2. Teilstrecke Herren

Bieler Lauftage 1999 - 2. Teilstrecke Herren

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Gschwend Markus                     66 Wetzikon ZH                 4:25.49,3       -----     (7)  TS2/M30  1.   
    2. Jamin Jean-Claude                   61 Bremgarten b. Bern          4:39.53,8     14.04,5    (29)  TS2/M35  1.   
    3. Zöller Paul                         57 D-Großheubach               4:42.36,5     16.47,2    (46)  TS2/M40  1.   
    4. Mock Hans                           48 Oberhelfenschwil            4:49.42,7     23.53,4  (1687)  TS2/M50  1.   
    5. Job Martin                          64 Tann                        5:04.58,2     39.08,9  (2452)  TS2/M35  2.   
    6. Ludwig Rudi                         37 D-Darmstadt                 5:05.00,3     39.11,0    (57)  TS2/M60  1.   
    7. Doenlen Serge                       55 F-Semondans                 5:05.40,5     39.51,2   (150)  TS2/M40  2.   
    8. Ferrat Pascal                       73 Hedingen                    5:08.04,4     42.15,1   (105)  TS2/MH   1.   
    9. Jaberg Hans-Rudolf                  43 Oberrieden                  5:15.16,3     49.27,0  (1587)  TS2/M55  1.   
   10. Luder Beat                          72 Kirchberg BE                5:18.01,7     52.12,4  (2547)  TS2/MH   2.   
   11. Teubler Volker                      69 D-Bad Säckingen             5:20.18,3     54.29,0   (696)  TS2/M30  2.   
   12. Wiegandt Holger                     58 D-Duisburg                  5:21.59,8     56.10,5    (69)  TS2/M40  3.   
   13. Adler Rolf                          58 Koblenz                     5:24.27,4     58.38,1  (2458)  TS2/M40  4.   
   14. Thorak Juergen                      52 D-Frankfurt                 5:29.46,5   1:03.57,2  (1866)  TS2/M45  1.   
   15. Hug Hans                            58 Rickenbach b. Wil           5:30.59,6   1:05.10,3  (1576)  TS2/M40  5.   
   16. Ganz Konrad                         53 Nidau                       5:32.42,7   1:06.53,4   (118)  TS2/M45  2.   
   17. Muehlemann Heinz                    47 Scharnachtal                5:36.58,8   1:11.09,5   (120)  TS2/M50  2.   
   18. Tschanz Werner                      54 Kirchberg BE                5:38.20,9   1:12.31,6    (85)  TS2/M45  3.   
   19. Oberson Daniel                      53 La Roche FR                 5:40.09,1   1:14.19,8   (135)  TS2/M45  4.   
   20. Gugger Peter                        57 Adelboden                   5:44.45,6   1:18.56,3  (2266)  TS2/M40  6.   
   21. Fleischmann Horst                   39 D-Erdfunkstelle Usingen     5:45.53,6   1:20.04,3  (1478)  TS2/M60  2.   
   22. Glauser Fritz                       65 Bolligen                    5:46.32,9   1:20.43,6  (2594)  TS2/M30  3.   
   23. Horst Thomas                        75 Le Grand-Saconnex           5:47.59,7   1:22.10,4  (2435)  TS2/MH   3.   
   24. Bechtel Wilfried                    42 D-Heidelberg                5:53.42,8   1:27.53,5   (128)  TS2/M55  2.   
   25. Damm Hans                           50 D-Neu-Isenburg              5:53.50,0   1:28.00,7   (575)  TS2/M45  5.   
   26. Iffert Friedrich                    44 D-Kassel                    5:53.51,8   1:28.02,5   (656)  TS2/M55  3.   
   27. Bührer Beat                         59 Dietikon                    5:56.38,2   1:30.48,9  (2070)  TS2/M40  7.   
   28. Noffke Horst                        44 D-Dortmund                  6:07.18,1   1:41.28,8   (512)  TS2/M55  4.   
   29. Kremser Aike                        56 D-Pforzheim                 6:09.54,4   1:44.05,1   (692)  TS2/M40  8.   
   30. Schilling Dieter                    53 D-Steithausen               6:10.29,0   1:44.39,7   (157)  TS2/M45  6.   
   31. Barthel Dietrich                    39 D-Schwerin                  6:14.37,8   1:48.48,5   (718)  TS2/M60  3.   
   32. Mariaux Marcel                      56 Martigny                    6:15.44,0   1:49.54,7   (613)  TS2/M40  9.   
   33. Häusermann Christoph                54 Birsfelden                  6:17.24,5   1:51.35,2  (2483)  TS2/M45  7.   
   34. Strickler Werner                    54 Kloten                      6:18.00,0   1:52.10,7   (626)  TS2/M45  8.   
   35. Dittmer Ulli                        48 D-Hamburg                   6:20.15,0   1:54.25,7  (1442)  TS2/M50  3.   
   36. Troppmann Klaus                     58 D-Ansbach                   6:26.23,3   2:00.34,0  (1874)  TS2/M40  10.  
   37. Armbruster Siegbert                 58 D-Offenburg                 6:26.49,3   2:01.00,0  (1373)  TS2/M40  11.  
   38. Vogt Berthold                       65 D-Weuwied Rheinland Pf.     6:35.12,2   2:09.22,9  (2108)  TS2/M30  4.   
   39. Boissiere Jacques                   45 Châtelaine                  6:37.10,3   2:11.21,0  (2137)  TS2/M50  4.   
   40. Wölwer Peter                        64 D-Duisburg                  6:40.47,1   2:14.57,8   (564)  TS2/M35  3.   
   41. Kaufmann Reto                       74 Arch                        6:44.11,6   2:18.22,3  (1607)  TS2/MH   4.   
   42. Zimmermann Ingo                     65 D-Berlin                    6:44.25,6   2:18.36,3  (1923)  TS2/M30  5.   
   43. Willwacher Michael                  47 D-Nister                    6:44.33,4   2:18.44,1  (1049)  TS2/M50  5.   
   44. Wenzel Erich                        45 D-Schwäbisch Gmünd          6:46.59,4   2:21.10,1   (598)  TS2/M50  6.   
   45. Klein Harald                        55 D-Köln                      6:49.26,2   2:23.36,9  (2057)  TS2/M40  12.  
   46. Schöberl Reinhold                   56 D-Frankfurt                 6:52.58,9   2:27.09,6  (1826)  TS2/M40  13.  
   47. Prill Horst                         38 D-Berlin                    6:55.47,2   2:29.57,9  (1732)  TS2/M60  4.   
   48. Stöckli Andreas                     67 Langenthal                  6:57.09,2   2:31.19,9  (1860)  TS2/M30  6.   
   49. Stutz Walter                        52 Müllheim Dorf               7:04.36,9   2:38.47,6  (2447)  TS2/M45  9.   
   50. Vulliemin Sebastien                 67 Yverdon-les-Bains           7:07.59,5   2:42.10,2  (1060)  TS2/M30  7.   
   51. Flüeli Kurt                         55 Derendingen                 7:09.40,1   2:43.50,8  (1001)  TS2/M40  14.  
   52. Rittiger Klaus                      55 D-Merkers                   7:11.02,4   2:45.13,1  (2092)  TS2/M40  15.  
   53. Sallai Gabor                        70 Echallens Sorties           7:21.03,5   2:55.14,2  (2556)  TS2/MH   5.   
   54. Class Eugen                         63 D-Weissach                  7:21.21,1   2:55.31,8  (1426)  TS2/M35  4.   
   55. Rueegger Christian                  50 Gachnang                    7:21.26,1   2:55.36,8  (1012)  TS2/M45  10.  
   56. Zeller Werner                       ?? D-Alfeld/Leine              7:21.57,0   2:56.07,7  (1053)  TS2/MJ   1.   
   57. Meyerhöfer Heinrich                 37 D-Kleinwallstadt            7:23.49,1   2:57.59,8   (509)  TS2/M60  5.   
   58. Münzer Max                          53 Basel                       7:25.23,5   2:59.34,2  (1696)  TS2/M45  11.  
   59. Leserf Gottlieb                     38 Uster                       7:26.04,0   3:00.14,7  (1006)  TS2/M60  6.   
   60. Payern Philippe                     63 Heitenried                  7:26.54,8   3:01.05,5  (2063)  TS2/M35  5.   
   61. Gattlen Christian                   65 Pratteln                    7:31.37,4   3:05.48,1  (1024)  TS2/M30  8.   
   62. LCPL Kayes Paul                     25 GB-Armagh                   7:35.29,3   3:09.40,0  (3848)  TS2/M70  1.   
   63. Schmider Thomas                     62 D-Titisee-Neustadt          7:35.35,4   3:09.46,1  (2394)  TS2/M35  6.   
   64. Zoller Daniel                       73 Biel/Bienne                 7:36.00,0   3:10.10,7  (2029)  TS2/MH   6.   
   65. Huber Harry                         55 La Chaux-de-Fonds           7:41.20,8   3:15.31,5  (2585)  TS2/M40  16.  
   66. Kistler Daniel Lukas                60 Reichenburg                 7:41.44,5   3:15.55,2  (1614)  TS2/M35  7.   
   67. Lüthi Rene                          67 Gossau ZH                   7:43.19,0   3:17.29,7  (2580)  TS2/M30  9.   
   68. Hein Nick                           72 D-Kempten                   7:44.44,8   3:18.55,5   (642)  TS2/MH   7.   
   69. Todaro Francesco                    ?? Basel                       7:45.28,4   3:19.39,1  (1869)  TS2/MJ   2.   
   70. Strobel Dominik                     72 Biel/Bienne                 7:47.55,8   3:22.06,5  (2016)  TS2/MH   8.   
   71. Malter Manfred                      57 D-Bräuningshof              7:48.59,0   3:23.09,7  (1030)  TS2/M40  17.  
   72. Schönholzer Heinz                   46 Eggethof                    7:55.13,1   3:29.23,8  (1051)  TS2/M50  7.   
   73. Sturdy Clive                        ?? Glis                        7:55.25,3   3:29.36,0  (1858)  TS2/MH   9.   
   74. Rähmer Hans-Jörg                    42 D-Filderstadt               7:55.44,2   3:29.54,9  (2091)  TS2/M55  5.   
   75. Messerli Herve                      53 La Tour-de-Trême            7:56.05,1   3:30.15,8  (1046)  TS2/M45  12.  
   76. Hügli Manfred                       48 Ersigen                     7:59.09,8   3:33.20,5  (1579)  TS2/M50  8.   
   77. Riedi Thomas                        65 Niederhasli                 8:02.40,7   3:36.51,4  (2523)  TS2/M30  10.  
   78. Ullrich Dieter                      40 D-Hachenburg                8:03.37,1   3:37.47,8  (1880)  TS2/M55  6.   
   79. Sägesser Simon                      69 Birsfelden                  8:03.43,2   3:37.53,9  (1082)  TS2/M30  11.  
   80. Berchtold Riccardo                  59 Brig                        8:07.31,9   3:41.42,6  (2141)  TS2/M40  18.  
   81. Rekr Widmer Matthias                79 Zürich                      8:11.22,7   3:45.33,4  (2423)  TS2/MH   10.  
   82. Meyers Egon                         53 D-Tholey-Sotzweiler         8:13.56,8   3:48.07,5  (1170)  TS2/M45  13.  
   83. Egger Andreas                       57 Täuffelen                   8:22.59,6   3:57.10,3  (1156)  TS2/M40  19.  
   84. Heid Peter                          60 Rombach                     8:26.35,3   4:00.46,0  (2250)  TS2/M35  8.   
   85. Goth Herbert                        59 Haslen AI                   8:30.02,6   4:04.13,3  (1517)  TS2/M40  20.  
   86. Perrin Yvan                         61 Tramelan                    8:32.38,8   4:06.49,5  (2022)  TS2/M35  9.   
   87. Kürt René                           73 Büren an der Aare           8:53.56,4   4:28.07,1  (1643)  TS2/MH   11.  
   88. Balimann Heinz                      35 Cheyres                     8:58.56,9   4:33.07,6  (1186)  TS2/M60  7.   
   89. Haehl Horst                         35 Luzern                      8:59.49,8   4:34.00,5  (2050)  TS2/M60  8.   
   90. OTL Breuer Gerhard H.               44 D-Efringen-Kirchen          9:06.36,2   4:40.46,9  (2421)  TS2/M55  7.   
   91. Letondal Dominique                  61 F-Pontarlier                9:10.47,1   4:44.57,8  (1652)  TS2/M35  10.  
   92. Brenn Marcel                        53 Beringen                    9:12.48,0   4:46.58,7  (1100)  TS2/M45  14.  
   93. Ryser Andy                          65 Lufingen                    9:12.48,9   4:46.59,6  (2520)  TS2/M30  12.  
   94. SAC Thomas Ian                      77 GB-British                  9:17.46,6   4:51.57,3  (3852)  TS2/MH   12.  
   95. Eichmann Marc                       79 Aesch BL                    9:24.40,4   4:58.51,1  (1450)  TS2/MH   13.  
   96. Gerber Herve                        55 Lausanne                    9:26.51,3   5:01.02,0  (1274)  TS2/M40  21.  
   97. Noseda Manuel                       64 Samstagern                  9:27.25,9   5:01.36,6  (1704)  TS2/M35  11.  
   98. Bernard Yves                        72 Cortébert                   9:32.00,0   5:06.10,7  (2468)  TS2/MH   14.  
   99. Ziegler Martin                      76 Aesch BL                    9:42.47,0   5:16.57,7  (1920)  TS2/MH   15.  
  100. De Boni Fabio                       72 Solothurn                   9:47.37,5   5:21.48,2  (1438)  TS2/MH   16.  
  101. Röthlisberger Jürg                  74 Huttwil                    10:00.07,9   5:34.18,6  (1777)  TS2/MH   17.  
  102. Niederhauser Roland                 67 Wasen im Emmental          10:03.02,4   5:37.13,1  (1700)  TS2/M30  13.  
  103. Schmutz Hans Peter                  58 Burgdorf                   10:11.26,8   5:45.37,5  (1320)  TS2/M40  22.  
  104. Steiner Roger                       75 Lyssach                    10:12.14,9   5:46.25,6  (2385)  TS2/MH   18.  
  105. Mueller Bernhard                    55 Evilard                    10:12.22,5   5:46.33,2  (2175)  TS2/M40  23.  
  106. Franke Michael                      62 D-Düsseldorf               10:34.21,2   6:08.31,9  (1483)  TS2/M35  12.  
  107. von Arx André                       66 Ittigen                    10:35.25,0   6:09.35,7  (1998)  TS2/M30  14.  
  108. Siegrist Stefan                     73 Basel                      10:40.08,7   6:14.19,4  (1831)  TS2/MH   19.  
  109. Gfr Kaufmann Peter                  37 Hospental                  10:45.21,9   6:19.32,6  (2403)  TS2/M60  9.   
  110. Sdt Imfeld Bruno                    67 Littau                     10:45.23,7   6:19.34,4  (2404)  TS2/M30  15.  
  111. Zuberbühler Stefan                  75 Oberägeri                  10:45.29,4   6:19.40,1  (1928)  TS2/MH   20.  
  112. Heiniger Rolf                       63 Burgdorf                   10:45.55,9   6:20.06,6  (2265)  TS2/M35  13.  
  113. Eggenberger Roland                  59 Buttwil                    10:50.29,8   6:24.40,5  (1446)  TS2/M40  24.  
  114. Slodek Kurt                         53 Winterthur                 10:51.28,2   6:25.38,9  (2284)  TS2/M45  15.  
  115. Bilger Roland                       77 D-Reutlingen               10:53.44,5   6:27.55,2  (2118)  TS2/MH   21.  
  116. Bitz Michel                         54 Veyrier                    10:54.24,5   6:28.35,2  (1391)  TS2/M45  16.  
  117. Steinegger Adolf                    40 Goldau                     11:09.00,0   6:43.10,7  (2486)  TS2/M55  8.   
  118. Pfeffer Kurt                        62 Amriswil                   11:10.22,5   6:44.33,2  (1976)  TS2/M35  14.  
  119. Fuhrer Martin                       63 Bern                       11:11.12,5   6:45.23,2  (1491)  TS2/M35  15.  
  120. Vogler Alois                        61 Alpnach Dorf               11:12.48,1   6:46.58,8  (1883)  TS2/M35  16.  
  121. Hirt Gerard                         67 Mont-sur-Lausanne          11:14.07,4   6:48.18,1  (1563)  TS2/M30  16.  
  122. Grossmann Hugo                      60 Ibach                      11:20.28,4   6:54.39,1  (2324)  TS2/M35  17.  
  123. Kpl Knuchel Karl                    50 Luterbach                  11:27.17,4   7:01.28,1  (1333)  TS2/M45  17.  
  124. Schilliger Josef                    60 Flawil                     11:55.21,8   7:29.32,5  (1262)  TS2/M35  18.  
  125. Schwab Fritz                        79 Siselen BE                 12:18.00,0   7:52.10,7  (2056)  TS2/MH   22.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.