(103) 100-km-Lauf M30

Bieler Lauftage 1999 - (103) 100-km-Lauf M30

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Jaunin Marc-Henri                   68 Neuchâtel                   7:09.23,2       -----  (1592)  100      3.   
    2. Grallath Ulrich                     68 D-Schwarzenbruck            7:25.16,7     15.53,5     (8)  100      4.   
    3. Uebersax Dan                        69 Homburg                     8:03.16,4     53.53,2    (55)  100      16.  
    4. Landele Jens                        66 D-Au/Breisgen               8:37.14,3   1:27.51,1    (73)  100      32.  
    5. Kröner Oliver                       65 D-Dietkirchen               8:48.41,9   1:39.18,7  (1635)  100      49.  
    6. Höschele Jochen                     68 D-Kornwestheim              8:52.07,2   1:42.44,0   (549)  100      53.  
    7. Neubert Andreas                     69 D-Halle                     8:52.13,4   1:42.50,2  (1698)  100      55.  
    8. Baumgartner Hansueli                66 Fankhaus (Trub)             9:15.11,9   2:05.48,7  (2297)  100      81.  
    9. Pelliccione Davide                  66 Bussigny-Lausanne           9:17.14,3   2:07.51,1   (110)  100      88.  
   10. Kampick Thomas                      65 D-Gröbenzell                9:20.45,3   2:11.22,1  (1601)  100      94.  
   11. Frank Jürgen                        67 D-Bad Tölz                  9:24.54,3   2:15.31,1   (516)  100      107. 
   12. Feissli Hermann                     65 Burgdorf                    9:25.25,4   2:16.02,2  (2327)  100      109. 
   13. Mathis Armin                        69 Chur                        9:30.43,8   2:21.20,6    (60)  100      124. 
   14. Gyger Peter                         69 Steffisburg                 9:34.23,6   2:25.00,4  (2378)  100      132. 
   15. Ruess Michael                       65 D-Erbach                    9:34.50,9   2:25.27,7  (1774)  100      135. 
   16. Cappy Martin                        66 A-Salzburg-Aigen            9:39.38,9   2:30.15,7  (2583)  100      152. 
   17. Arnold Klaus                        66 D-Mönsheim                  9:40.18,2   2:30.55,0   (554)  100      154. 
   18. Stöhr Josef                         68 D-Riedlingen                9:46.43,8   2:37.20,6  (2138)  100      180. 
   19. Hill Markus                         66 Zollikon                    9:48.21,6   2:38.58,4   (675)  100      187. 
   20. Fahrni Kurt                         65 Buchrain                    9:48.36,0   2:39.12,8  (1018)  100      189. 
   21. Renkl Peter                         66 D-Berlin                    9:49.29,0   2:40.05,8   (576)  100      195. 
   22. Kobus Karlheinz                     66 D-Sinsheim                  9:52.51,9   2:43.28,7   (577)  100      207. 
   23. Wiessner Klaus                      65 D-Pegnitz                   9:52.56,9   2:43.33,7  (2002)  100      208. 
   24. Pisano Marco                        65 Biel/Bienne                 9:57.13,7   2:47.50,5    (74)  100      219. 
   25. Forrer René                         68 Bülach                     10:03.31,4   2:54.08,2   (678)  100      224. 
   26. Zahler Andreas                      66 Uster                      10:03.50,5   2:54.27,3   (521)  100      225. 
   27. Facchinetti Luciano                 66 I-Inzago                   10:08.58,3   2:59.35,1  (2491)  100      238. 
   28. Ott Franz-Josef                     67 D-Trier                    10:16.12,1   3:06.48,9  (2255)  100      255. 
   29. Maurer Roland                       68 Schmiedrued-Walde          10:16.39,1   3:07.15,9  (2270)  100      257. 
   30. Kohli Christian                     65 Brugg AG                   10:18.18,7   3:08.55,5  (1625)  100      267. 
   31. Piunti                              67 Palézieux-Gare             10:20.53,0   3:11.29,8  (1728)  100      272. 
   32. Genton Jean-Marc                    66 Forel (Lavaux)             10:23.14,0   3:13.50,8  (1500)  100      284. 
   33. Grotz Norbert                       66 D-Kempten                  10:33.01,4   3:23.38,2  (2121)  100      329. 
   34. Pusek Marijan                       69 D-Berlin                   10:38.56,4   3:29.33,2   (572)  100      349. 
   35. Dreiser Timo                        66 D-Worms                    10:41.50,1   3:32.26,9   (615)  100      354. 
   36. Cherek Uwe                          68 D-Darmstadt                10:46.14,7   3:36.51,5  (1425)  100      371. 
   37. Decorvet Herbert                    66 Courtaman                  10:46.27,2   3:37.04,0  (1440)  100      373. 
   38. Rüegsegger Thomas                   69 Rüttenen                   10:47.40,2   3:38.17,0   (527)  100      379. 
   39. Brauckmann Helge                    66 D-Duisburg                 10:51.25,1   3:42.01,9  (2340)  100      393. 
   40. Henrich Andreas                     67 D-Schlüchtern              10:55.55,3   3:46.32,1  (1555)  100      411. 
   41. Klugseder Martin                    65 D-Haarbach                 11:00.22,9   3:50.59,7   (505)  100      423. 
   42. Tockner Franz                       68 A-Micheldorf in Oberöster  11:06.00,0   3:56.36,8   (581)  100      436. 
   43. Spicher Alain                       69 Fribourg                   11:09.43,8   4:00.20,6  (2559)  100      447. 
   44. Motz Helmut                         65 D-Lindau                   11:10.24,9   4:01.01,7  (1973)  100      452. 
   45. Scherer Manfred                     68 D-Bad Kreuznach            11:12.52,6   4:03.29,4  (1788)  100      455. 
   46. Näf Guido                           67 Geltwil                    11:12.54,5   4:03.31,3  (1709)  100      456. 
   47. Kellenberger Stefan                 65 Bütschwil                  11:14.40,2   4:05.17,0  (1608)  100      461. 
   48. Flury Urs                           69 Niederwil SO               11:21.07,4   4:11.44,2  (1480)  100      478. 
   49. Sapper Sieghard                     67 D-Wartmannsroth            11:25.20,7   4:15.57,5  (2003)  100      494. 
   50. Letta Marco                         65 St. Gallen                 11:26.16,4   4:16.53,2  (2457)  100      502. 
   51. Bonitz Tilo                         66 D-Berlin                   11:27.23,3   4:18.00,1  (1396)  100      505. 
   52. Schnyder René                       66 Interlaken                 11:28.33,1   4:19.09,9  (1808)  100      512. 
   53. Röse Jörg                           67 D-Annweiler                11:28.57,8   4:19.34,6  (1776)  100      513. 
   54. SDT Hostettler Markus               66 Riffenmatt                 11:30.05,8   4:20.42,6  (3809)  100      516. 
   55. Grossmann Frank                     66 D-Frankfurt                11:32.38,4   4:23.15,2  (1525)  100      529. 
   56. Klaassen Dietrich                   67 D-Oberkochen               11:37.18,7   4:27.55,5  (1615)  100      549. 
   57. Bergmann Matthias                   65 D-Nagold                   11:42.43,5   4:33.20,3  (2173)  100      569. 
   58. Gehrig Peter                        65 Amriswil                   11:47.57,6   4:38.34,4  (1017)  100      589. 
   59. Bourrat Joel                        67 F-Lougres                  11:51.48,8   4:42.25,6  (2370)  100      602. 
   60. Porlanco José                       65 Bülach                     11:52.00,7   4:42.37,5  (1731)  100      603. 
   61. Bruchon Cyril                       69 F-Le Plessis Robinson      11:54.13,2   4:44.50,0  (1408)  100      610. 
   62. Eggenberger Christoph               69 Wangen SZ                  12:07.24,3   4:58.01,1  (2554)  100      645. 
   63. Ruppenthal Peter                    65 D-Hattgenstein             12:07.29,8   4:58.06,6  (1767)  100      646. 
   64. Egli Daniel                         67 Fontainemelon              12:09.20,9   4:59.57,7  (2550)  100      650. 
   65. Loup Pascal                         69 Zürich                     12:15.01,8   5:05.38,6  (1658)  100      668. 
   66. Heinz Marco                         68 D-Ostfildern               12:16.18,3   5:06.55,1  (1550)  100      674. 
   67. Wäschle Stefan                      67 Embrach                    12:23.24,0   5:14.00,8  (1134)  100      698. 
   68. Lorenz Markus                       67 D-Püttlingen               12:30.48,7   5:21.25,5  (1657)  100      725. 
   69. Flügge Andreas                      65 D-Berlin                   12:32.08,4   5:22.45,2  (1481)  100      729. 
   70. Menzi Stefan                        65 Basel                      12:32.34,3   5:23.11,1  (2589)  100      730. 
   71. HGd Res HG Balcarczyk Klaus         69 D-Olching                  12:35.39,6   5:26.16,4  (2408)  100      742. 
   72. Beckmann Michael                    69 D-Oberderdingen            12:37.25,7   5:28.02,5  (1383)  100      750. 
   73. Gerber Andreas                      68 Buttenried                 12:47.29,0   5:38.05,8  (2539)  100      780. 
   74. Schmid Peter                        69 Mühleberg                  12:47.29,1   5:38.05,9  (1112)  100      781. 
   75. Schey Wolfgang                      67 D-Lübeck                   12:51.48,9   5:42.25,7  (1789)  100      792. 
   76. Fritzsche Lutz                      69 D-Wörbzig                  12:56.40,1   5:47.16,9  (2219)  100      803. 
   77. Silvant Olivier                     67 Magglingen/Macolin         13:02.05,8   5:52.42,6  (2064)  100      817. 
   78. Zaugg Markus                        67 Ueberstorf                 13:09.48,7   6:00.25,5  (1916)  100      834. 
   79. Schacht Frank                       66 D-Hattingen                13:14.05,3   6:04.42,1  (1783)  100      843. 
   80. Bauerfeind Stephan                  68 D-Trendelburg-Deisel       13:15.22,5   6:05.59,3  (1137)  100      845. 
   81. Nater Martin                        65 Dübendorf                  13:20.14,3   6:10.51,1  (1005)  100      853. 
   82. Steinborn Dirk                      67 D-Nümbrecht                13:32.59,9   6:23.36,7  (1851)  100      873. 
   83. Schmid Bruno                        68 Fehraltorf                 13:36.03,8   6:26.40,6  (1193)  100      879. 
   84. Pfister Niklaus                     67 Belp                       13:39.59,5   6:30.36,3   (550)  100      891. 
   85. Horlbeck Rene                       68 Zürich                     13:43.54,2   6:34.31,0  (2316)  100      901. 
   86. Etter Niklaus                       65 Lyss                       13:43.57,7   6:34.34,5  (1455)  100      903. 
   87. Rapp Gernot                         65 D-Villingen-Schwenningen   13:44.45,2   6:35.22,0  (1740)  100      907. 
   88. Wetzler Hansjuergen                 65 D-Köln                     13:50.54,4   6:41.31,2  (2492)  100      928. 
   89. Gläser Martin                       66 Bern                       14:10.30,4   7:01.07,2  (1172)  100      955. 
   90. Kilchenmann Rudolf                  65 Walkringen                 14:31.01,2   7:21.38,0  (1611)  100      987. 
   91. Osterwalder Urban                   68 Uster                      14:33.51,0   7:24.27,8  (2223)  100      990. 
   92. app Nicolet Alexandre               68 St-Blaise                  14:36.33,5   7:27.10,3  (2563)  100      997. 
   93. Oesch Godi                          65 Schwarzenegg               14:36.38,5   7:27.15,3  (2315)  100      998. 
   94. Küffer Andreas                      68 Täuffelen                  14:48.46,8   7:39.23,6  (2579)  100      1018.
   95. Ruch Marco                          69 Sumiswald                  15:09.29,2   8:00.06,0  (1180)  100      1050.
   96. Hedicke Thomas                      65 D-Halle                    15:10.33,3   8:01.10,1  (1961)  100      1052.
   97. HG Niedermeier Fabian               69 D-München                  15:12.51,0   8:03.27,8  (2401)  100      1055.
   98. Richmann Oliver                     65 D-Dieburg                  15:13.28,7   8:04.05,5  (1755)  100      1056.
   99. L/Cpl Johnston George               66 GB-St. Lucia BKS           15:16.16,8   8:06.53,6  (3813)  100      1058.
  100. Plöger Tilo                         67 D-Mülheim                  15:31.28,2   8:22.05,0  (1730)  100      1085.
  101. Uhler Roland                        66 St. Gallen                 15:32.43,2   8:23.20,0  (1879)  100      1088.
  102. Schlegel Roland                     66 Büren an der Aare          15:34.02,6   8:24.39,4  (1075)  100      1089.
  103. Hain Josef                          67 A-Kollerschlag             15:39.50,5   8:30.27,3  (2337)  100      1099.
  104. Studer Claude                       66 Renens VD                  15:50.34,3   8:41.11,1  (1857)  100      1116.
  105. Kuenzi Heinz                        67 Pieterlen                  15:58.16,3   8:48.53,1  (2124)  100      1129.
  106. Hoffmann Ewald                      69 D-Benzingen                16:16.48,1   9:07.24,9  (2103)  100      1157.
  107. Schneider Stephan                   65 Bern                       16:16.54,1   9:07.30,9  (2326)  100      1158.
  108. Ineichen Markus                     66 Emmenbrücke                16:16.58,0   9:07.34,8  (1584)  100      1159.
  109. Kärcher Peter                       66 Rapperswil SG              16:23.29,9   9:14.06,7  (1645)  100      1170.
  110. Egli Ruedi                          66 Gunzgen                    16:42.20,0   9:32.56,8  (1954)  100      1184.
  111. CPL Naylor Steven                   66 GB-British                 16:55.31,9   9:46.08,7  (3851)  100      1197.
  112. Sahli Martin                        67 SIN-5 Singapore            17:11.40,8  10:02.17,6  (1340)  100      1207.
  113. OL Pflügler Christian               67 D-Neubiberg                17:13.56,4  10:04.33,2  (3825)  100      1212.
  114. Charriere Bernard                   65 Biel/Bienne                17:22.21,6  10:12.58,4  (1256)  100      1228.
  115. Ettlin Peter                        68 Tinizong                   17:33.30,8  10:24.07,6  (1301)  100      1240.
  116. Wüthrich Fritz                      68 Ursenbach                  17:44.57,2  10:35.34,0  (2500)  100      1262.
  117. Theurillat Olivier                  67 La Neuveville              18:26.06,2  11:16.43,0  (1865)  100      1285.
  118. Marolf Stefan                       65 Biel/Bienne                18:27.55,7  11:18.32,5  (2062)  100      1287.
  119. Sdt Aubée Didier                    67 Cortaillod                 18:46.53,7  11:37.30,5  (2420)  100      1304.
  120. Stuber Peter                        69 Lohn-Ammannsegg            18:55.36,0  11:46.12,8  (1856)  100      1310.
  121. Johner Daniel                       65 Solothurn                  18:55.40,6  11:46.17,4  (1966)  100      1311.
  122. Feubli Jürg                         65 Oberwil BL                 20:10.36,6  13:01.13,4  (2244)  100      1340.
  123. Zuerrer Beat                        66 Horgen                     20:18.13,0  13:08.49,8  (2230)  100      1343.
  124. Hrebicek Miloslav                   66 CZ-Praha 4                 20:29.56,9  13:20.33,7  (1357)  100      1345.
  125. Scherzinger Christian               68 Eggethof                   20:32.37,9  13:23.14,7  (1358)  100      1346.
  126. Jörg Stephan                        68 D-Bobenheim-Roxheim        20:45.18,9  13:35.55,7  (1270)  100      1351.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.