(72) Teams 113km

HEW Cyclassics Hamburg 2000 - (72) Teams 113km

Rang  Team                                             Total
--------------------------------------------------------------------------------
   1. Täves Radladen                              11:06.16,9
          614 Krüger Gunnar                  Egeln                     113Msen1  2:42.44,3    3.
         5509 Gernegroß Albrecht             Egeln-Nord                113Msen2  2:44.35,4    5.
          613 Globig Axel                    Schönebeck                113Msen2  2:46.26,3    8.
          615 Waldheim Frank                 Gommern                   113Msen2  2:52.30,9   31.
        10233 Arnold Jörg                    Gommern                   113Msen1  2:56.11,9  115.
          616 Körtge Wilhelm                 Schönebeck                113Msen3  3:36.28,1  266.
   2. rad-team-rathenow                           11:07.39,6
          561 Lehmann Klaus-Dieter           Rathenow                  113Msen3  2:42.44,4    2.
          560 Reisener Jens                  Rathenow                  113Mjun   2:42.44,6    1.
         1124 Stark Reinhard                 Potsdam                   113Msen4  2:51.04,7    1.
         1122 Weise Ingo                     Potsdam                   113Msen3  2:51.05,9   10.
         1119 Lemke Udo                      Rathenow                  113Msen3  2:53.04,0   17.
         1120 Künzel Frank                   Rathenow                  113Msen1  2:53.08,7   69.
         1123 Seeger Jürgen                  Bützer                    113Msen3  3:12.15,4  110.
         1118 Lemke Hannelore                Rathenow                  113Fsen3  3:28.04,8    4.
   3. Cycle-Team-Buchholz                         11:13.48,1
         5432 Meyke Florian                  Buchholz                  113Mjun   2:45.01,7    4.
         5426 Schmid Sven                    Jesteburg                 113Msen1  2:45.03,7    9.
         5429 Wessel Claas                   Jesteburg                 113Mjun   2:45.37,4    5.
         5431 Prohn Arvid                    Buchholz                  113Mann   2:58.05,3  112.
         5427 Prigge Oliver                  Moisburg                  113Msen1  2:58.52,5  158.
         5428 Neuhaus Joachim                Vierden                   113Msen1  3:02.10,8  219.
         5433 Paschier Lars                  Bielefeld                 113Mann   3:33.15,0  380.
         5430 Bröker Andreas                 Appel                     113Msen1  3:46.25,6 1175.
   4. TuS Neukölln Berlin                         11:14.54,3
          624 Landgraf René                  Berlin                    113Msen1  2:42.44,8    4.
          622 Klimek Hans-Jürgen             Berlin                    113Msen3  2:47.21,3    7.
          621 Herrgesell Joachim             Berlin                    113Msen2  2:52.21,7   25.
          623 Gersdorf Lutz                  Berlin                    113Msen2  2:52.26,5   29.
   5. Renn- und Sportrad Altona                   11:24.04,6
         5028 Wagner Dirk                    Hamburg                   113Mann   2:47.33,9    6.
         1580 Keller Harald                  Hamburg                   113Msen1  2:49.03,9   34.
         1577 Martschukat Jürgen             Hamburg                   113Msen1  2:53.38,2   77.
         1576 Kraffczyk Alexander            Hamburg                   113Msen1  2:53.48,6   78.
         1574 Karrer Markus                  Hamburg                   113Msen1  2:53.50,6   79.
         1575 Grote Markus                   Hamburg                   113Msen1  2:58.18,2  154.
   6. SV Dassow 24                                11:24.10,6
          608 Posenauer Tommy                Dassow                    113Mjun   2:48.00,0    8.
          610 Steinhagen Heiko               Feldhusen                 113Msen1  2:48.05,5   19.
          611 Hartmann Frank                 Dassow                    113Msen2  2:52.23,6   27.
          609 Junge Werner                   Tramm                     113Msen2  2:55.41,5   43.
          607 Eichberg Erich                 Dassow                    113Msen2  3:03.10,2   98.
   7. MTV Müden I                                 11:24.58,3
         5496 Klages Detlef                  Hermannsburg              113Msen1  2:49.23,8   35.
         5491 Nolte Jens                     Faßberg                   113Msen1  2:51.27,1   44.
         5492 Ull Andreas                    Bergen                    113Msen2  2:51.27,8   20.
         5493 Sparkuhle Peter                Faßberg                   113Msen3  2:52.39,6   15.
         5494 Springhorn Hans-Dietrich       Hamburg                   113Msen3  2:53.44,0   23.
         5495 Müller Ralf                    Faßberg                   113Msen2  3:07.09,6  131.
         5497 Stelzner Jörg                  Celle                     113Msen1  3:27.33,8  752.
         5498 Koch Friederike                Faßberg                   113Fsen2  3:41.25,7   24.
   8. RSV Schlaubetal-Müllrose                    11:25.09,4
         2985 Kletzien Detlef                Frankfurt O.              113Msen2  2:51.06,3   18.
         2983 Loose Werner                   Müllrose                  113Msen3  2:51.07,5   11.
         2986 Gosda Heinz                    Frankfurt O.              113Msen2  2:51.09,4   19.
         2987 Tietgen Dirk                   Mixdorf                   113Msen1  2:51.46,2   48.
         2988 Schulz Ingo                    Müllrose                  113Msen2  2:51.51,7   23.
   9. Insel Usedom                                11:35.18,5
         6097 Tubandt Peter                  Anklam                    113Mann   2:52.36,5   51.
         6098 Salewski Uwe                   Seebad Ahlbeck            113Msen3  2:53.39,7   22.
         6093 Holtz Uwe                      Seebad Ahlbeck            113Msen3  2:54.31,1   27.
         6094 Wessoly Marko                  Seebad Ahlbeck            113Msen2  2:54.31,2   38.
         6099 Osuch Wojciech                 PL-Swinoujscie            113Msen1  2:59.36,6  173.
         6095 Schiwek Gerd                   Zinnowitz                 113Msen3  3:00.54,4   51.
         6096 Bruß Wolfgang                  Seebad Ahlbeck            113Msen2  3:27.35,9  339.
  10. Rasende Torfnasen                           11:35.25,1
         1127 Naparty Dirk                   Berlin                    113Mann   2:51.04,2   30.
         1125 Rohrbeck André                 CH-Winterthur             113Mann   2:53.21,9   57.
         1126 Teschner Bertram               Berlin                    113Mann   2:53.31,1   60.
         1128 Schumann Thomas                Berlin                    113Mann   2:57.27,9  106.
  11. Powerslide                                  11:39.09,0
         1554 Peek Matthias                  Petershagen               113Mann   2:53.47,2   62.
         1553 Meyer André                    Bückeburg                 113Mann   2:55.06,0   74.
         1555 Gonschewski Michael            Petershagen               113Msen1  2:55.06,6   94.
         1552 Bicknese Frank                 Petershagen               113Mann   2:55.09,2   75.
         1556 Bicknese Bernd                 Petershagen               113Mann   3:26.25,0  337.
  12. Team-HWW                                    11:41.02,2
         5106 Last Stefan                    Ahrensburg                113Mann   2:47.34,2    7.
         5107 Meyer Michael                  Hamburg                   113Msen2  2:47.43,8   13.
         1672 Dr. Müller Wolfgang            Buchholz                  113Msen2  2:57.52,9   57.
         1670 Steggel Joachim                Hoisdorf                  113Msen2  3:07.51,3  143.
  13. Vegesacker Ruderverein                      11:44.58,7
          821 Bannert Christoph              Bremen                    113Mann   2:49.57,8   22.
          819 Rohlfing Yven                  Bremen                    113Mann   2:49.59,7   23.
          818 Rockmann Rickmer               Bremen                    113Mann   2:52.21,3   45.
          822 Jastrzembski Christian         Bremen                    113Mann   3:12.39,9  250.
  14. Fiat Kiehl                                  11:49.09,9
         6070 Martens Jens                   Selsingen                 113Msen1  2:49.45,0   37.
         6072 Witte Andreas                  Selsingen                 113Mann   2:53.49,2   63.
         6069 Pape Rolf                      Selsingen                 113Msen1  2:57.16,2  132.
         6071 Scholz Michael                 Bremervörde               113Msen1  3:08.19,5  361.
  15. Bosch Hausgeräte                            11:49.37,2
          992 Heitmann Fred                  Hamburg                   113Msen2  2:53.01,3   32.
         6399 Giercke Lars                   Barsbüttel                113Mann   2:53.27,0   58.
         6397 Drews Dennis                   Quickborn                 113Mjun   2:55.54,5   11.
         6400 Heitmann Lukas                 Hamburg                   113Mjun   3:07.14,4   25.
         6398 Drews Klaus-Dieter             Quickborn                 113Msen2  3:23.21,5  284.
  16. MTV Müden Jungster                          11:50.20,0
         7108 Peters Detlef                  Rosengarten               113Msen1  2:51.55,6   52.
         7111 Wlotzka Joachim                Faßberg/Müden             113Msen1  2:57.12,2  129.
         7110 Grande Thomas                  Faßberg                   113Msen2  2:57.12,4   50.
         7109 Völker Dietmar                 Faßberg/Müden             113Msen2  3:03.59,8  104.
         7113 Leistner Harald                Hamburg                   113Msen2  3:09.58,5  166.
  17. Fahrrad Kather                              11:52.20,3
         5241 Thomford Steve                 Klein Rogahn              113Mann   2:52.27,9   47.
         5243 Saß Bernd                      Schwerin                  113Msen3  2:58.56,7   40.
         5240 Schommler Sascha               Alt Meteln                113Mann   3:00.23,9  128.
         5238 Teubler Ulrich                 Grambow                   113Msen2  3:00.31,8   77.
         5239 Kather Bernd-Dieter            Schwerin                  113Msen2  3:08.28,1  149.
         5244 Sandner Norbert                Gneven                    113Msen2  3:35.01,0  417.
  18. Vildbjerg Motion                            11:54.40,8
         1235 Nielsen Steen                  DK-Holsted                113Msen2  2:55.07,6   41.
         1233 Vognstrup Niels Kristian       DK-Vildbjerg              113Msen2  2:55.09,5   42.
         1234 Brunhöj Richard                DK-Vildbjerg              113Msen3  2:56.41,2   33.
         1232 Nielsen Erik                   DK-Vildbjerg              113Msen2  3:07.42,5  141.
  19. Sportlich Team Bornheim                     11:54.50,9
         7732 Reuter Peter                   Bornheim                  113Msen1  2:54.23,5   86.
         7733 Cords Andreas                  Bornheim                  113Mann   2:54.23,7   69.
         7734 Weber Manfred                  Bonn                      113Mann   2:58.56,6  115.
         7737 Gerhards Martin                After                     113Msen2  3:07.07,1  130.
         7738 Lorenz Jochen                  Königswinter              113Msen1  3:19.19,8  595.
         7736 Titzmann Klaus                 Bornheim                  113Msen1  3:28.17,2  764.
         7735 Röder Sabine                   Bornheim                  113Fsen1  4:01.06,3   81.
  20. ComNet-Cycle-Team                           11:57.39,7
         5231 Schillings Jürgen              Aachen                    113Msen1  2:50.41,0   40.
         5230 Strang Hubert                  Würselen                  113Msen2  2:52.19,2   24.
         5232 Beckers Winfried               Aachen                    113Msen2  3:06.49,6  127.
         5227 Schmitz Bernd                  Aachen                    113Msen2  3:07.49,9  142.
  21. Snejbjerg Motion 2                          11:57.51,8
          604 Nikolajsen Eigil               DK-Herning                113Msen2  2:50.08,5   17.
         1160 Nisbeth Per                    DK-Herning                113Msen2  2:58.39,1   63.
          605 Mortensen Kurt                 DK-Herning                113Msen2  2:59.17,7   66.
         1158 Larsen Leif                    DK-Herning                113Msen2  3:09.46,5  162.
         1159 Mortensen Niels                DK-Aalborg                113Msen2  3:53.14,3  592.
          606 Wedel Mogens                   DK-Herning                113Msen3  3:53.16,8  356.
  22. MSV 90-Magdeburg                            11:58.41,0
         1097 Weinert Lothar                 Möckern                   113Msen3  2:52.11,1   13.
         1096 Witte Frank                    Lostau                    113Msen1  2:52.14,9   57.
         5074 Arnold Ralf                    Lostau                    113Msen1  2:56.11,8  114.
         6542 Heinrich Udo                   Schönebeck                113Msen1  3:18.03,2  565.
         6538 Berger Frank                   Eggersdorf                113Msen2  3:18.17,3  240.
         6541 Torma Isabel                   Magdeburg                 113Frau   3:47.45,5   48.
         6540 Kurtz Evelyn                   Magdeburg                 113Frau   3:47.45,7   49.
         6539 Danielewski Nicole             Magdeburg                 113Frau   3:47.47,0   50.
  23. Team Lieb Blankenese 110/01                 12:00.04,4
         2104 Roeper Thilo                   Borstel-Hohenraden        113Msen1  2:57.46,0  145.
         2099 Sagner René                    Schenefeld                113Mann   2:58.59,6  116.
         2106 Bromma Wolfgang                Pinneberg                 113Msen3  3:00.25,3   47.
         2101 Klimpel Olaf                   Hamburg                   113Msen1  3:02.53,5  236.
         2100 Lieb Klaus-Dieter              Hamburg                   113Msen2  3:09.17,7  159.
         2102 Schmidt Christiane             Leer                      113Fsen2  3:38.12,3   19.
         2103 Schmidt Ralf                   Hamburg                   113Msen1  3:43.57,3 1135.
  24. Team Mariahilf I                            12:01.49,8
         1751 Mostler Martin                 Hamburg                   113Mann   2:52.57,6   55.
         6146 Knepel Jürgen                  Hamburg                   113Mann   2:59.55,0  123.
         1752 Lo David Wei-Yih               Hamburg                   113Msen1  3:01.15,1  201.
         1753 Dr. Mostler Burkhard Dr.       Hamburg                   113Msen3  3:07.42,1   84.
         1754 Weinhold Nina                  Hamburg                   113Frau   3:17.02,1   20.
         1757 Potrykus Alois                 Neu Wulmstorf             113Msen3  3:22.43,7  168.
         1756 Jüttner Jörg                   Egestorf                  113Mann   3:30.26,2  360.
         1755 Jalaß Frauke                   Hamburg                   113Frau   3:37.41,7   37.
  25. Rowa, Romira, Tramaco-Team                  12:05.25,6
          562 Rieks Hans Jürgen              Hamburg                   113Msen1  2:58.20,4  155.
         6590 Halberstadt Thorsten           Heist                     113Msen1  3:00.52,0  197.
          784 Beckord Claudia                Kiebitzreihe              113Fsen1  3:02.14,8    4.
          783 Beckord Michael                Kiebitzreihe              113Msen2  3:03.58,4  103.
  26. Annoncen Avis                               12:05.53,7
         5421 Schlichting Frank              Hamburg                   113Msen1  2:57.00,7  123.
         5420 Surenbrock Dierk               Hamburg                   113Msen1  2:57.06,2  127.
         5418 Ernst Thomas                   Hamburg                   113Msen1  2:59.35,1  172.
         5419 Reppin Jan                     Hamburg                   113Msen1  3:12.11,7  460.
  27. Mauers-Bike-Shop                            12:06.43,1
         6152 Fack Ulrich                    Kassel                    113Msen1  2:53.36,8   76.
         6150 Kessler Stefan                 Niestetal                 113Msen2  3:03.04,5   97.
         6151 Apel Thomas                    Kassel                    113Msen1  3:04.59,3  295.
         6147 Knothe Rainer                  Kassel                    113Msen3  3:05.02,5   69.
         6148 Martin Friedhelm               Kassel                    113Msen2  3:08.52,6  155.
         6149 Nagel Harald                   Niestetal                 113Msen2  3:14.04,8  204.
  28. RV Trave Bad Oldesloe                       12:08.47,4
         1610 Nöhring Peter                  Glinde                    113Msen3  2:57.48,8   37.
         1607 Rudolph Joachim                Bad Oldesloe              113Msen3  3:00.19,1   46.
         7506 Leisner Harald                 Bargteheide               113Msen1  3:01.26,4  206.
         1605 Ruddigkeit Oliver              Bargteheide               113Msen1  3:09.13,1  380.
         1606 Göbel Stephan                  Elmenhorst                113Msen1  3:14.21,5  498.
         1602 Gardeweg Peter                 Bad Oldesloe              113Msen2  3:14.50,6  208.
         1600 Wildemann Reinhard             Bad Oldesloe              113Msen2  3:14.52,3  211.
  29. Reha-Studio                                 12:09.32,4
         2037 Hüster Kim-Philipp             Schenefeld                113Mann   2:56.28,1   87.
         2040 Ense Alexandra                 Hamburg                   113Fsen1  3:01.20,0    1.
         2038 Amici Enrico                   Appen                     113Msen2  3:04.58,7  116.
         2039 Mihatsch Jürgen                Hamburg                   113Msen2  3:06.45,6  126.
         2041 Bollinger Andreas              Hamburg                   113Msen1  3:31.24,6  837.
         2044 Herr Katja                     Hamburg                   113Frau   3:46.23,1   46.
         2042 Peters Jeannine-Christin       Schenefeld                113Fsen1  4:43.03,7  100.
  30. Bonanza                                     12:10.59,3
         2834 Orlowski Ralf                  Hannover                  113Msen1  2:51.54,8   51.
         2832 Halm Alexander                 Magdeburg                 113Msen1  2:54.12,0   84.
         2836 Winter Christoph               Hannover                  113Msen1  3:12.14,3  462.
         2835 Johnen Elmar                   Hannover                  113Msen1  3:12.38,2  468.
         2838 Ebner Sebastian                Hannover                  113Msen1  3:23.03,0  661.
         2833 Hollander Ralf                 Hannover                  113Msen1  3:29.43,6  798.
         2837 Höfer Jörg                     Hannover                  113Msen1  3:32.55,0  879.
  31. Heidelberg                                  12:16.10,6
         5463 Günther Norbert                Henstedt-Ulzburg          113Msen3  3:00.30,1   48.
         5464 Ewig Frank                     Rensburg                  113Msen1  3:03.30,0  251.
         5461 Vogeley Holger                 Norderstedt               113Msen3  3:05.18,1   72.
         5462 Heitmann Uwe                   Norderstedt               113Msen2  3:06.52,4  128.
  32. Sportpark Hünxe                             12:16.14,2
         1633 Lorberg Jörg                   Hünxe                     113Msen1  2:55.27,6   99.
         1635 Hülsmann Alfred                Voerde                    113Msen4  3:04.46,5    7.
         1636 Winkelmann Michael             Hünxe                     113Msen1  3:04.52,3  291.
         1634 Hutmacher Thomas               Schermbeck                113Msen1  3:11.07,8  426.
         1637 Hörning Marc                   Aachen                    113Mann   3:51.59,7  511.
  33. ABC-Wesseln II                              12:20.09,8
         6364 Paetow Thomas                  Garding                   113Msen1  2:57.18,1  134.
         6360 Brüggmann Ingo                 Heide                     113Msen2  3:06.37,1  124.
         6363 Dieckmann-Keden Joachim        Nordermeldorf             113Msen2  3:07.25,0  135.
         6361 Schindler Jürgen               Tating                    113Msen2  3:08.49,6  154.
  34. von Hacht Friends 6                         12:20.33,5
         6722 Westphal Frank                 Hamburg                   113Msen1  2:59.12,2  165.
         6718 Faber Marc                     Hamburg                   113Msen1  3:01.34,9  208.
          438 von Hacht Werner               Hamburg                   113MP     3:05.40,0    5.
         6719 Lübke Burkhard                 Hamburg                   113Mann   3:14.06,4  260.
         6720 Baron Edgar                    Hamburg                   113Msen1  3:22.30,7  650.
         5519 Binder Georg                   Quickborn                 113Msen4  3:35.44,6   54.
  35. Polizei HH Tauchergruppe                    12:21.06,5
          769 Horeis Heiko                   Hamburg                   113Msen1  3:01.25,3  204.
         2445 Schipper Stefan                Hamburg                   113Msen1  3:04.21,3  275.
         2447 Meyer Heiko                    Hamburg                   113Mann   3:07.38,6  205.
         2446 Axmann Heiko                   Hamburg                   113Msen1  3:07.41,3  348.
         2448 Krohn Carsten                  Norderstedt               113Msen1  3:27.12,9  744.
  36. BSG Feuerwehr HH                            12:21.12,5
         6021 Zlatnik Joachim                Ellerau                   113Msen1  2:54.51,6   91.
         6020 Janke Peter                    Stubben                   113Msen3  2:56.29,4   32.
         6018 Dorsch Thomas                  Norderstedt               113Msen1  3:05.50,7  324.
         6015 Bobzin Stefan                  Glinde                    113Msen1  3:24.00,8  683.
         6017 Meissner Michael               Hohenlockstedt            113Msen1  4:02.12,0 1319.
  37. sportlife                                   12:25.18,8
         2081 Ilsemann Kai                   Hamburg                   113Msen1  3:02.30,7  227.
         2082 Müller Peter                   Hamburg                   113Msen1  3:03.23,2  246.
         6344 Schlafhorst Stephan            Hamburg                   113Msen1  3:03.24,0  247.
         2078 Scholz Michael                 Hamburg                   113Msen1  3:16.00,9  523.
         2079 Weber Katharina                Hamburg                   113Frau   3:30.15,0   30.
  38. von Hacht Friends 4                         12:27.19,1
         6708 Heine Hanko                    Hamburg                   113Mann   3:04.49,3  181.
         6713 Gießel Steffen                 Hamburg                   113Mann   3:05.37,2  193.
         6710 Schmitz Christoph              Güstrow                   113Mann   3:07.26,0  202.
         6714 Forkert Ullrich                Hamburg                   113Mann   3:09.26,6  226.
         6709 Graf von Hardenberg Achaz      Hamburg                   113Mann   3:19.25,4  293.
         6707 Exner Marco                    Hamburg                   113Mann   3:21.24,1  307.
         6712 Zimmer Kay                     Hamburg                   113Msen2  3:28.45,0  347.
         6711 Schreiter Holm                 Halle                     113Mann   3:58.20,3  534.
  39. Beck's street boys                          12:29.00,7
          972 Thiemens Kay                   Vierhöfen                 113Mann   2:52.11,0   41.
          977 Bergmann Peter                 Hamburg                   113Msen1  3:03.02,9  241.
          973 Schöne Arne                    Hamburg                   113Mann   3:13.12,7  254.
          974 Rothe Markus                   Vierhöfen                 113Mann   3:20.34,1  300.
  40. Spiegel-TV                                  12:30.20,8
         1618 Lerner Hartmut                 Hamburg                   113Msen2  2:58.16,6   58.
         1621 Schmidt Thomas                 Hasenmoor                 113Msen1  3:08.26,2  366.
         1622 Sayami Hanz                    Hasenmoor                 113Msen2  3:08.27,5  148.
         1620 Rohwer Dirk Christian          Hartenholm                113Msen1  3:15.10,5  509.
         1623 Booms Ulrich                   Hamburg                   113Msen2  3:23.20,1  283.
         1624 Scholl Tillmann                Hamburg                   113Msen3  3:30.28,3  217.
  41. Snejbjerg Motion 3                          12:33.14,8
         1166 Christensen Sören Ackermann    DK-Herning                113Mann   2:54.54,7   73.
         1164 Christensen Knud Erik          DK-Herning                113Msen2  3:09.12,1  158.
         1165 Bull Peter                     DK-Herning                113Mann   3:14.33,1  263.
         1161 Jensen Arne                    DK-Herning                113Msen1  3:14.34,9  502.
         1162 Lykkegaard Ib                  DK-Herning                113Msen3  3:53.38,9  358.
         1163 Povlsen Knud                   DK-Herning                113Msen2  3:53.39,6  594.
  42. RG-Uni-Hamburg-Schnelsen                    12:33.29,8
          780 Meyer Niels                    Hamburg                   113Mann   2:52.45,1   52.
         1585 Fischer Wolfgang               Geesthacht                113Msen1  2:59.49,5  177.
         1583 Kieslich Jessica               Hamburg                   113Frau   3:04.37,8   11.
         1581 Scheel Jens                    Elmshorn                  113Mann   3:36.17,4  412.
  43. Come Back                                   12:34.08,3
         2645 Wiedenhöfer Frank              Gelsenkirchen             113Msen1  2:54.29,2   87.
         2648 Pidun Nadine                   Gelsenkirchen             113Frau   3:00.11,0    6.
         2647 Lauf Michael                   Gelsenkirchen             113Msen1  3:05.10,8  306.
         2646 Steinborn Jörg                 Gelsenkirchen             113Msen1  3:34.17,3  898.
         2651 Hirsch Stefanie                Gelsenkirchen             113Frau   3:34.18,4   34.
         2649 Lindner Rainer                 Gelsenkirchen             113Msen2  4:21.43,3  652.
  44. LG-Niendorf                                 12:34.14,7
         5476 Neubüser Siegmar               Hamburg                   113Msen3  3:04.12,3   64.
         1091 Fest Josef                     Hamburg                   113Msen2  3:05.22,8  118.
         5069 Groß Dieter                    Hamburg                   113Msen3  3:07.09,8   82.
         5477 Pschorr Rüdiger                Hamburg                   113Msen3  3:17.29,8  134.
         1482 Golombek Dieter                Hamburg                   113Msen3  3:17.50,1  137.
         6120 Deters Uwe                     Bönningstedt              113Msen2  3:28.12,0  341.
         1483 Liesebach Rainer               Hamburg                   113Msen3  3:36.23,0  265.
         6513 Klingemann Peter               Hamburg                   113Msen3  4:14.05,3  401.
  45. Atemlos Weinmann L                          12:34.56,9
         6005 Bukowski Martin                Buchholz                  113Msen1  3:05.02,2  299.
          954 Mehl Frank                     Hamburg                   113Msen1  3:08.12,1  359.
         6004 Ganster Marcus                 Hamburg                   113Mann   3:09.45,7  232.
         6003 Hannemann Haio                 Hamburg                   113Msen1  3:11.56,9  447.
         6001 Dr. Feldhahn Karl-Andreas      Hamburg                   113Msen1  3:15.09,6  508.
         6002 Schöller Bernd                 Karlsruhe                 113Msen2  3:15.14,6  213.
  46. Barmstedter Radsport                        12:36.05,4
          964 Bornholdt Nils-Henning         Bokholt-Hanredder         113Mjun   2:58.28,5   18.
         2643 Mohr Ron                       Pinneberg                 113Mann   3:00.48,7  132.
         2640 Carstensen Dirk                Barmstedt                 113Msen1  3:17.59,9  559.
         2639 Preuß Karsten                  Bokholt-Hanredder         113Msen1  3:18.48,3  583.
         2644 Drath Steffen                  Barmstedt                 113Mann   3:19.03,3  290.
  47. Uncle Ben#s 4                               12:36.10,8
         1770 Verkampen Henri                Viersen                   113Msen2  2:52.29,7   30.
         1767 Wälz Thorsten                  Verden                    113Msen1  3:00.21,1  190.
         1772 Weidemann Volker               Langwedel                 113Msen1  3:14.09,9  495.
         1769 Nolte Detlev                   Bremen                    113Msen2  3:29.10,1  351.
         1773 Terfa Di Baba Yared            Hamburg                   113Msen1  3:43.15,9 1111.
         1762 Ronken Andreas                 Verden / Aller            113Msen1  3:43.16,2 1112.
  48. Cash or Crash                               12:38.12,2
         6409 Midding Michael                Hamburg                   113Msen1  3:04.31,0  283.
         6405 Bartsch Gerrit                 Hamburg                   113Mann   3:04.50,9  182.
         6406 Rothermundt Stefan             Hamburg                   113Msen1  3:09.14,3  381.
         6408 Stammer Jens                   Hamburg                   113Msen2  3:19.36,0  248.
         6407 Spring Michael                 Hamburg                   113Msen1  3:26.05,4  726.
  49. Die Enkelz                                  12:40.12,0
         7663 Blecken Godecke-Tobias         Winsen/Luhe               113Mann   3:07.57,5  209.
         3208 Schömann-Finck Matthias        Ludwigshafen              113Mann   3:09.21,5  225.
         7662 Blecken Lutke-Anselm           Winsen/Luhe               113Mann   3:09.39,0  230.
         3178 Schömann-Finck Jost            Gönnebek                  113Mjun   3:13.14,0   32.
  50. WOB-Rowers                                  12:40.15,9
         1803 Breuer Uwe                     Wolfsburg                 113Msen1  3:09.22,7  384.
         1802 Steinberg Sven                 Braunschweig              113Mann   3:09.44,8  231.
          637 Thiede Martin                  Wolfsburg                 113Msen1  3:09.58,3  403.
         1801 Janke Oliver                   Rühen                     113Msen1  3:11.10,1  427.
         1800 Voß Ludwig                     Hamburg                   113Msen1  3:32.46,8  874.
  51. Feuerwehr Magdeburg                         12:40.46,9
         3657 Kreuschmer Claus               Irxleben                  113Msen2  3:08.55,2  156.
         3658 Kelterborn Mario               Magdeburg                 113Mann   3:09.13,1  223.
         3661 Hoffmann Ralf                  Schönebeck                113Msen1  3:09.30,0  388.
         3659 Severidt Stephan               Magdeburg                 113Mann   3:13.08,6  253.
         3660 Wetzel Mirko                   Ebendorf                  113Msen1  3:27.35,8  753.
         3662 Bednarek Rolf                  Magdeburg                 113Msen3  3:30.14,4  216.
         3663 Schneider Dirk                 Magdeburg                 113Msen1  3:34.12,4  896.
  52. Bäckerei Kirsch                             12:41.54,7
         6013 Kirsch Frank                   Leimen                    113Msen1  3:04.53,1  292.
         6011 Kirsch Arno                    Gauangelloch              113Msen1  3:04.59,5  296.
         6012 Adam Heiko                     Brühl                     113Msen1  3:05.07,3  303.
         6014 Regner Dieter                  Rüsselsheim               113Mann   3:26.54,8  342.
  53. Bagaluten                                   12:43.27,6
         1309 Dress Nico                     Radevormwald              113Mann   3:09.18,2  224.
         1311 Hartung Markus                 Ahrensburg                113Msen2  3:10.07,7  169.
         1310 Zimmer Bernd                   Ahrensburg                113Msen2  3:10.08,2  170.
         1312 Peter-Orth Christoph           Ahrensburg                113Msen3  3:13.53,5  117.
         1313 Spickermann Christian          Ahrensburg                113Msen2  3:15.04,6  212.
  54. Radsport VfL Suderburg                      12:46.11,8
         6178 Stefan Thomas                  Suderburg                 113Msen1  3:02.29,7  226.
         6182 Wrede Jürgen                   Suderburg                 113Msen3  3:04.11,5   63.
         6181 Hille Friedrich                Suderburg                 113Msen2  3:16.34,5  224.
         6180 Matzke Holger                  Suderburg                 113Msen2  3:22.56,1  278.
  55. Team Miramar                                12:46.19,2
         1208 Behrmann Tilo                  Rellingen                 113Mann   2:55.53,8   79.
         1203 Behrmann Ulf                   Rellingen                 113Mann   2:57.10,0  101.
         1207 Hildebrand Kirsten             Ellerbek                  113Frau   3:25.56,5   24.
         1209 Raab Walter                    Rellingen                 113Msen3  3:27.18,9  194.
         1205 Raab Michael                   Rellingen                 113Mann   3:32.04,8  372.
  56. Jacques' Team Reinbek                       12:46.31,4
         1440 Monsees Stephan                Hamburg                   113Msen1  2:57.49,2  146.
         1438 Költze Sebastian               Hamburg                   113Msen1  3:02.14,1  221.
         1441 Wesch Lutz                     Hamburg                   113Msen1  3:06.09,8  327.
         1439 Riedemann Ralf                 Heidgraben                113Msen1  3:40.18,3 1054.
  57. Nord-Süd-Express                            12:47.22,9
         6545 Natau Frank                    Freiburg                  113Msen1  3:11.47,3  442.
         6544 Göricke Michael                Hamburg                   113Msen1  3:11.51,0  443.
         6546 Gehring Martin                 Köln                      113Msen1  3:11.51,4  444.
         6547 Künzell Tobias                 Köln                      113Msen1  3:11.53,2  445.
  58. i compressori                               12:48.41,1
         1071 Landwehr Bernhard              Oldenburg                 113Msen1  3:12.03,9  451.
         1072 Brunner Johannes               Hamburg                   113Msen1  3:12.04,1  452.
         1073 Schneider Thomas               Salzgitter                113Msen1  3:12.07,3  458.
         1068 Hünemeyer Cornelius            Hamburg                   113Msen1  3:12.25,8  465.
         1067 Lüdecke Axel                   I-Milano                  113Msen1  3:16.33,7  537.
         1069 von Schoenebeck Kai            Leichlingen               113Msen1  3:16.36,8  540.
         1070 Walsh Peter                    Detmold                   113Msen1  3:17.11,5  550.
  59. ADFC-Hamburg                                12:51.14,7
         2402 Winkler Matthias               Hamburg                   113Msen1  3:04.37,9  285.
         2396 Path Michael                   Hamburg                   113Msen1  3:11.44,5  441.
         2398 Fieberitz Stephan              Hamburg                   113Mann   3:12.49,7  251.
         2401 Ruthe Carsten                  Hamburg                   113Msen1  3:22.02,6  641.
         2395 Burmester Ole                  Hamburg                   113Mann   3:25.05,3  330.
         2400 Meijer Maaike                  Hamburg                   113Frau   3:39.22,6   40.
         2399 Lambeck Marc                   Hamburg                   113Msen1  3:54.56,2 1275.
  60. Zieh Durch                                  12:52.54,0
         6728 Kirchhoff Thorsten             Hamburg                   113Msen1  3:01.03,5  199.
         6731 Scheller Norbert               Hamburg                   113Msen1  3:11.37,7  438.
         6729 Schubert Rainer                Hamburg                   113Msen1  3:18.55,3  586.
         6730 Spiegel Birgit                 Hamburg                   113Fsen1  3:21.17,5   20.
  61. Technisches Hilfswerk-THW                   12:54.03,9
         1677 Berlin Claas                   Hamburg                   113Mann   3:00.59,6  134.
         1680 Scheider Stephan               Brachtendorf              113Mann   3:02.24,6  151.
         1673 Klinkhammer Hans               Mechernich                113Msen2  3:23.37,2  288.
         1676 Winter Hans-Georg              Mechernich                113Msen2  3:27.02,5  331.
  62. Asphalt Cowboys Kiel                        12:55.50,7
         1303 Dr. Bornhöft Hansjörg          Achern                    113Msen2  2:58.19,8   59.
         1304 Dr. Krummel Matthias Dr.       Kiel                      113Msen1  3:09.35,5  392.
         1305 Dr. Bornhöft Dirk              Kiel                      113Msen1  3:21.20,8  626.
         1306 Lederle Stefan                 Kronshagen                113Msen1  3:26.34,6  734.
         1307 Gnutzmann Karl-Heinz           Schwedeneck               113Msen1  3:34.50,1  906.
  63. NBBB                                        13:01.01,0
         2025 Naumann Matthias               Hamburg                   113Msen1  3:08.51,7  371.
         2026 Boldt Thomas                   Leichlingen               113Msen1  3:09.40,5  396.
         2024 Brackert Anselm                Hamburg                   113Msen1  3:10.03,8  406.
         2023 Bannies Lutz                   Hamburg                   113Msen1  3:32.25,0  861.
  64. Sahne Muh-Muh                               13:01.23,4
         6610 Zirpins Christian              Hamburg                   113Mann   3:00.31,7  129.
         6609 Faber Matthias                 Hamburg                   113Msen1  3:02.22,8  223.
         6607 Lachmann Jan                   Hamburg                   113Mann   3:29.13,1  352.
         6605 Witte Stephan                  Hamburg                   113Msen1  3:29.15,8  787.
  65. Kaufrausch                                  13:01.48,5
         6106 Hoffmann Matthias              Hamburg                   113Msen1  2:54.11,4   83.
         5586 Hoffmann Wolfgang              Hamburg                   113Msen4  3:03.27,9    5.
         6107 Bode Axel                      Hamburg                   113Msen1  3:31.36,1  843.
         6109 Zachert Harald                 Hamburg                   113Msen1  3:32.33,1  867.
  66. LRG-Lenzinghausen                           13:06.15,6
         5486 Waschilewski Meik              Spenge                    113Mann   2:49.11,8   15.
         5481 Meier Wolfgang                 Herford                   113Msen2  2:57.07,8   49.
         5485 Beckmann Klaus                 Spenge                    113Msen2  3:00.53,9   81.
         5478 Jacobi Andreas                 Bielefeld                 113Msen2  4:19.02,1  650.
  67. RG Hamburg                                  13:07.58,6
          777 Martin Harald                  Hamburg                   113Msen3  2:51.10,0   12.
          773 Mecke Jürgen                   Hamburg                   113Msen3  3:11.01,2   97.
          774 Horn Donald                    Hamburg                   113Msen3  3:32.51,1  231.
          776 Horn Moritz                    Hamburg                   113Mann   3:32.56,3  376.
  68. KC Die Abgewixten                           13:11.12,6
         2019 Heße Bruno                     Hamm                      113Msen1  3:05.41,1  320.
         2020 Stichtmann Dirk                Hamm                      113Msen1  3:19.31,7  598.
         2022 Vogel Werner                   Hamm                      113Msen4  3:22.58,9   27.
         2021 Spielmann Norbert              Hamm                      113Msen3  3:23.00,9  172.
  69. Mount-Everest-Tea-M                         13:11.25,6
         6153 Tank Norbert                   Barmstedt                 113Mann   3:14.53,5  265.
         6155 Karwasz Torsten                Ratzeburg                 113Msen1  3:16.35,5  538.
         6154 Hoffmann Kai                   Ratzeburg                 113Msen1  3:16.36,4  539.
         6156 Zimmermann Werner              Hamburg                   113Msen1  3:23.20,2  665.
  70. Team HS/Copenhagen                          13:14.48,9
         3279 Schultz Kim                    DK-Kobenhavn O            113Mann   3:11.27,4  241.
         3275 Sunddal Erik                   DK-Hvidovre               113Msen2  3:13.19,8  195.
         3274 Schultz Erik                   DK-Solröd Str             113Msen3  3:25.00,3  182.
         3280 Schultz John                   DK-Solröd Str.            113Mann   3:25.01,4  328.
         3277 Johansen Else                  DK-Ballerup               113Fsen1  3:38.34,6   47.
         3278 Andersen Per Steen             DK-Roskilde               113Msen2  4:24.05,3  654.
         3276 Eskildsen Ken                  DK-Roskilde               113Msen2  4:24.06,0  655.
  71. Team Bartelli                               13:16.13,4
         2472 Kunert Thomas                  Berlin                    113Msen2  3:14.51,5  210.
         2470 Bartels Georg                  Berlin                    113Msen3  3:16.30,3  131.
         2469 Schink Sabine                  Berlin                    113Fsen2  3:16.37,3    3.
         2473 Dreilich Wolfgang              Berlin                    113Msen2  3:28.14,3  343.
  72. RA TSV BRV                                  13:17.57,5
         6944 Böwer Reiner                   Westerstede               113Msen1  2:58.58,2  162.
         6945 Müller Michael                 Bremervörde               113Msen2  3:23.08,4  281.
         6943 Thoben Gert                    Farven-Byhusen            113Msen2  3:27.11,3  334.
         6942 Stelling Wilfried              Bremervörde               113Msen3  3:28.39,6  203.
         6946 Naused Hermann                 Rotenburg                 113Msen2  3:31.12,3  371.
  73. Abfahrn!                                    13:18.06,6
         6000 Wrozyna Waldemar               Braunschweig              113Msen1  3:03.41,5  255.
         5996 Brakhage Ingeborg              Wennigsen                 113Fsen1  3:24.43,4   25.
         5997 Brakhage Jörg                  Wennigsen                 113Msen2  3:24.48,8  307.
         5998 Rump Gunnar                    Alfeld/Leine              113Msen1  3:24.52,9  704.
         5999 Kopkau Ralf                    Garbsen                   113Msen2  3:28.42,6  346.
  74. Videbäk Cykelmotion                         13:20.32,1
         3311 Kristensen Chresten Peder V.   DK-Videbäk                113Msen3  3:17.34,5  135.
         3310 Clausen Jens Christian         DK-Videbäk                113Msen1  3:19.15,1  592.
         3309 Sörensen Thomas                DK-Videbäk                113Msen3  3:19.19,9  149.
         3308 Larsen Leif                    DK-Videbäk                113Msen2  3:24.22,6  301.
  75. RSC Kattenberg IV                           13:21.20,0
         2051 Waldvogel Bernardus            Henstedt-Ulzburg          113Msen1  2:59.55,5  180.
         2052 Ewald Eberhard                 Wahlstedt                 113Msen1  3:09.54,7  402.
         2049 Fuchsius Frank                 Norderstedt               113Msen1  3:10.01,8  404.
         2053 Kranz Ina                      Hamburg                   113Frau   4:01.28,0   60.
         2050 Garber Harald                  Kayhude                   113Msen2  4:16.38,6  648.
  76. Stendaler Wespen                            13:22.09,9
         2086 Lentner Ulrich                 Hassel                    113Msen1  3:15.50,0  518.
         2084 Daheim Karin                   Stendal                   113Fsen2  3:18.05,1    4.
         2085 Engel Gerd                     Stendal                   113Msen3  3:18.06,9  141.
         2083 von Staden Christian           Stendal                   113Msen2  3:30.07,9  362.
         2087 Wimmer Udo                     Stendal                   113Msen3  3:34.34,9  247.
  77. ABC Wesseln                                 13:23.00,5
         5417 Becker Thomas                  Kiel                      113Mann   2:57.06,0  100.
         5415 Hausch Wilhelm                 Delve                     113Msen3  3:04.31,9   67.
         5047 Trede Marc                     Meldorf                   113Mann   3:04.33,3  176.
         5416 Clausen Julia                  Kiel                      113Frau   4:16.49,3   66.
  78. Schweinske                                  13:23.21,9
         6622 Schöning Thorsten              Hamburg                   113Msen1  2:58.09,7  150.
         6618 Krause Thomas                  Hamburg                   113Msen1  3:09.16,3  383.
         6621 Bollmann Stephan               Schenefeld                113Msen1  3:37.57,8 1001.
         6620 Meyenbörg Carsten              Hamburg                   113Msen1  3:37.58,1 1002.
         6619 Sokolow Boris                  Hamburg                   113Msen3  3:37.58,4  279.
  79. Doscola                                     13:23.22,2
         7665 Loerwald Dieter                Hamburg                   113Msen2  3:06.05,8  122.
         7667 Eberlein Norbert               Hamburg                   113Msen2  3:24.03,4  294.
         7664 Andres Karl                    Hamburg                   113Msen2  3:25.11,0  310.
         7666 Dahlon Arnim                   Hamburg                   113Msen2  3:28.02,0  340.
  80. VfL Wingst/TSV Otterndorf                   13:23.32,8
         2123 Schwiemann Mario               Otterndorf                113Mann   3:06.26,0  196.
         1231 Wilkens Harald                 Wingst                    113Msen2  3:24.33,1  304.
         2119 Nickolaus Sabine               Cuxhaven                  113Fsen1  3:25.51,6   27.
         2121 Wettwer Burkhard               Neuenkirchen              113Msen2  3:26.42,1  325.
         2120 Fastert Herbert                Wingst                    113Msen2  3:26.48,5  326.
         2122 Nickolaus Kai-Uwe              Cuxhaven                  113Msen1  3:35.30,7  921.
  81. BSV Buxtehude II                            13:24.38,0
         6030 Frahm Ernst-Otto               Buxtehude                 113Msen3  3:01.59,3   54.
         6035 Gauck Peter                    Buxtehude                 113Msen2  3:19.45,2  250.
         6031 Hübenthal Dieter               Buxtehude                 113Msen2  3:20.10,9  253.
         6037 Pielke Ralf                    Moisburg                  113Msen1  3:42.42,6 1100.
  82. Team Lieb Blankenese 110/02                 13:24.53,8
         6649 Baden Manfred                  Hamburg                   113Msen3  3:05.52,7   78.
         6648 Bigalke Andreas                Hamburg                   113Msen1  3:16.11,4  527.
         6652 Reinsch Michael                Hamburg                   113Msen1  3:28.37,6  769.
         6651 Witt Rotraut                   Schenefeld                113Fsen1  3:34.12,1   37.
         6650 Müller-Madaus Dietrich         Hamburg                   113Msen4  3:44.44,8   74.
  83. Vätermeister                                13:28.45,0
         6702 Reichmann Matthias             Hamburg                   113Mann   2:55.28,5   77.
         6704 Welzel Fred                    Hamburg                   113Msen2  3:15.38,8  220.
         6701 Diehle Jürgen                  Münster                   113Msen1  3:20.43,4  614.
         6703 Stahlschmidt Thomas            Hamburg                   113Msen1  3:56.54,3 1290.
  84. SV Rapid II                                 13:30.13,4
         5101 Tiedemann Stephan              Buchholz                  113Mann   3:00.10,4  125.
         1638 Kiefer Peter                   Norderstedt               113Msen2  3:00.22,8   76.
         1641 Riepe Marco                    Hamburg                   113Msen1  3:41.36,4 1083.
         1639 Schumacher Jürgen              Hamburg                   113Msen1  3:48.03,8 1194.
         1640 Jäger Andrea                   GB-Milton Keynes MK13 7UE 113Fsen1  3:51.20,4   68.
  85. Teeli.com                                   13:30.43,6
         6667 Heinrich Matthias              Kröppelshagen             113Msen1  3:08.35,2  368.
         6671 von Ludowig Jörg               Lensahn                   113Mjun   3:17.11,9   35.
         6670 von Ludowig Horst Ulrich       Barsbüttel / Stellau      113Msen2  3:24.48,3  306.
         6672 von Boch Constantin            Hamburg                   113Mann   3:40.08,2  447.
  86. Pink-Peloton                                13:32.31,0
         1547 Reichel John                   Hamburg                   113Msen1  3:11.19,2  435.
         1546 Deinhard Christof              Hamburg                   113Msen1  3:12.38,5  470.
         1549 Bierschenk Michael             Hamburg                   113Msen1  3:18.02,8  564.
         1548 Riemenschneider Lothar Michael Hamburg                   113Msen2  3:50.30,5  578.
  87. Fab-Lutschers                               13:35.35,2
         1984 Gayer Manfred                  Wiesbaden                 113Msen1  3:23.44,0  672.
         1985 Deichelmann Klaus Peter        Hamburg                   113Msen2  3:23.44,2  290.
         1981 Scholl Klaus                   Wiesbaden                 113Msen2  3:23.44,9  291.
         1982 Rosenkranz Georg               Norderstedt               113Msen1  3:24.22,1  692.
         1983 Kather Joachim                 Hamburg                   113Msen1  4:37.13,3 1387.
  88. Speiche Halle Hamburg                       13:35.46,7
         6632 Jänicke Bernd                  Halle                     113Msen3  3:20.58,3  159.
         6633 Jänicke Patrick                Hamburg                   113Mann   3:24.12,3  325.
         6631 Letz Norbert                   Bargfeld-Stegen           113Msen3  3:25.16,9  184.
         6630 Homuth Axel                    Hamburg                   113Msen2  3:25.19,2  311.
  89. LK 4                                        13:36.48,1
         6923 Jung Frank                     Velen                     113Msen2  3:15.35,9  219.
         6922 Wensing Stephan                Oer-Erkenschwick          113Msen1  3:18.21,8  573.
         6921 Schimmang Peter                Oberhausen                113Msen2  3:31.25,0  373.
         6753 Prymus Bodo                    Oer-Erkenschwick          113Msen2  3:31.25,4  374.
  90. Die Bergedorfer Terrorbiker                 13:37.36,2
          697 De Feyter Henrik               Hamburg                   113Mann   2:52.28,5   48.
          698 Burmester Jens                 Hamburg                   113Mann   3:08.03,9  212.
         7386 Haak Ralf                      Hamburg                   113Msen2  3:36.48,5  441.
          699 Dose Maarten                   Hamburg                   113Mann   4:00.15,3  540.
  91. Gymnasium Rissen                            13:39.16,6
         6463 Hasenbeinn Christoph           Hamburg                   113Mann   3:22.15,5  314.
         6466 Hasenbeinn Matthias            Hamburg                   113Mjun   3:22.18,7   36.
         6465 Rode Marc                      Hamburg                   113Mjun   3:22.42,3   37.
         6464 Hachmann Andreas               Hamburg                   113Mjun   3:32.00,1   41.
  92. Pedalritter                                 13:39.30,5
         2437 Herrmann Thomas                Schwarzenbek              113Msen2  3:13.53,6  200.
         2443 Glasbrenner Heinz              Marschacht                113Msen3  3:14.15,8  119.
         2438 Prues Hans-Peter               Geesthacht                113Msen3  3:31.53,4  225.
         2442 Hanning Hans-Joachim           Hamwarde                  113Msen2  3:39.27,7  474.
         2439 Haefke Christian               Haale                     113Msen2  3:42.22,4  503.
         2440 Scherer Manfred                Schwarzenbek              113Msen2  3:59.02,2  619.
  93. Fünf Freunde                                13:39.43,8
         6451 Verstege Henning               Wuppertal                 113Mann   3:17.20,1  281.
         6452 Eising Christian               Hamburg                   113Msen1  3:17.21,0  552.
         6454 Schulte Michael                Wuppertal                 113Msen1  3:32.31,1  865.
         6453 Grimm-Schmitz Dirk             Wuppertal                 113Msen1  3:32.31,6  866.
         6450 Burk Ralph                     Neu Wulmstorf             113Msen2  3:38.34,4  463.
  94. 2-Radsport Jahnke                           13:41.51,3
         2568 Stelter Hermann                Oldendorf                 113Msen1  3:24.02,2  684.
         2562 Thießen Peter                  Lüneburg                  113Msen2  3:24.53,8  308.
         2565 Jahnke Dargleff                Lüneburg                  113Mann   3:26.27,5  338.
         2564 Jahnke Rüdiger                 Südergellersen            113Msen2  3:26.27,8  321.
  95. RTC Mülheim/Ruhr                            13:43.26,8
         7713 Voß Bianca                     Mülheim                   113Frau   3:17.08,4   21.
         7714 Windhövel Volker               Mülheim                   113Msen1  3:17.10,7  549.
         7718 Stocker Detlev                 Mülheim an der Ruhr       113Msen3  3:34.32,1  245.
         7717 Stocker Frauke                 Mülheim an der Ruhr       113Fsen2  3:34.35,6   14.
  96. RV Endspurt Hamburg 1                       13:46.27,2
         2063 Heinig Erhart                  Hamburg                   113Msen3  3:16.49,4  133.
         2064 Binge Jens                     Hamburg                   113Msen1  3:18.01,2  562.
         2065 Karkotz Claus                  Hamburg                   113Msen2  3:21.31,8  265.
         2069 Geyer-Nethling Gabriele        Hamburg                   113Fsen2  3:50.04,8   35.
         2066 Dreher Harald                  Hamburg                   113Msen2  3:50.05,0  576.
         2067 Siegert Horst                  Hamburg                   113Msen4  3:50.05,0   81.
  97. Brenndorf I                                 13:46.50,2
         7658 Bellersen Thomas               Twistringen               113Msen1  3:02.08,8  217.
         7656 Pötter Carsten                 Twistringen               113Msen1  3:34.42,7  903.
         7659 Katzke Holger                  Bassum                    113Msen2  3:34.47,7  414.
         7653 Rubbert Karsten                Wildeshausen              113Msen2  3:35.11,0  421.
         7657 Uhlhorn Michael                Twistringen               113Msen1  3:36.27,3  950.
  98. Intel Media                                 13:49.49,9
         2581 Recht Heinz-Peter              Brühl                     113Msen1  3:15.58,6  520.
         2578 Thomsen Jan                    Inselhof                  113Msen1  3:18.27,7  577.
         2583 Kaffka Thomas                  Bergisch Gladbach         113Msen1  3:31.47,2  849.
         2579 Windelschmidt Sebastian        Leverkusen                113Msen1  3:43.36,4 1122.
  99. De Sündachstramplers                        13:50.08,7
         1009 Paulun Stephan                 Mölln                     113Msen1  3:16.32,1  536.
         1010 Klöpper Andreas                Woltersdorf               113Msen1  3:16.45,5  542.
         1011 Marx-Pataccoli Olaf            Mölln                     113Msen1  3:21.58,4  638.
         1012 Braun Mathias                  Woltersdorf               113Msen1  3:54.52,7 1274.
 100. von Hacht Friends 2                         13:50.23,7
         5259 Wolf Florian                   Hamburg                   113Mann   2:45.19,6    4.
         1787 Wolf Klaus-Dieter              Hamburg                   113Msen3  3:17.39,0  136.
         1782 Marquitan André                Hamburg                   113Msen1  3:49.35,4 1208.
         1783 Wellschmied Florian            Kaltenkirchen             113Mann   3:57.49,7  533.
 101. Mut zur Lücke                               13:50.25,2
         3177 Vollmer Frank                  Wuppertal                 113Msen1  3:12.45,7  476.
         3173 Kotronis Konstantinos          Wuppertal                 113Msen1  3:28.48,6  776.
         3172 Jürdens Jan                    Vlotho                    113Mann   3:31.08,3  364.
         3176 Beese Andreas                  Hamburg                   113Msen1  3:37.42,6  988.
         3174 Szelersky Matthias             Solingen                  113Msen1  3:40.38,3 1058.
 102. Atletico Cantina                            13:51.24,3
         7649 Gemüschlieff Peter             Karlsruhe                 113Msen1  3:24.37,7  695.
         7651 Banuelos Juan Carlos           Karlsruhe                 113Msen1  3:28.53,7  778.
         7650 Mangold Wolfgang               Karlsruhe                 113Msen1  3:28.54,7  779.
         7652 Fischer Oliver                 D                         113Msen1  3:28.58,2  780.
 103. TuS Melle                                   13:51.33,3
         6685 Sperling Richard               Melle                     113Msen2  3:22.08,8  270.
         6681 Dawidovski Ingo                Melle                     113Msen1  3:29.05,8  781.
         6684 Thiel Peter                    Melle                     113Msen1  3:29.06,4  782.
         6686 Gräber Sebastian               Melle                     113Mann   3:31.12,3  365.
         6682 Hollmann Kai                   Melle                     113Mann   3:31.24,6  366.
 104. Team Bluschke Bad Iburg                     13:52.23,1
         2892 Adams Swen                     Bad Iburg                 113Mann   3:10.14,3  235.
         2896 Niemüller Daniel               Bad Iburg                 113Mjun   3:30.34,9   39.
         2895 Niemüller Holger               Bad Iburg                 113Msen1  3:35.46,7  929.
         2894 Dr. Tobergte Wolfgang          Halstenbek                113Msen2  3:35.47,2  431.
         2897 Niemeyer Reinhard              Lienen                    113Msen2  3:39.55,1  481.
 105. Rennwanz                                    13:53.23,7
         2660 Neumann Helmut                 Brilon                    113Msen2  3:20.14,3  254.
         2662 Richter-Rennwanz Sabine        Hamburg                   113Fsen2  3:29.50,7    9.
         2664 Weller Josef                   Detmold                   113Msen4  3:31.38,9   46.
         2661 Rennwanz Axel                  Hamburg                   113Msen2  3:31.39,8  378.
 106. Speiche 2000                                13:54.32,5
         6625 Zornow Jan                     Berlin                    113Msen1  2:59.58,5  182.
         6628 Rix Karsten                    Lübeck                    113Mann   3:19.01,5  289.
         6623 Ehling Dirk                    Norderstedt               113Mann   3:36.52,8  416.
         6626 Mormann Sascha                 Norderstedt               113Msen1  3:58.39,7 1299.
         6629 Rüdiger Peer                   Lübeck                    113Msen1  4:02.51,0 1322.
 107. MTSV Selsingen                              14:02.03,2
         2430 Müller Horst-Günter            Selsingen                 113Msen1  3:08.25,3  365.
         2431 Holsten Martina                Selsingen                 113Frau   3:35.47,3   35.
         2432 Braun Ralf                     Selsingen                 113Msen2  3:36.51,8  442.
         2429 Untrieser Leo                  Selsingen                 113Msen4  3:40.58,8   65.
         2428 Barske Ingo                    Selsingen                 113Msen1  3:41.07,4 1065.
 108. RSC Stuhr                                   14:02.17,7
         7698 Schmidt Helmut                 Bremen                    113Msen3  3:30.28,5  218.
         7699 Söhnchen Karl-Ludwig           Stuhr                     113Msen3  3:30.31,1  219.
         7702 Willms Hans                    Stuhr                     113Msen4  3:30.36,0   43.
         7697 Schmidt Joachim                Stuhr                     113Msen3  3:30.42,1  221.
         7701 Schirmer Wilfried              Stuhr                     113Msen3  3:40.36,4  305.
         7700 Vogelpohl Carsten              Delmenhorst               113Msen2  3:40.36,9  488.
 109. Team bbcom                                  14:02.21,1
         2728 Ruscheinski Thorsten           Tostedt                   113Msen1  3:13.34,0  488.
         2727 Gerecht Rolf                   Rosengarten               113Msen2  3:35.54,5  432.
         2729 Beecken Uwe                    Toppenstedt               113Msen1  3:35.55,1  937.
         2726 Schreiber Joachim              Hamburg                   113Msen2  3:36.57,5  444.
         2725 Suckow Dirk                    Hamburg                   113Msen1  3:43.17,6 1113.
         2731 Jensen Knut Ole                Halstenbek                113Msen2  3:51.35,1  584.
         2730 Jensen Anna                    Halstenbek                113Fjun   3:51.36,7    3.
 110. TCM 1                                       14:03.02,8
         3252 Kylkär Tony                    DK-Herning                113Msen2  2:56.38,6   46.
         3255 Krogh Jens Ole                 DK-Herning                113Msen3  3:18.06,1  140.
         3257 Andersen Ole Nielsen           DK-Herning                113Msen2  3:54.09,0  597.
         3251 Damgaard Kaj                   DK-Herning                113Msen4  3:54.09,1   83.
         3258 Christiansen Svend Gandrup     DK-Herning                113Msen3  3:54.09,7  363.
 111. Ruhr-Speed 2000                             14:04.26,3
         2720 Müller Eckhard                 Holzwickede               113Msen2  3:08.15,1  146.
         2718 Niesing Andrea                 Dortmund                  113Fsen1  3:38.40,7   48.
         2723 Heinrichs Wolfgang             Probstried                113Msen1  3:38.43,4 1020.
         2722 von Hasselbach Volker          Unna                      113Msen2  3:38.47,1  465.
         2719 Zimmermann Andrea              Dortmund                  113Fsen1  3:40.32,2   53.
         2721 Appel Markus                   Krugzell / Allgäu         113Msen1  3:43.34,7 1121.
 112. Equipe guideguide                           14:06.52,3
         2652 Gockel Roland                  Bonn                      113Mann   3:18.10,6  284.
         2655 Kralovanszky Roman             Köln                      113Mann   3:23.17,5  318.
         2654 Bauch Peter                    Köln                      113Mann   3:34.24,1  390.
         2653 Wichterich Michael             Bonn                      113Mann   3:51.00,1  505.
 113. 25 teeth on the back wheel                  14:10.07,8
         1299 Albrecht Heiko                 Hamburg                   113Msen1  3:24.02,5  685.
         1300 Radziej Jürgen                 Hamburg                   113Msen1  3:24.49,2  702.
         1301 Schulze Thomas                 Schenefeld                113Msen2  3:40.22,1  486.
         1302 Ullrich Dirk                   Tangstedt                 113Msen1  3:40.54,0 1061.
 114. Auf Akkse                                   14:12.38,1
         1947 Jankowski Nadja                Hamburg                   113Frau   3:27.53,7   26.
          691 Siegel Jens                    Hamburg                   113Msen1  3:34.53,3  907.
         1941 Dr. Dammann Söhnke             Hamburg                   113Msen1  3:34.54,2  908.
         1944 Dr. Krause Carsten             Bremen                    113Msen1  3:34.56,9  909.
         1946 Dr. Naderi Nader               Hamburg                   113Msen1  4:06.04,4 1337.
 115. Feuerwehr Schwarzenbek                      14:13.01,0
         1372 Pielot Ulf                     Schwarzenbek              113Msen1  3:30.14,7  814.
         1373 Krolow Ralf                    Schwarzenbek              113Msen1  3:30.29,0  817.
         1371 Potreck Jens                   Duvensee                  113Msen2  3:32.44,3  389.
         1375 Hems Sven                      Schwarzenbek              113Mann   3:39.33,0  440.
         1374 Schnakenbek Martin             Schwarzenbek              113Mann   3:51.45,0  509.
 116. Lokomotive Bargteheide                      14:15.59,6
         6525 Bernhard Claus                 Jersbek                   113Msen1  3:19.05,6  588.
         6526 Vonderheiden Jörg              Bargteheide               113Msen1  3:20.59,9  621.
         6522 Eggert Axel                    Hamburg                   113Msen1  3:32.58,2  880.
         6527 Hahn Max                       Hamburg                   113Msen1  4:02.55,9 1326.
         6524 Brakhage Jens                  Hamburg                   113Msen1  4:02.59,2 1327.
         6523 Jaap Marco                     Hamburg                   113Mann   4:06.32,1  559.
 117. Team Cold'Allos                             14:19.11,3
         6215 Mentjes Fokke                  München                   113Mann   3:02.29,7  154.
         6217 Perschon Markus                Hamburg                   113Mann   3:33.16,4  381.
         6218 Heyen-Perschon Jürgen          Wohltorf                  113Msen1  3:51.40,1 1228.
         6216 Weber Joachim                  Hamburg                   113Msen1  3:51.45,1 1230.
 118. Abstandhalter                               14:19.30,2
         3586 Niendorf Thoralf               Bremen                    113Msen1  3:34.41,6  902.
         3585 Eisenhauer Sven                Bremen                    113Msen1  3:34.43,0  904.
         3583 Lenderoth Christophe           Bremen                    113Mann   3:34.45,4  392.
         3584 Borgardt Andreas               Bremen                    113Msen1  3:35.20,2  917.
         6551 Heinrich Olaf                  Hamburg                   113Mann   3:35.39,3  404.
 119. Die Daltons                                 14:19.50,3
         3031 Bünte Franz-Bernd              Langenberg                113Mann   3:34.02,6  385.
         3030 Schröder Markus                Langenberg                113Mann   3:34.19,0  388.
         3028 Hagemann Uwe                   Langenberg                113Mann   3:34.22,9  389.
         3029 Gebauer Guido                  Rheda-Wiedenbrück         113Mann   3:37.05,8  417.
 120. KDNT-Team                                   14:21.05,4
         6111 Möller Wolfgang                Bad Schwartau             113Msen3  3:18.06,0  139.
         6110 Kunze Gunnar                   Hamburg                   113Msen2  3:18.06,3  238.
         6112 Christ Holger                  Hamburg                   113Msen1  3:20.46,9  616.
         6113 Gebert Jan-Christian           Hamburg                   113Msen1  4:24.06,2 1374.
 121. Snail-Racing-Team                           14:22.59,1
         7094 Ahammer Michael                Bröckel                   113Msen1  3:35.36,9  925.
         7093 Wolf Carsten                   Winsen/Luhe               113Msen1  3:35.37,6  926.
         7095 Ungar Karl                     Essingen                  113Msen1  3:35.39,8  927.
         7092 Milter Peter                   Düsseldorf                113Msen4  3:36.04,8   57.
 122. TCM 2                                       14:24.24,3
         3264 Overgaard Allan                DK                        113Mann   3:17.15,0  280.
         3265 Kristensen Henrik              DK-Herning                113Mann   3:18.49,4  288.
         3259 Pedersen Vita Flöe             DK-Herning                113Fsen2  3:54.09,8   37.
         3263 Östergaard Kurt                DK-Herning                113Msen2  3:54.10,1  598.
         3261 Jensen Jörgen Riis             DK-Herning                113Msen3  3:54.11,1  364.
         3260 Pedersen Jens Christian        DK-Herning                113Msen2  3:54.12,5  599.
         3262 Bylov Jörgen                   DK-Herning                113Msen2  3:54.13,5  600.
 123. Mobile II                                   14:24.40,0
         2657 Steveker Herbert               Nordhorn                  113Msen4  3:35.49,0   55.
         2659 Kley Thomas                    Nordhorn                  113Msen1  3:35.52,7  934.
         2658 Lödden Arend                   Bad Bentheim              113Msen2  3:36.27,2  435.
         2656 List Alfred                    Nordhorn                  113Msen2  3:36.31,1  436.
 124. Bille-Gurken                                14:27.47,5
         3594 Röpell Hauke                   Hamburg                   113Msen1  3:35.49,7  932.
         3592 Holweg Frank                   Hamburg                   113Msen1  3:35.57,0  939.
         3591 Rohling Oliver                 Hamburg                   113Msen1  3:37.59,6 1003.
         3596 Gentzcke Jan                   Reinbek                   113Msen1  3:38.01,2 1005.
         3593 Mlasko Holger                  Hamburg                   113Msen1  3:38.01,4 1006.
         3595 Hutterer Jörg                  Hamburg                   113Mann   3:45.45,5  480.
         3597 Freimund Christian             Hamburg                   113Mann   3:53.10,6  516.
 125. Info-Satisfactory                           14:29.53,5
         1999 Wessel Martin                  Hamburg                   113Msen1  3:25.28,0  717.
         1998 Schmidt Sven                   Norderstedt               113Msen1  3:28.33,0  767.
         2000 Maschke Marcus                 Hamburg                   113Msen1  3:39.30,4 1036.
         2001 Rasch Gustav                   Hamburg                   113Msen2  3:56.22,1  611.
 126. Team Syseca                                 14:36.36,7
         3281 Isigkeit Manfred               Hamburg                   113Msen1  3:04.20,7  274.
         3282 Spamann Werner                 Hamburg                   113Msen3  3:46.22,5  328.
         3285 Kulik Norbert                  Berlin                    113Msen2  3:49.29,9  572.
         3283 Schröder Folke                 Norderstedt               113Mann   3:56.23,6  528.
         3286 Fritze Michael                 Rostock                   113Msen2  4:09.14,3  643.
         3284 Dr. Schlindwein Michael Dr.    Siegburg                  113Mann   4:31.59,6  571.
 127. Zürich                                      14:36.49,2
         1805 Büscher Klaus                  Oldenburg                 113Msen1  3:29.47,1  803.
         1804 Tranel Günther                 Oldenburg                 113Msen1  3:35.32,8  923.
         1806 Scheuch Reiner                 Edewecht                  113Msen3  3:36.18,9  264.
         1807 Abeln Michael                  Oldenburg                 113Msen1  3:55.10,4 1277.
 128. GT-6                                        14:37.33,2
         7679 Lohse Andreas                  Steinhagen                113Msen1  3:39.21,7 1034.
         7678 Kuklok Ferdinand               Steinhagen                113Msen3  3:39.21,8  294.
         7681 Riedl Johannes                 Gütersloh                 113Msen1  3:39.22,5 1035.
         7680 Gromöller Walter               Gütersloh                 113Msen2  3:39.27,2  473.
         7682 Schmolke Hans-Jürgen           Gütersloh                 113Msen3  3:39.31,6  297.
         7677 Sundermann Dirk                Gütersloh                 113Msen1  3:39.34,1 1037.
 129. Blanca                                      14:38.57,4
         6389 Gercke Ingo                    Hamburg                   113Msen1  3:39.37,0 1039.
         6392 Schroeder Frank                Hamburg                   113Msen1  3:39.42,3 1041.
         6393 Stiefel Rolf                   Hamburg                   113Msen1  3:39.48,2 1045.
         6391 von Werder Jobst               Hamburg                   113Msen1  3:39.49,9 1046.
 130. High-Flow                                   14:39.10,1
         6484 Jakubowski Hardi               Hamburg                   113Msen1  3:33.05,1  881.
         6479 Bremer Kai                     Hamburg                   113Msen1  3:34.05,7  894.
         6483 Lipka Franziska                Hamburg                   113Frau   3:44.28,6   45.
         6481 Hahn Christoph                 Hamburg                   113Msen1  3:47.30,7 1189.
         6486 Fischer Susanne                Hamburg                   113Frau   4:00.35,7   59.
         6485 Stork Jan                      Hamburg                   113Mann   4:03.11,2  548.
         6482 Stapelfeldt Claudia            Hamburg                   113Frau   4:06.08,4   61.
         6480 V. Sandersleben Alexandra      Hamburg                   113Frau   4:06.30,7   62.
 131. Snejbjerg Motion 4                          14:43.28,7
         1169 Jensen Egon                    DK-Herning                113Msen2  3:02.11,7   91.
         1168 Vandborg Börge                 DK-Herning                113Msen3  3:53.28,1  357.
         1170 Mikkelsen Henning              DK-Herning                113Msen3  3:53.40,7  359.
         1172 Vestergaard Jens Christian     DK-Herning                113Msen3  3:54.08,2  362.
         1171 Rasmussen Jan S.               DK-Herning                113Msen1  4:04.31,0 1330.
         1167 Astrup Anette                  DK-Herning                113Fsen1  4:04.33,7   84.
 132. Lasch-Team Giessen                          14:47.15,9
         7687 Hugo Ute                       Hamburg                   113Fsen1  3:38.03,8   44.
         7686 Hugo Robert                    Hamburg                   113Msen2  3:38.13,9  457.
         7684 Papke Klaus                    München                   113Msen1  3:45.27,6 1164.
         7685 Zentgraf Burkhard              Gießen                    113Msen2  3:45.30,6  537.
 133. B. O. S.                                    14:55.30,3
         2315 Stricker Matthias              Hamburg                   113Msen1  3:43.51,6 1128.
         2313 Bochtler Michael               Hamburg                   113Msen2  3:43.52,2  519.
         2314 Steinbrinck Jörg               Hamburg                   113Msen1  3:43.52,6 1130.
         2312 Schreiber Gernot               Escheburg                 113Msen1  3:43.53,9 1131.
 134. TSV-Shimano 300                             14:55.42,1
         2782 Beckmann Jürgen                Sparrieshoop              113Msen4  3:13.51,4   16.
         2784 Jacobsen Uwe                   Stelle                    113Msen3  3:32.56,9  232.
         2783 Heise Walter                   Wittingen                 113Msen4  3:41.32,2   69.
         2785 Pacher Reinhard                Ahrensburg                113Msen3  4:27.21,6  409.
         2787 Nielsen Rolf                   Hamburg                   113Msen4  4:28.59,3  102.
 135. Moorhuhn-Team                               14:58.48,4
         2423 Schneidenbach Rolf             Hamburg                   113Msen2  3:35.09,6  420.
         2427 von Pander Evert               Weiterstadt               113Msen3  3:35.12,6  250.
         2425 Everding Ralf                  Hamburg                   113Msen1  3:52.19,7 1241.
         2426 Bumann Jens                    Bargteheide               113Msen1  3:56.06,5 1283.
 136. Team JAMO                                   15:00.11,0
         2477 Katt Oliver                    Hamburg                   113Msen1  3:38.19,3 1011.
         2474 Schneider Andreas              Bargteheide               113Msen3  3:39.59,6  301.
         2476 Göttsch Markus                 Hamburg                   113Mann   3:43.29,7  471.
         2475 Barfoth Jürgen                 Hamburg                   113Msen2  3:58.22,4  617.
 137. MS Low Flow                                 15:02.35,5
         6533 Fingerhut Detlev               Münster                   113Msen2  3:45.33,0  538.
         6535 Dr. Beland Barbara             Münster                   113Fsen1  3:45.33,7   63.
         6534 Wittling Thomas                Drensteinfurt             113Msen1  3:45.42,9 1168.
         6532 Dr. Rolf Norbert               Münster                   113Msen1  3:45.45,9 1169.
         6536 Dr. Brodner Gerhard            Steinfurt                 113Msen2  4:46.28,7  661.
 138. RSV Schwalbe Oelde                          15:03.07,2
         7712 Keitemeyer Silke               Oelde                     113Frau   3:17.49,6   22.
         7711 Schomakers Dieter              Oelde                     113Msen2  3:55.02,8  602.
         7709 Nauermann Uwe                  Oelde                     113Msen2  3:55.06,1  603.
         7710 Krupp Sigrid                   Ennigerloh                113Fsen2  3:55.08,7   38.
 139. LoheNGreens                                 15:04.35,0
         6125 Hansmann Rolf                  Rahden                    113Msen1  3:43.13,8 1110.
         6124 Grünthal Nils                  Bargteheide               113Msen1  3:44.08,4 1136.
         6121 Sell Detlef                    Bargteheide               113Msen1  3:48.36,0 1199.
         6122 Gohritz Sven-Uwe               Bargteheide               113Msen1  3:48.36,8 1200.
 140. Holsteiner Bergziegen                       15:06.37,3
         1989 Rupprecht Olaf                 Kellinghusen              113Msen1  3:46.28,2 1177.
         1988 Wiggers Marc                   Rosdorf                   113Mann   3:46.30,3  484.
         1987 Teegen Stephan                 Wrist                     113Msen1  3:46.35,2 1180.
         1986 Berg Winfried                  Wrist                     113Msen2  3:47.03,6  550.
 141. Elb-Quer-Lenker                             15:08.33,4
         1980 Wallach Wolfgang               Hamburg                   113Msen2  3:47.01,3  548.
         1977 Brunk Martin                   Hamburg                   113Msen1  3:47.02,3 1183.
         1979 Dorsch Thorsten                Hamburg                   113Msen1  3:47.05,1 1184.
         1978 Hesse Thomas                   Hamburg                   113Msen1  3:47.24,7 1187.
 142. Ruhries/Witten                              15:11.18,7
         2590 Künker Michael                 Witten                    113Msen1  3:35.56,9  938.
         2588 Bosch Robert                   Witten                    113Msen1  3:44.43,2 1154.
         2589 Strauß Axel                    Witten                    113Msen2  3:55.19,1  605.
         2591 Witczak Mierke                 Essen                     113Frau   3:55.19,5   57.
         2592 Eschstruth Uwe                 Witten                    113Msen1  4:01.02,7 1309.
 143. SSV-G9                                      15:16.33,2
         7193 Petersen Rainer                Hamburg                   113Msen3  3:49.07,8  337.
         7192 Jochens Mark                   Großensee                 113Mjun   3:49.07,9   47.
         7188 Dressnandt Michael             Hamburg                   113Mjun   3:49.08,3   48.
         7190 Müller Sascha                  Hamburg                   113Mann   3:49.09,2  498.
         7187 Dressnandt Marcel              Hamburg                   113Mjun   3:53.53,9   51.
         7191 Kasprzak Maik                  Hamburg                   113Mann   3:53.59,4  519.
 144. BTG-Team                                    15:16.40,3
         6404 Grabbe Torsten                 Bad Gandersheim           113Msen1  3:48.14,4 1195.
         6403 Brandes Thorsten               Hamburg                   113Msen1  3:48.25,9 1198.
         6401 Braemer Dieter                 Seevetal                  113Msen2  3:49.26,7  571.
         6402 Köchy Gerald                   Hamburg                   113Msen1  3:50.33,3 1218.
 145. Becker SV                                   15:19.46,7
         2572 Egerland Stefan                Bielefeld                 113Msen1  3:36.30,7  952.
         2570 Borsutzky Wolfgang             Bielefeld                 113Msen2  3:38.18,2  458.
         2569 Becker Peter                   Enger                     113Msen2  4:02.28,9  624.
         2571 Dethart Stefan                 Bielefeld                 113Mann   4:02.28,9  546.
 146. van Rossum                                  15:30.52,5
         2490 Wellmann Horst                 Dannenberg                113Msen4  3:40.59,5   66.
         2489 Schmidt Bernd                  Dannenberg                113Msen3  3:42.49,5  316.
         2488 Van Rossum Klaus               Ellerbek                  113Msen4  4:03.31,6   92.
         2491 Van Rossum Dieter              Lübeck                    113Msen4  4:03.31,9   93.
 147. @was langsamer                              15:32.13,5
         5992 Hempel Maximilian              Hamburg                   113Msen1  3:53.01,6 1251.
         5994 Beeck Hauke                    Windbergen                113Msen1  3:53.02,2 1252.
         5991 Grubel Holger                  Hamburg                   113Msen1  3:53.03,7 1253.
         5993 Weinmann Oliver                Hamburg                   113Msen1  3:53.06,0 1254.
 148. Team II                                     15:34.30,8
         3188 Prante Monika                  Rietberg                  113Fsen2  3:47.37,5   33.
         3189 Bolze Hartmut                  Rietberg                  113Msen2  3:47.44,9  556.
         3191 Rogge Eberhard                 Rietberg                  113Msen3  3:59.06,9  377.
         3187 Brormann Ela                   Rietberg                  113Fsen1  4:00.01,5   78.
 149. Lucky Boys                                  15:58.19,3
         2710 Maaßen Thies-Peter             Hamburg                   113Msen1  3:51.59,1 1233.
         2713 Sand Wolfgang                  Wismar                    113Msen1  4:02.05,7 1315.
         2712 Brockmann Ralf                 Weddelbrook               113Msen1  4:02.06,8 1316.
         2711 Nethe Martin                   Hamburg                   113Mann   4:02.07,7  545.
         2709 Jarzambek Axel                 Hamburg                   113Msen1  4:02.08,0 1318.
 150. Diana                                       15:59.40,3
         2410 Messling Eberhard              Essen                     113Msen3  3:25.24,4  185.
         2413 Karr Uli                       Bietigheim-B.             113Msen4  3:34.30,4   51.
         2411 Botz Klaus-Dieter              Tostedt                   113Msen3  4:22.50,5  406.
         2412 Adams Manuela                  Pulheim                   113Fsen2  4:36.55,0   47.
 151. Team-Scheel                                 16:02.12,4
         2487 Feldhoff Marko                 Lindlar                   113Mjun   3:50.38,4   49.
         2486 Ueberberg Christian            Lindlar                   113Mann   3:54.34,5  526.
         2485 Schultz Joachim                Lindlar                   113Msen2  3:58.25,0  618.
         2484 Schmitz Lutz                   Lindlar                   113Msen1  4:18.34,5 1365.
 152. Velocity                                    16:19.53,6
         2494 Plumbaum Joachim               Marburg                   113Msen1  4:04.57,8 1334.
         2496 Langenberg Heike               GB-London N1 7BJ          113Fsen1  4:04.58,5   85.
         2492 Koch Jan                       Kaltenkirchen             113Msen1  4:04.58,5 1335.
         2498 Eggert Thomas                  Bremen                    113Msen1  4:04.58,8 1336.
         2495 Hobbiebrunken Elke             Göttingen                 113Fsen1  4:04.59,7   86.
         2493 Weise Dagmar                   Göttingen                 113Fsen1  4:04.59,8   87.
         2497 Arnold Rolf                    Fürth                     113Msen2  4:05.01,5  633.
 153. Super Sonic Power                           16:31.16,9
         2465 Scheer Stefan                  Hamburg                   113Mann   3:42.17,2  463.
         2467 Siegert Heike                  Hamburg                   113Fsen1  4:16.19,2   92.
         2468 Santoro Salvatore              Hamburg                   113Mann   4:16.19,8  567.
         2466 Eichelberg David               Hamburg                   113Msen1  4:16.20,7 1362.
 154. Balance                                     16:35.55,7
          960 Mertens Andreas                Bochum                    113Mann   4:08.57,9  562.
          958 Wilhelms Zu Bickern Henning    Bochum                    113Msen1  4:08.58,6 1346.
          961 Pfink Carsten                  Bochum                    113Msen1  4:08.59,6 1347.
          957 Fechner Frank                  Hamburg                   113Msen1  4:08.59,6 1347.
          963 Pfink Andreas                  Bochum                    113Msen1  4:09.00,0 1349.
          959 Leineweber Andreas             Essen                     113Msen1  4:09.08,6 1350.
 155. Bar Tabac/Liedloff-Team                     16:41.35,5
         6992 Deter Friedrich                Hamburg                   113Mann   4:04.42,2  554.
         6994 Booch Mark                     Hamburg                   113Msen1  4:04.43,7 1331.
         6995 Liedloff Peter                 Hamburg                   113Msen2  4:05.44,8  634.
         6993 Deter Hannes                   Hamburg                   113Mann   4:26.24,8  569.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.