XIX Maratona Ticino 2001 - "B"

categoria posto nome/località                       an squadra/località               tempo    ritardo    pett  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9          123. Bachmann Josef                      50 FL-Vaduz                   1:55.32,3    37.53,4  (1765)  
6            7. Bader Simone                        65 Le Landeron                3:13.26,9    17.33,4    (17)  
1           45. Bähler Ueli, Uetendorf              66 Thuner Laufträff           2:57.53,5    35.49,6    (18)  
1           63. Baier Burkhard Dr., D-Berlin        65 LA Straussberg             3:06.49,4    44.45,5    (19)  
8          226. Baldo Roberto                       56 I-Pallanza                 1:39.55,1    33.27,6  (1016)  
8           68. Baldocchi Aldo, I-Milano            57 Società Canottieri Milano  1:24.45,8    18.18,3  (1017)  
10          30. Balzarini Giuseppe, I-Feriolo di Ba 40 G.S. Gravellona VCO        1:47.49,3    25.35,6  (2010)  
1           64. Balzer Dietmar                      63 Reinach AG                 3:06.54,8    44.50,9    (21)  
8          206. Baracchetti Antonio, I-Bergamo      54 Amatori Lazzaretto Bergam  1:37.58,4    31.30,9  (1018)  
10           3. Baracchi Giorgio, I-Milano          40 Road Runners Club Milano   1:24.27,0     2.13,3  (1019)  
9           28. Barban Bruno, I-Castronno           51 GP Castronno               1:29.13,9    11.35,0  (1020)  
3            2. Barbieri Arturo, I-Samarate         50 ARC Busto Arsizio          2:50.33,4     6.07,2    (22)  
9           11. Barcella Claudio, I-Cologno all Ser 50 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.24,3     5.45,4  (1021)  
2           41. Bargetze Silvio                     61 FL-Triesen                 3:23.12,5    49.34,9    (23)  
13          10. Baroni Maria, Bosco Luganese        59 USC Capriaschese           1:35.47,3    11.45,8  (1022)  
7          231. Barozzi Riccardo, I-Luino           66 Luino Verbano Nuoto        1:34.51,9    28.55,6  (1023)  
9          106. Bartucca Gregorio, I-Gattinara      51 LLOYD Adriatico Glagliani  1:50.41,9    33.03,0  (1024)  
12          31. Baruffaldi Jessica, CH              75 Atlantide Agno             1:48.07,4    25.40,0  (1025)  
1           34. Basadonna Paolo, I-Milano           65 US ACLI Giurati Milano     2:50.39,0    28.35,1   (376)  
3           26. Basletta Fausto, I-Bergamo          51 Atl. Ciserano              3:30.00,5    45.34,3    (24)  
1           32. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano Mila 64 US Acli Giurati            2:49.46,2    27.42,3   (377)  
7          270. Battaglia Alberto                   78 I-Sondrio                  1:40.04,6    34.08,3  (1602)  
7          351. Battaglia Gaspare                   72 Locarno                    1:59.35,0    53.38,7  (1732)  
7          105. Battaglia Stefano, I-Milano         63 Pro Patria Milano Triathl  1:23.32,0    17.35,7  (1932)  
7          358. Baumann Hansjürg                    66 Hünenberg                  2:07.37,0  1:01.40,7  (1026)  
13          92. Baumgartner Kirsten, Rifferswil     61 GP Baumgartner             2:12.48,4    48.46,9  (1701)  
8          242. Baumgartner Willy, Rifferswil       54 GP Baumgartner             1:42.45,5    36.18,0  (1702)  
9           76. Bazzurri Sergio, Sorengo            44 SAM Massagno               1:42.23,8    24.44,9  (1027)  
1           24. Beccarelli Giuliano, Uster          64 LC Uster                   2:46.28,7    24.24,8   (295)  
2           81. Bechtiger Marcel                    60 Horgen                     3:58.32,1  1:24.54,5    (26)  
7          353. Beck Giovanni                       69 Minusio                    2:02.05,6    56.09,3  (1644)  
7          256. Behnke Frank, D-Achern              63 LBV Achern                 1:38.12,6    32.16,3  (1889)  
7          336. Beikircher Alban                    68 D-Bad Saulgau              1:52.31,4    46.35,1  (1857)  
1           15. Bel René, Cerneux-Péquignot         63 Cerneux-Péquignot          2:38.36,7    16.32,8    (27)  
8          234. Belconte Silvano, I-Gravellona Toce 54 Gravellona Toce            1:41.09,7    34.42,2  (2033)  
7          317. Belloni Luca, I-Bergamo             67 Angols                     1:46.40,8    40.44,5  (1028)  
8          260. Bellotti Walter, I-Ornavasso (VB)   61 GS Gravellona VCO          1:45.35,7    39.08,2  (1955)  
8            1. Belluschi Elio, I-Figino Serenza (C 61 Atl. Arcisate Crestani (V  1:06.27,5      -----  (1606)  
8          166. Benazzo Roberto, I-Cosio Valtellino 60 CSI Morbegno               1:34.48,9    28.21,4  (1030)  
9           63. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese               1:38.30,1    20.51,2  (1031)  
12          16. Benkovics Agnes, Gordola            68 SAG Gordola                1:40.19,2    17.51,8  (1032)  
2           13. Benz Felix, Heerbrugg               60 Mila Rheintal              2:57.05,4    23.27,8    (28)  
9           97. Berardo Nicola, I-Bergamo           49 Amatori Lazzaretto Bergam  1:48.40,8    31.01,9  (1034)  
7          269. Beretta Adriano, Arcegno            70 SP Locarnese               1:40.03,9    34.07,6  (1905)  
12          30. Beretta-Piccoli Lucia, Pregassona   68 Triathlon Team Atlantide   1:48.02,5    25.35,1  (1035)  
9          112. Bergamaschi Valerio                 51 I-Cannobio                 1:53.17,4    35.38,5  (1036)  
2           61. Berger Gerhard, Hägendorf           54 SLVS                       3:34.09,8  1:00.32,2    (29)  
8           55. Bergler Hans, D-Grünkraut           56 SV Vogt                    1:22.48,6    16.21,1  (1793)  
8           88. Bergonzi Riccardo, I-Milano         55 Club del Mesdì             1:26.39,1    20.11,6  (1037)  
8           12. Bernabò Romano, I-Casciago          57 Runners Valbossa Azzate    1:16.11,4     9.43,9  (1038)  
9           54. Bernaschina Emilio                  ?? Riva S. Vitale             1:36.16,2    18.37,3  (1987)  
13          48. Bernaschina-Durisch Anna, Riva S. V 62 ASSPO Riva S. Vitale       1:52.59,8    28.58,3  (1988)  
7          183. Bernasconi Ruggero                  70 I-Legnano MI               1:30.10,6    24.14,3  (1645)  
2           45. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                 3:26.15,1    52.37,5    (30)  
9           90. Berné Luciano, I-Caravate VA        43 GP Miralago                1:46.07,5    28.28,6  (1039)  
11           7. Berri Omar, Gordola                 82 SAG Gordola                1:33.03,2    20.35,7  (1641)  
9           23. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona             1:27.25,1     9.46,2  (1040)  
8            9. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 CRAL Aermacchi Venegono    1:15.02,6     8.35,1  (1041)  
8          283. Beschta Reinhard                    55 D-Holzheim                 1:53.37,5    47.10,0  (1043)  
2           18. Besomi Matteo, Tesserete            60 USC Capriaschese           3:00.26,8    26.49,2   (267)  
11           8. Betrisey Michel                     83 Russo                      1:34.15,1    21.47,6  (1044)  
2           66. Beutler Thomas, Zürich              61 Lauftreff Greifensee       3:41.12,4  1:07.34,8   (296)  
9           83. Bianchi Alberto, I                  43 Atletica Como              1:43.52,8    26.13,9  (1045)  
13          90. Bianchi Clara, I-Bergamo            51 Amatori Lazzaretto Bergam  2:11.37,3    47.35,8  (1046)  
7          173. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)    77 OSG Guanzate               1:29.20,0    23.23,7  (1047)  
7           62. Bianchi Fabrizio, I-Senna Comasco   66 A.T. Lario                 1:19.52,2    13.55,9  (2090)  
9           94. Bianchini Eraldo                    50 I-Azzate (VA)              1:47.54,4    30.15,5  (1048)  
7          232. Bianco Giuseppe, I-Cossato          66 Stronese Splendor          1:34.59,6    29.03,3  (2119)  
7           78. Biavaschi Matteo, I-Bette           78 GP Valhiavenna             1:21.26,5    15.30,2  (2019)  
7          297. Biewer René, D-Kisslegg             66 Gazelle Kisslegg           1:43.22,2    37.25,9  (1855)  
13          37. Biglioli Monica                     63 I-Sondrio                  1:49.39,7    25.38,2  (1603)  
13          17. Binggeli Marianne                   61 Mühleberg                  1:39.57,2    15.55,7  (1804)  
7          315. Binzler Paul, D-Kressbronn          64 TV Kressbronn              1:46.22,0    40.25,7  (1819)  
7           27. Birra Doriano, Stabio               64 Vigor Ligornetto           1:12.28,3     6.32,0  (1983)  
2            9. Birra Fiorenzo, Biasca              60 US Mairengo                2:53.18,2    19.40,6    (32)  
9           36. Bischofberger Max, D-Wangen         51 SV Deuchelried             1:32.27,5    14.48,6  (1856)  
7          194. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                 1:31.12,5    25.16,2  (1795)  
7          215. Blasucci Marco, I-Verbania          66 Gravellona                 1:33.01,9    27.05,6  (1684)  
5           10. Blatter Eveline                     70 Zürich                     3:40.15,9    55.04,3    (33)  
7          170. Blitz Joachin, D-Altshausen         64 Lt Saulgau                 1:28.59,2    23.02,9  (1871)  
10          47. Blum Andreas                        38 Bern                       2:03.20,3    41.06,6    (34)  
9            9. Boehm Harald, D-Gutmadingen         51 LG Baar                    1:22.32,9     4.54,0  (1711)  
7          184. Boeker Oscar, D-Heidelberg          69 Uni Heidelberg             1:30.26,8    24.30,5  (1694)  
7           22. Böhler Andreas, Muttenz             73 TV Muttenz                 1:11.28,2     5.31,9  (1052)  
7          136. Boiani Tiziano, Cadenazzo           71 Orientisti 92              1:26.07,4    20.11,1  (1053)  
7          252. Boillot Joakim                      71 Le Vaud                    1:36.58,9    31.02,6  (1709)  
12          55. Bolli Monika                        71 Tesserete                  2:10.32,4    48.05,0  (2037)  
10          22. Bomio Renato, Minusio               41 SPL Locarnese              1:42.36,8    20.23,1  (1054)  
8           56. Bonacina Giorgio, I-Olginate (LC)   60 Atletica T.G. Lecco        1:22.49,6    16.22,1  (1055)  
10          38. Bonacorsi G. Franco, I-S. Giovanni  39 Atl. Valle Brembana        1:55.12,7    32.59,0  (1056)  
13           7. Bonaiti Daniela, I-S. Giovanni B. ( 61 Atl. Valle Brembana        1:34.52,4    10.50,9  (1057)  
7          233. Bonalumi Matteo, Tenero             81 SPL Locarnese              1:35.11,4    29.15,1  (1058)  
10          15. Bonazzi Antonio, I-Stezzano (BG)    37 Amatori Lazzaretto Bergam  1:36.08,5    13.54,8  (1059)  
7           23. Bonazzi Luca, I-Domodossola (VB)    73 AS Caddese                 1:11.32,4     5.36,1  (2020)  
7          101. Bonazzi Walter, I-Stezzano (BG)     63 Amatori Lazzaretto Bergam  1:23.16,9    17.20,6  (1060)  
1          108. Bonelli Corrado, I                  62 Società Canottieri Milano  3:41.28,4  1:19.24,5    (36)  
7           48. Bonelli Gianni, I-Lurate Caccivio ( 64 Athl. Team Lario           1:17.49,2    11.52,9  (2148)  
1           25. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco            2:46.33,6    24.29,7   (350)  
9          105. Bonfanti Enrico, Locarno            51 SAG Gordola                1:50.25,9    32.47,0  (1907)  
8          191. Bonfanti Sergio, I-Merate (LC)      61 Merate                     1:36.53,1    30.25,6  (1939)  
8          104. Boni Bortolo, I-S. Giovanni B. (BG) 55 Atl. Valle Brembana        1:28.01,7    21.34,2  (1061)  
9           79. Bonomi Claudio, Rivera              49 SAR Rivera                 1:42.49,2    25.10,3  (1062)  
8          256. Bonomi Dario, I-Pozzuolo Martesana  55 Club del Mesdì             1:45.06,3    38.38,8  (1923)  
7          312. Bonomi Paolo                        63 I-Bergamo                  1:46.01,4    40.05,1  (1063)  
6            1. Borcarb Colette, Neirivue           64 FSG Neirivue               2:55.53,5      -----    (37)  
2           43. Borcarb Jean-Paul, Neirivue         59 FSG Neirivue               3:23.25,9    49.48,3    (38)  
9           35. Borella Attilio, Giubiasco          47 SFG Giubiasco              1:32.26,2    14.47,3  (1065)  
8           43. Borghi Raffaello, I-Saronno         58 Tommy Sport                1:22.08,4    15.40,9  (1982)  
8          118. Borino Domenico, I-Piedimulera      54 Domodossola                1:29.24,0    22.56,5  (2043)  
8          161. Borla Marco, Camignolo              54 SP Camignolo               1:34.08,1    27.40,6  (1066)  
13           8. Born Erica                          56 Bern                       1:35.07,2    11.05,7  (1900)  
1           40. Börsig Volker, Klosters             69 LG Kreis Dachau            2:53.42,8    31.38,9    (39)  
7          334. Borst Daniel, D-Nürtingen           71 Xcellis                    1:51.00,1    45.03,8  (1849)  
8          229. Bortolotti Giorgio, Biogno-Beride   58 SAP Purasca                1:40.31,2    34.03,7  (1067)  
7          227. Bortolotti Paolo                    66 Breno                      1:34.40,2    28.43,9  (1068)  
7          117. Boscarino Girolamo, I-Verbania-Trob 62 Verbania Runners           1:24.39,6    18.43,3  (1069)  
12           3. Bösch Saskia, Davos Platz           80 Track Club Davos           1:23.32,5     1.05,1  (1070)  
8           26. Bösch Toni, Davos Platz             53 Track Club Davos           1:19.23,2    12.55,7  (1071)  
8           35. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San Mame 59 U.S.O.                     1:20.52,8    14.25,3  (2057)  
1          112. Bosshard Christian                  62 Lausen                     3:49.07,5  1:27.03,6    (40)  
10          35. Bottelli Sandro, I-Arona            40 GS Paruzzaro               1:50.08,2    27.54,5  (2124)  
5            8. Bourke-Martignoni Joanna            71 Fribourg                   3:18.16,9    33.05,3    (41)  
13          75. Bousbah-Tanner Heidi, Minusio       48 SPL                        2:01.53,2    37.51,7  (1878)  
7          212. Bozzetti Paolo, I-Mergozzo VB       62 GS Gravellona VCO          1:32.52,0    26.55,7  (2052)  
7          288. Braccelli Enrico                    65 Mezzovico                  1:41.57,2    36.00,9  (1754)  
8           19. Bracht Bernhard, D-Passau           59 LG Passau                  1:17.42,5    11.15,0  (1639)  
13          39. Branca Eliana, I-Malnate            55 CRAL Aermacchi Venegono    1:49.45,9    25.44,4  (1072)  
5            2. Breitmaier Irene, Thalwil           66 SSL Langnau                3:06.23,9    21.12,3   (353)  
3            3. Brenn Jürg, Zürich                  50 ASVZ Zürich                2:51.55,8     7.29,6    (42)  
8          223. Briguglio Claudio, I-Bergamo        54 Amatori Lazzaretto Bergam  1:39.28,0    33.00,5  (1073)  
9          125. Briker Anton                        44 Altdorf UR                 1:56.09,7    38.30,8  (1074)  
7          314. Broetto Davide, I-Cremenaga (VA)    66 Luino Verbano Nuoto        1:46.18,2    40.21,9  (1075)  
9           67. Bross Reiner, D-Reutlingen          50 TV Bronnweiler             1:39.49,2    22.10,3  (1076)  
7           57. Browne David, Vilters               64 TV Mels                    1:18.48,7    12.52,4  (1746)  
12          24. Brügger Eveline, Zürich             76 ASVZ Zürich                1:44.05,3    21.37,9  (1077)  
13          38. Brügger Therese, Morcote            66 SP Camignolo               1:49.44,0    25.42,5  (1844)  
8          143. Brugo Fiorenzo, I-Novara            56 Amatori Master Novara      1:32.18,0    25.50,5  (2103)  
12          50. Brunati Sara, Paradiso              78 Atlantide Agno             2:02.13,7    39.46,3  (1985)  
7           91. Brunetti Stefano, I-Verbania        63 S. Marathon Verbania       1:22.39,7    16.43,4  (1715)  
10          29. Brunhart Bruno                      40 Wädenswil                  1:47.43,2    25.29,5  (1078)  
1          114. Brunner Daniel, Uster               68 LC Sulzbach                3:51.21,6  1:29.17,7    (43)  
2            6. Brusorio Claudio, Lodrino           59 VIRTUS Locarno             2:42.35,0     8.57,4    (44)  
8          120. Büchel Jakob, FL-Ruggell            55 VC Ruggel                  1:29.53,2    23.25,7  (1080)  
7           43. Buetler Leo-Bernhard                70 Winterthur                 1:17.16,4    11.20,1  (1081)  
8           95. Bühler Röbi                         58 Thal                       1:27.22,4    20.54,9  (1082)  
7          125. Buholzer Peter, Luzern              63 SC Kriens                  1:25.19,6    19.23,3  (1083)  
2           79. Bumann Daniel                       58 La Punt-Chamues-ch         3:55.20,1  1:21.42,5   (337)  
8          133. Bunkofer Mauro                      61 Sorengo                    1:31.36,4    25.08,9  (1084)  
7          221. Buob Stefan                         62 Grub SG                    1:33.57,5    28.01,2  (1840)  
9           61. Burattini Luciano, I-Uboldo VA      50 Saronno                    1:37.56,6    20.17,7  (1986)  
9           38. Bürge Edwin, Obergösgen             47 LG Niederamt               1:33.40,7    16.01,8  (1086)  
13          45. Burini Laura, I-Airuno (LC)         64 Atletica T.G. Lecco        1:52.14,8    28.13,3  (1087)  
7          340. Burkhard Andreas, Zürich            65 LC Turicum                 1:54.56,5    49.00,2  (1894)  
13          78. Burkhard Christine                  53 Niederwangen BE            2:03.49,9    39.48,4  (1735)  
7          115. Burkhard Simperl                    73 Winterthur                 1:24.24,3    18.28,0  (2128)  
2           20. Bürki Rolf, Utzenstorf              59 LT Utzenstorf              3:02.45,9    29.08,3    (46)  
13          80. Bürki Sonja                         57 Altstätten SG              2:04.37,7    40.36,2  (1088)  
8          129. Buschin Fabio                       57 I-Angera                   1:31.08,2    24.40,7  (2133)  
1           48. Busetti Fabio, I-Castello di B.(LC) 74 Avis-Oggiono Lecco         2:58.44,9    36.41,0   (364)  
4            5. Busi Luciano                        40 I-Milano                   3:23.51,7    17.29,6    (47)  
9            4. Buttironi Valerio, I-Lecco          49 Atl. Lecco Colombo Costru  1:20.38,2     2.59,3  (1089)  

totale 161



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.