11. Triathlon Henniez de Nyon - "S"

                                                                                                                   ¦ Credit Suisse
Kategorie  Rang nom/lieu                       an team/lieu                       Zeit Stnr     Overall   ¦ Punkte ¦      Total  Rang  Anz  ¦      natation!          chg!         vélo!          chg!       course!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11          27. Sahli Mobby, Steckborn         60 Tri Club Frauenfeld        2:30.49,5   (370)  1/158.    ¦    750 ¦      3'085   10.  (4)  ¦   30.57   29.!   1.06    5.!1:05.44   21.!   1.12   35.!  51.49   45.!
40          11. Salome Isabelle                71 Bougy-Villars              1:22.14,1  (1619)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.46    9.!   1.44   10.!  38.19   13.!   1.25   23.!  27.58   13.!
31          50. Salomon Claude                 60 Mont-sur-Lausanne          1:21.48,5  (1505)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.37   22.!   1.55   39.!  36.55   38.!   1.24   45.!  28.56   68.!
30          12. Salomon Philippe, Cossonay-Vil 73 Triathlon Team CSPL        1:06.40,2  (1221)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   11.30   34.!   0.53    3.!  31.34    7.!   0.48   14.!  21.53   21.!
10          86. Saltarin Luis, Petit-Lancy     67 Tri Club Genevé            2:26.21,2   (127)  1/132.    ¦    773 ¦      2'351   59.  (3)  ¦   34.27  135.!   1.35  105.!1:06.13   99.!   0.49   43.!  43.15   42.!
53           7. Salus Yves                     60 La Chaux-de-Fonds          1:19.58,7  (1358)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.13    7.!   1.37    3.!  36.46    5.!   1.09    7.!  26.11    8.!
40          22. Santines Brigit                66 Versoix                    1:27.14,4  (1620)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.23   19.!   3.02   32.!  41.03   26.!   1.00    5.!  28.44   22.!
51           1. Saulet Bruno                   72 F-Gex                      1:04.00,3  (1818)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.36    3.!   1.18    7.!  29.37    1.!   0.48    1.!  19.40    2.!
30         130. Sauser Thierry                 65 La Tour-de-Peilz           1:22.44,1  (1100)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.56   77.!   2.00  103.!  40.51  151.!   1.21  121.!  25.34  106.!
10          50. Saxer Christoph, Udligenswil   71 Triathlon Club Sursee      2:16.10,8   (128)  1/72.     ¦    831 ¦      3'489   23.  (4)  ¦   27.15   69.!   1.08   46.!1:00.46   31.!   0.51   49.!  46.09   65.!
30          75. Scaramuzza Maurizio            67 Gland                      1:15.54,0  (1155)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.42   60.!   2.34  139.!  35.45   87.!   1.19  115.!  23.31   59.!
54           1. Schaad Claudia, Rheinfelden    69 Tria Basilea               1:23.28,3  (1733)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   16.02    4.!   2.16    3.!  38.11    1.!   1.27    2.!  25.30    1.!
11          20. Schädler Philip, FL-Vaduz      61 Tri Club Vaduz             2:26.40,5   (371)  1/133.    ¦    771 ¦      1'589   37.  (2)  ¦   30.13   27.!   1.35   33.!1:05.47   22.!   1.00   21.!  48.03   27.!
10          11. Schaffer Jürg, Münchenbuchsee  71 Triathlon Club Zofingen    2:01.38,0   (129)  1/14.     ¦    930 ¦      3'847    7.  (4)  ¦   22.49   18.!   1.08   48.!  56.26    3.!   0.48   35.!  40.25   24.!
11           6. Schawalder Alexander, Widnau   62 UBS Tri Club               2:14.29,2   (372)  1/68.     ¦    841 ¦        841   55.  (1)  ¦   24.46    5.!   0.55    2.!1:00.23    4.!   0.51    8.!  47.32   23.!
11           1. Schawalder Reto                59 Arnegg                     2:04.42,4   (373)  1/22.     ¦    907 ¦      3'705    1.  (4)  ¦   23.04    1.!   1.15   13.!  58.36    2.!   0.47    4.!  40.57    2.!
30           7. Schenevey Stephane             71 La Tine                    1:04.58,0  (1101)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   10.33   15.!   0.59    7.!  31.33    6.!   0.57   48.!  20.54   11.!
30          34. Schenk Stephane                74 Lausanne                   1:10.42,0  (1102)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   11.53   42.!   1.20   25.!  34.06   46.!   0.54   39.!  22.26   32.!
55          29. Schibli Hubert+Schneuwly Danie 58 Neu-Romania                1:19.04,5  (2068)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   18.42   32.!   0.49   15.!  35.24   30.!   0.38    7.!  23.29   26.!
33           8. Schicker Nerb                  36 Crans-près-Céligny         1:29.54,7  (1103)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   17.44   10.!   2.15   10.!  40.02    8.!   1.10    6.!  28.42   10.!
31          56. Schiller André                 59 Morges                     1:24.53,7  (1506)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   15.00   73.!   1.22   14.!  39.20   59.!   1.02   16.!  28.09   59.!
34          16. Schlappi Nicolas               81 F-Chevrier                 1:17.54,4  (1539)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.01   16.!   1.51   13.!  34.05    9.!   1.20   17.!  27.35   18.!
30          38. Schlickelmann Detlef           67 F-Valleiry                 1:11.27,5  (1104)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.36   54.!   1.20   24.!  33.29   32.!   0.53   37.!  23.07   47.!
10          42. Schmid Ivan, Laax GR           77 Tri Team Glarnerland       2:12.19,6   (194)  1/56.     ¦    855 ¦      2'673   42.  (3)  ¦   25.42   49.!   0.59   28.!1:02.38   66.!   0.55   66.!  42.04   35.!
10          18. Schmid Patrick, Onex           66 Triathlon Club Genève      2:04.49,1   (222)  1/23.     ¦    906 ¦      1'834   70.  (2)  ¦   23.46   28.!   0.54   22.!1:00.59   38.!   0.53   58.!  38.15   11.!
10          22. Schmid Sandro, Laax GR         78 Tri Team Glarnerland       2:05.44,0   (130)  1/28.     ¦    900 ¦      2'768   34.  (3)  ¦   24.17   32.!   1.16   63.!1:01.07   44.!   0.54   64.!  38.07   10.!
11          47. Schmoll Robert, Coppet         62 Triathlon Club Genève      2:39.44,3   (413)  1/205.    ¦    708 ¦        708  102.  (1)  ¦   31.09   33.!   2.15   61.!1:09.54   47.!   1.30   55.!  54.53   54.!
10          51. Schmucki Daniel, Davos Platz   72 Triathlon Club St.Gallen   2:16.20,9   (179)  1/74.     ¦    830 ¦      1'670   87.  (2)  ¦   27.44   75.!   1.27   86.!1:01.27   51.!   0.49   38.!  44.53   57.!
30         121. Schneeberger Luc               66 La Cure                    1:21.32,3  (1105)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.12  124.!   2.43  149.!  37.46  117.!   1.23  126.!  25.25  104.!
20          21. Schneider Barbara, Zürich      71 Triathlon Club Zürich      2:47.16,3   (553)  2/39.     ¦    755 ¦        755   62.  (1)  ¦   32.20   19.!   1.31   20.!1:13.20   17.!   1.27   23.!  58.35   23.!
55          10. Schneider Jean-Manuel, Payerne ?? Develop Tri Team 1         1:08.58,7  (2069)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.15    9.!   0.50   17.!  32.45   11.!   0.45   28.!  21.22   14.!
20          18. Schnittker Katja               69 D-Kassel                   2:44.23,0   (537)  2/35.     ¦    768 ¦        768   58.  (1)  ¦   34.26   20.!   1.15   10.!1:10.48   12.!   1.32   26.!  56.20   21.!
34           6. Schnyder Yann, Avully          79 Les Trasher Recrues        1:09.42,5  (1536)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.22   14.!   1.56   14.!  34.10   11.!   0.48    7.!  20.24    4.!
11          21. Schnydrig Tony, Ausserberg     60 Impuls Triathlon Club      2:27.07,2   (403)  1/136.    ¦    769 ¦        769   72.  (1)  ¦   31.49   36.!   1.44   46.!1:04.40   17.!   1.05   27.!  47.47   25.!
31          40. Schopfer Anthony               60 Lausanne                   1:19.45,2  (1560)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.39   52.!   1.31   24.!  36.37   37.!   1.10   24.!  26.46   51.!
12           2. Schori Daniel, Bern            48 Tri Team Bern              2:15.56,6   (131)  1/69.     ¦    832 ¦      2'518    8.  (3)  ¦   25.48    1.!   1.12    3.!1:03.19    3.!   0.58    4.!  44.36    2.!
30         ---  Schranz Pierre-André           68 Chéserex                  aufgegeben  (1229)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.30  136.!   2.20  127.!   ----  ----!   ----  ----!   ----  ----!
30          77. Schrok Pieter                  70 Vevey                      1:16.03,8  (1106)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.51  146.!   2.01  107.!  34.19   56.!   1.22  124.!  23.28   58.!
10           9. Schwarz Michael, Wetzikon ZH   72 LG Uster                   1:59.37,4    (14)  1/10.     ¦    946 ¦      3'886    4.  (5)  ¦   22.11    9.!   0.51   18.!  57.41   10.!   0.34    4.!  38.18   12.!
11          50. Sebastiani Alex                63 Nyon                       2:41.23,2   (401)  1/210.    ¦    701 ¦        701  105.  (1)  ¦   34.06   48.!   2.13   60.!1:07.54   34.!   1.23   48.!  55.45   56.!
57          29. Sebastiani Florence+Waridel Na 69 Geishas & Shogun           1:32.53,1  (2070)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   18.06   17.!   1.05   27.!  42.29   30.!   0.51   26.!  30.19   28.!
30         105. Segalla Thierry                68 F-Annecy le Vieux          1:19.22,6  (1107)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.22   93.!   2.16  124.!  37.28  112.!   1.20  118.!  24.55   85.!
30          62. Seiler Thierry                 67 Lausanne                   1:14.12,7  (1230)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.11   85.!   2.11  116.!  34.40   61.!   1.29  140.!  22.40   35.!
10          78. Semadeni Thomas                72 Zürich                     2:24.08,2   (180)  1/119.    ¦    785 ¦        785  192.  (1)  ¦   28.02   78.!   1.10   53.!1:05.25   96.!   0.52   55.!  48.36   86.!
33           9. Senderons Julian, Genève       43 Lombard Odier+Cle Genève   1:30.01,5  (1108)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   15.56    9.!   3.24   14.!  42.02   11.!   1.07    4.!  27.30    7.!
30          59. Servoz Sebastien               78 F-Publier                  1:13.46,9  (1216)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   15.18  151.!   1.40   67.!  34.25   58.!   0.59   55.!  21.23   16.!
57          22. Seydoux Florian+Weyer Sabrina+ 73 Bierforever                1:23.33,5  (2099)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   18.39   19.!   0.55   16.!  35.24   13.!   0.51   25.!  27.41   19.!
31          58. Shade John                     60 Bellevue                   1:25.05,2  (1508)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   16.16   76.!   2.29   65.!  40.03   63.!   1.18   39.!  24.57   32.!
33           5. Sidler Urs                     40 F-Thonon Les Bain          1:20.08,7  (1109)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.04    2.!   1.55    4.!  37.54    6.!   1.23    8.!  25.50    5.!
31          46. Simone Gianni                  64 Bussigny-Lausanne          1:20.59,3  (1566)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.59   58.!   3.10   76.!  37.29   42.!   1.38   66.!  24.41   29.!
30         ---  Siro Martin, Meyrin            72 Les Fléches               aufgegeben  (1110)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   19.15  172.!   1.18   21.!   ----  ----!   ----  ----!   ----  ----!
10         132. Sjöström Frederik              67 Genève                     2:45.33,5   (132)  1/227.    ¦    683 ¦        683  272.  (1)  ¦   40.52  146.!   1.51  129.!1:08.07  120.!   0.58   78.!  53.44  114.!
30          32. Skoog Christian                65 F-Thoiry                   1:10.37,5  (1156)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.18   50.!   2.04  109.!  35.27   84.!   0.37    1.!  20.09    3.!
31          47. Slampyak Stephen               61 Genève                     1:21.06,0  (1538)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   10.38    3.!   2.23   61.!  40.33   68.!   1.26   49.!  26.04   46.!
41           9. Smith Alison                   61 Founex                     1:29.12,0  (1621)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   16.28   13.!   2.11    9.!  41.03    8.!   1.40   13.!  27.47    5.!
30         107. Smith Tim                      65 Founex                     1:19.55,9  (1111)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.23  132.!   1.59  102.!  33.46   37.!   1.33  142.!  28.12  147.!
14          16. Smits Samuel, Schenkon         80 Triathlon Club Sursee      2:17.03,0   (374)  1/82.     ¦    826 ¦      3'462    4.  (5)  ¦   25.20   17.!   1.16   19.!1:03.57   21.!   0.58   19.!  45.29   15.!
55          21. Souane Kitim+Fellay Bertand+St 64 Cougar Tri Team            1:16.48,6  (2109)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   17.09   23.!   0.55   30.!  36.05   33.!   0.45   31.!  21.51   18.!
30           2. Sourisseau Herve, Nyon         76 cova tri nyon              1:03.21,4  (1112)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   10.51   22.!   0.51    2.!  32.11   18.!   0.49   18.!  18.37    1.!
55          41. Spalter Fred+Gerard Chong+Matt 65 Landis                     1:23.28,3  (2043)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   17.36   24.!   0.54   28.!  37.59   38.!   0.43   19.!  26.14   43.!
24           1. Spirig Nicola, Winkel          82 Impuls Triathlon Club      2:09.15,6   (507)  2/2.      ¦    977 ¦        977   12.  (1)  ¦   24.00    4.!   0.53    2.!1:03.31    1.!   0.46    1.!  40.03    1.!
57          10. Sprunger Andreas+Rose Fabienne 55 Rose/Kipfer/Sprunger       1:15.18,4  (2071)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.48    4.!   1.06   30.!  35.07   12.!   1.14   34.!  24.00   13.!
10          27. Spycher Dominik, Eschenz       72 Triathlon Club Frauenfeld  2:07.11,7   (133)  1/35.     ¦    890 ¦      3'715   14.  (5)  ¦   23.39   26.!   0.54   24.!1:00.31   29.!   0.46   31.!  41.19   28.!
30          71. Stahl Christophe               72 Le Locle                   1:15.28,0  (1193)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.49   69.!   2.32  138.!  34.39   60.!   0.51   27.!  24.35   80.!
11          18. Stam Ronald, Zürich            62 Tri Team Limmattal         2:24.16,6   (375)  1/120.    ¦    784 ¦      1'602   36.  (2)  ¦   33.57   47.!   1.23   19.!1:05.25   19.!   0.50    6.!  42.39    6.!
31          10. Stamm Jean-Paul                58 Savigny                    1:11.44,8  (1509)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.17   16.!   1.14   10.!  32.52    8.!   1.16   38.!  24.03   21.!
10          48. Stebler Jürg, Embrach          77 Triathlon Klub Winterthur  2:13.46,3   (202)  1/65.     ¦    846 ¦      3'464   24.  (4)  ¦   25.39   47.!   1.20   69.!1:02.05   57.!   0.54   63.!  43.46   51.!
11           8. Steffen Urs, Winterthur        62 Finishers Klub Winterthur  2:16.14,9   (376)  1/73.     ¦    830 ¦        830   60.  (1)  ¦   27.27   13.!   1.33   31.!1:03.28   11.!   1.00   21.!  42.45    7.!
33          15. Steiner Jean-Paul              44 Crans-près-Céligny         1:40.39,0  (1165)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   18.16   11.!   3.02   13.!  49.36   15.!   1.00    2.!  28.43   11.!
44           4. Steiner Jrène                  80 Sutz                       1:20.20,4  (1623)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   11.17    3.!   1.32    4.!  39.03    4.!   1.11    8.!  27.16    6.!
31          54. Stettler Fritz                 56 Begnins                    1:23.25,0  (1510)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   14.53   70.!   1.46   35.!  36.29   35.!   1.15   35.!  29.00   71.!
10         122. Stoffel Richard                68 Zürich                     2:39.09,1   (134)  1/201.    ¦    711 ¦        711  254.  (1)  ¦   39.04  145.!   3.28  148.!1:09.44  131.!   1.17  120.!  45.34   60.!
57          25. Stoll Catherine+Lips Daniel+Jo 75 Les Zamis                  1:29.39,1  (2044)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   22.25   30.!   1.01   21.!  43.46   31.!   0.43   13.!  21.42    6.!
11          41. Strzelecki Andreas, Füllinsdor 63 Tria Basilea               2:38.31,3   (377)  1/194.    ¦    714 ¦      2'162   19.  (3)  ¦   32.57   41.!   1.53   49.!1:09.20   44.!   1.44   65.!  52.35   47.!
30         100. Studer Claude                  66 Renens VD                  1:18.38,2  (1113)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   13.08   84.!   4.19  169.!  37.32  114.!   1.43  153.!  21.54   22.!
40          27. Studer Corine                  68 Genève                     1:29.47,6  (1624)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.48   11.!   3.31   34.!  44.27   31.!   1.12   17.!  27.47   12.!
14          15. Studer Gregor, Giswil          79 Tri Team Obwalden          2:16.38,8   (378)  1/77.     ¦    828 ¦      3'407    8.  (4)  ¦   28.07   21.!   1.17   21.!1:03.00   13.!   0.47    9.!  43.25   10.!
10          61. Studer Jürg, Rosshäusern       67 Finishers Klub Winterthur  2:18.19,7   (136)  1/88.     ¦    818 ¦      3'344   27.  (4)  ¦   25.44   50.!   1.34  103.!1:06.25  100.!   1.07  100.!  43.27   46.!
30         139. Suter Yvan                     67 La Rippe                   1:24.39,8  (1200)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   18.14  171.!   2.32  137.!  38.06  123.!   1.55  161.!  23.50   63.!
31          20. Syrbe Axel                     64 Clarens                    1:16.10,6  (1569)  ¦    --- ¦       ----   ---   --  ¦   12.15   14.!   3.14   77.!  35.13   18.!   1.33   61.!  23.53   19.!
14           2. Szekeres Stephan, Basel        79 Tri Team Henniez           1:59.46,5   (307)  1/11.     ¦    945 ¦      2'831   10.  (3)  ¦   22.09    4.!   0.51    5.!  57.33    1.!   0.43    6.!  38.28    2.!



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.