(1) Maratona Uomini

XVIII Maratona Ticino 2000 - (1) Maratona Uomini

 posto nome/località                  an squadra/località               tempo    pett  assolute        Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Schneble Gerhard, Schaffhausen 69 LC Schaffausen             2:18.11,6   (264)  MaraU/1.        3.16
    2. Rodrigues Edgar, Schattdorf    62 LATV Erstfeld              2:28.31,4   (139)  MaraU/2.        3.31
    3. Kapitza Peter, D-Schramberg    72 LG Baderkreis              2:31.13,5   (244)  MaraU/5.        3.35
    4. Christen Isidor, Ebikon        66 LR Gettnau                 2:31.20,7   (206)  MaraU/6.        3.35
    5. Frigeri Marzio, Savosa         71 USC Capriaschese           2:31.42,4    (61)  MaraU/7.        3.35
    6. Betschart Hugo                 62 Muotathal                  2:33.11,2    (24)  MaraU/9.        3.37
    7. Testorelli Alain, Intragna     71 SAM Massagno               2:37.59,4   (166)  MaraU/11.       3.44
    8. Eder Johannes                  71 A-Innsbruck                2:39.28,5   (333)  MaraU/13.       3.46
    9. Caravaggio Valentino, I-Fossac 64 Conad Avis Runners         2:39.31,1   (299)  MaraU/14.       3.46
   10. Häller Guido                   68 Luzern                     2:40.20,6    (74)  MaraU/18.       3.48
   11. Willisegger Bruno, Zofingen    73 Triathlon Club Zofingen    2:40.27,3   (297)  MaraU/19.       3.48
   12. Tylli Niclaus                  72 Zürich                     2:40.45,8   (234)  MaraU/21.       3.48
   13. Vedilei Enrico, I-Ortona       64 ERCI Salviano Avezzano     2:41.34,4   (100)  MaraU/22.       3.49
   14. Resina Cosimo, I-Milano        64 Atl. Comit Milano          2:42.31,2   (136)  MaraU/25.       3.51
   15. Studer Rolf, Wangen b. Olten   70 LSG Olten                  2:42.34,6   (304)  MaraU/26.       3.51
   16. Starzengruber Bernhard, D-Gren 63 TV Grenzach                2:42.47,1   (328)  MaraU/27.       3.51
   17. Hess Urs                       61 Ebikon                     2:43.04,1    (77)  MaraU/28.       3.51
   18. Ott Thomas, Adliswil           62 SSC Langnau                2:44.02,4   (223)  MaraU/31.       3.53
   19. Sisnovic Stefan, A-Bürs        62 LSG Vorarlberg             2:44.28,7   (159)  MaraU/32.       3.53
   20. Müller Roman, Zollikofen       69 STV Altbüron               2:46.08,5   (359)  MaraU/34.       3.56
   21. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano 64 US Acli Giurati            2:46.29,2   (339)  MaraU/35.       3.56
   22. Gwerder Sepp, Ibach            70 TV Ibach                   2:47.39,9   (345)  MaraU/36.       3.58
   23. Zarwasch Roland, A-Dornbirn    63 WSV Zumtobel               2:47.45,0   (373)  MaraU/37.       3.58
   24. Wetli Maico, Walenstadt        63 Tri Club Vaduz             2:48.31,5   (185)  MaraU/39.       3.59
   25. Lanfranchi Natale              64 Poschiavo                  2:50.13,0    (98)  MaraU/42.       4.02
   26. Borovnik Thomas, A-Schwarzach  71 ULC Dornbirn               2:50.33,5   (240)  MaraU/43.       4.02
   27. Frei Andreas, Zürich           76 ASVZ Zürich                2:51.39,0    (58)  MaraU/45.       4.04
   28. Ianiri Raffaele, I-Torino      70 Jonny Cornaglia            2:51.44,6   (342)  MaraU/46.       4.04
   29. Rechtsteiner Jurgen, D-Wassenb 67 TVS Oberreintnau           2:52.55,3   (261)  MaraU/47.       4.05
   30. Grossman Zachary               77 Montagnola                 2:52.57,8    (71)  MaraU/48.       4.05
   31. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC) 65 Triathlon Lecco            2:53.20,1   (372)  MaraU/49.       4.06
   32. Pacher Horst, A-Bregenz        61 LSG Vorarlberg             2:53.35,0   (294)  MaraU/50.       4.06
   33. Schönbächler Georg, Zürich     64 ASVZ Zürich                2:54.19,2   (153)  MaraU/53.       4.07
   34. Galler Horst, A-Lustenau       69 Tri Team Lustenau          2:55.34,6    (63)  MaraU/56.       4.09
   35. Troy Wolfgang, A-Gaißau        67 Tri Team Lustenau          2:56.01,0   (168)  MaraU/57.       4.10
   36. Lötscher Mario                 66 Zürich                     2:56.18,4   (315)  MaraU/58.       4.10
   37. Brustia Alessandro, I-Novara   76 Triathlon Novara           2:56.20,8   (287)  MaraU/59.       4.10
   38. Kahoun Thomas, Visp            61 LV Visp                    2:56.30,8   (217)  MaraU/60.       4.10
   39. Fritz Hanspeter, A             63 Union Lauf Club, Bludenz   2:56.35,3   (275)  MaraU/61.       4.11
   40. Falabella Nicola, I-Pratrivero 65 GS Ermenegioldo Zegna      2:57.35,7   (371)  MaraU/64.       4.12
   41. Lüscher Urs, Zürich            74 LLC Altstetten             2:57.57,3   (109)  MaraU/65.       4.13
   42. Schepis Maurizio, I            73 G.S.A. Valsesia            2:58.41,5   (253)  MaraU/71.       4.14
   43. Hutzli Ivo, Solothurn          74 Triathlon Club Solothurn   2:59.45,6    (83)  MaraU/75.       4.15
   44. Lemmel Edgar, Altdorf UR       71 LC Altdorf                 2:59.50,7   (102)  MaraU/76.       4.15
   45. Battisti Werner, A-Dornbirn    63 Tri Team Lustenau          2:59.51,3    (17)  MaraU/77.       4.15
   46. Strohmaier Harald, A           64 Union Lauf Club, Bludenz   3:00.09,4   (279)  MaraU/78.       4.16
   47. Droll Roland, Möhlin           62 LSV Basel                  3:00.13,9    (46)  MaraU/79.       4.16
   48. Krebs Martin, Zürich           64 ASVZ Zürich                3:00.29,6    (92)  MaraU/80.       4.16
   49. Hoffmann Michael               ?? Tamins                     3:00.30,6    (78)  MaraU/81.       4.16
   50. Steiger André                  67 Altendorf                  3:01.08,9   (162)  MaraU/83.       4.17
   51. Bernhart Robert                70 A-Feldkirch / Vorarlberg   3:01.47,0    (23)  MaraU/87.       4.18
   52. Wiedner Silvio, A-Bregenz      62 LSG Vorarlberg             3:02.34,1   (188)  MaraU/90.       4.19
   53. Mazzotta Cosimo, Viganello     62 USC Capriaschese           3:03.24,7   (266)  MaraU/93.       4.20
   54. Locatelli Giovanni, I-Bergamo  61 Atletica Ciserano          3:04.25,9   (245)  MaraU/99.       4.22
   55. Schneider Roland               64 Stettlen                   3:04.31,1   (149)  MaraU/100.      4.22
   56. Tschol Reinhard, A-Tschagguns  61 Union Lauf Club, Bludenz   3:05.18,9   (280)  MaraU/104.      4.23
   57. Roger Gabriel                  73 Emmenbrücke                3:05.57,6   (140)  MaraU/107.      4.24
   58. Morotti Alessandro, I          75 G.S.A. Valsesia            3:06.16,4   (252)  MaraU/109.      4.24
   59. Summerun Urs                   62 Summaprada                 3:06.24,0   (355)  MaraU/110.      4.25
   60. Föger Richard, A               64 Union Lauf Club, Bludenz   3:06.33,7   (276)  MaraU/113.      4.25
   61. Jost Thomas                    62 Zürich                     3:07.57,2    (85)  MaraU/115.      4.27
   62. Römer Heinz-Peter, D-Fildersta 62 BSG GENO Stuttgard         3:08.33,8   (320)  MaraU/118.      4.28
   63. Indermaur Markus, Heerbrugg    66 MILA Rheintal              3:08.40,2   (216)  MaraU/119.      4.28
   64. Lang Heinz                     73 Winterthur                 3:08.54,9    (99)  MaraU/121.      4.28
   65. Riniker Urs                    69 Baden                      3:09.19,2   (137)  MaraU/124.      4.29
   66. Motzet Bruno, D-Weilheim/Teck  69 Xcellisis                  3:09.33,3   (310)  MaraU/126.      4.29
   67. Wagen Martin                   69 Oberwil BL                 3:09.33,7   (178)  MaraU/127.      4.29
   68. Bobst Hanspeter                67 Oensingen                  3:10.06,9    (26)  MaraU/128.      4.30
   69. Hänsler Bernhard, D-Wangen     67 SV Deuchelried             3:10.40,0   (346)  MaraU/130.      4.31
   70. Ketterer Michael, D-Hüfingen   66 LG Baar                    3:11.09,2    (89)  MaraU/133.      4.31
   71. Hänni-Zumstein Walter          62 Lyss                       3:11.44,4    (75)  MaraU/134.      4.32
   72. Mugnaio Pino, Puplinge         62 UGS Genève                 3:12.19,5   (122)  MaraU/137.      4.33
   73. Gobbo Claude-Michel            61 Troinex                    3:12.51,5   (212)  MaraU/139.      4.34
   74. Albisser Martin                71 Chur                       3:13.59,9   (239)  MaraU/144.      4.35
   75. Bulten Rik, NL-Amsterdam (JK)  67 Phanos - Amsterdam         3:14.41,3   (288)  MaraU/148.      4.36
   76. Bertsch Adrian, Mels           69 TV Mels                    3:15.08,8   (296)  MaraU/149.      4.37
   77. Lau Nico, A                    63 Union Lauf Club, Bludenz   3:16.54,4   (282)  MaraU/153.      4.39
   78. Schmid Christian               67 Birri                      3:18.43,3   (146)  MaraU/156.      4.42
   79. Visinand Alain                 62 Gland                      3:19.08,3   (174)  MaraU/158.      4.43
   80. Schaufelberger Daniel          75 Luzern                     3:19.31,1   (144)  MaraU/159.      4.43
   81. Waelchli Nicolas               68 Neuchâtel                  3:20.30,1   (301)  MaraU/161.      4.45
   82. D'Alessandri Michel            61 Genève                     3:21.31,0    (40)  MaraU/164.      4.46
   83. Knispel Roger, Bassersdorf     77 EOM                        3:21.33,8    (90)  MaraU/165.      4.46
   84. Huber-Theiler Werner           61 Neuenkirch                 3:22.03,7   (214)  MaraU/168.      4.47
   85. Gavin Daniel                   73 Luzern                     3:22.11,4    (64)  MaraU/170.      4.47
   86. Hutter Cyrill                  71 Luzern                     3:22.19,1   (215)  MaraU/171.      4.47
   87. Wild Ruedi, Bubikon            70 TV Bubikon                 3:22.24,1   (238)  MaraU/172.      4.47
   88. Graber Marcel, Jona            67 Läufergruppe ZKB           3:23.33,7    (69)  MaraU/177.      4.49
   89. Dörig Hansjörg, Schwyz         67 Stv Brunnen                3:23.42,2   (348)  MaraU/178.      4.49
   90. Regini Roberto, I-Bernareggio  66 G.P. La Michetta           3:23.46,2   (343)  MaraU/179.      4.49
   91. Burtscher Martin Josef         63 A-Bregenz                  3:24.15,1   (364)  MaraU/180.      4.50
   92. Ferrat Dominique Alain         71 Hedingen                   3:27.32,4    (54)  MaraU/190.      4.55
   93. Ferrat Pascal                  73 Hedingen                   3:27.33,0   (321)  MaraU/191.      4.55
   94. Chung Tarim                    68 Montagnola                 3:27.42,8    (37)  MaraU/192.      4.55
   95. Bühlmann Dany, Wikon           72 Tri Club Zofingen          3:27.59,4   (298)  MaraU/193.      4.55
   96. Ghelma Giorgio, I-Fara Novares 67 G.S.A. Valsesia            3:28.17,9   (251)  MaraU/194.      4.56
   97. Schneider Thomas, D-Donaueschi 62 LT Pfohren                 3:28.36,3   (323)  MaraU/195.      4.56
   98. Züllig Jürg, Zürich            70 ASVZ Zürich                3:28.47,9   (198)  MaraU/196.      4.56
   99. Caveng Rico                    61 Wetzikon ZH                3:29.25,0   (295)  MaraU/197.      4.57
  100. Vogel Marco                    65 Rüti ZH                    3:29.36,6   (330)  MaraU/198.      4.58
  101. Vassalli Davide, Mezzovico     79 GOLD Savosa                3:30.39,4   (235)  MaraU/200.      4.59
  102. Kuhn Christoph                 68 Zuzwil SG                  3:31.54,0    (94)  MaraU/203.      5.01
  103. Nünlist Christoph              72 Oberbuchsiten              3:31.56,1   (125)  MaraU/204.      5.01
  104. Brassel Simon                  74 Zürich                     3:33.50,7    (30)  MaraU/207.      5.04
  105. Naegelin Markus                67 Basel                      3:34.57,1   (123)  MaraU/208.      5.05
  106. Fransen Jaap, Zürich           68 ASVZ Zürich                3:35.25,1    (56)  MaraU/210.      5.06
  107. Maurhofer Roland, Zürich       70 ASVZ Zürich                3:35.26,2   (116)  MaraU/211.      5.06
  108. Hassa Mark                     75 D-Mengen                   3:36.14,9   (262)  MaraU/214.      5.07
  109. Colombo Corrado, I-Novara      65 Equipe Oleggio 2000        3:37.15,1   (360)  MaraU/218.      5.08
  110. Wellmann Detlef Rudolf         64 Zürich                     3:37.42,0   (332)  MaraU/219.      5.09
  111. Clerc Bertrand                 66 Villars-sur-Glâne          3:39.24,5    (38)  MaraU/224.      5.11
  112. Schnetzer Martin               69 A-Altach                   3:41.05,0   (152)  MaraU/226.      5.14
  113. Zeindler Roland                67 Kloten                     3:41.57,5   (192)  MaraU/229.      5.15
  114. Eckert Pius                    65 Chur                       3:44.27,9    (49)  MaraU/232.      5.19
  115. Steiner Jürg                   64 Tegna                      3:46.22,5   (163)  MaraU/234.      5.21
  116. Ludäscher Daniel               62 Walterswil SO              3:46.34,4   (107)  MaraU/235.      5.22
  117. Reinhard Markus                66 Luzern                     3:46.55,7   (135)  MaraU/236.      5.22
  118. Merio Roberto                  66 I-Como                     3:47.44,2   (358)  MaraU/239.      5.23
  119. Aquilini Diego, Bellinzona     65 GAB Bellinzona             3:48.05,5    (14)  MaraU/241.      5.24
  120. Udvardi Patrick, Zürich        65 ASVZ Zürich                3:48.34,0   (171)  MaraU/242.      5.25
  121. Schwarzenberger Stefan, Bern   66 OLG Bern                   3:48.39,8   (155)  MaraU/243.      5.25
  122. Bertossa Pascal                66 Genève                     3:49.44,6   (202)  MaraU/245.      5.26
  123. Canali Riccardo, I-Milano      62 Road Runners Club Milano   3:56.47,6   (369)  MaraU/251.      5.36
  124. Pellanda Stefano, Brissago     68 Soc. Fed. Ginnastica       4:00.05,7   (225)  MaraU/254.      5.41
  125. Ronconi Antonello              61 I-Morbegno                 4:10.55,8   (243)  MaraU/257.      5.56
  126. Spillmann Jürg, Zuchwil        73 Tv Giebenach               4:12.56,1   (349)  MaraU/259.      5.59
  127. Goldschmid Mark                70 Arlesheim                  4:28.00,4    (67)  MaraU/261.      6.21

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.