1. Teilstrecke Herren

Bieler Lauftage 1999 - 1. Teilstrecke Herren

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Clénin Bernhard                     52 Biel/Bienne                 2:58.29,7       -----    (41)  TS1/M45  1.   
    2. Spring Hanspeter                    51 Zollikofen                  2:59.40,3      1.10,6  (2367)  TS1/M45  2.   
    3. Utiger Walter                       53 Sutz                        3:02.19,4      3.49,7    (28)  TS1/M45  3.   
    4. Benz Dieter                         63 D-Weil am Rhein             3:04.04,0      5.34,3  (1385)  TS1/M35  1.   
    5. Amrhein Peter                       65 Eschlikon TG                3:14.42,7     16.13,0   (117)  TS1/M30  1.   
    6. Karrer René                         58 Küttigen                    3:20.44,3     22.14,6  (2442)  TS1/M40  1.   
    7. Roth Ernst                          53 Erlinsbach                  3:20.44,4     22.14,7  (2436)  TS1/M45  4.   
    8. Leiggener Paul                      63 Stalden VS                  3:21.52,0     23.22,3  (2471)  TS1/M35  2.   
    9. Zumoberhaus Marcel                  59 Raron                       3:21.52,7     23.23,0  (2472)  TS1/M40  2.   
   10. Lhote Patrick                       64 D-St Blasien                3:22.39,3     24.09,6  (2517)  TS1/M35  3.   
   11. Gautschi Herbert                    65 Orpund                      3:27.09,7     28.40,0  (2215)  TS1/M30  2.   
   12. Lesniewski Marek                    55 PL-Lodz                     3:29.16,8     30.47,1  (2058)  TS1/M40  3.   
   13. Renk Klaus                          48 D-Ortenberg                 3:29.40,5     31.10,8  (2362)  TS1/M50  1.   
   14. Haase Jürgen                        59 D-Hersbruck                 3:29.48,7     31.19,0  (2011)  TS1/M40  4.   
   15. Wullepit François                   52 D-Lohmar                    3:32.29,3     33.59,6  (2160)  TS1/M45  5.   
   16. Eggenschwiler Ruedi                 61 Welschenrohr                3:34.23,2     35.53,5    (82)  TS1/M35  4.   
   17. Gutknecht Adrian                    69 Arch                        3:35.25,8     36.56,1  (1959)  TS1/M30  3.   
   18. Charnay Christian                   49 F-Montbeliard               3:37.55,5     39.25,8  (2225)  TS1/M50  2.   
   19. Keller Max                          45 Hölstein                    3:40.18,6     41.48,9   (562)  TS1/M50  3.   
   20. Bongard Vincent                     81 Jens                        3:43.13,6     44.43,9  (1395)  TS1/MJ   1.   
   21. Wyss Theo                           53 Fulenbach                   3:43.36,6     45.06,9  (2469)  TS1/M45  6.   
   22. Vogel Urs                           53 Rheinfelden                 3:44.04,4     45.34,7  (1991)  TS1/M45  7.   
   23. Schmitz Herbert                     45 D-Bad Honnef                3:45.45,5     47.15,8   (125)  TS1/M50  4.   
   24. Steffen Peter                       77 Biel/Bienne                 3:53.48,0     55.18,3  (1141)  TS1/MH   1.   
   25. Wittmeier Erwin                     50 D-Gomaringen                3:54.01,4     55.31,7  (1907)  TS1/M45  8.   
   26. Kunz Eduard                         61 Biberist                    3:54.08,7     55.39,0  (2006)  TS1/M35  5.   
   27. Nyfeler Hans-Rudolf                 63 Kradolf-Schönenb.           3:56.03,6     57.33,9  (2135)  TS1/M35  6.   
   28. Vidac David                         78 F-Montbeliard               3:57.55,1     59.25,4  (2463)  TS1/MH   2.   
   29. Knecht Herbert                      60 Müntschemier                3:58.04,7     59.35,0  (2021)  TS1/M35  7.   
   30. Blösch Pascal                       73 Nidau                       3:59.16,5   1:00.46,8  (1394)  TS1/MH   3.   
   31. Hagenlocher Rolf                    ?? D-Gomaringen                3:59.29,5   1:00.59,8  (1539)  TS1/MH   4.   
   32. Klein Roger                         46 L-Hassel                    3:59.36,1   1:01.06,4  (1617)  TS1/M50  5.   
   33. Stewin Siegfried                    52 D-Stuttgart                 4:00.47,8   1:02.18,1  (2125)  TS1/M45  9.   
   34. Kunzmann Axel                       59 D-Heilbronn                 4:02.06,0   1:03.36,3   (686)  TS1/M40  5.   
   35. Jacober Roger                       76 Dübendorf                   4:02.44,7   1:04.15,0  (1588)  TS1/MH   5.   
   36. Gmuer Alfons                        51 Mitlödi                     4:05.17,5   1:06.47,8  (2390)  TS1/M45  10.  
   37. Vollmer Holger                      62 D-Hamburg                   4:06.15,8   1:07.46,1  (1887)  TS1/M35  8.   
   38. Rossel Heiner                       57 Solothurn                   4:06.28,0   1:07.58,3  (2243)  TS1/M40  6.   
   39. Schröder Wolfgang                   50 D-Stuttgart                 4:19.33,1   1:21.03,4  (2095)  TS1/M45  11.  
   40. Meyer Roland                        54 Orbe                        4:21.55,8   1:23.26,1   (669)  TS1/M45  12.  
   41. Piller Luca                         ?? Baden                       4:22.00,4   1:23.30,7  (1727)  TS1/MH   6.   
   42. Wegmüller Bernhard                  58 Muri b. Bern                4:23.36,1   1:25.06,4  (2323)  TS1/M40  7.   
   43. Auderset Roland                     61 Münchenstein                4:24.26,7   1:25.57,0  (1374)  TS1/M35  9.   
   44. Nedebock Hartmut                    62 D-Monheim                   4:24.31,7   1:26.02,0  (2600)  TS1/M35  10.  
   45. Trapp Rudolf                        49 D-Bellheim                  4:26.06,3   1:27.36,6  (1870)  TS1/M50  6.   
   46. Sievers Hansjörg                    49 D-Hachenburg                4:27.25,3   1:28.55,6  (1983)  TS1/M50  7.   
   47. Buch Christian                      73 Biel/Bienne                 4:29.15,6   1:30.45,9   (539)  TS1/MH   7.   
   48. Weigelt Norbert                     41 D-Hürth                     4:33.55,8   1:35.26,1  (2166)  TS1/M55  1.   
   49. Gut Roger                           60 Henggart                    4:36.03,4   1:37.33,7  (1531)  TS1/M35  11.  
   50. Fridelance Yves                     79 Safnern                     4:39.41,8   1:41.12,1  (2007)  TS1/MH   8.   
   51. Kurzmanowski Meinhard               40 D-Bocholt                   4:39.46,7   1:41.17,0  (1641)  TS1/M55  2.   
   52. Knippschild Heiner                  41 D-Bocholt                   4:39.46,8   1:41.17,1  (1620)  TS1/M55  3.   
   53. Kappelmaier Martin                  65 D-Gachenbach                4:42.54,2   1:44.24,5  (1602)  TS1/M30  4.   
   54. Gusset Christophe                   73 Nidau                       4:43.02,5   1:44.32,8  (2592)  TS1/MH   9.   
   55. Mühlemann Stefan                    81 Utzenstorf                  4:43.25,2   1:44.55,5  (2360)  TS1/MJ   2.   
   56. Wüthrich Philipp                    81 Utzenstorf                  4:43.25,7   1:44.56,0  (2361)  TS1/MJ   3.   
   57. Schmitt Karlheinz Dr.               50 D-München                   4:43.28,7   1:44.59,0  (1798)  TS1/M45  13.  
   58. Haubenschmid Daniel                 74 Freidorf TG                 4:45.13,2   1:46.43,5  (1547)  TS1/MH   10.  
   59. Steinfeld Marc                      43 Zürich                      4:45.22,2   1:46.52,5  (1852)  TS1/M55  4.   
   60. HptFw Glock Kurt                    50 D-Großrosseln               4:48.40,4   1:50.10,7  (2203)  TS1/M45  14.  
   61. Hptm Schneider Andreas              58 D-Saarbrücken               4:48.40,5   1:50.10,8  (2204)  TS1/M40  8.   
   62. Reuse Jean-Pierre                   62 F-Ferney Voltaire           4:48.56,2   1:50.26,5  (1020)  TS1/M35  12.  
   63. Friz Martin                         63 D-Oppenweiler               4:49.37,0   1:51.07,3  (2302)  TS1/M35  13.  
   64. Lüchinger Ernst                     34 Zürich                      4:49.43,3   1:51.13,6   (711)  TS1/M65  1.   
   65. Hofer Thomas                        82 Ursenbach                   4:51.31,1   1:53.01,4  (1565)  TS1/MJ   4.   
   66. Schenker Erhard                     61 Dulliken                    4:51.45,5   1:53.15,8  (2438)  TS1/M35  14.  
   67. Landtwing Andreas                   60 Oetwil am See               4:52.54,6   1:54.24,9   (712)  TS1/M35  15.  
   68. Rudin Pascal                        79 Lyss                        4:59.00,0   2:00.30,3  (2590)  TS1/MH   11.  
   69. Spielmann Adrian                    81 Bettlach                    5:01.11,1   2:02.41,4  (1842)  TS1/MJ   5.   
   70. Bürki Hanspeter                     58 Utzenstorf                  5:01.34,6   2:03.04,9  (2552)  TS1/M40  9.   
   71. Wermuth Rudolf                      55 Kirchberg BE                5:01.35,0   2:03.05,3  (1041)  TS1/M40  10.  
   72. Link Michael                        59 D-Kleinheubach              5:01.55,0   2:03.25,3  (2198)  TS1/M40  11.  
   73. Manz Günter                         40 D-Mainz                     5:01.59,6   2:03.29,9  (2193)  TS1/M55  5.   
   74. Brechbühl Alfred                    59 Toffen                      5:03.24,7   2:04.55,0  (1159)  TS1/M40  12.  
   75. Steinacher Rene                     63 Arlesheim                   5:05.12,6   2:06.42,9  (2482)  TS1/M35  16.  
   76. Horst Robert                        42 Savigny                     5:09.43,6   2:11.13,9  (2352)  TS1/M55  6.   
   77. Pulfer Walter                       43 Toffen                      5:13.52,7   2:15.23,0  (1149)  TS1/M55  7.   
   78. Sdt Bleuler Max                     67 S. Antonino                 5:16.13,4   2:17.43,7  (2422)  TS1/M30  5.   
   79. Gnägi Christian                     65 Sutz                        5:17.45,2   2:19.15,5  (2562)  TS1/M30  6.   
   80. Schira Remo                         59 Winterthur                  5:24.18,3   2:25.48,6  (2097)  TS1/M40  13.  
   81. Hofer Christoph                     81 Ursenbach                   5:28.24,1   2:29.54,4  (1564)  TS1/MJ   6.   
   82. Brunner Franz                       45 Birchwil                    5:30.56,0   2:32.26,3  (1409)  TS1/M50  8.   
   83. Fuchs Alfred                        48 D-Hengersberg               5:31.07,1   2:32.37,4  (1152)  TS1/M50  9.   
   84. Jung Herbert                        46 D-Oberursel                 5:36.53,7   2:38.24,0  (2126)  TS1/M50  10.  
   85. Leineweber Uwe                      53 D-Kiel                      5:39.23,7   2:40.54,0  (1650)  TS1/M45  15.  
   86. Guler Hans-Martin                   59 Ipsach                      5:41.10,6   2:42.40,9  (2490)  TS1/M40  14.  
   87. Schmidiger Thomas                   ?? Ormalingen                  5:43.49,2   2:45.19,5  (1795)  TS1/MH   12.  
   88. Pech Zdenek                         20 CZ-Praha 9                  5:46.01,6   2:47.31,9  (1717)  TS1/M75  1.   
   89. Fuchs Michael                       77 Hombrechtikon               5:47.50,5   2:49.20,8  (1490)  TS1/MH   13.  
   90. Schuchardt Heinz                    47 D-Werne                     5:48.03,7   2:49.34,0  (1352)  TS1/M50  11.  
   91. Gardi René                          47 Laupersdorf                 5:48.15,6   2:49.45,9  (1495)  TS1/M50  12.  
   92. Häuselmann Pascal                   71 Port                        5:49.28,1   2:50.58,4  (2303)  TS1/MH   14.  
   93. Rosset Bernard                      48 Lausanne                    5:52.34,2   2:54.04,5  (1980)  TS1/M50  13.  
   94. Schlicht Thomas                     71 D-Pfaffenhofen              5:54.26,1   2:55.56,4  (2237)  TS1/MH   15.  
   95. Kaiser Peter                        72 Tinizong                    6:04.00,2   3:05.30,5  (1599)  TS1/MH   16.  
   96. Graf Andreas                        73 Pieterlen                   6:04.29,4   3:05.59,7  (1518)  TS1/MH   17.  
   97. Messerli Valentin                   55 Emmen                       6:07.18,3   3:08.48,6  (1285)  TS1/M40  15.  
   98. Burkhalter Martin                   75 Huttwil                     6:08.15,0   3:09.45,3  (2355)  TS1/MH   18.  
   99. Feifel Manfred                      42 D-Filderstadt               6:09.17,6   3:10.47,9  (2090)  TS1/M55  8.   
  100. Studer Willi                        64 Bassersdorf                 6:11.06,5   3:12.36,8  (1989)  TS1/M35  17.  
  101. Ratageb Eugen                       29 D-Stuttgart                 6:15.25,4   3:16.55,7  (2131)  TS1/M70  1.   
  102. Spielmann Bernd                     62 D-Monheim                   6:15.29,7   3:17.00,0  (1843)  TS1/M35  18.  
  103. Schwippert Wilfried                 57 D-Langenfeld                6:15.29,8   3:17.00,1  (1823)  TS1/M40  16.  
  104. Dubiel Heinz                        35 D-Weissach                  6:17.12,6   3:18.42,9  (2154)  TS1/M60  1.   
  105. Waeber Toni                         64 Sonceboz-Sombeval           6:18.32,6   3:20.02,9  (2310)  TS1/M35  19.  
  106. Romer Markus                        63 Rüti ZH                     6:25.06,1   3:26.36,4  (1761)  TS1/M35  20.  
  107. Baumgärtner Roland                  26 Chippis                     6:27.57,4   3:29.27,7  (1277)  TS1/M70  2.   
  108. Hajek Vlastimil                     25 CZ-As                       6:30.03,7   3:31.34,0  (1540)  TS1/M70  3.   
  109. Kathriner Edi                       61 Sarnen                      6:31.03,3   3:32.33,6  (1606)  TS1/M35  21.  
  110. Fleury Gilbert                      66 Biel/Bienne                 6:31.50,3   3:33.20,6  (2581)  TS1/M30  7.   
  111. Funk Kurt                           50 Biel/Bienne                 6:32.43,3   3:34.13,6  (2151)  TS1/M45  16.  
  112. Martin Hermann                      33 D-Hamburg                   6:34.57,0   3:36.27,3  (2586)  TS1/M65  2.   
  113. Tschui Roland                       48 Subingen                    6:43.20,6   3:44.50,9  (1877)  TS1/M50  14.  
  114. Lüthi Peter                         60 Madiswil                    6:43.21,1   3:44.51,4  (1663)  TS1/M35  22.  
  115. Schaffarschick Werner               29 D-Mannheim                  6:45.10,0   3:46.40,3  (1337)  TS1/M70  4.   
  116. Schmucki Leo                        46 Uznach                      6:49.44,7   3:51.15,0  (1283)  TS1/M50  15.  
  117. Rechsteiner Erich                   42 Grenchen                    6:51.35,6   3:53.05,9  (2047)  TS1/M55  9.   
  118. Eichmann Andy                       69 Savognin                    6:54.57,4   3:56.27,7  (2467)  TS1/M30  8.   
  118. Luzi Hans                           74 Savognin                    6:54.57,4   3:56.27,7  (2470)  TS1/MH   19.  
  120. Ramelli Heiko                       80 Savognin                    6:54.57,9   3:56.28,2  (2466)  TS1/MJ   7.   
  121. Rumpf Wolfgang                      46 D-Stuttgart                 6:57.03,8   3:58.34,1  (2183)  TS1/M50  16.  
  122. Mumenthaler Peter                   46 Aarau                       6:58.54,7   4:00.25,0  (1693)  TS1/M50  17.  
  123. Kieser René                         61 Zürich                      6:59.16,5   4:00.46,8  (1316)  TS1/M35  23.  
  124. Payot Pierre                        23 Lausanne                    7:02.27,4   4:03.57,7  (2584)  TS1/M75  2.   
  125. Amstutz Frank                       77 Bassecourt                  7:08.01,6   4:09.31,9  (1369)  TS1/MH   20.  
  126. Muston Christian                    43 Cointrin                    7:08.53,8   4:10.24,1  (1360)  TS1/M55  10.  
  127. Reusser Jean                        46 Lausanne                    7:13.40,9   4:15.11,2  (1753)  TS1/M50  18.  
  128. Pfeffer Peter                       58 Flawil                      7:14.52,1   4:16.22,4  (1977)  TS1/M40  17.  
  129. Baumgartner Elmar                   63 Flawil                      7:15.12,2   4:16.42,5  (1943)  TS1/M35  24.  
  130. Comes Michael                       55 D-Stuttgart                 7:39.11,9   4:40.42,2  (2197)  TS1/M40  18.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.