(42) Hauptklasse Männer

Altstätter Städlilauf 2000 - (42) Hauptklasse Männer

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr    Ø/km
---------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kipruto Sammy, Kenia / GA Bell 78 GA Bellinzona                27.17,5     (1)    2.59
    2. Rist Philipp                   71 Rapperswil SG                27.24,5    (20)    3.00
    3. Heuberger Bruno, Wil SG        71 LATV Uzwil                   27.34,1    (15)    3.01
    4. Pongelli Ivan, Rivera          78 USC Capriaschese             27.40,3     (3)    3.02
    5. Gerber Markus, Bern            60 GG Bern                      27.53,3     (6)    3.03
    6. Jöhl Toni                      66 Amden                        28.15,4    (44)    3.06
    7. Ganzmann Timo, D-Engen         75 LG Leinfelden-Echterdinge    28.17,9     (5)    3.06
    8. Kliem Roger                    76 Weinfelden                   28.19,2     (2)    3.06
    9. Benz Thomas, Näfels            80 TV Unterstrass               28.23,4    (19)    3.07
   10. Wundsam Peter, A-Wien          66 LCC Wien                     28.42,3     (4)    3.09
   11. Rechsteiner Dominik, Wittenbac 71 Tri-Team Villett-Bianchi     28.47,4     (8)    3.09
   12. Hagmann Markus, Abtwil         75 LC Brühl St. Gallen          29.05,1     (7)    3.11
   13. Frigeri Marzio, Savosa         71 USC Capriaschese             29.22,3    (13)    3.13
   14. Gamper Sacha, Altstaetten      79 KTV Altstätten               29.46,8    (18)    3.16
   15. Meier Thomas, Berneck          71 KTV Oberriet                 29.54,2    (17)    3.17
   16. Gschwend Peter                 52 Kloten ZH                    29.55,6     (9)    3.17
   17. Gerber Hanspeter, Zurzach      59 SLVS                         29.56,5    (14)    3.17
   18. Kehl Stefan, Widnau            73 KTV Oberriet                 30.04,9    (32)    3.18
   19. Loacker Peter, A-Koblach       73 Stiegenreiter                30.36,4    (42)    3.21
   20. Fuchs Daniel                   67 St. Gallen                   31.50,1    (45)    3.29
   21. Gächter Alex, Altstaetten      79 KTV Altstätten               32.00,2    (29)    3.31
   22. Koller Daniel                  77 Altstaetten                  32.02,9    (33)    3.31
   23. Albertin Ismael                81 Marbach SG                   32.40,1    (37)    3.35
   24. Schefer Christoph, Schachen/Re 80 STV Oberriet-Eichenwies      32.51,7    (35)    3.36
   25. Engstler Richard, A-Göfis      71 Stiegenreiter                34.01,3    (40)    3.44
   26. Feiss Eduard                   70 Allenwinden                  36.41,9    (28)    4.01
   27. Weinhofer Robert               63 A-Feldkirch                  36.47,0    (46)    4.02
   28. Hasler Daniel                  73 Uster                        37.34,2    (43)    4.07
   29. Burtscher Martin, A-Dalaas     75 Stiegenreiter                37.37,2    (41)    4.08
   30. Gamper Maurus, Altstaetten     78 KTV Altstätten               37.58,4    (30)    4.10
   31. Hitzinger Martin, A-Wien       67 Jugendstil-Runners           38.22,5    (38)    4.13
   32. Sonderegger Bruno              72 Mels                         38.30,0    (36)    4.13
   33. Bigger Daniel                  75 Gams                         39.20,7    (27)    4.19
   34. Forer Wolfgang                 73 A-Dornbirn                   39.31,3    (39)    4.20
   35. Brunner Richard                76 St. Gallen                   41.42,1    (47)    4.34
   36. Gilardi Marc                   62 Lachen SZ                    42.51,9    (66)    4.42

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.