Overall Männer 21km

44. Brienzerseelauf - Overall Männer 21km

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Kat/Rang        Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Spielmann Stefan               66 Aeschi b. Spiez            1:12.24,6   (674)  12/1.           3.25
    2. Grieder Frank                  74 Rünenberg                  1:13.37,7   (631)  11/1.           3.29
    3. Pronzini Stefano, Lumino       65 SP Camignolo               1:17.26,0   (701)  12/2.           3.40
    4. Abplanalp Michael, Bern        64 LSV Bern                   1:17.29,2   (742)  12/3.           3.40
    5. Meyer Daniel                   67 Basel                      1:18.19,3   (736)  12/4.           3.42
    6. Seiler Marcel                  69 Ringgenberg BE             1:19.23,4   (673)  11/2.           3.45
    7. Bärtschi Michael, Tschingel    63 TV Reutigen                1:19.45,0   (735)  12/5.           3.46
    8. Güntert Marcel                 61 Reutigen                   1:20.56,5   (632)  12/6.           3.50
    9. Zenger Stephan                 68 Matten b. Interlaken       1:21.54,8   (686)  11/3.           3.52
   10. Beck Walter                    58 D-Gunzesried               1:22.06,8   (613)  12/7.           3.53
   11. Bolt Stefan                    79 St. Peterzell              1:23.37,8   (609)  11/4.           3.57
   12. Ilg Thomas                     56 Leissigen                  1:23.48,2   (702)  12/8.           3.58
   13. Wenger Hans, Langenthal        62 LG95 Burgdorf              1:24.18,6   (293)  12/9.           3.59
   14. Rotzetter Rene, Marly          69 RRGK Team                  1:24.53,8   (730)  11/5.           4.01
   15. Götz Markus, Unterseen         66 TV Unterseen               1:25.11,4   (630)  12/10.          4.02
   16. Fuhrer Adrian                  71 Freimettigen               1:25.28,7   (627)  11/6.           4.03
   17. Müller Olaf                    61 Muri b. Bern               1:25.37,1   (657)  12/11.          4.03
   18. Samtleben Urs                  74 Henggart                   1:26.08,0   (691)  11/7.           4.04
   19. Gmünder Stephane, Fribourg     48 RRGK Team                  1:27.38,8   (714)  13/1.           4.09
   20. Michel Bernhard                61 Ringgenberg BE             1:27.40,8   (606)  12/12.          4.09
   21. Haug Niklaus                   50 Goldswil                   1:27.47,9   (603)  13/2.           4.09
   22. Blumenstein Stefan, Wengi b. F 75 All Blacks Thun            1:28.17,7   (712)  11/8.           4.11
   23. Kirchmayr Arno                 67 Adelboden                  1:28.31,9   (643)  12/13.          4.11
   24. Krebs Ramon, Kirchenthurnen    83 SC Gurnigel                1:28.39,9   (723)  11/9.           4.12
   25. Ernst Arthur, Hofstetten BE    62 SC Hofstetten              1:29.01,1   (694)  12/14.          4.13
   26. von Burg René                  67 Balsthal                   1:29.34,0   (681)  12/15.          4.14
   27. Stojic Oleg                    56 Interlaken                 1:29.46,7   (710)  12/16.          4.15
   28. Huber Martin                   58 Muri                       1:29.50,8   (703)  12/17.          4.15
   29. Urban Bruno                    54 Steffisburg                1:29.57,5   (679)  12/18.          4.15
   30. Felder Hans                    48 Kriens                     1:30.47,4   (622)  13/3.           4.18
   31. Portmann Peter                 82 Deitingen                  1:31.23,0   (663)  11/10.          4.19
   32. Schaubacher Lionel             59 Lupsingen                  1:31.31,4   (669)  12/19.          4.20
   33. Lehmann Peter                  52 Langnau i. E.              1:32.37,8   (645)  12/20.          4.23
   34. Cina Eddy                      55 Collombey                  1:32.44,7   (741)  12/21.          4.23
   35. Friedli Edgar                  33 Belp                       1:33.21,4   (604)  13/4.           4.25
   36. Schüpbach Jürg                 60 Unterseen                  1:34.06,9    (12)  12/22.          4.27
   37. Dähler Stefan                  67 Thun                       1:35.03,8   (697)  12/23.          4.30
   38. Finger Martin, Interlaken      51 Skiclub Kandersteg         1:36.03,2   (725)  12/24.          4.33
   39. Bärtschi Walter, Rütschelen    46 Laufgruppe LVL             1:36.10,6   (750)  13/5.           4.33
   40. Rutz Ueli                      51 Utzenstorf                 1:37.02,3   (706)  12/25.          4.35
   41. Ehrlich Jiri, Muri b. Bern     48 Jogging Club Bern          1:37.03,6   (719)  13/6.           4.36
   42. Fuchs Heinz, Brienz BE         56 SC Hofstetten              1:37.11,9   (607)  12/26.          4.36
   43. Pfeuti Urs                     70 Ittigen                    1:38.04,9   (295)  11/11.          4.38
   44. Sager Adrian                   63 Brienz BE                  1:38.51,1   (721)  12/27.          4.41
   45. Dingeldein Thomas              70 Basel                      1:38.56,2   (620)  11/12.          4.41
   46. Rieder Markus                  67 Wilderswil                 1:39.01,6   (666)  12/28.          4.41
   47. Thönen Ulrich, Reutigen        56 All Blacks Thun            1:39.03,2   (677)  12/29.          4.41
   48. Streit Daniel, Thun            49 All Blacks Thun            1:39.35,9   (746)  13/7.           4.43
   49. Ogi Hansueli                   63 Diemtigen                  1:40.50,3   (660)  12/30.          4.46
   50. Brüllhart Martin-Daniel        63 Muri b. Bern               1:41.04,5   (740)  12/31.          4.47
   51. Blaesi Thomas, Luzern          62 LC Luzern                  1:41.08,0    (41)  12/32.          4.47
   52. Hippenmeyer Max, Pratteln      48 LV Baselland               1:41.28,9   (705)  13/8.           4.48
   53. Binggeli Fritz, Matten b. Inte 47 TV Unterseen               1:41.57,8   (739)  13/9.           4.49
   54. Gerwer Armin, Münchenbuchsee   47 SLVS                       1:42.16,0   (724)  13/10.          4.50
   55. Gisler Albert                  56 Altdorf UR                 1:42.25,2   (722)  12/33.          4.51
   56. Kunz Roland, Langenthal        67 HV Langenthal              1:42.36,4   (715)  12/34.          4.51
   57. Studer Hanspeter               63 Wilderswil                 1:42.38,9   (747)  12/35.          4.51
   58. Bächler Adolf                  61 Wabern                     1:42.40,2   (611)  12/36.          4.51
   59. Aeschlimann Jean-Marc          48 Bex                        1:43.06,1   (720)  13/11.          4.53
   60. Imboden Christian, Ringgenberg 52 TV Ringenberg              1:43.48,0   (713)  12/37.          4.55
   61. Zobrist Michael                83 Matten b. Interl           1:44.26,0   (688)  11/13.          4.56
   62. Hofmann Marcel                 61 Brienz BE                  1:44.30,5   (695)  12/38.          4.57
   63. Sahli Mobby                    60 Steckborn                  1:44.39,3   (668)  12/39.          4.57
   64. Brunner Stefan                 59 Wilderswil                 1:44.44,8   (618)  12/40.          4.57
   65. Baumann Marcel                 69 Seftigen                   1:44.50,1   (734)  11/14.          4.58
   66. Perriard Bruno                 55 Torny-le-Grand             1:44.56,4   (749)  12/41.          4.58
   67. Meier Roland                   46 Thun                       1:45.40,2   (651)  13/12.          5.00
   68. Mayr Harry                     62 Neuheim                    1:46.14,5   (727)  12/42.          5.02
   69. Hunziker Clemens               70 Basel                      1:46.54,4   (638)  11/15.          5.04
   70. Walther Ernst                  50 Rüfenacht BE               1:47.04,5   (738)  13/13.          5.04
   71. Krebs Hansjörg                 57 Niederwangen BE            1:47.31,9   (294)  12/43.          5.05
   72. Kiess Markus                   63 Kleinbösingen              1:47.35,2   (641)  12/44.          5.05
   73. Tanner Erwin, Thun             48 All Blacks                 1:47.38,4   (692)  13/14.          5.06
   74. Spichiger Roland, Melchnau     70 TV Melchnau                1:49.08,2   (716)  11/16.          5.10
   75. Lüthi Martin, Busswil b.Melchn 77 TV Melchnau                1:49.08,3   (717)  11/17.          5.10
   76. Schramm Michael                62 D-Gunzesried               1:49.32,6   (672)  12/45.          5.11
   77. Renevey Patrice, Ponthaux      65 RRGK Team                  1:50.06,5   (731)  12/46.          5.13
   78. Liechti Urs                    62 Unterseen                  1:50.11,0   (646)  12/47.          5.13
   79. Manser Daniel                  84 St. Peterzell              1:51.11,6   (608)  11/18.          5.16
   80. Meyer Daniel, Kirchlindach     64 Les Copains d'A            1:51.50,0   (711)  12/48.          5.18
   81. Minder Heinz                   56 Utzenstorf                 1:52.18,6   (707)  12/49.          5.19
   82. Hirschi Beat                   57 Bern                       1:52.41,8   (637)  12/50.          5.20
   83. Rosser Werner                  39 Kiental                    1:52.47,5   (708)  13/15.          5.20
   84. Kindler Roger                  69 Lyssach                    1:52.54,0   (642)  11/19.          5.21
   85. Luginbühl Erich                69 Wilderswil                 1:53.43,0   (704)  11/20.          5.23
   86. Inäbnit Daniel                 60 Bremgarten b. Bern         1:55.09,6   (737)  12/51.          5.27
   87. Heine Charles                  43 Bern                       1:55.15,1   (636)  13/16.          5.27
   88. Maître Laurent                 68 Basel                      1:55.27,9   (141)  11/21.          5.28
   89. Hofer Erich                    60 Baar                       1:56.10,0   (745)  12/52.          5.30
   90. Kurt Fritz                     47 Bern                       1:56.31,0   (610)  13/17.          5.31
   91. Bürgisser Marcel               64 Steffisburg                1:56.43,6   (696)  12/53.          5.31
   92. Wütherich Martin               56 Laupen BE                  1:56.54,3   (684)  12/54.          5.32
   93. Fuchs Hans                     50 Brienz BE                  1:57.29,7   (690)  13/18.          5.34
   94. Blatter Hansruedi              64 Niederried                 1:58.11,6   (728)  12/55.          5.36
   95. Krenger Paul                   44 Matten b. Interl           1:58.29,7   (644)  13/19.          5.36
   96. Friedli Andreas                56 Derendingen                1:59.36,0   (625)  12/56.          5.40
   97. Leonardo Peloraro, Rivera      68 SP Camignolo               2:01.38,1   (700)  11/22.          5.45
   98. Röthlisberger Xaver, Amriswil  36 Run Fit Thurgau            2:02.03,1   (667)  13/20.          5.47
   99. Kolly Michel, Marly            60 RRGK Team                  2:03.05,1   (732)  12/57.          5.50
  100. Krabichler Gert                52 D-Grenzach-Wyhlen          2:06.19,5   (748)  12/58.          5.59
  101. Blöchlinger Peter              58 Gross                      2:06.35,5   (605)  12/59.          5.59
  102. von Allmen Ernst               59 Bönigen                    2:06.35,9   (680)  12/60.          5.59
  103. Hänni Ruedi                    66 Wilderswil                 2:09.18,4   (634)  12/61.          6.07

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.