   (323)  1        35.  
   46. Staudenmann Stefan, Nussbaumen b.Ba 62 LG Horn                    2:51.04,5    29.00,6   (226)  1        36.  
   47. Stein Marcus, Locarno               67 SPL Locarnese              2:51.44,8    29.40,9   (229)  1        37.  
   48. Sager David, Zürich                 73 ASVZ Zürich                2:51.50,5    29.46,6   (208)  1        38.  
   49. Brenn Jürg, Zürich                  50 ASVZ Zürich                2:51.55,8    29.51,9    (42)  3        3.   
   50. Pedrazzini Giacomo                  67 Tenero                     2:52.34,2    30.30,3   (291)  1        39.  
   51. Birra Fiorenzo, Biasca              60 US Mairengo                2:53.18,2    31.14,3    (32)  2        9.   
   52. Duconjic Ilija, Horgen              57 LAC TV Unterstrass         2:53.30,1    31.26,2    (64)  2        10.  
   53. Börsig Volker, Klosters             69 LG Kreis Dachau            2:53.42,8    31.38,9    (39)  1        40.  
   54. Guglielmetti Armando, Massagno      46 SAM Massagno               2:54.54,6    32.50,7   (104)  3        4.   
   55. Reckermann Ralf, D-Kadelburg        68 LG Hohenfels               2:55.03,7    32.59,8   (196)  1        41.  
   56. Troller Rolf, Langnau am Albis      52 SSC Langnau                2:55.04,3    33.00,4   (345)  2        11.  
   57. Kimmel Franz, D-Lauchringen         51 LG Hohenfels               2:55.09,0    33.05,1   (129)  3        5.   
   58. Wey Erwin, Samstagern               58 TV Samstagern              2:56.07,7    34.03,8   (287)  2        12.  
   59. Paniz Sandro, I-Vertemate CO        51 Team Lario                 2:56.13,8    34.09,9   (495)  3        6.   
   60. Pfeiffer Thomas, D-Wangen           70 Harter Team                2:56.19,5    34.15,6   (190)  1        42.  
   61. Madak Mustafa                       48 Pratteln                   2:56.49,8    34.45,9   (328)  3        7.   
   62. Benz Felix, Heerbrugg               60 Mila Rheintal              2:57.05,4    35.01,5    (28)  2        13.  
   63. Lüscher Urs, Bonstetten             74 LLC Altstetten             2:57.19,1    35.15,2   (154)  1        43.  
   64. Locatelli Giovanni, I-Bergamo       61 Atletica Ciserano          2:57.34,2    35.30,3   (149)  2        14.  
   65. Ripamonti Luca, I-Monza MI          72 Gamber de Cuncuress        2:57.46,8    35.42,9   (367)  1        44.  
   66. Bähler Ueli, Uetendorf              66 Thuner Laufträff           2:57.53,5    35.49,6    (18)  1        45.  
   67. Steiger André                       67 Lachen SZ                  2:57.58,2    35.54,3   (228)  1        46.  
   68. Statnik Udo, D-Lindau/Obr.          60 Tri. Lindenberg            2:58.12,9    36.09,0   (355)  2        15.  
   69. Silvant Olivier, Magglingen/Macolin 67 CC Nidau                   2:58.43,3    36.39,4   (223)  1        47.  
   70. Grohmann Raphael, D-Konstanz        59 ASC Konstanz               2:58.44,5    36.40,6   (292)  2        16.  
   71. Busetti Fabio, I-Castello di B.(LC) 74 Avis-Oggiono Lecco         2:58.44,9    36.41,0   (364)  1        48.  
   72. Mazzeo Antonio, I-Bergamo           52 Atl. Ciserano              2:58.47,3    36.43,4   (161)  2        17.  
   73. Puppis Claudio                      46 Ennetturgi                 2:58.48,4    36.44,5   (195)  3        8.   
   74. Krebs Martin, Zürich                64 ASVZ Zürich                2:59.04,2    37.00,3   (137)  1        49.  
   75. Tucci Andrea, I-Desio               67 GS Marciatori Desio        2:59.09,3    37.05,4   (238)  1        50.  
   76. Mottalini Fausto, I-Morbegno (SO)   51 A.S. Lanzada               2:59.17,0    37.13,1   (172)  3        9.   
   77. Lüscher Hanspeter, Zürich           78 LLC Altstetten             2:59.17,8    37.13,9   (153)  1        51.  
   78. Gonçalves Jaime, Neuchâtel          64 Marathoniens Neuchàtelois  2:59.32,9    37.29,0    (94)  1        52.  
   79. Pollich Nick                        69 D-Stuttgart                2:59.54,4    37.50,5   (193)  1        53.  
   80. Richard Daniel                      66 Huttwil                    3:00.26,1    38.22,2   (197)  1        54.  
   81. Besomi Matteo, Tesserete            60 USC Capriaschese           3:00.26,8    38.22,9   (267)  2        18.  
   82. Lungo Angelo, Lugano                67 SSRG Bioggio               3:01.06,9    39.03,0   (152)  1        55.  
   83. Wenger René                         56 Thalwil                    3:01.23,9    39.20,0   (249)  2        19.  
   84. Widmann Bernhard, D-Fronreute       49 LG Welfen                  3:02.30,0    40.26,1   (251)  3        10.  
   85. Bürki Rolf, Utzenstorf              59 LT Utzenstorf              3:02.45,9    40.42,0    (46)  2        20.  
   86. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                   3:02.50,2    40.46,3    (74)  1        56.  
   87. Schertenleib Thomas, Heimberg       62 All Blacks Berner Oberlan  3:03.05,0    41.01,1   (211)  1        57.  
   88. Grosser Guido                       66 D-Stuttgart                3:03.27,2    41.23,3   (297)  1        58.  
   89. Maier Konrad, D-Hohentengen         62 LG Hohefels                3:03.41,1    41.37,2   (157)  1        59.  
   90. Zanoni René, Widen                  47 LG Egelsee                 3:03.59,4    41.55,5   (263)  3        11.  
   91. Mangili Flavio, I-Bergamo           52 Atl. Ciserano              3:04.23,6    42.19,7   (158)  2        21.  
   92. Lingg Dieter, D-Blitzenreute        58 LG Welfen                  3:04.42,2    42.38,3   (315)  2        22.  
   93. Höfle Reinhard, A-Götzis            68 Saeco Power Team           3:04.57,6    42.53,7   (369)  1        60.  
   94. Gianoli Diego, I-Sondrio            62 2002 Marathon Club         3:05.15,9    43.12,0    (89)  1        61.  
   95. Kahoun Thomas, Visp                 61 LV Visp                    3:05.22,7    43.18,8   (127)  2        23.  
   96. Rüesch Günter, D-Inzlingen          51 TV Inzlingen               3:05.34,8    43.30,9   (301)  3        12.  
   97. Keller Wolfgang, D-Gundelfingen     52 Gundelfinger TS            3:05.41,8    43.37,9   (332)  2        24.  
   98. Alder Rüedi                         54 Wald ZH                    3:05.57,0    43.53,1   (294)  2        25.  
   99. Fiori Piero, I-Briosco MI           51 Amici dello Sport          3:06.00,3    43.56,4   (362)  3        13.  
  100. Seeger Horst, D-Mönchweiler         38 FC Unterkirnach            3:06.22,1    44.18,2   (218)  4        1.   
  101. Fallet Kim-Hoon, Avully             72 AC Avully                  3:06.44,1    44.40,2    (71)  1        62.  
  102. Baier Burkhard Dr., D-Berlin        65 LA Straussberg             3:06.49,4    44.45,5    (19)  1        63.  
  103. Balzer Dietmar                      63 Reinach AG                 3:06.54,8    44.50,9    (21)  1        64.  
  104. Rossi Franco, Muralto               56 SPL Locarnese              3:08.16,7    46.12,8   (203)  2        26.  
  105. Magnoni Fabrizio, I-Saltrio         52 Atl. Team Brianza          3:08.21,1    46.17,2   (371)  2        27.  
  106. Gerber Daniel, Thalwil              67 SSC Langnau                3:09.46,5    47.42,6    (84)  1        65.  
  107. Frick Roland                        57 Hergiswil NW               3:09.54,9    47.51,0    (78)  2        28.  
  108. Gygax Res                           59 Muri b. Bern               3:10.25,0    48.21,1   (298)  2        29.  
  109. Van Gessel Roland, D-Radolfzell     51 LG Radolfzell              3:10.29,3    48.25,4   (239)  3        14.  
  110. Martignoni Geo                      71 Minusio                    3:10.29,9    48.26,0   (359)  1        66.  
  111. Ackermann Erich                     68 Buochs                     3:10.35,5    48.31,6   (339)  1        67.  
  112. Russo Walter, I-Bergamo             53 Amatori Gorle              3:10.47,4    48.43,5   (382)  2        30.  
  113. Mödinger Walter                     56 D-Ulm                      3:10.50,1    48.46,2   (306)  2        31.  
  114. Wenger Markus, Münsingen            53 ST Bern                    3:10.53,5    48.49,6   (248)  2        32.  
  115. Sutter Thomas                       61 Reinach BL                 3:10.57,3    48.53,4   (234)  2        33.  
  116. Meier Stefan, Wädenswil             70 SSC Langnau                3:11.02,3    48.58,4   (344)  1        68.  
  117. Good Jvo                            53 Au SG                      3:11.11,2    49.07,3    (96)  2        34.  
  118. Nava Marco                          70 I-Erba (CO)                3:11.36,0    49.32,1   (179)  1        69.  
  119. Hegner Hermann, Zürich              58 ASVZ Zürich                3:11.39,5    49.35,6   (112)  2        35.  
  120. Fransen Jaap, Zürich                68 ASVZ Zürich                3:11.49,7    49.45,8    (77)  1        70.  
  121. Venturini Gianpietro                39 I-Casorate Sempione VA     3:11.52,8    49.48,9   (373)  4        2.   
  122. von Arx Theo, Hägendorf             64 LSG Olten                  3:11.59,3    49.55,4   (348)  1        71.  
  123. Glaus Martin, Thalwil               59 SSC Langnau                3:12.30,6    50.26,7    (92)  2        36.  
  124. Luetolf Pascal                      66 Luzern                     3:13.30,0    51.26,1   (341)  1        72.  
  125. Dattrino Sergio                     47 Gorduno                    3:14.43,8    52.39,9   (325)  3        15.  
  126. Cartier Alexander, Zürich           75 ASVZ Zürich                3:14.58,6    52.54,7    (49)  1        73.  
  127. Sennheiser Andreas, Zürich          74 ASVZ Zürich                3:14.58,9    52.55,0   (221)  1        74.  
  128. Wagen Martin                        69 Oberwil BL                 3:15.09,7    53.05,8   (243)  1        75.  
  129. Jaquet Raymond, Lausanne            61 Le Pied du Jura            3:15.34,8    53.30,9   (124)  2        37.  
  130. Hutter Cyrill                       71 Luzern                     3:15.56,2    53.52,3   (119)  1        76.  
  131. Kuster Otto                         41 Thalwil                    3:16.03,2    53.59,3   (307)  4        3.   
  132. Lejon Xavier, F-Gien, Loiret        66 Otis                       3:16.36,3    54.32,4   (143)  1        77.  
  133. Carcaterra Armando, I               63 Società Canottieri Milano  3:17.57,1    55.53,2    (48)  1        78.  
  134. Häberli Peter, Langnau a/A          51 SSC Langnau                3:18.01,2    55.57,3   (108)  3        16.  
  135. Spycher Wolfram, Thônex             61 AC Avully                  3:18.10,1    56.06,2   (225)  2        38.  
  136. Sicurelli Ernesto, Davos Platz      48 Track Club Davos           3:18.17,7    56.13,8   (222)  3        17.  
  137. Montanari Giorgio, I-Somma Lombardo 47 GP Arsaghese               3:18.29,2    56.25,3   (374)  3        18.  
  138. Seneschi Nikolaus, D-Tettnang       67 Stadt Tettnang             3:18.39,0    56.35,1   (335)  1        79.  
  139. Gruber Helmut, A-Perchtoldsdorf     46 OMV-MRS                    3:18.44,7    56.40,8   (101)  3        19.  
  140. Doerfliger Claude, Corcelles NE     51 Tresmollo                  3:18.57,1    56.53,2   (283)  3        20.  
  141. Gericke Conrad G.                   68 Zürich                     3:19.11,2    57.07,3    (86)  1        80.  
  142. Wehrle Bernhard, D                  49 TUS Badenweiler            3:19.28,7    57.24,8   (247)  3        21.  
  143. Gross Stephan, Neuchâtel            71 Marti Sports               3:19.33,5    57.29,6   (276)  1        81.  
  144. Eichholzer Hans                     45 Brütten                    3:19.48,6    57.44,7    (65)  3        22.  
  145. Schmucki Viktor                     40 Dürnten                    3:19.56,9    57.53,0   (214)  4        4.   
  146. Copes Stefano, I-Besozzo            71 GP Miralago                3:21.30,4    59.26,5    (56)  1        82.  
  147. Naegeling Markus                    67 Basel                      3:21.45,5    59.41,6   (178)  1        83.  
  148. Guggisberg Beat, Untersiggenthal    61 LG Sikinga                 3:22.07,8  1:00.03,9   (102)  2        39.  
  149. Ramelli Fabio, Minusio              50 SPL                        3:22.16,9  1:00.13,0   (334)  3        23.  
  150. Gnägi Erhard                        59 Jens                       3:22.51,1  1:00.47,2    (93)  2        40.  
  151. Jost Thomas                         62 Zürich                     3:22.53,7  1:00.49,8   (126)  1        84.  
  152. Bargetze Silvio                     61 FL-Triesen                 3:23.12,5  1:01.08,6    (23)  2        41.  
  153. Mienkowski Piotr                    74 Zürich                     3:23.14,0  1:01.10,1   (381)  1        85.  
  154. Ares Costantino, Walenstadt         55 Tri Club Vaduz             3:23.21,1  1:01.17,2    (16)  2        42.  
  155. Weber Markus                        62 Jens                       3:23.24,0  1:01.20,1   (246)  1        86.  
  156. Borcarb Jean-Paul, Neirivue         59 FSG Neirivue               3:23.25,9  1:01.22,0    (38)  2        43.  
  157. Dellapiana Fausto, I-Treviolo       51 Atl. Ciserano              3:23.29,7  1:01.25,8    (61)  3        24.  
  158. Busi Luciano                        40 I-Milano                   3:23.51,7  1:01.47,8    (47)  4        5.   
  159. Nünlist Christoph, Oberbuchsiten    72 LSG Olten                  3:23.52,7  1:01.48,8   (347)  1        87.  
  160. Wild Ruedi, Bubikon                 70 TV Bubikon                 3:23.55,0  1:01.51,1   (254)  1        88.  
  161. Fritsch Johannes, D-Ravensburg      50 DAV Ravensburg             3:24.16,8  1:02.12,9    (79)  3        25.  
  162. Schaufelberger Philippe, Zürich     68 ASVZ Zürich                3:24.52,1  1:02.48,2   (210)  1        89.  
  163. Gaume Stephane, Peseux              71 Marti Sport                3:25.08,5  1:03.04,6   (284)  1        90.  
  164. Suter Peter                         57 Ossingen                   3:25.24,4  1:03.20,5   (288)  2        44.  
  165. Römer Heinz-Peter, D-Filderstadt    62 100 Marathon Club          3:25.42,7  1:03.38,8   (202)  1        91.  
  166. Schmid Wolfgang, D-Ulm              67 Xcellis                    3:25.53,2  1:03.49,3   (329)  1        92.  
  167. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                 3:26.15,1  1:04.11,2    (30)  2        45.  
  168. Weinert Torsten, D-Passau           66 LG Passau                  3:26.29,5  1:04.25,6   (274)  1        93.  
  169. Rinaldi Francesco, I-Padova         59 Enichem Venezia            3:27.01,0  1:04.57,1   (198)  2        46.  
  170. Fink Dieter                         56 Niederdorf                 3:27.21,8  1:05.17,9   (299)  2        47.  
  171. Roth Klaus Peter, D-Frankfurt       59 Tsg Nordwest 1898          3:28.03,1  1:05.59,2   (285)  2        48.  
  172. Muri Giorgio                        55 Bellinzona                 3:28.27,2  1:06.23,3   (176)  2        49.  
  173. Paternollo Franco, I                60 Società Canottieri Milano  3:28.42,1  1:06.38,2   (188)  2        50.  
  174. König Dierk                         68 D-Inzlingen                3:28.49,4  1:06.45,5   (309)  1        94.  
  175. Waser Beat                          60 Ennetbürgen                3:28.51,3  1:06.47,4   (245)  2        51.  
  176. Gesualdo Edoardo                    61 Morbio Inferiore           3:29.10,9  1:07.07,0    (88)  2        52.  
  177. Karrer Heinz, Schlieren             57 LLC Altstetten             3:29.14,4  1:07.10,5   (278)  2        53.  
  178. Cerutti Marco, Bellinzona           52 Runners Club Bellinzona    3:29.28,2  1:07.24,3   (282)  2        54.  
  179. Grimm Donat                         70 Zürich                     3:29.49,5  1:07.45,6   (100)  1        95.  
  180. Schneeberger Markus, Spiez          56 Laufterff Spiez            3:29.54,6  1:07.50,7   (215)  2        55.  
  181. Mayer Wilfried, D-Ravensburg        52 DUV                        3:29.58,7  1:07.54,8   (160)  2        56.  
  182. Basletta Fausto, I-Bergamo          51 Atl. Ciserano              3:30.00,5  1:07.56,6    (24)  3        26.  
  183. Gourjeandé Stéphane                 66 F-Gien, Loiret             3:30.36,9  1:08.33,0    (97)  1        96.  
  184. Demarco Francesco, I-Casnate (CO)   56 Podistica Viola Como       3:31.24,9  1:09.21,0    (62)  2        57.  
  185. Egli Christoph                      70 Fribourg                   3:31.33,2  1:09.29,3   (303)  1        97.  
  186. Lievens Claude                      42 F-Châtenay-Malbry          3:31.36,7  1:09.32,8   (146)  3        27.  
  187. Jakuk Klaus, D                      56 TUS Badenweiler            3:31.57,8  1:09.53,9   (123)  2        58.  
  188. Jaccond Blaise                      63 Rolle                      3:32.01,9  1:09.58,0   (121)  1        98.  
  189. Spiess Bernhard, Benken ZH          54 ASVZ                       3:32.06,3  1:10.02,4   (224)  2        59.  
  190. Tschuemperlin Daniel, Binningen     60 Pro Fit                    3:32.38,1  1:10.34,2   (273)  2        60.  
  191. Ligi Patrick                        72 Hägendorf                  3:33.01,0  1:10.57,1   (147)  1        99.  
  192. Kaiser Herbert, D-Neustadt          47 PTSV Neustadt              3:33.23,7  1:11.19,8   (305)  3        28.  
  193. Graber Marcel, Jona                 67 Läufergruppe ZKB           3:33.56,0  1:11.52,1    (98)  1        100. 
  194. Berger Gerhard, Hägendorf           54 SLVS                       3:34.09,8  1:12.05,9    (29)  2        61.  
  195. Eckert Franz                        47 D-Albruck                  3:34.10,8  1:12.06,9   (280)  3        29.  
  196. Ackermann Peter                     66 Wiesendangen               3:34.38,4  1:12.34,5   (302)  1        101. 
  197. Passoni Enzo                        53 Coldrerio                  3:35.07,9  1:13.04,0   (372)  2        62.  
  198. Züger Edwin                         45 St. Gallen                 3:35.08,8  1:13.04,9   (266)  3        30.  
  199. Poltéra Peter                       47 Beringen                   3:35.21,5  1:13.17,6   (194)  3        31.  
  200. Keller Daniel                       67 Bolligen                   3:35.43,7  1:13.39,8   (128)  1        102. 
  201. Gugler Stefan, Tafers               67 LAT Sense                  3:35.44,9  1:13.41,0   (103)  1        103. 
  202. Theler Christian                    75 Luzern                     3:36.22,2  1:14.18,3   (310)  1        104. 
  203. Corti Michele, I-Sondrio            67 GS Valgerola               3:36.44,9  1:14.41,0   (268)  1        105. 
  204. Rüedi Walter                        57 Diessenhofen               3:37.14,3  1:15.10,4   (206)  2        63.  
  205. Eugster Hugo                        50 St. Gallen                 3:37.46,9  1:15.43,0    (69)  3        32.  
  206. Rivola Roberto                      59 Bolligen                   3:38.37,4  1:16.33,5   (200)  2        64.  
  207. Rösti Fred, Steffisburg             50 All-Blacks                 3:39.30,5  1:17.26,6   (289)  3        33.  
  208. Christ Markus                       68 Luzern                     3:39.56,3  1:17.52,4    (55)  1        106. 
  209. Lengen Guido                        61 Dänikon ZH                 3:40.12,7  1:18.08,8   (145)  2        65.  
  210. Giger Claudio                       68 Zürich                     3:40.17,7  1:18.13,8    (90)  1        107. 
  211. Beutler Thomas, Zürich              61 Lauftreff Greifensee       3:41.12,4  1:19.08,5   (296)  2        66.  
  212. Bonelli Corrado, I                  62 Società Canottieri Milano  3:41.28,4  1:19.24,5    (36)  1        108. 
  213. Hirti Orlando                       59 Hausen am Albis            3:41.46,4  1:19.42,5   (378)  2        67.  
  214. Zucchinali Gregorio, I-Ciserano (BG 58 Atl. Ciserano              3:41.59,0  1:19.55,1   (265)  2        68.  
  215. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO     71 Atletica Team Brianza      3:43.26,1  1:21.22,2   (360)  1        109. 
  216. Haefeli Peter                       55 Zürich                     3:43.29,3  1:21.25,4   (109)  2        69.  
  217. Maag Walter                         47 Siblingen                  3:43.33,2  1:21.29,3   (155)  3        34.  
  218. Zajic Peter                         74 Minusio                    3:43.37,7  1:21.33,8   (313)  1        110. 
  219. Winter Hansruedi                    55 Horgen                     3:44.04,3  1:22.00,4   (260)  2        70.  
  220. Villiger Mathias                    73 Bern                       3:44.53,6  1:22.49,7   (240)  1        111. 
  221. Jaggi Heinz                         45 Frick                      3:46.16,3  1:24.12,4   (122)  3        35.  
  222. Lengen Alois                        54 Wilen (Sarnen)             3:47.01,6  1:24.57,7   (144)  2        71.  
  223. Dell'Oca Antonio, I-Briosco         43 Amici Sport di Briosco     3:48.33,4  1:26.29,5   (363)  3        36.  
  224. Schillinger Erwin                   52 Morcote                    3:48.48,4  1:26.44,5   (286)  2        72.  
  225. Cortinovis Paolo, I-Zogno           48 Atl. Ciserano              3:49.04,4  1:27.00,5    (57)  3        37.  
  226. Bosshard Christian                  62 Lausen                     3:49.07,5  1:27.03,6    (40)  1        112. 
  227. Heer Alois                          51 Obfelden                   3:49.13,3  1:27.09,4   (111)  3        38.  
  228. Maretic Ivan, D-Badenweiler         57 TUS Badenweiler            3:49.14,1  1:27.10,2   (159)  2        73.  
  229. Wieland Ernesto                     56 Küsnacht ZH                3:49.30,9  1:27.27,0   (253)  2        74.  
  230. Maggioni Graziano                   60 I-Besana /MI               3:49.50,4  1:27.46,5   (352)  2        75.  
  231. Tropschuh Günther                   40 Wölflinswil                3:50.10,4  1:28.06,5   (237)  4        6.   
  232. Eggimann Thomas                     61 Worb                       3:50.26,6  1:28.22,7   (317)  2        76.  
  233. Folch Juan                          66 Strengelbach               3:50.48,5  1:28.44,6    (76)  1        113. 
  234. Solfrizzo Paolo, I-Caponago MI      59 GP Gamber de Cuncuress     3:51.13,4  1:29.09,5   (366)  2        77.  
  235. Brunner Daniel, Uster               68 LC Sulzbach                3:51.21,6  1:29.17,7    (43)  1        114. 
  236. Dinardo Andrea, I-Zingonia (BG)     52 Atl. Ciserano              3:51.47,9  1:29.44,0    (63)  2        78.  
  237. Moser Benno, Berneck                43 Mila Rheintal              3:53.38,8  1:31.34,9   (171)  3        39.  
  238. Fuerst Reinhard                     70 Chur                       3:53.59,3  1:31.55,4    (80)  1        115. 
  239. Genné Daniel                        64 La Chaux-de-Fonds          3:54.29,7  1:32.25,8    (83)  1        116. 
  240. Stenz Walter, Cabbiolo              45 Quadrifoglio               3:54.33,1  1:32.29,2   (368)  3        40.  
  241. Preuss Stephan                      78 Faoug                      3:54.33,6  1:32.29,7   (271)  1        117. 
  242. Ammendola Mario, I-Seriate          51 Atl. Ciserano              3:54.43,7  1:32.39,8    (14)  3        41.  
  243. Bumann Daniel                       58 La Punt-Chamues-ch         3:55.20,1  1:33.16,2   (337)  2        79.  
  244. Kohne Stephan, D-Jchenheim          64 SF Jchenheim               3:56.06,0  1:34.02,1   (277)  1        118. 
  245. Laffer Urs                          59 Oensingen                  3:56.41,2  1:34.37,3   (142)  2        80.  
  246. Kritzler Philipp, D-Wasserburg / Bo 65 Ruderclub Lindau           3:57.35,3  1:35.31,4   (357)  1        119. 
  247. Bechtiger Marcel                    60 Horgen                     3:58.32,1  1:36.28,2    (26)  2        81.  
  248. Neageli-Kober Jörg                  55 Zürich                     3:58.59,8  1:36.55,9   (180)  2        82.  
  249. Lovato Dario                        61 I-Paderno Dugnano (MI)     3:59.47,5  1:37.43,6   (151)  2        83.  
  250. Winiger-Koch Othmar                 54 Emmen                      4:00.31,3  1:38.27,4   (256)  2        84.  
  251. Füssel Peter                        46 D-Baienfurt                4:01.22,8  1:39.18,9   (322)  3        42.  
  252. Müller Peter                        58 Luzern                     4:01.49,0  1:39.45,1   (174)  2        85.  
  253. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Teddybär 1-4               4:02.19,2  1:40.15,3   (120)  1        120. 
  254. Ochsenbein Georg, Dübendorf         70 Caesars                    4:02.58,7  1:40.54,8   (343)  1        121. 
  255. Peter Robert, Davos Platz           60 Track Club Davos           4:04.15,1  1:42.11,2   (189)  2        86.  
  256. Werner Andreas                      68 D-Ulm                      4:05.08,6  1:43.04,7   (330)  1        122. 
  257. Waller Max                          50 Bern                       4:09.40,5  1:47.36,6   (244)  3        43.  
  258. Schmied Martin                      71 Zürich                     4:09.55,6  1:47.51,7   (213)  1        123. 
  259. Knechtli Martin                     52 Leutwil                    4:12.24,0  1:50.20,1   (131)  2        87.  
  260. Kobi Peider                         60 Obfelden                   4:14.55,6  1:52.51,7   (134)  2        88.  
  261. Colombo Livio, I-Concorezzo         51 Gamber de Cuncuress        4:18.25,1  1:56.21,2   (365)  3        44.  
  262. Zala Giancarlo, Ascona              41 SPL Locarnese              4:21.07,2  1:59.03,3   (261)  4        7.   
  263. Piazzalunga Giuliano, I-Paladina    47 Atl. Ciserano              4:21.52,4  1:59.48,5   (191)  3        45.  
  264. Krapf René, Tann                    37 SG Dürnten                 4:22.37,5  2:00.33,6   (312)  4        8.   
  265. Cattaneo Renzo, Novaggio            26 GAB Bellinzona             4:27.33,4  2:05.29,5    (50)  4        9.   
  266. Kuendig Marco                       73 Zürich                     4:37.00,0  2:14.56,1   (139)  1        124. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.