(102) 100-km-Lauf Hauptklasse Männer

Bieler Lauftage 1999 - (102) 100-km-Lauf Hauptklasse Männer

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Knechtle Iwan                       71 Appenzell                   8:06.38,6       -----  (1619)  100      19.  
    2. Hörst Jürgen                        70 D-Amorbach                  9:02.01,4     55.22,8  (1118)  100      69.  
    3. Schmitt Udo                         70 D-Karlsdorf-Neuthard        9:12.46,0   1:06.07,4  (1799)  100      78.  
    4. Wirth Helmut                        ?? A-Wien                      9:26.43,6   1:20.05,0  (1903)  100      114. 
    5. Schoop Andreas                      75 St. Gallen                  9:27.32,5   1:20.53,9   (141)  100      116. 
    6. Burkhalter Reto                     75 Hägendorf                   9:38.17,5   1:31.38,9   (108)  100      148. 
    7. Spycher Christoph                   77 Bern                        9:39.54,1   1:33.15,5  (1846)  100      153. 
    8. Eicher Bernhard                     77 Grenchen                    9:42.02,9   1:35.24,3  (2174)  100      159. 
    9. Sievers Ralf                        70 D-Walldorf                  9:42.51,4   1:36.12,8  (1832)  100      163. 
   10. Buser Alexis                        ?? Avully                      9:45.35,6   1:38.57,0  (1416)  100      174. 
   11. Koch Michael                        75 D-Kirchheim                 9:49.24,5   1:42.45,9  (1623)  100      194. 
   12. Baumberger Remo                     71 Willerzell                  9:55.23,5   1:48.44,9  (1380)  100      214. 
   13. Götze Stephan                       70 D-Bayreuth                  9:56.46,2   1:50.07,6  (1534)  100      218. 
   14. Rechsteiner Stefan                  77 Uster                      10:17.26,8   2:10.48,2  (1744)  100      260. 
   15. Fieche Gilles                       ?? F-Le Breuil                10:17.33,6   2:10.55,0  (1472)  100      262. 
   16. Ibert Armin                         71 D-Ettenheim-Wallburg       10:24.48,6   2:18.10,0  (2231)  100      295. 
   17. Fallet Kim-Hoon                     72 Avully                     10:30.13,7   2:23.35,1  (1461)  100      316. 
   18. Guyer Andres                        75 Bülach                     10:34.42,6   2:28.04,0  (2455)  100      333. 
   19. Nübel Thomas                        74 D-Möhnesee                 10:46.01,1   2:39.22,5  (1708)  100      370. 
   20. Engel Jörg                          73 D-Frankfurt                10:50.17,3   2:43.38,7  (1452)  100      388. 
   21. Glasbrenner Jochen                  74 D-Stuttgart                10:52.10,5   2:45.31,9  (1510)  100      397. 
   22. Meili Erwin                         75 Libingen                   10:54.46,4   2:48.07,8  (1678)  100      409. 
   23. Querbach Hubertus                   74 D-Odenthal                 11:00.43,5   2:54.04,9  (1736)  100      424. 
   24. Vrecar Miha                         72 SLO-Grize                  11:01.59,2   2:55.20,6   (155)  100      427. 
   25. Fitzi Andreas                       70 Ostermundigen              11:04.21,4   2:57.42,8   (603)  100      430. 
   26. Dziendziel Robert                   76 PL-Bielsko-Biala           11:08.59,2   3:02.20,6  (1157)  100      445. 
   27. Tretbar Oliver                      77 D-Bürstadt                 11:15.05,6   3:08.27,0  (1872)  100      464. 
   28. Haeni Urs                           71 Laupen BE                  11:22.14,0   3:15.35,4  (1096)  100      482. 
   29. Meyer Daniel                        74 Gossau SG                  11:26.52,3   3:20.13,7  (2398)  100      503. 
   30. Soland Stefan                       75 Olten                      11:27.44,2   3:21.05,6  (1837)  100      508. 
   31. Vogt Marc                           72 D-Frensdorf                11:28.58,1   3:22.19,5  (1884)  100      514. 
   32. LT Lorenz Cedric                    75 Neuchâtel                  11:30.06,9   3:23.28,3   (709)  100      517. 
   33. Villinger Jürg                      70 Biel/Bienne                11:31.45,0   3:25.06,4   (665)  100      522. 
   34. Moser Martin                        76 Mühledorf SO               11:36.16,0   3:29.37,4  (1691)  100      544. 
   35. Faber Johannes                      72 D-Loxstedt                 11:37.59,7   3:31.21,1  (1459)  100      551. 
   36. Marazita Giuseppe                   73 Pully                      11:40.38,8   3:34.00,2  (2268)  100      559. 
   37. Dreher Andreas                      72 Zürich                     11:43.47,5   3:37.08,9  (1128)  100      577. 
   38. Kähr Philippe                       ?? Zufikon                    11:44.09,3   3:37.30,7  (1644)  100      581. 
   39. Junker Hans-Peter                   73 Münchenbuchsee             11:45.02,2   3:38.23,6  (1967)  100      584. 
   40. Veit Michael                        71 D-Berlin                   11:58.16,0   3:51.37,4  (2061)  100      626. 
   41. Haas Ludwig                         71 St-Léonard                 11:58.35,2   3:51.56,6  (1537)  100      627. 
   42. Balmer Freddie                      ?? Basel                      12:01.10,2   3:54.31,6  (1376)  100      632. 
   43. Scheuner Rudolf                     76 Süderen                    12:20.24,7   4:13.46,1  (2555)  100      687. 
   44. Thaler Hanes                        72 D-Eiselfing                12:24.38,7   4:18.00,1  (2136)  100      705. 
   45. Niedermaier Alexander               74 D-Erbach                   12:24.44,6   4:18.06,0  (1701)  100      706. 
   46. Gertsch Niels                       75 Lenk im Simmental          12:25.22,2   4:18.43,6  (1188)  100      709. 
   47. Wyss Daniel                         70 Lyss                       12:36.29,4   4:29.50,8  (1086)  100      745. 
   48. Allemand David                      76 Corgémont                  12:37.05,7   4:30.27,1  (1367)  100      747. 
   49. Signorello Rocco                    78 Langnau i. E.              12:37.51,3   4:31.12,7  (1935)  100      751. 
   50. WO2 Stitt Colin                     ?? GB-Armagh                  12:39.57,1   4:33.18,5  (3846)  100      759. 
   51. Anderegg Michel                     73 Wintersingen               13:05.15,2   4:58.36,6  (2591)  100      819. 
   52. Zipperle Mark                       73 Bern                       13:06.00,6   4:59.22,0  (2522)  100      822. 
   53. Kündig Benno                        74 Unterehrendingen           13:08.13,7   5:01.35,1  (1126)  100      828. 
   54. Gerber Michel                       77 Gohl                       13:12.40,0   5:06.01,4  (2578)  100      838. 
   55. Zimmermann Raymond                  76 Thalwil                    13:25.09,0   5:18.30,4  (1997)  100      860. 
   56. Wanner Jurg                         ?? Liebefeld                  13:35.07,6   5:28.29,0  (2032)  100      876. 
   57. Wichary Martin                      74 D-Berglern                 13:38.37,6   5:31.59,0  (1993)  100      884. 
   58. Kurz Werner                         70 D-Crailsheim               13:39.15,0   5:32.36,4  (1640)  100      888. 
   59. Billich Christian                   72 D-Lörrach                  13:40.53,9   5:34.15,3  (1085)  100      895. 
   60. Berger Andreas                      75 Brügg BE                   13:42.11,3   5:35.32,7  (1269)  100      896. 
   61. Matheu Patrick                      79 Bülach                     13:42.40,8   5:36.02,2  (2349)  100      897. 
   62. D'Agostini Elvis                    78 Bülach                     13:49.04,2   5:42.25,6  (2350)  100      922. 
   63. Brunet Roger                        ?? F-Jougne                   13:54.42,2   5:48.03,6  (1947)  100      931. 
   64. Stebler Beat                        74 Sutz                       13:54.49,6   5:48.11,0  (1178)  100      932. 
   65. Erol Yücel                          73 D-Karlsruhe                14:13.03,0   6:06.24,4  (2308)  100      960. 
   66. Frigerio Roger                      76 Zürich                     14:13.17,4   6:06.38,8  (2535)  100      961. 
   67. Kubsch Michael                      75 Bremgarten                 14:13.20,3   6:06.41,7  (2534)  100      962. 
   68. Kilchenmann Kurt                    70 Rüegsauschachen            14:31.15,1   6:24.36,5  (1610)  100      989. 
   69. Ten Meyerhofer Daniele              76 Intragna                   14:37.58,6   6:31.20,0  (2439)  100      1000.
   70. CPL Neuhaus Sully                   75 Fontainemelon              14:40.15,2   6:33.36,6  (1938)  100      1007.
   71. Keller Michael                      73 Uster                      14:41.50,2   6:35.11,6   (583)  100      1010.
   72. Niederberger Martin                 76 Stans                      14:42.33,8   6:35.55,2  (2252)  100      1013.
   73. Kuert Marcel                        70 Grenchen                   14:48.17,1   6:41.38,5  (1637)  100      1016.
   74. LCPL De Groot Joab                  ?? GB-Armagh                  14:53.31,3   6:46.52,7  (3845)  100      1025.
   75. Humm Lukas                          71 St. Gallen                 14:57.03,0   6:50.24,4  (1218)  100      1028.
   76. Streit Reto                         71 Langnau i. E.              15:07.14,2   7:00.35,6  (2368)  100      1045.
   77. Wahli Joel                          78 Moutier                    15:07.38,5   7:00.59,9  (2508)  100      1047.
   78. Juon Urs                            72 Törbel                     15:19.26,3   7:12.47,7  (1595)  100      1061.
   79. Sdt Blum Peter                      78 Chevenez                   15:19.41,9   7:13.03,3  (2415)  100      1062.
   80. U Golch Matthias                    73 D-München                  15:19.43,0   7:13.04,4  (2407)  100      1063.
   81. Schiesser Marc                      72 Biel/Bienne                15:27.45,8   7:21.07,2  (2035)  100      1079.
   82. Sdt Clemence Jean-Michel            77 Bévilard                   15:46.27,4   7:39.48,8  (2416)  100      1108.
   83. Picard Jan                          75 D-Berlin                   15:48.28,6   7:41.50,0  (1245)  100      1113.
   84. L/Cpl Stanford Thomas               72 GB-FPO 804                 15:59.27,9   7:52.49,3  (3814)  100      1132.
   85. L/CPL Webber Paul                   71 GB-N. Ireland BFPO 804     15:59.30,2   7:52.51,6  (3812)  100      1133.
   86. Kesenci Orhan                       70 Kallnach                   16:09.52,6   8:03.14,0  (1296)  100      1149.
   87. Goldschmid Mark                     70 Zürich                     16:16.40,1   8:10.01,5  (1515)  100      1155.
   88. Ochsner Michael                     77 Kiesen                     16:23.06,8   8:16.28,2  (1710)  100      1168.
   89. Schmid Bruno                        77 Kiesen                     16:23.10,5   8:16.31,9  (1793)  100      1169.
   90. Lüthi Simon                         76 Bern                       16:24.37,2   8:17.58,6  (1664)  100      1171.
   91. Baumann Rolf Markus                 72 Luzern                     16:53.40,4   8:47.01,8  (1344)  100      1194.
   92. Bärtschi Christian                  70 Sumiswald                  17:15.24,1   9:08.45,5  (1353)  100      1214.
   93. Berger Pascal                       71 Port                       17:17.42,7   9:11.04,1  (1387)  100      1217.
   94. Zinni Andreas                       78 Aarberg                    17:21.16,9   9:14.38,3  (1926)  100      1224.
   95. Peter Ralph                         78 Aarberg                    17:21.19,9   9:14.41,3  (1723)  100      1225.
   96. Braun Alexander                     74 D-Frankenthal              17:22.15,8   9:15.37,2  (1405)  100      1226.
   97. Rrähmer Marc                        77 D-Filderstadt              17:22.55,7   9:16.17,1  (2099)  100      1229.
   98. Weber Daniel                        77 Recherswil                 17:29.53,0   9:23.14,4  (1893)  100      1237.
   99. Weiss Tobias                        79 Biberist                   17:30.03,5   9:23.24,9  (1899)  100      1238.
  100. Wegmueller Markus                   72 Kerzers                    17:35.52,6   9:29.14,0  (1198)  100      1246.
  101. Buchmann Reto                       77 Langenthal                 17:41.49,6   9:35.11,0  (1949)  100      1255.
  102. Ramseier Roland                     77 Münchenbuchsee             17:41.53,5   9:35.14,9  (1739)  100      1256.
  103. Fw Bissig Daniel                    72 Unterschächen              17:44.53,2   9:38.14,6  (2414)  100      1261.
  104. Fluri Dominik                       75 Lengnau BE                 18:12.06,9  10:05.28,3  (2371)  100      1275.
  105. Noti Roger                          ?? Biel/Bienne                18:19.17,9  10:12.39,3  (1705)  100      1277.
  106. Amann Georg                         75 D-Waldshut-Tiengen         18:32.58,1  10:26.19,5  (2357)  100      1292.
  107. Baumann Herbert                     75 Morgarten                  19:38.15,7  11:31.37,1  (1377)  100      1329.
  108. Hofmann Samuel                      72 Orpund                     19:53.17,7  11:46.39,1  (2177)  100      1337.
  109. Sulliger Adrian                     71 Biel/Bienne                19:53.22,3  11:46.43,7  (2068)  100      1338.
  110. Steinlin Andreas                    77 Wigoltingen                21:32.51,3  13:26.12,7  (1853)  100      1362.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.