(1) Maratona Uomini

XIX Maratona Ticino 2001 - (1) Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località               tempo    ritardo    pett  assolute      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kolly Pierre-André, Bulle           62 FSG Bulle                  2:22.03,9      -----   (135)  MaraU    1.   
    2. Schneble Gerhard, D-Gailingen       69 TV Gailingen               2:24.01,9     1.58,0     (1)  MaraU    2.   
    3. Seiler Christoph, Bern              69 TV Längasse Bern           2:28.58,4     6.54,5   (219)  MaraU    3.   
    4. Engeli Thomas                       68 Thusis                     2:30.55,5     8.51,6    (68)  MaraU    4.   
    5. Gerber Beat                         72 Utzenstorf                 2:31.39,7     9.35,8   (321)  MaraU    5.   
    6. Peter Peter                         66 Männedorf                  2:31.57,2     9.53,3   (354)  MaraU    6.   
    7. Roulier Gilbert, Oberwil i. S.      72 All Blacks Berner Oberlan  2:32.24,4    10.20,5   (205)  MaraU    7.   
    8. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese           2:32.27,1    10.23,2   (156)  MaraU    8.   
    9. Winkler Thomas, Köniz               73 ST Bern                    2:32.47,0    10.43,1   (258)  MaraU    9.   
   10. Cattori Jean-Marc, Ascona           74 VIRTUS Locarno             2:34.54,7    12.50,8    (52)  MaraU    11.  
   11. Günthardt Bruno, Kleinandelfingen   69 Finishers Club Winterthur  2:37.14,8    15.10,9   (106)  MaraU    12.  
   12. Newmann Denis                       69 Schaffhausen               2:37.45,0    15.41,1   (182)  MaraU    13.  
   13. Wintersteiner Martin, D-Benediktbeu 66 LG Vogelsberg              2:38.00,8    15.56,9   (349)  MaraU    14.  
   14. Christen Isidor, Ebikon             66 LR Gettnau                 2:38.29,3    16.25,4     (4)  MaraU    15.  
   15. Bel René, Cerneux-Péquignot         63 Cerneux-Péquignot          2:38.36,7    16.32,8    (27)  MaraU    16.  
   16. Scharnweber Frank, D-Aulendorf      64 LJG Unterschwarzach        2:39.17,0    17.13,1   (314)  MaraU    17.  
   17. Piccirillo Antonio, Mollis          66 LG Glarus                  2:39.33,2    17.29,3   (192)  MaraU    18.  
   18. Guillet Laurent, Marly              67 CA Marly                   2:40.40,7    18.36,8   (105)  MaraU    20.  
   19. Kerber Alexander                    69 Zofingen                   2:42.04,2    20.00,3    (35)  MaraU    23.  
   20. Studer Rolf, Wangen b. Olten        70 LSG Olten                  2:43.13,4    21.09,5   (230)  MaraU    26.  
   21. Willisegger Bruno, Zofingen         73 Triathlon Club Zofingen    2:44.08,0    22.04,1   (255)  MaraU    27.  
   22. Testorelli Alain, Intragna          71 SAM Massagno               2:44.40,0    22.36,1   (235)  MaraU    29.  
   23. Huber Max, Erstfeld                 62 Tri Uri                    2:44.57,1    22.53,2   (338)  MaraU    30.  
   24. Beccarelli Giuliano, Uster          64 LC Uster                   2:46.28,7    24.24,8   (295)  MaraU    31.  
   25. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco            2:46.33,6    24.29,7   (350)  MaraU    32.  
   26. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                   2:46.48,0    24.44,1   (107)  MaraU    34.  
   27. Nyffenegger Lorenz, Burgdorf        63 Sport Team Fadegrad        2:46.57,7    24.53,8   (184)  MaraU    35.  
   28. Salinetti Michele, Cureglia         72 SAM Massagno               2:47.10,7    25.06,8   (379)  MaraU    36.  
   29. Cattin Philippe, Neuenhof           67 ASVZ Zürich                2:47.16,7    25.12,8    (51)  MaraU    37.  
   30. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                2:47.40,1    25.36,2   (217)  MaraU    38.  
   31. Favre Marcel, Riaz                  64 FSG Neirivue               2:48.34,3    26.30,4    (73)  MaraU    39.  
   32. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano Mila 64 US Acli Giurati            2:49.46,2    27.42,3   (377)  MaraU    40.  
   33. Perez Raoul, Cugy VD                69 FC Lausanne                2:50.34,2    28.30,3   (336)  MaraU    42.  
   34. Basadonna Paolo, I-Milano           65 US ACLI Giurati Milano     2:50.39,0    28.35,1   (376)  MaraU    44.  
   35. Ruckstühl Christian                 76 Udligenswil                2:50.44,2    28.40,3   (323)  MaraU    45.  
   36. Staudenmann Stefan, Nussbaumen b.Ba 62 LG Horn                    2:51.04,5    29.00,6   (226)  MaraU    46.  
   37. Stein Marcus, Locarno               67 SPL Locarnese              2:51.44,8    29.40,9   (229)  MaraU    47.  
   38. Sager David, Zürich                 73 ASVZ Zürich                2:51.50,5    29.46,6   (208)  MaraU    48.  
   39. Pedrazzini Giacomo                  67 Tenero                     2:52.34,2    30.30,3   (291)  MaraU    50.  
   40. Börsig Volker, Klosters             69 LG Kreis Dachau            2:53.42,8    31.38,9    (39)  MaraU    53.  
   41. Reckermann Ralf, D-Kadelburg        68 LG Hohenfels               2:55.03,7    32.59,8   (196)  MaraU    55.  
   42. Pfeiffer Thomas, D-Wangen           70 Harter Team                2:56.19,5    34.15,6   (190)  MaraU    60.  
   43. Lüscher Urs, Bonstetten             74 LLC Altstetten             2:57.19,1    35.15,2   (154)  MaraU    63.  
   44. Ripamonti Luca, I-Monza MI          72 Gamber de Cuncuress        2:57.46,8    35.42,9   (367)  MaraU    65.  
   45. Bähler Ueli, Uetendorf              66 Thuner Laufträff           2:57.53,5    35.49,6    (18)  MaraU    66.  
   46. Steiger André                       67 Lachen SZ                  2:57.58,2    35.54,3   (228)  MaraU    67.  
   47. Silvant Olivier, Magglingen/Macolin 67 CC Nidau                   2:58.43,3    36.39,4   (223)  MaraU    69.  
   48. Busetti Fabio, I-Castello di B.(LC) 74 Avis-Oggiono Lecco         2:58.44,9    36.41,0   (364)  MaraU    71.  
   49. Krebs Martin, Zürich                64 ASVZ Zürich                2:59.04,2    37.00,3   (137)  MaraU    74.  
   50. Tucci Andrea, I-Desio               67 GS Marciatori Desio        2:59.09,3    37.05,4   (238)  MaraU    75.  
   51. Lüscher Hanspeter, Zürich           78 LLC Altstetten             2:59.17,8    37.13,9   (153)  MaraU    77.  
   52. Gonçalves Jaime, Neuchâtel          64 Marathoniens Neuchàtelois  2:59.32,9    37.29,0    (94)  MaraU    78.  
   53. Pollich Nick                        69 D-Stuttgart                2:59.54,4    37.50,5   (193)  MaraU    79.  
   54. Richard Daniel                      66 Huttwil                    3:00.26,1    38.22,2   (197)  MaraU    80.  
   55. Lungo Angelo, Lugano                67 SSRG Bioggio               3:01.06,9    39.03,0   (152)  MaraU    82.  
   56. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                   3:02.50,2    40.46,3    (74)  MaraU    86.  
   57. Schertenleib Thomas, Heimberg       62 All Blacks Berner Oberlan  3:03.05,0    41.01,1   (211)  MaraU    87.  
   58. Grosser Guido                       66 D-Stuttgart                3:03.27,2    41.23,3   (297)  MaraU    88.  
   59. Maier Konrad, D-Hohentengen         62 LG Hohefels                3:03.41,1    41.37,2   (157)  MaraU    89.  
   60. Höfle Reinhard, A-Götzis            68 Saeco Power Team           3:04.57,6    42.53,7   (369)  MaraU    93.  
   61. Gianoli Diego, I-Sondrio            62 2002 Marathon Club         3:05.15,9    43.12,0    (89)  MaraU    94.  
   62. Fallet Kim-Hoon, Avully             72 AC Avully                  3:06.44,1    44.40,2    (71)  MaraU    101. 
   63. Baier Burkhard Dr., D-Berlin        65 LA Straussberg             3:06.49,4    44.45,5    (19)  MaraU    102. 
   64. Balzer Dietmar                      63 Reinach AG                 3:06.54,8    44.50,9    (21)  MaraU    103. 
   65. Gerber Daniel, Thalwil              67 SSC Langnau                3:09.46,5    47.42,6    (84)  MaraU    106. 
   66. Martignoni Geo                      71 Minusio                    3:10.29,9    48.26,0   (359)  MaraU    110. 
   67. Ackermann Erich                     68 Buochs                     3:10.35,5    48.31,6   (339)  MaraU    111. 
   68. Meier Stefan, Wädenswil             70 SSC Langnau                3:11.02,3    48.58,4   (344)  MaraU    116. 
   69. Nava Marco                          70 I-Erba (CO)                3:11.36,0    49.32,1   (179)  MaraU    118. 
   70. Fransen Jaap, Zürich                68 ASVZ Zürich                3:11.49,7    49.45,8    (77)  MaraU    120. 
   71. von Arx Theo, Hägendorf             64 LSG Olten                  3:11.59,3    49.55,4   (348)  MaraU    122. 
   72. Luetolf Pascal                      66 Luzern                     3:13.30,0    51.26,1   (341)  MaraU    124. 
   73. Cartier Alexander, Zürich           75 ASVZ Zürich                3:14.58,6    52.54,7    (49)  MaraU    126. 
   74. Sennheiser Andreas, Zürich          74 ASVZ Zürich                3:14.58,9    52.55,0   (221)  MaraU    127. 
   75. Wagen Martin                        69 Oberwil BL                 3:15.09,7    53.05,8   (243)  MaraU    128. 
   76. Hutter Cyrill                       71 Luzern                     3:15.56,2    53.52,3   (119)  MaraU    130. 
   77. Lejon Xavier, F-Gien, Loiret        66 Otis                       3:16.36,3    54.32,4   (143)  MaraU    132. 
   78. Carcaterra Armando, I               63 Società Canottieri Milano  3:17.57,1    55.53,2    (48)  MaraU    133. 
   79. Seneschi Nikolaus, D-Tettnang       67 Stadt Tettnang             3:18.39,0    56.35,1   (335)  MaraU    138. 
   80. Gericke Conrad G.                   68 Zürich                     3:19.11,2    57.07,3    (86)  MaraU    141. 
   81. Gross Stephan, Neuchâtel            71 Marti Sports               3:19.33,5    57.29,6   (276)  MaraU    143. 
   82. Copes Stefano, I-Besozzo            71 GP Miralago                3:21.30,4    59.26,5    (56)  MaraU    146. 
   83. Naegeling Markus                    67 Basel                      3:21.45,5    59.41,6   (178)  MaraU    147. 
   84. Jost Thomas                         62 Zürich                     3:22.53,7  1:00.49,8   (126)  MaraU    151. 
   85. Mienkowski Piotr                    74 Zürich                     3:23.14,0  1:01.10,1   (381)  MaraU    153. 
   86. Weber Markus                        62 Jens                       3:23.24,0  1:01.20,1   (246)  MaraU    155. 
   87. Nünlist Christoph, Oberbuchsiten    72 LSG Olten                  3:23.52,7  1:01.48,8   (347)  MaraU    159. 
   88. Wild Ruedi, Bubikon                 70 TV Bubikon                 3:23.55,0  1:01.51,1   (254)  MaraU    160. 
   89. Schaufelberger Philippe, Zürich     68 ASVZ Zürich                3:24.52,1  1:02.48,2   (210)  MaraU    162. 
   90. Gaume Stephane, Peseux              71 Marti Sport                3:25.08,5  1:03.04,6   (284)  MaraU    163. 
   91. Römer Heinz-Peter, D-Filderstadt    62 100 Marathon Club          3:25.42,7  1:03.38,8   (202)  MaraU    165. 
   92. Schmid Wolfgang, D-Ulm              67 Xcellis                    3:25.53,2  1:03.49,3   (329)  MaraU    166. 
   93. Weinert Torsten, D-Passau           66 LG Passau                  3:26.29,5  1:04.25,6   (274)  MaraU    168. 
   94. König Dierk                         68 D-Inzlingen                3:28.49,4  1:06.45,5   (309)  MaraU    174. 
   95. Grimm Donat                         70 Zürich                     3:29.49,5  1:07.45,6   (100)  MaraU    179. 
   96. Gourjeandé Stéphane                 66 F-Gien, Loiret             3:30.36,9  1:08.33,0    (97)  MaraU    183. 
   97. Egli Christoph                      70 Fribourg                   3:31.33,2  1:09.29,3   (303)  MaraU    185. 
   98. Jaccond Blaise                      63 Rolle                      3:32.01,9  1:09.58,0   (121)  MaraU    188. 
   99. Ligi Patrick                        72 Hägendorf                  3:33.01,0  1:10.57,1   (147)  MaraU    191. 
  100. Graber Marcel, Jona                 67 Läufergruppe ZKB           3:33.56,0  1:11.52,1    (98)  MaraU    193. 
  101. Ackermann Peter                     66 Wiesendangen               3:34.38,4  1:12.34,5   (302)  MaraU    196. 
  102. Keller Daniel                       67 Bolligen                   3:35.43,7  1:13.39,8   (128)  MaraU    200. 
  103. Gugler Stefan, Tafers               67 LAT Sense                  3:35.44,9  1:13.41,0   (103)  MaraU    201. 
  104. Theler Christian                    75 Luzern                     3:36.22,2  1:14.18,3   (310)  MaraU    202. 
  105. Corti Michele, I-Sondrio            67 GS Valgerola               3:36.44,9  1:14.41,0   (268)  MaraU    203. 
  106. Christ Markus                       68 Luzern                     3:39.56,3  1:17.52,4    (55)  MaraU    208. 
  107. Giger Claudio                       68 Zürich                     3:40.17,7  1:18.13,8    (90)  MaraU    210. 
  108. Bonelli Corrado, I                  62 Società Canottieri Milano  3:41.28,4  1:19.24,5    (36)  MaraU    212. 
  109. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO     71 Atletica Team Brianza      3:43.26,1  1:21.22,2   (360)  MaraU    215. 
  110. Zajic Peter                         74 Minusio                    3:43.37,7  1:21.33,8   (313)  MaraU    218. 
  111. Villiger Mathias                    73 Bern                       3:44.53,6  1:22.49,7   (240)  MaraU    220. 
  112. Bosshard Christian                  62 Lausen                     3:49.07,5  1:27.03,6    (40)  MaraU    226. 
  113. Folch Juan                          66 Strengelbach               3:50.48,5  1:28.44,6    (76)  MaraU    233. 
  114. Brunner Daniel, Uster               68 LC Sulzbach                3:51.21,6  1:29.17,7    (43)  MaraU    235. 
  115. Fuerst Reinhard                     70 Chur                       3:53.59,3  1:31.55,4    (80)  MaraU    238. 
  116. Genné Daniel                        64 La Chaux-de-Fonds          3:54.29,7  1:32.25,8    (83)  MaraU    239. 
  117. Preuss Stephan                      78 Faoug                      3:54.33,6  1:32.29,7   (271)  MaraU    241. 
  118. Kohne Stephan, D-Jchenheim          64 SF Jchenheim               3:56.06,0  1:34.02,1   (277)  MaraU    244. 
  119. Kritzler Philipp, D-Wasserburg / Bo 65 Ruderclub Lindau           3:57.35,3  1:35.31,4   (357)  MaraU    246. 
  120. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Teddybär 1-4               4:02.19,2  1:40.15,3   (120)  MaraU    253. 
  121. Ochsenbein Georg, Dübendorf         70 Caesars                    4:02.58,7  1:40.54,8   (343)  MaraU    254. 
  122. Werner Andreas                      68 D-Ulm                      4:05.08,6  1:43.04,7   (330)  MaraU    256. 
  123. Schmied Martin                      71 Zürich                     4:09.55,6  1:47.51,7   (213)  MaraU    258. 
  124. Kuendig Marco                       73 Zürich                     4:37.00,0  2:14.56,1   (139)  MaraU    266. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.