(12) Männer II

44. Brienzerseelauf - (12) Männer II

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Overall         Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Spielmann Stefan               66 Aeschi b. Spiez            1:12.24,6   (674)  93/1.           3.25
    2. Pronzini Stefano, Lumino       65 SP Camignolo               1:17.26,0   (701)  93/3.           3.40
    3. Abplanalp Michael, Bern        64 LSV Bern                   1:17.29,2   (742)  93/4.           3.40
    4. Meyer Daniel                   67 Basel                      1:18.19,3   (736)  93/5.           3.42
    5. Bärtschi Michael, Tschingel    63 TV Reutigen                1:19.45,0   (735)  93/7.           3.46
    6. Güntert Marcel                 61 Reutigen                   1:20.56,5   (632)  93/8.           3.50
    7. Beck Walter                    58 D-Gunzesried               1:22.06,8   (613)  93/10.          3.53
    8. Ilg Thomas                     56 Leissigen                  1:23.48,2   (702)  93/12.          3.58
    9. Wenger Hans, Langenthal        62 LG95 Burgdorf              1:24.18,6   (293)  93/13.          3.59
   10. Götz Markus, Unterseen         66 TV Unterseen               1:25.11,4   (630)  93/15.          4.02
   11. Müller Olaf                    61 Muri b. Bern               1:25.37,1   (657)  93/17.          4.03
   12. Michel Bernhard                61 Ringgenberg BE             1:27.40,8   (606)  93/20.          4.09
   13. Kirchmayr Arno                 67 Adelboden                  1:28.31,9   (643)  93/23.          4.11
   14. Ernst Arthur, Hofstetten BE    62 SC Hofstetten              1:29.01,1   (694)  93/25.          4.13
   15. von Burg René                  67 Balsthal                   1:29.34,0   (681)  93/26.          4.14
   16. Stojic Oleg                    56 Interlaken                 1:29.46,7   (710)  93/27.          4.15
   17. Huber Martin                   58 Muri                       1:29.50,8   (703)  93/28.          4.15
   18. Urban Bruno                    54 Steffisburg                1:29.57,5   (679)  93/29.          4.15
   19. Schaubacher Lionel             59 Lupsingen                  1:31.31,4   (669)  93/32.          4.20
   20. Lehmann Peter                  52 Langnau i. E.              1:32.37,8   (645)  93/33.          4.23
   21. Cina Eddy                      55 Collombey                  1:32.44,7   (741)  93/34.          4.23
   22. Schüpbach Jürg                 60 Unterseen                  1:34.06,9    (12)  93/36.          4.27
   23. Dähler Stefan                  67 Thun                       1:35.03,8   (697)  93/37.          4.30
   24. Finger Martin, Interlaken      51 Skiclub Kandersteg         1:36.03,2   (725)  93/38.          4.33
   25. Rutz Ueli                      51 Utzenstorf                 1:37.02,3   (706)  93/40.          4.35
   26. Fuchs Heinz, Brienz BE         56 SC Hofstetten              1:37.11,9   (607)  93/42.          4.36
   27. Sager Adrian                   63 Brienz BE                  1:38.51,1   (721)  93/44.          4.41
   28. Rieder Markus                  67 Wilderswil                 1:39.01,6   (666)  93/46.          4.41
   29. Thönen Ulrich, Reutigen        56 All Blacks Thun            1:39.03,2   (677)  93/47.          4.41
   30. Ogi Hansueli                   63 Diemtigen                  1:40.50,3   (660)  93/49.          4.46
   31. Brüllhart Martin-Daniel        63 Muri b. Bern               1:41.04,5   (740)  93/50.          4.47
   32. Blaesi Thomas, Luzern          62 LC Luzern                  1:41.08,0    (41)  93/51.          4.47
   33. Gisler Albert                  56 Altdorf UR                 1:42.25,2   (722)  93/55.          4.51
   34. Kunz Roland, Langenthal        67 HV Langenthal              1:42.36,4   (715)  93/56.          4.51
   35. Studer Hanspeter               63 Wilderswil                 1:42.38,9   (747)  93/57.          4.51
   36. Bächler Adolf                  61 Wabern                     1:42.40,2   (611)  93/58.          4.51
   37. Imboden Christian, Ringgenberg 52 TV Ringenberg              1:43.48,0   (713)  93/60.          4.55
   38. Hofmann Marcel                 61 Brienz BE                  1:44.30,5   (695)  93/62.          4.57
   39. Sahli Mobby                    60 Steckborn                  1:44.39,3   (668)  93/63.          4.57
   40. Brunner Stefan                 59 Wilderswil                 1:44.44,8   (618)  93/64.          4.57
   41. Perriard Bruno                 55 Torny-le-Grand             1:44.56,4   (749)  93/66.          4.58
   42. Mayr Harry                     62 Neuheim                    1:46.14,5   (727)  93/68.          5.02
   43. Krebs Hansjörg                 57 Niederwangen BE            1:47.31,9   (294)  93/71.          5.05
   44. Kiess Markus                   63 Kleinbösingen              1:47.35,2   (641)  93/72.          5.05
   45. Schramm Michael                62 D-Gunzesried               1:49.32,6   (672)  93/76.          5.11
   46. Renevey Patrice, Ponthaux      65 RRGK Team                  1:50.06,5   (731)  93/77.          5.13
   47. Liechti Urs                    62 Unterseen                  1:50.11,0   (646)  93/78.          5.13
   48. Meyer Daniel, Kirchlindach     64 Les Copains d'A            1:51.50,0   (711)  93/80.          5.18
   49. Minder Heinz                   56 Utzenstorf                 1:52.18,6   (707)  93/81.          5.19
   50. Hirschi Beat                   57 Bern                       1:52.41,8   (637)  93/82.          5.20
   51. Inäbnit Daniel                 60 Bremgarten b. Bern         1:55.09,6   (737)  93/86.          5.27
   52. Hofer Erich                    60 Baar                       1:56.10,0   (745)  93/89.          5.30
   53. Bürgisser Marcel               64 Steffisburg                1:56.43,6   (696)  93/91.          5.31
   54. Wütherich Martin               56 Laupen BE                  1:56.54,3   (684)  93/92.          5.32
   55. Blatter Hansruedi              64 Niederried                 1:58.11,6   (728)  93/94.          5.36
   56. Friedli Andreas                56 Derendingen                1:59.36,0   (625)  93/96.          5.40
   57. Kolly Michel, Marly            60 RRGK Team                  2:03.05,1   (732)  93/99.          5.50
   58. Krabichler Gert                52 D-Grenzach-Wyhlen          2:06.19,5   (748)  93/100.         5.59
   59. Blöchlinger Peter              58 Gross                      2:06.35,5   (605)  93/101.         5.59
   60. von Allmen Ernst               59 Bönigen                    2:06.35,9   (680)  93/102.         5.59
   61. Hänni Ruedi                    66 Wilderswil                 2:09.18,4   (634)  93/103.         6.07

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.