(109) 100-km-Lauf M60

Bieler Lauftage 1999 - (109) 100-km-Lauf M60

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Reinhardt Wolfgang                  39 D-Mainz                     8:57.44,3       -----  (2067)  100      64.  
    2. Rösner Karl Ernst                   38 D-Haan                      9:36.58,8     39.14,5   (106)  100      140. 
    3. Rüdiger Hugo Dr.                    39 A-Wien                      9:47.07,6     49.23,3  (1772)  100      183. 
    4. Schoppe Peter                       38 D-Merseburg                 9:50.45,5     53.01,2  (1810)  100      199. 
    5. Schmitz Jean                        38 Biel/Bienne                10:09.33,6   1:11.49,3   (123)  100      240. 
    6. Reeh Klaus                          39 D-München                  10:11.28,0   1:13.43,7   (134)  100      245. 
    7. Rudolph Dieter                      39 D-Helmstadt                10:18.02,7   1:20.18,4  (1766)  100      266. 
    8. Friedle Othmar                      39 A-Bludenz                  10:20.14,2   1:22.29,9   (148)  100      270. 
    9. Spieker Johann                      39 D-Laar                     10:28.18,5   1:30.34,2  (1841)  100      308. 
   10. Pfeuffer Bodo                       39 D-Schladen                 10:31.15,1   1:33.30,8  (2015)  100      325. 
   11. Hempel Lothar                       36 D-Hardegsen                10:36.56,8   1:39.12,5   (114)  100      344. 
   12. Schröter Günter                     38 D-Waldshut                 10:42.03,5   1:44.19,2   (132)  100      355. 
   13. Ritter Manfred                      35 St. Gallen                 10:46.56,6   1:49.12,3   (116)  100      375. 
   14. Rebstock Hans-Dieter                39 D-Altstaedten/Allgaeu      10:49.07,5   1:51.23,2    (88)  100      385. 
   15. Stössel Hermann                     37 Thalwil                    10:51.58,3   1:54.14,0  (1861)  100      396. 
   16. Koller Helmut                       38 Kloten                     10:52.30,7   1:54.46,4   (514)  100      399. 
   17. Kurz Hans                           36 D-Schwäbisch Hall          10:53.12,9   1:55.28,6  (2157)  100      405. 
   18. Emersic Alosz                       38 D-Erkrath                  10:58.05,8   2:00.21,5  (2119)  100      420. 
   19. Bingeser Erwin                      39 D-Nürnberg                 11:19.04,3   2:21.20,0  (2187)  100      472. 
   20. Schulze Karl-Heinz                  36 D-Hamburg                  11:25.35,1   2:27.50,8   (719)  100      497. 
   21. Kazmierczak Erich                   38 D-Duisburg                 11:27.47,7   2:30.03,4   (614)  100      509. 
   22. Steinert Rüdiger                    38 D-Schkopau                 11:30.26,9   2:32.42,6  (1986)  100      519. 
   23. Burster Gerhard                     35 D-Böblingen                11:33.57,8   2:36.13,5  (1414)  100      532. 
   24. Kirdorf Klaus                       39 D-Wetzlar                  11:34.34,9   2:36.50,6  (1613)  100      534. 
   25. Sowaidnig Axel                      38 D-Glashütten               11:35.53,5   2:38.09,2   (589)  100      541. 
   26. Gambuzza Angelo                     35 Biel/Bienne                11:40.30,5   2:42.46,2  (2171)  100      558. 
   27. Back Howe                           37 D-Seligenstadt             11:42.53,4   2:45.09,1  (1089)  100      570. 
   28. Birkenfeld Lothar                   38 D-Butzbach                 11:48.32,5   2:50.48,2   (580)  100      593. 
   29. Kittl Alois                         37 CZ-Teplice                 11:54.55,8   2:57.11,5   (513)  100      613. 
   30. De Benedetti Vittorio               39 D-Philippsburg             11:55.24,9   2:57.40,6  (1052)  100      615. 
   31. Läderach Peter                      37 Bern                       11:56.54,8   2:59.10,5   (701)  100      617. 
   32. Seitz Bernd                         39 D-Regensburg               12:02.52,7   3:05.08,4  (2392)  100      637. 
   33. Södje Dieter                        38 D-Celle                    12:03.37,3   3:05.53,0  (1862)  100      638. 
   34. Csitkovics Josef                    39 A-St.-Andrae               12:07.33,8   3:09.49,5   (708)  100      647. 
   35. Zuffo Sergio                        36 Zürich                     12:13.16,4   3:15.32,1   (699)  100      660. 
   36. Eckebrecht Siegfried                39 D-Flintbek                 12:14.18,8   3:16.34,5   (658)  100      664. 
   37. Stock Wolfgang                      35 D-Siegburg                 12:16.13,0   3:18.28,7  (2165)  100      673. 
   38. Rössler Siegfried                   36 D-Leonberg                 12:17.02,9   3:19.18,6  (1032)  100      675. 
   39. Jesionek Walter                     36 D-Heidelberg               12:17.23,8   3:19.39,5   (507)  100      676. 
   40. Kleinschmidt Gert                   37 D-Dessau                   12:17.43,2   3:19.58,9   (593)  100      678. 
   41. Preisler Horst                      35 D-Hamburg                  12:20.10,1   3:22.25,8   (639)  100      685. 
   42. Meyer Peter                         38 D-Frankenthal              12:20.54,2   3:23.09,9  (1682)  100      689. 
   43. Wolfram Willi                       37 D-Merkers                  12:34.41,8   3:36.57,5  (2094)  100      740. 
   44. Engelbrecht Karl                    35 D-Kassel                   12:42.12,4   3:44.28,1  (1045)  100      766. 
   45. Ade Wolfgang                        38 D-Plüderhausen             12:54.52,8   3:57.08,5  (2298)  100      798. 
   46. Roster Charles                      37 D-Auerbach                 13:07.34,6   4:09.50,3  (1248)  100      824. 
   47. Müller Hans-Werner                  39 D-Zorge                    13:08.45,3   4:11.01,0  (1061)  100      829. 
   48. Kuhlmey Jürgen Dr.                  38 D-Oldenburg                13:25.01,7   4:27.17,4  (1638)  100      859. 
   49. Arnold Arthur                       36 D-Kelkheim                 13:36.58,6   4:39.14,3   (585)  100      881. 
   50. Cornu Marc                          35 Gümligen                   13:38.56,1   4:41.11,8   (567)  100      886. 
   51. Frey Willi                          37 D-Kelkheim Taunus          13:40.49,5   4:43.05,2  (1154)  100      894. 
   52. Erni Josef                          37 Emmenbrücke                13:47.10,1   4:49.25,8  (1155)  100      913. 
   53. Kukovic Higin                       38 SLO-Celje                  13:58.06,0   5:00.21,7  (1932)  100      937. 
   54. Hauser Peter                        37 Bülach                     14:03.22,8   5:05.38,5  (1095)  100      944. 
   55. König Manfred                       39 D-Dessau                   14:07.22,3   5:09.38,0  (1184)  100      949. 
   56. Müller Manfred                      36 D-Kandel                   14:11.17,4   5:13.33,1  (1151)  100      958. 
   57. Dittrich Joachim                    38 D-Böblingen                14:25.24,2   5:27.39,9  (1103)  100      981. 
   58. Conrad Florian                      39 Heimberg                   14:30.44,7   5:33.00,4  (1167)  100      986. 
   59. Fischer Heinrich                    37 Aarberg                    14:39.18,6   5:41.34,3  (1115)  100      1003.
   60. Safar Josef                         36 CZ-Praha 3                 14:41.58,9   5:44.14,6  (1200)  100      1011.
   61. Richter Konrad                      38 D-Leinfelden               14:58.57,5   6:01.13,2  (2505)  100      1029.
   62. Bigge Rolf                          38 D-Lehrte-Arpke             15:04.27,7   6:06.43,4  (2114)  100      1036.
   63. Lieberum Kurt                       37 D-Bensheim                 15:06.03,2   6:08.18,9  (1148)  100      1040.
   64. Sausmikat Herbert                   35 D-Freiberg                 15:06.52,6   6:09.08,3  (1781)  100      1041.
   65. Stöckel Joachim                     39 D-Suhl                     15:08.38,3   6:10.54,0  (1222)  100      1048.
   66. Schulze Wolfgang                    35 D-Berlin                   15:18.18,6   6:20.34,3  (1130)  100      1060.
   67. Riotte Harald                       37 D-Schwalbach               15:20.42,9   6:22.58,6  (2129)  100      1066.
   68. Roth Jakob Dr.                      38 D-Berchtesgaden            15:29.20,1   6:31.35,8  (1762)  100      1082.
   69. Wüthrich Fritz                      39 Suberg                     15:32.05,1   6:34.20,8  (1143)  100      1086.
   70. Schneider Edwin                     37 Tann                       15:42.05,8   6:44.21,5  (1117)  100      1102.
   71. Krapf Rene                          37 Tann                       15:42.06,0   6:44.21,7  (1087)  100      1103.
   72. Pedersen Bent                       36 DK-Holstebro               15:44.04,6   6:46.20,3  (2128)  100      1106.
   73. Zimmerer Günter                     37 D-Malsch                   15:57.53,0   7:00.08,7  (1922)  100      1128.
   74. Witczak Mikolaj                     35 PL-Bielawa                 16:13.05,7   7:15.21,4  (1905)  100      1152.
   75. Weber Hansruedi                     39 Sursee                     16:19.26,6   7:21.42,3  (1239)  100      1163.
   76. Frei Raimund                        38 Tann                       16:20.42,0   7:22.57,7  (2228)  100      1167.
   77. Kowalik Wieskaw                     38 PL-Zielona Gora            16:31.37,5   7:33.53,2  (1190)  100      1174.
   78. Hartstang Helmut                    36 D-Dierdorf                 16:39.19,0   7:41.34,7  (2282)  100      1181.
   79. Birrer Bruno                        39 Nidau                      16:43.05,6   7:45.21,3  (1390)  100      1185.
   80. Hunziker Paul                       36 Matzendorf                 16:49.40,5   7:51.56,2  (1257)  100      1189.
   81. Hildenbrand Werner                  39 D-Sinsheim                 16:57.44,3   8:00.00,0  (1263)  100      1199.
   82. Peter Anton                         37 Willisau                   17:00.12,5   8:02.28,2  (1278)  100      1201.
   83. Haas Edwin                          37 Worblaufen                 17:00.22,0   8:02.37,7  (1246)  100      1202.
   84. Castelnuovo Angelo                  38 Sorengo                    17:13.21,3   8:15.37,0  (1302)  100      1209.
   85. Holicki Heinrich                    36 D-Gunzenhausen             17:20.09,3   8:22.25,0  (1242)  100      1223.
   86. Richard Fritz                       38 Ursenbach                  17:33.43,7   8:35.59,4  (2503)  100      1241.
   87. Bührer Emil                         39 D-Schramberg               17:34.04,9   8:36.20,6  (1339)  100      1242.
   88. Bächtold Erich                      39 Volketswil                 17:41.37,5   8:43.53,2  (1419)  100      1254.
   89. Chorvot Gilbert                     38 F-Valentigney              17:43.23,0   8:45.38,7  (2373)  100      1258.
   90. Fochler Joachim                     36 D-Berlin                   17:43.46,1   8:46.01,8  (1298)  100      1259.
   91. Seiler Paul                         35 Basel                      17:48.54,6   8:51.10,3  (1317)  100      1267.
   92. Beuchat Jean-Pierre                 39 Nidau                      18:03.56,5   9:06.12,2  (1217)  100      1271.
   93. Bächtold Hans                       39 Volketswil                 18:19.43,1   9:21.58,8  (1950)  100      1278.
   94. Albers Hans                         35 D-Stetten                  18:24.24,5   9:26.40,2  (2238)  100      1283.
   95. Hofmann Wilfried                    38 D-Michelstadt              18:36.00,1   9:38.15,8  (1569)  100      1294.
   96. Jendrasch Horst                     36 D-Kelkheim                 18:37.25,4   9:39.41,1  (1292)  100      1296.
   97. Keller Herbert                      39 Zürich                     18:50.06,5   9:52.22,2  (1271)  100      1306.
   98. Mathys Hans                         36 Kirchberg BE               19:07.24,2  10:09.39,9  (1338)  100      1314.
   99. Poznicek Armin                      37 Neuenhof                   19:13.11,6  10:15.27,3  (2577)  100      1316.
  100. Scheidegger Fritz                   35 Gwatt (Thun)               19:33.48,7  10:36.04,4  (1319)  100      1328.
  101. Herrmann Wolfgang                   39 Grenchen                   21:09.09,8  12:11.25,5  (2048)  100      1355.
  102. Wälti Werner                        38 Krattigen                  21:15.15,9  12:17.31,6  (1346)  100      1357.
  103. Briggen Urs                         36 Bubendorf                  21:34.19,2  12:36.34,9  (1406)  100      1363.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.