(3) C 12,6 km Männer 1951-60

23. GP Dübendorf - (3) C 12,6 km Männer 1951-60

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Overall       
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
  ---  Beit Stephan                   52 Adliswil                   1:01.24,2  (1272)  OH            
    1. Gerber Markus, Bern            60 GGB                          39.29,5  (1267)  OH/3.         
    2. Gschwend Peter, Kloten         52 Erotik Markt                 41.53,3  (1035)  OH/13.        
    3. Dunstheimer Rainer, Zürich     57 Schnelle Socken              42.21,2  (1237)  OH/15.        
    4. Walser Roger, Dübendorf        60 LC Meilen                    42.23,0  (1104)  OH/17.        
    5. Brunner Karl, Ebnat-Kappel     56 Seewer Team                  42.28,9  (1203)  OH/19.        
    6. Camenzind Peter, Kilchberg ZH  51 SSC Langnau a.A.             43.15,9  (1282)  OH/32.        
    7. Herzog Konrad, Henau           60 LATV Uzwil                   43.17,3  (1037)  OH/33.        
    8. Beeler Karl, Rothenthurm       59 KTV Rothenthurm              43.39,8  (1007)  OH/38.        
    9. Gerber Ueli, Horgenberg        60 OZS Horgenberg               43.50,0  (1127)  OH/39.        
   10. Morger Urs, Neuhaus SG         60 SC Diemberg                  43.59,0  (1232)  OH/40.        
   11. Rüthemann Walter               53 Künten                       44.04,2  (1229)  OH/44.        
   12. Urner Stefan, Grüningen        60 LC Meilen                    44.32,9  (1101)  OH/51.        
   13. Zanelli Mario, Glarus          58 LG Glarus                    44.34,9  (1117)  OH/53.        
   14. Roffler Kurt                   59 Grüsch                       44.35,3  (1138)  OH/54.        
   15. Meier Heinrich, Dietikon       57 SLVS                         44.36,7  (1059)  OH/55.        
   16. Hodel Thomas                   60 Luzern                       44.43,0  (1039)  OH/56.        
   17. Rosinus Renato, Wallisellen    51 LC Meilen                    44.44,0  (1079)  OH/57.        
   18. Wegmann Andreas                59 Fällanden                    44.52,3  (1106)  OH/60.        
   19. Rocco Salvatore, Uster         60 LG Uster                     44.59,0  (1077)  OH/62.        
   20. Otto Gregor, Egg b. Zürich     60 Tri Team LC Meilen           45.01,2  (1069)  OH/63.        
   21. Fuchs Thomas, D-Laufenburg     60 SV08 Laufenburg              45.27,6  (1027)  OH/72.        
   22. Schmid Hans                    53 Lengwil-Oberhofen            45.32,6  (1085)  OH/76.        
   23. Hatt Roland, Thayngen          60 UOV Reiat                    45.34,5  (1260)  OH/77.        
   24. Gerber Werner, Horgen          56 OZS Horgenberg               45.40,1  (1239)  OH/78.        
   25. Vogel Bruno, Langnau am Albis  59 SSC Langnau a.A.             45.45,6  (1103)  OH/84.        
   26. Troller Rolf, Langnau am Albis 52 SSC Langnau a.A.             45.48,4  (1265)  OH/86.        
   27. Gübeli Erwin                   60 Dürnten                      45.59,4  (1221)  OH/89.        
   28. Stillhard Walter, Frauenfeld   52 Run Fit Thurgau              46.15,0    (35)  OH/96.        
   29. Widmer Jakob, Laupen ZH        56 SC Diemberg                  46.53,2  (1112)  OH/111.       
   30. Ribary Remo                    59 Egg b. Zürich                46.58,2  (1296)  OH/114.       
   31. Schmid Sämi                    54 Frauenfeld                   47.04,0  (1295)  OH/117.       
   32. Wey Erwin, Samstagern          58 Team Reichmuth               47.07,8  (1111)  OH/119.       
   33. Rüdisüli Pius, Herrliberg      59 LGKE                         47.09,1  (1080)  OH/121.       
   34. Landon Fred                    54 Sursee                       47.15,9  (1050)  OH/126.       
   35. Hänni Oswald, Zürich           59 LC Zürich                    47.17,0  (1211)  OH/127.       
   36. Widmer Peter, Frauenfeld       56 LSV Frauenfeld               47.21,9  (1294)  OH/129.       
   37. Grogg Martin, Wittenbach       57 LG Wittenbach                47.23,9  (1227)  OH/131.       
   38. Schwendimann Martin, Kilchberg 60 LK Zug                       47.38,1  (1259)  OH/135.       
   39. Kuhn Albert, Zürich            55 LG Seebach                   47.41,1  (1133)  OH/137.       
   40. Kaufmann Thomas                58 Langnau am Albis             47.48,6  (1258)  OH/140.       
   41. Schafroth Ruedi, Fehraltorf    54 LG Uster                     48.01,5  (1278)  OH/142.       
   42. Villar Manuel, Winterthur      55 RV Winterthur                48.14,0  (1102)  OH/148.       
   43. Terrien Philippe, Wettingen    58 LC UBS                       48.23,5  (1098)  OH/152.       
   44. Schlittler Hans-Peter, Eschlik 53 LSC Wil                      48.24,4  (1083)  OH/153.       
   45. Müller Kurt, Hedingen          57 Tri-All-Tec                  48.26,5  (1297)  OH/154.       
   46. Knüsel Markus, Uster           55 TV Dübendorf                 48.51,3  (1248)  OH/159.       
   47. Frey Ruedi, Adliswil           59 SSC Langnau a.A.             48.57,1  (1217)  OH/162.       
   48. Jucker Walter, Schlieren       53 SLVS                         48.59,5  (1041)  OH/163.       
   49. Einwächter Armin, D-Gailingen  55 TTS Gottmadingen             48.59,8  (1125)  OH/164.       
   50. Tschudi Fritz, Ennenda         58 LG Glarus                    49.03,9  (1100)  OH/166.       
   51. Martinelli Mario               58 Zürich                       49.06,2  (1201)  OH/167.       
   52. Bär Peter                      56 Bülach                       49.07,7  (1298)  OH/170.       
   53. Brenner Peter                  56 Siebnen                      49.13,9  (1015)  OH/174.       
   54. Sauter Hanspeter               53 Oetwil                       49.19,5  (1255)  OH/177.       
   55. Strickler Werner, Kloten       54 LSV Kloten                   49.25,6  (1095)  OH/182.       
   56. Knobel Wilfried, Zürich        58 TV Unterstrass               49.32,5  (1286)  OH/186.       
   57. Dux Xaver, Stein am Rhein      53 SLVS                         49.33,9  (1023)  OH/188.       
   58. Wyler Hans, Uetikon am See     57 Wyler Dream Team             49.34,3  (1115)  OH/189.       
   59. Tanner André, Winterthur       60 unique ZH airport            49.34,8  (1097)  OH/190.       
   60. Trutmann Peter, Zürich         54 LC Regensdorf                49.38,1  (1209)  OH/192.       
   61. Wälti Andreas, Zürich          52 UOV Zürich                   49.39,1  (1116)  OH/194.       
   62. Schneider Paul                 51 Hittnau                      49.45,4  (1212)  OH/197.       
   63. Odermatt Heinz                 54 Zürich                       49.46,5  (1067)  OH/198.       
   64. Baumann Peter, Wolfhausen      54 LT Rapperswil-Jona           49.51,5  (1235)  OH/200.       
   65. Dugonjic Ilija, Horgen         57 TV Unterstrass               49.58,4  (1124)  OH/205.       
   66. Steingruber Hansueli           52 Wetzikon ZH                  50.03,5  (1094)  OH/206.       
   67. Langenauer Jack, Embrach       57 LC Swissair                  50.04,3  (1051)  OH/207.       
   68. Sommer Jürg                    59 Russikon                     50.05,9  (1263)  OH/208.       
   69. Strähle Fritz, Affoltern am Al 58 LV Albis                     50.07,8  (1096)  OH/209.       
   70. Zeller Ernst, Wohlen AG        57 LR Wohlen                    50.12,2  (1118)  OH/212.       
   71. Gentsch Erich, Frauenfeld      56 LSV Frauenfeld               50.14,3  (1126)  OH/213.       
   72. Raschle Franz                  58 Waldkirch                    50.25,9  (1220)  OH/219.       
   73. Stüdeli Daniel, Meilen         59 LC Meilen                    50.26,5  (1281)  OH/220.       
   74. Schmalz Hans                   51 Oetwil am See                50.37,5  (1139)  OH/228.       
   75. Bieri Thomas                   56 Wila                         50.38,6  (1010)  OH/229.       
   76. Baltensperger Martin, Effretik 60 SC Altbach                   50.39,4  (1003)  OH/230.       
   77. Moser Erich, Frauenfeld        51 LSV Frauenfeld               50.45,5  (1064)  OH/233.       
   78. Jutzi Bernhard, Bertschikon    59 Tri Meilen                   50.47,4  (1274)  OH/234.       
   79. Michel Walter                  53 Kloten                       51.02,5  (1291)  OH/240.       
   80. Meyer Robert                   56 Bonstetten                   51.07,5  (1062)  OH/242.       
   81. Karpf Alf                      52 Küsnacht ZH                  51.09,0  (1226)  OH/243.       
   82. Bodenmann Peter, Pfäffikon SZ  52 Jogger-Träff-Pfäffikon       51.12,4  (1285)  OH/244.       
   83. Waltenspül Werner, Brüttiselle 58 Tri Amphibion                51.15,0  (1105)  OH/246.       
   84. Schmalz Rolf, Uerikon          58 LC Meilen                    51.37,1  (1264)  OH/252.       
   85. Lehmann Beat, Sulz ZH          54 LSV Winterthur               51.37,7  (1053)  OH/253.       
   86. Niederöst Viktor               56 Fällanden                    51.42,8  (1066)  OH/256.       
   87. Thomas Rudolf                  55 Muri AG                      51.58,2  (1270)  OH/263.       
   88. Büsser Max                     53 Amden                        51.59,1  (1273)  OH/264.       
   89. Theus Reto                     57 Zürich                       52.03,8  (1251)  OH/265.       
   90. Kistler Roger, Reichenburg     58 TV Reichenburg               52.07,9  (1045)  OH/267.       
   91. Bodmer Peter                   59 Schwerzenbach                52.11,2  (1013)  OH/268.       
   92. Habegger Peter, Stäfa          59 Veloteria Stäfa              52.18,8  (1254)  OH/270.       
   93. Rechsteiner Roland             54 Rickenbach ZH                52.24,9  (1073)  OH/272.       
   94. Spring Martin                  53 Binz                         52.26,8  (1208)  OH/274.       
   95. Christoffel Jürg               60 Zürich                       52.29,0  (1022)  OH/276.       
   96. Rellstab Werner                54 Zürich                       52.34,5  (1075)  OH/281.       
   97. Dagonese Giuseppe, Kloten      57 LSV Kloten                   52.38,1  (1122)  OH/283.       
   98. Becher Benjamin                60 Uster                        52.48,7  (1213)  OH/290.       
   99. Brunner Peter, St. Gallen      58 Seewer Team                  53.04,0  (1016)  OH/296.       
  100. Alberici Hans, Zürich          51 ESC Sonderella               53.04,5  (1002)  OH/297.       
  101. Würmli Fabio, Thalwil          55 SCC Langnau a. A.            53.14,2  (1145)  OH/301.       
  102. Gilbert Roland, Felben-Wellhau 56 LSV Frauenfeld               53.16,9  (1032)  OH/302.       
  103. Bachmann Marco                 58 Wädenswil                    53.21,9  (1253)  OH/305.       
  104. Brunold Andrea, Adliswil       58 SSC Langnau a.A.             53.31,5  (1018)  OH/311.       
  105. Schmid Abundi                  59 Hettlingen                   53.32,3  (1084)  OH/312.       
  106. Näf Alfons                     51 Hinwil                       53.35,4  (1275)  OH/313.       
  107. Wetter Daniel                  59 Uetikon am See               53.36,8  (1284)  OH/314.       
  108. Köppel Paul, Hinteregg         55 LG ZKB                       53.39,6  (1049)  OH/316.       
  109. Krämer Hugo                    56 Jona                         53.42,6  (1132)  OH/318.       
  110. Koch Hansjörg, Frauenfeld      51 LSV Frauenfeld               53.45,3  (1219)  OH/319.       
  111. Casutt Robert                  53 Effretikon                   53.57,7  (1299)  OH/328.       
  112. Seiler Marcel                  56 Oberwil Nürensdf             53.58,3  (1231)  OH/329.       
  113. Lenzlinger Alex                57 Uster                        54.00,3  (1293)  OH/330.       
  114. Gallo René                     51 Zürich                       54.01,1  (1028)  OH/331.       
  115. Baur Hansruedi                 55 Rafz                         54.01,7  (1006)  OH/332.       
  116. Attinger Heinz                 60 Hedingen                     54.02,2  (1206)  OH/333.       
  117. Imboden Walter, Dübendorf      56 EMDA Sport                   54.05,3  (1247)  OH/335.       
  118. Herzog Kurt, Gossau SG         58 LSV St. Gallen               54.07,5  (1038)  OH/336.       
  119. Ottiker Hansruedi              51 Zürich                       54.09,3  (1068)  OH/339.       
  120. Börlin Peter, Uster            57 LG Uster                     54.10,3  (1249)  OH/340.       
  121. Hübscher Jürg                  52 Bülach                       54.10,8  (1218)  OH/341.       
  122. Waldispühl Otto                52 Zürich                       54.19,9  (1141)  OH/346.       
  123. Greco G. Walter                54 Zürich                       54.31,6  (1223)  OH/350.       
  124. Gisler Frantz                  57 Zürich                       54.35,7  (1033)  OH/352.       
  125. Thurnherr Peter                54 Niederwil                    54.40,1  (1222)  OH/353.       
  126. Grüninger Kurt                 54 Wiezikon b.Sirnach           54.46,5  (1128)  OH/357.       
  127. Stöckli Daniel                 53 Pfaffhausen                  54.51,2  (1204)  OH/362.       
  128. Fässler Armin                  60 Zürich                       54.58,1  (1236)  OH/367.       
  129. Arbenz Peter, Altendorf        59 Swiss Re                     55.05,8  (1289)  OH/373.       
  130. Murer Rainer, Brütten          58 UBS Tri Club                 55.10,4  (1065)  OH/375.       
  131. Blatter Roger, Dietlikon       54 MBA Bassersdorf              55.14,9  (1269)  OH/377.       
  132. Sahli Moby                     60 Steckborn                    55.20,6  (1292)  OH/381.       
  133. Kuy André                      59 Zürich                       55.26,4  (1748)  OH/382.       
  134. Meier Erich                    55 Russikon                     55.45,7  (1058)  OH/391.       
  135. Weber Rudolf, Affoltern am Alb 54 Seeclub Horgen               55.52,6  (1242)  OH/396.       
  136. Wittensöldner Hugo, Greifensee 56 HUKA Greifensee              55.54,6  (1114)  OH/398.       
  137. Baumann Leo, Zürich            58 Sacki-Peepel                 55.57,4  (1005)  OH/400.       
  138. M'Tir Fethi, Seuzach           56 LSV Winterthur               55.58,4  (1057)  OH/401.       
  139. Künzli Roland                  58 Wetzikon ZH                  55.59,2  (1048)  OH/402.       
  140. Pfister Matthias, Thalwil      59 LG ZKB                       56.08,1  (1071)  OH/405.       
  141. Schneider Martin               53 Wetzikon ZH                  56.11,8  (1086)  OH/409.       
  142. Bleisch Robert, Glarus         54 LG Glarus                    56.13,0  (1290)  OH/410.       
  143. Bolt Ernst, Zürich             52 LG TVO Zürich                56.13,5  (1257)  OH/411.       
  144. Becher David                   57 Schwerzenbach                56.16,7  (1214)  OH/414.       
  145. Rehmann Guido                  55 Schwarzenbach SG             56.17,3  (1074)  OH/415.       
  146. Lautenschlager Peter           52 Oetwil                       56.20,1  (1052)  OH/418.       
  147. Rinderknecht Hubert            55 Stallikon                    56.23,7  (1246)  OH/419.       
  148. Franco José, Greifensee        59 LT Greifensee                56.30,0  (1280)  OH/424.       
  149. Stöckli Patrik                 58 Pfäffikon SZ                 56.32,6  (1228)  OH/425.       
  150. Oeschger René, Wil ZH          59 LC Zürich                    56.34,3  (1283)  OH/428.       
  151. Spaltenstein Beat, Turbenthal  60 SSC Turbenthal               56.35,3  (1093)  OH/429.       
  152. Barth Thomas                   53 Dübendorf                    56.38,4  (1250)  OH/431.       
  153. Meyer Hans-Ulrich              54 Bassersdorf                  57.01,5  (1136)  OH/440.       
  154. Enz Thomas                     52 Zürich                       57.07,9  (1024)  OH/443.       
  155. Pfister Rolf                   57 Pfaffhausen                  57.16,0  (1072)  OH/446.       
  156. Wernli Christian, Künten       59 LR Wohlen                    57.16,7  (1108)  OH/447.       
  157. Gianini Franz                  54 Dübendorf                    57.21,1  (1031)  OH/451.       
  158. Vogel Eduard                   52 Effretikon                   57.21,4  (1244)  OH/452.       
  159. Buchli Reto, Dübendorf         59 TCA Opfikon                  57.24,2  (1020)  OH/454.       
  160. Jud Markus, Zürich             58 LT Greifensee                57.27,8  (1042)  OH/456.       
  161. Wettstein René                 51 Nürensdorf                   57.56,6  (1110)  OH/472.       
  162. Berglas Stefan, Pfaffhausen    60 TCZ                          57.57,1  (1119)  OH/473.       
  163. Bertagno Pietro, Wädenswil     51 LG ZKB                       58.00,5  (1009)  OH/475.       
  164. Schnider Willy                 55 Uster                        58.01,0  (1087)  OH/476.       
  165. Zuber Ralf, Engelburg          60 LATV Uzwil                   58.03,1  (1238)  OH/478.       
  166. Honegger Felix, Chur           51 SLVS                         58.06,3  (1207)  OH/479.       
  167. Brem Hugo                      58 Seuzach                      58.11,0  (1014)  OH/481.       
  168. Memmishofer Denis              57 Zwillikon                    58.18,0  (1060)  OH/486.       
  169. Papastathis Athanasios, Zürich 54 NZZ                          58.21,9  (1070)  OH/488.       
  170. Kuster Konrad                  56 Zürich                       58.24,8  (1134)  OH/490.       
  171. Schlittler Peter               55 Birmensdorf ZH               58.48,5  (1210)  OH/499.       
  172. Blum Edgar                     51 Fällanden                    58.56,2  (1300)  OH/502.       
  173. Händle Heinz, Hinteregg        59 FC Egg                       59.03,9  (1301)  OH/506.       
  174. Hug Robert                     55 Schwerzenbach                59.07,7  (1276)  OH/507.       
  175. Stettler Jürg, Zürich          60 Satus Oerlikon               59.08,2  (1252)  OH/508.       
  176. Widmer Stefan, Horgen          55 OZS Horgenberg               59.08,6  (1113)  OH/509.       
  177. Surber Roland                  56 Oberembrach                  59.14,3  (1140)  OH/510.       
  178. Vogler Ruedi, Weiningen ZH     56 TV Weiningen                 59.14,9  (1287)  OH/511.       
  179. Killer René                    60 Küssnacht am Rigi            59.25,3  (1271)  OH/518.       
  180. Rinderknecht Ueli, Feldmeilen  55 LC Meilen                    59.38,5  (1076)  OH/522.       
  181. Mosimann André, Dübendorf      55 MR Dübendorf                 59.39,1  (1137)  OH/523.       
  182. Sigrist Roland, Dübendorf      58 Sportivo                     59.41,9  (1091)  OH/527.       
  183. Della Rossa Hanspeter          54 Siebnen                      59.42,8  (1123)  OH/528.       
  184. Büchi René                     54 Balterswil                   59.45,5  (1121)  OH/530.       
  185. Knutti Walter, Wolfhausen      52 LT Rapperswil-Jona           59.50,1  (1047)  OH/531.       
  186. Büchler Roland                 51 Berg TG                      59.59,7  (1243)  OH/533.       
  187. Schilawetz Günter              56 Dübendorf                  1:00.14,1  (1082)  OH/538.       
  188. Borra Mario                    61 Schwerzenbach              1:00.17,0  (1261)  OH/540.       
  189. Keller Hansruedi               55 Tuggen                     1:00.17,8  (1043)  OH/541.       
  190. Lüthi Hansjürg                 59 Zürich                     1:00.22,5  (1055)  OH/544.       
  191. Kamber Thomas                  57 Zürich                     1:00.23,1  (1131)  OH/545.       
  192. Oberholzer Bruno               53 Wangen ZH                  1:00.26,3  (1205)  OH/548.       
  193. Soldan Silvio, Horgen          55 OZS Horgenberg             1:00.42,6  (1092)  OH/554.       
  194. Schmid Willy                   52 Therwil                    1:00.44,6  (1262)  OH/556.       
  195. Kronberger Günther             60 Bertschikon                1:00.47,6  (1266)  OH/557.       
  196. Werder Roland, Fehraltdorf     54 LG ZKB                     1:00.58,2  (1107)  OH/561.       
  197. Rohr Guido                     58 Pfäffikon ZH               1:00.59,9  (1078)  OH/562.       
  198. Tatalias Platon, Opfikon       51 MR Opfikon                 1:01.06,5  (1234)  OH/565.       
  199. Grossmann Balthasar            54 Zürich                     1:01.09,2  (1034)  OH/568.       
  200. Heer Alois                     51 Obfelden                   1:01.13,6  (1036)  OH/571.       
  201. Alldis John                    52 Meilen                     1:01.15,9  (1268)  OH/572.       
  202. Salvadori Walter, Glarus       58 LG Glarus                  1:01.39,4  (1216)  OH/584.       
  203. Beloch Andreas                 58 Regensdorf                 1:02.08,8  (1008)  OH/590.       
  204. Casciaro Vito                  54 Zürich                     1:03.09,6  (1021)  OH/602.       
  205. Keller Max                     54 Räterschen                 1:03.11,3  (1144)  OH/603.       
  206. Baumann Heinz                  55 Dübendorf                  1:03.17,7  (1004)  OH/608.       
  207. Brunner Peter, Forch           52 LG ZKB                     1:03.30,6  (1017)  OH/611.       
  208. Rütti Bruno, Horgen            56 SOHOBLA                    1:03.46,3  (1241)  OH/615.       
  209. Schweizer Thomas               56 Frauenfeld                 1:04.28,3  (1088)  OH/625.       
  210. Huber René                     56 Kloten                     1:04.39,6  (1277)  OH/626.       
  211. Keller Robert                  51 Volketswil                 1:04.46,4  (1224)  OH/627.       
  212. Brütsch Gerold                 54 Uster                      1:04.49,3  (1019)  OH/628.       
  213. Nauer Paul, Dübendorf          55 LG ZKB                     1:04.59,7  (1233)  OH/631.       
  214. Frey Hanspeter                 54 Dielsdorf                  1:05.01,1  (1279)  OH/632.       
  215. Biermann Lothar                53 Remetschwil                1:05.24,8  (1011)  OH/635.       
  216. Brunner Ren                    54 Räterschen                 1:05.30,7  (1143)  OH/636.       
  217. Rüdlinger Hans, Niederuzwil    58 LATV Uzwil                 1:06.51,6  (1081)  OH/645.       
  218. Gennari Ivan, Zürich           51 LC Zürich                  1:06.55,4  (1240)  OH/646.       
  219. Sebastian Martin, Zug          54 TV Unterstrass             1:08.43,4  (1230)  OH/654.       
  220. Frey Hansruedi, Rüschlikon     52 SLVS                       1:08.45,1  (1026)  OH/656.       
  221. Tschanz Ruedi                  52 Dübendorf                  1:11.02,2  (1099)  OH/668.       
  222. Graf Beat                      56 Schwerzenbach              1:11.24,9  (1256)  OH/670.       
  223. Brack Roland                   58 Freienstein                1:11.58,1  (1120)  OH/671.       
  224. Weiss Bruno                    53 Bassersdorf                1:14.15,5  (1288)  OH/676.       
  225. Lämmli Peter                   56 Schlieren                  1:15.53,4  (1056)  OH/680.       
  226. Mettler Urs                    52 Langnau am Albis           1:17.49,2  (1061)  OH/682.       
  227. Leimbacher Hansruedi           57 Neerach                    1:21.07,7  (1054)  OH/686.       
  228. Huber Peter R.                 59 Dübendorf                  1:22.06,6  (1215)  OH/687.       

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.