118km Herren

3. IRON BIKE RACE EINSIEDELN 1999 - 118km Herren

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit    Stnr  Kat/Rang         km/h
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Hochstrasser Thomas, Hagendorn 76 Scott/One life, live it    5:23.07,1     (1)  118/HE/1.      21,911
    2. Graf Peter, Sternenberg        73 Scott-Elvia                5:30.44,5    (65)  118/HE/2.      21,406
    3. Brentjens Bart                 68 NL                         5:32.16,6   (750)  118/HE/3.      21,307
    4. Manin Christophe               66 F-Allonzier                5:36.35,0   (751)  118/HE/4.      21,034
    5. Bürgi Thomas, Dussnang         76 Scott-Elvia                5:38.01,1    (67)  118/HE/5.      20,945
    6. Gmur Roman, Speicher           74 Scott-Elvia                5:43.01,6    (68)  118/HE/6.      20,639
    7. Seydoux Martial                67 Vaulruz                    5:44.25,9    (63)  118/HM/1.      20,555
    8. Manser Michael, Pfäffikon SZ   72 Arrow-Reitstahl            5:50.55,5    (17)  118/HE/7.      20,175
    9. Paradis Daniel, Vuadens        70 Team Continantale GS 2     5:51.41,8    (32)  118/HE/8.      20,130
   10. Samtleben Urs, Grüningen       73 Willett-Bianchi            5:58.40,1    (61)  118/HE/9.      19,739
   11. Lackner Joe, Cham              67 Scott Elvia                5:58.46,1    (70)  118/HE/10.     19,734
   12. Tarnutzer Georg                73 Küblis                     6:02.02,0    (10)  118/HE/11.     19,556
   13. Pellegrini Claudio, Chur       66 VC Landquart               6:03.38,3     (9)  118/HA/1.      19,469
   14. Weingartner Philippe           74 Langnau am Albis           6:09.12,0    (12)  118/HE/12.     19,176
   15. Beer Hans-Urs                  60 Matten b. Interlaken       6:09.40,9    (60)  118/HM/2.      19,151
   16. Lang Urs                       57 Volketswil                 6:10.50,4   (116)  118/HO1/1.     19,091
   17. Rusterholz Fritz               68 Herrliberg                 6:15.35,6     (8)  118/HM/3.      18,850
   18. Hasler Martin                  68 Speicher                   6:17.37,8   (299)  118/HFM/1.     18,748
   19. Iten Adrian                    75 Einsiedeln                 6:18.12,2    (53)  118/HE/13.     18,720
   20. Isenschmid Hans                62 Malters                    6:23.05,3   (121)  118/HFM/2.     18,481
   21. Pugni Alex                     64 Tenero                     6:25.10,0   (106)  118/HFM/3.     18,381
   22. Suri Renato                    63 St. Gallen                 6:26.52,1   (120)  118/HFM/4.     18,300
   23. Metzger Claudio                61 Bad Ragaz                  6:27.02,6    (49)  118/HM/4.      18,292
   24. Schneebeli Köbi                72 Hauptikon                  6:29.28,8   (124)  118/HFE/1.     18,178
   25. Bisig Walter, Einsiedeln       59 Swisscom                   6:31.14,9   (115)  118/HO1/2.     18,095
   26. Handschin Daniel               65 Biel/Bienne                6:32.20,4   (300)  118/HFM/5.     18,045
   27. Odermatt Marco, Sarnen         71 Giant Suisse               6:33.12,0    (11)  118/HA/2.      18,006
   28. Ebneter Guido, Flawil          61 Specialized/Volvo          6:33.45,3   (102)  118/HFM/6.     17,980
   29. Keller Willi, Steg im Tösstal  54 Tröhler Sport              6:35.45,5   (105)  118/HO1/3.     17,889
   30. Rauber Benjamin                75 Jaun                       6:39.21,3   (684)  118/HFE/2.     17,728
   31. Girardi Simon                  76 Wangs                      6:39.24,3    (38)  118/HE/14.     17,726
   32. Yerly Laurent                  67 Bulle                      6:39.58,1   (727)  118/HFM/7.     17,701
   33. Untersee Roman                 68 Wolfertswil                6:40.22,7    (43)  118/HM/5.      17,683
   34. Ruhstaller Ruedi               64 Unteriberg                 6:40.24,7   (117)  118/HFM/8.     17,681
   35. Streuli Ernst                  62 Samstagern                 6:40.26,3   (110)  118/HFM/9.     17,680
   36. Meier Sigi                     60 Unteriberg                 6:41.08,5   (593)  118/HFM/10.    17,649
   37. Tillmann Roger, Obfelden       71 Velo Nägeli                6:42.47,2    (20)  118/HA/3.      17,577
   38. Schuler Richard                61 Alpthal                    6:44.24,9   (118)  118/HFM/11.    17,506
   39. Lussi Joel                     76 Brunnen                    6:46.12,0    (48)  118/HE/15.     17,429
   40. Fässler Willi, Siebnen         69 Schimo                     6:48.00,8   (126)  118/HFM/12.    17,352
   41. Graf Christian, Sternenberg    72 VC Hittnau                 6:48.03,4   (131)  118/HFE/3.     17,350
   42. Wolf Reto, Affoltern am Albis  76 Velo Nägeli-Scott          6:51.22,6    (14)  118/HE/16.     17,210
   43. Fraiss Florien                 69 Davos Platz                6:51.54,3   (613)  118/HFM/13.    17,188
   44. Meier Markus                   67 Balsthal                   6:52.15,7   (143)  118/HFM/14.    17,173
   45. Flüeler Hubert                 56 Sarnen                     6:53.40,9   (566)  118/HO1/4.     17,114
   46. Wittwer Markus                 68 Steffisburg                6:54.40,1   (134)  118/HFM/15.    17,073
   47. Moosberger Stefan              76 Egg (Flawil)               6:55.07,0    (16)  118/HA/4.      17,055
   48. Hegglin Mathias                76 Menzingen                  6:55.49,2   (109)  118/HFE/4.     17,026
   49. Zurbuchen André                64 Entlebuch                  6:56.04,7   (709)  118/HFM/16.    17,016
   50. Achermann René                 67 Illgau                     6:56.32,2   (152)  118/HFM/17.    16,997
   51. Manser Pascal                  73 Au ZH                      6:57.41,1    (54)  118/HE/17.     16,950
   52. Störi Roland                   65 Herisau                    7:03.31,8   (745)  118/HFM/18.    16,716
   53. Vontobel Hano                  64 Gibswil-Ried               7:04.07,9   (302)  118/HFM/19.    16,692
   54. Fischer Daniel                 67 Waltenschwil               7:04.09,4    (37)  118/HM/6.      16,691
   55. Baumer Jürg                    66 Zürich                     7:05.51,9   (609)  118/HFM/20.    16,624
   56. Lambert Thomas                 70 Zizers                     7:06.35,9   (619)  118/HFE/5.     16,596
   57. Bertschinger Erich             67 Hadlikon                   7:06.37,9   (153)  118/HFM/21.    16,595
   58. Birchler Urs                   70 Einsiedeln                 7:06.58,2   (108)  118/HFE/6.     16,581
   59. Kesseli Fredi                  56 Schwyz                     7:07.45,7   (112)  118/HO1/5.     16,551
   60. Elmer Bruno, Niederurnen       60 VC Linth Oberurnen         7:08.34,1   (111)  118/HFM/22.    16,520
   61. Kläy Marcel                    63 Thalheim AG                7:09.20,8   (128)  118/HFM/23.    16,490
   62. Jeggli Friedrich               51 Wangen SZ                  7:09.30,5   (663)  118/HO1/6.     16,483
   63. Stäheli Rolf                   59 Fischingen                 7:11.29,0   (626)  118/HO1/7.     16,408
   64. Daull Pascal, Erlenbach ZH     68 Scott Radial               7:11.47,1   (150)  118/HFM/24.    16,397
   65. Bürgler Thomas                 69 Einsiedeln                 7:11.58,0   (162)  118/HFM/25.    16,390
   66. Rohrer Hansjörg                64 Buchs SG                   7:13.53,0   (734)  118/HFM/26.    16,317
   67. Hermann Roman                  73 Zürich                     7:14.05,1   (568)  118/HFE/7.     16,310
   68. Betschart Franz                53 Alpthal                    7:14.50,5   (252)  118/HO1/8.     16,281
   69. Hidber Reto                    74 Mels                       7:16.07,8   (658)  118/HFE/8.     16,233
   70. Czuday Roland, Bözen           69 Mountain Bike              7:17.06,1   (298)  118/HFM/27.    16,197
   71. Widmer Marco                   80 Biel/Bienne                7:18.04,6   (575)  118/HFE/9.     16,161
   72. Reichlin Xaver                 67 Alpthal                    7:18.06,2   (135)  118/HFM/28.    16,160
   73. Mato Miguel Angiel             69 Orselina                   7:18.18,6   (136)  118/HFM/29.    16,152
   74. Weidmann Felix                 65 Schöfflisdorf              7:18.24,5   (133)  118/HFM/30.    16,149
   75. Wiget Bruno                    64 Schwyz                     7:19.22,0   (141)  118/HFM/31.    16,114
   76. Flückiger Rolf                 68 Burgdorf                   7:19.49,3   (530)  118/HFM/32.    16,097
   77. Vetter Christoph               72 Zürich                     7:21.04,6    (57)  118/HE/18.     16,051
   78. Vosseler Beat                  64 Turgi                      7:21.14,7   (164)  118/HFM/33.    16,045
   79. Kofmehl Dani                   67 Greppen                    7:21.58,0   (129)  118/HFM/34.    16,019
   80. Zurfluh Markus                 65 Goldau                     7:22.37,9   (710)  118/HFM/35.    15,995
   81. Jud Toni                       51 Pfäffikon SZ               7:26.49,0   (570)  118/HO1/9.     15,845
   82. Maag Stefan                    66 Oberwil                    7:26.49,7    (45)  118/HM/7.      15,845
   83. Wullschleger Roger             61 Bern                       7:27.20,3   (586)  118/HFM/36.    15,826
   84. Schmid Berno                   65 Oberkirch LU               7:27.22,6   (624)  118/HFM/37.    15,825
   85. Mattli Jürg                    62 Malans GR                  7:28.00,8   (543)  118/HFM/38.    15,803
   86. Huwyler Peter                  73 Olten                      7:29.04,3   (230)  118/HFE/10.    15,765
   87. Selenati Marco                 69 Hinwil                     7:29.20,6   (190)  118/HFM/39.    15,756
   88. Storrer Daniel                 61 Uster                      7:30.10,1   (185)  118/HFM/40.    15,727
   89. Dalmas Pierre-Alain            63 Chavornay                  7:32.21,6   (646)  118/HFM/41.    15,651
   90. Büchler Peter                  61 Seon                       7:33.38,5   (177)  118/HFM/42.    15,607
   91. Zürcher Markus                 68 Kriens                     7:34.02,2    (19)  118/HM/8.      15,593
   92. Hirt Wolfgang                  58 D-Hohentengen              7:34.52,7   (219)  118/HO1/10.    15,564
   93. Käppeli Markus                 60 Merenschwand               7:34.56,0   (179)  118/HFM/43.    15,562
   94. Bieri Ernst                    53 Davos Dorf                 7:36.50,9   (535)  118/HO1/11.    15,497
   95. Tanner Roger, Pfäffikon SZ     72 Arrow Mata Tea             7:36.57,9   (173)  118/HFE/11.    15,493
   96. Schaffner Beat, Zürich         73 Centurion Fun Team         7:37.14,0   (512)  118/HFE/12.    15,484
   97. Gyr Norbert                    59 Einsiedeln                 7:37.21,3   (217)  118/HO1/12.    15,480
   98. Kernen Markus                  62 Reutigen                   7:38.11,0   (297)  118/HFM/44.    15,452
   99. Steiner Rolf                   70 Ibach                      7:38.39,4   (168)  118/HFE/13.    15,436
  100. Betschart Erwin                71 Seewen SZ                  7:38.40,3   (172)  118/HFE/14.    15,435
  101. Reusser Thomas                 63 Teuffenthal BE             7:38.45,5   (160)  118/HFM/45.    15,432
  102. Schnyder Manfred               67 Wangen SZ                  7:38.50,2   (560)  118/HFM/46.    15,430
  103. Spychiger Martin               65 Basel                      7:38.53,0   (603)  118/HFM/47.    15,428
  104. Wullschleger Christian         65 Basel                      7:38.53,6   (704)  118/HFM/48.    15,428
  105. Briker Ruedi                   ?? Unterschächen              7:39.22,2   (746)  118/HFM/49.    15,412
  106. Suter Toni                     58 Volketswil                 7:39.34,3   (696)  118/HO1/13.    15,405
  107. Helm Erich                     65 A-Ybbsitz                  7:39.40,1   (198)  118/HFM/50.    15,402
  108. Wagner Manfred                 65 A-Klaus-Weiler             7:39.47,5   (553)  118/HFM/51.    15,398
  109. Reichmuth René                 61 Euthal                     7:40.20,2   (503)  118/HFM/52.    15,380
  110. Zimmerli Ueli                  62 Kestenholz                 7:40.57,3   (706)  118/HFM/53.    15,359
  111. Gaussmann Andreas              62 Zürich                     7:41.40,9   (208)  118/HFM/54.    15,335
  112. Moravcik Zdenèk, SVK-Svitavy   62 Sponser                    7:42.26,4   (742)  118/HFM/55.    15,310
  113. Büttiker Marcel                66 Wangen b. Olten            7:42.28,5   (590)  118/HFM/56.    15,308
  114. Wüthrich Hans-Ueli, Gränichen  61 MTB Team Bernagozzi        7:42.29,3   (735)  118/HFM/57.    15,308
  115. Schmidig Peter                 63 Küssnacht am Rigi          7:42.31,2   (138)  118/HFM/58.    15,307
  116. Marty Christoph                68 Lachen SZ                  7:42.43,0   (672)  118/HFM/59.    15,300
  117. Kalberer Martin                75 Züberwangen                7:46.17,6   (199)  118/HFE/15.    15,183
  118. Brunschwiler Paul              59 Sirnach                    7:47.40,2   (642)  118/HO1/14.    15,138
  119. Koch Beat                      59 Dottikon                   7:47.53,8   (236)  118/HO1/15.    15,131
  120. Deuber Bruno                   57 Schwyz                     7:48.36,1   (171)  118/HO1/16.    15,108
  121. Muri Willi                     63 Hünenberg                  7:50.06,3    (41)  118/HM/9.      15,060
  122. Frei Peter                     66 Boll                       7:50.18,7    (44)  118/HM/10.     15,053
  123. Stauffer Thomas                ?? Bern                       7:52.59,1   (694)  118/HFM/60.    14,968
  124. Vogt Daniel                    78 Au ZH                      7:53.00,3    (25)  118/HA/5.      14,968
  125. Niessen Werner                 59 Gams                       7:54.24,9   (266)  118/HO1/17.    14,923
  126. Baumgartner Jürg               71 Uetendorf                  7:54.42,0   (639)  118/HFE/16.    14,914
  127. Müller Peter                   67 Wermatswil                 7:54.51,7   (581)  118/HFM/61.    14,909
  128. Fürsinger Max, Ennetbürgen     63 BC Titlis                  7:55.41,5   (528)  118/HFM/62.    14,883
  129. Pfister Patrick                70 Allschwil                  7:57.14,5   (681)  118/HFE/17.    14,835
  130. Beutler Thomas, Aeschlen       75 Thömus Veloshop            7:57.40,0   (509)  118/HFE/18.    14,822
  131. Schönbächler Patrick           68 Einsiedeln                 7:58.14,6   (729)  118/HFM/63.    14,804
  132. Krummenacher René              72 Küssnacht am Rigi          7:58.22,4   (529)  118/HFE/19.    14,800
  133. Limacher Roland                70 Flüeli-Ranft               7:58.54,4   (244)  118/HFE/20.    14,783
  134. Purtschert Reto                57 Küssnacht am Rigi          7:59.30,2   (200)  118/HO1/18.    14,765
  135. Näf Guido                      67 Beinwil (Freiamt)          7:59.34,1   (242)  118/HFM/64.    14,763
  136. Bernet Jörg                    74 Zetzwil                    8:01.29,4   (187)  118/HFE/21.    14,704
  137. Brunner Markus                 61 Freienbach                 8:03.01,8   (151)  118/HFM/65.    14,657
  138. Eberhard Beat                  54 Mägenwil                   8:04.31,6   (562)  118/HO1/19.    14,612
  139. Hönicke Arno                   79 Davos Dorf                 8:06.03,1   (660)  118/HFE/22.    14,566
  140. Widmer Rainer                  65 Menziken                   8:06.08,0   (703)  118/HFM/66.    14,563
  141. Brunner Thomas                 66 Lauterbrunnen              8:06.12,6   (641)  118/HFM/67.    14,561
  142. Zäch Paul                      57 Altendorf                  8:08.05,1   (227)  118/HO1/20.    14,505
  143. Diethelm Emil                  61 Pfäffikon SZ               8:08.56,9   (289)  118/HFM/68.    14,480
  144. Nüesch Renato                  68 Neuenhof                   8:08.57,5    (56)  118/HA/6.      14,479
  145. Zünd Daniel                    70 Steinach                   8:09.57,9   (144)  118/HFE/23.    14,450
  146. Holdener Martin, Luzern        65 K10 Team                   8:10.16,0   (508)  118/HFM/69.    14,441
  147. Schweizer Andreas, Jona        58 VC Jona                    8:10.36,2   (223)  118/HO1/21.    14,431
  148. Scheurer Stephan               61 Untereggen                 8:10.44,9   (213)  118/HFM/70.    14,426
  149. Bär Simon                      72 Arbon                      8:11.11,7   (637)  118/HFE/24.    14,413
  150. Tossut Roger                   68 Küssnacht am Rigi          8:11.34,5   (525)  118/HFM/71.    14,402
  151. Fischer Urs                    60 Rothenthurm                8:12.04,2   (220)  118/HFM/72.    14,388
  152. Fleischmann Fridolin           62 Oberrieden                 8:12.19,5   (538)  118/HFM/73.    14,380
  153. Vils Meinrad                   68 Vilters                    8:12.28,4   (585)  118/HFM/74.    14,376
  154. Betschart Andreas              69 Stans                      8:12.44,5   (214)  118/HFM/75.    14,368
  155. Häfuger Peter                  61 Gelfingen                  8:13.19,9   (728)  118/HFM/76.    14,351
  156. Waldis Fredy                   65 Gersau                     8:13.27,4   (231)  118/HFM/77.    14,347
  157. Schönbächler Jürg              73 Einsiedeln                 8:14.57,1   (192)  118/HFE/25.    14,304
  158. Steiner Christian              65 Basel                      8:18.45,0   (627)  118/HFM/78.    14,195
  159. Straubhaar Peter               62 Thierachern                8:18.48,8   (520)  118/HFM/79.    14,193
  160. Bloch Urs                      62 Balsthal                   8:18.49,7   (579)  118/HFM/80.    14,193
  161. Bell Gerhard                   62 A-Götzis                   8:18.58,5   (546)  118/HFM/81.    14,189
  162. Kälin Markus                   64 Goldau                     8:19.01,7   (541)  118/HFM/82.    14,187
  163. Landolt Fritz                  67 Niederurnen                8:19.30,7   (668)  118/HFM/83.    14,173
  164. Soltic Patrik                  67 Löhningen                  8:19.47,7   (691)  118/HFM/84.    14,165
  165. Arnold Roman                   72 Brunnen                    8:19.56,5   (301)  118/HFE/26.    14,161
  166. Fuchs Edgar                    64 Einsiedeln                 8:19.57,7   (650)  118/HFM/85.    14,161
  167. Fässler Marco                  76 Wetzikon ZH                8:20.02,8   (259)  118/HFE/27.    14,158
  168. Gartmann Johann                70 Wangs                      8:20.06,0   (215)  118/HFE/28.    14,157
  169. Arnold Martin                  67 Kriens                     8:20.11,3   (258)  118/HFM/86.    14,154
  170. Mohler Peter                   67 Pratteln                   8:20.14,2   (621)  118/HFM/87.    14,153
  171. Kielhauser Mario               58 Gossau ZH                  8:20.23,9   (600)  118/HO1/22.    14,148
  172. Niederöst Beat                 55 Schwyz                     8:21.05,5   (256)  118/HO1/23.    14,129
  173. Baumann Ulrich                 59 Olsberg                    8:22.53,1   (608)  118/HO1/24.    14,078
  174. Furrer Daniel                  58 Zürich                     8:24.43,2   (539)  118/HO1/25.    14,027
  175. Wittwer Peter                  63 Gwatt (Thun)               8:25.17,2   (251)  118/HFM/88.    14,011
  176. Mayer Philipp                  74 St. Gallen                 8:25.51,4   (261)  118/HFE/29.    13,996
  177. Trütsch Roman                  66 Einsiedeln                 8:25.59,4   (191)  118/HFM/89.    13,992
  178. Züger Peter                    62 Emmenbrücke                8:26.01,1   (708)  118/HFM/90.    13,991
  179. Opilik Klaus                   57 Schwyz                     8:26.03,2   (243)  118/HO1/26.    13,990
  180. Weber Ivo                      62 Galgenen                   8:26.18,1   (239)  118/HFM/91.    13,983
  181. Lenzlinger Beat                67 Rickenbach b. Wil          8:26.24,3   (591)  118/HFM/92.    13,980
  182. Bossi Ronny                    ?? Bazenheid                  8:26.25,0   (612)  118/HFE/30.    13,980
  183. Giger Roger                    74 Zürich                     8:26.29,7    (39)  118/HA/7.      13,978
  184. Stillhart Guido                64 Niederuzwil                8:26.40,3   (561)  118/HFM/93.    13,973
  185. Gramola Eugenio, I-St. Christo 59 GS Sihea                   8:26.41,4   (732)  118/HO1/27.    13,973
  186. Zavratnik Mathias, Thalwil     73 VC Horgen                  8:26.50,5   (705)  118/HFE/31.    13,968
  187. Näf Alfons                     51 Hinwil                     8:26.53,7   (679)  118/HO1/28.    13,967
  188. Schilliger Peter               65 Weggis                     8:27.08,2   (688)  118/HFM/94.    13,960
  189. Losert Alexander               64 A-Mäder                    8:27.14,3   (558)  118/HFM/95.    13,957
  190. Jehli Jürg                     59 Zürich                     8:27.26,6   (615)  118/HO1/29.    13,952
  191. Weber Sascha                   69 Kloten                     8:27.42,9   (720)  118/HFM/96.    13,944
  192. Schmucki Stefan                69 Rapperswil SG              8:29.09,3   (142)  118/HFM/97.    13,905
  193. Finsterle Wolfgang             69 Davos Platz                8:30.17,1   (649)  118/HFM/98.    13,874
  194. Köppel Rolf                    67 Niederweningen             8:31.47,4   (580)  118/HFM/99.    13,833
  195. Manser Andreas                 66 Jona                       8:31.51,4   (620)  118/HFM/100.   13,831
  196. Kollmann Urs                   68 Wattwil                    8:32.59,2   (665)  118/HFM/101.   13,801
  197. Bettler Andreas                63 Winterthur                 8:33.17,0   (269)  118/HFM/102.   13,793
  198. Büchi Werner                   56 Pfäffikon SZ               8:34.54,9   (248)  118/HO1/30.    13,749
  199. Bosshard Ivo                   72 Siebnen                    8:35.12,4   (181)  118/HFE/32.    13,742
  200. Kocheise Wolfgang              67 D-Horb                     8:35.50,3   (502)  118/HFM/103.   13,725
  201. Kälin Alois                    54 Einsiedeln                 8:35.54,8   (178)  118/HO1/31.    13,723
  202. Welti Adrian                   70 Altendorf                  8:37.23,6   (211)  118/HFE/33.    13,683
  203. Menzi Samuel                   60 Jona                       8:37.51,9   (175)  118/HFM/104.   13,671
  204. Wagner Florian T., Zürich      77 Transa Bike Team           8:39.57,8   (739)  118/HFE/34.    13,616
  205. Högger Christoph               63 Affeltrangen               8:41.52,9   (599)  118/HFM/105.   13,566
  206. Haas Walter                    57 Schwyz                     8:41.59,3   (614)  118/HO1/32.    13,563
  207. Feuz Fritz                     63 Gondiswil                  8:42.18,4   (597)  118/HFM/106.   13,555
  208. Schleiss Ruedi                 67 Buochs                     8:42.25,0   (265)  118/HFM/107.   13,552
  209. Sigrist Thomas                 61 Bern                       8:42.43,6   (233)  118/HFM/108.   13,544
  210. Gribi Paul                     67 Hinterkappelen             8:43.51,8   (523)  118/HFM/109.   13,514
  211. Hürlimann Kurt                 58 Boswil                     8:46.57,9   (540)  118/HO1/33.    13,435
  212. Müller Marcel                  59 Buttikon SZ                8:47.54,3   (296)  118/HO1/34.    13,411
  213. Brugger Rolf                   72 Buchs SG                   8:52.54,8   (712)  118/HFE/35.    13,285
  214. Bossi Alois                    59 Bazenheid                  8:53.14,1   (611)  118/HO1/35.    13,277
  215. Steiner Johannes, Au ZH        48 Bike Club Richterswil      8:53.45,1   (257)  118/HO2/1.     13,264
  216. Tanno Gian-Andri               63 Zug                        8:54.19,2   (697)  118/HFM/110.   13,250
  217. Abegg Pirmin                   74 Rothenthurm                8:54.21,3   (272)  118/HFE/36.    13,249
  218. Zahner Jürg                    70 Urdorf                     8:55.03,9   (587)  118/HFE/37.    13,232
  219. Keller Erwin                   63 Steinerberg                8:55.09,3   (249)  118/HFM/111.   13,229
  220. Buob Josef                     64 Beromünster                8:55.13,2   (188)  118/HFM/112.   13,228
  221. Pfister Johannes               61 Wiesendangen               8:55.42,6   (264)  118/HFM/113.   13,216
  222. Blaser Thomas                  58 Gossau SG                  8:56.30,8   (610)  118/HO1/36.    13,196
  223. Alpiger Dölf                   68 Herisau                    8:58.13,7   (250)  118/HFM/114.   13,154
  224. Buchli Simon                   77 Safien Platz               8:58.21,6   (644)  118/HFE/38.    13,151
  225. Onken Roman                    70 Flawil                     8:58.29,1   (284)  118/HFE/39.    13,147
  226. Mayer René                     63 Allschwil                  8:58.35,2   (176)  118/HFM/115.   13,145
  227. Roth Sascha                    75 Schönenwerd                9:00.49,8   (275)  118/HFE/40.    13,090
  228. Leemann Thomas                 73 Olten                      9:01.04,8   (669)  118/HFE/41.    13,084
  229. Stadelmann Bruno               71 Adligenswil                9:01.56,9   (693)  118/HFE/42.    13,063
  230. Schumacher Arne                72 Wangs                      9:01.57,9   (733)  118/HFE/43.    13,063
  231. Dürwald Jörg, Stäfa            67 Veloshop Wetli Männedorf   9:01.58,8   (245)  118/HFM/116.   13,063
  232. Arnold Ruedi                   58 Kriens                     9:04.03,2   (634)  118/HO1/37.    13,013
  233. Graf Rainer                    70 D-Freudenstadt             9:05.31,1   (567)  118/HFE/44.    12,978
  234. Umhofer Jochen                 71 D-Freudenstadt             9:05.33,2   (574)  118/HFE/45.    12,977
  235. Reichmuth Ruedi                64 Glarus                     9:07.02,1   (237)  118/HFM/117.   12,942
  236. Iten Phillip, Fislisbach       76 Transa Bike Team           9:07.18,4   (738)  118/HFE/46.    12,936
  237. Dorfstätter Dieter             73 Einsiedeln                 9:08.51,1   (286)  118/HFE/47.    12,899
  238. Heinzer Toni                   56 Schwyz                     9:08.54,5   (290)  118/HO1/38.    12,898
  239. Gahr Gerry                     65 Niederlenz                 9:09.59,2   (723)  118/HFM/118.   12,873
  240. Schilliger Rolf                68 Hedingen                   9:10.04,6   (189)  118/HFM/119.   12,870
  241. Ruch Thomas                    60 Erstfeld                   9:10.31,6   (295)  118/HFM/120.   12,860
  242. Henz Thomas                    68 Laufen                     9:11.20,1   (235)  118/HFM/121.   12,841
  243. Frei René                      58 Davos Dorf                 9:15.05,4   (557)  118/HO1/39.    12,754
  244. Spadin Jürg                    71 Zizers                     9:15.17,2   (532)  118/HFE/48.    12,750
  245. Weidmann Martin                56 Herisau                    9:15.23,7   (631)  118/HO1/40.    12,747
  246. Müller Erwin                   50 Heimberg                   9:16.07,5   (678)  118/HO1/41.    12,730
  247. Fuchs Elmar                    63 Einsiedeln                 9:16.13,8   (226)  118/HFM/122.   12,728
  248. Camenzind Bruno                56 Gersau                     9:17.22,3   (222)  118/HO1/42.    12,702
  249. Weibel Walter                  55 Winterthur                 9:17.28,9   (630)  118/HO1/43.    12,699
  250. Durot Willi-Peter              61 Diepoldsau                 9:18.16,4   (167)  118/HFM/123.   12,681
  251. Spirig Remo                    69 Diepoldsau                 9:18.24,3   (692)  118/HFM/124.   12,678
  252. Grazzi Giulio, Birmensdorf ZH  76 Transa Bike Team           9:19.25,9   (737)  118/HFE/49.    12,655
  253. Büttner Michael                59 D-Münchberg                9:21.38,3   (501)  118/HO1/44.    12,605
  254. Mettler Stefan                 64 Gams                       9:21.49,5   (274)  118/HFM/125.   12,601
  255. Meier Hanspeter                51 Pfäffikon SZ               9:22.56,6   (184)  118/HO1/45.    12,576
  256. Jenny Patrick                  70 Kindhausen AG              9:23.14,3   (563)  118/HFE/50.    12,570
  257. Tommer Pius                    50 Baden                      9:24.26,9   (628)  118/HO1/46.    12,543
  258. Baggio Enrcio                  51 Luchsingen                 9:24.34,2   (635)  118/HO1/47.    12,540
  259. Zingg Hugo                     49 Unterentfelden             9:24.40,4   (721)  118/HO2/2.     12,538
  260. Egli Patrick                   71 Rieden SG                  9:31.56,1   (253)  118/HFE/51.    12,379
  261. Schlagmüller George            69 Bonstetten                 9:33.46,3   (551)  118/HFM/126.   12,339
  262. Bollhalder Rolf                70 Urnäsch                    9:33.51,5   (247)  118/HFE/52.    12,337
  263. Scorrano Massimo               62 Steffisburg                9:34.46,4   (690)  118/HFM/127.   12,317
  264. Gantenbein Hanspeter           54 Zizers                     9:35.50,0   (517)  118/HO1/48.    12,295
  265. Arnold Bernhard                70 Altdorf UR                 9:36.11,1   (633)  118/HFE/53.    12,287
  266. Tanner Kurt                    65 Dielsdorf                  9:36.16,7   (510)  118/HFM/128.   12,285
  267. Albrecht Thomas                65 Luzern                     9:37.30,6   (279)  118/HFM/129.   12,259
  268. Hauser Martin                  74 Wädenswil                  9:41.08,9   (671)  118/HFE/54.    12,182
  269. Urscheler Andreas              63 Zürich                     9:47.07,3   (699)  118/HFM/130.   12,058
  270. De Dios Rafael                 68 Wolfhalden                 9:56.24,1   (647)  118/HFM/131.   11,871
  271. Läubli Heiner                  52 Gränichen                  9:56.31,6   (506)  118/HO1/49.    11,868
  272. Höfer Ulrich                   66 Willerzell                10:00.30,8   (659)  118/HFM/132.   11,789
  273. Bernt Norman                   54 D-Trebur                  10:17.56,8   (534)  118/HO1/50.    11,457
  274. Kretz Andre                    73 Walchwil                  10:27.30,6   (667)  118/HFE/55.    11,282
  275. Bagliani Pierreluigi           57 I-Roma                    10:46.45,3    (64)  118/HE/19.     10,946
  276. Meyer Roland                   59 Russikon                  11:10.00,8   (673)  118/HO1/51.    10,566
  277. Mollemann Roger                67 Au ZH                     11:10.12,0   (288)  118/HFM/133.   10,564

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.