(9) 3er Staffel (Herren/Mixed)

44. Brienzerseelauf - (9) 3er Staffel (Herren/Mixed)

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr    Ø/km
---------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Fahrni Kornel, Heimenschwand   72 Schnüfeli                    37.00,0  (1072)    1.03
    2. Haldimann Stefan, Oberdiessbac 79 Team SRS                     37.55,4  (1069)    1.05
    3. Bachmann Urs, Schwarzenegg     85 Schnüfeli                    38.46,9   (802)    1.06
    4. Kernen Bernhard, Gümligen      77 Roli's Velo u. Sport Böni    38.58,3  (1001)    1.06
    5. Plüss Michael, Bern            79 Big Brother's                39.02,9  (1020)    1.06
    6. Weiler Simon, Ringgenberg BE   82 Roli's Velo u. Sport Böni    39.03,0  (1001)    1.06
    7. Bühler René, Leissigen         59 Laufträff Spiez 2            39.40,2  (1051)    1.08
    8. Zumstein Walter, Frenkendorf   61 LV Baselland                 40.05,0  (1009)    1.08
    9. Steuri Ueli, Steffisburg       53 LSV Uetendorf                40.20,1  (1005)    1.09
   10. Gilgen Thomas, Matten b. Inter 72 SIAT UNO                     40.33,0  (1071)    1.09
   11. Wyttenbach Markus, Homberg b.  82 WSG-Thun Oberland            40.40,0  (1014)    1.09
   12. Kunz Richard, Bolligen         81 Willy's Trainingsbuebe       40.46,2  (1004)    1.09
   13. Schmutz Markus, Ried b. Kerzer 62 Bösingen 2                   40.46,6  (1036)    1.09
   14. Zurbrügg Rolf, Aeschiried      68 TV Frutigen                  41.01,4  (1062)    1.10
   15. Imhof Beat, Allschwil          56 LV Baselland                 41.01,5  (1009)    1.10
   16. Heim Maria, Kappel SO          70 Willett-Berger, Oensingen    41.03,1  (1056)    1.10
   17. Ogi Mathias, Fraubrunnen       73 Baurs Express                41.08,5  (1068)    1.10
   18. Bieri Walter, Leissigen        62 Laufträff Spiez 2            42.38,0  (1051)    1.13
   19. von Rotz Markus, Alpnach Dorf  60 STV Alpnach                  42.45,0  (1069)    1.13
   20. Mürner Thomas, Scharnachtal    76 TV Frutigen                  43.11,0  (1062)    1.14
   21. Linder Alfred, Oberdiessbach   47 All Blacks Grufties          43.14,4  (1012)    1.14
   22. Herren Hermann, Laupen BE      52 Bösingen 2                   43.15,0  (1036)    1.14
   23. Kunz Robert, Bolligen          56 Willy's Trainingsbuebe       44.27,0  (1004)    1.16
   24. Künzi Simon, Erlenbach i. S.   83 Baurs Express                44.41,0  (1068)    1.16
   25. Häni Fritz, Rumisberg          54 Berger-Willett Team          44.57,0  (1056)    1.17
   26. Aebersold Kurt, Thun           49 LSV Uetendorf                45.03,0  (1005)    1.17
   27. Balli Bruno, Matten b. Interl  65 SIAT UNO                     45.23,0  (1071)    1.17
   28. Brüllmann Pascal, Rumisberg    84 Dura Runners                 45.54,0  (1056)    1.18
   28. Rothacher Jürg, Leissigen      67 Seeclub Interlaken II        45.54,0  (1033)    1.18
   30. Gäumann Walter, Riedbach       68 Big Brother's                46.05,0  (1020)    1.19
   31. Wittwer Ueli, Wimmis           ?? Beretta                      46.23,9  (1057)    1.19
   32. Balsiger Hans, Ittigen         47 LV 95 Burgdorf               46.25,0  (1053)    1.19
   33. Buri Heinrich, Leissigen       51 Seeclub Interlaken II        46.35,0  (1033)    1.19
   34. Rappo Sabine, Murten           72 Bösingen 3                   47.02,0  (1037)    1.20
   35. Jenzer Stefan, Frutigen        75 TV Frutigen                  47.24,0  (1062)    1.21
   36. Stähli Hansjörg, Schwanden-Bri 62 D' Bläuschler                47.45,6  (1003)    1.21
   37. Brunner Beat, Hilterfingen     77 Roli's Velo u. Sport Böni    47.58,0  (1001)    1.22
   38. Jost Christoph, Bern           72 Gummihälse                   47.58,8  (1022)    1.22
   39. Infanti Silvano, Frauenkappele 60 Cabbages and Botatos         48.01,1  (1021)    1.22
   40. Frei Daniel, Matten b. Interl  65 Seeclub Interlaken I         48.19,3  (1032)    1.22
   41. Fischer Alois, Zunzgen         64 LV Baselland                 48.20,0  (1009)    1.22
   42. Hausammann Walter, Bern        51 Gummihälse                   48.27,0  (1022)    1.23
   43. Hofstetter Heidi, Jens         63 Jens Sprinter's              48.30,0  (1027)    1.23
   44. Roth Jörg, Bern                71 Baurs Express                48.46,0  (1068)    1.23
   45. Jenni Hans, Frauenkappelen     57 Cabbages and Botatos         48.54,0  (1021)    1.23
   46. Wullschleger André, Matten b.  83 TV Matten                    48.59,0  (1019)    1.23
   47. Graf Markus, Matten            61 Eiger-Sport                  49.00,0  (1031)    1.24
   48. Blatter Jürg, Unterseen        67 Die Anaeroben                49.14,0  (1055)    1.24
   49. Mathyer Simeon, Schwanden-Brie 51 Fuchs-Mathyer-Mathyer        49.30,0  (1060)    1.24
   50. Truttmann Hanspeter, Belp      51 Hübeler                      49.36,0  (1039)    1.25
   51. Aeberhard Marco, Ringgenberg B 83 Rosshodä                     49.38,6  (1026)    1.25
   52. Imboden Michael, Burgdorf      76 The road runners             49.58,0  (1038)    1.25
   53. Gnägi Erhard, Jens             59 Jens Sprinter's              50.07,0  (1027)    1.25
   53. Abegglen Urs, Interlaken       68 Beretta                      50.07,0  (1057)    1.25
   55. Abt Werner, Spiez              47 Laufträff Spiez 1            50.22,1  (1048)    1.26
   56. Bohren Marlies, Reichenbach i. 84 WSG-Thun Oberland            50.40,3  (1014)    1.26
   57. Arnaldi Ivan, Unterseen        55 die fantastischen 3          50.49,5  (1042)    1.27
   58. Hofstetter Heinz, Hasle-Rüegsa 71 Laufträff Spiez 2            50.57,0  (1051)    1.27
   58. Wenger Edith, Matten b. Interl 58 Nebbiolo                     50.57,0  (1013)    1.27
   60. Binggeli Karl, Schwarzenburg   52 LV 95 Burgdorf               51.01,3  (1053)    1.27
   61. Raemy Yves, Moosseedorf        84 Moossee Runners              51.14,5  (1024)    1.27
   62. Brechbühl Robert, Oberdiessbac 51 Hübeler                      51.17,0  (1039)    1.27
   63. Michel Thomas, Interlaken      76 Bloodhoundgang               51.25,6  (1058)    1.28
   64. Raemy Markus, Moosseedorf      58 Moossee Runners              51.31,0  (1024)    1.28
   65. Etter Evelyne, Interlaken      55 die fantastischen 3          51.40,0  (1042)    1.28
   66. Eggler Christian, Gümligen     70 The road runners             51.46,2  (1038)    1.28
   67. Durand Ruedi, Faulensee        48 Laufträff Spiez 1            52.03,0  (1048)    1.29
   68. Schranz Fred, Thun             59 LSV Uetendorf                52.10,0  (1005)    1.29
   69. Rothen Hansruedi, Bolligen     53 Willy's Trainingsbuebe       52.34,0  (1004)    1.30
   70. Heim Hans, Wilderswil          64 Peterhanspeter               52.35,0  (1028)    1.30
   71. Krebs Ruedi, Worb              57 LC Worb                      52.40,0  (1053)    1.30
   72. Zobrist Daniel, Matten b. Inte 84 TV Matten                    52.45,9  (1019)    1.30
   73. Leutert Roger, Uttigen         56 All Blacks Grufties          53.12,0  (1012)    1.31
   74. Ruch Adrian, Frutigen          70 The road runners             53.15,0  (1038)    1.31
   75. Vogler Franz, Unterseen        55 Seeclub Interlaken I         53.48,0  (1032)    1.32
   76. Bhend Eveline, Unterseen       81 Eiger-Sport                  53.54,0  (1031)    1.32
   76. Pfrunder Cristian, Basel       67 Karetolac                    53.54,0  (1054)    1.32
   78. Brunner Rudolf, Thun           65 WSG-Thun Oberland            53.56,0  (1014)    1.32
   79. Wyss Carmen, Goldswil          83 Eiger-Sport                  54.02,4  (1031)    1.32
   80. Trachsel Heinz, Gümmenen       68 LG Frauenkappelen            54.17,0  (1021)    1.33
   81. Mathyer Silvia, Schwanden-Brie 51 Fuchs-Mathyer-Mathyer        54.44,7  (1060)    1.33
   82. Bäriswyl Monika, Thörishaus    75 Bösingen 3                   55.00,2  (1037)    1.34
   83. Hänni Urs, Thun                62 Team SRS                     55.07,0  (1069)    1.34
   84. Weisskopf Stefan, Interlaken   73 SIAT UNO                     55.13,0  (1071)    1.34
   85. Bertschy Thomas, Bösingen      72 Bösingen 2                   55.17,0  (1036)    1.34
   86. Sanchez Karla, Zürich          76 Karetolac                    55.40,8  (1054)    1.35
   87. Weinekötter Juergen, Matten b. 65 Die Anaeroben                55.41,0  (1055)    1.35
   88. Widmer Andreas, Brienz BE      ?? D' Bläuschler                56.11,0  (1003)    1.36
   89. Heim Peter, Wilderswil         76 Peterhanspeter               56.26,9  (1028)    1.36
   90. Kläy Madelaine, Bern           57 Jogging Club Bern            56.28,5  (1041)    1.36
   91. Frei Thomas, Grindelwald       68 Seeclub Interlaken I         56.40,0  (1032)    1.37
   92. Fahrni Matthias, Bönigen       65 Fahrni-Fahrni-Lörtscher      56.45,0  (1050)    1.37
   93. Schmid Christopher, Lausanne   69 ORANGE                       57.05,0  (1061)    1.37
   94. Dubach Peter, Fahrni b. Thun   51 All Blacks Grufties          57.44,0  (1012)    1.38
   95. Hediger Peter, Rizenbach       66 Gummihälse                   58.08,0  (1022)    1.39
   96. Abegglen Andreas, Brienz BE    67 Beretta                      58.16,0  (1057)    1.39
   97. Fahrni Stefan, Heimenschwand   69 Schnüfeli                    58.25,0  (1072)    1.40
   98. Wenger Bruno, Matten b. Interl 58 Nebbiolo                     59.00,0  (1013)    1.41
   99. Gerber Lisbeth, Bern           65 ORANGE                       59.03,7  (1061)    1.41
  100. Steuri Sibylle, Därligen       84 Därliger                     59.07,0  (1025)    1.41
  101. Ott Käthy, Allmendingen b. BE  38 Hobby-Läufer Allmendingen    59.15,6  (1023)    1.41
  102. Lüthi Thomas, Lyss             70 LSG Olten                    59.29,0  (1043)    1.41
  103. Schmid Fritz, Obererlinsbach   66 Schmid-Steiner-Mühlheim      59.38,0  (1008)    1.42
  104. Weber Markus, Jens             62 Jens Sprinter's              59.44,0  (1027)    1.42
  105. Schneider Robert, Faulensee    61 Laufträff Spiez 1            59.49,0  (1048)    1.42
  106. Mühlheim Andi, Interlaken      68 Schmid-Steiner-Mühlheim    1:00.22,6  (1008)    1.43
  107. Fuchs Veronika, Matten b. Inte 53 Stedtlifreser              1:00.30,4  (1015)    1.43
  108. Wenger David, Thörishaus       76 Bösingen 3                 1:00.36,0  (1037)    1.43
  109. Gäumann Ruedi, Frauenkappelen  61 Big Brother's              1:00.52,0  (1020)    1.44
  110. Schmid Reto, Zürich            69 Karetolac                  1:01.07,0  (1054)    1.44
  111. Arnoldi Barbara, Goldswil      58 Matten Pöschtli            1:01.43,0  (1015)    1.45
  112. Oertli Hans-Peter, Bern        42 Die 3 Muskeltiere          1:01.47,1  (1002)    1.45
  113. Spieler Simon, Matten b. Inter 83 TV Matten                  1:01.48,0  (1019)    1.45
  114. Inäbnit Martin, Ringgenberg BE 68 Unäbene Fruchtiger         1:01.51,5  (1040)    1.46
  115. Volpe Rocco, Interlaken        61 TV Unterseen               1:02.43,0  (1013)    1.47
  116. Weinekötter Denise, Matten b.  68 Die Anaeroben              1:03.01,3  (1055)    1.48
  117. Raemy Elsbeth, Moosseedorf     55 Moossee Runners            1:03.09,0  (1024)    1.48
  118. Ritschard Rudolf, Interlaken   44 Matten Pöschtli            1:03.20,0  (1015)    1.48
  119. Heiniger Ruth, Därligen        66 Därliger                   1:03.33,0  (1025)    1.48
  120. Frutiger Christian, Ringgenber 82 Unäbene Fruchtiger         1:03.41,0  (1040)    1.49
  121. Steiner Ursula, Interlaken     45 Schmid-Steiner-Mühlheim    1:03.43,0  (1008)    1.49
  122. Linder Silvia, Allmendingen b. 52 Hobby-Läufer Allmendingen  1:03.59,0  (1023)    1.49
  123. Stöckli Andreas, Münchenbuchse 65 ORANGE                     1:04.31,0  (1061)    1.50
  124. Fuchs Oliver, Brienz BE        76 Fuchs-Mathyer-Mathyer      1:04.40,0  (1060)    1.50
  125. Ammann Adrian, Schwanden-Brien 65 D' Bläuschler              1:05.11,0  (1003)    1.51
  126. Grossniklaus Thomas, Interlake 78 Bloodhoundgang             1:05.21,0  (1058)    1.52
  127. Schneiter Peter, Wilderswil    62 Peterhanspeter             1:05.27,0  (1028)    1.52
  128. Schlosshauer Edelgard, Schlier 48 Die 3 Muskeltiere          1:05.28,0  (1002)    1.52
  129. Zurbuchen Simon, Ringgenberg B 83 Rosshodä                   1:05.41,0  (1026)    1.52
  130. Geissbühler Urs, Ringgenberg B 56 Seeclub Interlaken II      1:06.21,0  (1033)    1.53
  131. Lörtscher André, Iseltwald     70 Fahrni-Fahrni-Lörtscher    1:06.22,0  (1050)    1.53
  132. Niederhauser Martin, Oberdiess ?? Sportclub BTL 3            1:06.49,5  (1045)    1.54
  133. Kunz Werner, Kernenried        ?? Sportclub BTL 5            1:06.51,4  (1047)    1.54
  134. Röthlisberger Willi, Zollbrück ?? Sportclub BTL 2            1:07.00,4  (1044)    1.54
  135. Kunz Peter, Schönbühl-Urtenen  ?? Sportclub BTL 4            1:07.04,3  (1046)    1.54
  136. Etter Jürg, Interlaken         51 die fantastischen 3        1:07.20,0  (1042)    1.55
  137. Wenger Beat, Ostermundigen     59 Jogging Club Bern          1:08.25,0  (1041)    1.57
  138. Stauffer Christa, Meikirch     65 Jogging Club Bern          1:08.43,0  (1041)    1.57
  139. Fahrni Lorenz, Matten b. Inter 70 Fahrni-Fahrni-Lörtscher    1:09.07,0  (1050)    1.58
  140. Heiniger Christian, Därligen   65 Därliger                   1:09.19,0  (1025)    1.58
  141. Zumbrunn Bruno, Ringgenberg BE 84 Rosshodä                   1:09.52,0  (1026)    1.59
  142. Dietrich Marco, Unterseen      75 Bloodhoundgang             1:10.08,0  (1058)    2.00
  143. Enderlin Uwe, Oberdiessbach    59 Hübeler                    1:11.06,6  (1039)    2.01
  144. Ott Julien, Allmendingen b. BE 38 Hobby-Läufer Allmendingen  1:13.26,0  (1023)    2.05
  145. Röthlisberger Marcel, Trubscha ?? Sportclub BTL 5            1:14.33,0  (1047)    2.07
  146. Ruch Robert, Worb              ?? Sportclub BTL 4            1:14.52,0  (1046)    2.08
  147. Gauthier Adrian, Meiringen     ?? Sportclub BTL 2            1:14.54,0  (1044)    2.08
  148. Streit Reto, Langnau i. E.     ?? Sportclub BTL 3            1:15.02,0  (1045)    2.08
  149. Zuber Annegret, Ringgenberg BE 48 Die 3 Muskeltiere          1:21.16,0  (1002)    2.19
  150. Blaser Willy, Ins              ?? Sportclub BTL 1            1:25.38,5  (1043)    2.26
  151. Frutiger Rolf, Sachseln        73 Unäbene Fruchtiger         1:28.07,0  (1040)    2.31
  152. Röthlisberger Andreas, Trubsch ?? Sportclub BTL 1            1:32.42,2  (1043)    2.38
  153. Seeberger Stephan, Lyss        ?? Sportclub BTL 4            1:35.53,0  (1046)    2.44
  154. Lüthi Markus, Bern             62 Sportclub BTL 2            1:35.55,0  (1044)    2.44
  155. Ulmann Christoph, Eschenbach S ?? Sportclub BTL 3            1:35.58,0  (1045)    2.44
  156. Burkhalter Roland, Rubigen     ?? Sportclub BTL 5            1:36.25,0  (1047)    2.45

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.