XVII Maratona Ticino 1999 - "B"

categoria posto nome/località                  an squadra/località                Zeit    pett  assoluto         km/h
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10          25. Bacci Donatello Giovanni, I    37 Atl. Milano                1:58.17,3  (1741)  MezzaU/687.    10,701
7           26. Bachmann Ivo, Goldingen        75 SC Diemberg                1:13.57,0   (532)  MezzaU/31.     17,118
8          236. Bachmann Philipp               55 Forch                      3:00.30,4  (1583)  MezzaU/723.     7,012
13          19. Baggini Maria Paola            60 I-Verbania                 1:42.47,5  (1793)  MezzaD/47.     12,315
2          104. Baldi Alberto                  50 I-Fino Mornasco (CO)       4:12.03,5    (20)  MaraU/280.     10,044
9           55. Baldini Mario, Locarno         47 SPL Locarnese              1:38.21,3  (1776)  MezzaU/481.    12,870
2           64. Baldocchi Aldo, I-Milano       57 Soc. Canottieri Milano     3:23.33,4   (301)  MaraU/177.     12,437
7          159. Balestra Giorgio, I-Cesate MI  61 Friesaian Team Mi 477      1:29.07,9  (1501)  MezzaU/261.    14,202
7          199. Balestra Mattia, Bellinzona    73 SAB Bellinzona             1:32.29,3  (1025)  MezzaU/336.    13,686
2           19. Ballasavina Achille, I-Verbani 58 Amatori Verbania           2:57.07,4   (394)  MaraU/60.      14,293
9           11. Ballerini Pierangelo, I-Olgiat 48 Società Oltronese          1:28.40,6  (1898)  MezzaU/252.    14,275
13          32. Balossi Linda, I-Portoceresio  56 Atletica Arcisate          1:48.21,4  (1436)  MezzaD/68.     11,682
8           37. Barcella Claudio, I-Cologno de 50 Amatori Lazzaretto         1:22.03,8  (1851)  MezzaU/133.    15,425
8          156. Bargellini Daniele, I-Cesate ( 57 Friesian Team              1:38.45,3  (1437)  MezzaU/487.    12,818
1          102. Bargetze Silvio                61 FL-Triesen                 3:24.46,1    (21)  MaraU/182.     12,363
2           50. Bärlocher Lukas, Zürich        59 SBV Veloatelier            3:16.15,4   (356)  MaraU/144.     12,899
2           48. Baroni Franco, Bosco Luganese  57 USC Capriaschese           3:15.40,5    (22)  MaraU/141.     12,938
13          13. Baroni Maria, Bosco Luganese   59 USC Capriaschese           1:33.50,1  (1027)  MezzaD/29.     13,490
7           17. Barozzi Livio, I-Miazzina NO   64 Amatori Verbania           1:12.27,1   (542)  MezzaU/19.     17,472
7          136. Barozzi Riccardo, I-Luino      66 Verbano Nuoto Triathlon L  1:26.22,6  (1519)  MezzaU/211.    14,655
7          300. Baschera Roman                 68 Volketswil                 1:44.35,7  (1028)  MezzaU/593.    12,102
8          117. Basilico Ezio, I-Cesate (MI)   56 Friesian Team              1:33.39,1  (1438)  MezzaU/365.    13,516
7           16. Basoli Andrea, I-Taino (VA)    72 Runners Valbossa           1:12.11,9  (1822)  MezzaU/18.     17,533
1           25. Bassanini Fabio, I-S. Giuliano 64 US Acli Giurati            2:48.35,5   (403)  MaraU/38.      15,016
7           60. Battaglia Stefano, I           63 Pro Patria Milano Triathl  1:18.00,1  (1029)  MezzaU/77.     16,228
8           98. Baudois Jean                   56 Lugano                     1:31.10,7   (513)  MezzaU/312.    13,883
3            7. Baumann Claus, D-Bergatreute   47 LG Welfen                  3:11.27,5   (344)  MaraU/127.     13,223
8          128. Baumgartner Jürg, Stettlen     52 STB Bern                   1:34.17,4  (1030)  MezzaU/391.    13,425
8          183. Bava Carlo, I-Verbania Pallanz 55 Cover Sport e Sportivi     1:42.39,9  (1031)  MezzaU/562.    12,330
13           3. Bazzani Patrizia, I-Noceto     61 Atl. Casone                1:24.53,7  (1439)  MezzaD/6.      14,911
3           17. Bazzurri Sergio, Sorengo       44 SAM Massagno               3:32.08,3    (23)  MaraU/207.     11,934
8          227. Becchi Massimiliano, Verbania  55 Amatori Verbania           1:59.14,2  (1887)  MezzaU/690.    10,616
1          136. Bechtiger Marcel               60 Horgen                     3:55.00,8    (24)  MaraU/257.     10,772
7           74. Beer Wilfried, D-Schlier-Fenke 61 LG Welfen                  1:19.57,9  (1672)  MezzaU/101.    15,830
7          220. Bellucco Ezio, I               61 Pro Patria Milano Triathl  1:34.24,4  (1032)  MezzaU/396.    13,408
7          283. Belotti Antonio                74 Medoscio                   1:41.54,0   (560)  MezzaU/550.    12,422
7          183. Belperio Nazzareno, Faido-Polm 61 US Mairengo                1:30.55,7  (1033)  MezzaU/307.    13,921
7          245. Beltrami Michel                67 Minusio                    1:36.25,8  (1656)  MezzaU/438.    13,127
7          266. Benazzo Roberto, I-Cosio Valte 60 CSI Morbegno               1:39.12,4  (1495)  MezzaU/499.    12,760
9           57. Benedetti Dario, Morbio Inferi 47 SPL                        1:38.40,6  (1034)  MezzaU/486.    12,828
9           77. Benninger Ernst, Gattikon      45 SSC Langnau                1:43.24,3  (1731)  MezzaU/576.    12,241
1           28. Benz Felix, Heerbrugg          60 Mila Rheintal              2:50.52,0    (25)  MaraU/42.      14,816
7          305. Beretta Mauro                  65 I-Verbania A.              1:47.12,9  (1035)  MezzaU/620.    11,806
12          43. Beretta-Piccoli Lucia, Davesco 68 Triathlon Team Atlantide   1:53.36,5  (1036)  MezzaD/83.     11,142
8           88. Berger Gerhard, Hägendorf      54 SLVS                       1:29.39,5  (1037)  MezzaU/274.    14,118
8          110. Bergler Hans, D-Grünkraut      56 SV Vogt                    1:32.56,0  (1577)  MezzaU/354.    13,621
13          12. Bergler Uschi, D-Grünkraut     58 SV Vogt                    1:32.54,5  (1637)  MezzaD/27.     13,625
2           37. Bergonzi Riccardo, I-Milano    55 Sara Sport Atl. Cornaredo  3:07.40,1   (300)  MaraU/106.     13,490
2           11. Bernabò Romano, I-Casciago     57 Atl. Varese                2:47.09,8   (294)  MaraU/31.      15,145
7           44. Bernardini Claudio, I-Baceno   73 GS Bognanco                1:16.34,2  (1504)  MezzaU/57.     16,532
8          223. Bernardini Stefano, I-Milano   57 CRAL Aermacchi Venegono    1:56.35,0  (1549)  MezzaU/682.    10,858
12          39. Bernardo Paola, I-Oltrona San  61 USO Octrona                1:49.45,0   (530)  MezzaD/74.     11,534
8           91. Bernasconi Vittorio            53 Bellinzona                 1:29.55,6  (1039)  MezzaU/285.    14,076
7          158. Bernhauser Siegfried, A-Dornbi 71 WSV Zumtobel               1:29.05,7  (1524)  MezzaU/260.    14,208
11           2. Berri Omar, Gordola            82 Soc. Canottieri Locarno    1:31.23,3  (1040)  MezzaU/316.    13,851
9           15. Bersacola Dino, Claro          49 GAB Bellinzona             1:29.08,9  (1041)  MezzaU/262.    14,199
1           17. Berta Michele                  69 I-Milano                   2:45.45,0   (270)  MaraU/25.      15,274
8           84. Bertch Ferdinand, A-Frastanz   52 LSV Feldkirch              1:29.15,8  (1571)  MezzaU/265.    14,181
7          299. Berti Walter                   65 Cugnasco                   1:44.33,9   (529)  MezzaU/591.    12,106
2           57. Betschart Edi                  52 Bürglen UR                 3:19.03,1   (381)  MaraU/158.     12,718
1            7. Betschart Hugo                 62 Muotathal                  2:37.19,4    (27)  MaraU/10.      16,092
9           68. Bettinazzi Jürgen, A-Feldkirch 43 ULC Bludenz                1:40.24,0  (1043)  MezzaU/529.    12,608
12          23. Bettinelli Monica              68 CH                         1:39.23,6  (1625)  MezzaD/38.     12,736
6           13. Beuchat Angelika, Eglisau      57 Ski und Sportclub Eglisau  4:01.01,7    (28)  MaraD/20.      10,503
1          140. Beuchat Roger, Eglisau         61 Ski und Sportclub Eglisau  4:01.02,5    (29)  MaraU/267.     10,503
4            3. Bianchetti Alfredo, I-Varese   35 Sci Nordico Varese         3:39.15,7    (30)  MaraU/227.     11,546
9           76. Bianchi Dante                  48 Locarno                    1:42.58,9  (1644)  MezzaU/571.    12,292
7          148. Bieri Paolo, Minusio           74 Soc. Canottieri Locarno    1:27.40,4  (1044)  MezzaU/234.    14,438
12          37. Bigolin Leila, Ascona          71 TRI Team                   1:48.44,7   (562)  MezzaD/70.     11,640
7          138. Binetti Marco, I-Concesio (BS) 72 Atl. Lumezzane Frabosk     1:26.23,9  (1046)  MezzaU/213.    14,651
1          117. Binggeli Oliver                73 Affoltern am Albis         3:38.45,1    (31)  MaraU/226.     11,573
1           34. Biraghi Alessandro, I-Monza (M 63 Forti e Liberi Monza       2:54.49,9    (32)  MaraU/51.      14,480
7           64. Birra Fiorenzo, Biasca         60 US Mairengo                1:18.24,7  (1048)  MezzaU/81.     16,144
8          123. Bischofberger Max, D-Wangen    51 SV Deuchelried             1:33.49,2  (1576)  MezzaU/374.    13,492
8          144. Bitterwolf Hermann, D-Bad Wurz 52 LJG - Unterschwarzach      1:36.46,1  (1716)  MezzaU/448.    13,081
7           92. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu   70 MTG Wangen                 1:22.09,9  (1747)  MezzaU/134.    15,406
2           90. Blaser Beat                    53 Herzogenbuchsee            3:48.41,4    (33)  MaraU/247.     11,070
8           72. Boccadoro Marco, Verscio       54 SPL                        1:27.23,1  (1755)  MezzaU/231.    14,486
7           86. Bock Michael, D-Glottertal     65 USC Freiburg               1:21.07,7  (1754)  MezzaU/119.    15,603
8           27. Boehm Harald, D-Gutmadingen    51 LG Baar                    1:20.13,8  (1705)  MezzaU/104.    15,778
7           49. Bogni Patrizio, I-Gallarate    60 Arc Busto Arsizio          1:17.01,6  (1050)  MezzaU/62.     16,434
7          232. Böhler Maurice                 77 D-Steinen                  1:34.57,5  (1051)  MezzaU/413.    13,330
13          30. Boillat-Kireev Véroniqu        62 St-Sulpice VD              1:47.44,2  (1052)  MezzaD/65.     11,749
7          252. Boillot Joakim                 71 Le Vaud                    1:37.23,1  (1440)  MezzaU/463.    12,998
9           48. Bolgeri Giuseppe, I-Viggiù     47 CRAL Aaermacchi Venegono   1:37.21,8  (1595)  MezzaU/462.    13,001
7          119. Bolongaro Giovanni             69 I-Rima S. Giovanni         1:24.33,1  (1838)  MezzaU/179.    14,971
9           28. Bolsinger Kuno, D-Wurmlingen   46 Tuttlinger Sportfreunde    1:32.47,3  (1680)  MezzaU/349.    13,642
9          101. Bomio Renato, Minusio          41 SPL Locarnese              1:50.21,8  (1786)  MezzaU/651.    11,470
11           6. Bonalumi Matteo, Tenero        81 SAG Gordola                1:47.50,3  (1053)  MezzaU/626.    11,738
8          181. Bonecchi Adalberto, I-Porto Ce 52 Atletica Arcisate          1:42.22,7  (1441)  MezzaU/558.    12,364
7           10. Bonelli Giovanni, I-Lurate Cac 64 Athl. Team Lario           1:11.35,1  (1480)  MezzaU/11.     17,683
2           96. Bongartz Bernhard, D-Villingen 54 FC Unterkirchnach          3:55.09,2   (329)  MaraU/258.     10,766
9           64. Bonomi Claudio, Rivera         49 SAR Rivera                 1:39.39,8  (1054)  MezzaU/513.    12,701
3           24. Bord Alain                     47 Lausanne                   3:55.23,8    (35)  MaraU/259.     10,755
1           23. Bordignon Marco, I-Ponzone di  61 Dopolavoro AZ Zegna        2:48.29,8   (331)  MaraU/36.      15,025
8          210. Bortolotti Giorgio, Biogno-Ber 58 SAP                        1:49.27,1  (1056)  MezzaU/643.    11,565
7          114. Boscarino Girolamo, I-Verbania 62 Amatori Verbania           1:24.20,4  (1057)  MezzaU/172.    15,009
2           12. Bösch Toni, Davos Platz        53 Track Club Davos           2:47.29,8    (36)  MaraU/34.      15,114
7          284. Boschetti Tiziano              67 Rivera                     1:42.35,2  (1788)  MezzaU/560.    12,339
9           56. Bosio Santo, I-Peia/BG         45 Della Torre                1:38.24,3  (1857)  MezzaU/482.    12,863
8           64. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San 59 U.S.O.                     1:26.20,8   (543)  MezzaU/209.    14,660
9           84. Bottelli Sandro, I-Arona       40 GS Paruzzaro               1:44.27,2  (1603)  MezzaU/589.    12,119
7            4. Bottura Orazio, I-Monza        70 Forti e Liberi Monza       1:09.30,6  (1058)  MezzaU/4.      18,211
13          45. Bousbah-Tanner Heidi           48 Locarno                    1:55.52,0  (1059)  MezzaD/92.     10,925
7          318. Bovio Nicola, I-Bellinzago Nov 70 GP Bellinzagi              1:56.17,0  (1804)  MezzaU/679.    10,886
7          197. Bozzetti Paolo, I-Candoglia di 62 GS Gravellona VCO          1:32.23,9  (1818)  MezzaU/333.    13,700
2           41. Brand Roland                   59 Thörishaus                 3:09.43,9    (37)  MaraU/116.     13,343
1          148. Breitinger Wolfgang, D-Bad Wur 64 Ski Club Bad Wurzach       4:50.47,2   (337)  MaraU/296.      8,706
2           59. Brenner Peter                  56 Siebnen                    3:20.18,2    (38)  MaraU/164.     12,639
10           7. Bricker Peter                  38 Rümlang                    1:33.38,4  (1060)  MezzaU/364.    13,518
7           47. Browne David, Vilters          64 TV Mels                    1:16.42,0  (1061)  MezzaU/60.     16,504
7          257. Bruch Achim, D-Wangen/Primiswe 68 Voralberger Milch          1:38.18,3  (1523)  MezzaU/479.    12,877
8          173. Brügger Paul, Thusis           53 LG Thusis                  1:41.27,4   (550)  MezzaU/542.    12,477
2           83. Brugo Fiorenzo, I-Novara       56 Amatori Master Novara      3:34.44,9   (292)  MaraU/217.     11,789
12          13. Bruhin Eva, Bern               71 STB Bern                   1:30.09,2  (1881)  MezzaD/21.     14,041
12          35. Brun Michaela                  71 Bremgarten AG              1:47.36,8  (1883)  MezzaD/64.     11,763
7          301. Brunetto Loredama, I-Verbania  61 USA Ascona                 1:44.42,0   (570)  MezzaU/597.    12,090
8           83. Büchel Werner                  52 FL-Ruggell                 1:29.00,4  (1062)  MezzaU/259.    14,222
1           56. Bucher Markus                  72 D-Weil am Rhein            3:04.55,3    (40)  MaraU/88.      13,690
8          120. Büchler Daniele                52 Camorino                   1:33.46,7  (1063)  MezzaU/369.    13,498
7           70. Bühlmann Dany, Wikon           72 Tri Club Zofingen          1:19.27,6  (1065)  MezzaU/95.     15,931
1           89. Buholzer Peter, Luzern         63 SC Kriens                  3:18.24,3    (41)  MaraU/155.     12,760
9           14. Buono Giuseppe, I-Milano       48 La Michetta                1:28.48,2  (1780)  MezzaU/255.    14,254
2           67. Bürgisser Urs                  54 Stallikon                  3:25.21,1    (43)  MaraU/185.     12,328
2           18. Burkart Stefan                 50 Stansstad                  2:55.44,8    (44)  MaraU/54.      14,405
8          147. Burri Christian, Kilchberg     53 SSC Langnau                1:37.05,8  (1770)  MezzaU/455.    13,037
8          107. Bussi Roberto, I-Verbania      56 Amatori Verbania           1:32.46,0  (1820)  MezzaU/347.    13,645
1           18. Bütler Leo                     70 Winterthur                 2:45.59,3     (8)  MaraU/26.      15,252
9            2. Buttironi Valerio, I-Lecco     49 Atl. Lecco Colombo Costru  1:19.08,5  (1482)  MezzaU/91.     15,995



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.