Bieler Lauftage 1999 - nach Ortschaft "L"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
100/M35    156. Hämmerli Andreas                    60 La Chaux-de-Fonds          14:18.08,4   7:28.12,7  (1580)  
TS2/M40     16. Huber Harry                         55 La Chaux-de-Fonds           7:41.20,8   2:58.44,3  (2585)  
100/M50     83. Lauber Denis                        46 La Chaux-de-Fonds          12:28.59,7   3:34.10,6  (1019)  
K/F5         2. Monnet Natacha                      85 La Chaux-de-Fonds              8.23,6      0.17,5  (6110)  
M/M30       14. Parisot Vincent                     69 La Chaux-de-Fonds           3:30.20,2     34.25,5  (4106)  
V/M45        3. Pellaton Daniel, La Chaux-de-Fonds  53 Gassmann AG                   42.45,7      4.23,2  (5535)  
100/M40    152. Veth Jean-Daniel                    58 La Chaux-de-Fonds          12:24.28,6   4:52.50,6  (1058)  
100/M50    102. Perrot Blaise                       45 La Neuveville              13:02.13,3   4:07.24,2  (1092)  
100/M30    117. Theurillat Olivier                  67 La Neuveville              18:26.06,2  11:16.43,0  (1865)  
H/M45       22. Widmer Manfred                      52 La Rippe                    1:40.31,9     19.00,1  (4689)  
TS2/M45      4. Oberson Daniel                      53 La Roche FR                 5:40.09,1     10.22,6   (135)  
H/M40       27. Marini Marino                       59 La Tour-de-Peilz            1:48.26,6     26.40,8  (4636)  
TS2/M45     12. Messerli Herve                      53 La Tour-de-Trême            7:56.05,1   2:26.18,6  (1046)  
V/WH         7. Denys Patricia                      75 Lamboing                      48.21,7      8.31,7  (5312)  
V/M50        4. Dubois Eric, Lamboing               47 Brodbeck 1                    43.58,7      3.31,3  (5007)  
TS3/WH       1. Agosta Daniela                      73 Lamone-Cadempino           13:46.00,0       -----  (2233)  
TS1/W30      3. Veghini Cinzia                      69 Lamone-Cadempino            6:11.49,3   1:57.35,8  (2234)  
100/M50    123. Belser Hans                         45 Langendorf                 14:26.47,9   5:31.58,8  (1124)  
100/M55     81. Hämmerli Anton                      41 Langendorf                 13:24.08,5   4:46.14,0  (2305)  
100/MH     101. Buchmann Reto                       77 Langenthal                 17:41.49,6   9:35.11,0  (1949)  
V/WJ         3. Dinkelmann Claudia                  81 Langenthal                    53.32,7      9.01,1  (5411)  
100/MJ       1. Huber Stephan Andreas               ?? Langenthal                 10:38.04,8       -----  (1575)  
V/MJ         4. Hunziker Simon                      82 Langenthal                    42.10,2      4.18,4  (5093)  
TS2/M30      6. Stöckli Andreas                     67 Langenthal                  6:57.09,2   2:31.19,9  (1860)  
M/MM         9. Sdt Wenger Hans, Langenthal         62 Suisse                      2:47.19,5      8.25,3  (5826)  
H/M55       10. Zbinden Ueli                        44 Langnau am Albis            1:48.38,3     23.33,4  (4562)  
M/M40       26. Brändli Jakob                       57 Langnau i. E.               3:55.49,4   1:14.20,0  (4339)  
V/MJ        46. Karpf Simon                         82 Langnau i. E.               1:46.51,2   1:08.59,4  (5096)  
H/M45        7. Lehmann Peter                       52 Langnau i. E.               1:28.07,0      6.35,2  (4523)  
100/MH      49. Signorello Rocco                    78 Langnau i. E.              12:37.51,3   4:31.12,7  (1935)  
100/MH      76. Streit Reto                         71 Langnau i. E.              15:07.14,2   7:00.35,6  (2368)  
V/W35        5. Karrer Daniela                      63 Laufen                        55.26,6      9.19,3  (5374)  
100/MP      42. Sdt Held Jan Maarten, Laufenburg    76 Marschgruppe Argovia       17:44.49,0  10:05.46,5  (2212)  
100/MH      28. Haeni Urs                           71 Laupen BE                  11:22.14,0   3:15.35,4  (1096)  
H/M55        7. Pavan Mario                         43 Laupen BE                   1:42.45,5     17.40,6  (4546)  
100/W35      4. Weber Christa                       64 Laupen BE                  10:05.04,5   1:54.27,0  (3598)  
H/M40       20. Ziörjen Horst                       58 Laupen BE                   1:43.51,6     22.05,8  (4699)  
V/W40        3. Ziörjen Regula                      59 Laupen BE                     54.26,9      9.12,2  (5435)  
V/MJ        23. Zolliger Micha                      81 Laupen BE                     49.22,3     11.30,5  (5111)  
H/W35        9. Schraner Erna                       60 Laupen ZH                   2:06.12,2     22.53,8  (4935)  
M/M35       25. Schraner Thomas                     60 Laupen ZH                   4:05.12,1   1:15.55,7  (4127)  
K/F3         3. Fet Elena                           89 Laupersdorf                    3.50,1      0.03,6  (6083)  
H/M40        9. Fet Jose                            55 Laupersdorf                 1:35.00,7     13.14,9  (2619)  
K/F4         4. Fet Virginia                        87 Laupersdorf                    4.02,3      0.08,8  (6082)  
H/M30        8. Gardi Andre                         69 Laupersdorf                 1:22.22,1      7.25,0  (4616)  
TS1/M50     12. Gardi René                          47 Laupersdorf                 5:48.15,6   2:18.35,1  (1495)  
TS3/M35      1. Geissbühler Fritz                   61 Lauperswil                  5:59.10,6       -----     (1)  
H/M40        7. Jost Jürg                           56 Lauperswil                  1:31.24,6      9.38,8  (4705)  
M/M45       19. Besson Larry                        51 Lausanne                    4:20.48,8   1:02.47,0  (4058)  
H/MH        34. Bord Alain                          ?? Lausanne                    1:44.58,4     27.59,3  (4589)  
100/M45    134. Cossy Pierre-Alain                  52 Lausanne                   12:32.37,8   4:30.35,2  (1433)  
H/M30       11. Detraz Jean-François                65 Lausanne                    1:23.37,6      8.40,5  (4508)  
100/M45    136. Gargiullo William                   54 Lausanne                   12:33.14,8   4:31.12,2  (1042)  
TS2/M40     21. Gerber Herve                        55 Lausanne                    9:26.51,3   4:44.14,8  (1274)  
100/M35     27. Glardon Daniel                      60 Lausanne                    8:52.55,1   2:02.59,4  (1509)  
H/M45        1. Gonzalez Nicolas                    52 Lausanne                    1:21.31,8       -----  (4513)  
100/M35     65. Harms Hauke                         61 Lausanne                   10:26.10,2   3:36.14,5  (2400)  
H/MH        10. Longet Pascal                       70 Lausanne                    1:27.58,8     10.59,7  (4635)  
M/MH        16. Mottet Thierry                      71 Lausanne                    4:16.13,9   1:34.21,1  (4103)  
100/M45    126. Pahud Jean-Luc                      51 Lausanne                   12:22.34,3   4:20.31,7  (2336)  
TS1/M75      2. Payot Pierre                        23 Lausanne                    7:02.27,4   1:16.25,8  (2584)  
TS1/M50     18. Reusser Jean                        46 Lausanne                    7:13.40,9   3:44.00,4  (1753)  
TS1/M50     13. Rosset Bernard                      48 Lausanne                    5:52.34,2   2:22.53,7  (1980)  
TS2/W35      5. Sala Dominique                      62 Lausanne                   11:30.43,9   4:19.43,9  (3579)  
100/W30      7. Seifert Patricia                    67 Lausanne                   11:22.32,2   2:58.46,1   (412)  
H/M30       15. Urizar Jose                         66 Lausanne                    1:28.42,4     13.45,3  (4563)  
H/MJ         3. Wilhelm Christophe                  ?? Lausanne                    1:26.52,7      2.19,0  (4690)  
TS3/MJ       1. Michel Alain                        ?? Le Fuet                    13:43.57,1       -----  (2052)  
TS2/MH       3. Horst Thomas                        75 Le Grand-Saconnex           5:47.59,7     39.55,3  (2435)  
V/MJ        12. Rollier Brice, Le Landeron          82 Sylvain Astier PRD/BE au      47.09,6      9.17,8  (5566)  
V/MJ        11. Wieser Jerôme, Le Landeron          82 Sylvain Astier PRD/BE au      46.04,5      8.12,7  (5568)  
TS3/M30      5. Lehmann Stefan                      67 Le Lignon                  12:34.41,8   2:57.02,8  (1297)  
H/M75        1. Graber Emile                        24 Le Locle                    2:18.58,1       -----  (4830)  
100/M40    189. Jeanneret Jacques                   55 Le Locle                   14:18.08,3   6:46.30,3  (1593)  
V/WH        17. Maire-Steiner Chantal               73 Le Locle                    1:01.08,8     21.18,8  (5390)  
M/M65        3. Pletschet René                      34 Le Mont-Pèlerin             5:53.27,5   1:17.26,1  (4050)  
100/M50     98. Eckert Peter                        45 Leibstadt                  12:55.33,7   4:00.44,6  (1054)  
100/M35    155. Schilling Martin                    60 Leibstadt                  14:13.25,8   7:23.30,1  (1147)  
V/MJ        21. Berger Marc, Lengnau BE             80 Gassmann AG                   49.19,8     11.28,0  (5533)  
H/MJ         6. Fluri Daniel                        83 Lengnau BE                  1:45.34,4     21.00,7  (4841)  
100/MH     104. Fluri Dominik                       75 Lengnau BE                 18:12.06,9  10:05.28,3  (2371)  
V/MH        12. Gasser Nicolas                      ?? Lengnau BE                    43.52,0      8.37,8  (5052)  
V/M40        2. Hägler Stefan                       59 Lengnau BE                    40.47,6      0.22,0  (5002)  
H/MJ         8. Maurer Stephan                      83 Lengnau BE                  2:26.40,7   1:02.07,0  (4639)  
H/W45        2. Renfer Ursula                       54 Lengnau BE                  1:38.43,8      7.31,3  (4864)  
H/M35       16. Rüfli Christian                     61 Lengnau BE                  1:31.02,9     14.09,1  (4865)  
K/F3         4. Rüfli Sabrina                       88 Lengnau BE                     3.50,4      0.03,9  (6117)  
H/M40       25. Schaad Bruno                        57 Lengnau BE                  1:47.18,2     25.32,4  (4667)  
V/M45        9. Walther Theo                        51 Lengnau BE                    47.32,7      9.10,2  (5013)  
V/MJ        18. Zbinden Martin, Lengnau BE          80 BHM Ingenieure+Planer         48.37,2     10.45,4  (5524)  
100/M45      8. Schmid Hans-Josef                   53 Lengwil-Oberhofen           8:58.22,9     56.20,3    (40)  
100/M35     69. Friedli Ruedi                       64 Lenk im Simmental          10:31.00,7   3:41.05,0   (679)  
100/MH      46. Gertsch Niels                       75 Lenk im Simmental          12:25.22,2   4:18.43,6  (1188)  
V/MJ        17. Klopfenstein Alexander              80 Lenk im Simmental             48.11,0     10.19,2  (5097)  
V/MJ         8. Winkler Oliver                      82 Lenk im Simmental             44.43,6      6.51,8  (5109)  
100/M45    198. Rochat Gilbert                      51 Les Charbonnières          15:40.42,8   7:38.40,2  (1057)  
100/W40      1. Aeschlimann Heidi                   56 Leuggern                    8:48.33,4       -----   (403)  
100/M45      3. Aeschlimann Ulrich                  51 Leuggern                    8:16.52,6     14.50,0    (37)  
100/W50     14. Imhof Ursula                        47 Leukerbad                  14:07.48,5   3:26.24,1  (3550)  
100/M45     88. Gehrig Arnold                       51 Libingen                   11:19.51,2   3:17.48,6  (1498)  
100/MH      22. Meili Erwin                         75 Libingen                   10:54.46,4   2:48.07,8  (1678)  
100/MH      56. Wanner Jurg                         ?? Liebefeld                  13:35.07,6   5:28.29,0  (2032)  
100/M50     66. Meier Erwin                         46 Liestal                    11:49.48,0   2:54.58,9   (673)  
H/W45        3. Rebmann Susi                        52 Liestal                     1:39.20,5      8.08,0  (5352)  
100/M45    192. Schlachter James                    51 Liestal                    15:23.49,1   7:21.46,5  (1135)  
100/M35    185. Widmer Beat                         63 Liestal                    20:10.39,7  13:20.44,0  (1336)  
V/M40       26. Zaugg Eduardo                       55 Limpach                     1:04.42,3     24.16,7  (5355)  
TS2/M30     15. Sdt Imfeld Bruno                    67 Littau                     10:45.23,7   6:19.34,4  (2404)  
100/W30      4. Ziehli Sonja                        68 Lobsigen                   11:05.33,3   2:41.47,2   (413)  
100/M30    120. Stuber Peter                        69 Lohn-Ammannsegg            18:55.36,0  11:46.12,8  (1856)  
100/M40     82. Kast Paul                           59 Löhningen                  10:34.17,6   3:02.39,6   (100)  
H/M30       21. Stauber Beat                        65 Lostorf                     1:32.18,1     17.21,0  (2676)  
M/WH         1. Grogg Diana                         72 Lotzwil                     3:24.25,8       -----  (4401)  
H/MH        24. Leu Olivier                         73 Loveresse                   1:37.24,1     20.25,0  (4700)  
100/MP      31. Hptm Schmid Esther, Lucens          63 Holland Marschgruppe       16:06.12,3   8:27.09,8  (2207)  
TS2/M30     12. Ryser Andy                          65 Lufingen                    9:12.48,9   4:46.59,6  (2520)  
H/M60        8. Ponti Franco                        37 Lugano                      1:57.23,4     25.17,3  (4844)  
H/M40       34. Bortolotti Giorgio                  58 Lugano Sortite              1:53.03,0     31.17,2  (5332)  
M/M30       13. Gianella Fabio                      65 Lugnorre                    3:30.04,2     34.09,5  (4081)  
K/M1         9. Gianella Olivier                    94 Lugnorre                       3.03,5      1.15,2  (6092)  
H/M40       16. Anker Alfred                        58 Lüscherz                    1:40.22,7     18.36,9  (5348)  
100/M40    141. Fröhlicher Urban                    56 Luterbach                  12:02.02,1   4:30.24,1  (1489)  
TS2/M45     17. Kpl Knuchel Karl                    50 Luterbach                  11:27.17,4   5:57.30,9  (1333)  
100/M40    160. Müller René                         58 Lüterkofen-Ichert          12:43.30,9   5:11.52,9  (1695)  
V/MH         8. Winiger Daniel                      71 Lüterkofen-Ichert             39.10,4      3.56,2  (5333)  
M/M30       16. Abderhalden Seth                    69 Luzern                      3:33.32,9     37.38,2  (4039)  
100/MH      91. Baumann Rolf Markus                 72 Luzern                     16:53.40,4   8:47.01,8  (1344)  
TS2/W40      3. Bodero Isabella                     56 Luzern                      8:59.49,7   3:16.07,0  (2051)  
H/M30       26. Christ Markus                       68 Luzern                      1:35.18,7     20.21,6  (4846)  
TS2/M60      8. Haehl Horst                         35 Luzern                      8:59.49,8   3:54.49,5  (2050)  
M/MH        17. Hartwig Rainer                      72 Luzern                      4:17.33,0   1:35.40,2  (4337)  
M/M30        4. Joller Thomas                       68 Luzern                      3:08.41,8     12.47,1  (4092)  
TS2/WH       2. Kuenzli Simone                      72 Luzern                      9:23.50,6   2:43.19,0  (2382)  
100/M55    127. Lötscher Rolf                       40 Luzern                     18:32.38,3   9:54.43,8  (1273)  
100/M35     66. Navichaque Pedro                    60 Luzern                     10:27.11,0   3:37.15,3  (2328)  
M/M50        9. Wigger Hansruedi                    45 Luzern                      3:46.16,5     34.41,1  (4139)  
H/M50       25. Beutler Rudolf                      45 Lyss                        1:50.55,5     34.28,6  (4565)  
V/M40       25. Bürgi Martin, Lyss                  59 SH Holz, TS Holzbau           59.35,9     19.10,3  (5545)  
H/M45       14. Burri Roland                        53 Lyss                        1:35.36,0     14.04,2  (4548)  
V/M35       13. Christen Urs, Lyss                  63 UBS Team Seeland              44.51,1      8.54,5  (5509)  
M/M50        1. Eggimann Peter                      48 Lyss                        3:11.35,4       -----  (4311)  
100/M30     86. Etter Niklaus                       65 Lyss                       13:43.57,7   6:34.34,5  (1455)  
V/M35       19. Fahrni Michael, Lyss                63 Credit Suisse 1               47.30,1     11.33,5  (5501)  
V/M40        6. Frey Ruedi                          58 Lyss                          44.43,1      4.17,5  (5009)  
M/M30       34. Gehrig Daniel                       67 Lyss                        4:32.28,2   1:36.33,5  (5343)  
100/M55    120. Glauser Gottlieb                    43 Lyss                       17:29.07,9   8:51.13,4  (2553)  
V/M45        4. Halaba Miroslaw                     50 Lyss                          43.28,6      5.06,1  (5056)  
V/M35       17. Kunz Peter                          63 Lyss                          46.50,5     10.53,9  (5018)  
H/WH        12. Locher Gaby                         72 Lyss                        2:03.22,6     30.19,6  (4928)  
100/M45    113. Locher Heinz                        54 Lyss                       12:06.25,9   4:04.23,3  (2501)  
H/M35       41. Nyffenegger Alfred                  64 Lyss                        1:44.35,2     27.41,4  (4709)  
TS1/MH      11. Rudin Pascal                        79 Lyss                        4:59.00,0   1:05.12,0  (2590)  
H/M60        5. Streit Ulrich                       38 Lyss                        1:44.36,5     12.30,4  (4802)  
100/MH      47. Wyss Daniel                         70 Lyss                       12:36.29,4   4:29.50,8  (1086)  
100/M45     72. Mosimann Walter                     52 Lyssach                    10:56.13,5   2:54.10,9  (2473)  
TS2/MH      18. Steiner Roger                       75 Lyssach                    10:12.14,9   5:04.10,5  (2385)  

Total 156



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.