Sommerlauf Männer

Engadiner Sommerlauf / Muragl-Lauf - Sommerlauf Männer

  Rang Name/Ort                       Jg Team/Ortschaft                  Zeit Stnr     Kat/Rang  
-------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Bettiol Salvatore              62 St. Moritz                 1:32.14,8 (7)      S1/1.     
    2. Caldiroli Fabio                69 I-Cascina Buon Gesù        1:32.21,0 (3)      Haupt/1.  
    3. Bernhard Olivier               68 Teufen AR                  1:33.15,0 (4)      Haupt/2.  
    4. Gabellotto Mauro               70 St. Moritz                 1:33.44,3 (1)      Haupt/3.  
    5. Palumbo Matteo                 73 I-Italia                   1:37.16,6 (5)      Haupt/4.  
    6. Carella Giuseppe               71 I-Foggia                   1:39.00,8 (2)      Haupt/5.  
    7. Scard Andriano                 59 I-Grosotto                 1:41.36,0 (558)    S2/1.     
    8. Engeli Thomas                  68 Fürstenaubruck             1:41.44,1 (511)    Haupt/6.  
    9. Hartmann Patrick               75 St. Moritz                 1:42.05,5 (513)    Haupt/7.  
   10. Verona Aurelio                 57 I-Arigna                   1:42.07,4 (566)    S2/2.     
   11. Frei Thomas                    80 Flims Dorf                 1:42.15,9 (457)    Jun/1.    
   12. Wohlwend Florian               79 S-chanf                    1:42.17,2 (458)    Haupt/8.  
   13. Zwicker Daniel, Siebnen        79 TZ March-Grynau            1:43.03,1 (450)    Haupt/9.  
   14. Bormetti Lino                  67 I-Livigno (SO)             1:43.53,1 (533)    Haupt/10. 
   15. Parpan Marzell                 69 St. Moritz                 1:43.57,7 (261)    Haupt/11. 
   16. De Campo Alberto               58 I-Tirano                   1:43.59,1 (571)    S2/3.     
   17. Federico Giudes                68 I-Tirano                   1:44.39,6 (577)    Haupt/12. 
   18. Waelte Rolf                    58 Oberegg                    1:45.10,4 (363)    S2/4.     
   19. Hirs Jakob                     57 Zürich                     1:45.25,5 (170)    S2/5.     
   20. Mueller Daniel H.              58 Samedan                    1:45.25,9 (249)    S2/6.     
   21. Passerini Giorgio              67 I-Morbegno                 1:45.31,7 (262)    Haupt/13. 
   22. Piccinin Gianpaolo             52 St. Moritz                 1:45.40,7 (414)    S2/7.     
   23. Bagliani Alberto, I-Bra        66 ATL. Avis Bra              1:45.43,2 (438)    S1/2.     
   24. Del Grosso Giampietro          57 I-Villa di Chiavenna       1:45.54,9 (499)    S2/8.     
   25. Agutoli Mauro                  57 I-Tirano                   1:45.59,1 (576)    S2/9.     
   26. Pedrazzini Giacomo             67 Tenero                     1:46.06,8 (263)    Haupt/14. 
   27. Bair Georg                     64 Scuol                      1:46.36,1 (31)     S1/3.     
   28. Dietsche Andreas               64 Sevelen                    1:47.00,9 (91)     S1/4.     
   29. Poellinger Reinhard            57 Bever                      1:48.14,6 (273)    S2/10.    
   30. Holderer Bernhard              54 FL-Schaan                  1:48.30,3 (171)    S2/11.    
   31. Gonzalez Antonio               60 FL-Eschen                  1:48.41,7 (140)    S1/5.     
   32. Innocentin Alessia             56 I-Monza                    1:48.47,4 (1148)   S2/12.    
   33. Paggi Alessandro               74 I-San Cassiano Valchiaven  1:48.48,0 (259)    Haupt/15. 
   34. Buetler Leo-Bernhard           70 Winterthur                 1:48.49,3 (63)     Haupt/16. 
   35. Clara Pietro                   63 I-Chiavenna                1:48.50,9 (482)    S1/6.     
   36. Rocco Salvatore                60 Uster                      1:49.02,5 (462)    S1/7.     
   37. Beccarelli Giuliano            64 Uster                      1:49.07,1 (466)    S1/8.     
   38. Cristelotti Adolf              69 St. Moritz                 1:49.18,9 (77)     Haupt/17. 
   39. Vallotton François             53 Chexbres                   1:49.19,6 (394)    S2/13.    
   40. Gadeschi Alberto               57 Maloja                     1:49.21,6 (124)    S2/14.    
   41. Boesch Toni                    53 Davos Platz                1:49.30,7 (49)     S2/15.    
   42. Martinelli Andrea              62 I-Arigna                   1:49.39,8 (481)    S1/9.     
   43. Del Biondio Franco             71 I-Villa di Chiavenna       1:49.48,7 (484)    Haupt/18. 
   44. Righini Stefano, I-San Bartolo 63 Atl. Mameligairsa          1:49.57,7 (439)    S1/10.    
   45. Greminger Paul                 50 Niederuzwil                1:50.20,2 (146)    S2/16.    
   46. Müller Max                     64 Samedan                    1:50.20,7 (524)    S1/11.    
   47. Testorelli Alain               71 Intragna                   1:50.33,4 (508)    Haupt/19. 
   48. Valmadre Giancarlo             50 St. Moritz                 1:50.55,0 (356)    S2/17.    
   49. Bertolini Livio, I-Mello       60 CSI Morbegno               1:51.04,6 (522)    S1/12.    
   50. Kobelt Rene                    65 Rieden b. Nussbaumen       1:51.18,7 (202)    S1/13.    
   51. Winiger Roland                 68 St. Gallen                 1:51.31,5 (554)    Haupt/20. 
   52. Salzone Fabrizio               73 St. Moritz                 1:51.34,4 (301)    Haupt/21. 
   53. Moser Urs                      48 Langenthal                 1:51.40,7 (404)    S3/1.     
   54. Tschenett Elmar, I-Mals        56 SV Burgeis                 1:51.44,5 (527)    S2/18.    
   55. Riva Pietro                    64 I-Lecco                    1:52.08,6 (474)    S1/14.    
   56. Mascetti Fiorenzo              64 I-Mezzegra                 1:52.17,1 (475)    S1/15.    
   57. Flatz Dietmer                  54 FL-Schaan                  1:52.30,8 (589)    S2/19.    
   58. Nesa Davide                    68 I-Sondrio                  1:52.44,6 (487)    Haupt/22. 
   59. Jegher Urs, Tinizong           67 LT Tinizong                1:52.48,6 (517)    Haupt/23. 
   60. Graf Noldy                     67 Speicher                   1:52.51,5 (142)    Haupt/24. 
   61. Casal Marco                    82 Samedan                    1:53.05,9 (69)     Jun/2.    
   62. Maraffio Marcello              69 I-Villa di Chiavenna       1:53.21,6 (478)    Haupt/25. 
   63. De Col Paolo                   65 I-Torino                   1:53.30,8 (84)     S1/16.    
   64. Lemke Jörg                     67 D-Essen                    1:53.32,8 (215)    Haupt/26. 
   65. Durisch Stefan                 66 Tinizong                   1:53.50,3 (94)     S1/17.    
   66. Gross Gian                     55 Chexbres                   1:54.07,9 (391)    S2/20.    
   67. Gilardi Romano                 62 I-OLGINATE (CO)            1:54.18,7 (133)    S1/18.    
   68. Bonacina Paolo                 61 I-Dolzago                  1:54.19,4 (473)    S1/19.    
   69. Maraffio Massimo               66 I-Chiavenna                1:54.23,7 (485)    S1/20.    
   70. Zeugin Christian               63 Samedan                    1:54.29,4 (396)    S1/21.    
   71. Martinoli Remo                 62 I-Chiavenna                1:54.36,6 (488)    S1/22.    
   72. Strebel Dieter                 64 Muhen                      1:54.50,6 (338)    S1/23.    
   73. Gastaldini Daniele             56 I-Arigna                   1:55.00,7 (129)    S2/21.    
   74. Bamolini Leonardo              65 I-Livigno                  1:55.01,2 (535)    S1/24.    
   75. Schaefli Martin                59 Pontresina                 1:55.08,4 (303)    S2/22.    
   76. Ladurner Robert                65 I-Meran                    1:55.13,0 (207)    S1/25.    
   77. Klingler Matthias              72 CH                         1:55.14,0 (569)    Haupt/27. 
   78. Zanoni René, Widen             47 LG Egelsee                 1:55.17,7 (449)    S3/2.     
   79. Filippin Giovanni              58 Sennhof                    1:55.21,4 (104)    S2/23.    
   80. Cappellari Guglielmo           63 Sevelen                    1:55.41,5 (547)    S1/26.    
   81. Marcacci Gianrico              50 Isone                      1:55.56,6 (232)    S2/24.    
   82. Gschösser Gebhard, A-Reith im  57 SC-LT Breitenbach          1:56.09,7 (453)    S2/25.    
   83. Deplazes Daniel                63 Landquart                  1:56.15,0 (89)     S1/27.    
   84. Roffler Kurt                   59 Grüsch                     1:56.15,5 (550)    S2/26.    
   85. Mueller Urs                    72 Wald ZH                    1:56.36,4 (252)    Haupt/28. 
   86. Caretta Gianluca, I-Modena     70 Atl. Riccardi              1:56.51,7 (437)    Haupt/29. 
   87. Ratti Rafael                   83 Madulain                   1:56.53,7 (279)    Jun/3.    
   88. Dommini Marco                  55 I-Tirano                   1:56.54,4 (575)    S2/27.    
   89. Sarott Constant                55 Samedan                    1:57.06,2 (465)    S2/28.    
   90. Gianola Claudio                53 I-Premana (CO)             1:57.21,9 (538)    S2/29.    
   91. Tributh Gerhard                51 D-München                  1:57.33,5 (351)    S2/30.    
   92. Grischott Arnold               53 Paspels                    1:57.38,8 (541)    S2/31.    
   93. Meier Wilfried                 48 Schlieren                  1:57.41,6 (238)    S3/3.     
   94. Lanfranchi Natale              64 Poschiavo                  1:57.45,1 (211)    S1/28.    
   95. Corti Mauro                    58 I-Lecco                    1:57.46,7 (461)    S2/32.    
   96. Pecher Peter                   61 Arosa                      1:57.51,4 (492)    S1/29.    
   97. Pfyl Thomas                    56 Zollikofen                 1:57.54,9 (426)    S2/33.    
   98. Giovanniello Nicola            59 I-Albosaggia               1:57.55,6 (136)    S2/34.    
   99. Züger Walter                   51 Baar                       1:58.02,4 (412)    S2/35.    
  100. Lago Miguel                    62 Celerina                   1:58.04,1 (416)    S1/30.    
  101. Ferrero Pietro, B-Bruxelles    63 GSR Ferrero                1:58.27,5 (436)    S1/31.    
  102. Janke Stephan                  60 Basel                      1:58.33,1 (583)    S1/32.    
  103. Giovanoli Bruno                67 Dietlikon                  1:58.38,0 (405)    Haupt/30. 
  104. Käser Walter                   55 Buchs SG                   1:58.39,0 (494)    S2/36.    
  105. Michel Luzi                    47 Martina                    1:58.45,0 (244)    S3/4.     
  106. Rogantini Giorgio              56 I-Villa di Chiavenna       1:58.52,5 (289)    S2/37.    
  107. Franchina Giovanbattista       65 Maggia                     1:58.58,5 (1047)   S1/33.    
  108. Beffa Marco                    69 Pontresina                 1:59.03,5 (386)    Haupt/31. 
  109. Lange Winand                   57 D-March                    1:59.18,6 (213)    S2/38.    
  110. Staeuble Andreas               61 Uster                      1:59.37,2 (333)    S1/34.    
  111. Gaeumann Werner                70 Bern                       1:59.43,9 (125)    Haupt/32. 
  112. Buechel Paul                   58 St. Margrethen SG          1:59.52,2 (61)     S2/39.    
  113. Sobiella Michael               65 D-Zangberg                 2:00.07,9 (325)    S1/35.    
  114. Gehrig Dany                    70 Madulain                   2:00.20,4 (456)    Haupt/33. 
  115. Cortesi Damiano                63 St. Moritz                 2:00.21,8 (512)    S1/36.    
  116. Zulliger Kurt                  48 Winterthur                 2:00.24,9 (383)    S3/5.     
  117. Pedrini Francesco              57 I-Cosio Valtellino         2:00.30,8 (264)    S2/40.    
  118. Bethke Hartmut                 42 Allschwil                  2:00.34,3 (45)     S3/6.     
  119. Streitberger Helmuth           65 D-Zangberg                 2:00.38,3 (339)    S1/37.    
  120. Kern Hans                      65 Rehetobel                  2:00.50,2 (195)    S1/38.    
  121. Pezzini Remo, I-Morbegno       60 CSI Morbegno               2:01.04,7 (519)    S1/39.    
  122. Deiss Hans                     58 Marbach SG                 2:01.16,7 (87)     S2/41.    
  123. Pfaendler Thomas, Zürich       62 TV Adliswil$               2:01.17,8 (510)    S1/40.    
  124. Fust Werner                    50 Winterthur                 2:01.28,5 (122)    S2/42.    
  125. Aiolfi Antonio                 59 Vernate                    2:01.33,9 (504)    S2/43.    
  126. Erne Beat                      63 Schinznach Bad             2:01.34,8 (99)     S1/41.    
  127. Scholz Steffen                 62 D-Zangberg                 2:01.47,4 (318)    S1/42.    
  128. Cortesi Reto, Pratteln         43 SC Riehen                  2:01.52,2 (534)    S3/7.     
  129. Kallenbach Reiner              48 D-Gumpelstadt              2:01.54,8 (188)    S3/8.     
  130. Gonella Michel                 62 Fenin                      2:02.14,9 (139)    S1/43.    
  131. Bazzell Niculin                82 Zuoz                       2:02.20,0 (392)    Jun/4.    
  132. Hefti Rolf                     57 Pfäffikon SZ               2:02.20,9 (162)    S2/44.    
  133. Caluori Werner                 75 Chur                       2:02.28,9 (410)    Haupt/34. 
  134. Simsek Birol                   65 D-Zangberg                 2:02.31,5 (323)    S1/44.    
  135. Mazzucchi Roberto              63 I-Arigna                   2:02.45,9 (237)    S1/45.    
  136. Merz Hans                      61 Speicher                   2:02.59,9 (242)    S1/46.    
  137. Albasini Stefano               67 Chur                       2:03.11,9 (17)     Haupt/35. 
  138. Steger Patrick                 80 Zuoz                       2:03.24,5 (515)    Jun/5.    
  139. Sprenger Peter                 53 FL-Triesen                 2:03.33,0 (330)    S2/45.    
  140. Karpf Alf                      52 Küsnacht ZH                2:03.33,9 (191)    S2/46.    
  141. Probst Alois                   37 Zürich                     2:03.50,8 (276)    S4/1.     
  142. Römer Heinz-Peter              62 D-Filderstadt              2:03.53,7 (292)    S1/47.    
  143. Ortelli Mauro                  59 I-Acquaseria               2:03.55,5 (477)    S2/47.    
  144. Conca Maurizio                 59 I-Gravedona                2:03.59,0 (74)     S2/48.    
  145. Bergonzi Riccardo              55 I-Milano                   2:04.03,5 (430)    S2/49.    
  146. Seibert Heinz-Peter            54 Zollikofen                 2:04.05,5 (427)    S2/50.    
  147. Neumann Jürgen                 38 D-Lörrach                  2:04.14,6 (514)    S4/2.     
  148. Urbani Giorgio                 63 I-Livigno                  2:04.15,1 (354)    S1/48.    
  149. Sonderegger Jürg               67 Samedan                    2:04.23,3 (326)    Haupt/36. 
  150. Samperisi Salvatore            48 Barbengo                   2:04.54,0 (506)    S3/9.     
  151. Dermont Pius                   56 Illnau                     2:05.00,7 (471)    S2/51.    
  152. Anzani Davide                  64 I-Postalesio               2:05.02,1 (580)    S1/49.    
  153. Castellani Tiziano             64 I-Arigna                   2:05.10,5 (483)    S1/50.    
  154. Albertin Florian               54 Bever                      2:05.13,8 (18)     S2/52.    
  155. Andrews Robin                  63 Reussbühl                  2:05.21,4 (20)     S1/51.    
  156. Gilson Jean-Marie              58 L-Neuhaeusgen              2:05.49,1 (134)    S2/53.    
  157. Bianchi Michele                71 I-Como                     2:05.50,4 (476)    Haupt/37. 
  158. Sigg Willi                     53 Winterthur                 2:05.55,1 (322)    S2/54.    
  159. Huhnholt Hans-Theo             58 D-Zangberg                 2:05.55,8 (176)    S2/55.    
  160. Baumann Manfred                54 Wilchingen                 2:05.57,8 (36)     S2/56.    
  161. Wintz Peter                    63 Untersiggenthal            2:06.06,8 (423)    S1/52.    
  162. Romeri Dario                   59 I-Albosaggia               2:06.08,4 (497)    S2/57.    
  163. Dattrino Sergio                47 Gorduno                    2:06.12,8 (80)     S3/10.    
  164. Kessler Andy                   65 Valbella                   2:06.40,5 (196)    S1/53.    
  165. Bernasconi Vittorio            53 Bellinzona                 2:06.41,9 (44)     S2/58.    
  166. Ruck Günther                   55 D-Boxberg                  2:06.48,2 (295)    S2/59.    
  167. Kiener Günther                 67 Scuol                      2:06.51,1 (198)    Haupt/38. 
  168. Dreikandt Thomas               64 D-Memmingen                2:06.51,9 (390)    S1/54.    
  169. Cerutti Marco                  52 Bellinzona                 2:06.54,7 (70)     S2/60.    
  170. Celso De Cenceiges Silva       65 Samedan                    2:07.06,5 (417)    S1/55.    
  171. Schneider Tommy                63 Basel                      2:07.12,1 (316)    S1/56.    
  172. Rasini Carlo                   49 I-Chiavenna                2:07.17,7 (551)    S3/11.    
  173. Pivato Emanuel                 70 Baar                       2:07.22,3 (446)    Haupt/39. 
  174. Heidenecker Kurt               58 D-Zangberg                 2:07.33,9 (163)    S2/61.    
  175. Dermont Conradin               60 Egg SZ                     2:07.34,6 (472)    S1/57.    
  176. Eugster Hans                   50 Almens                     2:07.46,0 (480)    S2/62.    
  177. Hildbrand Othmar               61 Auw                        2:07.54,1 (168)    S1/58.    
  178. Innocenti Pier Lorenzo         53 I-Sondrio                  2:08.07,8 (468)    S2/63.    
  179. Cajacob Benedikt               44 Landquart                  2:08.10,6 (65)     S3/12.    
  180. Weidmann Bruno                 51 Greifensee                 2:08.14,9 (368)    S2/64.    
  181. Gosmeroli Mauro                63 I-Chiavenna                2:08.23,1 (501)    S1/59.    
  182. Laudato Adriano, Locarno       54 SPL Locarno                2:08.26,5 (460)    S2/65.    
  183. Corti Michele                  67 I-Morbegno                 2:08.31,4 (75)     Haupt/40. 
  184. Thoeny Werner                  44 FL-Schaan                  2:08.33,8 (346)    S3/13.    
  185. Bruckbauer Karl                49 D-Zangberg                 2:08.36,1 (59)     S3/14.    
  186. Baecher Rico                   51 Rüti ZH                    2:08.44,3 (28)     S2/66.    
  187. Baumann Marc                   79 Kirchdorf BE               2:08.45,5 (37)     Haupt/41. 
  188. Arioli Matteo                  44 St. Moritz                 2:08.46,1 (22)     S3/15.    
  189. Pini Christian                 78 I-Grosio                   2:08.47,2 (556)    Haupt/42. 
  190. Kikels Tom                     64 D-Lettstetten              2:08.48,3 (200)    S1/60.    
  191. Mark Stefan                    45 Eschenz                    2:08.50,3 (233)    S3/16.    
  192. Stecher Egon                   67 I-Cengles                  2:08.56,6 (523)    Haupt/43. 
  193. Metzler Guido                  56 St. Gallen                 2:08.58,3 (243)    S2/67.    
  194. Schneider Konrad               53 Basel                      2:09.12,1 (314)    S2/68.    
  195. Vetti Ottavio                  51 St. Moritz                 2:09.13,6 (357)    S2/69.    
  196. Spotswood John                 60 Sils/Segl Maria            2:09.15,1 (329)    S1/61.    
  197. Scherrer Iwan                  70 Stans                      2:09.16,6 (431)    Haupt/44. 
  198. Haus Markus                    53 Dachsen                    2:09.18,4 (160)    S2/70.    
  199. Eberhart Jörg                  67 Maienfeld                  2:09.19,0 (95)     Haupt/45. 
  200. Hauser Beat, Winterthur        68 LC Swissair                2:09.33,8 (526)    Haupt/46. 
  201. Guerra Carlo                   63 I-Talamona                 2:09.41,5 (155)    S1/62.    
  202. Brunschweiler Daniel           57 Altnau                     2:09.47,0 (60)     S2/71.    
  203. Bellet Christian               79 I-Meran                    2:10.01,7 (41)     Haupt/47. 
  204. Haag Peter, Dachsen            51 TG Rheinfall               2:10.03,1 (563)    S2/72.    
  205. Huijsmans Han                  70 Mollis                     2:10.15,8 (177)    Haupt/48. 
  206. Graser Werner                  45 Zollikofen                 2:10.16,8 (434)    S3/17.    
  207. Bettinazzi Jürgen, A-Feldkirch 43 ULC Bludenz                2:10.22,5 (546)    S3/18.    
  208. Acklin Thomas                  65 Bever                      2:11.07,0 (400)    S1/63.    
  209. Luchsinger René                65 Niederglatt ZH             2:11.13,2 (560)    S1/64.    
  210. Petrimpol Dante                56 Castione                   2:11.19,4 (267)    S2/73.    
  211. Gabathuler Mathias             56 Malans GR                  2:11.24,1 (123)    S2/74.    
  212. Balli Bruno                    55 Bern                       2:11.28,7 (32)     S2/75.    
  213. Pfeiffer Christian             65 Schaffhausen               2:11.33,6 (270)    S1/65.    
  214. Cosulich De Pecine Guido       59 I-Trieste                  2:12.02,4 (413)    S2/76.    
  215. Ismaier Johann                 60 Zuoz                       2:12.06,0 (180)    S1/66.    
  216. De Boni Lorenzo                53 Mönchaltorf                2:12.19,9 (82)     S2/77.    
  217. Tondini Giancarlo              53 Thusis                     2:12.33,8 (347)    S2/78.    
  218. Loosli Peter                   48 Riehen                     2:12.39,2 (223)    S3/19.    
  219. Bezzola Mirko                  54 Oberwil BL                 2:12.40,7 (46)     S2/79.    
  220. Gusmeroli Luca                 64 I-Chiavenna                2:12.42,3 (479)    S1/67.    
  221. Pellandini Edoardo             38 Taverne                    2:12.44,6 (507)    S4/3.     
  222. Moretti Alessandro             67 Ponte Tresa                2:12.45,8 (505)    Haupt/49. 
  223. Berger Hugo                    49 Zollikofen                 2:12.52,1 (43)     S3/20.    
  224. Zuber Ruedi                    48 Chur                       2:12.54,3 (382)    S3/21.    
  225. von Niederhäuser               74 Bern                       2:12.56,4 (529)    Haupt/50. 
  226. Hausammen Walter               51 Riedbach                   2:12.58,1 (161)    S2/80.    
  227. Gilli Christian                36 Splügen                    2:13.01,2 (564)    S4/4.     
  228. Aufdermauer Stefan             69 Baar                       2:13.06,3 (424)    Haupt/51. 
  229. Baumann Gian-Reto              67 Celerina                   2:13.10,9 (35)     Haupt/52. 
  230. Jud Alex                       66 Bever                      2:13.11,7 (185)    S1/68.    
  231. Mechiorre Mario                60 Bellinzona                 2:13.20,9 (579)    S1/69.    
  232. Casal Andreas                  54 Samedan                    2:13.21,5 (68)     S2/81.    
  233. Jenni Dieter                   58 Affoltern am Albis         2:13.22,3 (182)    S2/82.    
  234. Maus Kurt                      61 Gossau SG                  2:13.47,7 (236)    S1/70.    
  235. Schaufelberger Walter          42 Küsnacht ZH                2:14.04,8 (307)    S3/22.    
  236. Gäumann Rudolf                 61 Frauenkappelen             2:14.05,9 (418)    S1/71.    
  237. Ackermann Peter                61 Wangs                      2:14.08,5 (12)     S1/72.    
  238. Arenson Lukas                  72 Zürich                     2:14.13,7 (21)     Haupt/53. 
  239. Reichel Uwe                    41 D-Gerbrunn                 2:14.19,5 (281)    S3/23.    
  240. Lötscher Daniel                64 Paspels                    2:14.28,1 (495)    S1/73.    
  241. Casella Mario                  59 USA-Washington DC          2:14.37,8 (385)    S2/83.    
  242. Grassi Giorgio                 57 Lugano                     2:14.49,5 (143)    S2/84.    
  243. Bazzurri Sergio                44 Sorengo                    2:14.51,1 (503)    S3/24.    
  244. Rossini Piergiorgio            53 Viganello                  2:14.51,9 (293)    S2/85.    
  245. De Lorenzo Luca                61 I-Morbegno                 2:14.54,7 (532)    S1/74.    
  246. Kallinger Uwe                  62 Celerina                   2:14.55,9 (189)    S1/75.    
  247. Maier Reinhard                 54 D-Neuffen                  2:15.02,5 (421)    S2/86.    
  248. Richterich Lukas               56 Basel                      2:15.08,7 (282)    S2/87.    
  249. Menghini Dino                  55 Celerina                   2:15.22,2 (241)    S2/88.    
  250. De Cani Ettore                 57 I-Colle Brianza            2:15.27,1 (83)     S2/89.    
  251. Tanner Werner                  42 St. Gallen                 2:15.30,9 (344)    S3/25.    
  252. Schibler Kurt                  43 Olten                      2:15.40,7 (403)    S3/26.    
  253. Dalla Pozza Luciano            51 I-Livigno                  2:16.36,1 (530)    S2/90.    
  254. Kalt Thomas                    68 Samedan                    2:16.43,2 (516)    Haupt/54. 
  255. Vilzmann Bernhard              74 D-Zangberg                 2:16.44,0 (358)    Haupt/55. 
  256. Fladerer Bernhard              63 D-Zangberg                 2:16.44,9 (107)    S1/76.    
  257. Wenger Kurt                    46 Zürich                     2:16.52,9 (371)    S3/27.    
  258. Genucchi Reto                  54 Zürich                     2:16.57,7 (130)    S2/91.    
  259. Baumann Peter                  51 Lohn                       2:17.05,7 (38)     S2/92.    
  260. Steinmann Heinrich             53 Ardez                      2:17.07,7 (335)    S2/93.    
  261. Lochstrasser Jürg              60 Kaiseraugst                2:17.16,5 (395)    S1/77.    
  262. Prevost Albin                  48 Müstair                    2:17.21,2 (275)    S3/28.    
  263. Hotz Walter                    53 Müstair                    2:17.22,1 (174)    S2/94.    
  264. Mueller Matthias               48 Engelberg                  2:17.31,8 (251)    S3/29.    
  265. Landtwing Andreas              60 Oetwil am See              2:17.36,4 (209)    S1/78.    
  266. Looser Hans                    38 D-Ditzingen                2:17.48,1 (222)    S4/5.     
  267. Baenziger Albert               61 Bauma                      2:17.59,7 (29)     S1/79.    
  268. Stilz Wolfgang                 42 Tübach                     2:18.08,9 (336)    S3/30.    
  269. Bertschinger Erwin             62 Volketswil                 2:18.16,8 (467)    S1/80.    
  270. Schroffenegger Raphael         51 I-Merano                   2:18.20,1 (319)    S2/95.    
  271. Hummel Markus                  53 Mellingen                  2:18.36,9 (178)    S2/96.    
  272. Bosshard Stefan                69 Wallisellen                2:18.44,7 (54)     Haupt/56. 
  273. Hasler Andy                    60 Reinach BL                 2:19.12,1 (159)    S1/81.    
  274. Merazzi Daniele                59 I-Albate                   2:19.15,0 (536)    S2/97.    
  275. Caflisch Peter                 46 Davos Wolfgang             2:19.21,9 (562)    S3/31.    
  276. Landtwing Martin               57 Dietlikon                  2:19.24,8 (210)    S2/98.    
  277. Rigort Jens                    67 Bülach                     2:19.25,4 (284)    Haupt/57. 
  278. Medaglia Miki, Claro           53 RCB                        2:19.26,4 (425)    S2/99.    
  279. Marxer Horst                   58 Nendeln                    2:19.28,9 (542)    S2/100.   
  280. von Arx Willi                  67 Zürich                     2:19.31,2 (411)    Haupt/58. 
  281. Rostetter Hans-Jürg            56 Untereggen                 2:19.33,6 (294)    S2/101.   
  282. Caflisch Felix                 55 Trin Mulin                 2:19.56,4 (496)    S2/102.   
  283. Hinterberger Thaddäus          57 D-Haag                     2:20.07,8 (169)    S2/103.   
  284. Demmel Christoph               55 Rindal                     2:20.10,3 (88)     S2/104.   
  285. Lindner Willi                  40 D-Oberasbach               2:20.36,4 (219)    S3/32.    
  286. Frei Kurt                      54 Chur                       2:20.37,5 (117)    S2/105.   
  287. Tschuemperlin Daniel           60 Binningen                  2:20.46,1 (353)    S1/82.    
  288. Larcher Peppi                  41 I-Merano                   2:20.52,5 (214)    S3/33.    
  289. Bassi Franco                   68 Zürich                     2:20.54,7 (34)     Haupt/59. 
  290. Pfaeffli Michael               62 Champfèr                   2:21.14,2 (269)    S1/83.    
  291. Gschoesser Ferdinand           56 A-Alpbach                  2:21.15,4 (152)    S2/106.   
  292. Ochsner Walter                 50 Hettlingen                 2:21.24,6 (255)    S2/107.   
  293. Gutknecht Andreas              69 Stallikon                  2:21.30,7 (156)    Haupt/60. 
  294. Sulzer Peter                   76 Lenk im Simmental          2:21.34,8 (341)    Haupt/61. 
  295. Stadlin Markus W.              58 Bettingen                  2:21.48,3 (331)    S2/108.   
  296. Stoll Ruedi                    53 Zürich                     2:21.54,1 (337)    S2/109.   
  297. Schmid Roland                  70 Rothenburg                 2:21.55,4 (311)    Haupt/62. 
  298. Schmid Ernst                   49 Oberwil BL                 2:22.00,0 (447)    S3/34.    
  299. Zenger Urs                     58 Uster                      2:22.02,2 (401)    S2/110.   
  300. Fladerer Wilfried              57 D-Zangberg                 2:22.09,9 (109)    S2/111.   
  301. Helpferer Karl                 58 Zuoz                       2:22.16,1 (165)    S2/112.   
  302. König Willi                    47 Aarberg                    2:22.30,7 (443)    S3/35.    
  303. Slanzi Giovanni                57 I-Vermiglio                2:22.36,6 (324)    S2/113.   
  304. Jud Markus                     58 Zürich                     2:22.42,5 (186)    S2/114.   
  305. Morger Meinrad                 57 Basel                      2:22.44,6 (246)    S2/115.   
  306. Giovanoli David                68 Bever                      2:22.48,3 (135)    Haupt/63. 
  307. Tramer Adriano                 67 Zürich                     2:22.52,5 (349)    Haupt/64. 
  308. Fraschini Angelo               48 Morbio Inferiore           2:22.54,0 (113)    S3/36.    
  309. Spiller Adam                   40 Bonaduz                    2:22.54,8 (328)    S3/37.    
  310. Gerber Andreas                 43 Burgdorf                   2:23.08,4 (489)    S3/38.    
  311. Padovani Paolo                 54 I-Lecco                    2:23.16,5 (258)    S2/116.   
  312. Stalder Marco                  60 Derendingen                2:23.21,5 (334)    S1/84.    
  313. Lozza Niclo                    52 Rona                       2:23.28,9 (224)    S2/117.   
  314. Schmid Fritz                   66 Erlinsbach AG              2:23.29,8 (459)    S1/85.    
  315. Scherer Rene                   66 Muhen                      2:23.30,6 (309)    S1/86.    
  316. Schibli Markus                 65 Oberembrach                2:23.31,4 (310)    S1/87.    
  317. Sciani Enrico                  55 I-Chiuro                   2:23.33,0 (578)    S2/118.   
  318. Staeuber Norbert               60 Zürich                     2:23.40,8 (332)    S1/88.    
  319. Volken Franz                   58 St. Gallen                 2:23.41,5 (361)    S2/119.   
  320. Meierhans Kurt E.              49 Zürich                     2:23.56,9 (240)    S3/39.    
  321. Wild Ralf                      64 Niederhasli                2:23.59,0 (374)    S1/89.    
  322. Strimer Marco                  61 Elgg                       2:24.03,4 (340)    S1/90.    
  323. Olejar Jaroslav                38 D-Sexau                    2:24.24,9 (256)    S4/6.     
  324. Thalmann Rolf                  57 Emmenbrücke                2:24.27,1 (345)    S2/120.   
  325. Sokolis Peter                  58 Basel                      2:24.36,0 (384)    S2/121.   
  326. Funk Rolf                      69 Oberglatt ZH               2:24.54,3 (121)    Haupt/65. 
  327. Hostettler Walter              55 Davos Frauenkirch          2:24.55,0 (552)    S2/122.   
  328. Liusso Pierluigi               66 I-Colico                   2:25.09,3 (220)    S1/91.    
  329. Groth Paul                     47 Arlesheim                  2:25.12,7 (150)    S3/40.    
  330. Sagunto Francesco              60 Pontresina                 2:25.22,2 (549)    S1/92.    
  331. Sauer Bruno                    38 D-München                  2:25.23,9 (302)    S4/7.     
  332. Bleesz Werner                  62 Hombrechtikon              2:25.56,8 (464)    S1/93.    
  333. Fontana Gian Franco            45 I-Gravedona                2:26.01,1 (111)    S3/41.    
  334. Hadorn Martin                  55 Riggisberg                 2:26.13,2 (157)    S2/123.   
  335. Stevanato Silvio               59 I-Albate                   2:26.22,0 (540)    S2/124.   
  336. Leu Roger                      57 Pfeffingen                 2:26.24,1 (216)    S2/125.   
  337. Baumann Daniel                 58 La Punt-Chamues-ch         2:26.29,4 (584)    S2/126.   
  338. Luethi Dieter                  49 Niedererlinsbach           2:26.39,0 (225)    S3/42.    
  339. Uster Werner                   60 Uster                      2:26.40,5 (355)    S1/94.    
  340. Wegmann Thomas                 74 La Punt-Chamues-ch         2:27.02,1 (366)    Haupt/66. 
  341. Seiler Martin                  62 Ostermundigen              2:27.02,5 (321)    S1/95.    
  342. Decasper Carlo                 62 Domat/Ems                  2:27.09,0 (86)     S1/96.    
  343. Fladerer Erwin                 53 D-Zangberg                 2:27.20,1 (108)    S2/127.   
  344. Riedel Peter                   62 D-Zangberg                 2:27.21,2 (283)    S1/97.    
  345. von Aesch Franz                53 Davos Platz                2:27.24,1 (362)    S2/128.   
  346. Bieler Gian                    48 Samedan                    2:27.25,4 (47)     S3/43.    
  347. Rutzer Stefan                  62 Bäretswil                  2:27.28,4 (297)    S1/98.    
  348. Puhrenghi Alessandro           52 I-Dongo                    2:27.37,2 (555)    S2/129.   
  349. Schallner Tony                 63 A-Bregenz                  2:27.39,3 (306)    S1/99.    
  350. Fischer Walter                 56 Reinach BL                 2:27.51,1 (106)    S2/130.   
  351. Guentlisberger Peter           37 Steinmaur                  2:27.54,8 (154)    S4/8.     
  352. Mueller Frank                  60 Aetingen                   2:27.58,7 (250)    S1/100.   
  353. Ryser Ludwig                   39 Wetzikon ZH                2:28.00,1 (298)    S4/9.     
  354. Weibel Hans-Rudolf             44 Udligenswil                2:28.04,6 (367)    S3/44.    
  355. Jäger Marco                    64 Chur                       2:28.12,1 (491)    S1/101.   
  356. Bühlmann Ernst                 43 Küsnacht ZH                2:28.58,8 (581)    S3/45.    
  357. Kraiser Eberhard, D-Hülben     59 CVJM Hülben                2:29.01,8 (429)    S2/131.   
  358. Stutz George                   65 Winterthur                 2:29.04,8 (573)    S1/102.   
  359. Blaesi Thomas                  62 Luzern                     2:29.06,6 (48)     S1/103.   
  360. Gäumann Walter                 68 Riedbach                   2:29.38,3 (518)    Haupt/67. 
  361. Heiz Reto                      68 Engelberg                  2:29.39,7 (402)    Haupt/68. 
  362. Müssner Wolfram                58 FL-Nendeln                 2:29.43,7 (545)    S2/132.   
  363. Goop Adolf                     52 Schellenberg               2:29.46,1 (544)    S2/133.   
  364. Keller Christoph               66 Uster                      2:30.23,9 (192)    S1/104.   
  365. Gregori Franco                 38 Gorduno                    2:30.29,8 (144)    S4/10.    
  366. Sala Bruno                     45 Bellinzona                 2:30.30,3 (299)    S3/46.    
  367. Städler Sepp                   49 Zurzach                    2:30.36,3 (570)    S3/47.    
  368. Bühlmann Jakob                 35 Neerach                    2:30.48,0 (409)    S4/11.    
  369. Urfer Adrian                   51 Champfèr                   2:30.53,0 (444)    S2/134.   
  370. Borer Paul                     38 Buchs AG                   2:31.16,5 (51)     S4/12.    
  371. Galli Giorgio                  48 I-Milano                   2:31.20,0 (126)    S3/48.    
  372. Fritschi Karl                  46 Uster                      2:31.35,1 (388)    S3/49.    
  373. Dürst Werner                   49 Zürich                     2:31.38,8 (415)    S3/50.    
  374. Bart Hermann                   43 Wetzikon ZH                2:32.18,3 (33)     S3/51.    
  375. Crane Howard                   73 Köniz                      2:32.49,7 (454)    Haupt/69. 
  376. Töller Wolfgang                43 Davos Dorf                 2:32.56,9 (565)    S3/52.    
  377. Kuen Roland                    64 I-Meran                    2:33.22,6 (205)    S1/105.   
  378. Liberati Alberto               66 I-Chiavenna                2:33.28,1 (548)    S1/106.   
  379. Vogel Remo                     62 Wetzikon ZH                2:33.34,2 (360)    S1/107.   
  380. Olschewski Jürgen              44 D-Steinheim                2:33.39,9 (257)    S3/53.    
  381. Friedl Hans-Anton              66 D-Ramerberg                2:33.42,4 (399)    S1/108.   
  382. Aschenbrenner Jürgen           66 D-Haag                     2:33.43,5 (25)     S1/109.   
  383. Zaugg Bernhard                 64 Zürich                     2:33.50,7 (377)    S1/110.   
  384. Wellmann Detlef                64 Zürich                     2:33.51,2 (520)    S1/111.   
  385. Kobel Kurt                     52 Bern                       2:34.16,9 (201)    S2/135.   
  386. Ihasz Heinz                    56 Untereggen                 2:34.27,0 (445)    S2/136.   
  387. Braem Hans                     53 Untereggen                 2:34.48,1 (55)     S2/137.   
  388. Benazzo Roberto                60 I-Cosio Valtellino         2:34.49,3 (528)    S1/112.   
  389. Tscharner Thomas               53 Chur                       2:35.14,8 (352)    S2/138.   
  390. Guarducci Daniele              55 I-Prato (FI)               2:35.26,5 (153)    S2/139.   
  391. Köhl Christian                 34 Igis                       2:35.41,0 (585)    S4/13.    
  392. Coss Gino                      66 Volketswil                 2:35.46,3 (76)     S1/113.   
  393. Trafelet Bruno                 38 Chur                       2:35.54,1 (348)    S4/14.    
  394. Schneider René                 59 Reigoldswil                2:36.15,1 (315)    S2/140.   
  395. Artho Stefan                   72 Neuhaus SG                 2:36.24,5 (24)     Haupt/70. 
  396. Marega Fabio                   73 I-Rovereto                 2:36.26,7 (407)    Haupt/71. 
  397. Senn Jürg                      54 Azmoos                     2:36.31,5 (509)    S2/141.   
  398. Krapf René                     37 Tann                       2:36.52,2 (204)    S4/15.    
  399. Acquistapace Leo               61 I-Morbegno                 2:36.57,9 (13)     S1/114.   
  400. De Tomasi Andrea               60 I-Milano                   2:37.17,5 (85)     S1/115.   
  401. Baur Rico                      51 Affoltern am Albis         2:37.35,0 (40)     S2/142.   
  402. Hell Konrad                    61 D-Zangberg                 2:37.59,9 (164)    S1/116.   
  403. Seemann Johann                 51 D-Zangberg                 2:38.00,4 (320)    S2/143.   
  404. Dobler Xaver                   38 D-Zangberg                 2:38.01,1 (92)     S4/16.    
  405. Sandig Kurt, D-Hofheim         41 LG Hofheim                 2:38.02,6 (448)    S3/54.    
  406. Zindel Beat                    48 Bern                       2:38.03,7 (381)    S3/55.    
  407. Scherzinger Hansjörg           64 Hägendorf                  2:38.20,1 (587)    S1/117.   
  408. Gantenbein Willi               31 Balgach                    2:38.32,1 (127)    S4/17.    
  409. Henrich Martin                 58 Basel                      2:38.44,5 (167)    S2/144.   
  410. Leisibach Arthur               42 D-Freiburg                 2:38.51,0 (543)    S3/56.    
  411. Meier A                        ?? CH                         2:39.21,1 (568)    S2/145.   
  412. Justen Konrad                  50 D-Aalen                    2:39.25,4 (187)    S2/146.   
  413. Risler Daniel                  52 Au ZH                      2:39.28,5 (285)    S2/147.   
  414. Hengartner Marcel              68 Wädenswil                  2:39.30,2 (166)    Haupt/72. 
  415. Luginbühl Kurt                 46 Schüpfen                   2:39.31,5 (226)    S3/57.    
  416. Knutti Walter                  52 Wolfhausen                 2:39.43,9 (408)    S2/148.   
  417. Cannarella Giulio              54 I-Milano                   2:39.57,9 (440)    S2/149.   
  418. Magnoni Aldo                   48 I-Milano                   2:39.58,4 (228)    S3/58.    
  419. Fischer Wilfried               42 D-Heilbronn                2:39.59,1 (420)    S3/59.    
  420. Maier Egon                     40 D-Aalen                    2:40.16,2 (229)    S3/60.    
  421. Ernst Hans-Hubert              51 D-Aalen                    2:40.17,3 (100)    S2/150.   
  422. Longhi Guerrino                41 I-Vermiglio                2:40.25,6 (221)    S3/61.    
  423. Hunger Herbert                 42 Baden                      2:40.46,8 (179)    S3/62.    
  424. Tramer Franco                  65 Samedan                    2:40.48,3 (350)    S1/118.   
  425. Salis Mario                    49 St. Moritz                 2:40.55,4 (300)    S3/63.    
  426. Starvaggi Stefano, I-Cesenatic 59 CCP                        2:40.57,3 (441)    S2/151.   
  427. Montoni Rudi, I-Longiano       57 CCP                        2:40.58,4 (442)    S2/152.   
  428. Peduzzi Fiorenzo               51 Lugano                     2:41.07,2 (265)    S2/153.   
  429. Christener Otto, D-Hülben      54 CVJM Hülben                2:41.09,4 (428)    S2/154.   
  430. Braendli Jürg                  66 Oetwil am See              2:41.15,5 (56)     S1/119.   
  431. Rubli Martin, Samedan          60 SC Piz Ot                  2:41.17,2 (557)    S1/120.   
  432. Dalla Grave Edoardo            48 I-Cosio Valtellino         2:41.22,5 (470)    S3/64.    
  433. Levoni Alessandro              63 Celerina                   2:41.40,6 (217)    S1/121.   
  434. Knoller Manfred                38 D-Reichertshofen           2:41.49,2 (389)    S4/18.    
  435. Holenstein Hermann             25 Goldach                    2:41.57,8 (172)    S4/19.    
  436. Pagani Giusua, Caslano         73 SAP Purasca                2:42.02,9 (525)    Haupt/73. 
  437. Frei Christoph                 64 Frauenfeld                 2:42.07,1 (116)    S1/122.   
  438. Martini Bruno                  39 I-Merano                   2:42.14,9 (235)    S4/20.    
  439. Pirola Michel                  69 St. Moritz                 2:42.27,8 (272)    Haupt/74. 
  440. Eisele Peter                   40 Dübendorf                  2:42.51,9 (98)     S3/65.    
  441. Del Prete Alberto              56 I-Malgrate                 2:43.12,6 (539)    S2/155.   
  442. Campora Luigi                  58 Novaggio                   2:43.13,8 (66)     S2/156.   
  443. Marchesi Claudio               62 I-Merano                   2:43.27,7 (502)    S1/123.   
  444. Guidi Carlo                    41 St. Gallen                 2:43.39,9 (567)    S3/66.    
  445. Fischer Alain                  59 St. Gallen                 2:43.42,0 (498)    S2/157.   
  446. Leupin Marco                   43 Celerina                   2:43.55,4 (582)    S3/67.    
  447. Bacchi Claudio                 63 I-Boretto                  2:44.04,6 (432)    S1/124.   
  448. Marti Urs                      52 Landschlacht               2:44.08,7 (234)    S2/158.   
  449. Lange Hilmar                   61 Nussbaumen b.Baden         2:44.45,6 (212)    S1/125.   
  450. Crosato Roberto                52 I-Treviso                  2:45.03,8 (79)     S2/159.   
  451. Lorimer Malcolm                64 Niederwangen BE            2:45.08,8 (455)    S1/126.   
  452. Manzardo Giuseppe              53 Winterthur                 2:45.46,1 (230)    S2/160.   
  453. Morandi Francesco              55 I-Ballabio                 2:46.18,8 (490)    S2/161.   
  454. Schalk Stefan                  48 D-Zangberg                 2:46.28,5 (305)    S3/68.    
  455. Graf Heiner                    60 Werdenberg                 2:46.40,3 (141)    S1/127.   
  456. Franziscus Emil                39 St. Moritz                 2:47.25,8 (112)    S4/21.    
  457. Bagnoli Andrea                 50 I-Firenze                  2:47.26,8 (30)     S2/162.   
  458. Pagotto Maurizio               59 I-Boretto                  2:47.28,5 (433)    S2/163.   
  459. Magnoni Massimo                46 I-Greco                    2:47.31,0 (435)    S3/69.    
  460. Vilzmann Robert                78 D-Zangberg                 2:47.34,1 (359)    Haupt/75. 
  461. Letsch Herbert                 41 Adliswil                   2:47.56,0 (422)    S3/70.    
  462. Glaus Erhard                   42 Wallisellen                2:48.06,1 (137)    S3/71.    
  463. Bomio Renato                   41 Minusio                    2:48.18,8 (50)     S3/72.    
  464. Walden Magnus                  39 D-Zangberg                 2:48.27,7 (364)    S4/22.    
  465. Fischer Karsten                64 Oberdorf                   2:49.22,5 (105)    S1/128.   
  466. Rooligani Oreste               58 I-Italia                   2:49.27,6 (531)    S2/164.   
  467. Rusterholz Bruno               55 Thalwil                    2:49.41,4 (296)    S2/165.   
  468. Weidmann Hans-Peter            46 Basel                      2:49.48,0 (369)    S3/73.    
  469. Goehring Beat                  70 Genève                     2:49.49,1 (138)    Haupt/76. 
  470. Bortolotti Giorgio             58 Lugano Sortite             2:49.51,0 (53)     S2/166.   
  471. Mueller Chr.                   63 Riggisberg                 2:50.23,4 (248)    S1/129.   
  472. Gruber Silvester               49 D-Moosbrunn                2:50.46,2 (151)    S3/74.    
  473. John Peter                     71 Mastrils                   2:50.47,1 (493)    Haupt/77. 
  474. Ponti Franco                   37 Lugano                     2:50.59,2 (274)    S4/23.    
  475. Sterti Danny                   63 Buchs SG                   2:52.04,4 (398)    S1/130.   
  476. Schmid Walter                  55 Aarberg                    2:52.10,4 (312)    S2/167.   
  477. Mazzoncini Italo, Minusio      43 SPL Locarno                2:53.06,9 (451)    S3/75.    
  478. Voumard Pierre, Locarno        51 SPL Locarno                2:53.08,0 (452)    S2/168.   
  479. Tanner Kurt                    42 Bern                       2:53.43,8 (343)    S3/76.    
  480. Schneider Boby                 60 St. Gallen                 2:53.58,1 (313)    S1/131.   
  481. John Dietmar, D-Feldafing      56 Der Chemnitzer             2:54.22,6 (184)    S2/169.   
  482. Honegger Rudolf                51 Wollerau                   2:54.43,3 (173)    S2/170.   
  483. Binz Bruno                     49 Bassersdorf                2:55.02,6 (537)    S3/77.    
  484. Sporer Robert                  69 Hagenbuch ZH               2:55.44,4 (574)    Haupt/78. 
  485. Gersbach Andy                  51 Zurzach                    2:57.50,2 (586)    S2/171.   
  486. Wicki Arnold                   33 Schönenwerd                2:58.28,7 (419)    S4/24.    
  487. Ianape Rudolfo                 55 I-Dongo                    2:58.34,6 (561)    S2/172.   
  488. Fassbind Marc                  65 Saland                     2:59.16,4 (101)    S1/132.   
  489. Cvorovic Mitar                 46 Pontresina                 2:59.20,3 (393)    S3/78.    
  490. Rankl Emil                     42 D-Zangheim                 2:59.32,1 (278)    S3/79.    
  491. Rohrbach Jürg                  60 Mülchi                     3:00.01,2 (290)    S1/133.   
  492. Raez Hansjürg                  81 Schüpfen                   3:00.14,2 (277)    Jun/6.    
  493. Baumann Manfred                50 Kirchdorf BE               3:00.14,8 (588)    S2/173.   
  494. Daldoss Carlo                  61 I-Vermiglio                3:01.04,3 (469)    S1/134.   
  495. Wildhaber Bruno                62 Buchs SG                   3:01.13,5 (375)    S1/135.   
  496. Tanner Jörg                    36 Kloten                     3:01.16,8 (342)    S4/25.    
  497. Zbinden Kurt                   40 Bern                       3:02.17,2 (378)    S3/80.    
  498. Faller Daniel                  68 Arlesheim                  3:02.20,3 (486)    Haupt/79. 
  499. Bleesz Ernst                   31 Wolfhausen                 3:03.46,0 (463)    S4/26.    
  500. Kessler Willy                  60 Bettwiesen                 3:03.55,9 (197)    S1/136.   
  501. Bachschmied Markus             67 Schachen b.Herisau         3:04.05,9 (27)     Haupt/80. 
  502. Gronen Mischa                  60 Werdenberg                 3:04.26,2 (149)    S1/137.   
  503. Cavaliere Alfredo              37 I-Dongo                    3:07.22,7 (559)    S4/27.    
  504. Spiegel Peter                  48 Esslingen                  3:07.42,4 (327)    S3/81.    
  505. Schaer Andreas                 57 Bottmingen                 3:07.48,4 (304)    S2/174.   
  506. Burkhard Anton                 47 Horgen                     3:08.02,5 (64)     S3/82.    
  507. Aeschlimann Hans               74 Eggiwil                    3:08.25,9 (16)     Haupt/81. 
  508. Risler Mengg                   49 Au ZH                      3:08.36,4 (286)    S3/83.    
  509. Ziegler Dr. Stephan            68 St. Gallen                 3:08.41,9 (379)    Haupt/82. 
  510. Gasser Georg                   35 Bülach                     3:09.38,0 (128)    S4/28.    
  511. Filipitsch Gottfried           26 D-Zangberg                 3:10.01,3 (103)    S4/29.    
  512. Flückiger Godi                 42 Oberburg                   3:10.06,4 (110)    S3/84.    
  513. Fricker Paul                   43 Langnau am Albis           3:12.16,8 (119)    S3/85.    
  514. Baumer Roland                  61 Rüschlikon                 3:13.01,7 (39)     S1/138.   
  515. Dürr Christoph                 60 Lüchingen                  3:14.50,0 (500)    S1/139.   
  516. Wuethrich Fritz                39 Suberg                     3:15.14,7 (376)    S4/30.    
  517. Muecke Dietmar                 62 D-Babensham                3:16.09,3 (247)    S1/140.   
  518. Schoenegge Rainer              43 D-Zangheim                 3:19.28,7 (317)    S3/86.    
  519. Chaves Jorge                   69 Goldach                    3:20.39,6 (71)     Haupt/83. 
  520. Brasser Hanspeter              50 Untereggen                 3:23.10,0 (57)     S2/175.   
  521. Frei Urs                       58 Zürich                     3:25.09,9 (118)    S2/176.   
  522. Marega Paolo                   42 I-Rovereto                 3:26.32,8 (406)    S3/87.    
  523. Brenner Roland                 30 Wil ZH                     3:37.58,3 (58)     S4/31.    
  524. Frehner Ruedi                  51 Arbon                      3:55.34,6 (115)    S2/177.   
  525. Ehrbar Fritz                   33 Küsnacht ZH                3:56.37,1 (96)     S4/32.    

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.