XVIII Maratona Ticino 2000 - "B"

categoria posto nome/località                  an squadra/località               tempo    pett  assolute        Ø/km
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7          154. Bach Dominique                 62 Lussy FR                   1:25.02,2  (1444)  MezzaU/232.     4.01
6            3. Bader Simone                   65 Le Landeron                3:12.09,9   (286)  MaraD/5.        4.33
13          19. Baggini Maria Paola, I-Verbani 60 Marathon Verbania          1:38.00,1  (1729)  MezzaD/38.      4.38
8          157. Bagutti Moreno, Rovio          59 Momo Bike                  1:36.02,0  (1345)  MezzaU/489.     4.33
9          101. Baldini Mario, Locarno         47 SPL Locarnese              1:49.10,2  (1010)  MezzaU/685.     5.10
7          271. Balestra Mattia, Bellinzona    73 SAB Bellinzona             1:36.10,4  (1011)  MezzaU/493.     4.33
9          119. Ballerini Pierangelo, I-Olgiat 48 Società Oltronese          2:24.43,4  (1923)  MezzaU/766.     6.51
13          86. Ballerini Rosalia              55 I-Olgiate Comasco          2:24.43,9  (1920)  MezzaD/143.     6.51
13          36. Balossi Linda, I-Portoceresio  56 Atletica Arcisate          1:46.12,0  (1012)  MezzaD/69.      5.02
7          105. Balsarini Samuele              66 I-Prato Sesia              1:20.52,2  (1445)  MezzaU/154.     3.49
2           78. Barban Bruno, I-Castronno      51 GP Castronno               3:36.49,5    (15)  MaraU/216.      5.08
2           50. Barbero Massimo, I-Biella      59 CEDAS Lancia Verdone       3:12.03,4   (254)  MaraU/135.      4.33
3            1. Barbieri Arturo, I-Samarate    50 ARC Busto Arsizio          2:53.57,2    (16)  MaraU/51.       4.07
8           79. Barcariol Arnardo, I           58 Onda Verde Athletic Team   1:26.37,3  (1346)  MezzaU/267.     4.06
2           64. Baroni Franco, Bosco Luganese  57 USC Capriaschese           3:21.57,8   (200)  MaraU/167.      4.47
6           15. Baroni Maria, Bosco Luganese   59 USC Capriaschese           3:30.43,6   (201)  MaraD/22.       4.59
13          17. Bärtschiger Monika             60 Malix                      1:37.01,5  (1446)  MezzaD/35.      4.35
7           67. Basadonna Paolo, I-Milano      65 US ACLI Giurati Milano     1:16.38,7  (1782)  MezzaU/89.      3.37
1           21. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano 64 US Acli Giurati            2:46.29,2   (339)  MaraU/35.       3.56
1           45. Battisti Werner, A-Dornbirn    63 Tri Team Lustenau          2:59.51,3    (17)  MaraU/77.       4.15
8          107. Baudois Jean, Lugano           56 SSRG                       1:30.30,0  (1347)  MezzaU/363.     4.17
2           72. Baumann Heinz                  52 Mettmenstetten             3:31.19,0    (18)  MaraU/201.      5.00
13          46. Baumann Karen                  63 Neuheim                    1:48.33,9  (1013)  MezzaD/82.      5.08
12          12. Baumann Martina                71 Schüpfen                   1:32.24,0  (1667)  MezzaD/22.      4.22
3            4. Baumann Max, Interlaken        47 All Blacks / SLVS          2:57.58,4    (19)  MaraU/66.       4.13
8            3. Baumgartner Bruno, Therwil     59 TV Muttenz                 1:11.57,5  (1348)  MezzaU/31.      3.24
7           41. Bauser Jürgen, D-Kißlegg       64 Gazelle Kisslegg           1:13.55,4  (1557)  MezzaU/53.      3.30
2           92. Bava Carlo, I-Verbania Pallanz 55 Cover Sport e Sportivi     4:11.40,5   (336)  MaraU/258.      5.57
7          218. Behnke Frank, D-Achern         63 LBV Achern                 1:30.33,0  (1688)  MezzaU/365.     4.17
7          288. Belli Stefano                  63 Ponte Capriasca            1:38.53,4  (1802)  MezzaU/546.     4.41
7            1. Belluschi Elio, I-Figino Seren 61 Atl. Arcisate              1:04.44,0  (1815)  MezzaU/1.       3.04
10          21. Belotti Natale, I-Bergamo      34 Amatori Lazzaretto         1:43.45,4  (1014)  MezzaU/625.     4.55
2           85. Benazzo Roberto, I-Cosio Valte 60 CSI Morbegno               3:47.50,4   (302)  MaraU/240.      5.23
9           51. Benedetti Dario, Morbio Inferi 47 SPL                        1:37.08,6  (1015)  MezzaU/510.     4.36
12          33. Benkovics Agnes                68 Gordola                    1:45.08,9  (1529)  MezzaD/63.      4.59
2           17. Benz Felix, Heerbrugg          60 Mila Rheintal              2:49.30,4    (21)  MaraU/41.       4.01
7          270. Benz Oliver                    78 Buchs SG                   1:35.52,9  (1724)  MezzaU/487.     4.32
12          51. Berchtold Pamela, Zürich       73 ASVZ Zürich                2:05.35,7  (1017)  MezzaD/129.     5.57
7          354. Beretta Piccoli Aris, Aldesago 69 Bike Center Cunardo        2:15.59,1  (1950)  MezzaU/765.     6.26
12          35. Beretta-Piccoli Lucia, Davesco 68 Triathlon Team Atlantide   1:47.38,1  (1018)  MezzaD/76.      5.06
8           32. Bergler Hans, D-Grünkraut      56 SV Vogt                    1:19.48,6  (1626)  MezzaU/131.     3.46
5           14. Bergmann Ariane                74 Boll                       4:22.40,5   (307)  MaraD/39.       6.13
9           64. Bergomi Carlo, Coldrerio       48 SPL Carnese                1:39.19,4  (1843)  MezzaU/555.     4.42
8           80. Bergonzi Riccardo, I-Milano    55 Club del Mesdì             1:26.38,1  (1900)  MezzaU/268.     4.06
2           15. Bernabò Romano, I-Casciago     57 Runners Valbossa Azzate    2:48.11,1   (335)  MaraU/38.       3.59
13          28. Bernardo Paola, I-Oltrona San  61 USO Octrona                1:44.02,6  (1909)  MezzaD/59.      4.55
8          237. Bernasconi Bixio, Giornico     58 Sci Club Bedretto          1:55.44,7  (1755)  MezzaU/725.     5.29
7          224. Bernasconi Ruggero             70 I-Legnano MI               1:31.08,7  (1543)  MezzaU/382.     4.19
7           77. Bernasconi Sergio              73 I-Como                     1:17.43,8  (1785)  MezzaU/102.     3.41
2           60. Bernasconi Vittorio, Bellinzon 53 RC Bellinzona              3:17.58,4    (22)  MaraU/154.      4.41
8          248. Bernd Christian                58 D-Markdorf                 2:05.40,6  (1662)  MezzaU/749.     5.57
9           61. Berné Luciano, I-Caravate VA   43 GP Miralago                1:38.55,0  (1520)  MezzaU/548.     4.41
1           51. Bernhart Robert                70 A-Feldkirch / Vorarlberg   3:01.47,0    (23)  MaraU/87.       4.18
9           62. Berri Graziano, Gordola        47 SAG Gordola                1:39.03,3  (1495)  MezzaU/553.     4.41
11           2. Berri Omar, Gordola            82 SAG Gordola                1:21.56,1  (1496)  MezzaU/173.     3.53
9           33. Bersacola Dino, Claro          49 GAB Bellinzona             1:31.26,5  (1019)  MezzaU/388.     4.20
7           43. Berta Michele, I-Milano        69 GP Michetta                1:14.02,0  (1790)  MezzaU/55.      3.30
9           17. Bertomoro Franco, I-Ponderano  48 Lancia Verrone Cedas       1:27.59,9  (1925)  MezzaU/297.     4.10
7          196. Bertone Claudio                68 I-Oleggio                  1:28.49,5  (1020)  MezzaU/324.     4.12
1          122. Bertossa Pascal                66 Genève                     3:49.44,6   (202)  MaraU/245.      5.26
1           76. Bertsch Adrian, Mels           69 TV Mels                    3:15.08,8   (296)  MaraU/149.      4.37
1            6. Betschart Hugo                 62 Muotathal                  2:33.11,2    (24)  MaraU/9.        3.37
7          257. Bettoni Claudio                61 S. Antonino                1:34.17,9  (1349)  MezzaU/450.     4.28
4            7. Bianchetti Alfredo, I-Varese   35 Sci Nordico Varese         3:47.14,6   (203)  MaraU/238.      5.23
9           71. Bianchi Dante                  48 Locarno                    1:40.26,5  (1839)  MezzaU/574.     4.45
7          352. Bianco Giuseppe                66 I-Cossato (Biella)         2:09.20,9  (1880)  MezzaU/759.     6.07
13          20. Biasolo Nathalie, I-Vedano Olo 65 OSA Saronno                1:39.18,2  (1021)  MezzaD/41.      4.42
2           56. Bienz Robert, Brittnau         58 Laufgruppe Brittnau        3:14.39,7    (25)  MaraU/147.      4.36
7           38. Binelli Paolo                  63 I-Milano                   1:13.42,7  (1447)  MezzaU/49.      3.29
7          318. Binzler Paul, D-Kressbronn     64 TV Kressbronn              1:44.39,3  (1635)  MezzaU/642.     4.57
12          18. Biollo Simona, I               70 Verbania Runners           1:36.33,2  (1022)  MezzaD/34.      4.34
7           66. Biraghi Alessandro, I-Monza (M 63 Forti e Liberi, Monza      1:16.31,5  (1838)  MezzaU/88.      3.37
12          40. Bischofberger Kathrin          66 D-Kißlegg                  1:52.14,6  (1562)  MezzaD/93.      5.19
7          340. Bischofberger Lothar, D-Kißleg 63 Gazelle Kisslegg           1:52.15,5  (1563)  MezzaU/708.     5.19
8          121. Bischofberger Max, D-Wangen    51 SV Deuchelried             1:32.26,2  (1478)  MezzaU/413.     4.22
8           35. Bischoff Johannes              51 Birsfelden                 1:20.01,6  (1024)  MezzaU/140.     3.47
13          51. Bisig Ruth                     50 Genève                     1:49.49,3  (1025)  MezzaD/90.      5.12
7          237. Biwer René                     66 D-Kißlegg                  1:32.09,2  (1556)  MezzaU/405.     4.22
7           94. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu   70 MTG Wangen                 1:19.49,4  (1638)  MezzaU/132.     3.47
7          199. Blasucci Marco, I-Verbania     66 Gravellona                 1:29.10,5  (1532)  MezzaU/332.     4.13
1           68. Bobst Hanspeter                67 Oensingen                  3:10.06,9    (26)  MaraU/128.      4.30
8           86. Boccadoro Marco, Verscio       54 SPL Locarnese              1:27.29,6  (1026)  MezzaU/288.     4.08
8           33. Böhm Harald, D-Gatmadingen     51 LG Baar                    1:19.52,2  (1712)  MezzaU/135.     3.47
9           76. Bomio Renato, Minusio          41 SPL Locarnese              1:41.47,5  (1350)  MezzaU/595.     4.49
7           82. Bonacina Paolo, I-Dolzago      61 Atl. Lecco Colombo Costru  1:18.09,0  (1857)  MezzaU/109.     3.42
10          15. Bonazzi Antonio, I-Stezzano    37 Amatori Lazzaretto         1:38.35,3  (1027)  MezzaU/532.     4.40
7           25. Bonazzi Luca, I-Domodossola (V 73 AS Caddese                 1:11.19,2  (1448)  MezzaU/27.      3.22
7           70. Bonazzi Walter, I-Stezzano     63 Amatori Lazzaretto         1:17.01,3  (1028)  MezzaU/94.      3.39
8          214. Bonecchi Adalberto, I-Porto Ce 52 Atletica Arcisate          1:46.12,6  (1029)  MezzaU/659.     5.02
7           17. Bonelli Giovanni, I-Lurate Cac 64 Athl. Team Lario           1:09.57,6  (1977)  MezzaU/18.      3.18
7           71. Bonelli Mario, I-Grassano (MI) 68 Marathon Club Grassano     1:17.02,3  (1976)  MezzaU/95.      3.39
11           1. Boneschi Paolo, I-Oggebbio     81 USC Marathon Verbania      1:11.33,5  (1911)  MezzaU/28.      3.23
1           31. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC) 65 Triathlon Lecco            2:53.20,1   (372)  MaraU/49.       4.06
9           55. Bonomi Claudio, Rivera         49 SAR Rivera                 1:38.17,8  (1030)  MezzaU/527.     4.39
8          162. Borelli Fausto, Barbengo       53 SAM Massagno               1:36.22,2  (1889)  MezzaU/497.     4.34
8           36. Borghi Raffaello, I            58 Tommy Sport                1:20.31,2  (1914)  MezzaU/146.     3.48
8          105. Borino Domenico, I-Piedimulera 54 Sci Club Carabinieri       1:30.10,7  (1740)  MezzaU/355.     4.16
7          142. Borlin Paolo, I-Samarate       62 At. Casorate S.            1:23.55,8  (1767)  MezzaU/210.     3.58
1           26. Borovnik Thomas, A-Schwarzach  71 ULC Dornbirn               2:50.33,5   (240)  MaraU/43.       4.02
7          344. Borst Daniel, D-Nürtingen      71 Xcellis                    1:57.54,3  (1657)  MezzaU/731.     5.35
8          198. Bortolotti Giorgio, Biogno-Ber 58 SAP Purasca                1:42.50,6  (1031)  MezzaU/613.     4.52
7          223. Boscacci Andrea                71 I-Sondrio                  1:31.07,6  (1351)  MezzaU/380.     4.19
7          136. Boscarino Girolamo, I-Verbania 62 Verbania Runners           1:23.15,3  (1032)  MezzaU/201.     3.56
8           58. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San 59 U.S.O.                     1:23.57,3  (1885)  MezzaU/211.     3.58
2           69. Bosshardt Peter, Zürich        57 ASVZ Zürich                3:26.25,8    (27)  MaraU/187.      4.53
2           27. Bossi Mario                    57 Oensingen                  2:59.21,4   (325)  MaraU/74.       4.15
9           69. Botalla Giuliano, I-Benna      43 Cedas Lancia Verrone       1:40.04,5  (1916)  MezzaU/571.     4.44
6            6. Bouquet Christiane             63 Ste-Croix                  3:17.36,8    (28)  MaraD/9.        4.41
13          65. Bousbah-Tanner Heidi, Minusio  48 Podistica Locarnese        1:57.43,1  (1693)  MezzaD/110.     5.34
7          131. Bova Simone Maria              75 I-Milano                   1:22.53,4  (1978)  MezzaU/192.     3.55
13          49. Branca Eliana, I-Malnate       55 CRAL Aermacchi Venegono    1:48.48,7  (1970)  MezzaD/85.      5.09
2           45. Brand Roland                   59 Thörishaus                 3:09.09,4    (29)  MaraU/122.      4.28
1          104. Brassel Simon                  74 Zürich                     3:33.50,7    (30)  MaraU/207.      5.04
12          54. Brassel-Leupold Sabine         70 Zumikon                    2:11.36,5  (1033)  MezzaD/137.     6.14
7          353. Brassel-Leupold Thomas         69 Zumikon                    2:11.37,7  (1749)  MezzaU/762.     6.14
13           8. Breitenmoser Antonia           60 Appenzell                  1:28.14,5  (1034)  MezzaD/16.      4.10
7          107. Breitenmoser Stefan            67 Appenzell                  1:20.59,7  (1035)  MezzaU/157.     3.50
8           94. Brembilla Franco, I-Ponte San  55 Pol. Atl. Presezzo         1:28.28,0  (1827)  MezzaU/315.     4.11
8          192. Bresciani Maurizio, I-Bergamo  51 Amatori Lazzaretto         1:41.35,7  (1036)  MezzaU/590.     4.48
9           97. Briker Anton                   44 Altdorf UR                 1:47.21,4  (1038)  MezzaU/667.     5.05
5            4. Brua Micheline                 71 Lengnau                    3:19.15,9   (314)  MaraD/12.       4.43
5            9. Brügger Eveline, Zumikon       76 ASVZ Zürich                3:47.55,7    (31)  MaraD/29.       5.24
13          45. Brugnoni Agnese, I-Azzate (VA) 64 Soc. Runners Valbossa      1:48.20,4  (1353)  MezzaD/81.      5.08
8          114. Brugo Fiorenzo, I-Novara       56 Amatori Master Novara      1:30.54,4  (1971)  MezzaU/375.     4.18
9            4. Bruno Innocente, I-Borgosesia  43 G.S.A. Valsesia            1:19.29,1  (1511)  MezzaU/124.     3.46
2           14. Brusorio Claudio, Lodrino      59 VIRTUS Locarno             2:44.44,1    (32)  MaraU/33.       3.54
1           37. Brustia Alessandro, I-Novara   76 Triathlon Novara           2:56.20,8   (287)  MaraU/59.       4.10
7          314. Brustia Michele                70 I-Novara                   1:43.00,0  (1567)  MezzaU/616.     4.52
8           89. Büchel Werner                  52 FL-Ruggell                 1:28.07,9  (1039)  MezzaU/304.     4.10
8          171. Büchler Daniele                52 Bellinzona                 1:38.01,0  (1040)  MezzaU/522.     4.38
2           30. Buchmann Heinz                 57 Nänikon                    3:01.38,9    (33)  MaraU/86.       4.18
8           68. Buechel Jakob, FL-Ruggell      55 VC Ruggell                 1:25.16,3  (1625)  MezzaU/238.     4.02
8          201. Buetti Giorgio, Ascona         51 Podistica Locarno          1:43.47,9  (1707)  MezzaU/626.     4.55
7          150. Bugna Maurizio, I-Claino con O 64 Atl. Lario                 1:24.31,3  (1903)  MezzaU/225.     4.00
7          266. Bugo Fabio, I                  71 Onda Verde Athletic Team   1:35.33,9  (1354)  MezzaU/476.     4.31
2           81. Bühler Röbi                    58 Staad SG                   3:40.15,1   (204)  MaraU/225.      5.13
1           95. Bühlmann Dany, Wikon           72 Tri Club Zofingen          3:27.59,4   (298)  MaraU/193.      4.55
7          106. Buholzer Peter, Luzern         63 SC Kriens                  1:20.53,1  (1041)  MezzaU/155.     3.50
1           75. Bulten Rik, NL-Amsterdam (JK)  67 Phanos - Amsterdam         3:14.41,3   (288)  MaraU/148.      4.36
1           91. Burtscher Martin Josef         63 A-Bregenz                  3:24.15,1   (364)  MaraU/180.      4.50
9            2. Buttironi Valerio, I-Lecco     49 Atl. Lecco Colombo Costru  1:16.49,9  (1859)  MezzaU/90.      3.38

totale 141



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.