Mezza-Maratona Donne

XVII Maratona Ticino 1999 - Mezza-Maratona Donne

 posto nome/località                  an squadra/località               tempo    pett  cat/posto        km/h
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Jeitziner Ursula, Steffisburg  72 LC Zürich                  1:16.41,5  (1688)  12/1.          16,506
    2. Di Sessa Tiziana, Ascona       66 USA Ascona                 1:19.33,7  (1119)  12/2.          15,910
    3. Moser Mirja, Bern              76 STB Bern                   1:19.47,6  (1277)  12/3.          15,864
    4. Müller Maggie, Bonaduz         56 LG Bonaduz                 1:20.28,2  (1278)  13/1.          15,731
    5. Heilig-Duventäster Marie-Lui   61 D-Berg                     1:23.35,6  (1630)  13/2.          15,143
    6. Bazzani Patrizia, I-Noceto     61 Atl. Casone                1:24.53,7  (1439)  13/3.          14,911
    7. Pezzotti Monica, I-Sulzano (BS 71 Atl. Lumezzane Frabosk     1:26.25,7  (1305)  12/4.          14,646
    8. Giarda Loretta, I              73 GS AVIS Gambolo'           1:26.47,2  (1164)  12/5.          14,586
    9. Domeniconi Luisa, Cureglia     65 USC Capriaschese           1:27.10,2  (1122)  12/6.          14,521
   10. Mostacchi Paola                67 I-Bergamo                  1:27.24,8  (1459)  12/7.          14,481
   11. Di Feo Teresa, I-Brugherio     64 La Michetta                1:27.42,0  (1784)  13/4.          14,434
   12. Eberle Andrea, Herisau         74 LG Benken                  1:27.50,0  (1834)  12/8.          14,412
   13. Kren Martina, Monte Carasso    73 Prato Leventina            1:28.07,3  (1478)  12/9.          14,365
   14. Odermatt-Steiger Trix, Eich    61 Tri Club Sursee            1:28.45,8  (1700)  13/5.          14,261
   15. Serafini Susanna, I-Pesaro     74 Pro Patria                 1:28.58,8   (521)  12/10.         14,226
   16. Piccinin Verena, St. Moritz    53 LT St. Moritz              1:29.04,1  (1676)  13/6.          14,212
   17. Giupponi Daniela, I-Dossena    69 Atl. Valle Brembana        1:29.11,2  (1623)  12/11.         14,193
   18. Ellensohn Brigitte, A-Dornbirn 63 WSV Zumtobel               1:29.24,1  (1638)  13/7.          14,159
   19. Giandomenico Cinzia, Zürich    66 LCA Altstetten             1:29.29,4  (1161)  12/12.         14,145
   20. Sadocco Patrizia, I-Cesate (MI 58 Friesian Team              1:29.50,0  (1465)  13/8.          14,091
   21. Bruhin Eva, Bern               71 STB Bern                   1:30.09,2  (1881)  12/13.         14,041
   22. Serhir Rahel                   67 Bern                       1:30.34,1  (1370)  12/14.         13,977
   23. Holzer Evelyne, Muri b. Bern   67 STB Bern                   1:30.40,0  (1197)  12/15.         13,961
   24. Di Vito Lorena, I              62 Pro Patria Milano Triathl  1:30.59,9  (1121)  13/9.          13,911
   25. Fanchi Lucia                   49 I-Morbegno                 1:32.13,8  (1639)  13/10.         13,725
   26. Helios Marlène                 63 D-Sigmaringen              1:32.42,0  (1190)  13/11.         13,655
   27. Bergler Uschi, D-Grünkraut     58 SV Vogt                    1:32.54,5  (1637)  13/12.         13,625
   28. Vitali Silvia, I-Clusone       76 La Torre                   1:33.15,1  (1853)  12/16.         13,574
   29. Baroni Maria, Bosco Luganese   59 USC Capriaschese           1:33.50,1  (1027)  13/13.         13,490
   30. Strahm Ruth                    49 Frauenkappelen             1:34.18,0  (1687)  13/14.         13,423
   31. Janna Tiziana, I               69 Pro Patria Milano          1:34.53,2  (1205)  12/17.         13,340
   32. Gelshorn Maruska               65 Vogorno                    1:35.25,2  (1156)  12/18.         13,266
   33. Herren Elisabeth               57 Riedbach                   1:35.37,1  (1193)  13/15.         13,238
   34. Sommer Sandra                  73 Zofingen                   1:36.55,9  (1377)  12/19.         13,059
   35. Ticozzelli Nadia, I-Bareggio   71 Atletica Cornaredo         1:37.00,0  (1719)  12/20.         13,050
   36. Kofler Rosanna                 66 D-Sigmaringen              1:39.03,5  (1217)  12/21.         12,779
   37. Capelli Marina, I-Almenno San  68 Atl. Valle Brembana        1:39.22,6  (1624)  12/22.         12,738
   38. Bettinelli Monica              68 CH                         1:39.23,6  (1625)  12/23.         12,736
   39. Pu Peggy, Bern                 54 GS Gravellona Toce         1:39.41,0  (1460)  13/16.         12,699
   40. Lochmatter Josy, Naters        53 TV Naters                  1:39.46,4  (1241)  13/17.         12,687
   41. Cagliani Francesca, I-Milano   67 G.P. La Michetta           1:41.15,4  (1150)  12/24.         12,501
   42. Janse Van Rensburg Stephanie,  79 Thriatlon Club Zofingen    1:41.34,9  (1693)  12/25.         12,461
   43. Zümbuhl Monica                 71 Scharans                   1:41.36,7  (1432)  12/26.         12,458
   44. Soldini Maria, Comano          52 USC Capriaschese           1:41.40,2  (1762)  13/18.         12,450
   45. Konradt Christiane             69 D-Sigmaringen              1:41.56,6  (1222)  12/27.         12,417
   46. Zimmermann Denise              75 Mels                       1:42.44,6  (1628)  12/28.         12,320
   47. Baggini Maria Paola            60 I-Verbania                 1:42.47,5  (1793)  13/19.         12,315
   48. Kurath Gabi, Wichtrach         63 STB Bern                   1:43.06,5  (1227)  13/20.         12,277
   49. Cardinaux Liliane              60 Lausanne                   1:43.18,0  (1749)  13/21.         12,254
   50. Engelhardt Paola, Locarno      64 Tri Team Sopraceneri       1:43.30,9  (1479)  13/22.         12,228
   51. Velti Ornella, Mairengo        64 US Mairengo                1:43.42,1  (1652)  13/23.         12,206
   52. Schiehle Heike, D-Baienfurt    61 LG Welfen                  1:43.45,9  (1632)  13/24.         12,199
   53. Genet Martina                  67 Gordola                    1:43.48,0  (1536)  12/29.         12,195
   54. Hautmann Andrea, Uznach        79 SC Dienberg                1:43.53,8  (1186)  12/30.         12,184
   55. Mader Monika                   54 D-Sigmaringen              1:43.55,4  (1249)  13/25.         12,180
   56. Leemann-Burkhard Franziska, Eb 70 LC Turicum                 1:44.11,1  (1823)  12/31.         12,150
   57. Pensini Monica                 68 I-Tirano                   1:44.38,4  (1627)  12/32.         12,097
   58. Widmann Renate, D-Blitzenreute 53 LG Welfen                  1:44.39,4  (1633)  13/26.         12,095
   59. Pacher Sonja                   65 A-Bregenz                  1:44.56,4  (1714)  12/33.         12,062
   60. Meneghelli-Sargenti Mar, Quart 52 Vis Nova                   1:45.00,8  (1269)  13/27.         12,054
   61. Girard Jaqueline               64 Rüschlikon                 1:45.07,2  (1169)  13/28.         12,042
   62. Reinmann Susanne, Graben       70 STB Bern                   1:45.35,4  (1328)  12/34.         11,988
   63. Hammer Margit                  62 D-Sigmaringen              1:47.11,9  (1183)  13/29.         11,808
   64. Brun Michaela                  71 Bremgarten AG              1:47.36,8  (1883)  12/35.         11,763
   65. Boillat-Kireev Véroniqu        62 St-Sulpice VD              1:47.44,2  (1052)  13/30.         11,749
   66. Martocchi Sonja                64 St. Moritz                 1:47.45,7  (1666)  13/31.         11,747
   67. Pasquariello Arianna, I-Lurate 67 Athl. Team Lario           1:47.58,6  (1622)  12/36.         11,723
   68. Balossi Linda, I-Portoceresio  56 Atletica Arcisate          1:48.21,4  (1436)  13/32.         11,682
   69. Signorotti Susy, Gordola       45 SAG Gordola                1:48.26,4  (1374)  13/33.         11,673
   70. Bigolin Leila, Ascona          71 TRI Team                   1:48.44,7   (562)  12/37.         11,640
   71. Martina Gelli, I-Vigone        72 Amatori VB                 1:48.59,9   (592)  12/38.         11,613
   72. Del Boca Manuela               63 Breganzona                 1:49.02,4  (1111)  13/34.         11,609
   73. Weber Elisabeth                41 Bonaduz                    1:49.17,6  (1414)  13/35.         11,582
   74. Bernardo Paola, I-Oltrona San  61 USO Octrona                1:49.45,0   (530)  12/39.         11,534
   75. Ludwig Cornelia A., Bremgarten 58 Bremgarten                 1:49.51,5  (1789)  13/36.         11,522
   76. Arnold Elisabetta, Porza       44 Tavesio di Porza           1:50.36,0  (1019)  13/37.         11,445
   77. Ehrler Edith, Langnau am Albis 61 SSC Langnau                1:51.21,4  (1125)  13/38.         11,367
   78. Felber Susanne                 76 Egerkingen                 1:51.56,1  (1132)  12/40.         11,309
   79. Koenig Franca                  46 Gordola                    1:52.02,7  (1797)  13/39.         11,297
   80. Habi Catrin                    70 Thalwil                    1:52.15,1  (1706)  12/41.         11,277
   81. Teuscher Christine             54 Embrach                    1:53.14,9  (1393)  13/40.         11,177
   82. Höntsch Stephanie, D-Gernsbach 77 TV Gernsbach               1:53.24,1  (1198)  12/42.         11,162
   83. Beretta-Piccoli Lucia, Davesco 68 Triathlon Team Atlantide   1:53.36,5  (1036)  12/43.         11,142
   84. Volonté Rita, I-Fenegrò/CO     60 PGS Running                1:53.44,3  (1865)  13/41.         11,129
   85. Pappadia Flora, I-Novara       70 GS Gravellona              1:54.13,3   (522)  12/44.         11,082
   86. von Arx Patricia, Egerkingen   71 LSG Olten                  1:54.21,9  (1472)  12/45.         11,068
   87. Menegalli Leonia               59 Minusio                    1:54.56,2  (1268)  13/42.         11,013
   88. Austerschulte Birgit           67 D-Sigmaringen              1:55.17,5  (1022)  12/46.         10,979
   89. Scamozzi Patrizia              59 I-Chiuro (SO)              1:55.23,5  (1641)  13/43.         10,970
   90. Zoia Pierina, I                43 GS AVIS Gambolo'           1:55.32,7  (1431)  13/44.         10,955
   91. Conese Franca, I               65 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:55.51,4  (1095)  12/47.         10,926
   92. Bousbah-Tanner Heidi           48 Locarno                    1:55.52,0  (1059)  13/45.         10,925
   93. Ciovi Raffaella, I-Lainate (MI 83 Atletica Rho               1:55.59,8  (1087)  12/48.         10,913
   94. Espi Pilar, Bellinzona         64 RCB                        1:56.15,5  (1702)  13/46.         10,888
   95. Meisterhans Dora               47 Boudry                     1:56.29,2  (1647)  13/47.         10,867
   96. Dunst Ingeborg, A-Feldkirch    56 LSV Feldkirch              1:56.35,7  (1634)  13/48.         10,857
   97. Oberson Sandrine               62 Cormondrèche               1:56.37,2  (1286)  13/49.         10,854
   98. Cippà Diana                    69 Muralto                    1:56.40,5  (1089)  12/49.         10,849
   99. Gilmann-Heer Sonja             64 Malans GR                  1:56.46,6  (1167)  13/50.         10,840
  100. Fuchs Barbel                   60 D-Ravensburg               1:56.47,1  (1740)  13/51.         10,839
  101. Müller Margrit, D-Amtzell      62 SV Amtzell                 1:56.53,7  (1736)  13/52.         10,829
  102. Tenconi Gianna, Gordola        47 O-92 Piano di Magadino     1:57.03,1  (1391)  13/53.         10,814
  103. Tschanz Heidi                  47 Bern                       1:57.09,9  (1401)  13/54.         10,804
  104. Lüthi Daniela, Gebenstorf      56 LG Horn                    1:57.12,1  (1880)  13/55.         10,800
  105. Alloisio Angela, I-Sandigliano 51 LLoyd Adriatico            1:57.23,0   (571)  13/56.         10,784
  106. Rau Alexandra                  70 D-Ravensburg               1:57.41,7  (1735)  12/50.         10,755
  107. Kenel Rita                     53 Altdorf UR                 1:57.43,7   (541)  13/57.         10,752
  108. Kathan Gabi                    59 A-Dornbirn                 1:58.14,1  (1207)  13/58.         10,706
  109. Casazza Simona, I-Salussola    75 CEDAS Lancia               1:58.34,7   (572)  12/51.         10,675
  110. Infanti Silvana, Frauenkappele 55 TSV Frauenkappelen         1:59.06,2  (1738)  13/59.         10,628
  111. Padeste Eliseabeth, Horgen     38 SSC Langnau                1:59.07,5  (1291)  13/60.         10,626
  112. Surber Gerda, Watt             51 TCZ                        1:59.13,1  (1387)  13/61.         10,618
  113. Leuenberger Maja, Gattikon     52 SSC                        1:59.50,0  (1729)  13/62.         10,563
  114. Lupo Delfina, I-Milano         60 Atl. MIlano                2:01.28,2  (1244)  13/63.         10,421
  115. Venturini Susanna, I-Candelo   65 CEDAS Lancia Verdone       2:01.29,5   (569)  12/52.         10,419
  116. Lindfeld Somine, D-Hildrizhaus 72 Baroon's Club              2:02.19,4  (1650)  12/53.         10,348
  117. Ivkovic Ursula                 62 Luzern                     2:05.39,8  (1204)  13/64.         10,073
  118. Marte Helga                    56 A-Feldkirch /Vlbg          2:05.49,0  (1257)  13/65.         10,061
  119. Koller Trix                    69 Reussbühl                  2:06.27,7  (1218)  12/54.         10,009
  120. Canova Rossana, Vacallo        63 SAV Vacallo                2:06.33,0   (549)  13/66.         10,003
  121. Höcklele Inge, D-Wurmlingen    56 Tuttl. Sportsfreunde       2:07.38,2  (1677)  13/67.          9,917
  122. Ramelli Rosa                   52 Minusio                    2:08.43,4  (1322)  13/68.          9,834
  123. Lieb-Hulig ?                   59 Wangen ZH                  2:13.43,9  (1236)  13/69.          9,465
  124. Conese Carmen, I               51 GS Podisti Pontirolo Nuov  2:25.00,6  (1094)  13/70.          8,729
  125. Conti Caterina, I              54 GS Podisti Pontirolo Nuov  2:25.00,7  (1097)  13/71.          8,729

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.