(3) Männer III

44. Brienzerseelauf - (3) Männer III

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Overall         Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Hürzeler Thomas                60 Därligen                   2:04.58,7     (2)  91/2.           3.34
    2. Gerber Walter                  59 Uttigen                    2:07.17,3     (9)  91/5.           3.38
    3. Schneiter Ernst                57 Heimberg                   2:16.51,5   (185)  91/11.          3.54
    4. Blaser Michael                 52 Bern                       2:22.41,7    (42)  91/18.          4.04
    5. Huber Fritz                    56 Rüschegg Heubach           2:23.36,5   (109)  91/20.          4.06
    6. von Känel Christoph, Scharnach 59 LG Burgdorf                2:24.36,1    (20)  91/23.          4.07
    7. Keller Damian, Frauenfeld      60 LSV Frauenfeld             2:27.52,9   (246)  91/27.          4.13
    8. Zürcher Arthur, Lenk im Simmen 52 SC Lenk                    2:30.19,8   (232)  91/32.          4.17
    9. Wanner Adrian                  58 Etzelkofen                 2:30.41,4   (335)  91/34.          4.18
   10. Santschi Hans, Brienzwiler     56 LG Ballenberg              2:30.52,7   (284)  91/35.          4.18
   11. Guggisberg Willi               53 Worblaufen                 2:31.14,3    (93)  91/36.          4.19
   12. Berger Kurt                    57 Steffisburg                2:31.52,0    (37)  91/40.          4.20
   13. Griesser Roland, Bönigen       58 ST Bern                    2:31.58,7    (89)  91/42.          4.20
   14. Wedgwood Robert                56 Schliern b. Köniz          2:32.59,2   (213)  91/44.          4.22
   15. Furter Christoph               60 Staufen                    2:33.16,2    (76)  91/47.          4.22
   16. Steiner Ueli                   53 Frutigen                   2:37.00,1   (195)  91/53.          4.29
   17. Guerra Manuel                  57 Unterseen                  2:39.01,1   (271)  91/64.          4.32
   18. Reuteler Erich                 55 Interlaken                 2:40.29,2   (288)  91/69.          4.35
   19. Vogel Willy, Grindelwald       55 TV Grindelwald             2:40.42,6   (205)  91/71.          4.35
   20. Flückiger Andreas              57 Alchenstorf                2:41.17,9    (68)  91/74.          4.36
   21. Zbinden Peter                  59 Spiez                      2:41.59,4   (223)  91/76.          4.37
   22. Zysset Hans, Uetendorf         56 LSV Uetendorf              2:42.50,9   (331)  91/79.          4.39
   23. Guidon Daniel, Schmitten FR    58 LT Schmitten               2:44.14,5    (94)  91/84.          4.41
   24. Gertsch Fritz                  58 Rubigen                    2:44.17,2    (83)  91/85.          4.41
   25. Mathys Georges                 56 Heimberg                   2:45.35,2   (144)  91/90.          4.43
   26. Läderach Peter, Utzenstorf     56 LG Hofer                   2:46.04,8   (131)  91/95.          4.44
   27. Seiler Hansruedi               53 Ittigen                    2:46.05,5   (325)  91/96.          4.44
   28. Schmid Erich                   60 Thun                       2:46.51,1   (330)  91/100.         4.46
   29. Wenger Manfred                 54 Steffisburg                2:47.41,5   (215)  91/104.         4.47
   30. Schäfer Lorenz                 59 D-Freiburg                 2:47.50,9   (239)  91/105.         4.47
   31. Vuille Vincent                 52 Rafz                       2:49.13,3   (270)  91/107.         4.50
   32. Fuhrer Hermann                 51 Bönigen                    2:49.52,8    (75)  91/109.         4.51
   33. Bircher Othmar                 59 Reichenbach i. K.          2:50.08,9    (39)  91/110.         4.51
   34. Gilgen Rolf                    52 Wabern                     2:51.04,2   (150)  91/114.         4.53
   35. Dütsch Hanspeter               57 Brienz BE                  2:52.13,0    (57)  91/118.         4.55
   36. Grischott Arnold, Paspels      53 LG Bonaduz                 2:52.29,8    (92)  91/122.         4.55
   37. Kropf Rudolf                   59 Oberthal                   2:53.26,6   (336)  91/124.         4.57
   38. Bowald Eric                    60 Kriens                     2:55.25,3   (323)  91/129.         5.00
   39. Hintermeister Walter           55 Unterseen                  2:56.00,2   (244)  91/131.         5.01
   40. Bracher Peter                  55 Riedholz                   2:56.07,8    (46)  91/132.         5.01
   41. Müller Marcel, Dottikon        53 VMC Rupperswil             2:56.49,1   (316)  91/134.         5.03
   42. Steiner Markus                 60 Ringgenberg BE             2:57.07,7   (194)  91/135.         5.03
   43. Zürcher Paul                   57 Oberburg                   2:57.40,0   (233)  91/138.         5.04
   44. Beyeler Beat                   56 Frauenkappelen             2:58.28,7    (38)  91/140.         5.05
   45. Wyssbrod Heinz                 54 Steffisburg                2:59.15,6   (220)  91/141.         5.07
   46. Grimm Alfred                   52 Allmendingen b. BE         2:59.34,4    (90)  91/145.         5.07
   47. Nydegger Werner                53 Thörishaus                 3:00.29,3   (155)  91/150.         5.09
   48. Bertholet Andre                57 Binningen                  3:00.50,4   (326)  91/152.         5.10
   49. Bühler Daniel                  60 Borex                      3:01.12,8    (50)  91/154.         5.10
   50. Hadorn Martin                  55 Riggisberg                 3:01.47,3    (97)  91/155.         5.11
   51. Steffen Peter, Burgdorf        57 Lauf-Team Emmental         3:02.16,8   (193)  91/156.         5.12
   52. von Allmen Heinz               52 Unterseen                  3:03.18,5   (208)  91/158.         5.14
   53. Lauener Ueli                   59 Unterseen                  3:03.48,3   (133)  91/161.         5.15
   54. Steiner Kurt, Münchenbuchsee   53 SLVS                       3:03.48,8   (258)  91/162.         5.15
   55. Anliker Marc                   58 Burgdorf                   3:03.55,5    (22)  91/163.         5.15
   56. Stuber Heinz                   55 Spiez                      3:07.37,8   (199)  91/171.         5.21
   57. Voramwald Kurt                 54 Heimisbach                 3:09.19,3   (211)  91/175.         5.24
   58. Huber Jean-Pierre              52 Murgenthal                 3:10.06,2   (110)  91/176.         5.25
   59. Gadenz René, Dielsdorf         60 ZH Patrouilleure           3:11.09,7    (78)  91/179.         5.27
   60. Zehnder Andreas, Müntschemier  57 FC Müntschemier            3:11.39,2   (318)  91/181.         5.28
   61. Harder Werner                  55 Münsingen                  3:11.45,5   (285)  91/182.         5.28
   62. Dysli Marcel                   52 Zollbrück                  3:12.41,4    (58)  91/186.         5.30
   63. Beyeler Urs                    60 Biglen                     3:14.46,0   (267)  91/190.         5.33
   64. Wälti Hermann, Dielsdorf       51 TV Dielsdorf               3:16.42,0   (327)  91/196.         5.37
   65. Lauener Fritz                  53 Interlaken                 3:18.23,9   (132)  91/200.         5.40
   66. Stadelmann Billy               59 Ringgenberg BE             3:18.52,6   (192)  91/202.         5.40
   67. Gfeller Walther, Spiez         54 Sri Chinmoy Marathon Team  3:19.32,2    (85)  91/203.         5.42
   68. Pillet Pascal                  55 Vétroz                     3:21.02,7   (166)  91/206.         5.44
   69. Kiefer Roland                  56 Oberwil BL                 3:21.57,3   (123)  91/210.         5.46
   70. Rüegger Andreas                60 Hubersdorf                 3:22.06,7   (176)  91/211.         5.46
   71. Hamersly Mark                  52 D-Hattersheim              3:22.18,7    (99)  91/212.         5.46
   72. Trummer Jean-Pierre            51 Carouge GE                 3:23.01,3   (204)  91/214.         5.48
   73. Sigrist Daniel                 59 Rheinfelden                3:23.03,8   (190)  91/215.         5.48
   74. Studer Hans                    52 Niederried Interl          3:26.15,4   (200)  91/220.         5.53
   75. Burri Martin                   53 Thörishaus                 3:26.26,5    (16)  91/221.         5.53
   76. Borter Kurt                    60 Ringgenberg BE             3:27.09,5    (44)  91/223.         5.55
   77. Wilhelm Roland                 54 Bönigen                    3:28.34,5   (250)  91/224.         5.57
   78. Habegger Hans, Utzigen         53 LSV Uetendorf              3:42.29,9    (96)  91/233.         6.21
   79. Streit René                    55 Heimberg                   3:52.19,6   (198)  91/237.         6.38
   80. Sladek Rudolf                  56 Gelterkinden               4:02.19,7   (191)  91/239.         6.55
   81. Rudin Rolf                     52 Gelterkinden               4:16.31,1   (174)  91/244.         7.19
   82. Kuhn Hans-Uli                  59 Langnau am Albis           4:39.17,1   (289)  91/246.         7.58

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.