(108) 100-km-Lauf M55

Bieler Lauftage 1999 - (108) 100-km-Lauf M55

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Fischer Josef                       43 Anglikon                    8:37.54,5       -----    (66)  100      34.  
    2. Kühnl Bernd                         43 D-Saara OT Geissen          8:51.26,5     13.32,0  (1642)  100      52.  
    3. Plob Franz                          43 A-Windischgarsten           9:12.44,8     34.50,3    (89)  100      77.  
    4. Linsenmaier Werner                  43 D-Uhingen                   9:21.19,8     43.25,3  (1653)  100      96.  
    5. Gübel Ekkehard                      42 D-Karlsruhe                 9:23.22,4     45.27,9    (63)  100      100. 
    6. Grenner Axel                        42 D-Berlin                    9:25.19,5     47.25,0   (131)  100      108. 
    7. Geiger Christoph                    42 Biel/Bienne                 9:33.01,6     55.07,1    (39)  100      125. 
    8. Kässner Jürgen                      42 D-Frankfurt Am Main         9:36.24,9     58.30,4   (144)  100      139. 
    9. Joss Alfred                         42 Niederwangen BE             9:45.10,3   1:07.15,8  (2253)  100      172. 
   10. Rutzen Hartmut                      41 D-Hamburg                   9:45.41,0   1:07.46,5  (2190)  100      175. 
   11. Grässle Peter                       44 D-Hannover                  9:52.32,7   1:14.38,2   (522)  100      204. 
   12. Haldimann Hans                      43 Giebenach                  10:06.45,4   1:28.50,9  (1542)  100      231. 
   13. Hannappel Aribert                   40 Péry                       10:11.12,4   1:33.17,9   (138)  100      244. 
   14. Horvat Josip                        44 CRO-Kotoriba               10:17.44,4   1:39.49,9  (1964)  100      264. 
   15. Döbeli Victor                       41 Villmergen                 10:19.26,1   1:41.31,6    (78)  100      269. 
   16. Herrmann Günter                     41 D-Felsberg                 10:23.08,8   1:45.14,3   (591)  100      282. 
   17. Krämer Theo                         44 D-Schönecken               10:24.25,9   1:46.31,4  (1633)  100      292. 
   18. Slany Jörg Dr.                      41 A-Wien                     10:25.21,0   1:47.26,5  (1835)  100      296. 
   19. Ranta Walter                        40 D-Brunsbüttel              10:27.02,8   1:49.08,3  (2060)  100      302. 
   20. Stalder Hans                        41 Oberburg                   10:31.02,4   1:53.07,9   (147)  100      322. 
   21. Dobriyevic Djuro                    44 D-Selb                     10:31.12,6   1:53.18,1  (2304)  100      324. 
   22. Forner Klaus                        40 D-Ostfildern               10:31.37,4   1:53.42,9  (2162)  100      327. 
   23. Woldert Klaus                       41 D-Grafenberg               10:34.57,1   1:57.02,6   (624)  100      334. 
   24. Petersen Harald                     43 D-Klausdorf                10:40.17,8   2:02.23,3  (2217)  100      353. 
   25. Werlen Walter                       44 Wiler (Lötschen)           10:42.13,5   2:04.19,0   (535)  100      356. 
   26. Roth Dieter                         41 D-Miltenberg               10:42.21,4   2:04.26,9   (536)  100      357. 
   27. Krüger Artur                        42 D-Karsruhe                 10:42.37,1   2:04.42,6   (158)  100      358. 
   28. Tegler Diethelm                     40 D-Dohren                   10:44.07,8   2:06.13,3   (511)  100      360. 
   29. Schaerer Jürg                       43 Wettswil                   10:45.57,3   2:08.02,8  (2338)  100      369. 
   30. Penzel Gerhard                      42 D-Hamburg                  10:48.20,6   2:10.26,1  (1174)  100      383. 
   31. Robadey Felix                       44 Epagny                     10:50.32,8   2:12.38,3   (532)  100      389. 
   32. Buhl Manfred                        40 D-Filderstadt              10:52.34,8   2:14.40,3   (126)  100      400. 
   33. Bergert Rainer                      43 D-Rodgau                   10:52.35,8   2:14.41,3   (592)  100      401. 
   34. Krüsi Bruno                         41 Wil SG                     10:53.30,8   2:15.36,3   (651)  100      407. 
   35. Straub Hans-Herbert                 43 D-Stuttgart                10:56.32,2   2:18.37,7   (596)  100      414. 
   36. Hoffmann Guenther                   42 D-Kassel                   10:57.33,0   2:19.38,5   (622)  100      418. 
   37. Bösch Jürg                          42 Schlieren                  11:05.55,4   2:28.00,9  (2321)  100      435. 
   38. Planchamp Olivier                   42 Collombey                  11:09.50,5   2:31.56,0   (517)  100      449. 
   39. Miess Bernd                         43 D-Berlin                   11:20.44,2   2:42.49,7   (540)  100      476. 
   40. Zschiesche Konrad                   41 D-Otzberg Oberkl.          11:20.55,4   2:43.00,9  (2036)  100      477. 
   41. Pospiech Hans-Jürgen                40 D-Wallhalben               11:21.14,5   2:43.20,0   (597)  100      479. 
   42. Mahr Dieter                         43 D-Bebra                    11:23.31,3   2:45.36,8  (1666)  100      489. 
   43. Ullrich Werner                      41 D-Ludwigshafen             11:23.37,6   2:45.43,1   (538)  100      490. 
   44. Ohlsen Willi                        41 D-Hamburg                  11:25.32,9   2:47.38,4   (558)  100      496. 
   45. Fischer Wolfgang                    44 D-Neukirchen               11:25.55,2   2:48.00,7   (649)  100      499. 
   46. Schneider Rudolf                    43 Ammerzwil BE               11:28.29,2   2:50.34,7   (608)  100      510. 
   47. Heinemann Olaf                      43 D-Deckenpfronn             11:32.32,7   2:54.38,2  (2386)  100      526. 
   48. Bartel Günter                       44 D-Odenthal                 11:34.58,6   2:57.04,1  (2001)  100      535. 
   49. Rebetez Raymond                     44 St. Moritz                 11:35.01,2   2:57.06,7  (1011)  100      536. 
   50. Leifeld Berno                       43 D-Oberursel                11:35.33,1   2:57.38,6   (664)  100      538. 
   51. Knährich Werner                     44 D-Hanau                    11:36.32,4   2:58.37,9   (670)  100      545. 
   52. Presser Gerd                        42 D-Ottweiler                11:41.07,4   3:03.12,9  (1015)  100      560. 
   53. Schneider Urs                       44 Chur                       11:42.12,0   3:04.17,5  (1805)  100      564. 
   54. Cotting Oswald                      40 Marly                      11:43.17,2   3:05.22,7   (571)  100      573. 
   55. Schulz Klaus                        44 D-Nahrstedt                11:43.34,5   3:05.40,0   (676)  100      574. 
   56. Hörner Gerhard                      41 D-Kuhardt                  11:43.34,8   3:05.40,3  (1583)  100      575. 
   57. Wollenweber Kurt                    40 D-Kelkheim-Eppenhain       11:44.51,8   3:06.57,3  (1910)  100      583. 
   58. Frick Jacky                         42 Porrentruy                 11:45.40,0   3:07.45,5   (590)  100      585. 
   59. Urbach Helmut                       42 D-Köln                     11:48.09,5   3:10.15,0   (716)  100      591. 
   60. Kraus Jürgen                        42 D-Miltenberg               11:50.49,6   3:12.55,1  (1628)  100      597. 
   61. Horn Winfried                       42 D-Werdau                   11:51.33,4   3:13.38,9   (671)  100      601. 
   62. Wo2 Curry Joe                       43 GB-BFPo 803                11:55.20,0   3:17.25,5  (3838)  100      614. 
   63. Weidner Herbert                     44 D-Schwäbisch Hall          11:59.10,0   3:21.15,5  (2158)  100      629. 
   64. Sturm Hans-Georg                    43 D-Sulz-N.-Glatt            12:01.09,5   3:23.15,0  (2170)  100      631. 
   65. Ehrlich Hartmut                     41 D-Lübeck                   12:06.13,7   3:28.19,2  (1056)  100      640. 
   66. Schlupp Albert                      41 F-Mertzwiller              12:08.19,1   3:30.24,6  (2072)  100      649. 
   67. Niffeler Peter                      42 Rotkreuz                   12:18.17,6   3:40.23,1  (2232)  100      679. 
   68. Kapper Ludwig                       43 D-Bobenheim-Roxheim        12:20.56,0   3:43.01,5  (1603)  100      690. 
   69. Spiller Adam                        40 Thusis                     12:21.22,8   3:43.28,3  (2333)  100      691. 
   70. Wieser Leonhard                     40 D-Reutlingen               12:21.23,8   3:43.29,3  (2132)  100      692. 
   71. Neumann Harry                       40 D-Burgdorf                 12:25.22,7   3:47.28,2  (2185)  100      710. 
   72. Kreuzer Heinrich                    43 Oberbuchsiten              12:26.07,2   3:48.12,7  (2347)  100      713. 
   73. Hausmann Fritz                      41 Männedorf                  12:27.37,3   3:49.42,8  (2493)  100      720. 
   74. Leisibach Arthur                    42 D-Freiburg                 12:33.43,6   3:55.49,1   (677)  100      738. 
   75. Kiderlen Wolfgang                   41 D-Offenburg                12:36.33,3   3:58.38,8  (1099)  100      746. 
   76. Eisel Hans Dieter                   41 D-Weilburg                 12:47.43,5   4:09.49,0  (2195)  100      782. 
   77. Gmuzdek Ervin                       40 CZ-Praha 9                 12:50.43,2   4:12.48,7   (648)  100      787. 
   78. Tompa Josef                         42 Riehen                     12:57.47,8   4:19.53,3  (1010)  100      808. 
   79. Bühler Lucien                       44 Tramelan                   13:05.47,8   4:27.53,3  (1098)  100      820. 
   80. Fritz Jacques                       44 Versoix                    13:15.31,0   4:37.36,5  (1487)  100      846. 
   81. Hämmerli Anton                      41 Langendorf                 13:24.08,5   4:46.14,0  (2305)  100      855. 
   82. Zickler Rainer                      41 D-Mannheim                 13:24.22,8   4:46.28,3  (2344)  100      857. 
   83. Vileta Peter                        44 Ipsach                     13:24.54,3   4:46.59,8  (2037)  100      858. 
   84. Helmes Walter                       43 D-Obertshausen             13:30.08,9   4:52.14,4   (689)  100      868. 
   85. Wendland Manfred                    41 D-Nürnberg                 13:31.52,7   4:53.58,2   (659)  100      871. 
   86. Glöckner Konrad                     40 D-Frickenhausen            13:36.19,1   4:58.24,6   (706)  100      880. 
   87. Borm Günter                         41 D-Magstadt                 13:43.01,5   5:05.07,0  (2096)  100      899. 
   88. Knab Herbert                        42 D-Fellbach                 13:49.24,1   5:11.29,6  (2200)  100      923. 
   89. Aregger Roman                       40 Malters                    13:54.54,7   5:17.00,2  (1048)  100      933. 
   90. Kohli Hans                          44 Zürich                     13:59.42,6   5:21.48,1  (2572)  100      940. 
   91. Schweizer Bernhard                  43 Muttenz                    14:09.52,1   5:31.57,6  (1822)  100      954. 
   92. Jokes Zdenek                        42 CZ-Cheb                    14:11.09,1   5:33.14,6  (1039)  100      957. 
   93. Lenzen Werner                       41 D-Krefeld                  14:20.36,3   5:42.41,8  (1059)  100      974. 
   94. Dietiker Alfred                     43 Hirschthal                 14:20.45,6   5:42.51,1  (1146)  100      975. 
   95. Heikamp Peter                       42 D-Geislingen/Stg.          14:21.44,5   5:43.50,0  (1195)  100      976. 
   96. Petry Walter                        42 D-Bretzenheim              14:26.57,5   5:49.03,0   (702)  100      984. 
   97. Schneider Heinz                     43 D-Ransbach-Baumbach        14:36.00,4   5:58.05,9  (1176)  100      994. 
   98. Schimpf Werner                      43 D-Mühlheim                 14:36.15,6   5:58.21,1  (1214)  100      995. 
   99. Jagodzinski Roman                   41 PL-Dabrowa Gorn.           14:39.01,9   6:01.07,4  (1260)  100      1002.
  100. Plozner Umberto                     42 Grenchen                   14:50.40,8   6:12.46,3  (1160)  100      1019.
  101. Niederhauser Christian              41 Basel                      15:07.20,6   6:29.26,1  (2342)  100      1046.
  102. Bradac Alois                        40 CZ-Zdar nad Sazavou e      15:23.30,0   6:45.35,5  (1402)  100      1073.
  103. Zaugg Peter                         43 Pfäffikon ZH               15:23.47,6   6:45.53,1  (1917)  100      1074.
  104. Schneider Klaus                     44 D-Flörsheim-Dalsh.         15:28.19,0   6:50.24,5  (1803)  100      1080.
  105. Zecca Paolo                         42 Vallorbe                   15:31.10,5   6:53.16,0  (2565)  100      1084.
  106. Häsler Peter                        42 Unterägeri                 15:47.37,3   7:09.42,8  (2497)  100      1111.
  107. Fehr Gottfried                      42 Berg am Irchel             15:53.50,9   7:15.56,4  (1235)  100      1122.
  108. Droux Pierre                        43 Mettmenstetten             15:54.50,6   7:16.56,1  (2494)  100      1124.
  109. Schubert Wolfgang                   41 D-Frankfurt                15:58.30,4   7:20.35,9   (698)  100      1130.
  110. Höhl Werner                         44 D-Speyer                   15:58.50,9   7:20.56,4  (1232)  100      1131.
  111. Wiedersheim Eberhard                40 D-Lindau                   16:05.24,7   7:27.30,2  (1185)  100      1140.
  112. WO2 Kiffin David                    42 GB-Armagh                  16:08.09,8   7:30.15,3  (3847)  100      1145.
  113. Luza Jvan                           40 CZ-Vysoke Myto             16:09.23,4   7:31.28,9  (1109)  100      1148.
  114. Zeihe Siegfried                     43 D-Gütersloh                16:10.36,7   7:32.42,2  (1213)  100      1151.
  115. Büsser Hans-Peter                   41 Goldach                    16:16.28,6   7:38.34,1  (1203)  100      1154.
  116. De Boer H.J.                        43 NL-Avenhorn                16:41.41,6   8:03.47,1  (1205)  100      1183.
  117. Unterzuber Helmut                   41 D-Oberkochen               17:03.32,8   8:25.38,3  (1295)  100      1203.
  118. Kofmel Anton                        43 Deitingen                  17:14.07,9   8:36.13,4  (1261)  100      1213.
  119. Münsch Reinhard                     44 D-Niederrieden             17:27.12,7   8:49.18,2  (1212)  100      1232.
  120. Glauser Gottlieb                    43 Lyss                       17:29.07,9   8:51.13,4  (2553)  100      1236.
  121. Jenke Helmut                        40 D-Zirndorf                 17:37.34,5   8:59.40,0  (1013)  100      1248.
  122. Lenzlinger Heinz                    40 Gachnang                   17:37.40,7   8:59.46,2  (2258)  100      1249.
  123. Feusier Claude                      44 Crissier                   17:47.22,3   9:09.27,8  (1330)  100      1266.
  124. Sangsue Jean-Louis                  44 Cornol                     18:19.56,9   9:42.02,4  (2529)  100      1279.
  125. Schmalz Wilfried                    40 D-Erlangen                 18:23.50,6   9:45.56,1  (1325)  100      1282.
  126. Peschek Hans                        41 D-Ostrach-Waldbeuren       18:26.23,3   9:48.28,8  (1309)  100      1286.
  127. Lötscher Rolf                       40 Luzern                     18:32.38,3   9:54.43,8  (1273)  100      1291.
  128. Kaiser Klaus                        43 D-Beckum                   18:32.58,3   9:55.03,8  (1306)  100      1293.
  129. Pte Graham David                    43 GB-BFPo 803                18:44.14,6  10:06.20,1  (3833)  100      1302.
  130. Schlicht Günter                     44 D-Sigmaringen              18:49.11,9  10:11.17,4  (2241)  100      1305.
  131. Anderegg Robert                     42 Wiedlisbach                18:54.59,0  10:17.04,5  (2307)  100      1308.
  132. Sahli Werner                        41 Port                       19:15.54,9  10:38.00,4  (1308)  100      1318.
  133. Mercey Bernard                      40 F-Unieux                   19:31.53,7  10:53.59,2  (1247)  100      1324.
  134. Korner Max                          42 Gränichen                  19:44.48,1  11:06.53,6  (1322)  100      1335.
  135. Falbe Herbert                       44 D-Walzbachtal              20:25.20,9  11:47.26,4  (1460)  100      1344.
  136. Pene Daniel                         44 St-Cergue                  20:42.04,0  12:04.09,5  (2300)  100      1350.
  137. Kapeluszny Andrzey                  41 PL-Warszawa                21:25.45,8  12:47.51,3  (2030)  100      1358.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.