Mezza-Maratona Uomini

XVII Maratona Ticino 1999 - Mezza-Maratona Uomini

 posto nome/località                  an squadra/località               tempo    pett  cat/posto        km/h
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Merli Lorenzo, I-Carate Brianz 69 GS Daini                   1:07.55,1  (1505)  7/1.           18,638
    2. Ottone Gabriele, I-Bregnano/CO 66 Atl. Rovellasca            1:08.00,9  (1483)  7/2.           18,611
    3. Schöpfer Martin, Farnern       70 STB Bern                   1:08.14,1  (1469)  7/3.           18,551
    4. Bottura Orazio, I-Monza        70 Forti e Liberi Monza       1:09.30,6  (1058)  7/4.           18,211
    5. Invernizzi Bruno, Quartino     71 VIRTUS (Tri Team Ticino)   1:10.16,2  (1203)  7/5.           18,014
    6. Sgrò Leandro, I-Capiago Intimi 55 A.S. Canturina             1:10.33,7  (1373)  8/1.           17,940
    7. Salinetti Michele, Cureglia    72 SAM Massagno               1:10.34,3  (1354)  7/6.           17,937
    8. Volpone Ivan, I-Valstrona Forn 74 GS Bognanco                1:10.42,3   (539)  7/7.           17,903
    9. Spielmann Stefan, Aeschi b. Sp 66 ALL Blacks                 1:10.58,6  (1689)  7/8.           17,835
   10. Marclay Blaise, Orsières       67 CABV Martigny              1:11.27,0  (1691)  7/9.           17,717
   11. Bonelli Giovanni, I-Lurate Cac 64 Athl. Team Lario           1:11.35,1  (1480)  7/10.          17,683
   12. Ceruti Angelo                  60 San Donato                 1:11.35,8  (1498)  7/11.          17,680
   13. Wimmer Rolf, D-Wangen          76 VFL Waiblingen             1:11.38,2  (1745)  7/12.          17,670
   14. Fäh Marco, Kaltbrunn           73 LG Benken                  1:11.43,9  (1129)  7/13.          17,647
   15. Galbignani Augusto             72 I-Brebbia (VA)             1:11.49,9  (1450)  7/14.          17,622
   16. Santherr Ulrich, D-Stafflangen 59 SV Birkenhard              1:11.58,6  (1360)  8/2.           17,587
   17. Di Centa Fabio, I-Domodossola  64 AS Caddese                 1:12.08,4  (1476)  7/15.          17,547
   18. Basoli Andrea, I-Taino (VA)    72 Runners Valbossa           1:12.11,9  (1822)  7/16.          17,533
   19. Barozzi Livio, I-Miazzina NO   64 Amatori Verbania           1:12.27,1   (542)  7/17.          17,472
   20. Maffi Massimo, Breganzona      66 Lugano                     1:12.35,5  (1607)  7/18.          17,438
   21. Giudes Federico                68 I-Tirano                   1:12.39,3  (1534)  7/19.          17,423
   22. Verona Aurelio                 57 I-Bianzone (SO)            1:12.48,3  (1593)  8/3.           17,387
   23. Orlando Franco, I-Cameri (NO)  61 Atletica Bellinzago        1:12.49,5   (537)  7/20.          17,382
   24. Cattori Jean-Marc, Ascona      74 VIRTUS Locarno             1:13.12,1  (1083)  7/21.          17,293
   25. Caretti Claudio, I-Antoliva pe 71 CO-VER Euroteam            1:13.18,7  (1077)  7/22.          17,267
   26. Pintabona Giuseppe, I-Cantello 59 SFG Morbio Inferiore       1:13.41,2   (574)  8/4.           17,179
   27. Testorelli Alain, Intragna     71 SAM Massagno               1:13.43,6  (1392)  7/23.          17,169
   28. Puschnig André                 68 Basel                      1:13.46,4  (1542)  7/24.          17,159
   29. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren  52 TRI Lindenberg             1:13.51,7  (1685)  8/5.           17,138
   30. Tüsel Fritz, Fürstenaubruck    67 TV Tenna                   1:13.56,5   (546)  7/25.          17,119
   31. Bachmann Ivo, Goldingen        75 SC Diemberg                1:13.57,0   (532)  7/26.          17,118
   32. Riether Arthur, D-Wangen im Al 56 TRI Lindenberg             1:13.59,5  (1684)  8/6.           17,108
   33. Pedrazzini Giacomo, Tenero     67 SPL Locarnese              1:14.00,0  (1807)  7/27.          17,106
   34. Triulzi Fabrizio, I-Chiavenna  75 GP val Chiavenna           1:14.03,0  (1813)  7/28.          17,094
   35. Jehle Matthäus, D-Fronhofen    61 LG Welfen                  1:14.26,4  (1665)  7/29.          17,005
   36. Luongo Antonio                 69 I-Tirano                   1:14.31,3  (1538)  7/30.          16,986
   37. Lehmann Peter, Bern            51 STB Bern                   1:14.41,0  (1233)  8/7.           16,949
   38. Librizzi Vittorio, I-Pescate   57 Atl Lecco Colombo          1:14.47,1  (1546)  8/8.           16,926
   39. Macellaro Donato, I-Stresa VB  68 AS Caddese                 1:14.47,9  (1477)  7/31.          16,923
   40. Leiser Reto, Boniswil          75 Diadora-Luongo             1:15.02,1  (1235)  7/32.          16,870
   41. Chiarello Maurizio             71 I                          1:15.11,1  (1086)  7/33.          16,836
   42. Furrer Mario                   56 Steg VS                    1:15.13,4   (590)  8/9.           16,828
   43. Good Reto, Mels                67 TV Mels                    1:15.26,6  (1535)  7/34.          16,779
   44. Dentella Bruno, I-Bergamo      64 C.U.S. Bergamo             1:15.42,7  (1486)  7/35.          16,719
   45. Frigeri Michele                69 Breganzona                 1:15.49,4  (1147)  7/36.          16,695
   46. Arici Tiziano, I-Borgomanero ( 62 GS Castellania             1:15.53,6  (1502)  7/37.          16,679
   47. Schläfli Michele, Zofingen     73 TRI Club Zofingen          1:15.56,4  (1692)  7/38.          16,669
   48. Filippini Fabrizio, I-Carate B 65 G.S. Daini                 1:16.13,8  (1135)  7/39.          16,606
   49. Grassini Gianni, I-Varese      47 Aermacchi                  1:16.15,2  (1598)  9/1.           16,600
   50. Panatti Eugenio, I-Chiavenna   58 GP Vlachi Avenna Schell G  1:16.15,9  (1812)  8/10.          16,598
   51. Rodi Carlo, I-Cantù            54 AS Canturina               1:16.18,2  (1335)  8/11.          16,590
   52. Eicher Christian, Ricken SG    73 LG Benken                  1:16.19,3  (1127)  7/40.          16,586
   53. Piccinin Gianpaolo, St. Moritz 52 LT St. Moritz              1:16.20,6  (1675)  8/12.          16,581
   54. Roncoli Luca, I-Ranzanico      64 Amatori Lazzaretto         1:16.21,7  (1850)  7/41.          16,577
   55. Fasana Tiziano, I-Cernobbio/CO 60 Atletica Como              1:16.23,1  (1861)  7/42.          16,572
   56. Galimberti Marco, I            74 G.S. Daini                 1:16.25,0  (1153)  7/43.          16,565
   57. Bernardini Claudio, I-Baceno   73 GS Bognanco                1:16.34,2  (1504)  7/44.          16,532
   58. Loser Roman, Uznach            76 LG Benken                  1:16.34,8  (1836)  7/45.          16,530
   59. Limonta Walter, I-Bergamo      62 C.U.S. Bergamo             1:16.40,3  (1487)  7/46.          16,510
   60. Browne David, Vilters          64 TV Mels                    1:16.42,0  (1061)  7/47.          16,504
   61. Pogutter Wolfgang, D-Oberteuri 70 TRI Lindenberg             1:16.49,7  (1686)  7/48.          16,476
   62. Bogni Patrizio, I-Gallarate    60 Arc Busto Arsizio          1:17.01,6  (1050)  7/49.          16,434
   63. Fiumanò Ercole                 65 I-Gravellona Toce          1:17.10,3   (558)  7/50.          16,403
   64. Morandi Gianni, I-Gravellona T 69 GS Gravellona              1:17.11,4   (559)  7/51.          16,399
   65. De Agostini Irmo, I-Olgiate Co 58 De Agostini Darlo          1:17.15,9   (533)  8/13.          16,383
   66. Adili Samir, Ettingen          58 TV Muttenz                 1:17.16,5  (1004)  8/14.          16,381
   67. Pozzi Andrea, I-Gerenzano (VA) 72 Pro Patria Milano          1:17.18,7  (1316)  7/52.          16,373
   68. Pronzini Stefano, Lumino       65 SP Camignolo               1:17.21,2  (1697)  7/53.          16,364
   69. Famlonga John, I-Bulgarograsso 55 Atl. Como                  1:17.26,2  (1858)  8/15.          16,347
   70. Schmid Sandro                  78 Laax GR                    1:17.31,4   (567)  7/54.          16,329
   71. Good Ignaz, Mädris-Vermol      61 TV Mels                    1:17.37,0  (1760)  7/55.          16,309
   72. Rottoli Mirko, I-Presezzo/Berg 67 Amatori Lazzaretto         1:17.39,1   (581)  7/56.          16,302
   73. Gorla Roberto, I-Canegrate (MI 69 ARC Busto Arsizio          1:17.40,6  (1171)  7/57.          16,296
   74. Fioravanti Claudio, I-Ornavass 67 GS Gravellona VCO          1:17.42,0  (1900)  7/58.          16,291
   75. Carù Adriano, I-Cardano al cam 62 Amatori Atletica Casorate  1:17.48,4  (1081)  7/59.          16,269
   76. Crivelli Gianni                51 Genestrerio                1:17.57,2   (551)  8/16.          16,238
   77. Battaglia Stefano, I           63 Pro Patria Milano Triathl  1:18.00,1  (1029)  7/60.          16,228
   78. Vergine Luigi, Viganello       67 Sportleader-Squinzano (LE  1:18.02,5  (1405)  7/61.          16,220
   79. Cristelotti Adolf              69 St. Moritz                 1:18.10,6  (1103)  7/62.          16,192
   80. Ganna Marco, I-Vignone         ?? GS Gravellona              1:18.11,8   (502)  7/63.          16,188
   81. Birra Fiorenzo, Biasca         60 US Mairengo                1:18.24,7  (1048)  7/64.          16,144
   82. Teruggi Furio, I-Verbania      58 USC Maraton                1:18.26,1   (565)  8/17.          16,139
   83. Molina Francesco, I-Viggiù     58 CRAL Aermacchi Venegono    1:18.39,7  (1556)  8/18.          16,092
   84. Schweigler Eric                61 D-Vörstetten               1:18.41,3  (1791)  7/65.          16,087
   85. Nagel Wolfgang, Verscio        61 SPL                        1:18.42,5  (1757)  7/66.          16,083
   86. Tavecchia Luigi, I-Bareggio    54 Atl. Cornaredo             1:18.59,0  (1721)  8/19.          16,027
   87. Kuriger Ruedi                  55 Einsiedeln                 1:19.02,4  (1742)  8/20.          16,015
   88. Sola Tiziano, I-Verbania       62 GS Gravellona              1:19.04,1  (1658)  7/67.          16,009
   89. Kälin Gerhard                  59 Einsiedeln                 1:19.05,5  (1743)  8/21.          16,005
   90. Donnini Marco                  55 I-Tirano (SO)              1:19.07,4  (1586)  8/22.          15,998
   91. Buttironi Valerio, I-Lecco     49 Atl. Lecco Colombo Costru  1:19.08,5  (1482)  9/2.           15,995
   92. Acquistapace Walter, I-Cosio V 72 GS Valgerola               1:19.21,7   (520)  7/68.          15,950
   93. Flückiger Christian            72 Travers                    1:19.22,2  (1139)  7/69.          15,949
   94. Morganti Paolo                 59 I-Verbania                 1:19.26,2  (1458)  8/23.          15,935
   95. Bühlmann Dany, Wikon           72 Tri Club Zofingen          1:19.27,6  (1065)  7/70.          15,931
   96. Andrey Bruno, Bern             58 STB Bern                   1:19.28,6  (1013)  8/24.          15,927
   97. Gasparotti Mauro, I-Vignone    65 USC Marathon VB            1:19.30,3   (566)  7/71.          15,922
   98. Martinoli Remo, I-Villa di Chi 62 Gruppo podistico vaccaiav  1:19.32,6  (1811)  7/72.          15,914
   99. Dall'Acqua Silvio              64 St. Gallen                 1:19.36,2  (1764)  7/73.          15,902
  100. Lüthi Daniel                   52 Gebenstorf                 1:19.56,2  (1245)  8/25.          15,836
  101. Beer Wilfried, D-Schlier-Fenke 61 LG Welfen                  1:19.57,9  (1672)  7/74.          15,830
  102. Rupp Peter                     59 D-Herborn                  1:20.00,6  (1579)  8/26.          15,821
  103. Aeby Peter, Meikirch           46 STB Bern                   1:20.12,6  (1005)  9/3.           15,782
  104. Boehm Harald, D-Gutmadingen    51 LG Baar                    1:20.13,8  (1705)  8/27.          15,778
  105. Hänsler Bernhard, D-Ravensburg 67 SV Deucheler               1:20.16,2  (1514)  7/75.          15,770
  106. Pedrotti Gianmario             66 I-Tirano                   1:20.17,4  (1540)  7/76.          15,766
  107. Gussoni Roberto, I-Bareggio    71 Atl. Cornaredo             1:20.21,8  (1722)  7/77.          15,751
  108. Negroni Pietro, I-Clusone      57 POL La Torre               1:20.26,3  (1839)  8/28.          15,737
  109. De Marchi Galdino, I-Ferrera ( 51 Gr. Atl. Aermacchi         1:20.27,1  (1109)  8/29.          15,734
  110. Trachsel Heinz, Gümmenen       68 LG Frauenkappelen          1:20.36,5  (1398)  7/78.          15,704
  111. Savoldi Claudio, I-Fenegrò     66 PGS Running                1:20.39,9  (1871)  7/79.          15,693
  112. Messer Markus, Flims Dorf      63 SC Flims                   1:20.44,6  (1814)  7/80.          15,677
  113. Schuler Walter                 68 Attinghausen               1:20.48,3  (1829)  7/81.          15,665
  114. Appelt Michael, D-Wangen       76 SV Deuchelried             1:20.55,2  (1513)  7/82.          15,643
  115. Maggioni Massimo               71 Locarno                    1:20.56,3  (1254)  7/83.          15,640
  116. Schubert Stefan, D-Wangen      66 SV Deuchelried             1:21.02,0  (1516)  7/84.          15,621
  117. Pancotti Stefano, I-Milano     62 Atl. Ambrosiana            1:21.02,9  (1294)  7/85.          15,618
  118. Guidetti Luigi, I-Gargallo (NO 50 GS Castellania             1:21.06,8  (1565)  8/30.          15,606
  119. Bock Michael, D-Glottertal     65 USC Freiburg               1:21.07,7  (1754)  7/86.          15,603
  120. De Carli Elio, Ascona          57 SPL Locarnese              1:21.10,4  (1799)  8/31.          15,594
  121. Demeo Sergio, I-Ardenno        62 Omatorio Ardenno           1:21.15,4   (591)  7/87.          15,578
  122. Preti Enzo, I-Invorio (NO)     73 Runners Team Omegna        1:21.25,0  (1317)  7/88.          15,548
  123. Corti Mauro                    58 I-Lecco                    1:21.25,7  (1566)  8/32.          15,545
  124. Pacher Horst, A-Bregenz        61 LSG Vorarlberg             1:21.26,2   (334)  7/89.          15,544
  125. Mottalini Fausto, I-Sondrio    51 Sondrio                    1:21.33,9  (1589)  8/33.          15,519
  126. Schmid Beat, Frauenkappelen    74 TV Frauenkappelen          1:21.39,3  (1733)  7/90.          15,502
  127. Zanetti Piero Angelo, I-Cascia 53 Gr. Atl. Aermacchi         1:21.49,6  (1562)  8/34.          15,470
  128. Meier Wilfried                 48 Schlieren                  1:21.51,0  (1265)  9/4.           15,465
  129. Klink Werner, D-Schwäb. Gmünd  47 DJK Schwäbisch Gmünd       1:21.51,8  (1601)  9/5.           15,463
  130. Scotoce Gerardo, Vilters       61 TV Mels                    1:21.52,7  (1758)  7/91.          15,460
  131. Volken August                  50 Visp                       1:21.53,8  (1878)  8/35.          15,457
  132. Keilbach Dieter, D-Tuttlingen  57 Tuttlingen Sport.          1:21.55,6  (1678)  8/36.          15,451
  133. Barcella Claudio, I-Cologno de 50 Amatori Lazzaretto         1:22.03,8  (1851)  8/37.          15,425
  134. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu   70 MTG Wangen                 1:22.09,9  (1747)  7/92.          15,406
  135. Frey Matthias, D-Denzlingen    67 USC Freiburg               1:22.13,4  (1752)  7/93.          15,395
  136. Gisler Urs, Schattdorf         67 SC Urnerboden              1:22.14,5  (1827)  7/94.          15,392
  137. Katzke Martin, D-Ravensburg    63 LG Welfen                  1:22.15,1  (1506)  7/95.          15,390
  138. Escher André                   56 Glis                       1:22.18,1  (1128)  8/38.          15,380
  139. Kefferer Michael, D-Hüfingen   66 LG Baar                    1:22.18,6  (1708)  7/96.          15,379
  140. Locatelli Giacomo, I-Ciserano  74 Atl. Ciserano              1:22.27,4  (1240)  7/97.          15,352
  141. Achermann Walter, Sisikon      60 SSC Sisikon                1:22.29,2   (514)  7/98.          15,346
  142. Valli Rocco                    39 I-Clusone (BG)             1:22.38,1  (1471)  10/1.          15,318
  143. Vedova Damiano, Bellinzona     73 Tri-Team-Ticino            1:22.45,9  (1808)  7/99.          15,294
  144. Trevisan Sergio, I-Gattinara V 55 Amatori Sport Serravalle   1:22.49,8   (580)  8/39.          15,282
  145. Valmadre Giancarlo, St. Moritz 50 LT St. Moritz              1:22.50,4  (1402)  8/40.          15,281
  146. Stricker René, Rümlang         50 VC Affoltern               1:23.03,7  (1805)  8/41.          15,240
  147. Stirn Harald, D-Ellhofen       48 TV Flein                   1:23.13,3  (1615)  9/6.           15,210
  148. Merazzi Daniele, I-Albate      59 OSG Guanzate               1:23.20,1  (1892)  8/42.          15,190
  149. Manfredi Fabio, I-Arese        78 Ondaverdetrialthlon        1:23.20,7   (589)  7/100.         15,188
  150. Romeo Giuseppe, I-Lecco        63 Atl. Amatori Lecco         1:23.21,2  (1481)  7/101.         15,186
  151. Rittler Ulrich, D-Weingarten   60 LG Welfen                  1:23.21,8  (1507)  7/102.         15,185
  152. Scandella Bruno, I-Clusone     65 Ca Olimpia CM Val Seriana  1:23.22,7  (1488)  7/103.         15,182
  153. Verulento Salvatore, I-Canegra 53 ARC Busto Arsizio          1:23.24,3  (1406)  8/43.          15,177
  154. Pastore Pietro, I-Milano       62 Atl. Ambrosiana            1:23.28,2  (1297)  7/104.         15,165
  155. Isella Roberto, I-Bareggio     71 Atl. Cornaredo             1:23.30,9  (1720)  7/105.         15,157
  156. Rogantini Giorgio, I-Villa di  56 G.P. Valchiavenna          1:23.33,9   (523)  8/44.          15,148
  157. Frey Stefan, Glis              59 LSVO                       1:23.39,7  (1673)  8/45.          15,130
  158. Zanetti Marco, Camignolo       70 SPC Camignolo              1:23.41,4  (1422)  7/106.         15,125
  159. Giovanniello Nicola            59 I-Sondrio (SO)             1:23.42,2  (1587)  8/46.          15,123
  160. Thalmann Udo, D-Markdorf       62 TSV Fischbach              1:23.43,5  (1394)  7/107.         15,119
  161. Leemann Andreas, Ebmatingen    65 LC Turilum                 1:23.45,6  (1824)  7/108.         15,113
  162. Gastaldini Daniele             56 I-Bianzone (SO)            1:23.53,8  (1584)  8/47.          15,088
  163. Doninelli Sandro, Mairengo     65 US Mairengo                1:23.57,9  (1653)  7/109.         15,076
  164. Mora Marco, I-Verbania         71 Amatori Verbania           1:24.01,4  (1879)  7/110.         15,065
  165. Nucifora Salvatore, Ascona     65 Podistica Cannobio         1:24.03,6  (1285)  7/111.         15,059
  166. Citterio Idelfonso, I-Lecco    50 Lecco                      1:24.04,2  (1547)  8/48.          15,057
  167. Mohilla Maximilian J.          64 A-Rankweil                 1:24.08,8  (1024)  7/112.         15,043
  168. Camossi Claudio, I-Piancamuno  52 Legnami Pellegrinelli      1:24.10,2   (297)  8/49.          15,039
  169. Maffongelli Mario, S. Pietro   51 SFG Stabio                 1:24.14,7  (1250)  8/50.          15,026
  170. Chiarolini Patrizio, I-Darfo B 58 Legnami Pellegrinelli      1:24.15,7   (298)  8/51.          15,023
  171. Andriolo Tiziano               66 I-Comerio (VA)             1:24.19,0  (1014)  7/113.         15,013
  172. Boscarino Girolamo, I-Verbania 62 Amatori Verbania           1:24.20,4  (1057)  7/114.         15,009
  173. Andrealli Remo, I-Cinisello Ba 36 Soc. Atl. Cinisello        1:24.21,0  (1011)  10/2.          15,007
  174. Respini Egidio, I-Darfo        56 Legnami Pellegrinelli      1:24.23,2   (299)  8/52.          15,000
  175. Ghisletta Stefano              69 Lodrino                    1:24.26,8  (1159)  7/115.         14,990
  176. Cornelli Giorgio               67 I-Casciago (VA)            1:24.28,2  (1099)  7/116.         14,986
  177. Ghirlanda Paolo                67 Davesco-Soragno            1:24.30,8  (1158)  7/117.         14,978
  178. Schuler Roland                 69 Altdorf UR                 1:24.31,8  (1828)  7/118.         14,975
  179. Bolongaro Giovanni             69 I-Rima S. Giovanni         1:24.33,1  (1838)  7/119.         14,971
  180. Wolfensberger Thomi, Zürich    64 LLCA                       1:24.35,6   (528)  7/120.         14,964
  181. Ambruschi Giulio, I-Villa di S 37 Amatori Lazzaretto         1:24.41,8  (1876)  10/3.          14,946
  182. Zarwasch Roland, A-Dornbirn    63 WSV Zumtobel               1:24.42,9  (1526)  7/121.         14,942
  183. Fitze Patrick                  69 Vezia                      1:24.51,4  (1860)  7/122.         14,917
  184. Franchina G. Battista, Maggia  65 SPL                        1:24.58,2  (1859)  7/123.         14,897
  185. Rappo Vincent                  72 Le Locle                   1:25.00,7  (1324)  7/124.         14,890
  186. Kovacs Béla, Minusio           64 VIRTUS Locarno             1:25.16,8  (1568)  7/125.         14,843
  187. Wilz Gerold                    66 Bülach                     1:25.20,3  (1417)  7/126.         14,833
  188. Lungo Angelo                   67 Lugano                     1:25.24,3  (1537)  7/127.         14,822
  189. Rohrer René                    53 Chur                       1:25.26,1  (1337)  8/53.          14,816
  190. Finali Mario, I-Luino (VA)     51 ARL Luuino                 1:25.28,0  (1136)  8/54.          14,811
  191. Sgaramella Giovanni, I-Zibido  55 Atletica Ambrosiana        1:25.30,2  (1470)  8/55.          14,805
  192. Zurmühle Roberto               61 Bellinzona                 1:25.31,7  (1433)  7/128.         14,800
  193. Cabassi Gianfranco             66 I-Tirano (SO)              1:25.35,3  (1527)  7/129.         14,790
  194. Rummel Erwin, D-Baienfurt      50 LG Welfen                  1:25.39,5  (1567)  8/56.          14,778
  195. Jucker Thomas                  59 Bonstetten                 1:25.43,6   (525)  8/57.          14,766
  196. Fuller Andrew                  73 Zürich                     1:25.47,3  (1664)  7/130.         14,755
  197. Gareth Williams                72 Zürich                     1:25.48,4  (1663)  7/131.         14,752
  198. Novelli Marco, I-Piaggio-Valma 74 G.A. Fiamme Gialle         1:25.49,3  (1284)  7/132.         14,750
  199. Scuri Marco, I-Ponterania (BG) 58 Marathon Team Martinengo   1:25.50,3   (575)  8/58.          14,747
  200. Helios Klaus                   57 D-Sigmaringen              1:25.51,2  (1189)  8/59.          14,744
  201. Marbach Jürg, Ettiswil         49 Tri Club Sursee            1:25.54,7  (1256)  9/7.           14,734
  202. Caccia Bruno                   58 Bellinzona                 1:25.59,9  (1067)  8/60.          14,719
  203. Hoyler Rudolf, D-Leonberg      57 LT Höfingen                1:26.01,2  (1199)  8/61.          14,716
  204. Meyer Nikos, Benglen           73 LC Turicum                 1:26.04,0  (1825)  7/133.         14,708
  205. Kemmethmüller Johann, D-Aurach 58 TSV Dinkelbühl             1:26.06,5  (1682)  8/62.          14,701
  206. Halter Markus                  67 Berneck                    1:26.09,7  (1181)  7/134.         14,691
  207. Sartori Vito, I-Morosolo (VA)  52 CRAL Aermacchi Venegono    1:26.17,8  (1560)  8/63.          14,668
  208. Kuster Hannes, Diepoldsau      65 Mila Rheintal              1:26.19,9  (1228)  7/135.         14,662
  209. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San 59 U.S.O.                     1:26.20,8   (543)  8/64.          14,660
  210. Cerutti Marco, Bellinzona      52 Runners Club Bellinzona    1:26.21,8  (1651)  8/65.          14,657
  211. Barozzi Riccardo, I-Luino      66 Verbano Nuoto Triathlon L  1:26.22,6  (1519)  7/136.         14,655
  212. Sacchetto Flavio, I-Varallo Po 68 GS Gravellona VCO          1:26.23,3   (583)  7/137.         14,653
  213. Binetti Marco, I-Concesio (BS) 72 Atl. Lumezzane Frabosk     1:26.23,9  (1046)  7/138.         14,651
  214. Lechmann Georg                 47 Gelfingen                  1:26.25,2   (509)  9/8.           14,647
  215. Maspoli Edy, Sorengo           50 Triathlon Lugano           1:26.26,8  (1262)  8/66.          14,643
  216. Adam Andreas, D-Gernsbach      66 USC Freiburg               1:26.27,4  (1002)  7/139.         14,641
  217. Rechtsteiner Stefan            62 D-Lindau                   1:26.28,7   (594)  7/140.         14,638
  218. Caretti Roberto, I-Intra-Verba 65 Marathon Verbania          1:26.34,5  (1078)  7/141.         14,621
  219. Carniselli Christian, I-Milano 71 Pro Patria Milano Triathl  1:26.35,5  (1079)  7/142.         14,618
  220. Pigozzi Carlo, I-Gerenzano/VA  52 PGS Running                1:26.36,5  (1863)  8/67.          14,616
  221. Reinmann Jakob, Graben         57 STB Bern                   1:26.38,0  (1327)  8/68.          14,611
  222. Guzevic Armando, A-Hard, Vorar 63 LSG Voralberg              1:26.48,2  (1765)  7/143.         14,583
  223. Pittet Thierry                 66 Gordevio                   1:26.52,0  (1311)  7/144.         14,572
  224. Zianni Raffaele, I             60 GS AVIS Gambolo'           1:26.54,7  (1427)  7/145.         14,565
  225. Kolb Hubert, D-Argenbühl-Eisen 48 TV Eisenharz               1:26.56,7  (1715)  9/9.           14,559
  226. Moser Harald, D-Bankholzen     68 LG Hegau-Bodensee          1:26.58,9  (1276)  7/146.         14,553
  227. Caccia Roberto, I-Ponte S. Pie 57 Atletica Presezzo          1:27.03,4  (1889)  8/69.          14,540
  228. Orlandi Roberto, I-Gallarate   56 Runner's Valbossa          1:27.07,5  (1703)  8/70.          14,529
  229. Tremp Stefan, Schänis          81 LG Benken                  1:27.08,7  (1399)  11/1.          14,526
  230. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü  55 MTG Wangen im Allgaü       1:27.15,8  (1744)  8/71.          14,506
  231. Boccadoro Marco, Verscio       54 SPL                        1:27.23,1  (1755)  8/72.          14,486
  232. Sacher Christian, Altdorf UR   56 Altdorf                    1:27.38,4  (1896)  8/73.          14,444
  233. Leidi Gianpiero                63 I-Stresa                   1:27.39,0  (1837)  7/147.         14,442
  234. Bieri Paolo, Minusio           74 Soc. Canottieri Locarno    1:27.40,4  (1044)  7/148.         14,438
  235. Stiefel Helmut, D-Hergatz      54 MTG Wangen                 1:27.44,6  (1746)  8/74.          14,427
  236. Henggeler Daniel               72 Rothenburg                 1:27.45,2  (1192)  7/149.         14,425
  237. Ackermann Kurt, Mels           60 TV Mels                    1:27.46,0  (1759)  7/150.         14,423
  238. Pfeiffer Stefan, D-Bad Wurzach 52 LJG - Unterschwarzach      1:27.46,7  (1717)  8/75.          14,421
  239. Grando Enzo, I                 56 Pro Patria Milano Triathl  1:27.52,1  (1454)  8/76.          14,406
  240. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv 67 USC Marathon Verbania      1:28.02,0   (535)  7/151.         14,379
  241. Martinella Daniele, I-Oggebbio 70 VSC Marathon Verbania      1:28.03,0   (536)  7/152.         14,376
  242. Andorno Umberto, I-Villadossol 35 AS Caddese                 1:28.04,7  (1009)  10/4.          14,372
  243. Croce Carlo, I-Milano          56 La Michetta                1:28.18,4  (1781)  8/77.          14,335
  244. Vanbianchi Carmelo, Castione   47 Podistica Claro            1:28.21,7  (1403)  9/10.          14,326
  245. Hammer Gerhard                 56 D-Sigmaringen              1:28.28,2  (1182)  8/78.          14,308
  246. Thaler Matthias, D-Aulendorf   66 Schussental Yetis          1:28.31,8  (1511)  7/153.         14,298
  247. Pedroni Maurizio, Riazzino     52 Cannero Sportiva           1:28.32,8   (534)  8/79.          14,296
  248. Calderone Calogero, I-Garbagna 63 Friesian Team              1:28.34,7  (1500)  7/154.         14,291
  249. Gisler Werner                  57 Altdorf UR                 1:28.37,7  (1819)  8/80.          14,283
  250. Schaugg Willi, D-Langenargen   63 TV Kressbronn              1:28.38,5  (1518)  7/155.         14,280
  251. Pels Hans, D-Rheinfelden       58 LCM Rheinfelden            1:28.39,1  (1302)  8/81.          14,279
  252. Ballerini Pierangelo, I-Olgiat 48 Società Oltronese          1:28.40,6  (1898)  9/11.          14,275
  253. Froidevaux Pierre-André, Biel/ 47 Cross-Club Nidau           1:28.41,5  (1148)  9/12.          14,272
  254. D'Alfonso Giuseppe, I-Brugheri 48 La Michetta                1:28.46,5  (1783)  9/13.          14,259
  255. Buono Giuseppe, I-Milano       48 La Michetta                1:28.48,2  (1780)  9/14.          14,254
  256. Russo Giuseppe, I-Ciserano (BG 60 Atl. Ciserano              1:28.49,2  (1348)  7/156.         14,252
  257. Guizzetti Adriano, I-Cannero ( 69 Cannero Sportiva           1:28.50,3  (1178)  7/157.         14,249
  258. Castelletti Emilio, I-Clusone/ 59 La Torre                   1:28.58,3  (1849)  8/82.          14,227
  259. Büchel Werner                  52 FL-Ruggell                 1:29.00,4  (1062)  8/83.          14,222
  260. Bernhauser Siegfried, A-Dornbi 71 WSV Zumtobel               1:29.05,7  (1524)  7/158.         14,208
  261. Balestra Giorgio, I-Cesate MI  61 Friesaian Team Mi 477      1:29.07,9  (1501)  7/159.         14,202
  262. Bersacola Dino, Claro          49 GAB Bellinzona             1:29.08,9  (1041)  9/15.          14,199
  263. Pittaluga Fabio, Arogno        65 Guardie di Confine         1:29.13,7  (1310)  7/160.         14,186
  264. Schiller Peter Jun., Affoltern 67 Hochwacht Zug              1:29.15,0  (1710)  7/161.         14,183
  265. Bertch Ferdinand, A-Frastanz   52 LSV Feldkirch              1:29.15,8  (1571)  8/84.          14,181
  266. Schirmer Fritz, D-Wangen / All 56 SG Schomburg               1:29.18,1  (1753)  8/85.          14,175
  267. Marconcini Franco, I-Bergamo   64 Amatori Lazzaretto         1:29.19,6  (1854)  7/162.         14,171
  268. Zappella Marzio                68 Cinuos-chel                1:29.22,7  (1424)  7/163.         14,163
  269. Albergati Nicola               68 Sementina                  1:29.27,2  (1008)  7/164.         14,151
  270. Canonica Gianni, Bidogno       55 USC Capriaschese           1:29.28,1  (1074)  8/86.          14,148
  271. Albergati Edo, Caslano         43 Centro Cristiano Breganzo  1:29.30,6  (1631)  9/16.          14,142
  272. Mäder Anton, Fribourg          70 CA Belfaux                 1:29.34,1  (1248)  7/165.         14,133
  273. Ferrari Bruno                  51 I-Cosio Valtellino         1:29.38,9   (519)  8/87.          14,120
  274. Berger Gerhard, Hägendorf      54 SLVS                       1:29.39,5  (1037)  8/88.          14,118
  275. Permle Fabio, I-Varallo Pombia 69 GS Gravellono VCO          1:29.40,8   (584)  7/166.         14,115
  276. Stampanoni Sergio, Sala Capria 49 USC Capriaschese           1:29.42,6  (1382)  9/17.          14,110
  277. Cantaluppi Marco, I-Fenegrò/CO 77 PGS Running                1:29.43,4  (1867)  7/167.         14,108
  278. Gagliardi Gianfilippo, I-Verba 52 Marathon Verbania          1:29.44,3   (545)  8/89.          14,106
  279. Spinelli Guido, Taverne        68 SAM Massagno               1:29.46,5  (1848)  7/168.         14,100
  280. Dellea Daniele, Solduno        71 Soc. Canottieri Locarno    1:29.47,5  (1115)  7/169.         14,097
  281. Cedrola Francesco, I-Cesate (M 61 Friesian Team              1:29.48,5  (1445)  7/170.         14,095
  282. Congia Fernando, I-Cesate (MI) 54 Friesian Team              1:29.51,1  (1446)  8/90.          14,088
  283. Rossini Umberto, Arbedo        49 Runner's Club Bellinzona   1:29.51,6  (1342)  9/18.          14,087
  284. Oriani Marco, I-Canergrate (MI 72 Podistica Amici del Rocco  1:29.54,1  (1289)  7/171.         14,080
  285. Bernasconi Vittorio            53 Bellinzona                 1:29.55,6  (1039)  8/91.          14,076
  286. Palmulli Daniele, I-Milano     60 Propatria Pierrel Milano   1:30.01,6  (1509)  7/172.         14,061
  287. Zinniker Stefan, Strengelbach  66 TRI club Zofingen          1:30.05,8  (1690)  7/173.         14,050
  288. Iraci Pietro, I-Motta Visconti 60 Rho Triathlon              1:30.08,3  (1846)  7/174.         14,043
  289. Savoretti Giovanni, I-Cesate ( 49 Friesian Team              1:30.12,4  (1468)  9/19.          14,033
  290. Sartori Gianfranco, Locarno    37 VIRTUS Locarno             1:30.13,7  (1364)  10/5.          14,029
  291. Greco Giuseppe, I-Mozzate/CO   55 Forza e Coraggio Milano    1:30.17,0  (1564)  8/92.          14,021
  292. König Christian                72 Gordola                    1:30.20,2  (1220)  7/175.         14,012
  293. Giannini Filippo, I-Bareggio   61 Sis atletica 86            1:30.21,4  (1723)  7/176.         14,009
  294. Pianta Mauro                   66 I-Tirano                   1:30.22,6  (1541)  7/177.         14,006
  295. Torriani Luca                  79 Lugano                     1:30.23,9  (1396)  7/178.         14,003
  296. Piganzoli Maurizio, I-Cosio Va 54 GS Valgerola               1:30.25,0   (512)  8/93.          14,000
  297. Kurath Daniel, Wichtrach       59 STB Bern                   1:30.26,3  (1226)  8/94.          13,997
  298. Mazzoni Mario, I-Cosio Valtell 49 G.S. Valgerola             1:30.27,9   (506)  9/20.          13,993
  299. Kurath Jürg, Chur              52 GG Chur                    1:30.28,9  (1847)  8/95.          13,990
  300. De Lorenzo Luca, I-Morbegno    61 CSI Morbegno               1:30.39,1  (1496)  7/179.         13,964
  301. Gesualdo Edoardo, Morbio Infer 61 SVAM                       1:30.42,9    (82)  7/180.         13,954
  302. Roulet Jean Rémy               60 Genève                     1:30.45,1  (1464)  7/181.         13,948
  303. Pisanello Sergio, I            58 Pro Patria Milano Triathl  1:30.47,5  (1473)  8/96.          13,942
  304. Mandrini Angelo, I-Frassinello 65 Alex Team                  1:30.49,9  (1801)  7/182.         13,936
  305. Fransioli Remo, Prato (Leventi 42 SLVS                       1:30.51,1  (1143)  9/21.          13,933
  306. Perego Carlo, I-Merate         37 P.L. Cernuschese           1:30.53,7   (576)  10/6.          13,926
  307. Belperio Nazzareno, Faido-Polm 61 US Mairengo                1:30.55,7  (1033)  7/183.         13,921
  308. Carnemolla Giovanni, I-Varese  51 CRAL Aermacchi Venegono    1:30.58,0  (1551)  8/97.          13,915
  309. Koch Stephan, Melide           69 SAP                        1:31.06,3  (1216)  7/184.         13,894
  310. von Niederhäusern Luka, Oberbo 74 TSV Frauenkappelen         1:31.07,6  (1410)  7/185.         13,891
  311. Schmid Max                     48 Ennetbaden                 1:31.08,9  (1368)  9/22.          13,888
  312. Baudois Jean                   56 Lugano                     1:31.10,7   (513)  8/98.          13,883
  313. Tadini Luca                    69 I-Galliate                 1:31.15,7  (1389)  7/186.         13,870
  314. Ardizzone Emilio, I-Bergamo    71 C.U.S. Bergamo             1:31.17,0  (1484)  7/187.         13,867
  315. Zürcher Beat                   53 Schüpfen                   1:31.22,3  (1806)  8/99.          13,854
  316. Berri Omar, Gordola            82 Soc. Canottieri Locarno    1:31.23,3  (1040)  11/2.          13,851
  317. Fraschini Angelo               48 Morbio Inferiore           1:31.30,4  (1145)  9/23.          13,833
  318. Vanotti Bruno, I-Bergamo       57 Amatori Lazzaretto         1:31.31,2  (1890)  8/100.         13,831
  319. Zanolari Reto                  63 Bellinzona                 1:31.36,4  (1423)  7/188.         13,818
  320. Lötscher Daniel                64 Paspels                    1:31.43,3   (517)  7/189.         13,801
  321. Mandelli Edoardo               55 I-Ponte San Pietro         1:31.44,6  (1888)  8/101.         13,798
  322. Porlanco José                  65 Bülach                     1:31.50,4  (1315)  7/190.         13,783
  323. Cassano Michele                67 I-Cannobio                 1:31.53,4   (501)  7/191.         13,776
  324. Cogliati Andrea, I-Verbania    62 Amatori Verbania           1:31.57,9  (1821)  7/192.         13,764
  325. Schuler Bernhard               67 Seedorf UR                 1:32.00,8  (1830)  7/193.         13,757
  326. Gaiani Sergio, I-Comerio       54 CRAL Aermacchi Venegono    1:32.02,6  (1554)  8/102.         13,753
  327. Sala Mario, I-Caloziocorte     42 Atl. Lecco Colombo Costru  1:32.04,5  (1613)  9/24.          13,748
  328. Zipfel Peter                   61 D-Freiburg Kappel          1:32.10,1  (1775)  7/194.         13,734
  329. Colnaghi Pierlangelo, I-Cantù  56 Atl. S. Marco              1:32.11,0  (1548)  8/103.         13,732
  330. Furlini Lorenzo                64 I-Verbania Pallanza        1:32.12,1  (1841)  7/195.         13,729
  331. Robadey Valerio                73 Caslano                    1:32.16,2  (1333)  7/196.         13,719
  332. Totolo Marcello, I-Verbania    48 Soc. Canottieri Intra      1:32.18,1  (1397)  9/25.          13,714
  333. Bozzetti Paolo, I-Candoglia di 62 GS Gravellona VCO          1:32.23,9  (1818)  7/197.         13,700
  334. Froesch Reto, Ascona           53 SPL                        1:32.25,6  (1756)  8/104.         13,696
  335. Redaelli Marco, I-Monza (MI)   63 Forti e Liberi Monza       1:32.27,1  (1325)  7/198.         13,692
  336. Balestra Mattia, Bellinzona    73 SAB Bellinzona             1:32.29,3  (1025)  7/199.         13,686
  337. Reimann Jürgen, D-VS-Marbach   52 LSG Donaueschingen         1:32.30,9  (1570)  8/105.         13,682
  338. Landtwing Andreas              60 Oetwil am See              1:32.37,2  (1231)  7/200.         13,667
  339. Rusterholz Martin              70 Zufikon                    1:32.38,3  (1351)  7/201.         13,664
  340. Harb Peter, Allenwinden        66 UWA Tri Club               1:32.39,3  (1185)  7/202.         13,662
  341. Winkler Jörg                   68 D-Sigmaringen              1:32.39,4  (1418)  7/203.         13,662
  342. Sarcinelli Luigi               47 I-Domodossola              1:32.41,7  (1856)  9/26.          13,656
  343. Gebhardt Klaus, D-Göttlishofen 49 TV Isng                    1:32.43,0  (1751)  9/27.          13,653
  344. Pernstich Ruedi, Widnau        66 Mila Rheintal              1:32.43,7  (1712)  7/204.         13,651
  344. Simoni Claudio, Gordola        51 SAG Gordola                1:32.43,7  (1787)  8/106.         13,651
  346. Martignoli Roberto             67 Lodrino                    1:32.44,9  (1259)  7/205.         13,648
  347. Bussi Roberto, I-Verbania      56 Amatori Verbania           1:32.46,0  (1820)  8/107.         13,645
  348. Soldati Walter, Morbio Inferio 51 SPL                        1:32.46,8  (1897)  8/108.         13,643
  349. Bolsinger Kuno, D-Wurmlingen   46 Tuttlinger Sportfreunde    1:32.47,3  (1680)  9/28.          13,642
  350. König Peter                    73 Oberbottigen               1:32.49,6  (1221)  7/206.         13,637
  351. Acerbi Gianpiero, I            55 Pro Patria Milano Triathl  1:32.52,1  (1001)  8/109.         13,630
  351. Rütten Frank                   71 D-Lörrach                  1:32.52,1  (1352)  7/207.         13,630
  353. Locarnini Fabio                49 Monte Carasso              1:32.53,8  (1694)  9/29.          13,626
  354. Bergler Hans, D-Grünkraut      56 SV Vogt                    1:32.56,0  (1577)  8/110.         13,621
  355. Milani Renato                  54 Cugnasco                   1:32.56,4  (1271)  8/111.         13,620
  356. Soggia Mauro, I-Verbania       52 GS Gravellona              1:32.57,6  (1375)  8/112.         13,617
  357. Pagnoncelli Luigi, I-Ciserano  55 Atl. Ciserano              1:32.59,0  (1293)  8/113.         13,614
  358. Airoldi Giancarlo, Riazzino    51 Riazzino                   1:33.03,2  (1800)  8/114.         13,603
  359. Danioth Franz, Andermatt       48 AR Andermatt               1:33.04,0   (508)  9/30.          13,601
  360. Ramoni Luca, I-Arizzano        76 GS Gravellona              1:33.17,1  (1323)  7/208.         13,570
  361. Caflisch Felix                 55 Trin Mulin                 1:33.28,7  (1069)  8/115.         13,541
  362. Cristoforoni Paolo, I-Luino    64 Verbano Nuoto Triathlon L  1:33.35,2  (1520)  7/209.         13,526
  363. Ferrando Guglielmo, I-Verbania 53 Amatori Verbania           1:33.36,8  (1872)  8/116.         13,522
  364. Bricker Peter                  38 Rümlang                    1:33.38,4  (1060)  10/7.          13,518
  365. Basilico Ezio, I-Cesate (MI)   56 Friesian Team              1:33.39,1  (1438)  8/117.         13,516
  366. Motichiari Giuseppe            61 I-Machirolo                1:33.41,8   (578)  7/210.         13,510
  367. Caccia Claudio                 56 Bellinzona                 1:33.45,1  (1068)  8/118.         13,502
  368. Vetti Ottavio                  51 St. Moritz                 1:33.45,2  (1407)  8/119.         13,502
  369. Büchler Daniele                52 Camorino                   1:33.46,7  (1063)  8/120.         13,498
  370. Lazzarin Ermanno, I-Greco      55 Road Runners Club M        1:33.46,8  (1575)  8/121.         13,498
  371. Kuhn Bernard, Bolligen         47 STB Bern                   1:33.48,0  (1225)  9/31.          13,495
  372. Andreotti Sergio               58 Giubiasco                  1:33.48,2  (1012)  8/122.         13,495
  373. Nutt Robert                    60 Chur                       1:33.48,7  (1882)  7/211.         13,493
  374. Bischofberger Max, D-Wangen    51 SV Deuchelried             1:33.49,2  (1576)  8/123.         13,492
  375. Fries Luc                      60 I-Milano                   1:33.52,0  (1817)  7/212.         13,485
  376. Carafa Roberto, Berikon        41 LE Berikon                 1:33.52,8  (1264)  9/32.          13,484
  377. Demaldé Enrico, I-Lecco        48 Atl. Lecco Colombo Costru  1:33.54,0   (507)  9/33.          13,481
  378. Russo Pantaleone, I-Cittiglio  60 Soc. Atl. Verbano          1:33.55,0  (1350)  7/213.         13,478
  379. Wartmann Beat, Horgen          51 SSC Langnau                1:34.00,6  (1413)  8/124.         13,465
  380. Pasotti Santo, I-Concesio      46 Atl. Lumezzane             1:34.00,7   (577)  9/34.          13,465
  381. Sabato Oliviero, I-Cinisello B 61 Propatria - Milano         1:34.01,4   (510)  7/214.         13,463
  382. Testa Giulio, I-Limido Comasco 40 Forza e Coraggio-Milano    1:34.01,7  (1602)  9/35.          13,462
  383. Kleiner Karl-Wilhelm           67 D-Sigmaringen              1:34.02,6  (1214)  7/215.         13,460
  384. Tanadini Stefano, Losone       79 San Giorgio                1:34.04,4  (1771)  7/216.         13,456
  385. Comolli Giorgio                56 I-Casciago (VA)            1:34.04,9  (1093)  8/125.         13,455
  386. Mora Giorgio                   51 Pregassona                 1:34.06,1  (1273)  8/126.         13,452
  387. Sanna Daniele, Claro           65 Vis Nova                   1:34.11,1  (1467)  7/217.         13,440
  388. Vaucher Denis, Genève          61 UGS Athlétisme             1:34.12,6  (1404)  7/218.         13,436
  389. Candolfi Nelson, Gordola       59 SAG Gordola                1:34.13,9  (1073)  8/127.         13,433
  390. Pellegrini Luigi, S. Pietro    44 SA Stabio                  1:34.16,1  (1301)  9/36.          13,428
  391. Baumgartner Jürg, Stettlen     52 STB Bern                   1:34.17,4  (1030)  8/128.         13,425
  392. Kobelt Kuno                    39 Marbach SG                 1:34.20,7   (119)  10/8.          13,417
  393. Schallner Tone, A-Bregenz      63 ULC Brudenz                1:34.21,6  (1767)  7/219.         13,415
  394. Guglielmetti Antonio, I-Verban 46 Amatori Verbania           1:34.22,2  (1855)  9/37.          13,414
  395. Giacobbe Antonino              45 I-Brezzo di Bedero         1:34.23,2  (1160)  9/38.          13,411
  396. Bellucco Ezio, I               61 Pro Patria Milano Triathl  1:34.24,4  (1032)  7/220.         13,408
  397. Konegen Thomas, D-VS-Villingen 54 FC Unterkirchnach          1:34.27,3  (1563)  8/129.         13,401
  398. Adam Kai, D-Gernsbach          76 TV Gernsbach               1:34.28,1  (1003)  7/221.         13,400
  399. Furlan Ivan, Brissago          77 TDM                        1:34.29,3  (1449)  7/222.         13,397
  400. Oliva Giorgio                  74 I-Verbania                 1:34.36,7   (524)  7/223.         13,379
  401. Griggio Cristiano, I-Agra      72 Pro Patria Milano Triathl  1:34.38,0  (1173)  7/224.         13,376
  402. Hassa Mark                     75 D-Sigmaringen              1:34.40,2  (1711)  7/225.         13,371
  403. Maddalena Enrico, Monte Carass 44 CO UTOE Bellinzona         1:34.41,3  (1247)  9/39.          13,368
  404. Dudicum Manfred, D-Friedrichsh 55 TV Kressbronn              1:34.41,8  (1580)  8/130.         13,367
  405. Vicario Marco                  67 I-Azzate (VA)              1:34.42,8   (216)  7/226.         13,365
  406. Mencacci Giovanni, Pregassona  66 SSR Gaggio                 1:34.43,8  (1267)  7/227.         13,363
  407. Gäumann Walter, Riedbach-Bern  68 TSV Frauenkappelen         1:34.45,3  (1154)  7/228.         13,359
  407. Mazzucchelli Michele           71 Gentilino                  1:34.45,3  (1263)  7/228.         13,359
  409. Fraquelli Giancarlo, I-Castigl 62 Athletic Team Lario        1:34.48,0  (1144)  7/230.         13,353
  410. Müller Wolfang, D-Stetten      58 Tria Sigmaringen           1:34.49,6  (1578)  8/131.         13,349
  411. Moebius Marco                  61 Gordola                    1:34.50,6  (1272)  7/231.         13,347
  412. Sciani Enrico                  55 I-Chiuro (SO)              1:34.52,3  (1591)  8/132.         13,343
  413. Böhler Maurice                 77 D-Steinen                  1:34.57,5  (1051)  7/232.         13,330
  414. Stoeckli Patrick               58 Pfäffikon SZ               1:34.59,8  (1384)  8/133.         13,325
  415. Wenger Beat, Bern              49 STB                        1:35.00,4  (1727)  9/40.          13,324
  416. Lucini Andrea, I-Bareggio      73 Ondaverde Triathlon Corbe  1:35.05,2  (1724)  7/233.         13,312
  417. Piga Giuseppe                  56 I-Falmenta (VB)            1:35.09,7  (1307)  8/134.         13,302
  418. Schmid Christian               67 Hägglingen                 1:35.11,8  (1367)  7/234.         13,297
  419. Guida Gioacchino, Tenero       59 SAG Gordola                1:35.15,3  (1176)  8/135.         13,289
  420. Gamma Peter, Steinen           50 LR Steinen                 1:35.21,1  (1893)  8/136.         13,275
  421. Donofrio Giuseppe              61 Locarno                    1:35.23,6  (1645)  7/235.         13,270
  422. Nervi Luigi, I-Ciserano (BG)   57 Atl. Ciserano              1:35.26,2  (1280)  8/137.         13,264
  423. Weber Robin                    63 D-Sigmaringen              1:35.29,3  (1415)  7/236.         13,256
  424. Gilli Christian                36 Splügen                    1:35.29,9   (579)  10/9.          13,255
  425. Steiner Jürg                   64 Tegna                      1:35.31,3  (1383)  7/237.         13,252
  426. Vanza Fabiano                  58 Giubiasco                  1:35.32,5  (1654)  8/138.         13,249
  427. Demontis Costantino            46 I-Crevoladossola           1:35.32,6   (548)  9/41.          13,249
  428. Costa Enrico, I                79 GS AVIS Gambolo'           1:35.33,3  (1101)  7/238.         13,247
  429. Foletti Marco                  53 Lugano                     1:35.34,3  (1141)  8/139.         13,245
  430. Mergozzi Cristiano             79 I-Verbania                 1:35.35,2  (1840)  7/239.         13,243
  431. Pfeiffer Klaus                 58 Lommiswil                  1:35.42,3  (1667)  8/140.         13,226
  432. Gambetta Gualtiero             60 I-Morbegno                 1:35.43,8   (503)  7/240.         13,223
  433. Thomas Joachin                 65 D-Berlin                   1:35.57,7  (1661)  7/241.         13,191
  434. Roesti Gregor, Aarau           75 Skywalkers                 1:36.00,4  (1336)  7/242.         13,185
  435. Morandi Sandro, I-Luino (VA)   54 ARL Luino                  1:36.06,4  (1274)  8/141.         13,171
  436. Grabher Dietmar, A-Dornbirn    60 WSV Zumtobel               1:36.07,5  (1525)  7/243.         13,169
  437. Gäumann Werner                 70 Bern                       1:36.12,5  (1155)  7/244.         13,157
  438. Beltrami Michel                67 Minusio                    1:36.25,8  (1656)  7/245.         13,127
  439. Wermeille Pierre-Louis, Biel/B 51 CC Nidau                   1:36.27,5  (1416)  8/142.         13,123
  440. Unger Thorsten, D-Stetten      68 Tria Sigmaringen           1:36.28,2  (1517)  7/246.         13,122
  441. Oleari Gianni, I-Milano        47 Road Runners Club M        1:36.31,3  (1611)  9/42.          13,114
  442. Tanadini Lorenzo, Losone       83 Soc. Canottieri Locarno    1:36.34,5  (1390)  11/3.          13,107
  443. Della Mora Arm.                48 I-Cannobio                 1:36.35,7  (1114)  9/43.          13,105
  444. Muster Philippe, Aarau         74 Skywalkers                 1:36.38,1  (1279)  7/247.         13,099
  445. Zazzaron Adriano               ?? I-Induno Olona             1:36.40,0  (1833)  9/44.          13,095
  446. Canova Roberto, Vacallo        56 SAV Vacallo                1:36.42,0  (1075)  8/143.         13,090
  447. Lehmann Thomas                 45 Orselina                   1:36.44,2  (1660)  9/45.          13,085
  448. Bitterwolf Hermann, D-Bad Wurz 52 LJG - Unterschwarzach      1:36.46,1  (1716)  8/144.         13,081
  449. Zueger Reto                    69 Bellinzona                 1:36.47,7  (1671)  7/248.         13,077
  450. Villa Marcello                 56 I-Sesto San Giovanni       1:36.49,4  (1594)  8/145.         13,074
  451. Raffanini Fiorenzo, I-Verbania 64 Castellania                1:36.49,6  (1321)  7/249.         13,073
  452. Turconi Mario                  55 I-Villa Guardia            1:36.50,1  (1581)  8/146.         13,072
  453. Tomaselli Carlo, I-Stezzano/BG 44 Amatori Lazzaretto BG      1:36.52,1  (1873)  9/46.          13,068
  454. Soldi Franco, I-Verbania Intra 45 Amatori Verbania           1:36.57,3  (1376)  9/47.          13,056
  455. Burri Christian, Kilchberg     53 SSC Langnau                1:37.05,8  (1770)  8/147.         13,037
  456. Carpentieri Sebastiano, Campio 39 Pol. Campionese            1:37.08,9  (1080)  10/10.         13,030
  457. Santamaria Claudio             60 Cugnasco                   1:37.13,1  (1359)  7/250.         13,021
  458. Finotti Daniele, I-Milano      55 Michetta                   1:37.16,0  (1782)  8/148.         13,014
  459. Stader Karl                    55 D-Bornheim                 1:37.18,2  (1380)  8/149.         13,009
  460. Zanin Luigino, I-Cossatoq      62 Cedas Lancia               1:37.20,1   (564)  7/251.         13,005
  461. Anelli Flavio                  54 Camorino                   1:37.21,1  (1015)  8/150.         13,003
  462. Bolgeri Giuseppe, I-Viggiù     47 CRAL Aaermacchi Venegono   1:37.21,8  (1595)  9/48.          13,001
  463. Boillot Joakim                 71 Le Vaud                    1:37.23,1  (1440)  7/252.         12,998
  464. Donati Gianni                  48 Vaglio                     1:37.28,6  (1123)  9/49.          12,986
  465. Flammini Emidio, I-Ciserano (B 57 Atl. Ciserano              1:37.29,3  (1137)  8/151.         12,984
  466. Ferrara Marino, I-Verbania     46 Amatori Verbania           1:37.30,3  (1885)  9/50.          12,982
  467. Corna Gian Franco, I-Ciserano  57 Atl. Ciserano              1:37.31,8  (1098)  8/152.         12,979
  468. Casero Giulio                  49 I-Legnano                  1:37.34,0  (1082)  9/51.          12,974
  469. Rau Armin                      70 D-Ravensburg               1:37.35,9  (1734)  7/253.         12,970
  470. Huber Kurt                     48 St. Moritz                 1:37.40,1  (1200)  9/52.          12,961
  471. Sansilicio Nico, I-Monza       80 Forti e Liberi Monza       1:37.43,9  (1358)  11/4.          12,952
  472. Flores Luigi                   48 I-Desio (MI)               1:37.45,0  (1138)  9/53.          12,950
  473. Guidotti Pier Giorgio, Sementi 52 GS Molinera                1:37.52,7  (1177)  8/153.         12,933
  474. Di Mitri Sandro                79 Rothenburg                 1:37.53,5  (1117)  7/254.         12,931
  475. Mondin Fabio                   68 Monte Carasso              1:37.55,3  (1713)  7/255.         12,927
  476. Ottinger Peter, D-Wangen       48 MTG Wangen                 1:37.56,0  (1681)  9/54.          12,925
  477. Coniglio Roberto               67 I-Gironico                 1:38.05,7   (556)  7/256.         12,904
  478. Dal Pozzo Marco, Viganello     51 UBS                        1:38.17,4  (1107)  8/154.         12,879
  479. Bruch Achim, D-Wangen/Primiswe 68 Voralberger Milch          1:38.18,3  (1523)  7/257.         12,877
  480. Culetta Rosario, I             62 GS AVIS Gambolo'           1:38.20,5  (1104)  7/258.         12,872
  481. Baldini Mario, Locarno         47 SPL Locarnese              1:38.21,3  (1776)  9/55.          12,870
  482. Bosio Santo, I-Peia/BG         45 Della Torre                1:38.24,3  (1857)  9/56.          12,863
  483. Rubertà Giovanni, I-Verbania T 58 Amatori Verbania           1:38.27,4  (1895)  8/155.         12,857
  484. Annaloro Vincenzo, Mendrisio   72 Vigor Ligornetto           1:38.33,9  (1016)  7/259.         12,843
  485. Naboni Marco                   64 I-Clivio (VA)              1:38.36,9   (154)  7/260.         12,836
  486. Benedetti Dario, Morbio Inferi 47 SPL                        1:38.40,6  (1034)  9/57.          12,828
  487. Bargellini Daniele, I-Cesate ( 57 Friesian Team              1:38.45,3  (1437)  8/156.         12,818
  488. Miccoli Marco                  59 I-Verbania                 1:38.47,9  (1842)  8/157.         12,812
  489. Spocci Raffaele                47 Bellinzona                 1:38.48,9  (1379)  9/58.          12,810
  490. Traversa Simone                73 I-Lentate sul Seveso       1:38.49,6  (1545)  7/261.         12,809
  491. Pagani Luca, I-Fenegrò/CO      57 PGS Running                1:38.50,4  (1864)  8/158.         12,807
  492. Quartieri Emilio, I-Arese (MI) 41 Road Runners Club M        1:38.56,0  (1612)  9/59.          12,795
  493. Vanerio Giorgio, I-Venegono In 68 Atletica Rovella SCA       1:39.02,8  (1792)  7/262.         12,780
  494. Stanga Pietro, Losone          67 San Lorenzo                1:39.05,1  (1773)  7/263.         12,775
  495. Scaccabarozzi Flavio           67 I-Lentate sul Seveso       1:39.08,0  (1544)  7/264.         12,769
  496. Lucchini Fausto                47 Gordola                    1:39.09,6  (1835)  9/60.          12,766
  497. Passerini Salvatore, I-Morbegn 60 CSI Morbegno               1:39.10,8  (1497)  7/265.         12,763
  498. Ponzio Waldo, Bellinzona       44 SSRG Gaggio                1:39.11,6  (1769)  9/61.          12,761
  499. Benazzo Roberto, I-Cosio Valte 60 CSI Morbegno               1:39.12,4  (1495)  7/266.         12,760
  500. Clerici Werner A., Rikon im Tö 42 TV Rikon                   1:39.14,1  (1091)  9/62.          12,756
  501. Kranz Gert                     57 FL-Nendeln                 1:39.15,8  (1223)  8/159.         12,752
  502. Voumard Pierre                 51 Muralto                    1:39.17,0  (1778)  8/160.         12,750
  503. Di Tondo Marco                 61 I-Como                     1:39.18,0  (1120)  7/267.         12,748
  504. Gelshorn Christoph, Vogorno    59 Triteam Sopraceneri        1:39.19,3  (1709)  8/161.         12,745
  505. Minoia Vincenzo                53 I-Arizzano                 1:39.25,9  (1457)  8/162.         12,731
  506. Luraschi Elio, Neggio          55 Neggio                     1:39.27,7  (1696)  8/163.         12,727
  507. Carbone Savino, I-Verbania     63 Amatori Verbania           1:39.34,3  (1884)  7/268.         12,713
  508. Deubelbeiss Hans, Thalwil      43 SSC Langnau                1:39.35,2  (1728)  9/63.          12,711
  509. Hirt Christian                 60 Rümlang                    1:39.36,1  (1194)  7/269.         12,709
  510. Stevanato Silvio, I-Albate     59 G.S.Tommy Sport            1:39.36,6  (1891)  8/164.         12,708
  511. Vella Bianchettino Nicola, I-L 79 PGS Running                1:39.38,1  (1862)  7/270.         12,705
  512. Cattaneo Roberto, I-Cesate (MI 63 Friesian Team              1:39.38,8  (1444)  7/271.         12,703
  513. Bonomi Claudio, Rivera         49 SAR Rivera                 1:39.39,8  (1054)  9/64.          12,701
  514. Maistrello Egidio, I-Cornaredo 42 Road Runners Milano        1:39.40,7  (1610)  9/65.          12,699
  515. Jelmoni Claudio, Brissago      59 SFG Brissago               1:39.41,5  (1796)  8/165.         12,697
  516. Messerli Mischa, Muralto       81 Soc. Canottieri Locarno    1:39.42,6  (1270)  11/5.          12,695
  517. Fonti Danilo                   55 Lugano                     1:39.43,7  (1142)  8/166.         12,693
  518. Giorgetti Fabio, Vernate       67 SAP Purasca                1:39.51,9  (1168)  7/272.         12,675
  519. Interlandi Vito, I             54 GS AVIS Gambolo'           1:39.56,8  (1202)  8/167.         12,665
  520. Graziani Claudio               54 CZ-Rijeka                  1:39.58,2  (1588)  8/168.         12,662
  521. Santoni Guido, I-Vertemate     64 PGS Running                1:39.59,0  (1870)  7/273.         12,660
  522. Tanadini Giovanni, Losone      51 Club S. Giorgio            1:40.00,0  (1772)  8/169.         12,658
  523. Ferraioli Prisco, I-Carugo CO  38 Amici dello Sport Briosco  1:40.01,1  (1618)  10/11.         12,656
  524. De Mey Eric, Purasca           65 SAP                        1:40.02,7  (1110)  7/274.         12,653
  525. Santini Giampiero, I-Varese    41 G.P. Castronno             1:40.04,8  (1362)  9/66.          12,648
  526. Lobsiger Konradin              46 Bosco Luganese             1:40.09,6  (1239)  9/67.          12,638
  527. Delfatti Angelo Maurizio, I-Ol 61 USO Oltrona                1:40.10,9   (518)  7/275.         12,635
  528. Guzzon Renzo, I-Lipomo         37 Athletic Team Lario        1:40.22,2   (511)  10/12.         12,612
  529. Bettinazzi Jürgen, A-Feldkirch 43 ULC Bludenz                1:40.24,0  (1043)  9/68.          12,608
  530. Albisetti Bruno, Morbio Inferi 64 SFG Morbio                 1:40.42,0  (1434)  7/276.         12,570
  531. Robl Rudolf                    47 Landquart                  1:40.44,5  (1334)  9/69.          12,565
  532. Leuenberger Walter, Gattikon   45 SSC Langnau                1:40.46,2  (1730)  9/70.          12,562
  533. Stefanicki François, Brissago  48 SFG Brissago               1:40.47,9  (1659)  9/71.          12,558
  534. Spichiger Armin                42 Bassersdorf                1:40.52,3  (1378)  9/72.          12,549
  535. De Monte Denis                 63 I-Ghirla Valganna (VA)     1:40.53,4  (1648)  7/277.         12,547
  536. Sbaraini Gianbattista          38 I-Lograto                  1:40.54,5  (1365)  10/13.         12,544
  537. Verga Eugenio, I-Cadorago      61 Tommy Sport                1:41.12,6  (1868)  7/278.         12,507
  538. Guffanti Ettore, I-Limido Coma 59 PGS Running                1:41.14,5  (1866)  8/170.         12,503
  539. Föhn Markus, Steinen           60 Läuferteam Steinen         1:41.16,5  (1894)  7/279.         12,499
  540. Kireev Alexandre               55 St-Sulpice VD              1:41.22,9  (1212)  8/171.         12,486
  541. Rossi Paolo                    59 I-Pallanzeno (VB)          1:41.25,3  (1341)  8/172.         12,481
  542. Brügger Paul, Thusis           53 LG Thusis                  1:41.27,4   (550)  8/173.         12,477
  543. Eisele Dieter                  ?? D-Aulendorf                1:41.37,9  (1532)  7/280.         12,455
  544. Caldelari Giorgio, Sorengo     72 Sorengo                    1:41.38,9   (538)  7/281.         12,453
  545. Poretti Giorgio, Lugano        39 SAM Massagno               1:41.41,2  (1763)  10/14.         12,448
  546. Infanti Silvano, Frauenkappele 60 TSV Frauenkappelen         1:41.44,3  (1737)  7/282.         12,442
  547. Cueni Grégoire, Tegna          50 Scorbatt dal Locarnes      1:41.45,9  (1447)  8/174.         12,439
  548. Piva Marrigo, I                48 GS AVIS Gambolo'           1:41.50,3  (1312)  9/73.          12,430
  549. Ringger Willy                  50 Neuheim                    1:41.52,4  (1843)  8/175.         12,426
  550. Belotti Antonio                74 Medoscio                   1:41.54,0   (560)  7/283.         12,422
  551. Heksch Ralph, Brissago         55 SFG Brissago               1:41.58,9  (1187)  8/176.         12,412
  552. Maggi Edy, Tesserete           35 USC Tesserete              1:42.01,6  (1251)  10/15.         12,407
  553. Masciorini Mauro, Agarone      56 Vis Nova                   1:42.03,2  (1260)  8/177.         12,404
  554. Oehry Ferdinand, A-Feldkirch   41 LSV Feldkirch              1:42.03,9  (1608)  9/74.          12,402
  555. Arnoldi Giuseppe, I-Ciserano ( 52 Atl. Ciserano              1:42.13,2  (1020)  8/178.         12,383
  556. Volonté Eugenio                54 I-Luino                    1:42.14,9  (1409)  8/179.         12,380
  557. Dini Marco, I-Malnate          54 CRAL Aermacchi Venegono    1:42.16,0  (1552)  8/180.         12,378
  558. Bonecchi Adalberto, I-Porto Ce 52 Atletica Arcisate          1:42.22,7  (1441)  8/181.         12,364
  559. Agnesi Enrico, I-Milano        48 N.Y. Road Runners Club     1:42.24,2  (1006)  9/75.          12,361
  560. Boschetti Tiziano              67 Rivera                     1:42.35,2  (1788)  7/284.         12,339
  561. von Aesch Franz                53 Davos Platz                1:42.39,0   (593)  8/182.         12,332
  562. Bava Carlo, I-Verbania Pallanz 55 Cover Sport e Sportivi     1:42.39,9  (1031)  8/183.         12,330
  563. Radolfi Fabrizio, I            54 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:42.41,3  (1320)  8/184.         12,327
  564. Dendena Angelo, I              67 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:42.42,4  (1116)  7/285.         12,325
  565. Marty Bruno, Steinen           53 Lauterteam Steinen         1:42.46,4  (1886)  8/185.         12,317
  566. Helfenstein Josef              50 Oberkirch LU               1:42.52,7  (1188)  8/186.         12,304
  567. Orsetti Paolo, I-Salussola     72 Ceoas Lancia               1:42.54,6   (561)  7/286.         12,300
  568. Kobel Kurt, Bern               52 SLVS                       1:42.56,8  (1215)  8/187.         12,296
  569. Mella Luca, Tenero             61 SAG Gordola                1:42.57,6  (1815)  7/287.         12,294
  570. Caretti Mario                  60 I-Verbania Unchio          1:42.58,3  (1443)  7/288.         12,293
  571. Bianchi Dante                  48 Locarno                    1:42.58,9  (1644)  9/76.          12,292
  572. Giardiello Antonio             63 Schaffhausen               1:43.01,2  (1165)  7/289.         12,287
  573. Vetter Mike                    67 Zürich                     1:43.05,4  (1707)  7/290.         12,279
  574. Mitra Giorgio, I-Lomazzo       65 PGS Running                1:43.08,6  (1869)  7/291.         12,273
  575. Fondacaro Fabio                71 I-Domodossola              1:43.21,6  (1794)  7/292.         12,247
  576. Benninger Ernst, Gattikon      45 SSC Langnau                1:43.24,3  (1731)  9/77.          12,241
  577. Introzzi Sergio                65 I-Como                     1:43.26,2   (554)  7/293.         12,238
  578. Maggini Carlo, Bellinzona      47 Runners Club Bellinzona    1:43.36,0  (1253)  9/78.          12,218
  579. Dallù Michele, I-Bareggio      42 GP la michetta             1:43.43,7  (1726)  9/79.          12,203
  580. König Alfredo, Quartino        47 GS Molinera                1:43.44,5  (1219)  9/80.          12,202
  581. Scapozza Nello, Bellinzona     46 Runners Club Bellinzona    1:43.46,7  (1366)  9/81.          12,197
  582. Cameron Willie, Meyrin         48 CERN Footing Club          1:43.50,3  (1071)  9/82.          12,190
  583. Tuffanelli Enrico              39 I-Milano                   1:43.56,7   (553)  10/16.         12,178
  584. Pinto Gianpaolo, I-Luino       66 Verbano Nuoto Triathlon L  1:44.07,4  (1522)  7/294.         12,157
  585. Maslowschi Alessandro, I-Seson 74 Verbano Nuoto Triathlon L  1:44.08,6  (1521)  7/295.         12,155
  586. Merio Roberto                  66 I-Como                     1:44.09,9   (552)  7/296.         12,152
  587. Hengge Ernesto, Mezzovico      45 SP Camignolo               1:44.17,3  (1191)  9/83.          12,138
  588. Casazza Massimo, I-Salussola   72 Cedas Lancia Verrone       1:44.22,9   (568)  7/297.         12,127
  589. Bottelli Sandro, I-Arona       40 GS Paruzzaro               1:44.27,2  (1603)  9/84.          12,119
  590. Casella Marco                  64 Bellinzona                 1:44.32,9   (526)  7/298.         12,108
  591. Berti Walter                   65 Cugnasco                   1:44.33,9   (529)  7/299.         12,106
  592. Fluri Hans, Bottmingen         52 LSG Laufen                 1:44.34,9  (1140)  8/188.         12,104
  593. Baschera Roman                 68 Volketswil                 1:44.35,7  (1028)  7/300.         12,102
  594. Galbraith Peter                51 Le Grand-Saconnex          1:44.36,6  (1152)  8/189.         12,100
  595. Crevoiserat Abel               41 Movelier                   1:44.37,6  (1102)  9/85.          12,099
  596. Kasper Bernhard                59 Cugnasco                   1:44.41,3  (1779)  8/190.         12,091
  597. Brunetto Loredama, I-Verbania  61 USA Ascona                 1:44.42,0   (570)  7/301.         12,090
  598. Rusconi Giacomo                46 I-Lecco                    1:44.43,9   (504)  9/86.          12,086
  599. Faverio Marco                  63 I-Como                     1:44.47,9  (1130)  7/302.         12,079
  600. Kienast Martin, A-Feldkirch    36 LSV Feldkirch              1:44.48,7  (1211)  10/17.         12,077
  601. Santoro Felice                 55 Locarno                    1:44.52,9  (1363)  8/191.         12,069
  602. Durante Sergio                 54 I-Verbania                 1:44.54,6  (1845)  8/192.         12,066
  603. Paoloni Stefano                52 I-Ghiffa/Verbania          1:44.55,3  (1844)  8/193.         12,065
  604. Zerbinati Paolo, I-Milano      39 Road Runners Club M        1:45.11,4  (1619)  10/18.         12,034
  605. Pomoni Antonio                 53 I-Premana (LE)             1:45.18,6  (1474)  8/194.         12,020
  606. Thomas Niklaus                 61 Dättwil                    1:45.44,5  (1395)  7/303.         11,971
  607. Janniello Elpidio, Bellinzona  52 VIRTUS Locarno             1:45.58,0  (1455)  8/195.         11,946
  608. Perletti Luciano, I-Ciserano   53 Atl. Ciserano              1:45.59,6  (1303)  8/196.         11,943
  609. Sgrò Franco, I-Cannobio        49 Atletica Cannobio          1:46.07,3   (544)  9/87.          11,928
  610. Ferretti Massimo, I-Gallarate  58 Amatori Atl. Casorate      1:46.27,1  (1877)  8/197.         11,891
  611. Hans Hartmut                   46 D-Asperg                   1:46.30,4  (1184)  9/88.          11,885
  612. Francesca Rinaldo, I-Varese    55 CRAL Aermacchi Venegono    1:46.38,1  (1553)  8/198.         11,871
  613. Setti Marco, I                 61 Pro Patria Milano Triathl  1:46.40,4  (1372)  7/304.         11,866
  614. Gunthi Georg                   52 Sargans                    1:46.53,1  (1179)  8/199.         11,843
  615. Wenzinger Peter                49 Bad Ragaz                  1:46.59,8   (225)  9/89.          11,831
  616. Dalle Grave Eduardo            48 I-Cosio Valtellino         1:47.03,1   (505)  9/90.          11,824
  617. Fumagalli Adriano              59 I-Villa Dossola            1:47.07,0   (540)  8/200.         11,817
  618. Cominoli Alessandro            57 I-Ameno (NO)               1:47.09,2  (1092)  8/201.         11,813
  619. Cerutti Fausto, Locarno        52 Società podistica locarne  1:47.11,4  (1761)  8/202.         11,809
  620. Beretta Mauro                  65 I-Verbania A.              1:47.12,9  (1035)  7/305.         11,806
  621. Loprieno Marcello, I-Varese    47 CRAL Aermacchi Venegono    1:47.33,3  (1599)  9/91.          11,769
  622. Rey Daniel                     43 Monthey                    1:47.35,1  (1704)  9/92.          11,766
  623. Maggi Stefano, Tesserete       65 USC Tesserete              1:47.35,9  (1252)  7/306.         11,764
  624. Fischer Bernhard, Oberägeri    53 STV Oberägeri              1:47.47,4  (1670)  8/203.         11,743
  625. Pagani Giusva, Caslano         73 SAP                        1:47.49,6  (1230)  7/307.         11,739
  626. Bonalumi Matteo, Tenero        81 SAG Gordola                1:47.50,3  (1053)  11/6.          11,738
  627. Marazzi Marco, Zürich          46 SPL Locarno                1:47.51,2  (1798)  9/93.          11,737
  628. Costantini Maurizio, I-Bergamo 37 Amatori Lazzaretto         1:48.08,9  (1874)  10/19.         11,705
  629. Morosini Cesare, I-Scanzorosci 48 Amatori Lazzaretto         1:48.09,8  (1875)  9/94.          11,703
  630. Legnani Livio, I               50 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:48.10,7  (1232)  8/204.         11,701
  631. Argentieri Antonio, Ascona     35 GS Giuriati Milano         1:48.12,6  (1018)  10/20.         11,698
  632. Mornaghini Bruno, Locarno      52 SPL Locarnese              1:48.17,6  (1275)  8/205.         11,689
  633. Cannavò Luigi, Cugnasco        46 SP Locarnese               1:48.22,2  (1766)  9/95.          11,681
  634. Masoni Stefano, I-Crusinallo ( 68 Castellania                1:48.33,4  (1261)  7/308.         11,661
  635. Grimm Otto                     52 Bülach                     1:48.35,5  (1174)  8/206.         11,657
  636. Marino Antonio                 35 I-Domodossola              1:48.38,9  (1852)  10/21.         11,651
  637. Mayländer Bernd                71 Ascona                     1:48.45,4   (563)  7/309.         11,639
  638. De Lorenzi Fausto, I-Dongo     47 CSI Morbegno               1:48.50,6  (1606)  9/96.          11,630
  639. Petak Kurt                     57 Baar                       1:48.57,9  (1304)  8/207.         11,617
  640. Pischedde Arrigo, Ascona       59 USA Ascona                 1:49.00,7  (1309)  8/208.         11,612
  641. Zajic Peter                    74 Minusio                    1:49.06,7  (1699)  7/310.         11,601
  642. Kechli Martin                  52 Leutwil                    1:49.20,7  (1210)  8/209.         11,576
  643. Bortolotti Giorgio, Biogno-Ber 58 SAP                        1:49.27,1  (1056)  8/210.         11,565
  644. Gilardi Marc                   59 Wollerau                   1:49.37,1  (1166)  8/211.         11,548
  645. Zgraggen Klemens               37 Altdorf UR                 1:49.42,3   (547)  10/22.         11,538
  646. Lubaschi Ezio, I-Oltrona San M 48 USO Octrona                1:49.45,7   (531)  9/97.          11,532
  647. Menozzi Bruno, Giubiasco       50 Quadrifoglio               1:50.10,4  (1831)  8/212.         11,489
  648. Cesena Candido, I-Dumenza (VA) 46 Polisp. Valli Luinesi      1:50.11,3  (1084)  9/98.          11,488
  649. Scardua Enzo                   41 S. Antonino                1:50.18,0  (1698)  9/99.          11,476
  650. Rondelli Carlo, Locarno        44 SCL Canottieri             1:50.21,1  (1339)  9/100.         11,471
  651. Bomio Renato, Minusio          41 SPL Locarnese              1:50.21,8  (1786)  9/101.         11,470
  652. Ziegler Walter, Baar           44 UBS Laufclub               1:50.57,9  (1428)  9/102.         11,407
  653. Albasini Pietro                38 Gorduno                    1:51.05,7  (1007)  10/23.         11,394
  654. Guedel Anton, Oberbottigen     65 TSV Frauenkappelen         1:51.09,6  (1739)  7/311.         11,387
  655. Stenz Walter, Cabbiolo         45 Quadrifoglio               1:51.14,4  (1826)  9/103.         11,379
  656. Serra Luca, I-Verbania Intra   56 Cover Sport e Sportivi     1:51.29,4  (1371)  8/213.         11,354
  657. Rossoni Fernando, I            56 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:52.27,7  (1343)  8/214.         11,256
  658. Rota Roberto, I                64 GS Podisti Pontirolo Nuov  1:52.42,1  (1344)  7/312.         11,232
  659. Menozzi Simone, Giubiasco      85 Quadrifoglio               1:52.53,7  (1832)  11/7.          11,212
  660. Rufer Martin                   29 Bern                       1:52.56,2  (1345)  10/24.         11,208
  661. Podestà Alluvion Dario, I-Legg 52 CRAL Aermacchi Venegono    1:53.08,5  (1559)  8/215.         11,188
  662. Padeste Rudolf, Horgen         42 SCC Langnau                1:53.16,4  (1292)  9/104.         11,175
  663. Urwyler Philippe               55 Reverolle                  1:53.19,9  (1750)  8/216.         11,169
  664. Pifferofabrizio                66 Minusio                    1:53.25,3  (1655)  7/313.         11,160
  665. Kaufmann Andreas, Lugano       70 Circolo Velico di Lugano   1:53.37,0  (1209)  7/314.         11,141
  666. Fadino Simone, I-Verbania      77 GS Gravellona              1:53.39,2  (1657)  7/315.         11,138
  667. Laganà Domenico                63 I-Malnate fraz. S.Salvato  1:53.40,5  (1229)  7/316.         11,135
  668. Johnson Richard                46 Thalwil                    1:53.54,3  (1206)  9/105.         11,113
  669. Lotti Daniele, Bellinzona      57 Runner's Club Bellinzona   1:54.05,4  (1242)  8/217.         11,095
  670. Cortesi Annibale, Locarno      51 SPL                        1:54.18,5  (1777)  8/218.         11,074
  671. Mazzoncini Italo, Minusio      43 SPL Locarnese              1:54.19,4  (1748)  9/106.         11,072
  672. Gualla Gianpaolo, I            58 Pro Patria Milano Triathl  1:54.58,2  (1175)  8/219.         11,010
  673. Cortese Giuseppe               50 I-Como                     1:55.12,9  (1100)  8/220.         10,987
  674. Fontana Antonio, I-Malnate     43 CRAL Aermacchi VEnegono    1:55.16,6  (1597)  9/107.         10,981
  675. Gennari Ivan, Zürich           51 LCZürich                   1:55.19,1   (585)  8/221.         10,977
  676. Manser Peter                   53 Allschwil                  1:55.26,4  (1255)  8/222.         10,965
  677. Hofmann Andreas                48 Engelberg                  1:55.28,2  (1195)  9/108.         10,962
  678. Frattini Simone, Basel         70 GP Bellinzago              1:56.13,7  (1795)  7/317.         10,891
  679. Bovio Nicola, I-Bellinzago Nov 70 GP Bellinzagi              1:56.17,0  (1804)  7/318.         10,886
  680. Cirrincione                    73 Malters                    1:56.28,0  (1090)  7/319.         10,869
  681. Fauguel Charles                44 Boudry                     1:56.30,4  (1646)  9/109.         10,865
  682. Bernardini Stefano, I-Milano   57 CRAL Aermacchi Venegono    1:56.35,0  (1549)  8/223.         10,858
  683. Nicolet Jacques                68 Locarno                    1:56.39,8  (1282)  7/320.         10,850
  684. Pifferini Elio, Ascona         52 Vis Nova                   1:56.46,1  (1649)  8/224.         10,840
  685. Sandal Ali                     54 Minusio                    1:57.20,6  (1357)  8/225.         10,787
  686. Surber Martin                  53 Watt                       1:57.33,1  (1802)  8/226.         10,768
  687. Bacci Donatello Giovanni, I    37 Atl. Milano                1:58.17,3  (1741)  10/25.         10,701
  688. Kirner Ernst                   40 Mettmenstetten             1:58.18,0  (1213)  9/110.         10,700
  689. Ineichen Otto                  41 Sursee                     1:58.43,2   (586)  9/111.         10,662
  690. Becchi Massimiliano, Verbania  55 Amatori Verbania           1:59.14,2  (1887)  8/227.         10,616
  691. Rizzi Umberto, I-Saltrio VA    62 CRAL Aermacchi Venegono    1:59.35,5  (1493)  7/321.         10,585
  692. Ferrari Adriano, I-Basiglio    61 Atl. Milano                2:01.26,3  (1133)  7/322.         10,424
  693. Prioletti Salvaore, I-Milano   62 Atl. Milano                2:01.28,3  (1319)  7/323.         10,421
  694. Ossola Tranquillo, Claro       42 Podistica Claro            2:02.18,0   (555)  9/112.         10,350
  695. Hohl Bruno, Orpund             38 Cross Club Nidau           2:02.20,3  (1196)  10/26.         10,347
  696. Storni Bruno, Gordola          54 SAG Gordola                2:02.50,0  (1809)  8/228.         10,305
  697. Wanner Eric                    52 Ponte Capriasca            2:04.34,9  (1412)  8/229.         10,161
  698. Carabellese Vincenzo, I-Porto  65 CRAL Aermacchi Venegono    2:04.38,7  (1490)  7/324.         10,155
  699. Lo Russo Vito                  61 S. Antonino                2:05.06,1   (516)  7/325.         10,118
  700. Ginevro Oliviero, Montagnola   66 Bellinzona                 2:05.07,2   (515)  7/326.         10,117
  701. Vismara Italo                  40 I-Germignaga (VA)          2:05.14,4  (1408)  9/113.         10,107
  702. Ponti Franco, Lugano           37 SAM Massagno               2:05.42,8  (1314)  10/27.         10,069
  703. Gianocca Gianni, Bellinzona    49 Athletik Club 90           2:05.59,4  (1162)  9/114.         10,047
  704. Lietta Silvestro, I-Mergozzo ( 27 Verbania                   2:06.03,6   (557)  10/28.         10,041
  705. Fischer Alfons                 37 Urdorf                     2:06.30,0  (1669)  10/29.         10,006
  706. Sala Dante, Camorino           56 RC Bellinzona              2:06.31,6  (1466)  8/230.         10,004
  707. Dulex Jean Daniel              45 Jona                       2:07.17,1  (1448)  9/115.          9,945
  708. Wyss Daniel, Muralto           55 Soc. Canottieri Locarno    2:08.00,6  (1419)  8/231.          9,888
  709. Antognini Alfredo, Muralto     45 Canottieri Locarno         2:08.19,6  (1017)  9/116.          9,864
  710. Panzeri Alberto, I-Olginate (L 58 Strada Storta - Lecco      2:08.46,3  (1295)  8/232.          9,830
  711. Loustalot Daniel, Locarno      55 Soc. Canottieri Locarno    2:09.43,7  (1243)  8/233.          9,757
  712. Dürr-Bellino Christoph         60 Lüchingen                  2:09.48,0    (63)  7/327.          9,752
  713. Ciovi Stefano                  53 I-Lainate (MI)             2:11.53,9  (1088)  8/234.          9,597
  714. Lieb-Hulig Andreas             57 Wangen ZH                  2:13.45,9  (1237)  8/235.          9,463
  715. Carenini Arturo, Bellinzona    35 GAB Bellinzona             2:14.02,1  (1076)  10/30.          9,444
  716. Römer Stefano, Minusio         83 Soc. Canottieri Locarno    2:17.44,8  (1338)  11/8.           9,189
  717. Schneider Patrik               76 Weggis                     2:22.05,4  (1701)  7/328.          8,909
  718. Meister Moritz                 33 Orselina                   2:22.31,3  (1785)  10/31.          8,882
  719. Piffaretti Domenico, Grancia   40 SAL Lugano                 2:23.31,1  (1306)  9/117.          8,820
  720. Redaelli Marco, I-Pontirolo Nu 48 GS Podisti Pontirolo Nuov  2:24.53,9  (1326)  9/118.          8,736
  721. Thüler Erwin, Brügg BE         34 Cros Club Nidau            2:46.37,4   (588)  10/32.          7,597
  722. Pifferini Alfredo, Cugnasco    28 Vis Nova                   2:59.11,1   (587)  10/33.          7,064
  723. Bachmann Philipp               55 Forch                      3:00.30,4  (1583)  8/236.          7,012

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.