Maratona Uomini

XVII Maratona Ticino 1999 - Maratona Uomini

 posto nome/località                  an squadra/località                Zeit    pett  cat/posto        km/h
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Salvi Floriano, I              73 Recastello radici Group G  2:30.36,5   (277)  1/1.           16,809
    2. Ottoni Vittorio, I-Persichello 57 Atl. Arvedi Cremona        2:33.52,4   (161)  2/1.           16,453
    3. Schnyder Hans, Erlinsbach      51 LG Jura                    2:34.06,2   (424)  2/2.           16,428
    4. Galimberti Paolo, I-Monza (MI) 68 Forti e Liberi Monza       2:34.14,7    (79)  1/2.           16,413
    5. Frigeri Marzio, Savosa         71 USC Capriaschese           2:34.30,5     (4)  1/3.           16,385
    6. Calia Nicola, I-Tortona Alessa 60 Alex Team                  2:34.56,5   (366)  1/4.           16,339
    7. Gujan Beda, Felsberg           67 WSV GR                     2:35.08,1   (389)  1/5.           16,319
    8. Gennari Claudio, Biasca        58 VIRTUS Locarno             2:36.21,9    (81)  2/3.           16,190
    9. Thibor Patrick, D-Hildrizhause 64 Tria Aidlingen             2:37.05,0   (312)  1/6.           16,116
   10. Betschart Hugo                 62 Muotathal                  2:37.19,4    (27)  1/7.           16,092
   11. Saxer Beat                     64 Zürich                     2:38.18,6   (413)  1/8.           15,992
   12. Zieger Henrik, D-Horgenzell    68 SC Baden Baden             2:38.23,5   (290)  1/9.           15,983
   13. Girardi Sebastiano             62 Sursee                     2:39.46,1     (5)  1/10.          15,846
   14. Willisegger Bruno, Zofingen    73 Triathlon Club Zofingen    2:40.54,9   (233)  1/11.          15,733
   15. Gonzales Antonio, FL-Eschen    60 TV Schaan                  2:41.23,2    (84)  1/12.          15,687
   16. Loser Roger, Uster             73 X-Dream Rapperswil         2:41.33,1   (135)  1/13.          15,671
   17. Paninformi Giuseppe, I         64 Atl. Valle Brembana        2:42.17,1   (265)  1/14.          15,600
   18. Del Grosso Gianpietro, I-Villa 57 Valchiavenna Schel Gas     2:42.21,9   (383)  2/4.           15,592
   19. Di Loreto Pierfrancesco, I-Mil 56 G.P. La Michetta           2:43.19,4    (60)  2/5.           15,501
   20. Piazza Massimo, I-Pray         58 Amatori Sport              2:43.21,6   (330)  2/6.           15,497
   21. Vogel Bruno, Glarus            59 SSC Langnau                2:43.39,8     (6)  2/7.           15,468
   22. Küng Paul                      56 Glarus                     2:44.28,2   (390)  2/8.           15,393
   23. Pecoraro Leonardo, Rivera      68 SP Camignolo               2:44.37,8     (9)  1/15.          15,378
   24. Kalbermatten Tony              61 Visp                       2:45.23,3   (417)  1/16.          15,307
   25. Berta Michele                  69 I-Milano                   2:45.45,0   (270)  1/17.          15,274
   26. Bütler Leo                     70 Winterthur                 2:45.59,3     (8)  1/18.          15,252
   27. Cornelis Marc, Genève          68 FAS                        2:46.04,2    (55)  1/19.          15,244
   28. Santicristiani Francesco, I    58 GS AVIS Gambolo'           2:46.22,6   (187)  2/9.           15,216
   29. Porro Marino, I-Uggiate Trevan 60 Atletica Como              2:46.29,9   (378)  1/20.          15,205
   30. Müller Eberhard, D-Köngen      56 LG Filder                  2:46.53,1   (335)  2/10.          15,170
   31. Bernabò Romano, I-Casciago     57 Atl. Varese                2:47.09,8   (294)  2/11.          15,145
   32. Maginzali Marco, I-Casorate Se 69 ATL Casorate               2:47.11,4   (397)  1/21.          15,142
   33. Pollini Angelo, I-Albate       72 Atletic Team Lario         2:47.12,9   (379)  1/22.          15,140
   34. Bösch Toni, Davos Platz        53 Track Club Davos           2:47.29,8    (36)  2/12.          15,114
   35. Anania Gennaro, I-Luino (VA)   56 Atl. Verbano               2:47.53,9    (16)  2/13.          15,078
   36. Bordignon Marco, I-Ponzone di  61 Dopolavoro AZ Zegna        2:48.29,8   (331)  1/23.          15,025
   37. Studer Rolf                    70 Wangen b. Olten            2:48.34,3   (406)  1/24.          15,018
   38. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano 64 US Acli Giurati            2:48.35,5   (403)  1/25.          15,016
   39. Job Martin                     64 Tann                       2:48.55,4   (311)  1/26.          14,987
   40. Leimbacher Markus              57 Villigen                   2:49.44,8   (132)  2/14.          14,914
   41. Nebuloso Marco, I-Roma         65 Farnense Vini Ellesse RCA  2:49.50,6   (268)  1/27.          14,906
   42. Benz Felix, Heerbrugg          60 Mila Rheintal              2:50.52,0    (25)  1/28.          14,816
   43. Marro Giuseppe, I-Milano       64 GS Montestella Milano      2:51.25,9   (429)  1/29.          14,767
   44. Valenti Tommaso, I-Vittuone (M 63 Am. Atl. Sara Sport        2:51.37,1   (214)  1/30.          14,751
   45. Platon Didier, Gempen          56 SLV Basel                  2:51.40,8   (172)  2/15.          14,746
   46. Lochmann Thomas, Muttenz       65 TV Muttenz                 2:51.56,9   (254)  1/31.          14,723
   47. Lüscher Urs, Zürich            74 LLC Altstetten             2:52.19,1   (138)  1/32.          14,691
   48. Häfliger Peter, Oftringen      48 STV Oftringen              2:53.31,0   (338)  3/1.           14,590
   49. Rombach Urban, D-Horgenzell    53 MTU-BSG Friedrichshafen    2:54.40,6   (351)  2/16.          14,493
   50. Misteli Michael, Muttenz       64 LSV Basel-DUV              2:54.48,6   (349)  1/33.          14,482
   51. Biraghi Alessandro, I-Monza (M 63 Forti e Liberi Monza       2:54.49,9    (32)  1/34.          14,480
   52. Indermaur Markus, Heerbrugg    66 MILA                       2:55.03,1   (106)  1/35.          14,462
   53. Keller Wolfgang, D-Gundelfinge 52 Gundelfinger TS            2:55.39,6   (317)  2/17.          14,412
   54. Burkart Stefan                 50 Stansstad                  2:55.44,8    (44)  2/18.          14,405
   55. Forzan Fabrizio, I-Gambolò     68 GS AVIS Gambolò            2:55.47,6   (275)  1/36.          14,401
   56. Arm Pierre, Biel/Bienne        60 CCN                        2:55.55,4    (17)  1/37.          14,390
   57. Imboden Hans, Kestenholz       63 STV Oftringen              2:56.29,5   (336)  1/38.          14,344
   58. Cattin Philippe, Neuenhof      67 ASVZ                       2:56.55,7    (52)  1/39.          14,309
   59. Wetli Maico, Walenstadt        63 Tri Club Vaduz             2:56.57,8   (229)  1/40.          14,306
   60. Ballasavina Achille, I-Verbani 58 Amatori Verbania           2:57.07,4   (394)  2/19.          14,293
   61. Verhovez Carmelo, I-Torino     52 GS Bodyblues               2:57.26,5   (293)  2/20.          14,267
   62. Tylli Niclaus                  72 Zürich                     2:57.31,2   (210)  1/41.          14,261
   63. Puricelli Antonio, I-Casorate  70 ATL. Casorate              2:57.39,5   (396)  1/42.          14,250
   64. Lanfranchi Natale, Poschiavo   64 GP Poschiavo               2:57.52,6   (128)  1/43.          14,232
   65. Hafen Andreas, Oberglatt ZH    72 TV Oberglatt               2:58.06,6    (92)  1/44.          14,214
   66. Tognolini Marco, I-Milano      66 G.P. La Michetta           2:58.18,7   (272)  1/45.          14,198
   67. Zanoni René, Widen             47 LG Egelsee                 2:58.21,9   (242)  3/2.           14,193
   68. Keller Christoph               60 Frauenfeld                 2:58.33,5   (115)  1/46.          14,178
   69. Platzek Alexander, D-Ravensbur 45 LG Welfen                  2:58.41,8   (342)  3/3.           14,167
   70. Gianola Claudio                53 I-Premana (LE)             2:58.45,0   (259)  2/21.          14,163
   71. Guglielmetti Armando, Massagno 46 SAM Massagno               2:59.12,2    (91)  3/4.           14,127
   72. Kahoum Thomas, Visp            61 LV Visp                    2:59.46,7   (111)  1/47.          14,082
   73. Statnik Udo, D-Lindau/Obr.     60 Tri. Lindenberg            3:00.44,7   (425)  1/48.          14,007
   74. Mollo Alessandro, I-Caselle Lu 64 Atl. Milano                3:00.54,0   (151)  1/49.          13,995
   75. Höfle Reinhard                 68 A-Götzis                   3:01.14,6   (405)  1/50.          13,968
   76. Pisano Marco                   65 Biel/Bienne                3:01.26,1   (169)  1/51.          13,953
   77. Fabbri Maurizio, I-Viggiù      66 CRAL Aermacchi Venegono    3:01.34,3   (266)  1/52.          13,943
   78. Droll Roland, Möhlin           62 LSV Basel                  3:01.37,2   (316)  1/53.          13,939
   79. Husistein Josef                53 Immensee                   3:01.42,8   (102)  2/22.          13,932
   80. Raineri Giovanni, I-Cameri (NO 58 GS-A Castellania           3:02.22,5   (387)  2/23.          13,881
   81. Rüdisüli Pius, Herrliberg      59 LGKE                       3:02.28,6   (185)  2/24.          13,874
   82. Ravelli Felice, I-Morosolo     53 CRAL Aermacchi Venegono    3:02.57,9   (296)  2/25.          13,837
   83. Furlan Luca, Brissago          70 SFG Brissago               3:03.12,0   (328)  1/54.          13,819
   84. Lehmann Peter                  62 Güttingen                  3:03.26,4   (131)  1/55.          13,801
   85. Raselli Moreno, Poschiavo      59 Sportiva Palü Poschiavo    3:04.12,2   (177)  2/26.          13,744
   86. Raschle Franz                  58 Waldkirch                  3:04.47,5   (176)  2/27.          13,700
   87. Tschudi Rolf, Zeiningen        58 LSV Basel                  3:04.52,3   (355)  2/28.          13,694
   88. Bucher Markus                  72 D-Weil am Rhein            3:04.55,3    (40)  1/56.          13,690
   89. Tschirky Hanspeter             54 Heiligkreuz (Mels)         3:04.58,9   (209)  2/29.          13,686
   90. Locatelli Giovanni, I-Bergamo  61 Marathon Team              3:05.02,2   (382)  1/57.          13,682
   91. Huser Peter                    54 Baar                       3:05.03,6   (101)  2/30.          13,680
   92. Francesca Alfredo, I-Saltrio V 67 CRAL Aermacchi Venegono    3:05.16,0   (267)  1/58.          13,665
   93. Purin Christian, A-Dornbirn    70 LSG Vorarlberg             3:05.36,2   (175)  1/59.          13,640
   94. Ipperico Gianluigi, I-Torino   68 G.S. Sordoparlanti Torino  3:05.39,8   (273)  1/60.          13,635
   95. Werner Gnos                    52 Kloten                     3:05.43,7   (226)  2/31.          13,631
   96. Fondrini Oreste, I-Lavena P.T. 61 Verbano nuoto Triathlon L  3:05.50,3   (281)  1/61.          13,623
   97. Mazzeo Antonio, I-Bergamo      ?? Ultramarathon              3:05.59,0   (148)  2/32.          13,612
   98. Werner Karl-Heinz              50 D-Herrischried             3:06.02,6   (227)  2/33.          13,608
   99. Spinelli Marco                 60 I-Albino (BG)              3:06.08,7   (418)  1/62.          13,600
  100. Wenger René, Thalwil           56 Tri Club Zürich            3:06.13,4   (224)  2/34.          13,594
  101. Pinna Salvatore, I-Verbania Pa 50 Amatori Verbania           3:06.17,4   (167)  2/35.          13,590
  102. Simperl Burkhard               73 Luzern                     3:06.28,3   (427)  1/63.          13,576
  103. Teichert Jürgen                68 D-Schwaig                  3:06.36,4   (373)  1/64.          13,567
  104. Menafoglio Andrea              63 Giubiasco                  3:07.04,9   (323)  1/65.          13,532
  105. Lüthi Jean-Michel, Berolle     56 Le Pied du Jura            3:07.27,5   (140)  2/36.          13,505
  106. Bergonzi Riccardo, I-Milano    55 Sara Sport Atl. Cornaredo  3:07.40,1   (300)  2/37.          13,490
  107. Gaertner Detlef Klaus          68 Zürich                     3:07.44,3    (77)  1/66.          13,485
  108. Kathan Norbert, A-Dornbirn     58 SAEKO Power Team           3:08.37,7   (114)  2/38.          13,421
  109. Scheps Alfio                   52 Capolago                   3:08.51,6   (190)  2/39.          13,405
  110. Perren Rolf                    57 Altdorf UR                 3:09.02,3   (166)  2/40.          13,392
  111. Pennati Roberto, I-Briosco MI  70 Amici dello sport          3:09.06,8   (262)  1/67.          13,387
  112. Prosepio Ambrogio, I-Briosco M 65 Amici dello Sport Briosco  3:09.07,8   (263)  1/68.          13,386
  113. Segmüller-Bont Roland          60 Eichberg                   3:09.14,9   (198)  1/69.          13,377
  114. Capezzoli Renato, Vezia        43 SAM Massagno               3:09.17,4    (48)  3/5.           13,374
  115. Stucki Christoph               63 Zürich                     3:09.29,9   (324)  1/70.          13,360
  116. Brand Roland                   59 Thörishaus                 3:09.43,9    (37)  2/41.          13,343
  117. Rovelli Massimiliano, I        64 Pro Patria Milano Triathl  3:09.48,5   (168)  1/71.          13,338
  118. Pomoni Adriano                 63 I-Premana (LE)             3:09.58,6   (258)  1/72.          13,326
  119. Lemmel Edgar, Altdorf UR       71 LC Altdorf                 3:10.00,8   (133)  1/73.          13,323
  120. Römer Heinz-Peter, D-Fildersta 62 Filderstadt                3:10.07,7   (285)  1/74.          13,315
  121. Wagen Martin                   69 Oberwil BL                 3:10.21,9   (218)  1/75.          13,299
  122. Venturini Giampietro, I-Casora 39 ATL. Casorate              3:10.24,7   (398)  4/1.           13,295
  123. Maestre Jean                   66 Onex                       3:10.41,9   (142)  1/76.          13,275
  124. Magnoni Fabrizio               52 I-Saltrio                  3:10.55,4   (391)  2/42.          13,260
  125. Russo Walter, I-Bergamo        53 Amatori Lazzaretto BG      3:11.11,5   (374)  2/43.          13,241
  126. Fesli Segit, Pratteln          49 LSVB                       3:11.14,6   (352)  3/6.           13,238
  127. Baumann Claus, D-Bergatreute   47 LG Welfen                  3:11.27,5   (344)  3/7.           13,223
  128. Colombo Corrado, I-Novara      65 GP 76 Oleggio              3:12.19,3   (384)  1/77.          13,163
  129. Marchesi Giorgio, I            60 Pro Patria Milano Triathl  3:12.24,0   (144)  1/78.          13,158
  130. Seiler Hans, Zürich            50 STV Schlieren              3:12.33,8   (199)  2/44.          13,147
  131. Rehmann Stefan, Embrach        52 LC UBS                     3:12.52,4   (180)  2/45.          13,126
  132. Rueff Jochen, D-Friedrichshafe 66 BSG-MTU Friedrichshafen    3:13.27,0   (350)  1/79.          13,087
  133. Wasem Jürg                     61 Port                       3:13.33,4   (289)  1/80.          13,079
  134. Vetsch Christian               34 Abtwil SG                  3:13.44,0   (215)  4/2.           13,067
  135. Monti Matteo, I-Como           65 Tommy                      3:13.46,7   (386)  1/81.          13,064
  136. Schlatter Hansruedi, Ueberstor 56 STB Bern                   3:13.52,5   (191)  2/46.          13,058
  137. Perren Markus                  67 Bürglen UR                 3:14.17,6   (165)  1/82.          13,030
  138. Martin Walter, D-Wehingen      41 TSF Tuttlingen             3:14.37,4   (369)  3/8.           13,008
  139. Girschweiler Jürg, Stäfa       63 LC Meilen                  3:15.01,0   (423)  1/83.          12,981
  140. Eisenmann Axel, D-Hausen i.W.  53 TV Hausen i.W.             3:15.07,0    (68)  2/47.          12,975
  141. Baroni Franco, Bosco Luganese  57 USC Capriaschese           3:15.40,5    (22)  2/48.          12,938
  142. Croli Carlo                    54 I-Malnate                  3:15.44,0   (401)  2/49.          12,934
  143. Lüscher Hanspeter, Zürich      78 LLC Altstetten             3:16.01,0   (137)  1/84.          12,915
  144. Bärlocher Lukas, Zürich        59 SBV Veloatelier            3:16.15,4   (356)  2/50.          12,899
  145. Galuppini Gianguido, I-Cormano 67 Pro Patria Pierrel         3:16.23,8   (416)  1/85.          12,890
  146. Pitarelli Pascal               40 Sion                       3:16.44,2   (170)  3/9.           12,868
  147. Seto Marco, I-Borgosesia       59 Cedas Lancia               3:17.22,2   (395)  2/51.          12,827
  148. Lasser Christian               59 A-Tschagguns               3:17.26,7   (313)  2/52.          12,822
  149. Marti Christian, Zürich        52 RT Hönggerberg             3:17.47,8   (322)  2/53.          12,799
  150. Castellani Angelo              66 I-Cosio Valtellino (SO)    3:17.54,5   (282)  1/86.          12,792
  151. Collenberg David, Sargans      60 TV Sargans                 3:17.58,5   (414)  1/87.          12,787
  152. Rihm Thomas                    57 Küsnacht ZH                3:18.06,6   (357)  2/54.          12,779
  153. Duss Erwin, Vitznau            55 Tri Team Zugerland         3:18.16,6    (64)  2/55.          12,768
  154. Stampfli Markus, Montlingen    63 KTV Oberriet               3:18.21,1   (202)  1/88.          12,763
  155. Buholzer Peter, Luzern         63 SC Kriens                  3:18.24,3    (41)  1/89.          12,760
  156. Hüsler Cäsar, Kastanienbaum    50 LV Horw                    3:18.54,0   (103)  2/56.          12,728
  157. Jost Thomas                    62 Zürich                     3:18.54,7   (109)  1/90.          12,727
  158. Betschart Edi                  52 Bürglen UR                 3:19.03,1   (381)  2/57.          12,718
  159. Eichholzer Hans                45 Brütten                    3:19.09,1    (67)  3/10.          12,712
  160. Ladstaetter Werner, Wettingen  70 TCB                        3:19.10,4   (125)  1/91.          12,711
  161. Rusca Cornelio, Comano         56 USC Capriaschese           3:19.16,0   (186)  2/58.          12,705
  162. Kläsi Daniel, Rüti ZH          64 LG ZKB                     3:19.47,3   (116)  1/92.          12,671
  163. Willi Beat, Mels               64 SC Graue Hörner Mels       3:20.07,7   (257)  1/93.          12,650
  164. Brenner Peter                  56 Siebnen                    3:20.18,2    (38)  2/59.          12,639
  165. Grossman Zachary               77 Montagnola                 3:20.27,4    (88)  1/94.          12,629
  166. von Arx Theo, Hägendorf        64 TV Egerkingen              3:20.43,8   (371)  1/95.          12,612
  167. Tassetti Roberto, I-Sorisole B 53 Amatori Lazzaretto         3:21.08,2   (419)  2/60.          12,586
  168. Ludwig Heiko                   68 Zürich                     3:21.58,6   (136)  1/96.          12,534
  169. Röösli Anton                   45 Buochs                     3:22.08,2   (182)  3/11.          12,524
  170. Clerici Raffaele, I-Cannobio ( 67 Podistica Cannobio         3:22.09,8    (54)  1/97.          12,523
  171. Ferrario Carlo, I-Valbrembo (B 55 Polizia Aquila d'oro       3:22.28,8    (71)  2/61.          12,503
  172. Hofer Werner, Obergösgen       49 LG Niederamt               3:22.50,4    (99)  3/12.          12,481
  173. Locatelli Edgardo              45 I-Asso                     3:23.05,4   (376)  3/13.          12,465
  174. Fumagazzi Sergio               54 I-Ponte Lambro             3:23.06,8   (377)  2/62.          12,464
  175. Winkler Walter                 51 Pratteln                   3:23.11,3   (237)  2/63.          12,459
  176. Werner Norbert, D-Bad Dürrhein 75 FC Unterkirchnach          3:23.16,1   (269)  1/98.          12,454
  177. Baldocchi Aldo, I-Milano       57 Soc. Canottieri Milano     3:23.33,4   (301)  2/64.          12,437
  178. Regini Roberto, I-Bernareggio  66 G.P. La Michetta           3:23.37,1   (271)  1/99.          12,433
  179. Locatelli Marco, I-Rozzano MI  75 Soc. Canottieri Milano     3:23.48,3   (278)  1/100.         12,422
  180. Hardegger Stephan              50 Hinterkappelen             3:24.03,3    (93)  2/65.          12,406
  181. Frei Stefan                    61 Schwarzenbach SG           3:24.13,6   (385)  1/101.         12,396
  182. Bargetze Silvio                61 FL-Triesen                 3:24.46,1    (21)  1/102.         12,363
  183. Cajacob Benedikt, Landquart    44 ESV Chur                   3:24.54,7    (46)  3/14.          12,355
  184. Hefti Rolf                     57 Pfäffikon SZ               3:25.09,2    (94)  2/66.          12,340
  185. Bürgisser Urs                  54 Stallikon                  3:25.21,1    (43)  2/67.          12,328
  186. Nünlist Christoph              72 Oberbuchsiten              3:25.41,8   (157)  1/103.         12,307
  187. Ferrari Mirko, I-Lurago d'Erba 62 Amici dello Sport Briosco  3:25.50,3   (261)  1/104.         12,299
  188. Gschwend Toni                  62 Baar                       3:26.20,3   (393)  1/105.         12,269
  189. Schmalz Rolf, Uerikon          58 LC Meilen                  3:26.40,3   (192)  2/68.          12,249
  190. Rautiainen Nika                62 Baar                       3:26.49,1   (392)  1/106.         12,241
  191. Schoeler Jens, D-Mutterstadt   61 LTC Mutterstadt            3:26.59,0   (196)  1/107.         12,231
  192. Hermann Günter, D-Zellertal    51 LTC Mutterstadt            3:27.01,0    (96)  2/69.          12,229
  193. Graziani Wladimiro             51 I-Como                     3:27.06,8   (302)  2/70.          12,223
  194. Kallen Werner, D-Gundelfingen  57 Gundelfingen TS            3:27.08,1   (359)  2/71.          12,222
  195. Pellizzardi Massimo, I-Moglia  58 Corricammina Ferrara       3:27.16,6   (295)  2/72.          12,214
  196. Priore Michele                 64 Zürich                     3:28.27,3   (173)  1/108.         12,145
  197. Gerig Paul, Attinghausen       53 MR Bürglen                 3:28.57,2   (380)  2/73.          12,116
  198. Eckerle Dieter, D-Steinen      58 Triteam Hochrhein          3:29.23,0   (354)  2/74.          12,091
  199. Stettler Remo                  73 Meierskappel               3:29.35,4   (400)  1/109.         12,079
  200. Wild Ruedi, Bubikon            70 TV Bubikon                 3:29.37,1   (232)  1/110.         12,077
  201. Gioiosa Mauro                  62 I                          3:29.58,7    (83)  1/111.         12,056
  202. Graber Marcel, Jona            67 Läufergruppe ZB            3:30.01,9    (86)  1/112.         12,053
  203. Diday Jacques                  53 Winterthur                 3:30.04,9    (61)  2/75.          12,051
  204. Ressmann Franz                 47 A-Bregenz                  3:30.49,0   (181)  3/15.          12,009
  205. Porzio Mauro, I-San Salvatore  46 Alex Team                  3:31.15,5   (367)  3/16.          11,983
  206. Zucchinali Gregorio, I-Ciseran 58 Atl. Ciserano              3:31.49,7   (247)  2/76.          11,951
  207. Bazzurri Sergio, Sorengo       44 SAM Massagno               3:32.08,3    (23)  3/17.          11,934
  208. Ulrich Josef                   65 Luzern                     3:32.17,1   (426)  1/113.         11,925
  209. Ottiker Hansruedi, Zürich      51 UBS                        3:32.51,0   (358)  2/77.          11,894
  210. Voegeli Andreas                54 Zollikofen                 3:33.00,8   (325)  2/78.          11,885
  211. Schmid Peter, Oberönz          56 PSO-BB                     3:33.08,8   (193)  2/79.          11,877
  212. Winkler Bernhard               55 Lufingen                   3:33.16,5   (236)  2/80.          11,870
  213. Weber Detlef                   46 Bonaduz                    3:33.25,0   (220)  3/18.          11,862
  214. Hassa Wolfang                  47 D-Scheer                   3:33.33,4   (333)  3/19.          11,854
  215. Schollenberger Karl- Heinz, D- 50 TSV Köngen                 3:33.34,8   (345)  2/81.          11,853
  216. Castagnetti Danilo, I-Aglietti 57 Stronese Splendor Co       3:34.06,4   (412)  2/82.          11,824
  217. Brugo Fiorenzo, I-Novara       56 Amatori Master Novara      3:34.44,9   (292)  2/83.          11,789
  218. Klauembesch Johann             59 Territet-Veytaux           3:34.48,2   (118)  2/84.          11,786
  219. Staremberg Benoît, Avry-sur-Ma 72 ACPM Matran                3:35.48,2   (203)  1/114.         11,731
  220. Planchamp Olivier              42 Collombey                  3:36.17,8   (171)  3/20.          11,704
  221. Krienbühl Walter E.            68 Unterägeri                 3:36.37,3   (124)  1/115.         11,687
  222. Weigand Oliver                 57 D-Hinterzarten             3:36.42,3   (223)  2/85.          11,682
  223. Scheuring Tobias               70 Basel                      3:36.50,8   (286)  1/116.         11,675
  224. Gregor Peter                   54 Winterthur                 3:38.09,7   (319)  2/86.          11,604
  225. Huser Josef, Dübendorf         46 LSV Kloten                 3:38.21,6   (314)  3/21.          11,594
  226. Binggeli Oliver                73 Affoltern am Albis         3:38.45,1    (31)  1/117.         11,573
  227. Bianchetti Alfredo, I-Varese   35 Sci Nordico Varese         3:39.15,7    (30)  4/3.           11,546
  228. Nora Stefano, I-Reggio Emilia  61 Bismantova                 3:39.27,2   (156)  1/118.         11,536
  229. Steinhauer Emanuel             79 Fehraltorf                 3:39.32,0   (362)  1/119.         11,532
  230. Heer Martin                    50 Winterthur                 3:39.57,3   (388)  2/87.          11,510
  231. Holverscheid Ralf, D-Markdorf  64 LG Welfen                  3:40.24,0   (100)  1/120.         11,486
  232. Zepik Mike                     70 D-Ravensburg               3:40.25,3   (347)  1/121.         11,485
  233. Wolf Ulrich, Domat/Ems         69 Triteam Calanda            3:41.31,2   (321)  1/122.         11,428
  234. Schmied Nicolas                60 Bern                       3:41.50,5   (194)  1/123.         11,412
  235. Reiterer Sebastian             47 Rheinau                    3:41.54,9   (360)  3/22.          11,408
  236. Manser Thomas, Oberuzwil       67 LU Oberuzwil               3:42.56,8   (407)  1/124.         11,355
  237. Steinhauer Reinhard, Wallisell 53 Dübendorf                  3:42.58,0   (361)  2/88.          11,354
  238. Friedl Hannes                  66 Zürich                     3:43.04,8   (364)  1/125.         11,348
  239. Pulver Stephan                 61 Oberwangen b. Bern         3:43.15,5   (174)  1/126.         11,339
  240. Niffeler Urs                   62 Sursee                     3:44.36,0   (409)  1/127.         11,272
  241. Eugster Thomas                 60 Oberriet SG                3:45.24,8    (70)  1/128.         11,231
  242. Zanellati Francesco, I         64 GS AVIS Gambolo'           3:45.54,8   (241)  1/129.         11,206
  243. Egli Stephan                   64 Hohenrain                  3:46.03,2    (66)  1/130.         11,199
  244. Elsener Charly, Langnau a/A    43 SSC Langnau                3:46.43,0    (69)  3/23.          11,166
  245. Turzyski Michael, D-Hannover   68 GS Bredenbeck              3:47.47,5   (365)  1/131.         11,114
  246. Dinardo Andrea, I-Zingonia (BG 52 Atl. Ciserano              3:47.52,8    (62)  2/89.          11,109
  247. Blaser Beat                    53 Herzogenbuchsee            3:48.41,4    (33)  2/90.          11,070
  248. Köppel Paul, Hinteregg         55 LC ZKB                     3:48.53,9   (122)  2/91.          11,060
  249. Chung Tarim, Montagnola        68 TASIS - Scuola Americana   3:49.03,2   (250)  1/132.         11,052
  250. Denz Jürg                      61 Männedorf                  3:49.12,6    (58)  1/133.         11,045
  251. Gaisch Robert                  65 Cormondrèche               3:49.16,1   (372)  1/134.         11,042
  252. Winiger Beat Xaver             54 Samstagern                 3:50.46,0   (234)  2/92.          10,970
  253. Landtwing Martin               57 Dietlikon                  3:51.20,4   (127)  2/93.          10,943
  254. Senn Beda                      60 Zürich                     3:52.18,5   (309)  1/135.         10,898
  255. Ackermann Franz, Mels          55 SC Graue Hörner            3:52.52,9    (11)  2/94.          10,871
  256. Heini Manfred                  57 Bern                       3:53.01,6    (95)  2/95.          10,864
  257. Bechtiger Marcel               60 Horgen                     3:55.00,8    (24)  1/136.         10,772
  258. Bongartz Bernhard, D-Villingen 54 FC Unterkirchnach          3:55.09,2   (329)  2/96.          10,766
  259. Bord Alain                     47 Lausanne                   3:55.23,8    (35)  3/24.          10,755
  260. Ammann Hugo, Boswil            31 LVF Muri                   3:56.26,6    (15)  4/4.           10,707
  261. Winiger-Koch Othmar            54 Emmen                      3:56.38,4   (235)  2/97.          10,698
  262. Staubli René, Kriens           60 Läufferriege Mauritius     3:57.07,8   (410)  1/137.         10,676
  263. Parietti Duilio, Losone        58 ARL                        3:57.54,0   (163)  2/98.          10,641
  264. Westermayer Christian          62 D-Bad Wurzach              3:58.11,4   (339)  1/138.         10,628
  265. Fritz Jacques, Versoix         44 Stade Genève               4:00.32,9    (73)  3/25.          10,524
  266. Artho Stefan                   72 Neuhaus SG                 4:00.53,6    (18)  1/139.         10,509
  267. Beuchat Roger, Eglisau         61 Ski und Sportclub Eglisau  4:01.02,5    (29)  1/140.         10,503
  268. Vollmar Eduard                 35 Binningen                  4:01.13,1   (217)  4/5.           10,495
  269. Horny Jan                      49 D-Tuttlingen               4:01.51,8   (308)  3/26.          10,467
  270. Mathys Peter                   44 Dietikon                   4:02.44,9   (146)  3/27.          10,429
  271. Gfroerer Harald                62 D-Herrenberg               4:02.57,0   (283)  1/141.         10,420
  272. Miglietti Romano, I-Brescia    57 Fila Equipe                4:03.15,9   (150)  2/99.          10,407
  273. Vanoggi Marco, I-Erba          57 Atletica Segrino           4:03.44,0   (375)  2/100.         10,387
  274. Zelenka Antoine, Bülach        41 SLVS                       4:04.21,0   (243)  3/28.          10,360
  275. Gubernati Oscar, I-Vigliano Bi 51 Atl. Lessona Ottica        4:05.39,4   (411)  2/101.         10,305
  276. Loock Christian                66 D-Gundelfingen             4:06.43,1   (420)  1/142.         10,261
  277. Zala Ginancarlo, Ascona        41 SPL                        4:09.32,2   (240)  3/29.          10,145
  278. Kogens Michael                 50 Männedorf                  4:09.41,5   (121)  2/102.         10,139
  279. Weber Ludwig, D-Ravensburg     56 LG Welfen                  4:11.23,1   (341)  2/103.         10,071
  280. Baldi Alberto                  50 I-Fino Mornasco (CO)       4:12.03,5    (20)  2/104.         10,044
  281. Panno Alfonso, I-Canelli (AST) 56 Brancaleone                4:12.07,3   (162)  2/105.         10,041
  282. Witting Michael                57 D-Tuttlingen               4:12.14,1   (307)  2/106.         10,037
  283. Gubler Stephan                 66 Langnau am Albis           4:12.14,9    (90)  1/143.         10,036
  284. Schneider Georg                50 D-Weggis                   4:14.59,8   (326)  2/107.          9,928
  285. Nilsson Magnus, FL-Schaan      44 AAW Liechtenstein          4:16.21,0   (155)  3/30.           9,875
  286. Gottschalk Ulrich              41 D-Markneukirken            4:16.33,5    (85)  3/31.           9,867
  287. Stifel Peter, Steinhausen      47 Integra sport              4:16.40,5   (415)  3/32.           9,863
  288. Schneider Erwin, Tann          37 SG Dürnten-Tann            4:16.50,0   (195)  4/6.            9,857
  289. Krapf René, Tann               37 SG Dürnten                 4:16.54,6   (123)  4/7.            9,854
  290. Hervé Orts, Clarmont           66 Le Pied du Jura            4:19.14,5    (97)  1/144.          9,765
  291. Cattaneo Renzo, Novaggio       26 GAB Bellinzona             4:22.02,9    (51)  4/8.            9,661
  292. Hälg Yvo                       60 Langenthal                 4:28.08,9   (408)  1/145.          9,441
  293. Steiner Fredy                  48 Mettmenstetten             4:29.14,1   (205)  3/33.           9,403
  294. Silva Nicolás                  67 Lamone-Cadempino           4:30.35,4   (201)  1/146.          9,356
  295. Odermatt Urs                   60 Luzern                     4:35.22,1   (158)  1/147.          9,193
  296. Breitinger Wolfgang, D-Bad Wur 64 Ski Club Bad Wurzach       4:50.47,2   (337)  1/148.          8,706

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.