(106) 100-km-Lauf M45

Bieler Lauftage 1999 - (106) 100-km-Lauf M45

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Dudek Edward                        54 PL-Radziechowy              8:02.02,6       -----    (22)  100      14.  
    2. Schöberl Sebastian                  52 D-München                   8:16.32,1     14.29,5    (24)  100      24.  
    3. Aeschlimann Ulrich                  51 Leuggern                    8:16.52,6     14.50,0    (37)  100      25.  
    4. Schuller Uwe                        54 D-Kassel                    8:29.37,8     27.35,2    (58)  100      29.  
    5. Walser Emil                         50 Wattwil                     8:40.48,6     38.46,0  (1891)  100      39.  
    6. Sattler Martin                      50 D-Heidenheim                8:52.45,9     50.43,3    (71)  100      56.  
    7. Hofmann Jürgen                      51 D-Eisenberg                 8:57.05,2     55.02,6    (59)  100      63.  
    8. Schmid Hans-Josef                   53 Lengwil-Oberhofen           8:58.22,9     56.20,3    (40)  100      65.  
    9. Schmitt Heinrich                    54 D-Donnersdorf               8:59.38,4     57.35,8  (1796)  100      67.  
   10. Boesiger Walter                     54 Niederbipp                  9:00.36,3     58.33,7    (48)  100      68.  
   11. Gisler Hans-Martin                  52 Uhwiesen                    9:15.23,0   1:13.20,4  (2487)  100      82.  
   12. Wein Norbert                        52 D-Karlsruhe                 9:17.41,3   1:15.38,7    (62)  100      89.  
   13. Heissler Dieter                     54 D-Philippsburg              9:19.10,8   1:17.08,2   (548)  100      91.  
   14. Micheel Hans-Wolfgang               52 D-Witten                    9:23.10,3   1:21.07,7  (1684)  100      99.  
   15. Zbinden Rolf                        52 Suhr                        9:23.46,6   1:21.44,0    (75)  100      103. 
   16. Hanisch Volker                      52 D-Dieburg                   9:26.12,7   1:24.10,1  (1543)  100      112. 
   17. Olkowski Eugeniusz                  54 PL-Bydgoszcz                9:28.00,0   1:25.57,4  (1713)  100      118. 
   18. Rittel Karl-Ludwig                  51 D-Delmenhorst               9:29.06,8   1:27.04,2  (1758)  100      119. 
   19. Juri Martin Dr.                     53 A-Breitensee                9:33.38,7   1:31.36,1  (1596)  100      128. 
   20. Speer Rudi                          52 D-Idar-Oberstein            9:35.04,8   1:33.02,2  (1840)  100      137. 
   21. Staiger Heinz                       53 D-Ostfildern                9:37.24,2   1:35.21,6  (1847)  100      141. 
   22. Traxel Robert                       52 D-Bellheim                  9:37.39,2   1:35.36,6  (1871)  100      144. 
   23. Ramsauer Hans-Peter                 51 Waldstatt                   9:39.17,7   1:37.15,1    (80)  100      150. 
   24. Weis Norbert                        52 D-Nürtingen                 9:40.56,7   1:38.54,1  (2130)  100      156. 
   25. Rachowski Rainer                    52 D-Staufenberg               9:43.45,7   1:41.43,1   (519)  100      166. 
   26. Stübinger Dieter                    51 D-Neustadt                  9:46.06,6   1:44.04,0   (526)  100      177. 
   27. Gürtler Rolf                        51 D-Strasburg                 9:46.18,3   1:44.15,7  (1533)  100      178. 
   28. Schulz Dietmar                      54 D-Aachen                    9:47.03,5   1:45.00,9  (1814)  100      182. 
   29. Mayer Wilfried Dr.                  52 D-Ravensburg                9:47.46,3   1:45.43,7    (90)  100      185. 
   30. Ammann Rene                         50 Schöfflisdorf               9:48.34,9   1:46.32,3   (136)  100      188. 
   31. Vuille Vincent                      52 Rafz                        9:49.01,2   1:46.58,6   (508)  100      190. 
   32. Bösch Arthur                        52 Ermensee                    9:49.11,5   1:47.08,9  (2445)  100      191. 
   33. Hohmann Reinhold                    51 D-Kelkheim                  9:52.43,3   1:50.40,7  (1038)  100      205. 
   34. Gubser Peter                        51 Arbon                       9:55.23,0   1:53.20,4  (2558)  100      213. 
   35. Schoibl Martin                      52 A-Mühlheim am Inn           9:56.27,9   1:54.25,3  (1809)  100      215. 
   36. Schmid Walter                       53 D-Amstetten                 9:56.36,6   1:54.34,0   (115)  100      217. 
   37. Niego Antonio                       54 I-Lonigo                    9:58.51,9   1:56.49,3  (2259)  100      222. 
   38. Gebhardt Kurt                       52 D-Babenhausen              10:06.51,2   2:04.48,6  (1497)  100      232. 
   39. Hirschmugl Klaus                    54 A-Klaus an der Pyhrnbahn   10:10.22,9   2:08.20,3  (2153)  100      241. 
   40. Lowie Marceau                       52 F-Tavey                    10:10.43,6   2:08.41,0   (715)  100      243. 
   41. Häusler Franz                       54 D-Pfullendorf              10:15.26,6   2:13.24,0   (130)  100      250. 
   42. Flehmig Thomas Dr.                  54 D-Ratingen                 10:16.01,4   2:13.58,8  (1477)  100      254. 
   43. Lawrence Erik                       54 Trélex                     10:20.32,8   2:18.30,2   (501)  100      271. 
   44. Lacorbiere Daniel                   50 F-Cranves Sales            10:20.56,8   2:18.54,2   (657)  100      273. 
   45. Rosset Philippe                     54 Choulex                    10:20.57,0   2:18.54,4   (557)  100      274. 
   46. Kastmann Klaus                      52 D-Hildesheim               10:22.08,1   2:20.05,5  (1604)  100      278. 
   47. Gaeta Matteo                        50 D-Le-Oberaichen            10:23.12,3   2:21.09,7   (524)  100      283. 
   48. Fluri Toni                          51 Oensingen                  10:23.44,2   2:21.41,6  (1479)  100      287. 
   49. Puttendoerfer Dieter                53 D-Frankfurt                10:24.13,4   2:22.10,8  (1735)  100      290. 
   50. Weitzhofer Winfried                 53 A-Steinerkirchen an der T  10:24.40,5   2:22.37,9  (1900)  100      294. 
   51. Zbinden Marius                      50 St. Ursen                  10:25.54,6   2:23.52,0   (531)  100      298. 
   52. Zeig Willi                          53 D-Bensheim                 10:26.55,7   2:24.53,1  (2009)  100      301. 
   53. Gaberthül Beat                      54 Strengelbach               10:28.06,8   2:26.04,2   (560)  100      307. 
   54. Schott Patrick                      54 L-Bettange                 10:28.38,1   2:26.35,5   (578)  100      311. 
   55. Volle Ewald                         52 D-Alfdorf                  10:28.54,8   2:26.52,2  (2115)  100      312. 
   56. Baumgartner Urs                     50 St. Gallen                 10:30.41,4   2:28.38,8  (2465)  100      318. 
   57. Gerig Paul                          53 Attinghausen               10:30.44,7   2:28.42,1  (1502)  100      319. 
   58. Hornig Jürgen                       54 D-Berlin                   10:31.28,8   2:29.26,2  (1572)  100      326. 
   59. Mühlheim Armin                      54 Scheuren                   10:35.26,8   2:33.24,2  (2054)  100      337. 
   60. Gruszczynski Wojciech               50 PL-Belchatow               10:36.00,2   2:33.57,6  (1527)  100      341. 
   61. Schwaiger Franz                     51 A-Kraubath an der Mur      10:36.07,3   2:34.04,7  (1820)  100      342. 
   62. Zahler Markus                       54 Fehraltorf                 10:36.33,1   2:34.30,5   (551)  100      343. 
   63. Zapka Wolfgang                      51 D-Nürtingen                10:44.23,3   2:42.20,7   (602)  100      362. 
   64. Bässler Claus                       52 D-Nürtingen                10:44.25,2   2:42.22,6   (601)  100      363. 
   65. Brunschweiler Josef                 51 Urdorf                     10:47.31,5   2:45.28,9  (2325)  100      377. 
   66. Hungerbuehler Toni                  53 Möhlin                     10:47.32,1   2:45.29,5   (637)  100      378. 
   67. Küng Hans                           54 A-Hohenems                 10:48.04,7   2:46.02,1   (104)  100      380. 
   68. Schieber Alois                      52 A-Vöcklabruck              10:48.07,1   2:46.04,5   (145)  100      382. 
   69. Bracht Gerhard                      50 D-Stuttgart                10:50.00,1   2:47.57,5   (528)  100      386. 
   70. Zappe Reinhard                      52 D-Iserlohn                 10:52.20,9   2:50.18,3  (1914)  100      398. 
   71. Meder Gottfried                     52 D-Baden-Baden              10:52.37,9   2:50.35,3  (2040)  100      402. 
   72. Mosimann Walter                     52 Lyssach                    10:56.13,5   2:54.10,9  (2473)  100      412. 
   73. Rauh Johann                         50 D-München                  10:56.47,3   2:54.44,7   (566)  100      417. 
   74. Kirner Franz                        51 D-Kirchzarten              10:58.28,3   2:56.25,7    (79)  100      421. 
   75. Schiemann Dietrich                  50 D-Kassel                   11:01.55,9   2:59.53,3   (611)  100      426. 
   76. Soltzim Hans-Joachim                51 D-Neubrandenburg           11:05.40,4   3:03.37,8  (1838)  100      433. 
   77. Haag Werner                         54 D-Bellheim                 11:07.56,1   3:05.53,5  (1536)  100      442. 
   78. Spitzhof Karl-Friedrich             50 D-München                  11:08.02,4   3:05.59,8  (2086)  100      443. 
   79. Frech Werner                        50 D-Lahnau                   11:08.39,7   3:06.37,1   (619)  100      444. 
   80. Blaser Beat                         53 Herzogenbuchsee            11:09.44,4   3:07.41,8   (570)  100      448. 
   81. Good Ivo                            53 Au SG                      11:10.51,2   3:08.48,6  (1516)  100      453. 
   82. Petry Roland                        51 D-Eltville-Rauenthal       11:13.58,6   3:11.56,0   (705)  100      457. 
   83. Eisenmann Axel                      53 D-Hausen                   11:14.07,7   3:12.05,1   (533)  100      459. 
   84. Hog Bernhard                        53 D-Offenburg                11:16.25,3   3:14.22,7   (584)  100      465. 
   85. Leuenberger Martin                  54 Wiedlisbach                11:16.31,8   3:14.29,2   (680)  100      466. 
   86. Baumann Rene                        54 Epalinges                  11:16.53,5   3:14.50,9  (1378)  100      467. 
   87. Braner Gerhard                      50 D-Karlsruhe                11:18.33,2   3:16.30,6   (627)  100      470. 
   88. Gehrig Arnold                       51 Libingen                   11:19.51,2   3:17.48,6  (1498)  100      473. 
   89. Rabenhorst Peter                    53 D-Berlin                   11:20.40,2   3:18.37,6  (1737)  100      475. 
   90. Schenker Guido                      54 Worben                     11:21.25,7   3:19.23,1  (1787)  100      481. 
   91. Reinecke Heiner                     54 D-Kropp                    11:25.58,7   3:23.56,1  (1749)  100      500. 
   92. Schroeter Franz                     51 D-Hamburg                  11:26.10,4   3:24.07,8  (2299)  100      501. 
   93. Erlenbach Manfred                   51 D-Mannheim                 11:28.29,2   3:26.26,6  (2120)  100      510. 
   94. Krüger Reinhard                     54 D-Mannheim                 11:30.14,5   3:28.11,9  (2179)  100      518. 
   95. Klups Detlef                        52 D-Blieskastel              11:32.12,5   3:30.09,9  (1022)  100      525. 
   96. Brodbeck Ulrich                     52 D-Sindelfingen             11:32.33,1   3:30.30,5  (2387)  100      527. 
   97. Dziedzic Krzysztof                  50 PL-Kalisz                  11:38.23,2   3:36.20,6  (1037)  100      553. 
   98. Kilian Manfred                      54 D-Bad Kreuznach            11:41.48,5   3:39.45,9  (1612)  100      562. 
   99. Gryniewicz Czeslaw                  52 PL-Bielsko Biala           11:42.20,5   3:40.17,9   (587)  100      565. 
  100. Grahl Gerrit                        54 D-Frankfurt                11:42.28,8   3:40.26,2  (1519)  100      566. 
  101. Laub Roland                         50 D-Hechingen-Stein          11:43.44,5   3:41.41,9   (640)  100      576. 
  102. Doberstein Wolfgang                 53 D-Grünstadt                11:43.49,0   3:41.46,4  (1443)  100      578. 
  103. Sigrist Hansruedi                   50 Uetendorf                  11:46.39,0   3:44.36,4  (1834)  100      587. 
  104. Gelb Herbert                        53 D-Hockenheim               11:46.52,5   3:44.49,9   (713)  100      588. 
  105. Thierstein Paul                     51 Biel/Bienne                11:51.18,5   3:49.15,9  (2081)  100      599. 
  106. Saak Rolf                           50 D-Wattenheim               11:52.43,5   3:50.40,9  (1779)  100      604. 
  107. Jegerlehner Kurt                    50 Hindelbank                 11:53.29,8   3:51.27,2  (1044)  100      608. 
  108. Kress Günter                        51 D-Wiesloch                 11:55.40,6   3:53.38,0  (1066)  100      616. 
  109. Körber Klaus                        50 D-Stelle                   11:57.47,0   3:55.44,4  (1071)  100      622. 
  110. Joch Dietmar                        51 D-Berlin                   11:58.02,7   3:56.00,1  (1594)  100      625. 
  111. Beuschold Klaus                     53 D-Köln                     12:02.02,4   3:59.59,8  (2181)  100      635. 
  112. Pöltl Franz                         53 A-Hartberg                 12:02.22,5   4:00.19,9  (2049)  100      636. 
  113. Locher Heinz                        54 Lyss                       12:06.25,9   4:04.23,3  (2501)  100      642. 
  114. Artemjew Peter                      50 D-Roth                     12:10.42,1   4:08.39,5  (1081)  100      653. 
  115. Couchi Joachim                      51 D-Heubach                  12:11.12,1   4:09.09,5  (1434)  100      655. 
  116. Schmidt Peter                       52 D-Werdau                   12:11.35,6   4:09.33,0  (1035)  100      656. 
  117. Alberici Hans                       51 Zürich                     12:11.50,7   4:09.48,1  (1366)  100      658. 
  118. Buttice Gaetano                     51 Biel/Bienne                12:14.20,3   4:12.17,7  (1105)  100      665. 
  119. Eicher Horst                        54 D-Overath                  12:14.45,2   4:12.42,6  (2033)  100      666. 
  120. Jäggi Lorenz                        54 Recherswil                 12:15.13,8   4:13.11,2   (685)  100      669. 
  121. Markmart Erich                      54 D-Iserlohn                 12:15.18,8   4:13.16,2  (2127)  100      670. 
  122. Eberle Norbert                      50 D-Offenburg                12:18.58,3   4:16.55,7   (633)  100      680. 
  123. Krüger Gerd                         53 D-Bad Freienwalde          12:19.30,9   4:17.28,3  (1065)  100      683. 
  124. Beck Klaus                          50 D-Lindlar                  12:20.00,9   4:17.58,3  (1381)  100      684. 
  125. Schärli Peter                       52 Zürich                     12:22.03,4   4:20.00,8  (2247)  100      693. 
  126. Pahud Jean-Luc                      51 Lausanne                   12:22.34,3   4:20.31,7  (2336)  100      694. 
  127. Goltsche Tobias                     53 D-Berlin                   12:23.06,6   4:21.04,0   (588)  100      697. 
  128. Kreuzer Martin                      51 Wettswil                   12:23.51,7   4:21.49,1  (1028)  100      700. 
  129. Schiebel Thomas                     54 D-Dresden                  12:25.16,4   4:23.13,8  (2274)  100      708. 
  130. Fluri Georg                         50 Balsthal                   12:26.28,5   4:24.25,9  (2566)  100      716. 
  131. Wagner Harald                       53 D-Weinbach                 12:26.47,7   4:24.45,1  (2194)  100      718. 
  132. Herzog Norbert                      51 D-Renningen                12:26.52,2   4:24.49,6   (638)  100      719. 
  133. Wendel Willi                        50 D-Freiamt                  12:28.14,3   4:26.11,7  (2306)  100      721. 
  134. Cossy Pierre-Alain                  52 Lausanne                   12:32.37,8   4:30.35,2  (1433)  100      731. 
  135. Voigt Detlev                        52 D-Brandenburg              12:33.01,5   4:30.58,9  (1886)  100      732. 
  136. Gargiullo William                   54 Lausanne                   12:33.14,8   4:31.12,2  (1042)  100      735. 
  137. Schuller Stefan                     51 D-Winnenden                12:33.30,8   4:31.28,2  (1079)  100      737. 
  138. Grasmann Bernd                      54 D-Saarlouis                12:34.05,2   4:32.02,6  (1522)  100      739. 
  139. Krimmel Walter                      52 D-Kerpen                   12:38.32,8   4:36.30,2   (714)  100      754. 
  140. Wettstein Walter                    51 Brugg AG                   12:38.44,0   4:36.41,4   (610)  100      755. 
  141. Weiss Erhard                        50 D-Stettfeld                12:40.49,9   4:38.47,3   (674)  100      763. 
  142. Hurst Rainer                        52 D-Ettenheim                12:49.18,6   4:47.16,0  (1072)  100      784. 
  143. Trummer Jean Pierre                 51 Carouge GE                 12:53.01,1   4:50.58,5  (1070)  100      797. 
  144. Fister Dusan                        50 SLO-Celje                  12:56.57,9   4:54.55,3  (1933)  100      805. 
  145. Fürst Willy                         50 Hinwil                     12:59.27,0   4:57.24,4   (559)  100      810. 
  146. Wielandt Gerd                       54 D-Weil der Stadt           13:01.03,6   4:59.01,0  (2226)  100      814. 
  147. Lisney Kim Charles                  54 D-Braunschweig             13:01.18,7   4:59.16,1  (1654)  100      816. 
  148. Fehr Markus                         52 Weinfelden                 13:07.21,7   5:05.19,1  (1465)  100      823. 
  149. Münch Norbert                       52 D-Buseck                   13:07.37,6   5:05.35,0  (2111)  100      825. 
  150. Lehmer Michael                      52 D-Fernwald                 13:07.39,7   5:05.37,1  (2107)  100      826. 
  151. Habegger Hans                       53 Utzigen                    13:07.40,8   5:05.38,2  (1021)  100      827. 
  152. Gradhand Norbert                    52 D-Salzmünde                13:09.20,6   5:07.18,0  (2288)  100      832. 
  153. Seeger Bruno                        52 D-Lu-Oggersheim            13:09.25,5   5:07.22,9  (1102)  100      833. 
  154. Ziegler Rudolf                      51 D-Marpingen                13:09.54,5   5:07.51,9  (1169)  100      835. 
  155. Dickhardt Ludwig                    52 D-Bad Vilbel               13:10.01,1   5:07.58,5  (1025)  100      837. 
  156. Peckl Gerhard                       52 D-Eschelbronn              13:21.18,2   5:19.15,6  (1718)  100      854. 
  157. Menzi Walter                        50 Volketswil                 13:25.51,8   5:23.49,2  (1036)  100      861. 
  158. Britz Herbert                       50 D-Karlsruhe                13:26.48,4   5:24.45,8  (1407)  100      863. 
  159. Tomazic Joze                        50 SLO-Velenje                13:28.34,9   5:26.32,3  (2042)  100      865. 
  160. Carniato Renato                     52 F-évian les Bains          13:30.24,9   5:28.22,3  (2078)  100      869. 
  161. Thumm Hartmut                       52 D-Heilbronn                13:34.56,9   5:32.54,3  (1867)  100      875. 
  162. Kümin Otto                          51 Pfäffikon SZ               13:35.42,4   5:33.39,8  (2464)  100      878. 
  163. Hopf Klaus Dr.                      52 D-Berlin                   13:37.08,9   5:35.06,3  (1571)  100      882. 
  164. Schirmer Helmut                     54 D-Winnenden                13:37.59,4   5:35.56,8  (1791)  100      883. 
  165. Wachter Hans Jürgen                 53 D-Goch                     13:39.12,6   5:37.10,0  (1888)  100      887. 
  166. Fox Jacques                         54 L-Ehlange Mess             13:40.04,1   5:38.01,5  (1482)  100      892. 
  167. Siedat Horst                        51 D-Karlsruhe                13:43.14,0   5:41.11,4  (1829)  100      900. 
  168. Grossmann Balthasar                 54 Zürich                     13:43.59,0   5:41.56,4  (1166)  100      904. 
  169. Langenegger Ernst                   54 Finstersee                 13:44.30,4   5:42.27,8  (1064)  100      906. 
  170. Ruchti Christoph                    53 Uster                      13:45.24,5   5:43.21,9  (1981)  100      909. 
  171. Keller Alex                         52 Basel                      13:47.14,1   5:45.11,5  (1161)  100      915. 
  172. Hagen Bruno                         54 Obermumpf                  13:48.38,5   5:46.35,9  (1119)  100      920. 
  173. Helfenstein Josef                   50 Oberkirch LU               13:49.25,8   5:47.23,2  (1009)  100      926. 
  174. Lustenberger Beat                   53 Hellbühl                   14:03.00,0   6:00.57,4  (1661)  100      943. 
  175. Schurtenberger Werner               54 Ebikon                     14:05.31,0   6:03.28,4  (1817)  100      946. 
  176. Rüegger Thomas                      51 Erlen                      14:07.19,2   6:05.16,6  (1773)  100      947. 
  177. Baumgartner Bruno                   50 Brugg AG                   14:13.25,3   6:11.22,7  (1136)  100      963. 
  178. Ecuyer Guy C/O Credit Suisse        52 Arzier                     14:17.35,8   6:15.33,2  (1074)  100      970. 
  179. Kuhn Mani                           51 Uhwiesen                   14:39.32,4   6:37.29,8  (1639)  100      1004.
  180. Bähler Herbert                      51 Kirchberg BE               14:39.33,4   6:37.30,8  (1420)  100      1005.
  181. Brunecker Wolfgang                  52 D-Wuppertal                14:46.54,7   6:44.52,1  (2199)  100      1015.
  182. Gibitz Rainer                       52 D-Nienburg                 14:52.28,5   6:50.25,9  (1505)  100      1023.
  183. Grimmer Lothar                      53 D-Stadtlengsfeld           14:59.12,9   6:57.10,3  (1523)  100      1030.
  184. Kluge Joachim                       52 D-Karlsruhe                15:00.38,0   6:58.35,4  (1265)  100      1032.
  185. Hedicke Jürgen                      54 D-Halle                    15:00.57,0   6:58.54,4  (1549)  100      1033.
  186. Esposti Erwin                       51 Gossau ZH                  15:03.05,8   7:01.03,2  (1133)  100      1034.
  187. Zimmermann Peter                    50 Basel                      15:03.49,0   7:01.46,4  (2536)  100      1035.
  188. Fargier Jean-Claude                 53 F-Arbouans                 15:05.43,7   7:03.41,1  (2481)  100      1038.
  189. Jericek Damjan                      53 SLO-Celje                  15:20.23,0   7:18.20,4  (1934)  100      1064.
  190. Zollitsch Franz                     53 D-Plüderhausen             15:21.47,2   7:19.44,6  (2296)  100      1070.
  191. Ott Hans-Hermann                    50 D-Kiel                     15:23.22,7   7:21.20,1  (1714)  100      1072.
  192. Schlachter James                    51 Liestal                    15:23.49,1   7:21.46,5  (1135)  100      1075.
  193. Danielis Ernst                      50 D-Schorndorf               15:28.26,9   7:26.24,3  (2291)  100      1081.
  194. Lepper Albert                       52 Zürich                     15:32.40,8   7:30.38,2  (1231)  100      1087.
  195. Andres Peter                        54 Wetzikon ZH                15:36.43,4   7:34.40,8  (1370)  100      1093.
  196. Walthert Michel                     53 Villeret                   15:37.11,6   7:35.09,0  (1201)  100      1094.
  197. Hohl Jakob                          51 Rheineck                   15:37.58,7   7:35.56,1  (1299)  100      1097.
  198. Rochat Gilbert                      51 Les Charbonnières          15:40.42,8   7:38.40,2  (1057)  100      1101.
  199. Häuselmann Dieter                   53 Hölstein                   15:43.37,5   7:41.34,9  (1581)  100      1105.
  200. Ripollino Agrippino                 51 Biel/Bienne                15:47.37,2   7:45.34,6  (1230)  100      1110.
  201. Hagmann Othmar                      53 Niedergösgen               15:48.28,0   7:46.25,4  (1289)  100      1112.
  202. Gfeller Walther                     54 Spiez                      15:50.21,0   7:48.18,4   (691)  100      1115.
  203. Rupp Fritz                          52 Frauenfeld                 15:51.39,5   7:49.36,9  (1101)  100      1119.
  204. Eisenkopf Harry                     54 D-Villmar                  15:54.24,5   7:52.21,9  (1280)  100      1123.
  205. Wegmüller Hans                      54 Burgdorf                   15:55.41,0   7:53.38,4  (1252)  100      1126.
  206. Haefliger Viktor                    52 Zürich                     16:03.23,8   8:01.21,2  (2365)  100      1137.
  207. Krist Holger                        54 D-Berlin                   16:08.03,7   8:06.01,1  (1631)  100      1143.
  208. Batos Stefan                        53 Worben                     16:08.54,0   8:06.51,4  (1197)  100      1147.
  209. Lüthi Kurt-Werner                   50 Bern                       16:19.57,5   8:17.54,9  (1228)  100      1164.
  210. ADJ Gut Franz                       50 Stans                      16:26.01,7   8:23.59,1  (1206)  100      1173.
  211. Elbraechter Peter                   51 Bern                       16:35.40,6   8:33.38,0  (1225)  100      1177.
  212. Gasser Arthur                       52 Kriens                     16:45.45,4   8:43.42,8  (1250)  100      1187.
  213. Hasler Hansulrich                   54 Hasle-Rüegsau              17:03.46,6   9:01.44,0  (2511)  100      1204.
  214. Nefzger Josef                       54 D-Bad Wörishofen           17:06.17,0   9:04.14,4  (1182)  100      1205.
  215. Girard Martin                       53 Rekingen AG                17:28.21,5   9:26.18,9  (1158)  100      1233.
  216. Odermatt Paul                       52 Heimberg                   17:30.45,6   9:28.43,0  (1342)  100      1239.
  217. Faivre Claude                       51 F-Les Longevilles Mt       17:35.18,0   9:33.15,4  (1324)  100      1244.
  218. Wyss Kurt                           53 Port                       17:47.21,2   9:45.18,6  (1153)  100      1265.
  219. Hfw Begovici Günter                 50 D-Frankfurt                17:58.18,8   9:56.16,2  (3832)  100      1269.
  220. Etzrodt Frank-Ulrich                52 D-Dettingen                18:37.15,8  10:35.13,2  (1456)  100      1295.
  221. Tröndle Josef                       50 D-Albbruck                 18:39.31,1  10:37.28,5  (2264)  100      1297.
  222. Andrist Gody                        53 Urdorf                     18:41.31,0  10:39.28,4  (2313)  100      1298.
  223. Weddecke Wolfgang                   50 D-Hannover                 18:54.09,8  10:52.07,2  (1895)  100      1307.
  224. Weippert Hans Joachim               52 D-Aalen                    19:52.15,2  11:50.12,6  (1348)  100      1336.
  225. Rudin Rolf                          52 Gelterkinden               20:45.19,4  12:43.16,8  (1765)  100      1352.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.