(4) D 12,6 km Männer 1941-50

23. GP Dübendorf - (4) D 12,6 km Männer 1941-50

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Overall       
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Jackob Hartmut, D-Konstanz     47 LC Konstanz                  45.13,8  (1705)  OH/67.        
    2. Greminger Paul, Niederuzwil    50 LATV Uzwil                   45.41,5  (1525)  OH/80.        
    3. Puppis Claudio, Ennetturgi     46 LT Sikinga                   45.47,9  (1551)  OH/85.        
    4. Moser Hans, Züberwangen        49 LSC Wil                      46.41,2  (1722)  OH/106.       
    5. Ruppanner Andi, Kindhausen ZH  46 LC UBS                       46.49,4  (1590)  OH/110.       
    6. Hüsler Jost, Schübelbach       50 TZ March-Grynau              47.02,3  (1589)  OH/115.       
    7. Inauen Kurt                    45 Gossau SG                    47.12,5  (1744)  OH/123.       
    8. Peier Erich, Effretikon        48 VMC Effretikon               47.19,5  (1703)  OH/128.       
    9. von Däniken Viktor, Netstal    49 LG Glarus                    47.22,6  (1572)  OH/130.       
   10. Haas Ueli, Horgen              45 SSC Langnau a.A.             47.27,2  (1588)  OH/132.       
   11. Gilbert Ruedi, Frauenfeld      50 LSV Frauenfeld               47.30,9  (1522)  OH/134.       
   12. Stillhard Armin, Bronschhofen  49 RunFit TG                    48.07,2  (1593)  OH/146.       
   13. Stricker René, Rümlang         50 VC Affoltern                 48.09,6  (1567)  OH/147.       
   14. Lusti Heinz                    50 Winterthur                   48.18,0  (1541)  OH/150.       
   15. Zulliger Kurt, Winterthur      48 ZH Patrouilleure             48.36,4  (1580)  OH/157.       
   16. Giger Leo, Busswil TG          50 LSC Wil                      48.56,7  (1709)  OH/161.       
   17. Kramer Sepp                    50 Dörflingen                   49.01,7  (1536)  OH/165.       
   18. Braunschweiler Ernst, Brütten  48 LG Hubli                     49.13,0  (1743)  OH/172.       
   19. Schibli Marcel                 49 Zürich                       49.20,6  (1559)  OH/178.       
   20. Glesti Rudolf                  50 Dachsen                      49.21,3  (1524)  OH/179.       
   21. Galati Francesco               44 Zürich                       49.25,1  (1519)  OH/181.       
   22. Gut Hugo                       50 Affoltern am Albis           49.31,2  (1526)  OH/185.       
   23. Renn Alois, Zürich             49 Züriberg-Runners             49.41,3  (1707)  OH/196.       
   24. Berger Samuel, Pfäffikon ZH    43 Nike Alpha Team              49.50,5  (1505)  OH/199.       
   25. Glaser Dominik                 45 Bättwil-Flüh                 50.11,3  (1523)  OH/211.       
   26. Harder Robert, Warth           47 LSV Frauenfeld               50.31,2  (1528)  OH/222.       
   27. Hürlimann Bruno, Schwerzenbach 50 SV EWZ                       50.36,1  (1533)  OH/225.       
   28. Haldimann Hans, Giebenach      43 SLVS                         50.42,8  (1527)  OH/232.       
   29. Schmid Alfred, Winterthur      50 LVW Jogging                  50.48,0  (1560)  OH/235.       
   30. Schafflützel Ulrich            49 Bassersdorf                  50.49,6  (1591)  OH/236.       
   31. Bührer Paul, Stäfa             42 SLVS                         50.58,9  (1509)  OH/239.       
   32. Gajic Vukasin, Eggenwil        42 LC UBS                       51.06,5  (1714)  OH/241.       
   33. Fischer Hermann, Pfungen       47 MR Pfungen                   51.51,9  (1711)  OH/261.       
   34. Grossmann Peter, Wohlen AG     46 LR Wohlen                    52.18,0  (1587)  OH/269.       
   35. Kunz Willi                     47 Dürnten                      52.32,2  (1731)  OH/278.       
   36. Greussing Pius                 41 Sulz ZH                      52.40,5  (1715)  OH/285.       
   37. Uster Walter, Sellenbüren      47 LOK                          52.41,2  (1597)  OH/286.       
   38. Fritschi Karl, Uster           46 LG Uster                     52.42,5  (1729)  OH/288.       
   39. Schmid Max, Ennetbaden         48 SC Post Baden                52.45,1  (1561)  OH/289.       
   40. Saxer Peter, Oetwil am See     49 LC Meilen                    52.57,5  (1557)  OH/293.       
   41. Bolay François, Wädenswil      49 OLG Horgen                   53.25,2  (1737)  OH/308.       
   42. Weber Max, Ottenbach           49 LV Albis                     53.26,3  (1739)  OH/309.       
   43. Ramp Jakob, Winterthur         50 LVW Jogging                  53.27,1  (1552)  OH/310.       
   44. Ammann Paul                    44 Obfelden                     53.40,4  (1721)  OH/317.       
   45. Eichholzer Hans                45 Brütten                      53.54,3  (1735)  OH/324.       
   46. Schnider Bruno, Opfikon        50 SLVS                         53.57,1  (1563)  OH/327.       
   47. Sethe Hans, Spreitenbach       43 LC UBS                       54.08,4  (1565)  OH/337.       
   48. Zbinden Jean-Pierre, Winterthu 48 SLVS                         54.27,6  (1734)  OH/349.       
   49. Weber Detlef                   46 Bonaduz                      54.32,1  (1574)  OH/351.       
   50. Weber Arne                     46 Bassersdorf                  54.47,7  (1732)  OH/359.       
   51. Pauli Hansruedi                45 Uster                        54.48,7  (1550)  OH/360.       
   52. Oehninger Max                  50 Pfäffikon ZH                 54.57,2  (1548)  OH/366.       
   53. Waldburger Fritz               47 Wettswil                     54.59,6  (1573)  OH/369.       
   54. Schwander Jean-Pierre          49 Rüdlingen                    55.00,8  (1740)  OH/371.       
   55. Fatzer Martin, Lachen SZ       41 TZ March-Grynau              55.05,5  (1708)  OH/372.       
   56. Keller Max                     48 Urdorf                       55.12,7  (1716)  OH/376.       
   57. Reichle Alfred, Eschlikon TG   45 LG ZKB                       55.15,7  (1554)  OH/378.       
   58. Schweizer Ruedi                46 Weinfelden                   55.18,9  (1720)  OH/380.       
   59. Müller Rolf, Zumikon           44 FC Neumünster                55.33,2  (1547)  OH/385.       
   60. Bannwart Fredy, Wil SG         48 LSC Wil                      55.41,5  (1738)  OH/388.       
   61. Adank Mathias, Frauenfeld      41 LT Frauenfeld                56.09,1  (1501)  OH/406.       
   62. Schweizer Walter               49 Fehraltorf                   56.16,0  (1745)  OH/413.       
   63. Meyer Urs                      42 Niederglatt ZH               56.18,0  (1724)  OH/416.       
   64. Melliger Josef                 45 Kloten                       56.19,1  (1545)  OH/417.       
   65. Schibig Viktor, Illnau         48 SLVS                         56.27,4  (1558)  OH/422.       
   66. Fatzer Alfred                  45 Rutschwil-Dägerlen           56.38,0  (1717)  OH/430.       
   67. Strupler Willi                 43 Winterthur                   56.45,9  (1595)  OH/437.       
   68. Schwyzer Martin, Dübendorf     44 LC Dübendorf                 56.53,0  (1702)  OH/439.       
   69. Stäheli Migg                   48 Münchwilen TG                57.18,1  (1727)  OH/448.       
   70. Landert Willi                  46 Oberhasli                    57.18,8  (1539)  OH/449.       
   71. Thurnheer Jürg                 48 Zürich                       57.22,6  (1596)  OH/453.       
   72. Matthes Peter, Zumikon         44 TV Unterstrass               57.25,0  (1542)  OH/455.       
   73. Steinacher Walter, Fehraltorf  46 LC Uster                     57.29,0  (1713)  OH/458.       
   74. Peisig May                     46 Effretikon                   57.30,0  (1733)  OH/460.       
   75. Huser Josef, Dübendorf         46 LSV Kloten                   57.31,2  (1532)  OH/461.       
   76. Heusser Walter, Ossingen       41 Finishers Winterthur         57.49,4  (1530)  OH/467.       
   77. Bühlmann Hans, Bonstetten      43 SLVS                         57.51,2  (1508)  OH/468.       
   78. Winteler Peter, Nürensdorf     48 OLG Welsikon                 57.52,8  (1578)  OH/469.       
   79. Brogli Hanspeter, Boppelsen    46 MKG Fricktal (SLVS)          57.54,6  (1507)  OH/470.       
   80. Angehrn Otto, Dübendorf        45 SC GM                        57.58,4  (1701)  OH/474.       
   81. Schneider Werner               45 Uster                        58.01,8  (1562)  OH/477.       
   82. Landolt Fredi, Zollikon        44 TV Zollikon                  58.16,4  (1540)  OH/484.       
   83. Knellwolf Walter, Flawil       46 LATV Uzwil                   58.22,6  (1718)  OH/489.       
   84. Meierhans Kurt E., Zürich      49 Tri Zürich                   58.29,0  (1544)  OH/492.       
   85. Gruber Peter                   48 Zwillikon                    58.31,0  (1749)  OH/493.       
   86. Widmer Peter, Kloten           45 SLVS                         58.43,2  (1576)  OH/497.       
   87. Bryner Heinz, Hombrechtikon    50 LC Meilen                    58.44,1  (1723)  OH/498.       
   88. Summermatter Otto              44 Wallisellen                  58.52,4  (1728)  OH/500.       
   89. Stilz Wolfgang                 42 Tübach                       58.52,9  (1594)  OH/501.       
   90. Pace Ettore, Zürich            42 LC UBS                       58.58,5  (1549)  OH/504.       
   91. Andrey Michel                  48 Illnau                       59.01,7  (1502)  OH/505.       
   92. Foletti Romeo, Erlen           48 SLVS                         59.17,7  (1518)  OH/512.       
   93. Bühlmann Ernst                 43 Küsnacht ZH                  59.19,1  (1583)  OH/513.       
   94. Eisenhut Konrad, Adliswil      48 SLVS                         59.22,5  (1516)  OH/517.       
   95. Spycher Anton, Seuzach         47 MR Seuzach                   59.39,8  (1592)  OH/524.       
   96. Frommel Heinz, Lindau          41 SLVS                       1:00.02,4  (1719)  OH/534.       
   97. Szelloe Andreas                49 Zürich                     1:00.19,7  (1704)  OH/543.       
   98. Rauber Urs                     48 Zürich                     1:00.25,0  (1553)  OH/547.       
   99. Mattioli Aldo, Oberrieden      45 OZS Horgenberg             1:00.28,9  (1741)  OH/549.       
  100. Reiterer Sebastian             47 Rheinau                    1:00.37,8  (1730)  OH/553.       
  101. Künzli Peter                   44 Wallisellen                1:00.50,0  (1537)  OH/558.       
  102. Kägi Anton                     46 Zürich                     1:00.57,1  (1538)  OH/560.       
  103. Stäheli Heinz, Herisau         47 SLVS                       1:01.05,8  (1569)  OH/564.       
  104. Dietiker Hansueli, Hittnau     47 OLG Pfäffikon              1:01.08,6  (1512)  OH/567.       
  105. Spichiger Armin, Bassersdorf   42 Kapo Zürich                1:01.11,3  (1566)  OH/569.       
  106. Costantini Donato              50 Erlenbach ZH               1:01.12,9  (1511)  OH/570.       
  107. Bächi Kurt, Adliswil           42 LST Zürich                 1:01.18,9  (1712)  OH/573.       
  108. Kohli Hans Jakob, Zürich       47 TV Unterstrass             1:01.24,8  (1535)  OH/574.       
  109. Schlittgen Hans-Christian      45 Rudolfstetten              1:01.26,8  (1725)  OH/576.       
  110. Schärer Peter                  50 Aathal-Seegräben           1:01.27,2  (1710)  OH/577.       
  111. Ciccone Angelo, Winterthur     47 VIT Laufgruppe             1:01.28,0  (1510)  OH/578.       
  112. Mächler Gerhard                43 Geroldswil                 1:01.30,4  (1726)  OH/579.       
  113. Dürst Werner                   49 Zürich                     1:01.36,0  (1515)  OH/580.       
  114. Füglister Alfred, Häuslenen    47 LSV Frauenfeld             1:01.38,2  (1586)  OH/582.       
  115. Arnold Anton, Uster            49 MR STV Uster               1:01.53,7  (1581)  OH/587.       
  116. Meier Alois, Rothenburg        42 SLVS                       1:02.10,5  (1543)  OH/591.       
  117. Ecknauer Heinz, Dübendorf      48 MR Dübendorf               1:02.11,8  (1585)  OH/592.       
  118. Göltenboth Erwin               48 Schönenberg ZH             1:02.17,0  (1746)  OH/594.       
  119. Herter Rudolf                  45 Dübendorf                  1:02.18,0  (1529)  OH/595.       
  120. Rüegg Andreas                  46 Zürich                     1:02.18,6  (1556)  OH/596.       
  121. Signer Roland, Glattbrugg      48 LC Swissair                1:02.48,5  (1747)  OH/597.       
  122. Häfelin Ruedi                  48 Zürich                     1:02.55,4  (1750)  OH/599.       
  123. Wettler Jürg                   43 Hegnau                     1:03.00,7  (1575)  OH/600.       
  124. Berardi David                  44 Oetwil am See              1:03.02,2  (1504)  OH/601.       
  125. Vittori Kurt                   45 Littau                     1:03.12,4  (1571)  OH/604.       
  126. Eugster Hans, Rüschlikon       45 SC Ego Kiefer              1:03.14,6  (1517)  OH/606.       
  127. Stutz Willy                    46 Dübendorf                  1:03.21,8  (1568)  OH/609.       
  128. Isenring Willi                 47 Herrliberg                 1:03.23,6  (1752)  OH/610.       
  129. Hermann Fritz                  44 Stäfa                      1:03.32,3  (1736)  OH/612.       
  130. Früh Hans-Peter                45 Winterthur                 1:03.33,4  (2215)  OH/613.       
  131. Zelenka Antoine, Bülach        41 SLVS                       1:03.47,9  (1599)  OH/616.       
  132. Gerber Hans, Pfungen           42 SV GWK II                  1:04.13,9  (1520)  OH/621.       
  133. Dunaj Janusz, Uster            47 SLVS                       1:04.15,6  (1514)  OH/622.       
  134. Betschart Ulrich               50 Nürensdorf                 1:04.22,7  (1751)  OH/623.       
  135. Dohr Hans                      42 Zürich                     1:05.50,6  (1513)  OH/639.       
  136. Bachmann Heinz                 49 Effretikon                 1:06.02,6  (1582)  OH/641.       
  137. Beiss Wolfgang                 48 Dietlikon                  1:08.07,1  (1503)  OH/652.       
  138. Vögeli Hansruedi               44 Opfikon                    1:08.08,6  (1598)  OH/653.       
  139. Liviero Guerino                50 Dübendorf                  1:09.46,2  (1706)  OH/661.       
  140. Schweizer Martin, Ebmatingen   43 SC Ebmatingen              1:10.08,3  (1742)  OH/663.       
  141. Bolte Bernd, Weiningen TG      44 LSV Frauenfeld             1:10.50,2  (1506)  OH/666.       
  142. Roso Fernando                  50 Remetschwil                1:10.55,6  (1555)  OH/667.       
  143. Morf Werner                    41 Wallisellen                1:12.57,3  (1546)  OH/673.       
  144. Vaia Dario, Zürich             46 TV Unterstrass             1:15.32,9  (1570)  OH/678.       
  145. Gerber Peter, Herisau          45 Run Fit Thurgau            1:20.00,2  (1521)  OH/685.       

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.